Dinsdag 7 December 1909. No. 7749, 59e Jaargang, Tie zich met KOSTELOOS. Stadsnieuws. UITGAVE s firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- on onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels 1.25 elke regel moer 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inrasaeerknsten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT Postbus 9. Telefoon 19. 1 Januari wensclrt te doen inschrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum ver schijnende nummers KENNISGEVING. BURGEMEESTER .en WETHOUDERS de Gemeente AMERSFOORT, Gelet cp artikel 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om ve rlof tot verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door MKCHELINA BOSU1J, weduwe CHRISTIAAN VILÉ, alhier, in de beuedeu-voorlokaliteit vuu het perceel St. Andriesstraat no. 2(3 alhier 2. dat binpen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verkenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, December 1909. Burgemeester en Wethouders vouruoemd, De Burgemeester, WUXJTIEKS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Accijns op het gedistilleerd. In de «Staatscourant" vun Zaterdag brengt de Minister van Financiën ter kennis van be langhebbenden, dat de Wet van 4 December 1909 zonderlinge St. Nioolias surprise wuarby de accijns op het gedistilleerd wurdt verhoogd van 163 tot 190 per Hectoliter van 50 percent, op 10 dezer zal worden afge kondigd (Staatsblad no. 375) en krachtens art. 8 op den zelfden dag in werking zal tre den. Dientengevolge is ieder, die by den aan vang van den lOden December 1909 meer dan 25 Liter gedistilleerd voor zich zul ven of voor eeu auder in voorraad heelt, ver plicht, daarvau op dien dag of op den vol genden dag schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der aouyiizen. leder die op of na 10 December 1909 gedistilleerd inslaat, hetwelk voor dien dag nier te lande >s verzonden, moet uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag gelijke aan gifte doen. De biervoren bedoelde aangiften moeten onderteekeDd zijn, en, behalve de vermelding van naam en woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, een nauwkeurige aanwij zing inhouden van de plaats waar hot ge distilleerd in voorraad was of ingeslagen is. Het nalaten «ener aangifte of het doen eener onjuiste of onvolledige aangifte is straibaar. De maximum-boete is f400. De ambtenaren der accijnzen ziju bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking treden der wet ook de panden, die overi gens niet aan hun toezicht zjju onderworpen, met inachtneming van den voorgeschreven Vorm, tegen den wil der bewoners of ge bruikers binnen te treden en een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. Alle gedistilleerd, dat binnen dieu tijd wordt aangetrolten, wordt, indien niet bet tegendeel aanncemlijk wordt gemaakt, geacht reeds bij het in werking treden der wet te zelfilor plaatse aanwezig te zyu geweest. Al het vorenstaande betreft niet hetgedis- tilleeid, dat in voorraad is, of ingeslagen wordt in de entrepots en in de panden, waarvan het genot vau doorloopend crediet voor den accijns is verbonden. Verdere inlichtingen kunnen warden ver kregen by de ontvanger en andere ambte naren der accijnzen. De financieel» toestand van het Rjjk. Me' belangstelling hebben wij en onge twijfeld zeer veleu met ons de mededeeling van dm Voorzitter der Tweede Kamer ge lezen, dat de Minister van Financiën zeer ernstig overweegt, het voorstel tot svoorloo- pige" verhooging van het tarief in te trekkeu wegens den verbeterden toestand der geld middelen schrijft het »Hdbld." en het ver volgt Lettende niet alleen op de principieele bezwaren tegen tarielsverhooging, maar bovendien op de zeer ernstige bezw iren voor den handel en de nijverheid verbonden aan een svoorloopige" wijziging van het tarief kan het ni<*t anders dan toegejuicht worden, dat de Minister zijn te kwiaer ure opge worpen denkbeeld laat varen. VVij wensclien den Minister daarom ook niet te hard te vallen wegens de motivee ring van zijn besluit, maar toch komt het ons voor, dat niet geheel gezwegen mag worden over do lichtvaardige wyze waarop zoowel b|j de indiening ais thans, by de intrekking vau het voorstel, over den finan- cieelen toestaud vm het laud gesproken wordt. Bij de iudiening, in September, werd het voorstel gemotiveerd door den hoogst ern- stigen toestand van 's lands geldmiddelen. Ongetwijfeld was de toestau I hulfSeptem- ber onbevredigend, maar toen reeds kou inet groote mate van zekerheid nagegaan worden, dat teu gevolge van het jaarlijks terugkeeren le verschijnsel, dat de Rykstmd- deleu iu de maanden September tot Decem ber in verhouding belangryK meer opbrengen dan in de eerste