Donderdag 2 December 1909. No. 7747, 59e Jaargang, Wie zich met 'kosteloos. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontcigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. 1 Januari wenscht te doen inschrijven als abonné, ontvangt de tot dien datnm ver schijnende nummers KENNISGEVINGEN. x de De COMMISSARIS DER KONINGIN Provincie UTRECHT, Gezien het beBluit van heeren Gedeputeerde Staten dier Provincie, dd. 22 November 1909, 4de Afdeeling, no. 2852, Gelet op art. 11 der Jachtwet Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat de sluiting der jacht voor de Pro vincie Utrecht is bepaald op Vrijdag, den 31. December 1909, met zone-ondergang, met uit zondering echter van: lo. het schieten van waterwild, aangeduid in artikel 17 der aangehaalde Wet, daar, waar het echieten van waterwild geoorloofd i9; 2o. het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eenden kooi of een daarmede gelijkstaand toestel; 3o. het schieten van houtsnippen waarvan de sluiting later zal worden bepaald. Utrecht, 24 November 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter openbare kennis, dat door O. BRUIJNIS, alhier, den 30 November 1909 be roep is ingesteld tegen hunne beslissing d.d. 18 November 1909 waarbij aan hem de vergunning tot het oprichten eener smederij voor berst 1- ling en vervaardiging van electrische verlich- tinga n andere toestellen in het perceel gelegen aan de isorte Bergstraat, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort Sectie D. No. 2359, is ge weigerd. Amersfoort, 1 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. In de Remoostrantsche kerk zal aanstaan den Zondagochtend geen kiDderkerk wor den gehoudun, doch wel de gewone dienst, die om half elf zal aanvangen, onder voor gaan van ds. Hooykaas. Ds. G. W. C. Vunderink heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde kerk te Rotterdam, doch is nu weer be- roepeo ia de vacature-ds. Deetman te Am sterdam. Het verluidt, dat het voorstel om het tarief van invoerrechten te verhoogeu, door den Minister zal worden terug genomen. Provinciale Staten vau Utrecht hebben Diusdag zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd het voorstel vau Gedeputeerde Sla- ten om ten behoeve van den avondteeken- cursus voor volwassenen een buitengewoon subsidie van f 100 toe te staan aan het Be stuur der Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken". Z. h. st. namer zij aau het voorstel van Gedeputeerden om afwyzoud te beschikken op het adres van den Stichtschen Ijsbond. Een motie om de besl.ssing uit te stellen tot na een na Ier ouderzoek werd verworpen mot 29 tegen 9 stemmen. By de Raadsvergadering van Dinsdag werden ingebracht van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van Raadsbesluiten van 26 October strekkendo tot beleggen van galden voor het wegenfonds be treffende beschikking saldo 1908 en wijziging begrooting 1909; nopens het aangaan eener ruiling van grond bij Birkhoven met den lieer A. M. Tromp van Holsttan aanzien van on- derhandsche verhuring van twee woningen aan de Kamperbinnenpoort; tot vaststelling van het 2e aanvullingt-kohier Inkomstenbelasting 1909; en bericht, dat zij het Raadsbesluit be treffende het Gemeente-subsidie aan het Bur gerlijk armbestuur voor 1910 hebben aangeno men voor kennisgeving alle voor notificatie van Burgemeester en Wethouders een bericht, dat Gedeputeerden, op hun verzoek, het aantal leB-uren van het herhalings-onderwys, dat roor een Rijks-bijdraga in aanmerking kan komen voor 1910 hebben vaBtgasteld op 384 per school het reeds in extenso meegedeelde schrijven be treffende de Hoogere Burgerschool en de Han delsschool voor kennisgeving dankbetuigingen van Vreemdelingenverkeer voor het buitengewoon subsidie van f 100, van het Amarsfoortsch Drankweer Comité voor het toegekend subsidie, en van den heer