Ingezonden. Marktprijzen. centage van ben, die van de tram zullen gebruik maken wel zal Blij gen. De beer-Van Schaik: Het aantal bezoe kers aan Birkboven en het aantal reizigers naar Soest is toch eigenlijk totaal fictief, althans als basis voor een tram-onderneming. Is er een tram, dan neemt in den regel het verkeer sterk toe. Maar uit de in bet rapport gegeven cijfers is geen stellige conclusie te trekken over de rentabiliteit. Oók is 't de bedoeling, de tram door te trekken tot Baarn. De beer Van der Meiden: Ik herinner, dat in het rapport uitdrukkelijk is gezegd, dat wy niet bouwen op de controle. Ik erken, dat het vervoer toeneemt zoodra er een tram is. Wy zijn zeer voorzichtig geweest met ons tellen en hebben daarom niet meegeteld de menschen die nu uit Soest per spoor hier komen. Wij hebben slechts trackten na te gaan of er eenige behoefte is aan een tram en daarom gecontro leerd hoeveel menschen den weg passeeren. Het ontwerp-Krieger, de tram via de Wuytiers-laan, zal niet voorzien in een behoefte. Dit wijst de passage aan du halte Vlasakkers uit. Men neemt den koristen weg en niet een omweg. Over den Soesterweg komen een 60 vracht wagens per dag, hetgeen wijst op een beduidend goederenvervoernochtans weten we niet of dat vervoer zal worden toevertrouwd aan een tram en nog wel aan een paardetram. Wellicht ontstaat er nu een consortium, dat een electrische tram maakt. Al duurt dat nog eenige jaren dan is dat beter dan dat er nu een paardetram komt, die den ondernemingsgeest zal terughouden. De Voorzitter: De heer Krieger vroeg concessie voor een paardetram en als wij er nu van overtuigd zijn, dat een paardetram niet gewenscht is, dan kunnen we ons ten volle vereenigen met de conclusie van het rapport. Laat ons eens aannemen, dat deze tram uit fluitend zou kunnen bestaan van bet passagiers vervoer, hetgeen de ontwerper niet meent, getuige zijn berekening van bet goederenvervoer, dan zou ze wezen een luxe-traumieije, die meer in het belang is van Soest dan van Amersfoort. Ik betwijfel zelfs of zij ten goede zal komen van Amersfoort. De heer N i e u w e n d ij k Ik meen, dat er juist meer menscben uit Soest uaar Amersfoort zouden komen winkelen. Nu vervoeren de vrachtwagens ook personen voor 10 en 15 cent. Thans gaan de Soesters met het locaaltje nuar Utrecht. De heer Douma: Doch wat nu te doen Is er geen ander plan De V o o r z i 11 e rIk meen, dat we eerst hebben te beslissen of we ons al dan niet met het rapport vereenigen. De heer Douma: Maar daarmee schieten we niet op. Het rapport is mooi, heel mooi zelfs, doch het wordt gedeponeerd. De heer Van der Meiden: Pardonbet wordt evenmin gedeponeerd als aangenomen voor kennisgeving. Dat getuigt reeds deze discussie. De heer V a n d e Wal: De commissie kreeg de opdracht, in gevolge het verzoek van den heer Krieger, deze zaak te onderzoeken. Verder kfc zij nist gaanzij kan dus geen ander plan voorstellen. Komen er andere voorstellen dan kan zij ook deze onderzoeken. De heer Oosterveen: Ik stel voor, het rapport voor dit oogenblik te doen rusten. De vergadering is niet zoo bijster bezochtde heer Krieger wil misschien enkele bezwaren ontze nuwen. In de volgende vergadering, wanneer de afwezigen uit de couranten kennis hebben genomen van bet rapport, kunnen we dan de conclusie vaststellen. De Voorzitter: Waartoe wachten Ik meen. dat we ons met de conclusie kunnen vereenigen en deze meedseleu aan den heer Krieger. Hiertoe wordt besloten bij acclamatie. Om 9.35 kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. De Voorzitter