maauden van het jaar, de positie aan het einde van het jaur aanmer kelijk gunstiger zou zyn. By de bespreking van den maandstaat vau Augustus (versche nen half September enkele dagen vóór de iudiening der Begrooting) konden wy dm ook schrijven •De Augustus-slaat van de Ryksmiddelen is altyd belangrijker dan die der overige maanden, omdat de dan afgeluoperi acht maanden een basis opleveren voor het vast- sielleu van de Begrootingscyfers van het volgende jaar. Wij weuscben op de rnilli- oeneu-iiota van deu Minister vau Finauciën niet vooruit te loepen, maar coustuteeren alleen, dat de resultaten van bet loopende jaar en vooral de laatste maanden recht geven de toekomst iets gunstiger in te zien dan het voorgaande jaar. De middelen heb ben toch tot einde \ugustus reeds f 2 200 000 meer opgebracht dan in die maanden van 1908. Blyl't de verbetering in de resteereude maandeu van het jaar in die verhouding aanhouden, dan mag op vermeerdering van circa vyf millioen voor het jaar gerekend worden. •Daurby valt op te merken, dat vau de ten vurigen jare ingevoerde en toegezegde belastingverhoogiogeu tot nu toe slecQts de verhoogde zegel- en registratierechten hun deel (te zam-in o.a. éeu millioeu) hebben bijgedragen. De 10 opcenten op Bedryfs-en de Vermogingsbelasting zullen eerst in de latere maauden van het jaar inkomen. Op de kohieren dezer belastingen voor 1909/10 is tot nu toe nog slechts f1209 000 be taald, zoodat do extra tien opcenten nauwe lijks meer dao éen ton tot do vermeerdering van 168 kunnen bijgedragen hebben. De toegezegde verboogingen van den accijns op bet gedistilleerd en van de successiebelasting laten nog op zich wuchteu. Mag dus de vermeerderde opbrengst der middelen bevro- digeud geacht worden, uit hot oog moet niet verloren worden, dat do gewone Be- grootfng voor 1909 een tekort van 10 mil- lioen gulden aanwees en slechts de belit van dit bedrag door de vermoedelijke hoo- gero opbrengst van 1909 kan gedekt worden." Rekening houdend met den gewonen loop van zaken, heeft men trouwens, zooais uit de miliio'enen-nota blijkt, aan het Departe ment van Financiën even goed geweten.dat de geldmiddelen er einde December geheel anders voor zouden staan. Wellicht zal men echter denken, dat de Minister b|j de indiening van zyn vooistel we rekening gehouden heeft inut de g e- w o n n vermeerdering van de opbrengst der middelen in de laatste maanden van het jaar, maai' thans tol «le ontdekking gekomen is, dat die vermeerdering veel grooter afme- tingou heeft aangenomen dan men in Sep tember mocht verwuchten. Do tot nu toe bekende cijfers toonen echter niet aan, dat dit hul geval is geweest. De middelen A—L hebben in de maanden September en October f 29 800000opgebracht, tegen f28 700tXX) in die maanden vuu 1906, dus slechts in verhouding drie ton meer dan de gemiddeld vier ton per maand der eerste acht maauden van liet jaar. Daarbij in aan merking nemende, dat eerst in de allerlualste maanden de toename uit du 10 opcenten op du Vermogens- en da Hedrtylsbelusting is begonnen te vloeien, komen wy tot de conclusie, dat de verbeteri tig niet meer, maar eer iets minder is dao men in Sep tember redelijkerwijze had kunnen voorzien. Bovendien moeten wy nog opmerken, dut de niet in d<-n maandstaat opg nomen mid delen LAA ullicht tot teleurstellingen aanleiding kunnen geven, Zon ii o.a. nu reeds nu te gaan, dat het aandoe' van den Staat in de winst der Nederlandsche Dunk eenige tonnen (misschien wel eeu half millioen) minder zal zyn dan het voorgaande jaar. Of is misschien met verbeterden toestand der geldmiddeleu" bedoeld, dat do kuspositie van het Ryk sedert Septumbor meer ver sterkt is dan men toen had durven hopen Ook dit blykt echter niet uit de cyfers. In do eerste week van September stonden f 16 millioen schatkist-promessen uit on was he; Rijk auti de Dank f13 371 U00 schuldig, te zamun f29371000. Zaterdag jl. was die schuld gedaald tot 118'389 (1(H) (waar van fit millioen schatkist-promessen) dus een verbetering van 1107U0900. In de zelfde maanden van 1908 is de gezu- raenlyke vlottende schuld van liet Ryk inet ruim dertien millioen verminderd en van ruim til millioen begin September lot füUlOOUÜ einde November gedaald. Dus is ook de toestand niet sterker verbeterd dun gewoonlijk in het laatste derde deel van het jaar het geval is, tengevolge van jaarlijks lerugkeerenile oorzaken, maar integendeel circa 1ll2 millioen minder vooruitgegaan dan in de zelfde periode van hel voorgaande jaar. niet alleen, wat de ti (uitwendig), doch ook wat hem inwendig door dieren kan worden bezorgd. Voortoover de moniich ontvankelijk is voor besmt'ttolyko veeziekten, kunnen deze bij hera overgaan doordien de smetstof in een wondje