Zaterdag 18 December 1909. No. 7753. 59e Jaargang, Wie zich met KOSTELOOS. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschrjnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post J 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Réclamés 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer f 0.25? Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incaaweerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGR ACHT 9- Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. 1 Januari wenscht te doen inschrijven als ahonné, ontvangt de tot dien datum ver schijnende nummers KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, geeiec artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingexetenen, dat de Rnad dezer Gemeente xal vergaderen dp Dinsdag den 21 December aanstaande, des namiddags te 1ure. Amersfoort 16 December 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTJER8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien het Koninklijk Besluit van 4 Decem ber 1909, no. 34, Brengen ter openbare kennis, dat eene bui tengewone verkiezing van 2 leden-patroons van de Kamer van Arbeid roor de Bouwbedrijven te Amersfoort (vacaturen-G. Blok en G. van Nieuwenhuizen) zal plaats hebben op Dinsdag, 18 Januari 1910 en do herstemming, zoo noodig, op Maandag, 31 Jannari 1910. Het stembureau zal zitting houden in het Raadhuis van des middags twaalf uur tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 16 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Wat een mensch toekomt. „Neem toch wat rusthet komt een mensch toe.". Wy krijgen het te hooren als wy, na een tijd van inspannend werk, goed ge voed en in gezellige omgeving, ons ver moeid voelen. En hoe meer men "van weelde omringd is, des te meer vindt men, dat héél véél dingen „een mensch toekomen". Wy allen vinden, dat een kind het recht heeft, goed gevoed en gekleed te spelen, het leven te genieten, vroolyk te zyn. Komt eens by ons en zie wat van dien eisch terecht komt. Juist de kinderen zyn zoo droevig om te zienblauwwitte gezichtjes, "teere smalle polsjes en vin gertjes, die je of het kaartje inde hand duwen en dan de overgroote ernatig- onderzoekende oogen niet te vergeten i je waarde reeds als het ware. „Hoeveel porties, kleine man?" „Eén juffrouw „Ééntje maar? En hoeveel broertjes en zusjes heb je wel eZeven, juffrouw; maar moeder had gen kaartjes meer 1" Dat snjjdt iemand door het hart, niet waar Gelukkig kon, dank zjj de reeds inge komen giften, ofschoon moeder »geen kaartjes" had, dit gezin, dat het werkelijk hard noodig had, krijgen wat een mensch in de allereerste plaats toekomt voed sel. Op dien dag straalde het kinder gezichtje vriendelyk en knikte en wuifde het ventje uit louter dankbaarheid, dat het ontving, waarop het recht had. Op een grimmig kouden dag kreeg een jongeman een toeval in de eetzaal. In afwachting van de geneeskundige hulp, die komen zou, hielpen wjj hem zoo goed mogelijk. Gekleed te zijn in barre koude, komt toch zeker een mensch toe, is het niet? Wjj zagen onder de versleten jas en broek het bloote lichaam en de man was ziek. Men vraagt zich afkan men al die ellende ziende, ooit nog zulke hooge ■eischen stellen aan leven en ontspan ning? Een ander weer. Op het oog een flinke man, 43 jaar, soms met gloeiende kleur en oogen schitterend van koorts. Hjj zat den geheelen dag in een rustig hoekje van de eetzaalwerken kon hy niet meer sinds by ongenezen uit het gasthuis ont slagen was. Wjj konden hem (door de verleden jaar ontvangen giften) kosteloos eten en nachtverblijf geven, maar 's mid dags wordt de iurichting van 4 tot 8 uur gesloten en hij klaagde zjjn nood, dat bet hem zoo