deelde mee, dat de en quêteur voor de Middenstands-enquête nog gaarne van 165 personen antwoord zou willen hebben op de vragenlijsten. Als ieder det aan wezigen eens 4 personen bezocht, zouden die antwoorden spoedig kunnen inkomen. De heer Van de Wal: Ik meen, dat de Voorzitter dit nu toch wat te licht opneemt. Velen o.a. de aannemers zijn moeilijk thuis te vinden. Bovendien is men de laatste dage van het jaar 'e zeer overstelpt met bezighe den dan dat men nog bezoeken kan gaan afleggen, waarbij heel wat moet gepraat eer de menschen hun lijst meegeven. De Voorzitter: Laat ons dan wachten tot begin 1910. Het is niet zoo heel erg als het rapport over Amersfoort het allerlaatst inkomt. Erger zou 't wezen als het onvolledig inkwam. Het is volgens de bijgevoegde naamlijst ook niet noodig, alle 165 te bezoeken. Velen der aanwezigen verklaren zich bereid, den enquêteur te helpen door persoonlijk bezoek bij hen die nog niet antwoordden. Ingekomen waren nog: no. 19 van „Weg met den woeker", nos. 10 en 11 van het Maandschrift Yan het Ceutraal-bureau voor de statistiek, en een circulaire van de firma Vies Co., te Am sterdam, over het bewaren van brieven zonder perforatie. De Voorzitter deelde mede, dat bij de Bestuursleden besteld kunnen worden exempla ren van de bekroonde prijsvraagvoor leden kost dit zeer belangrijke boekje slechts 10 cent. Ingekomen was nog een schrijven var: 9Sep tember van de plaatselijke afdeeling van den Al- geniuenen Nederlandschen Typografen Bond, hou dend verzoek, allee), daar drukwerk te doen vervaardigen w*ar de arbeidsvoorwaarden het meest voldoen aan de eiuchen vao dien Bond. De Voorzitter deelde mede, dat dit ver zoek een punt van zeer ernstige bespreking hee't uitgemaakt in een Bestuursvergadering. Sedert de oprichting der vereeniging is baar drukwerk bij toerbeurt opgedragen aan druk. kerspatroo, die ledeu van «1e verceuiging zyn en de vereeniging heeft zich daarbij zóp goed bevonden, dat het Bestuur geen reden ziet om te adviseeren tot afwijking van dien regel. Nog was ingekomen van de firma Drove Hunfeld een ernstige waarschuwing tegen zoogenaamde lakenkoopers. Iemand te Woudenberg kocht van twee Belgische koop lieden twee coupons die 4'/. Meter zouden in houden en f27 kostten. De kooplui zouden met een paar dagen terugkomen en dan voor f 3 een costuum maken uit dat goed, waarin veel ka toendraden waren, dat slechte f2.90 M. per coupon hield en met f 13 ruim betaald was. De verkoopers lieten zich niet meer zien. Een 1 i d Zij rijden hier nog eiken dag rond en stallen op de Kampstraat. Nu bewerken zij vooral den Hoogeweg. Een ander lid: Ook trachten zy aan onderwijzers te verkoopen. De Voorzitter: Het ligt op onzen weg, de goe-gemeente voor de zooveelste maal te waarschuwen tegen deze praktijken en ik hoop, dat de Pers dit zal doen. (Applaus.) Zegt het voort. De Voorzitter: Ik herinner, dat, inge volge een 22 November ontvangen schrijven van ruim 100 winkeliers, het St, Nicolaasfeest hier ditmaal is gehouden op Zaterdag 4 Decraber. Het Bestuur van H. N. wendde zich aan stonds met het verzoek tot bet Gemeentebe stuur, dat de bekende maatregelen nam om aan den wenscb van xoovelen te voldoen. (Applaus.) De Voorzitter deelt mee, dat bet Be stuur van ter zijde vernam, dat iemand bij Amersfoort vliegproeven wilde houden. Daar het veel belangstelling in die proeven verwachtte en dus groot bezoek aan Amersfoort, vroeg het inlichtingen aan den leider dier proeven, luite nant C. Gordijn, die antwoord«le te wachten op toestemming van het Departement van Oorlog