BIJVOEGSEL behoorende bij de „Amersfoortsche Courant" van ZATERDAG 18 DECEMBER (909. Gewisselde stukken. WEGEN-VERBETERING. B. en W. schreven 16 December aan den Raad: Wij hebben de eer hierbij wederom in uwe handen te stellen de adressen tot verbetering van Bisschopsweg, Wolfert- straat, lo en 2e Wolfertdwarsstraat, Dal straat, Gaslaan, Ouden Soesterweg en Isseltschen weg benevens het adres van bewoners van den Bisschopweg en Ach ter den Luiaard, waarbij verzocht wordt hen in de gelegenheid te stellen tot het gebruik van muntgas. Naar aanleiding dier adressen hebben wij respectievelijk de adviezen ingewon nen van de Commissie voor de Fabricage en de Commissie tot bijstand in het be heer van de gasfabriek, welke adviezen U hierbij worden aangeboden. Wij hebben de eer U te herinneren, dat wij in ons rapport van 14 December 1905, afd. I, no. 9040, betreffende een soortgelijk adres ten aanzien van den Bisschopsweg en Achter den Luiaard het volgende geschreven hebben „De door de Commissie*) verdedigde meening, dat de Gemeente niet alle kosten der verbetering voor hare rekening be hoort te nemen, maken wij gaarne tot de onze. Hot geldt hier eene verbetering, waarbij de eigenaren dor betrokken per- céelen in do eerste on voornaamste plaats belang hebben. Zooals de Commissie uit eenzet, heeft de Bisschopsweg als verkeers weg voor de Gemeente weinig belang, zoodat de aanleg der gevraagde werken voor het grootste gedeelte den eigenaren ten goede zou komen. «Wij willen U er bovendien op wijzen, dat, indien do Gemeente alle kosten be taalde, naar onze meening een schrome lijke onbillijkheid zou worden begaan tegenover hen, die wenschen te bouwen aan nieuw aan te leggen straten. Door uwe vergadering is beslist, dat de aanleg van nieuwe straten, met rioleering, gas- en waterleiding, geheel en al ten laste van den eigenaar zal komendeze moet bovendien nog 20 pCt. van de aanleg- kosten voor eerste onderhoud storten». «Waar dergelijke eigenaren nu met alle kosten belast worden, achten wij het niet geoorloofd, dat, waar geen overwegend gemeentebelang bestaat, de Gemeente net in orde maken van bestaande wegen geheel voor eigen rekening doet. Het is toch niet te ontkennen, dat door het aan brengen van dergelijke verbeteringen de aangrenzende huizon of bouwterreinen belangrijk in waarde zullen toenemen. Niet gerechtvaardigd achten wij het, dat do Gemeente dit voordeel den oigonaren als 't ware in den schoot werpt, terwijl zij an deren alle kosten laat betalen. «Het komt ons daarom billijk togenovor anderen on noodzakelijk ten opzichte van de Gemeento-financiën voor, dat de be langhebbende eigenaren in dergelijke ge vallen een gedeelte der kosten dragen». Deze overwegingen worden nog in alle opzichten door ons collego als juist er kend. Hot sedert 1905 door de Gemeente ingenomen standpunt tegenover de eige naren van den Bisschopsweg heeft dan ook reeds ten deelc oonig succes gehad. Destijds was slechts een klein deel der eigenaren genegen, den noodigen grond kosteloos aan do Gemeente af te staan, terwijl thans reeds meer eigenaren daartoe bereid zijn. Daarentegen is nog niet ge- bloken,dat de eigenaren thans meer dan vroeger bereid zijn. in de kosten bij te dra gen. Wij zijn, evenals destijds, beslist over tuigd, dat de Gemeente niet de gehoolo kos ten van do gevraagde werken mag betalen op volkomen gelijke gronden als waarop het aangehaalde voorstel van ons college van 14 