Gemengd nieuws. Ingezonden. «itgeschreven door denBond van inspecteurs van politie in Nederland, is hier terugge keerd en heelt zijn ambt hervat. Van de 7 candidateo slaagden er 4, die inmiddels allen reeds zijn aangesteld tot inspecteur. De heer W. F. 0. van Helsdingen, candi- daat lot den Heiligen dienst, heelt aangeno men het beroep tot predikant bij de Gere formeerde gemeente te Cubaart (Fr.). De heer J. de Groot kommies 2e klasse bij 'sRijks belastingenen benoemd Gemeen te-deurwaarder, is bevorderd tot kommies le klasse. De heer J. C. van den Berg slaagde voor Boekhouden, de heer A. H. Hootsep voor Fransche handels-correspondentie bij bet examen iu Boekhouden en Handels-corres pondentie voor de practijk, uitgeschreven door de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden. Dit jaar waren er voor Boekhouden 597 adspiruntei), voor Nederlandsche correspon dentie 3, voor Fransche 12, voor Duitsche 37, voor Engelsche 35 eu voor bpaausche4. Nogmaals herinneren we aan het 3e abon nementsconcert, aanstaanden Donderdag in •Araieitia" te geven. Men zie de advertentie in dit nummer. De zeer gunstig bekende bioscoop-onder neming van den salon aan het Vreeburg te Utrecht zal aanstaanden Zaterdag en Zondag voorstellingen, beide dagen ook kindervoor stellingen, geven in de grpote zaal van de sociëteit »Vereeniging'- hier. Films van Pathé-frères, eigen electrische installatie, goede muziek en explicatie. Als bijzonder aantrekkelijke nummers worden genoemdDe ingemetselde en De zoon van den kermisreiziger. Zaterdag en Zondag, zal nKunstbeschou- wingen" een portefeuille ten toon stellen van Albert Hahn, den bijzonder knappen teekenaar, die helaas sedert geruiraen tijd reeds aan het ziekbed is gekluisterd. Mogen er onder de kykers ook veel koo- pers zijn. Zondagnamiddag speelden eenige kinderen in de St. Agatha-straat bij het in aanbouw zijnd R. K. patronaat. Of zij aan de schutting, die 't toch al zoo hard te verduren had in de stormdagen dei- vorige week, hebben gemorreld, of dat deze het begaf, een der kinderen, een dochtertje van P. de W., raakte er onder en weid opgenomen met gebroken beentje. Een noodverband werd gelegd en het been gisterochtend in het St. Elisabetbs-gastbuis gezet. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een broche en een hoedenspeld. Tegen den varkensalager G., alhier, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het afhakken van vleesch, dat nog niet van een keurings- merk voorzien en alzoo niet op trichine on derzocht was. B. A. B. vroeg Zaterdagavond op de Var- kensmarkt een heer om geld en toen deze weigetde, ontrukte bij diens horloge met ketting. In zeer korten tijd zat hij in den amigo, waar hij niet alleen den verderen Sinterklaas avond doorbracht, doch gehouden werd tot bij hedenochtend naar Utrecht werd overge bracht en daar ingesloten. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den mar», die hier ten ttadeeie van den heer P. J. K. twee pantalons stal, tot 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis sedert 10 November. Beleefdheid en zachtmoedigheid zijn hel fundament van de wysbeid en een gerust leven. Uit den omtrek. H. M. de Koningin heeft dr. S. Greidanus, te Baaru, met ingang van 1 Januari 1910, op zijn verzoek en met behoud van den titel van geneesheer vac de Holho'-ding van 11.M. de Koningin-Moeder, eervol van de l'uncliën als zoodanig ontheven, onder dankbetuigiug voor de bewezen diensten. Ds. C. J. Leenraans H. Az. heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Hoevelaken. Er