E. Lindenho- vius voor de hem toegekende gratificatie wegens waarneming van hel Hoofdschap der Jongens school voor kennisgeving; twee adressen van leeraren der Hoogere Bur gerschool over de lokaliteiten dier school en omtrent het herzien van het Reglement voor het Middelbaar onderwijs. De Voorzitter stelt voor, beide om praj- advies te verzenden aan B. en W. heer Gerritsen: Ik wensch te vragen, deze adressen niet in handen te stellen van B. en W. omdat we nu reeds weten hoe het ant woord is. Reeds in 1907 hebben zij toegegeven, dat de toestand der lokaliteiten onhoudbaar is zy hebben gezocht naar terreinen voor den bouw eener nieuwe school. Het is hoog noodig, dat thans spijkers met koppen worden geslagen en dat een nieuwe school wordt gebouwd, al dan niet met kans. dat de Gemeente haar over draagt aan het Rijk. B. en W. zijn overladen met werk en daarom geef ik in overweging, in de volgende zitting een commissie uit den Raad té benoemen, die dan weldra met een voorstel zou dienen te komen. Ik vrees, dat we anders niet verder zullen ko men en ik hoop, dat B. en W. zullen overwe gen, dat, in het belang van het onderwijs, de school hoog noodig dient verbeterd. De heer Plomp: Ik kan niet meegaan met dit voorstel. B. en W. willen een prm-advies geven, doch de heer Gerritsen wil dit een beetje aandikken en vraagt hun een afgerond voor stel. De school is wel erg afgemaakt, doch iets er toch nog van overgebleven. 'i een nieuw stelsel van subsidieering door het Rijk in overweging. Er is sprake van sub sidieering ook van bijzondere Hoogere Burger scholen. Te Bussum wordt gedacht over de stichting eener H. B. S. Het D. B. van Amers foort is met de Regeering in onderhandeling over een Handelsschool. Dit alles zal wellicht de school doen ontvolken en doet mij den tijd voor ingrijpende veranderingen zeer ongelegen voorkomen en ik meen, dat onder deze omstan digheden het voorstel van B. en W. beter is. De heer Van Duinen: Ik wensch op de eerste plaats dank te brengen aan B. en W. voor de royale wijze waarop zij hebben voldaan aan het verzoek om inlichtingen, door mij in de vorige zitting gedaan. Niet alleen heeft de Raad thans alle inlichtingen, maar zijn deze nu ook algemeen eigendom. Ik vereenig mij met het roorstel-Gerritsen. In 1897 waren de kosten voor de H. B. S. 7.4 mille, in 1907 waren zij 19 mille. In 1901 is door B. en W. een voorstel gedaan om, bij eventueele overneming der school door het Rijk, jaarlijks 8 mille te geven; het Rijk zal thans niet ingaan op het bod van 5 mille, dat nu wordt gedaan. Ik meen, dat daarom de Mi nister niet beeft geantwoord en vertrouw, dat er alsnog onderhandelingen kunnen geopend, te meer waar, als ik mij goed herinner, Z. Exc. verleden jaar heeft toegezegd, dat Amersfoort een der eerste Gemeenten is, die in aanmerking komen voor hulp, juist door het onevenredig groot aantal buiten-leerlingen. Het plan tot overdragen der school aan het Rijk dagteekent reeds van jaren. Steeds zijn tal van bezwaren opgesomd om aan te vangen met den bouw der school. Laat ons thans niet weer wachten. Dit geeft slechts nadeel voor het on- dt Domheer Rij kens: lk bejammer het 6ok, dat de Raad niet gekend is in de cijfers, aan de Regeering aangeboden voor de overneming der school. De Raad had m.i. gekend moeten zijn in dat bod, dat mij veel te laag voorkomt. Allicht waren dan tevens uitdrukkingen verzacht in dat schrijven, waarin tweemaal een bedreigiog voorkomt, namelijk omtrent de buiten-leerlingen. De Regeering is zoo licht op haar teentjes ge trapt en 't is niet onmogelijk, dat we daardoor nog altijd geen antwoord kregen. De heer Plomp sprak van een Handelsschool. Ik meen, dat de Raad dit plan maar beter losliet, dat nu in zeer goede handen is bij „Handel en Nijverheid". Ik meen, dat de Raad weinig an ders voor die school behoeft te doen dan te zorgen voor subsidie