Stadsnieuws. Wegens den Nieuwjaarsdag zal het volgende nummer dezer Courant niet Donderdag-, doch Vrij dagavond vurden uitgegeven. 14.06 1.75 f 22.41 bank, waar de persoon van den borg veelal maar een formaliteit ia, zoodat de berg wel armer nog kan zijn dan de leener zelf; maar wie op deze manier geld gaat leenen, moet meermalen een rente betalen, die ik met een zacht woord maar onmatig noemen zal. Een voorbeeld van zoodanige leening ligt voor mij. Een werkman met een flink, vast weekloon leent honderd gulden. Hij moet daarvoor een levensverzekering sluiten, waaruit de maatschap pij, indien hij vóór de terugbetaling mocht komen te overlijden, zichzelf schadeloos stellen kan. Aangezien bij iemand die f 100 leent de betaling van de premie der levensverzekering ietwat onveilig lijkt, houdt men hem die voor een half jaar van de honderd gulden af. Maar er wordt bovendien een en ander afgetrokken. ik schrijf de becijfering maar nuchterweg over van het stuk, dat voor mij ligt Bedrag van het voorschot f100. Af: Rente 3 m. '25 dg. 5 B/i f 1-60 Administratiekosten 1. Contract- en 2egelkosten y» jaar premie Polis Totaal Zoodat de man in plaats van honderd gulden slechts f77.59 in handen krijgt. De rente van vijf procent schijnt niet hoog, maar de manier, waarop de terugbetaling wordt geregeld, is toch laat ik het maar weer heel zacht zeggen verre van voordeelig. De geldschietende Bank namelijk laat hem wissels teekenen, die van maand tot maand ver vallen, te zamen vijftien in getal, tot een bedrag van f 130.09. Alzoo moet de man voor een aoin van ruim zeven en zeventig gulden een bedrag van ruim honderd en dertig gulden terugbetalen. Het klinkt wel ongelooflijk. Ik kan me voor stellen, dat Bommige menschen die dit lezen, de schouders zullen ophalen en zeggen: „maar dat moet een vergissing wezen, dat kan toch zoo niet zijn" 1 Precies dat zelfde zei ik ook, vóór ik de stuk ken had gezien. Maar die liggen voor me en de cijfers, die ik u noem, staan er zóo en ni et an dera. Iedereen begrijpt, dat deze werkman véél duurder geld leent, dan de rijke man, die een paar van zijn effecten beleende. En nu weet ik wel, dat het risico van den geldschieter ook niet gelijk staat. De commissionair in effecten heeft van den heer een onderpand gekregen, dat de waarde der ieening ten volle dekt, gewoonlijk meer den dekt; de voorschotbank moet maar j hopeR, dat de man zijn betrekking houdt en dus voor de terugbetaling kan zorgen. Kaakt hij buiten werk, dan kan de Bank zijn veelal arm zalig boeltje verkoopen. Om die reden zal dan ook het verschil lus- schen wat hij ontvangt en wat hij terugbetalen moet, zoo groot moeten zijn. De goeden betalen voor de kwaden. Maar het blijft dan toch maar waar, dat een man van dit slag, die om honderd gulden verle gen zit, het geld wel peperauur beluien moe t Ik zeg niet, dat alle voorschotbanken er zulke tarieven op nahouden, maar 'l blijkt, dat er zoo zijn. Nog wel erger dingen bestaan er op dit gebied. De nood van arme menschen heeft slimme lui op het denkbeeld gebracht, zich voor geld schieters uit te geven, zonder ooit een cent voor te schieteD. Ze maken reclame, adverteeren, eischen van de liefhebbers die er op afkomen, vóóraf ettelijke guldens voor kosten van onder zoek en doen dau aan de reflectanten weien, dat hun aanvraag is afgewezen. De voorloopige kos- I ten zijn verdiendwant informeeren doen ze I natuurlijk niet 1 Op deze munier staan de armen, die minder j dan ieder ander schade kunnen lijden, het meest aan schade bloot. 