Deeombor 1905 berust. Slechts dan, wanneer een zeer overwegend gemeen tebelang op don voorgrond staat, zal dit mogen geschieden. Bij den Bisschopsweg en Achter den Luiaard is zulks ovonwel allerminst hot geval. Om verschillende redenen zal do Bisschopsweg zelfs geon doorgaande plaatselijke verbindingsweg kunnen worden dan alleen voor vorkoor van voetgangersdaarom zijn op het Uitbreidingsplan dan ook als verbindings weg tusschen don Heiligonborgerweg en den Lousdorweg niet aangewezen do Bis schopsweg on Achter don Luiaard, maar wel de Nachtegaal- en do Pietor Both- Dit is de Commissie voor de fabricage. Noot van Burgemeester en Wethouders. straat, met hunne nieuw-geprojecteerde verlengden, en de Aldegondestraat. Ook om andere redenen bestaat er voor de Gemeente geen aanleiding, de genoemdo wegen op hare kosten te be straten en te rioleeren en van gas- en waterleiding te voorzien. De eigenaren wisten indertijd aan welk een weg zij bouwdener bestond voor hen niet de minste kans, dat de Gemeente hen zou ontlasten,van de klachten en be zwaren, die zij van hunne huurders to hooren zouden krijgen. Thans wordt het den eigenaren lastig aan rechtmatige klachten van hunne huurders het hoofd te bieden, of wel, indien zij zelf hun per- ceelen bewonen, ondervinden zij in per soon de onaangename gevolgen van het bouwen aan een dergelijken weg. Oplos sing dier moeilijkheden zal voor de eige naren gezamenlijk zeer bezwaarlijk zijn, niet alleen wegens de moeilijkheid om tusschen vele personen overeenstemming te verkrijgen, maar ook uit een technisch oogpunt. Het belang der eigenaren brengt ook in dit opzicht mede, dat de Gemeente leiding en zoo noodig steun geeft bij het verbeteren van den weg. Maar daarmede is volstrekt niet ge zegd, dat de Gemeente nu ook de eige naren van hunne verplichtingen zal ont heffen door alle kosten te betalen. Immers niet op de Gemeente maar op de eigenaren rust de plicht, hunne perceelen in een toestand te doen verkeeren zoo dat aan re delijke eischen van huurders tegemoet wordt gekomen. Waar de feitelijke toe stand is, als hierboven geschetst, gaat het dus allerminst aan, de Gemeente alle kos ten van verharding, verlichting, rioleering en watorleiding te doen dragen. Indien de Gemeente besluit de eigenaren- van den Bisschopsweg van bijdrage in de kosten der bovengenoemde werken vrij te stellen, zal men het zelfde moeten doen voor een groot aantal andere wegen in de Gemeente, die feitelijk in het zelfde geval verkoeren en wier aanleg, enz. vol lens een globale raming bedragen zal 76 000, of f90000, resp. voor grint- en klinkerbestrating. Totale vrijstelling van de eigenaren van den Bisschopsweg is dus ook om deze redenen niet te rechtvaardigen. Nog zij opgemerkt, dat ook do zorg voor de publieke gezondheid in deze voor de Gemeente geen reden behoeft te zijn, de verplichtingen der eigenaren over to nemen. Voorzoover de eigenaren in dit opzicht te kort schieten, zal op grond van de strafverordeningen togen hen kunnen worden opgetreden. Resumeerende, zijn wij doi'halve van oordeel, dat het gemeentebelang zich verzet togen inwilliging zoowel van het verzoek tot bestrating, enz. van den Bisschopsweg en Achter den Luiaard als van de wegen, waarop de andere adressen betrekking hebben (Sasje, gedeelte Oude Soesterweg, Kroontjesmolen, enz). In 't algemeen zijn wij van oordeel, dat de Gemeente tot verbetering van der gelijke bestaande wegen, indien zij