geraakt, hetzij dit bowuatof onhowustgeschiedt. Het zijn vooral de zoo gevaarlijke ziekten, bö- kend onder den naam van miltvuur, hondedol heid en rotziekte, welke hier in aanmerking komen. Bekend in het, hoe de boet van dolla honden en katten bij don monach tioze gevreende ziekte overbrongtdat verder het miltvuur tal van slachtoffer* oischt, bewijzen one de arbeiders in beroepen of bedrijven, waarin haar of huidon worden verwerkt van zieke dieren, uit het bui tenland afkomatig. Talrijk zijn do gevallen van huidziekten, dia deren medicu» jaur in iaar uit, onder de oogan komen en die bij cis afkomatig van onze huio- dieron moet be°enouwen. Allerlei vieze, z.g. pa rasitaire ziekten, zoowel van plantuurdigon, ala van dierlijken aard, komen nierbij in aanmer king. Behulve bot gewone „ongedierte", dat op honden, katten, onz. huist en dat in den om gang mot deze op den mensch en vooral op het kind kan overgaan en daar dikwerf allerlei oandoeningun van de huid van den lichtaten uitslag tot de zwaarste vormen van ontatoking te voorschijn roepen, kun mon behalve do schim- melplantjes, die door aanraking onderscheidene, z.g. besmettelijke huidziekten bij den mensch kunno i teweegbrengen, behalvo deze voor da hand liggende nadoelen, een of andere wijze da microscopisch kleine eitjes, afkomstig van een ingowandsworm van den hond, met oaine met hot voedsel of door het likken van het dier, naar binnen krijgen, wuardoor zich bij den mensch in de lever of du hersenen eon blaae- worm (do cchinococcns) ontwikkeld, die tot de zeer govnarlyko niot anders dan door oen in- Onzo huisdieren en onze gezondheid. Indien gij, mevrouw, uw snoezig schoothondje, of uw allerliefst poesje vertroetelt, zult ge er wellicht nooit aan denken, dat die zelfde dier tjes in staat zyn de gezondheid te benndeeleo, ja zelfs het leven in gevaar te brenaen. Ik hoop niet, dai ik, door uw gedachten in deze richting te voeren, u angst of vrees op hot lijf jaag maar toch komt het mij voor, dat ik verplicht ben, to dezer plaatse eens een waarschuwend woord te laten hooren ten aanzien van den omgang mot huisdieren, omdat mij meerdere gevallon in mijn practyk zijn voorgekomen (en welke geneeskundige kent zulke gevallen niet?) dat mensohen zijn ziek geworden door of een kwaal hebben gekregen van eon onzer huisdie ren en derhalve zal misschien het geschreven woord er iets toe kunnen bijdragen tot omzich tigheid en voorzorg aan te sporen. Onder huisdieren verstaat men in den rogel niet alleen den hond en do kat, doch ook het rund, hot paard, het konijn, do zangvogels, enz. en daarom laat het zich aanzien, dat, spreekt men van ziekten door huisheren bezorgd, men den kriiia Jizir ziekten of ongesteldheden niet te nuuw moet 1 kken, doch daarin moet opue- liet aangevoerde bljjkt m.i. duidelijk, dat do omgang en hot verkeer met huisdieren niet vrij van bedenking, ju, somwijlen levensgevaar lijk z|jn kan. Terwyl tegen het ontstaan on verspreiden van sommige govoarlyke ziekten door het individn woinig kan worden gedaan, en dus de overheid hierin te hulp uioet komen (z. a. toezicht op verkoop van vee, vleesch en melk, maatregelen tegen hondsdolheid, enz.) geldon toch ton oau- zien van omgang inet huisdieren voorschriften en muatregolen, die iedereen gemakkelijk kan toepassen. Het houden van honden en katten moet wor den beperktdoch waar dierenliet' Ie bovon vreet voor ziek-worden gaat, wordt toch ton zeerste anngoradeu, niet ai te intiem te tun in den omgang met deze dieren en tyjv. likken nooit toe te laten. Voorts nemo men nooit huisdieren mede op het bed, waarin mon slaapt, of op rustbanken, canapó's, fauteuils, onz., waarop men geruimen tijd zitvooral mot kinderen zij men te dien opzichte zeer voorzichtig. Zorgvuldige zindelijk heid na uanruklng van gezonde, doch vooral van zieke dieren, is dringend aan te bevelen behoorlijke ontsmetting is in laatst bedoeldo gevallen onmisbaar. (Moleaohott.) Wie nog postbladen van oud model heeft, mag die wel verzenden vóór 1 Januari. Wie zo n\ dien datum gebruikt, doet den ge adresseerde geen bij/omleren dienst, want hoewol het Ryk er het volle port reeds voor ontving, worden ze als ongefrankeerd be schouwd en met strafport belast. Voor verzamelaars een buitenkansje. Behalve dan in den stormnacht van Don derdag op Vrydag, toen 't beurtolings ha gelde, regende ou sneeuwde, viel dezen winter de eerste sneeuw in nu dikke vlokken gis terochtend, Van de 52 gegadigden om hier ter stede behulpzaam to zijn by de tienjaarljjkscho volkssielliug werden er 23 benoemd. De heer A. NQhoff, die ook dit jaar Voor zitter was -an de commissie voor het exaiueu voor adspirant-inspectour van politie

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1