1 En toch is deze werkman, aan wien men geld I leent op zijn vaste betrekking, nog niet het slechtst af. Hij heeft althanB nog iets, waarop hij zij het dan ook in ongunBtigen vorm crediet kan krijgen. Dat voorrecht moeten tal vau anderen missen, omdat zij geen vaste be trekking bezitten en in langdurige perioden van werkloosheid, zelfs wanneer zij zich daartegen verzekerd hebben, behoefte krijgen aan een beetje geld. Het eenige bezit, waarop ze geld kunnen lee nen, ia hun inboedel. Enkele kostbaarheden, zoo ze er zijn, een naaimachine, een rijwiel misschien, komen het eerst voor verpanding in aanmerkingdaurna een meubeltje, dat niet strikt noodig is, lijfgoed, als 't heel erg nijpt het beddegoed. Bij ieder stuk, dat de deur uitgaat, moeten de man en de vrouw wel denken „zullen we het ooit weer kunnen inlossen?" of, wanneer ze het verkoopen„zal 't ooit gelukken, om er een ander voor terug te krijgen Deze menschen staan dus, wanneer ze geld moeten leenen, het zwakst van allen, omdat zij daartoe onmiddellijk afstand moeten doen vun da voorwerpen uit hun onmiddellijke omge ving, die zij feitelijk niet kunnen missen. De dieast ia de Remonstrantsohe kerk zal Oudejaarsavoad aaav&ugea om 7 uur. Ia de Gereformeerde kerk aau de Lange- gracht zijn herkozen tot ouderlingen de hee- ren B. vau der Burgt en E. J. vau Ommen, terwijl in de vacature-H. Koning is gekozen de heer J. van der Werfftot diakenen zijn herkozen de hoeren J. vat» den Hoorn en A. Vonk, terwyl in de vacature-C. H. Valkenbit'g is gekozen de beer G. Koning. F. M. de Koningin en het Prinsesje pas seerden hedenochtend Amersloort. Ondanks het gure weder waren velen naar het station gegaan om de Vorstelijke perso nen te zien. De train die hier goed vijf minuten opont houd had, kwam voor het 1ste perron, waar de Burgemeester, politie-autoriteiten en de stations-chef zich bevonden. Op het '2de perron werd ieder toegelaten. H. M. vertoonde zich eenige malen aan de vensters met de kleine Prinses, die met een handje wuifde, hetgeen telkenmale uit bundig gejuich deed opgaan. Men wil weten, dit de zeer onverwacht iDgevoerde verhooging van den drank-accijns alleen voor Amersfoort een voordeeltje van rond 1 400Ü heeft bezorgd aan de schatkist. De jacht op kleiu wild in de deze Trovin- cie, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt 31 December met zonsondergang, dus om kwart voor vieren, gesloten. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben wederom doen aanplakken den uitslag der keuring van voor dekking bestemde heng sten. Er werden er 20 goedgekeurd en 4 afge keurd. Op de zeer groote biljetten worden de strafbepalingen herinnerd, gesteld op het bezigen van een afgekrurden hengst. In ons nummer vóór Kerstmis herinnerden we er aan, dat mr. S. A. Vening Meinesz morgen, 20 December, onafgebroken 25 jaar lid vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal zou wezen; we wisten, dat zijn vele vrienden dat feit zouden aangrijpen om bem ander maal te toooeu van hun aanhankelijkheid. Het heeft niet mogen wezen. Zeer onver wacht nog, al liet ook in den laatsten tijd zyu gezondheid te wenschen over, is hij in den vroegen raildag van Tweeden Kerstdag op «Heiligenberg" ontshpen. Sjoerd Anne Vening Meinesz werd in 1833 te Harlingen geboren, studeerde aan bet Athenmum te Amsterdam en promoveerde in 1856 aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de Rechtswetenschap, was van I860 tot 1866 hootd-redacteur van het «Han delsblad", werd lid van den Gemeenteraad Amersfoort werd geroepen tot d3 functie, welke hij met evenveel waardiglioid als takt bekleedde. Een hoogst verantwoordelijke pust, daar het geldt do opvoeding en vorming der aan staande geestelijkente zwaarder, waar hij een eminent man als den tegonwoordigen bisschop mgr. dr. J. IJ. van Thiol had op e volgen. Slechts kort heeft de even 58-jarige dit ambt mogen vervullen, doch professoren en seminaristen hebben hem leeren schatten naar waarde, hem leeren liefhebben om zijn groote gaven van geest en hart beide, en verliezen in hom een vaderlijken raadsman, die in woord èn daad voorging ten goede. Hij was nog President van het college van Curatoren van het stedelijk Gymnasium en Kanunnik van het ^artsbisschoppelijk kapittel. Zijn krachtige persoonlijkheid met de scherpe en toch zoo goedige trekken, zijn vriendelijke stem met den immer nog iet wat uitheemschen tongval zullen lang in eerbiedige heiinne ing blijven. Zijn moor dan 23-jarige arbeid als redac teur van het maandblad «De Ond-Katholiek" is een blijvend gedenkteeken. De woorden, waarmede hij een viertal weken geledeu afscheid van ons nam, ma ken we thans tut de onzedie woorden, half ernstig, half schertsend, tot ons gezegd «rusten kau iederrusten mag slechts hij, die iets verricht heeft". Welnu, dan zult gij, Timotheus van San ten, in vollen vrede rusten, want hij hebt zeer veel verricht. De uitvaart heeft Donderdag plaats om tien uur in de kapel vau het seminarium, vanwaar de stoet om 12 uur vertrekt naar de Oude ulgemeene bepraafplaats. Het zoogenaamde Kin lurhuis aaudeBree- destraat is thaus onbewoond. De heer W. Frans, die het bijna veertig jaar bewoonde, is verhuisd. De heer P. R. Kok is met ingang van 1 der Hoofdstad en Wethouder van Financiën, doch moest om zijn huwelijk met een doch ter van den toenmaligea Burgemeester van Amsterdam het lidmaatschap van den Raad neerleggen. In 1873 werd hij lid van de Tweede Ka mer, in welke hij de verheffing van het Amsterdarasche Aihen®um tot Universiteit bevorderde, in 1884 lid van de Eerste Kamer, in 1881 Burgemeester van Rotterdam en in 1891 van Amsterdam, uit welke functie hij in 1901 ontslag nam een magistraat, een regent als uit de beste dagen van Holland's grooisten bloeityd. Het stoffelijk hulsel wordt aanstaanden Donderdagochtend omstreeks half elf van het station hier naar Amsterdam overge bracht. Nauw eeD maand, nadat hij aan de groeve vau mr. J. Hoyligers diens groote verdien sten als curator van het Gymnasium op zoo treffende wyze schetste, is professor T. van Santen zijn vriend in don dood gevolgd en weder heeft de Oud-Katholieke kerk een zeer onverwacht verlies geleden. Nog niet ten volle drie jaar, slechts vau 30 Januari 1907, vertoefde prolessor Vao Santen weder hier ter stede, nu als hoog leeraar in de Godgeleerdheid aan en Presi dent van het seminarie der üud-bisschop- pelijke klereziedoch in dien korten tijd heelt de ontslapene ook onder niet-geloofs- genooten tal van vrienden zich verworven. Wie met hem in aanraking mocht komen, achtte hem wegens zijn algemeenc kennis, den hoofschen voirn in welke hy zijn aut- woord oi een vriendelijke» wenk wist te gieten, wegens zyn groote belezenheid en te gelijk den eenvoud waarmede by anderen daarvan deelachtig maakte, dn nimmer sioo- tende wijze waarop hij in een ernstig aebat, door een geestig woord dikwijls, den tegen stander wist te overtuigen van diens ver keerd inzicht. Begin October 1851 te Hilversum