om op Rijks-terrein de proeven te mogen nemen. De Voorzitter zegt, dat nog is ingekomen een schrijven van den heer Berns, waarin deze bedankt als Bestuurslid en dankt voor het ver trouwen, zooveel jaren achtereen genoten. De heer Berns is in den laatsten tijd veel van huis eu gevoelde zich daardoor bezwaard, zijn Bestuursfunctiën langer waar te nemen, ook het Administrateur-schap. Intusscheu is hij bereid, de loopende zaken tot 1 Januari te behartigende Secretaris-Penningmeester, de heer Van de Wal, zal voorloopig het informatie- en in casso-wezen verzorgen. Ik geloof aller gevoelen te vertolken als ik ook hier een woord spreek van hartelijken dank voor bet zeer vele, dat de heer Berns voor onze vereeniging deed (applaus). In de eerstvolgende vergadering zal de Be- stnurs-functie worden aangevuld. Aan de orde waren de Mededeelingen. De Voorzitter zeide, dat deze alleen be stonden is een zaak, welke in de vorige verga dering is ingebracht, nl. bet stuiverstuk. Door en vanwege het Bestuur is onderzocht of er hier ter stede bezwaren worden ondervon den met den nikkelen stuiver. Ieder achtte noo dig, dat bet behouden bleef. Moeilijkheden worden en hier mee ondervonden. Hel Bestuur stelde dan ook voor, het rapport der vereeniging te Middelburg aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe werd besloten. Aan de orde was de Rondvraag. De heer Douma besprak de wenachelijkheid van een publieke telelooncel op bet perron van bet station. De Voorzitter herinnerde, dat de Kamer van Koophandel reeds geruimen tijd hiermee bezig is en zeide overwegiog toe in de eerst volgende Bestuursvergadering. De heer Douma wees op het groote nut, dat hier een expediteur voor doorvervoer zou kunnen bewijzen, welke van Amersfoort doorzendt naar plaatsen in den omtrek waar geen kantoor is van Van Gend Loos. Dit zou zeer loonend zijn en een flinke verdienste afwerpen voor een actief man. De Voorzitter zeide ampele bespreking toe in de eerstvolgends Bestuursvergadering. Hierna weid de vergadering gesloten. Toonkunst. Telkens bebben we uit „Toonkunstnieuws" meegedeeld, dat de plaatselijke afdeeling vau Toonkunst zoo bijzouder sterk toenam in ledentaltot ons niet minder groot ge noegen hadden we al geboord, dat ook haar zaïigafdeeling wies in krachten, in goede krachten eu vooral in mannestemmen waaraan het verleden jaar nog zoo mangelde. Maar dat er nu rond honderd uitvoerenden zouden zijn, was ons toch een verrassing. Hulde aan den heer Petri, wiens onver poosd werkeo, wiens rusteloos ijveren dit hebben tot stand gebracht te Amersfoort, waar juist op muzikaal gebied zoo weinig harmonie is. Dat mi1. Heyligers dit niet heeft mogen beleven. Weer is het de heer Petri geweest, die, zóo toen hij hoorde, dat rar. Heyligers aan de afdeeling was ontvallen, het denkbeeld opvatte, iets te doen voor de nagedachtenis van den man, die langer dan een kwart eeuw haar bestuurde, wieu* Eerelidmaatschap zoo ten volle was verdiend, die tot het laatst zooveel belang stelde in haar muziekschool. Een mooie gedachte om met eigen krachten die hulde te brengen. Het was werkelijk indrukwekkend toen Douderdaguvond hut zangkoor en allen in do goed gevulde zaal zich verhieven om staande aan te hooren den treurmarsch uit Handel's •Samson", uitgevoerd door de orkest-klasse en enkele dilettanten, waarby de heer Van Op den geboortedag van Ludwig von Beet hoven bracht hierna de zangafdeeliog diens jMesse in C-dur" ten gehoore. Was dit niet te gewaagd? Het wil ons voorkomen, dat het koor nog niet vold«<ende geschoold is. nog te weinig