groo- tendeels bebouwd zijn, kan medewerken, indien de eigenaren kosteloos den noo digen grond willen afstaan en beroid zijn </4 tot 3/i van de kosten te betalen, in ieder geval voor iederen weg in 't bijzonder door U te bepalen, met dien verstande, dat voor terrein, aan dergelijke wegen gelegen, dat nog als bouwterrein beschouwd kan worden, de volle koston van verbetering worden betaald. Voor de perceelen aan den Bisschops weg zouden wij, op grond van de vroe gere behandeling, deze bijdrage op V* van de geraamde kosten gesteld wen schen te zien, met uitzondering, overeen komstig hot bovenstaande, ten aanzien van terreinen, die nog als bouwterrein beschouwd kunnen worden. De totale kosten van de verboterings- werken tusschen den Arnhemschenweg en de verlengde Pieter Bothstraat worden geraamd op f19 564; volgens hot boven staande zouden de eigenaren hierin moe ten bijdragen f5866.625. Wij hebben derhalve de oer, U voor to stellon ons op te dragen, belangheb benden mede te doelen, dat uwe verga dering overeenkomstig het bovonstaando tot medewerking bereid is. Burgemeester en Wethouders, enz. De Commissie voor de fabricage advi seerde 11 December: Naar aanleiding van het in onze handen om bericht en advies gestelde concept rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de adressen tot verbetering van den Bisschopsweg, Wol- fertstraat, lo en 2o Wolfertdwarsstraat, Dalstraat, Gaslaan, Ouden Soesterweg en Issoltschen weg hebben wij do eer U te berichten, dat wij ons volkomen niet dit concept kunnen vereenigen en wij der halve geen aanleiding vinden, opmerkin- gon omtrent dit stuk te maken. De Commissie, euz. Het advies der Gas-commissie van 15 December luidt: De Commissie tot bijstand in het be heer van de Gasfabriek heeft de eer U mede te deelen, dat zij zich met uw concept-rapport en voorstel kan veree nigen. De Commissie voornoemd, enz. De Commissie van bijstand in het be heer van Birkhoven" adviseerde 14 December aan B. en W.-. Onder de perceelen, behoorende bij het landgoed >Birkhoven" is begrepen oen stuk grond, kadastraal bekend sectie D. no. 1720, groot 2.95.75 H. A., gelegen nabij de terreinen van de H. IJ. S. Maatschappij en derhalve geheel afgescheiden van de overige tot Birkhoven behoorende ter reinen. Dit perceel is begroeid met zeer slecht gevormd eiken- en berkenhakhout, terwijl de bodem indertijd zóo slecht on onvol doende bewerkt is, dat van de tegen woordige beplanting nimmer eenig goed resultaat te verwachten is. In het voorjaar van 1909 is het hout als 8-jarig hakhout verkocht voor f76.50. hetgeen dus gelijk staat met een jaarlijksche opbrengst van f9.50. Het perceel heeft bij aankoop gekost f 924.21. De kwaliteit van den grond is zoodanig, dat deze na de noodige bewerking zeer goed als bouwland verhuurd kan worden. Hiervoor zal het land eerst ongespit en zullen de aanwezige stammen en wortels verwijderd moeten worden. Vervolgens moet een bemesting met kunstmest volgen en daarna een beplanting met lupinen. Nadat deze in het najaar van 1910 onder- geplant zijn, kan do grond met rogge bezaaid worden, die in het najaar van 1911 verkocht kan worden. Daarna kan het land als goed bouwland verhuurd worden. De koston van deze bewerking worden geraamd op f909. De opbrengst van de rogge kan op f 250 geschat worden. Het bouwland zal hoogstwaarschijnlijk tegen f 0.06 per roede (14.2857 M2) en per jaar verhuurd kunnen worden, zoodat een jaarlijksche