moeilijk viel, de uren op straat door te brengen. Hij kon niet meer. Tegen de wetten der inrichting in, bleef hy en werd zoo goed het ging ver zorgd. Eenige dagen later ging hy uit en kwam niet terug; hy was in het gasthuis opgenomen. Voor de eerste be zoekdag kwam, was hy overleden. Hy liep by ons reeds te stervenmen zag het aan de oogen, die ons nog dankbaar trachtten aan te zien, voor iets dat toch zeker ieder toekomt een rustig plekje in de laatste dagen van lyden. „Spoedig hebt u een lyk in de zaal waarschuwde er een. We onderzochten er zat een oude man in elkaar gedoken, bevend van koorts, dikke gezwollen voeten, vol wonden. „Haal een dokter". „De man is ernstig ziek, alle gast huizen zyn overvolmaar ik hoopplaats voor hem te krijgen", zeide de genees heer, die alles deed om opneming mo gelijk te maken. „Spoedig wordt hy ge haald Dit was om 12 uur. Om 3 uur (drie uren wachten duurt lang, als men dood ziek is) kwam het rytuig, dat hem weg bracht. Loopeu kon hy niet en. al die uren zat by in elkaar, ondanks alle voorzorgen, te rillen van koude en nog steeds voor een vriendelyk woord of wat drihken, hoorde men: „Dank u, Zuster; het is goed zoo". Zulke- woorden gaan diep; men ver geet ze niet. Zóo eenzaam was hy, dat hy zelfs in zoo'n toestand voor een kleine vriende lijkheid zich nog dankbaar moest toonen. Het leven is voor velen zoo vreeeelyk hard en dan komt onafwendbaar nog de winter, wat voor de armen niet betee- keut: warme kamers, dikke dekens, meer uitgaanmaarkoude, honger, donkerheid en ziekte. Wjj hopen, dat de menschen voelen, dat we trachten, met hen mede te leven, ons in te denken in hun bestaan, dan zullen zy nog meer tot ons komen. Wy zyn immers een toevlucht. Maar éen vrees is erzullen wjj altoos kunnen helpen, niemand behoeven weg zenden i Helpt ons en andere liefdadige instel- J. H. W. AUF DEM BRINKE. DAMESHOEDEN 48 Laogeitraat, Araeiifoort. GROOTE OPRUIMING (nmi VEEL verminderde prijzen. lingen dan in ons werk, zoodat wy niet met leege handen staan. Medegevoel al léén geeft niet, als het niet omgezet wordt in daden. Veel vragen zy niet, de armsten. Zy stellen hun eischen waarlyk niet hoog. Ze vragen immers slechts „wat ieder mensch toekomt" en zou dat niet zyn een portie eten. Aldus mej. H. Verschuur, de Directrice van de Toevlucht te Amsterdam, die in deze bewoordingen een oproep richt tot haar stadgenooten. We maken haar woord„komt een portie eten niet ieder mensch toe" tot het onze. De 8pjjskokery vangt Maandag weer aan met haar verstrekkingen en de heer N. G. van de Stadt (Zuidsingel 12.), de Administrateur van „Liefdadigheid" kent tal van stille armen, die te fatsoen lijk zyn om te vragen en juist daanloor niet ieduren dag „een portie eten" heb ben. Wie nog spyskaartjes heeft, sta die af aan Liefdadigheid. Ze worden dan niet verkwanseld en men doet er zoo'n heel goed werk mee. Gewisselde stukken. HOOGERE BURGERSCHOOL. Onder dagteekening van 9 December schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad Wij hebben do eer U hiorbij weder aan te bieden het in onze handen gestelde adres van het personeel der Hoogere Burgerschool, in zake do lokaliteiten dier school. Adressanten halen in het slot van de bij het adres bohoorende toelichting oon passage aan uit het Verslag van de Com missie van Toezicht op hot Middelbaar onderwijs, waaruit blijkt, dat ook bij ons college de overtuiging bestaat, dat voor ziening in deze noodig is. Het is ons college niot wel mogelijk, onder de tegenwoordige omstandigheden, U thans een weloverwogen en voor de Gemeente aannemelijk voorstel te dezen opzichte te kunnen doen. Uit ons schrij ven van 11 November 1909, afdeeling 1, no. 