gewend aan sa menzang, zich nog niet voldoende kan iu- denken in deze muziek. Al had het ook heel goede momenten, zooals aan het slot van het Ore lo en in het Agnus Dei. Onverbeterlijk was de begeleiding, die de zangeressen telkens weer op den rechten weg terug bracht. O leindig beter was na de pauze de voor dracht van „Die Kreuzfabrer", van Niels W. Gade. leder begreep hier wat zij of hjj zong en deed zijn best om de bedoeling van deu componist en de weuken van don dirigent te volgen. Zóo bet opgewekte koor aan bet einde der eerste aldeeling, het bijna gefluisterde dei- geesten op de heide, dat van de Sirenen, en het jubelen bij het bereiken vau Jeruzalem. Mevrouw Gude-Petri is hier een goede bekende, die men heel gaarne hoort èn om haar mooi, warm geluid èo om haar bijzon- zondor fraaie voordracht. In Beethoven's mis had zij niet zoozeer gelegenheid ons te doen genieten van haar heerlijke gaven als iu de Armida-partij van »Die Kreuzfabrer". Hoe aangrijpend mooi was haar pogeu om Ri- nalrio ui haar nelten te verstrikken, hoe flink haa»' »Siukt, Zauberwelten" aan het slot der tweede afdeeling. De heer Jac. T. Caro, mede uit Utrecht, zong de parlij vau Poter van Amiens. In voordracht en stem de man om kruisvaarders aan te vuren en beu elke hinderpaal te doen overwinnen met zijn »Ja, Er will's". En iu de 3e afdeeling zijn geluk als hij den rnoeden krijgers toeroept»Das Ziel ist da, Jerusalem De sopraan-soliste, die alleen in dc mis een trouwens zeer inoeilyke partij had, was vooral iu den aanvang nerveus en oozeker, doch herstelde zich later. Ook de teuor-solist bleek niet gedisponeerd, was veel te zwak voor de Riaaldo-party.die toch zoo telkens weer gelegenheid geeft om te schilleren. Doch met dut al een uitvoering zooals de zang-vereeniging van Toonkunst nog maar zel den hier gaf en waarvoor haar warmen dank toekomt. Door de mildheid van den Beschermheer den heer H. B. Ver Loreu van Themaat, van Huis ter Heide, zal einde April Ie Arnheui- sche Orkest*Vereeniging meewerken bij de re prise van »Das Paradies und die Peri". Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Een paar weken geleden las ik in uw blad een Ingezonden stuk van Dixi over den treurigen toestand van de Kamperbinuen- poort voor het verkeer. leder, die daar eens af en toe passeeren moet, zal het wel geheel met Dixi eens zyn. Het moet dan ook verwondering baren, dat de Gemeente, die nu al reeds zóó veel jaren geleden die perceelen met dat doel heeft gekocht, niet al vast begonnen is met dat gedeelte (de grootste helft) te verbroeden. Zij kan dat m.i. gemakkelijk doen zonder improductieve uitgaven. Immers de twee perceelen, haar toebe- boorende, zijn, met den grond er bij, groot genoeg om, na de verbreeding der straat, er nog twee flinke buizen van te maken, ieder met nog een uitgang in de Muurbuizen. Nomraer drie moet dan vanzelf volgen. Ook zou ik, in tegenstelling met Q. N., er niets geen bezwaar in ziea om, ter wille var de veiligheid van bet verkeer, een der torentjes af te breken. Dergelijke sta-iu-den-weg's zijn er nog genoeg in Amersfoort. Met dank en hoogachting, X. Amersfoort, 17 December 1909. Amersfoort. Arasterdam. Hnag. P Zwolle. A mersfoort. Amsierdam. Bussuui. A. Rosenbrand P. van Swieten J. Pieterman Marta Wolf D. Niekerk Stillen P. Bothof Hirsch Co Mad. Hekkert Mevr. Kingma W C. Broekhuizen Lommerts W. Punten Wed. Lokhorst H. Wijnmalen Mad. L. Catherine J. Snijders P. Deus Boukentar Clovinque Harm H. Matshagen Mej. C. van Mourik Haag. Hilversum. Rotterdam. Utrecht. Brussel. Bern. Brussel. Arasterdam. Amersfoort. Breda. Deventer. Groningen. Gi'ouw. Stoutenburg. New-York. Chury Harcourt. Osterveld. Amersfoort. Breda. Rotterdam. 