opbrengst van f 125.46 te verwachten is. Wij hebben de eer U in overweging te geven, den Gemeenteraad voor te stellen, U machtiging te geven het genoemde stuk land op de bovenaangegeven wijze tot bouwland gereed te maken. De Commissie, enz. B. en W. vereenigen zich geheel met dit advies en stellen den Raad voor, hun collego machtiging te geven, zooals in dat advies wordt voorgesteld. Vrijdag 1 October marktdag te Amersfl van 6 tot 6 uur Vlasakkers Soesterweg 121 rijwielen 78 voetgang, 6 rijtuigen 6 auto's vrachtwag. Zaterdag 2 October overweg 6 tot 6 Vlasakkers 8 tot 4 Zondag 3 October overweg 6 tot 6 Vlasakkers 8 tot 4 zeer mooi weder w 4 October Soesterweg 8 tot 4 Woensdag 6 October Vlasakkers 1'/» tot 6 scholen vrij Donderdag 7 October Vlasakkers 6 tot 6 100 r. 105 v. 9 r. 9 a. w. 228 r. 316 v. 7 r. 15 a. w. 4 r, 3 a. w. 117 r. 127 v. 14 r. 155 r. 122 v. 8 r. 8 r. 39 a. 5 w. 1 n Vrijdag 8 October 55 Vlasakkers 8 tot 6 11 v Soesterweg 8 tot 4 3 i zeer slecht weer 3 a 134 r. 95 v. 5 r. 7 a. „Handel ea Nijverheid". Ofschoon er gisteravond zoo veel te doen was, werd de maandvergadering van „Handel en Nijverheid", onder voorzitting van den beer 8. J. van Duinen gehouden, bijgewoond door vrij wel het gewone aantal leden, dat ter vergade ring pleegt te komen. De notulen van 12 November werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde was het verslag der commissie in zake de tram Amersfoort—Wuytierslaan— BirkhovenSoest. De Voorzitter herinnerde, dat de heer A. J. Krieger, die deze tram ontwierp en daar voor concessie vroeg, ook van H. cfc N., adhmaie voor zijn plan verzocht en zedelijken steun cm deze aangelegenheid te bevorderen er. dat de commissie bestond uit de heeren Joh. G. F. van Achterbergh, Joh. H. van der Meiden en J. van de Wal Kz. De heer Van der Meiden, rapporteur der commissie, deelde mede, dat de commissie eenige vergaderingen heeft gehouden om het plan- Krieger nader te beschouwen. Haar rapport luidt: Ingevolge de opdracht van uw vergadering hebben wij de eer het volgende te uwer kennis te brengen. Wij hebben gemeend de cijfers van het plan- Krieger niet nader te moeten beschouwen omdat dit naar onze meening kan worden overgelaten aan eventueele oprichters eener tramweg-maat schappij Am-rsfoortSoest. Immers dozen heb ben er belang bij, t6 weten in hoever een der gelijke onderneming al dan niet rentegevend zal zijn. De vragen, welke wij ons hebben voorgelegd, zijn deze 1, is het verkeer tusschen Amersfoort en Soest van dien omvang, dat een tram-verbinding voorziet in een behoefte? 2. Zoo ja', voorziet het ontwerp-Krieger op voldoende wijze daarin Ooi tot beantwoording der eerste vraag te komen, hebben wij gemeend, gedurende eenige dagen in October het verkeer op den Soester- straatweg en de Wuytierslaan te moeten coutro- Iceren. Wij hebben de maand October genomen omdat wij noch het drukke zoinerverkeer, noch het mindere winterverkeer in aanmerking wenschten te brengenOctober gaf een gemid deld verkeer. ...li Als controle-plaatsen kozen wij de hallo Vlasakkers der N. C. 8. en wachtpost 42 der H. IJ. S. M. aan den Soesterweg bij Birkhoven. ïlel resultaat van dit onderzoek was het volgende Deze cijfers leereo ons, dat gedurende vier dagen gemiddeld per dag passeerden bij wachtpost 42 halte Vlasakkers 220 rijwielen 125 rijwielen 170 voetgangers 127 voetgangers 6 rijtuigen 7 rijtuigen 15 auto's 7 auto's 60 wagens geen wagens Nu weten wij