Zaterdag 8 Januari 1910. No. 7761. 59e Jaargang, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 4e aanvulliugsko- hier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1909, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende vjjf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 6 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De 8ecretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op hunne bekendmakingen van 19 No vember 1909 en 26 November 1909 betreffende de keuring ran varkens; Gelet op het advies van den districts-veearts te Utrecht van 3 Januari 1910, no. 3; Gelet op het rapport van den Inspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht van 5 Januari 1910, no. 3953; maken bekend dat tot nadere aankondiging te Amersfoort alleen die varkens op trichinen onderzocht zullen worden, welke te Amersfoort in de bebouwd kom zijn gefokt en gehou den dat hij, die voornemens is een dergelijk var ken te slachten, hiervan kennis moet geven op het Bureau van politie dat uitsluitend het vleesch van deze varkens van het stempel van den keur meester voorzien zul worden. Amersfoort, 6 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter algenieene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HIN DERWET, aan J. H. FROGER, wonende alhier, vergunning is verleènil tot de oprichting van eene slagerij, rookinrichling en vetsmelterijin het perceel alhier gelegen aan den Utrechtsche- weg No. 53, bij het Kadaster bekend onder sectie C. No. 1402, onder voorwaarde: dat de schoorsteenen van de rookknst en het vetemeltfornuis worden opgetrokken tot een hoogte van minstens 3 Meter boven den nok der bekapping der slachtplaats, dat de vloer der slachtplaats wordt uitge voerd in metselwerk of beton en zoodanig hel lend gelegd, dai het afvalwater naar een in den vloer aan te brengen waterdicht gemetselden en stankvrijen zinkput loopt, welke zinkput door een ondergrondsch riool van ijzeraarden buizen, wijd 15 c.M. binnenwerks, in verbinding staat met een te plaatsen onder den grond af- gedekten stapelput, die een inhoud heeft van minstens 2 M\ Amersfoort, 6 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Db Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Een kleinigheid en toch...*' Toch verlicht zijn den vaak moeilijken arbeid van velen heel wat. Tóch komt zjj der gemeenschap ten goede. Maar tóch verzuimen zoovelen haar! Uit een er-uooit-aan-gedacht-hebbeu 1 Uit een, „nou, ze worden immers voor Gevolg gevend aan een vorzoek nomen wij, eenigszins gewijzigd, dit artikel, dat in 1905 reeds in deze courant gepluatst werd, thans nog eens op. Red. Daar gebleken is, dat de thans beschikbare ruimte in onzo daraoB-hoedenzaak onvoldoende is, wordt tegen het aan- staande zomerseizoen een groote MODEL-SALON, volgens de eischon des tjjds ingericht, aan de thans beslaande toegevoegd. Begin Februari nemen de werkzaamheden daarvoor een aanvang en tulion vanaf heden de nog voorbanden WINTER- ARTIKELEN tegen uiterst lage prijzen worden UITVER KOCHT. Minzaam aanbevelend, J. U. W. AUF DEM DRINKE, Langeatraat 48, Amersfoort- hun werk betaaldwaarom zal ik het doen"? Wat doen Wel, een brievenbus aan uw straat deur laten maken Ik wed, dat meer dau éen mijner lezers de schouders ophaaltmoeite waard om daarover te schrijven daarvoor de aandacht te vragenZoo'n bagatel Juist, zoo'n bagatel en tóch 'n Maand of wat geleden stonden mjjn man en ik op een Zondagochtend op het Koningsplein te Amsterdam te wachten op een tram. 