1 Herinnerd wordt aan bet verzoek, dat de afzender zyn naam op de ach terzijde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hom kunnen worden terug gegeven. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bet Postkan toor te Amersfoort gedurende de le belft der inaand December 1909. Mej. B. van Elk W. Meyer Holstein G. van den Berg Mej. H., uit Amersfoort. Wenninck—Helder. Mej. G. Bouwmeester J. A. N. Visser Mej. A. J. Sproet B. Meyer Cato Schmit Brandts Mej. Biesman PREDIKBEURTEN. Zondag 19 December. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantse!!» kerk. Voorm. 107a uur» dr. H. L. Dort, uit Uirecht. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht)- Voorm. 10 uur, ds. A. M. Dunner, s Avonds 572 uur, ds. Douner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avouds 57a uur» ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 97a uur, godsdienstoefening, 's Avouds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. ü3^ uur,-godsdienstoefening, 's Avonds 57< uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand tan Amersfoort vau 9 tot 1(3 December 1909. GEBOREN Amanda, d. van Cornells Jacobs en Wil- helmiua llenriette van Rbijn. Hendrikus Gerard, z. van Gerard Po vee en Muria Vos kuilen. Johanna Franciscu.d. van Gysbert Morren en MariaFrauciscaCorbée. Andries Alueitus z. van Jan Dirk van deu Hoorn en Jacoba Bakkeues. Gerritic Gerarda «I. van Jau Dirk van deu Hoorn en Jacoba Bakkeues. Ilikje d. van Hendrik Bouwman en Evertje van Kommer. Maria Johanna d. van Daniel van de Kouy en Alyda Kok. Gerritjed. van Johannes Evers en Maria Genovt-va SI. king. Jacoba Kornelia Christina d. T.»n Friedes Lamérisen Wilhelmina Hendriku van Barrelo. Wilhelmus Johannes z. van Jan Willem Langeudoi ll' en Maria Elisabeth Janssen. ONDERTROUWD Phihppas Autoiiie Nicolaas van Neerbos en Dirkje van llattum. Hendrik Simons en Aleida Geertruida van Koldenhoven. GETROUWD: Christiaan Berendsen en Elisabeth Johanna Catbarina Berendsen. Hebbo Harmanuus Schierbeek en Anlje Schippers. Everardus llendnkus Heilijgers en Wilhelmina Holtman. OVERLEDEN Margeretha Hendrika van der Linden 20 j., ongeh. Johanna Geertruida ten Harkei, 32 j., echtg. van Nicolaas de Goede. Jacoba Vivié, l4 mnd. Arie te Kuive, 7 mud. Hendrik Ritsma, 3 w. Plonia Vin- gerhoets, 11 mnd. Anthonia te Kulve, 4 j., Wilhelmina Maria ter Maten, 3 mnd. Alida Ouwerkerk '2 j. i^amborta van der Heiden, 13 mnd. Amersfoort, Vrijdag 17 December 1909. Appelen f3.a f 5.—. Peren f4.A f 6. Nieuwe aardappelen f 0.— A f0.Zand- aardappelen f 1.90 a f '2.20. Hoendereieren f 7.— a t 8.00 per 100 stuks. Eendeneieren t 0.— A f 0.—. Hooiboter f 1.35 a f 1.45 p.k. Kippen f 0.90 4 f 1.20. Kuikens f 1.— a f 1.40. Piepkuikens f 0.40 a f 0.80. Gan zen f 0.— a f*0.Eenden t 0.90 a f 1.20. Jonge eenden f 1.A f 1.20. Hazen f 1.50 f '2.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme konijnen f0.80 A f1.50 p.st. Duiven f 0.50 a f 0.(30 por paar. Vette varkens f0.— A f0.—Magere varkens f AfZeugen f 40.A f (30.Biggen 18.A f 13.Vette koeien f 0.-— A f 0. Aangevoerd waren ongeveer40 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. nieuwe aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen 12 000 st. Hoendereieren, stuks Eenden* eieren. 7(H) Kilo Hooiboter. Vetto Var kens. Magere varkens. Varkens voor exportslageryen. 300 Biggen en 10 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 6