1567, is U bekend, dat door ons po gingen zijn aangewend tot overname van de Hoogere Burgerschool door hot Rijk en tot stichting door do Gemeente, met hulp van Rijk en Provincie, van een Han delsschool mot daaraan verbonden avond cursussen. Op de hierop betrekking heb bende missive van ons college aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken kon niet worden teruggekomen, alvorens de ontwerp-Staatsbegrooting voor 1910 ver schoon. Golijk U waarschijnlijk bekend is, wordt door den Minister van Binnonland- scho Zaken eene nieuwe regeling der 8ub8idioeri»g van gemoentelljke Hoogere Burgerscholen voorgesteld, terwijl waar schijnlijk tevens gelegenheid zal worden geschapen om van buitenleerlingen, hetzij direct, hetzij indirect, een hooger school geld dan van kinderen, wier ouders in de Gemeente gehuisvest zijn, te heffen. Of de voorgestelde wfjze van subsidieeren zal worden aangenomen, is nog onzeker. Eveneens staat het niot vast, dat de be voegdheid tot verandering van do school geldheffing voor buitenleerlingen met behoud van de Rijks-subsidie zal wor den gegevon. Mocht dit het geval zijn, dan zal uwe vergadering moeten ovorwegon of hiervan door do Gemeente gebruik zal worden gemaakt Dat een hooger school- f;eld voor buitenleerlingen op nun aantal nvloed zal uitoefenen, staat vust; hoo groot die invloed zal zijn, is te eenen mnlo onzeker. En Juist dit laatste is van hot meeste belang ton aanzien van de beslis sing in zake do lokaliteiten dor school. Zoodra de Staatsbegrooting is vastge steld, stellen wij ons voor, terug to komen op do oventueole overname van do school door het Rijk en de stichting van de Han delsschool. In dieft zelfden tijd kunnon eventueels maatregelen tot wijziging der schoolgeld heffing voor buiten leerlingen voorbereid worden, opdat, indien or geen kans bestaat op overname dor school door het Rijk, tijdig die maatrogolon kunnen worden ingevoerd. Hot schijnt ons niet verstandig toe, eono beslissing ten aanzien van het schoolgebouw te nemen, Indien de gevol gen van die schoolgeldheffing in het bijzonder op het aantal buitenloorlingen nog volkomon onzeker zijn. Er worden bovendien indien wij wel ingelicht zijn in onze Gemeente pogin gen aangewend op andere wijze tot de stichting van een Handelsschool to gorakon. Do plannen daartoe zijn ons college niet bekend; maar het is zeker, dat eventueels stichting van oen dergelijke school invloed zal uitoefenen op de bevolking der Hoo gere Burgerschool. Dien invloed eeniga- zins to bepalen, is volkomen onmogelijk, omdat het van do organisatie dier school zal afhangen of zij vele leerlingen van de Hoogere Burgerschool tot zich zal trokken, dan wel door een andore schooljeugd bevolkt zal worden. Do al of niet tot stand koming oener Handelsschool hetzij van gemeente- wogo, hetzij van particuliere zijde zal bovendien van invloed moeten zijn op de organisatie van de z.g. vervolgkiassen der Jongensschool lo soort aan de Heoren- tra at. Wij zijn van oordeel, dat eene we' over wogen beslissing ten aanzien van hot ge bouw eerst kan genomen worden, indien ten aanzien van de bovengenoemde pun ten meerdere zekerheid bestaat. Onder deze punten hebben wij niet vermeld, hoewel oveneens daarmede in verband staande, do eventueole oprichting eoner Hoogoro Burgerschool to Bussum. Har derwijk en andere Gemoonten, omdat bij do voortdurend steigendo behoefte aan Middelbaar ondorwijs wel gedurende de eorste jaren in verschillende in de nabij heid liggende Gemeenten plannen voor oen Hoogoro Burgerschool zullen ontstaan on hierop bezwaarlijk door do Gomeent0 gewacht kan worden. Ook den invloej

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1