't Was ellendig weer regen en wind schenen eens te willen bewijzen, hoeveel kracht ze wel konden ontwikkelen! Al op eu neerloopeud kwamen we er als van zelf toe om een brievenbesteller gade te slaan schier aan elk huis had hij wat te bezorgen; 't viel o:is op, hoe betrekkelijk weinig de man eigenlijk vor derde. 't Was zijn schuld echter niet. Hij liep hard genoeg, maaraan zoo menige woning ontbrak een bus. En dan zagen we hem schellen na korter of langer wachten de poststukken afgeven we zagen hem vaak twee maal aan de zelfde schel trekken, eer het dienstmeisje verscheen we zagen ook, hoe eindelijk boven uit 't raam zoo'n „tullen mutsje" zich boog en hoor den hoe de draagster den postman vleiend toeriep„niks as 'n krantjetoe bestel ler, schuift uwes dat maar onder de deur" we zagen ook, dat bij na herhaald „gelui" niet werd opeugedaau eu hoe hij daarna achter op de poststukken zijn notitie maakte, eer hij ze in zijn tasch bergde. Eu dat alles in dien stortregen, iu dien kouden, naren wind in dat weer, het welk de medelijdende mjjnheer en me vrouw achter de beschenneude vensters in hun warme kamer meewarig deed uitroepen: „'t is me 'n weer om er geen houd door te jagen". Maar wel om 'n besteller er, misschien wel 'u uur langer dan uoodig is, in te houden ook door üw schuld wel licht. Want dat hoefde niet, zoo ieder 'n busje aan zijn straatdeur had. De man laat dan het voor elk be stemde er in glijden even aan de schel getrokken zijn de bewoners niet thuis wat deert hem diit, als er zoo'n busje is. Heeft do geadresseerde er wel eens a m gedacht, dat hjj zelf de weer naar het kantoor meegenomen poststukken wegens afwezigheid ook eerst éen of twee bestellingen later terugontvangt? Hoe het elders gesteld is, weet ik uiet, maar hier in Amersfoort zyu er heele straten, zelfs nieuwe wjjkeu, waarin men hoogst sporadisch busjes aantreft. Bijv. aan slechts twaalf van de ruim honderd woningen in de Aldegondestraat kan men busjes opmerken. Gemiddeld worden daar bij elke bestelling aan 50 adressen poststukken bezorgd, dus men kan veilig aaunemen, dat de besteller aan 44 huizen 't bestemde moet afgeven, hetgeen op zjjn minst genomen een extra-tijd vau 20 minuten vereischt. In die straat dus alleen, zou de laatst daarin wonende ziju post ruim i/a uur eer* der hebben als zich aan elk huis een busje bevond. In het Soesterwegkwartier i3 't al niet beter. Van de luchtbrug over den spoor weg tot het einde van de Stellingwerf straat kan men op ruim driehonderd huizen slechts elf busjes tellen in de Westerstraat, Tolstraat, Nicasiusstraat en in de Militaire blokken is de toestand niet rooskleuriger, terwjjl ieder die er lust toe gevoelt iu zjju eigen stadsdeel kau opmerken of het daar anders is. Maar afgaande op betrouwbare ge gevens, zal slechts een hoogst enkele 'n gifnstig resultaat kunnen melden. En die uitzondering als ze gecon stateerd wordt neemt niet weg, dat de bestelling veel vertraging ondervindt door het ontbrekeo van zooveel busjes; daar ieder het zjjne wat later outvaugt, moet het dus bij de laatste adressen aan merkelijk schelen. Eu dat kan soms heel onaangenaam ziju'n Ieder staat er wel eens voor, dat hem er alles aan gelegen is om 'n bericht ten spoedigste te ontvangen, dat zich niet altjjd eigent om per telefoou of telegraaf overgebracht te worden. Dus zoo'n simpel busje aau de straat deur verlicht niet alleen den dienst van den besteller, maar komt ook ten goede aan een uwer huisgenooten baar zeker niet in de laatste plaats ik bedoel het dienstmeisje. Zie 's ochtends is ze meestal