en zich dus kan bepalen tot de H. B. S. en een poging om die aan het Rijk over te dragen. Overigeus zal ik stemmen vóór het voorstel- Gerritsen. De heer Gerritsen: De heer Plomp heeft gesp-oken over een H. B. S., die te Bussum zou worden opgericht. De tot stand koming ervan is hoogst twijfelachtig. Een vorigen keer klonk de zelfde waarschuwing omtrent Hilversum, dat veel meer leerlingen zond dan Bussum, dat geen invloed heeft op het aantal boUenleerlin- gen te Amersfoort, waar de stroom blijft aan houden en de gebouwen te klein en onbruik baar zijn. Ik wil mijn voorstel in dezen zin wijzigen, dat B. en W. een commissie benoemen, welke de noodzaak van den nieuwbouw zal onderzoe ken en zoo spoedig mogelijk voorstellen zal doen. De heer Plomp: Ik begrijp niet waarom juist een commissie dit moet onderzoeken. B. en W. zitten beter in de zaak, hebben meer gelegenheid tot correspondentie. De heer Gerritsen: Ik zou het gaarne overlaten aan B. en W., doch dezen zijn over laden met werk en worden dus door de com missie eenigszins verlicht. De heer Celosse, Wethouder van On der w ij s Ik acht het voorstel-Gerritsen niet aanneemlijk voor het Dagelijksch Bestuur, dat reeds tal van besprekingen hield en veel cor respondeerde met de autoriteiten en de onder handelingen moeilijk in handen kan stellen van een commissie. Ik geloof, dat de heer Plomp het zeer juist heeft aan gegeven, toen hij zeide, dat 3. en W. alle inlichtingen hebben n geroepen zijn, de zaak te termineeren. Waartoe een commissie Ik acht het met den heer Plomp thans niet den tijd, dat B. en W. de zaak uit handen geven en moet dan ook aanneming van het voorstel- Gerritsen ontraden. De heer Vel b-H e y n De heer Gerritsen zegt, dat B. en W. overladen zijn met werk welnu, indien zijzelven dit vinden, kunnen zij altijd nog een commissie benoemen. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel om de adressen te verzenden aan B. en W. om prse-advies. Het wordt aangenomen met 12 tegen 4 stem men (tegen de heerenTromp van Holst, Rykens, Gerritsen en Van Duinen). Ingekomen was nog van den heer L. G. Ponne een verzoek tot verkrijging van concessie voor het oprichten eener electrische centrale en het leveren van electrischen stroom voor licht en drijfkracht voor den tijd van 39 jaren, De Voorzitter: Ik stel voor,ren vooy naar B. en W. om prte-advies. De heer Van Duinen: Ik heb daarop niets tegen, doch wenschte wel de aandacht van B. en W. te vestigen op hetgeen elders ten deze geschiedt, o. a. in de Piuvincie Groningeu, waar men éen groote electrische centrale wil maken, en dat ook in Friesland een onderzoek daar naar wordt gedaan. Ik meen, dat een groote centraio voordeelig, een kleine nadeelig ie. De V o o r z i 11 e rB. en W. zullen dit gaarne De heer R ij k e n sMisschien stellen B. en W. er belang in, te weten, dat reeds thans 130 in gezetenen zich hebben verklaard vóór aanslui ting. De Voorzitter: Ik dank U voor die me- dedeeling. Het request wordt nu z. h. st. naar B. en. W. verzonden om pre-advies. Ten slotte waren ingekomen: een nader adres van het Bestuur der voor- loopige Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer, houdende opmerkingen betrefiende het advies van B. en W. in zake de vrijwillige brandweer, opgenomen in ons nummer vau 16 November te behandelen bij punt 16 der agenda; een adres van de heeren Jebbink en anderen houdende verzoek tot regeling der schoolgeldhef fing klassen worden gevormd voor het onderwijs op Gymnasium, Hoogere Burgeschool en de vak- Bchool voor handelsonderwijs om pra-advies aan B. en W.; een adres over plaatsing van kramen op de markt wordt, als ongezegeld, ter zijde ge legd. Gelijk we reeds meedeelden, volgde een ge heime zitting van 2.13 tot 2.55. Eerst punt 7 der agenda (motie-Van Kalken) gaf discussie. Het kwam om 3 uur aan de orde. (De motie, 9 Maart