Zaterdag 15 Januari 1910. BLOOKERS No. 7764, 59e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnemont per 3 maanden f\. franco per po3t ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en ontoigeninga- advertentiëu per regel 15 cent. ReolameB 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht un kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon Handel en Nijverheid. De gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maandverga dering van „Handel en Nijverheid" was druk ker bezocht dan gewoonlijk. Na de byeenkoms' om 8.20 to hebben ge opend, hield de Voorzitter zijn gebruike lijke Nieuwjaarsrede, welke luidde als volgt Alvonens tot onze gewone werkzaamheden over te gaan, acht ik het een voorrscht U, nu wij weer een nieuwen jaarkring zijn aangevan gen, het welkom te dezer plaatse te mogen toeroepen. Ik acht hot onnoodig, achterom te zien naar don afgelegdon tijd baan. Zegt het oude spreekwoord „van den overledene niets dan goed", helaas, met den beslen wil is mij dit van het jaar 1909 onmogelijk I Onze g'roote teekenaar Braakensiek heeft het zoo geestig in zijn plaut van de „Groene" uit gedrukt. Eenvoudig en toch geniaal! De plaat stelt niet anders voor dan, opeen vlakken grond, glimmend van het vocht, een natte parapluie, die is uitgezet. Deze draagt het jaartal 1909. Maar 1910, inden vorm van een lachende zon, rijst boven den horizon, loerende met een spot tender! blik naar de drijfnatte parapluie. Het donkere wolkenfloers verdeelt zich en schitte rende zonnestralen doorbooren het luchtruim. Welnu, ik spreek den wensch uit, dat de plaats onzer inwoning zich in de aangevangen tijdsperiode mag ontwikkelen bij lachende zon neschijn. Want inderdaad, Amersfoort heeft het noodig. In deti bloei van een plaats is stilstand achteruitgang en 't wil mij voorkomen, dat wij in den laatste» tijd niet zijn vooruitgegaan op 't gebied van handel en nijverheid. De„toe- stand is atationai r", zouden wij kunnen zeggen; maar daarmede is uitgedrukt,dat voor uitgang is buitengesloten. Daar hebben wij bijvoorbeeld ons marktwezen. Dit gaat hier nog precies als oen vijftig jaar geleden, ondanks de evolutie van land en tuinbouw, die elders reeds zoovelo zegenrijke vruchten afwierpen. Maar hier? Geen de minste verbetering 1 Of tot oordeelen bevoegde personen al voor jaren hebben gesproken „och 1 och 1 wat een primitieve toestand" of belanghebbenden al requestreerden bij den Gemeenteraad om ver betering; of onze Vereeniging al een uitvoe rig uitgewerkt plan aanbood om tot een verbe terden toestand to gerakenof de Kamer van Koophandel al aandrong om te breken met den ouden sleurniets mocht baten. Bij ver schillende gelegenheden verklaart het Dage lij ksoh Bestuur der Gemeente zich diligent ten opzichte van de marktverbetering en als wij die toezegging maar hebben, duu hebben wij al heel veel. 't Schijnt specifiek Amersfoortsch te zijn om een toestand lang slepende te houden. „Spijkers met koppen slaan" zeiden onze voor ouders, die, kooplui als zij waren, begrepen, dat mooie woorden een slecht verkoopbaar artikel zijn en zelfs bij „Oome Jan, achter de scbuiue deur" daarop geen cent wordt voorgeschoten. Wanneer in den loop van 1910 het grootste deel van bei. Gemeente-bestuur eens mocht gaan inzien van hoeveel stofielyk belang het is voor een stad, indien handelsgeiegenheden en handelsinrichtingen zooveel mogelijk worden bevorderd en zoo noodig in het leven geroepen wat zou er dan een stralende zon voor Amersfoort zijn opgegaan 1 Maar 't is al zoo menigmaal gezegd, dat ik mij te dezen opzichte geen illusies schep en ik vermoed, dat 1910 wel weer zal heengaan zon der dat wij éen stap nader zijn gekomen tot de oplossing van deze aangelegenheid. Wij hebben en houden een groot, open plein, dat slechts gedurende enkele uren in de week leven en beweging toont, en verder" in rustige rust indommeltwaar daags, bij zonneschijn, de zon kan branden, dat de keien beet worden waar, bij wind- en regenvlagen, door de jeugd Bpringoefeningeu met den polsstok kunnen wor den gehouden over do plassen en boekjes die zich vormen waar in de donkere herfstavonden een paar lantaarns hun schitterend licht werpen over een totaal vertateu ledige ruimte; een