zjjn slechts acht sollicitanten voor Hoofd der openbare school te Hoevelaken. Door een jachtopziener van baron Schim- melpenni. ck van der Uyc van Hoevelaken i.s op diens landgoed een valk geschoten, die een vluchtüad vau 1.50 M. E. van den Heuvel, de oudste inwoner van Hoogland, is in den ouderdom van byna 90 jaaroverleden. Op het stationsterrein Woudenberg Scherpenzeel is het dak afgewaaid van de loods, toebehooreudo aan de aldeeling Wou denberg vau den „Boerenbond*. Het kwam terecht in een daarnaast gele gen korenland; sommige balkeu waren als glas afgeknapt. De loods werd verleden voorjaar gebouwd. De vergadering ter bespreking van de op richting eener weekmarkt te Voorthuizen was flink bezocht. De heer C. Versteeg, die de vergadering leidde, zette het doel der bijeenkomst uit een. Daarna gaf hij gelegenheid tot het ge ven van wenken en het doen van vragen in het belang tier zaak. Van deze gelegen heid werd ruim gebruikgemaakt. De besprekingen hadden tot resultaat, dat een commissie werd benoemd, bestaande uit de beet-enJ. van Galen, A. vau Heil, P. Bouw, T. van Ueelen en E. van Donkers- goed, wien werd opgedragen de zaak nader te onderzoeken en in een volgende verga dering hun bevindingen mede te deelen en eventueel voorstellen te doen. Het is een vrij algemeen gewoonte, zoo schrijft het sWbl. van den Middenstand", van onbetaald teruggekomen quitanties de pla'-.zegels af te halen en ze later nog eens te gebruiken. Velen zyn van meening, dat dit geoor loofd is, doch dit is in geenen deele het geval, zegt het. blad. Art. 11 der Wet van 11 Juli 1882 toch bepaalt, dat degeen, die een plakzegel, wetende dat het gebruikt is, andermaal gebruikt, verkoupt ot te koop aanbiedt, gestraft wordt met een geldboete van ten hoogste f 1000. Een plukzegel nu van een quitantie, die geweigerd is, is gebruikt; want het is niet de vraag, of het stuk, waarop het zegel is geplakt, dienst heeft gedaan, maar slechts of het zegel reeds een maal beschreven en aangehecht is. In 1901 veroordeelde de Rechtbank te 's-Gravenhage een persoon, die van een accept een plakzegel had losgemaakt en dit op een ander stuk t ogmaals gebruikte, met verandering van den datum en beschrijving van den naam, tot f10 boete, in weerwil dat beklaagde aan voerde, dat het eerste stuk nooit wasgebruikt. De Rechtbank overwoog, dat dit aan bet strafbare vau feit niets veranderde. Een eens gebruikt plakzegel nogmaals te gebruiken, is dus ongeoorloofd en strafbaar. De Koninklijke Steariuekaarsen-fabriek, te Gouda, heeft een even fraaie als leerzame reclame bedacht voor haar afnemers van thee- en nachtlichtjes; een keurig album waarin ruimte is voor zestig plaatsjes naar meesterwerken in het Rijks-museum voor schilderijen te Amsterdam, oude zoowel als nieuwe kunst. Een heel goede handleiding is bij den album gevoegd en de plaatjes, zeer mooi werk van de firma Gebrs. Binger te Amster dam, zullen zeker met groote zorg worden bewaard. Het vloei, om de plaatjes te beschermen, is bedekt met mooie afoeeldiugeu van de fabriek. Te. Balk wordt wegens vergn mting dei- tegenwoordige aan de Chr. school een onder wijzeres gevraag i". Hoe zoo'n vergi-ootiug eener onderwyzeres wel plaats mag hebben De Krententuin mag welhaast wel Koffie tuin worden genoemd. Immers waar voor de aanbesteding van koffie voor het Rijks-ziekenhuis te Leiden Suntos-koffie van ongeveer 26 cent wordt gevraagd, moet voor Veenhuizen Java-koflie worden geleverd van circa 41 cent per half