geboren, bezocht Timotheus van Santen de eenmaal zoo bekende Oude Latijnsche school te Amersfoort, ontving zijn theologische oplei ding aanvankelijk te Utrecht en voltooide die aau het seminarie der O. B. K. hier ter stede. Den 23 Mei 1875 tot priester gewijd, was bij vyf jaar werkzaam als pastoor op het eiland Nordstrund (Sleeswijk), werd in No vember 1880 iu dat ambt overgeplaatst naar Dordrecht, vanwaar hy begin 1907 naar Januari bevorder I lot opzictiter le klasse van 's Rijks Waterstaat. De heer F. A. des Tombe is ook voor 1910 herbenoemd tot assistent aan 's Rijks herba rium te Leiden. Mr. J. G. van Heuven, griffier bij bet kan tongerecht te Amersfoort, staat op de aan beveling ter benoeming tot kantonrechter te Alfen. Aan kolonel C. F. H. Putman Cramer, thans militie-commissaris in het 3e district iu Noord- Brabant (Eindhoven), is verleend de rang van generaal-majoor. Luitennnt H. L. E. G. J. Werner, van het 4e regiment huzaren, is benoemd tot adju dant van den commandant der 4e divisie. De nieuwbenoemde reserve-officieren wor den 8 Januari beëedigd. Inderdaad, het is een stout bestaan geweest van Willem Roy aards, nu een goed jaar ge leden de oer-opvueritig aan te durven van Vondel's „Adam in ballingschap", geschreven in lüü4 doch door allerlei oorzaken nimmer nog ten tooneele gebracht. Gisteravond ging de 112e voorstelling, in „Amicitia" hier. Daar zijn er velen geweest, die, zich den Adam uit hun schooltijd heiinnerend, wel wat opzagen tegen de vijf lange bedrijven en de goede 17UÜ verzen van dit lyrisch dramavelen hadden „aller treurspelen treurspel" nog eens door gelezen en kwamen zóo, goed voorbereid, om te genieten van dit kostelijk werk, door De Moor en Cuypurs gtstok' n in een passend kleed en door Royaards' gezelschap op inderdaad meester lijke wijze vertolkt. Eerst nu, door deze gelukkige saraenwer- kiug, is de schoonheid van dit drama voor ieder die het zag opvoeren in het volle lich.fe getreden. De wonderschoone décors van De Moor, de stemmingsvolle, steeds slechts even aangegeven muziek van Cuypor de zoo vol komen passende costumes en liet zeggen en vooral de bevallige standen dor in het stuk optrederulen en de fraaie belichting hebben de toeschouwers onder zulk een diepe beko ring gebracht, dat het na elk bedryr gebrui kelijke en veelal zoo hinderlijke handgeklap wegbleef en eerst nadat het doek was ge vallen na het 5e bedrijf het zeer gemengd auditorium, een gansch ander dan lyk hier pleegt te komen, enthusiast werd en door harti'lijkou bijval zijn waardet ring toonde. In treffend eerbiedige stilte heeft het van juist half acht tot even na tienen genoten van deze weelde voor oor en oog. Daar geen tooneelverschikking noodig was, konden de pauzen zeer kort wezen, juist lang genoeg voor de toeschouwers om niet al te vermoeid te worden. Het wil ons voorkomen, dat we hier zeer gelukkig zijn geweest nu de heer Anton Verheyen den «Lucifer" speeldede heer Royaards, die elders dezen zwaren rol ver tolkte, vertoeu sedert eenige dagen te Mont- reux. Onvergetelijk zijn Lucifer's standen duivelsch was de uitdrukking in gelaat en stem. De „Adam" werd vertolkt door den heer G. Cauwenberg, een Antwerpenaar, wiens Vlnamsoh accent af en toe nog te hooren viel. Bijzonder in het meer dramatische vijfde bedrijf, na den zondenval, was hij uitmuntend. Mevrouw Jacq. Rooyaards gaf de „Eva" en was vooral even vóór en bij het plukken van den appel en in de verleid ng scène uitstekend. Haar zingen van den tegenzang