niet in hoeverre de voetgangers, die de wachtpost passeerden, ook den spoorweg bij de halte Vlasakkers zijn overgestoken. Om uit deze cijfers het vermoedelijk aantal passagiers voor een tram Amersfoort Birkhoven Soest te bepalen, daaraan willen we ons niet wagen. Slechts willen wij uit deze cijfers afleiden, dat die tram volgens onze opneming kans zou hebben, dagelijks ongeveer 300 passagiers heen en terug te vervoeren indien elke voet ganger daarvun gebruik zou maken. Dit is natuurlijk niet aan te nemen. Wanneor wij het percentage nemen, volgens de ondervin ding opgedaan bij de Amersfoortsche tram, dan zon het aantal passagiers per dag in beide richtingen niet ie hoog genomen mogen worden. Naar onze meening kan hier echter het per centage hooger worden gesteld dan voor de tram te Amersfoort, omdat de af te leggen weg grooter is dan die in de stad en men daarom wel eenig geduld zal oefenen, m. a. w. zal willen wachten op het vertrek der tram. In hoeverre het aantal fietsers de tram zou prefereeren boven hun rijwiel, m. a. w. of zij alleen bij ontbreken eener tramverbinding van hun fiets gebruik maken, kunnen wij niet be- oordeelen. I Rijtuigen en auto's meenen wij buiten be schouwing te kunnen laten. Iets anders is het echter met de vrachtwagens. Hun aantal is, wat het verkeer over den Soes terweg betreft, vrij groot. Doch hier zouden we dienen te weten in hoever het wagens zijn in vast gebruik. Hoe grooter toch dit aantal is, des te kleiner is de kans op het overdragen van het goederenvervoer op een tram-onderne ming. Wij voor ons gelooven, dat een tram-verbin ding AmersfoortSoest wel aangenaam zal zijn, doch of zij zal blijden rendabel te wezen, is iels, dat wij niet direct bevestigend durven te beant woorden. Dit laatste zal niet het geval kunnen zijn in dien er wordt overgegaan tot het oprichten eener paardetram. Naar onze meening moet een middel van ver voer heden ten dage vooral beantwoorden aan deze twee eischengoedkoop en snel. En een paardetram voldoet naar onze meening aan deze eischen allerminst. Het vervoer met een derge lijke gelegenheid zal noch goedkoop noch snel zijn, terwijl er evenmin te denken valt aan een beduidend goederenvervoer per paardetram. Een tramverbinding door middel van electri- sche beweegkracht zal o. i. hier op haar plaats zijn om aan bovengenoemde eischen te voldoen doch hiervoor zal het traject Amersfoort Soest te kort blijken te wezen. Onze conclusie luidt: Een tramplan op meeruitgebreide schaal, waar door hel mogelijk zal zijn, verschillende Gemeenten rond Amersfoort met onze Gemeente te verbinden, is iets, dat naar onze meening steun zou verdienen. Mitsdien kunnen wij niet inzien, dat een tramverbindiug volgens het ontwerp-Krieger zal zijn aan te bevelen. Immers zij voorziet od slechts gebrekkige wijze in een gewenschte verbinding tusschen Amersfoort eu Soest en zon bij tot stand komen een beletsel zijn voor het ten uitvoer brengen van een meer uitgebreid plan, dat beter aan alle eischen van het moderne verkeer zal beant woorden. De Voorzitter: Ik meen uit aller naam te spreken als ik de commissie dank voor de moeite, welke zij zich getroostte om een zóo juisten kijk te geven op deze zaak. De lieer Ooatervoen: Ik geloof toch wel, nat, als er een tram is, het aantal bezoekers aan Birkhoven zul stijgen. Ik denk aan ouden van dagen en aan kinderen. Ik meen, dat het per-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5