Kilo. Voor de totale hoeveelheid is het verschil een f3000. Het „Tijdschrift der Maatschappij uan Nij verheid" bevat de schets van een plan tot ver eenvoudiging van den kalender. Dit berust in hoofdzaak hierop, dat het jaar zou worden ver deeld in vier kwartalen, elk van 01 dagen, waarvan de eerste twee maanden elk 30 en de deide 31 dagen zullen hebben. De Nieuwjaars dag zou buiten deze indeeling staan en de schrikkeldag om de vier jaren worden inge- lascht tusscnen Zondag 31 Juni en Maandag 1 Juli. Daardoor zouden alle derde maanden vyf Zondagen hebben en alle maanden evenveel werkdagen. Tegelijk zouden dan alle verander lijke feestdagen een vasten datum krijgen, om dat Pasckon zou vallen op Zondag 7 April. Aan de tot stand koming dezer kalenderver andering wordt nu gewerkt, vooral door de daarbij betrokken handelslichamen in Europa. Du kerkelijke autoriteiten zouden geneigd zijn, hiertoe hun medewerking te verleenen onder beding, dat de Juliaansebe tijdrekening der Grieken zou vervallen. Dit was de conditie, welke vroeger door den II. Stoel is gesteld, toen een andere regeling door den «Deutschen Uan. delstag" werd ontworpen, die echter bij de Slavische volken geen ingang kon vinden. De thans voorgestelde verandering, die het et-rst. werd gepubliceerd in het „Journal d' hor logerie" door prof. Grosclaude, te Genevo, wordt thans ook in Ruslnnd gepropageerd en er is dus wel kans, dat wij deze vereenvoudigde tijdrekening binnen niet al te lang tijdsverloop zullen zien ingevoerd. Met betrekking tot het aanstellen van een bewaarder by beslaslegging op roerende goe deren voor de invordering der belasting, heeft de Minister von Financiën bepaald, dat, ten einde het oploopen van het bewaarloon tot een hoog bedrag te voorkomen, de deurwaarders zooveel mogelijk den beslagene zelf, of een der medebewoners van het huis of de plaats, waar de beslaglegging geschiedt, tot bewaarder moeien aanstellen. Slechts dan wanneer de omstandigheden dat onmogelijk of bepaaldelijk onraadzaam maken, behoort van dien regel te worden afgeweken. Niet onaardig dat „beslagene". Zuinigheid met vlijt..Wat doen we met "zeeprestjea Wat doen we met de stukjes zeep als ze zoo klein zijn, dat we er onze handen niet meer mee kunnen wasschen? Natuurlijk weggooien. Nog zoo natuurlijk niet. 't Zou beter zijn als men ze afspoelde en in een daarvoor besterad bakje bewaarde tot er een voldoende hoeveel heid bijeen is om een nieuw stuk zeep te maken. Hoe we dat doen van die restjes? Ook heel eenvoudig. We begieten ze eenvoudig met warm watar tot ze er net mee bedekt zijn en laten het dan een half uur inwerkendan viacht men de stukjes er uit, kneedt ze samen tot een geheel, bijv. een kubus en laat dit stuk een dag of veertien drogen. Dan is het even geschikt voor het gebruik als alle andere zeep. „De Kampioen" geeft de volgende prijzen voor vliegtuig: Monoplau Antoinette f 12500Bavard-Clément (type Santos Dumont) 13750 Monoplan Blériot, 24 P.K. f6000. ideui, 70 P.K., f13 000; biplan Chau"ière f6000; biplan Farman f14 000; mo noplan République f15 000; biplan Voisin f12500; biplan Wright f15000. De laatste stap voor de vereeniging van Zuid- Afrika ia gedaan, Vrijdagavond verscheen in de „London Gazette" de volgende proclamatie van Koning Edward: „Op en na den eenendertig- slen dag van Mei, eenduizend negenhonderd en tien, zullen de koloniën Kaap de Goede Hoop, Natal, Transvaal en Oranje-rivierkolonie ver- eenigd worden in een Wetgevende Unie onder den naam van de Unie van