aan het einde van het derde bedrijf kon ons minder bekoren. Voortreflyk was de heer Van Kerckhoven als Belial", vooral toen hij met wonderzoet gevlei Eva aanspoorde te plukken van den boom der kennisse. De heer Van Dalsum speelde «UriëP'.den rechtsengel, juist van ernst, in zeggen eD in gebaren. Buitengewoon trof ods ook bet zeggen der zes wachtengelen, vooral bij het geza menlijk uitgesproken slot der tegenzangen. Royaards heeft met de iustudeering van «Adam iu Ballingschap" een reuzenwerk ge daan schreef bij een der eerste opvoe ring J. H. Róssing. Hij was de ziel van alles en heeft alles geleid. Tooneelisten, die weinig of niet verzen konden zeggen, heeft hij het zeggen en spelen geleerd, den toon aange geven en het hun wel twintig maal voor gedaan cn wel twintig maal laten overdoen, onvermoeid als hij was. Hij ken le het ge- heele treurspel uit het hoofdhet leefde in hem. Ook door de afwezigheid van velen, die de Kerstvucantie elders doorbrengen, maar meer nog door de Toonkunst-repetitie waar hel audere paradijs vlijtig wordt bestudeerd, was de zaal slechts goed ualf bezet; doch die deze zoo meesterlijk voorbereide opvoe ring van dit imposante werk bijwoonden, hebben er een indruk van ontvangen, die bun lang zal bijblijven. Op vele plaatsen in de stad is weer op de gebruikelijke wijze het Kersifeest gevierd met de kinderen. Tweeden Kerstdag in den 1». K. Volks bond, waar de kleinen van half vijf tot hi lf acht aangenaam werden bezig gehouden met voordrachten, waar de Harmonie van den Volkshond zich deed hooren er» waar de kinderen ruim werden onthaald, terwijl zij elk nog een nuttig geschenk mochten mee naar huis nemen. Ook in «Kinderzorg", in het wijkhuis aan het Monnikenpad en bij het Heilsleger was een Kerstboom. De bijna 7U0 leerlingen der Ned. Her vormde Zondugsschool hebben hedenavond in >Amicitia" een bioscoop-voorstellingdie der Zondagsschool van den hoer VV. Kleber, een 450-til, zullen morgenavond iu «De Arend" hun Kerstfeest hebben, ditmaal ook met de bioscoop. Het A. D. C. zal, oischium zijn subsidie niet werd verhoogd, dit jaar weder een Nieuwjaars-couraiit verspreiden Het eerste elftal der H. V. C. sloeg Eersten Kerstdag het eerste van Quick met 42, Tweeden Kerstdag van D. O. ij., uit Utrecht, met 2—1. Haar tweede werd door de Quiek-combi- natie geslagen met 4—1. Hedenavond houden do Besturen der aan het Christelijk bureau vau arbeidsrecht aan gesloten vereenigingen hun jaarvergadering in bet gebouw van den Chr. Naiionalen Werkmans Bond. Tot bijwoning daarvan zijn uitgenoodigd de heerea mr. H. J. M. van den Bergh, rechtskundig adviseur, en ds. Vunderik, dr. Jorissen en F. Wesseling, leden van den Raad van toezicht. Voor het Kolouiehuis van het Centraal- genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies is door liet dames-comité te Soest bijeengebracht f 251.50. Aan het Commissariaat van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen een dessert-mesje met zilveren handvat. De politie geleidde een minderjarigen jongen, uit Amsterdam hier aangebracht, naar zijn ouders te Blokzijl en een auderen, die te Hilversum rondzwierf, naar zijn verzorgers te Apeldoorn. Zij maakte proces-verbaal op tegen een man wegens diefstal vanpaardenmest ten nadeele van den Staat der Nederlanden. Het politic-rapport vermeldt niets bijzon ders omtrent do Kerstdagen. De Nijkorker, die hier P. S. mishandelde, werd deswege door de Rechtbank to Utrecht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2