boven aau 't werk, vooral iu een gezin, waar ze voor „Mitdchen ftlr Alles" fungeert. De post schelt de bus ontbreekt, dus de trap af dikwijls alleen om een courant in ontvangst te nemen of een waardeloozen „drukbrief", zooals ons dienstmeisje elk met een cent gefran keerd poststuk in een couvert, niet onaardig betitelt. Trap op eeu kwartier later weer 'n schelletje trap af de convocatie voor 'n vergadering Zoo gaat het maar door, vooral waar bedelaars eu venters in garen en band het tot een mode schjjneu te willen maken om vooraf hun „wenschen be scheidenlek in proza en poëzie aan den weledele?i mevrouw" kenbaar te maken* in afwachting van hun nader bezoek. En 's avonds, als 't meisje zit, na 'n gansclien dag van werken, waar het vaak uiet de zware, -maar de velerlei arbeid is, die haar van 's ochtends vroeg heeft bezig gehouden, hoeveel loopjes naar de schel zou zoo'n busje haar dan niet hesparen Vooral in menige verkiezings-campagne, waar schier elk huis dan als 't ware gebombardeerd wordt met drukwerken! Toe, geef u eens de moeite om 'n week lang precies na te guan, hoe vaak er méér open gedaan moet worden, om dat een busje aan uw straatdeur ont breekt. Ik wed, dat ge zelf verbaasd zult staan over het verrassend resultaat van die enquête op eigen houtje Ja, ik weet wel, dat mevrouw of de dochter des huizes óok wel eens gaat „kijken" zöo 's ochtends vóór twaalven, als de gedienstige „boven aan de kamers is" maar 't komt au bout du couipte op 't dienstmeisje neer, de schel na te loopen. Ik weet ook, dat menige winkelier zal zeggen „bjj mij heeft 'n besteller het nu nog gemakkelijker dan wanneer er een bus was. Hjj loopt maar naar binnen in 'n ommezientje is hjj het zaakje voor mjj kwijt". Ja, maar 's ochtends vroeg en 'savonds by de laatste bestelling? En 's Zoudags dan 's Zondags, als ook hjj een paar uur rust meer kon hebben, indien ieder een busje, een dingske van een, twee gulden, aan zijn straatdeur liet beves tigen. En Maar zeg, ergert het u eigenljjk nu zelf niet, als gjj er goed over nadenkt, dat het ontbreekt Ik heb me laten vertellen, dat het in Duitschland voorgeschreven is, dat zich aau elke woning een brievenbus moet beviuden. Al dat „Gemaszregel" is ons, „vrjje" Ne derlandera, van nature een gruwel prachtigMaar dan moeten we óok zorgen, dat we het zelf niet over eigen hoofd iuro-qieii door na te laten om te doen uit vrjje beweging, hetgeen by eenig nadenkeu m.i. door ieder gebilljjkt zal worden. Eu waar hier ter stede gewenscht wordt-,- dat men, vooral in de eerste bestelling.de poststukken vroeger inzjjü bezit krijgt, daar verzuime men in de allereerste plaats uiet om dat in de hand te werken door te bevorderen, in woord en in daad aan elk huis een brievenbus. En met de cjjfers voor oogen, die ik daar straks noemde, is het zonneklaar, dat de bestelling dau veel vlugger zal ge- schiedeu. Die kleine uitgave voor zoo'n busje brengt ieder voordeel u zelf, de be stellers en uw dienstpersoneel, en <$jj verschaft u zelf bovendien de satisfactie, dat gjj u niet oultrekt aan de moreele wet, welke er voor elk deukend wezen, dat meusc.h wil zjjn, bestaat, n.l.: het zijne te doen om den arbeid van hen, die werken moeten, te verlichten. Sl'ZK FUEDKIUKS Van Clkkff. Amersfoort, 7 Januari 1910. Volks- en schoolbode». Slechts oen Roede vijftig personen waren gis teravond in de groote zaal van „Amicitia" om uan te hooren hetgeen dr. W. P. Ruysch, hoofd inspecteur der volksgezondheid in 4'uid-IIolland

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1