Zuid-Afrika". Geld alleen maakt niet gelukkig. De New- Yorksche politie is een samenzwering op het spoor gekomen, die niets meer of minder beoogde, dan de ontvoering van den millionnair Rocke feller. Een troep ondernemende boeven had besloten, den petroleurukoning op te lichten en hem slechts tegen betaling van een zeer hoog losgeld weder in vrijheid te stellen. Er zijn dientengevolge buitengewone maatregelen ge nomen om den kostbaren Rockefeller 'e be schermen. De particuliere detectives, die hem dag en nacht bewaken, vervullen dien plicht thans in verdubbeld aantal. Niemund heeft verlof om het landgoed vnn den petroleumkoning te Forest Hill, bij Cleveland, zonder pas te betreden, die door Rokefeller's lijfarts geviseerd moet worden. Alle toegangen tot het park worden bewuakt door zwaar gewapende, dubbele wacht posten. De waarde van den mensch. In den stof- felijken mensch, zonder meer, zit heel wat meer waarde, dan men zou denken. Als men maar alles er uit zou kunnen halen. Zoo zou voor kannibalen de voedingswaarde van duizend eieren in een gemiddelden mensch bevat zijn. Genoeg waterstof bevindt zich in het mensche- lijk lichaam om een ballon te vullen, die hem in de wolken zou kunnen Yoeren. En uit den grootsten duisterling zou genoeg lichtgas kun nen worden gestookt om een straat van 500 M. lengte een avond lang goed te verlichten. De koolstof, die wij in ons lichaam bezitten, zou, tot grnphiet herleid, voldoende zijn voor onge veer 8000 potlooden. Aan ijzer, het onontbeer lijk bestanddeel onzer bloedkleurstof, bezitten wij slechts genoeg voor zeven hoefnagels, muur met onzen phosphor, waarvan wij, voornamelijk in de beenderen. 600 Gram rijk zijn, zouden wij 820000 lucifers kunnen maken, terwijl wij van ons vet 60 prachtige kaarsen konden leve ren. Zout bezitten wij niet veelzoowut 20 thee lepels. In Alaska, zoo verhaalt een Engelsch blad, zijn geen scbreeuweude kinderen. De kleinen beproeven wel te schreeuwen, maar de moeders hebben een eigenaardig middel om het hun af te leeren. Als een kindje begint te schreeuwen, neemt de moeder een slokje water en spuit dat uit haar mond in het gelaut van het kind. Gaat het erger schreien, dan komt er ook meer water. Er wordt geen woord gesproken, geea kikjo gegeven; maar de overwinning van de moeder is zeker, zegt het blad. Het kiud begint al spoedig bet schreeuwen in verband te brengen met het spuiten van water in zijn gezichtje, wordt vast overtuigd, dat die twee zaken onaf scheidelijk verbonden zijn, en besluit het schreeu wen te laten. De eerste straatverlichting 's nachts had te Londen plaats in 1414 werd den inwoners de zer stad bevolen 'e nachts hun straten te ver lichten. Parijs volgde pas in 1524. Er is alweer een nieuwe levenskunstenaar opgestaan in den persoon van Horatius Fletcher. Op 40-jarigen leeftijd was Horatius dik. pafferig ongezond, lijdend aan de maag, slnpoloosheid, enz. zoodnt do dokters hem niet veel jaren meer gaven. Maar Horatius antwoordde„ik wil leven" en hij is nu 60 jaar en ziet er beter uit dan 20 jaren geledon. Hoe komt dut? Door het kauwen, en het kauwen alleen. Horatius meent, dat de menscben makkelijk 100 jaar kunnen worden, als ze maar goed kauwen en weinig eten. Het eten moet zóo lang gekauwd worden tot het een papje is geworden, dat van zelf naar binnenglijdt. Hon derd en meer vermalen van éen hap voedsel zijn niet te veel. Op die manier heeft men aan 30 happen voedsel meer dan genoeg. Op een sjalot kauwt de heer Horatius graug 732 maal. Behalve om het sanitair nut beveelt Horatius zijn methode ook wegens haar oeconomisch nut aan, want ze bespaart volgens hem, minstens 300 percent op het keuken-budget. 