ingediend, luidde„De Raad.de wenschelykheid uitsprekende, dat aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwe lijk eervol ontslag worde verleend, noodigt B. en W. uit, voortaan te willen handelen overeen komstig bovenstaanden wensch". Nog dient herinnerd, dat B. en W. bij breed gemotiveerd rapport van 7 October aantoonden, dat art. 30 der Wet op het Lager onderwijs regelt het geven van ongevraagd ontslag, dat de schoolopziener en B. en W. de voordracht daartoe doen en dat de taak van den Raad zich beperkt tot het nemen van bat besluitB. en W. eindigden, het schooltoezicht gehoord met voor te stellen, de motie niet in behandeling te nemen). De Voorzitter: Wenscht de Raad de motie te behandelen De heer Van Kalken: Ik ben te hoogste verwonderd over deze vraag. Allen kennen wij art. 30 der Lagere tiderwijs-wetdoch B. en W. meenen, dat de motie zelfs niet in behandeling kan komen zonder toestemming van den Raaa. Ik acht dit niet juist en begrijp niet hoe B. en Wkunnen adviseeren, de motie niet te behan delen. Stel, dat ik wetenschap krijg, dat een onder wijzer zich onzedelijk gedraagt, zou ik dan niet hst recht hebben, een motie in te dienen om hem zyn ontslag te bezorgen De motie gaat niet zoo ver en is niets dan een uitnoodiging om de wenschelijkheid uit te spreken. Te meer verbaast me de conclussie van B. en W. omdat zij moeten gevoelen, dat het hier geldt een leemte in de wet, waarin, ben ik wel ingelicht, spoedig wijziging zal komen. Ik zou dan ook wenschen, dat de Raad een parig zal instemmen met mijn meening, dat ik ten volle het recht had om de motie in te dienen. De heer Oosterveen: Ik ben het niet eens met den heer Van Kalken. Had hij gezegd, dat hij met zijn motie de wenschelijkheid be oogde, dan had ik misschien met hem kunnen instemmendoch hij wenscht tevens, dat eervol ontslag wordt verleend en dan sta ik aan de zijde van B. en W. uit wettelijke overweging, daar de Wet hel geven van ongevraagd ontslag regelt en dit buiten bevoegdheid is van den Raad. De heer R ij k e n sB. en W. motiveeren hun conclusie uit de Wet. Dat is juist, althans voor ieder geval op zich zblf. Maar toch heeft de Raad het recht, zijn wenschen in algemesnen zin kenbaar te maken. Nu is het mogelijk, dat B. en W. weinig geven om het oordeel van den Raad in deze zaak, maar ik lees óok, dat de meerderheid van B. en W. er voor is, ieder geval op zichzelf te overwegen. Is het niet wenschelijk en gemakkelijk voor B. en W. om de meening van den Raad in het algemeen te kennen indien zich eenig bijzonder geval voor doet In vele Gemeenten is gesproken over deze zaak, doch nergens zijn de disousBiën reeds bij voorbaat gesmoord. Ik zal er mij hartclyk over verheugen als het geesteskind van den heer Van Kalken spoedig na de geboorte komt te overlijden, doch ik bedank er voor, mee te werken tot abortus provocatus. Ik zal dus stemmen vóór behandeling der motie. Do beer Plomp: Het komt mij voor, dat de zaak wat te hoog vordt opgezet. We leven in een geordenden bwaat en onder de wetten van dien Staat en art. 30 der Lageronderwijswet is zeer duidelijk. Met welk recht kau de Raad zich dan hiermee bemoeien? Indien de Raad ten deze een weosch uitspreekt, dan oefent bij invloed op B. en W., die geheel onafhankelijk moeten zijn waar het geldt de uitvoering eener Rijkswet. De heer Gerritsen: Ik ben het volmaakt oneens met den heer Plomp. Het komt zoo dikwyls voor, dat de Raad den eenen of ande ren wensch te kennen geeftdenken we eens aan inlichtingen die we vragen van het Hoofd der politie, die deze inlichtingen steeds zeer welwillend geeft. De heer Van Kalken: Ik ben het óok IIWW WV O- 1 naar draagkracht eu tot betere regelicg niet eenB met den heer Plomp en meen, dat het Lager onderwijs, zóo dat aansluitings- de Raad steun moet geven aan B. en W. in

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1