't Wil ons zoo voorkomen, dat de heer Hora tius Fletcher over heel wat meer tijd te be schikken heeft dan het overgroote meerendeel der menschen di6 hun maaltijden in hap-hap slik-tempo moeten nemen. Vrijheid en ongedierte. De Engelsche „Children Act" behelst ook bepalingen tot bevor dering der zindelijkheid. Schoolkinderen kannen worden genoodzaakt, hun haar te laten afknip pen als zij met ongedierte sijn bedekt. De doel matigheid van dezen maatregel zal door nie mand worden geloochend die weet, hoezesr de op lettend heid bij het onderwijs worden ge stoord dooi de aanhoudende huidprikkels; hoe de bijt- eu krabwondjes worden gcïufecteerd, zoodat hoofduitslagziekten en abcessen het gevolg zijn hoe favus en waarschijnlijk ook andere besmettelijke ziekten door de dieren van het eene kiud naar het andere worden overge bracht. Te Willesdon had het onderzoek op school aangetoond, dat 60 pCt. der meisjes aan pedu- cuosia leed, en de schoolarts had aan de ouders een circulaire gezonden met de aanbeveling om het haar te laten afknippen. Daaraan werd geen gevolg gegeven. Toen is getracht, de meisjes door een verpleegster te laten knippen, maar de houding der moeders wub van dien aard, dat de Zuster moest vluchten. Daarna werden de kin deren op ongezette tïjtleu éen voor éen behan deld. Lieden van den vooruitgang kunnen, naar „The Brit. Med. Journ." bericht, zulk ingrijpeu in de persoonlijke viijheid niet zetten. Een onderwijzeres in Frankrijk had een kind, dat sterk met hoofdonrein hier was geplaagd, afzonderlijk geplaatsten den vader doen weten, dat het hoofd in orde moest zijn, vóórdat het kind weer op school kwam. De vader heeft de on derwijzeres toen wegens beleediging aangeklaagd en schadevergoeding gevraagd. Zij is vrijgespro ken; maar de echte vrijheidsdweepers zullen er wel geen vrede mee hebben, daar het ook tot de rechten van den mensch behoort, zoo smerig te zijn als men wil, zegt het Tijdschrift van Geneeskunde. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Iugezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U opname van het volgende in uw blad. Wijl tegen een varkeusslager, hier ter stede wiens naam met dezelfde twee letters begiut als den myne, proces-verbaal is op gemaakt wegens het in voorraad hebben van vleesch, niet voorzien van het keurings- merk, deel ik mede, dat ik die bewuste slager niet ben. Met vrieudelijken dank, hoogachtend Uw dn. P. PH. GREGOR1US, Utrechtschestraat 7. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U het volgende op te nemen in verband met het bericht van het pro ces-verbaal, my opgelegd. Ik heb geenszins wet of verordening wil len ontduiken, doch gisteren tot zevenmaal toe verzocht, het varken te komen keuren. Door het broeierige weer moest ik het varkeu hedenmorgen wel afsnijden. Daarna kwam de keurmeester eu heeft my een pro ces-verbaal opgelegd omdat ik het vleesch af gesneden hadhij heeft het daarna onder zocht en goedgekeurd. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend Uw dn. J. F. GR AU, Langestraat 103. 392ste Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 6 December 1909. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt vullen. Prijzen van f30: 3371 3381 6258 79(52 7983 7990 7997 8884 8940 15369 15388 15394 15641 en 15648. To zinnen 14 prijzen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2