plein dat productief gemaakt kan worden zonder eischen te benadeelen van hygiene, door Leroo- j ving van licht en lucht aan de omgevingeen plein, dat bij goede exploitatie de plaats kon worden, waar dubbeltjes worden verdiend J een plein, dat bevredigende oplossing kun geven aan oen toestand, die in 't gebruik de beste zou blijken te zijn, die de schrale beurs van Amersfoort kon spekken, door, voor betrekke lijk weinig gold, een prachtige marktgolegenheid te scheppen door het opofieren van doellooze en daardoor overtollige ruimte. Vraagt gij mij wat mij aanleiding geeft, nog j eens een beeld te vertoonen, dat reeds eenigen tijd geloden den kop is ingeknepen? Een kort berichtje in de bladen, in 't begin van dit jaar, veelzeggend door zijn sprekendo cijfers. Daar werd ons medegedeeld, dat te Bar- neveld, onder den rook van Amersfoort, do grootste eiermarkt van Nederland res sorteert 1 lien markt, die steeds vooruitgaande is. Niet minder dan 8'^, millioen eieren zijn daar in 't afgeloopen jaar verhandeld, tegen Jen laagste» middenprijs van f 4 en den hoog- sten middenprijs van f9 per 100 stuks. Te gen den laagsten prijs gerekend, is daar verhun- verhandeld voor f330000; wij kunnen gerust aannemen, dat ruim drie en eea halve ton gouds alleen voor eieren daar zijn uitbetaald I Amersfoort, mot zijn zooveel gunstiger ligging, kon het in 1908, volgens het Gemeente-verslag, niet huogor brengen dan ruim drie milliuen eieren. En dan te weten, dat de grootste opkoo- pers op de markt te Barneveld wonen te Amersfoort en zij uit Amersfoort hun eieren verzenden. Zulke cijfers stemmen hem, die 't wel meent met Amersfoort tot nadenken. Want wanneer 'i mocht gelukken den stroom naar hier te leiden, wat sou dan eet; groot deel die drie en een halve ton onze ingezetenen ten goede komen. Tegenstanders beweren wel, dat de dubbeltjes mee naar huis worden genomenmaar de koop lieden, de zakenmenschen hier ter stede, weten wel beter. Daar blijft, voor benoodigde huis houdelijke zaken en voor materiaal tot in stand houding van het bedrijf, een groot gedeelte van de gebeurde penningen in de stad. De kosten van de Gemeente-huishouding worden telken jare booger zie de Begrootingen der laatste jaren 1 Steeds uitbreiding van perso neel; salaris-verhooging der ambtenaren en beambten, is scheering en inslag, 'k Heb er niet tegen. Maar, die telkens verhoogde Begrootingen mochten de Bestuurders toch wel eens doen bedenken en hen doen begrijpen, dat, waar steeds moer aan Uitgaven gevraagd wordt voor die éene richting, er wel aan gedacht mag worden pogingen aan te wenden, die ten doel hebben de Inkomsten te vermeerderen van hen, die almede zijn aangewezen de meerdere uitgaven te dekken. En daarvoor is de handel en de nijverheid de aangewezen weg. Nijverheid zal hier, zoolang geen verbeterde verbinding te water lot stand is gebracht, het moeten a'leggen tegen andere plaatsen in ons landmaar binnenlandsche handel en vooral het marktwezen kunnen hier tot ontwikkeling worden gebracht. Maar is bet wonder, dat bestuurders van een vereeniging als de onze, die, wanneer zij bij de Gemeente oil steun aankloppen omdat het geldt een algemeen belang, als lastige kinderen in den hoek worden gedrukt, niet veel gelooven aan een lachende zonneschijn voor Amersfoort in zako welvaart, gesproten uit nering en be drijf? Kinderen die zich gebrand hebben schu wen het vuur 1 '1 Is vreemd, maar het schijnt alsof Amers foort zich niet ontwikkelen mag I Waar aan de eene zijde de strijd tusschen persoonlijke sympathieën en antipathieën let terlijk elke poging om Amersfoort in die rich ting een stap vooruit to brengen, een vergecfsche doet zijn waar dus inwendig het organisme niet deugt voor de zoo hoog noodige sameuwor- king daar wordt zij aan den anderen kant van buitenaf in haar ontwikkeling belemmerd door de algemeens malaise en corrupties op financieel gebied, in zoo groote verscheidenheid gedurende de laatste jaren voorgekomen. Want als gevolg van dit alles staat het bou wen voor particuliere rekening hier bijna stil. Pogingen, door vereenigingen aangewend om Amersfoort meer naar buiten bekend te maken en aan te bevelen als woonplaats, door zijn fezonde en voor het wereldverkeer gunstige igging, zijn niet zonder resultaat gebleven. Maar nu doet zich het feit voor, dat wanneer hier iemand roept„komt wonen te Amersfoort" 'net. antwoord is„dank jeik ben niet graag dakloos". Want hier heerseht momenteel wo ningnood, in schier eiken huurprijsdo hoogste prijzen mogelijk uitgezonderd. Er zijn veel meer aanvragen om woningen, dan er gelegenheid is tot huisvesten. Dit is te betreuren, want komt een plaats in trek en kan dan niet aan de aanvrage om te wonen worden voldaan, dan is 't gemeenlijk Bpoedig gedaan met de genegenheid, waarvan andere plaatsen gretig profiteeren om de voordooien op ts strij ken. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Maar is er nu werkelijk geen geld rueor in Amersfoort om te voorzien in de zóo dringende behoefte aan geschikte woningen? Had de Ge meente nu maar gronden in baar bezit, dan kon zij. door e«n matigen prijs voor den grond, het bouwen aanmoedigen. Moeten al de kosten en werkzaamheden die vereenigingeD zich getroost hebben ter wille on ten nutte van het algemeen, met zóo weinig eenergie worden beloond Voor Amersfoort is 't zeer te wenschen, dut ook te dezen opzichte een lachende zon boven den horizon komt kijken 1 Reeds te lang heb ik misschien uw aandacht gevraagd, ik zal dus eindigen met den wensch, dat voor ieder uwer de zon mag schijnen in figuurlijken zin in uw dagelijkBch loven zoo als ze ons allen beschenen heeft in natura op den eersten dag van dit jaar. Moge 't blijken geen waterzonnetje te zijn, maar een, die kracht en leven wekt, óok op het torrein, dat onze vereeniging betreedt 1 (Applaus.) De notulen van 17 December werden nu gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer Van de Wal, voor de zeer uitvoerige en juiste redactie. Aan du orde was de benoeming van óen Be stuurslid ter voorziening in de vacature, ont staan door het ontslag nemen om drukke be zigheden on daardoor te zeer herhaalde afwe zigheid door den heer Borns. Daar or geen voordracht door minstens 10 leden was inge diend, bad het Bestuur een voordracht van 7 leden gemaakt, uit welke, na herstemming bij twee vryo stemmingen, werd gekozen de neer II. M. E. Hubors. Aan de orde kwam de bespreking van hot verzoek om steun van de hanuelsreizigers-ver- eeniging „Ons Belang" in zake haar adres aan den Directeur-generaal der posterijen en tele grafie in zake de eerBte postbestelling. Die vereeniging meent, dat het in het belang harer leden is, een vroegere ochtend-bestelling te doen uitgaan. Thans worden de poststukken pas tusschen half negen en negen uur uan huis bezorgd, niet ten gevolge van den grooten af stand van het postkantoor, doch óf door te laat vertrek van dat kantoor óf omdat do bostel- kringen te groot zijn. Zij verzocht een bestelling, die vóór 7.45 uitgaat, zoodat do poststukken om half negen bezorgd kunnen zijn. Do Voorzitter: Ik moet herinneren, wat in de jongste vergadering der Kamer van Koophandel ten deze is gezegd volgens bel moest uitgebreide verslag (zie Amersf. Crt. van 21 December 1909). My is in die vergadering door don Voorzitter der Kamer iet» in de schoenen geschoven, dat ik niet onopgemorkt mag laten passeeren. Ik moot dan beslist ontkennen betgeen in dat verslag staat: „in die dagen heb ik (de Voorzitter der Kamer) een en ander besproken als particulier met den heer Van Duinen, des tijds lid dezer Kamer". De Voorzittor besprak deze aangelegenheid niet met mij als particulier" doch in mijn qualiteit van Voorzitter van H. N. „In die dagen" is Januari 1903 en ik was toen geen lid der Kamer; ik werd dit pas in Januari 1905. Do Voorzitter der Kamor zeide ook, dat men do vervroegde bestelling, waarin do Frunscbo post werd opgenomen, zoo belangrijk vond wo- gons de Dreyfus-zauk. Uy blijkt mot zeer vast in do data to zijn. Ik heb hier een chronologisch overzicht van do Dreyfus-zoak, loopende van begin September 1894 tot 18 September 1899; den 17 september 1899 werd het besluit geno men tot grutie-verleening en om 3 uur in den ochtend van 14 September 1899 is Drcyfns uit Rennes vertrokken. Later is nog wel het revisie- besluit genomen, doch bet eclntnnto van do zaak en danmieo do zoogenaamde belangstelling er voor waren in 1903 zeker geheel van do haan. De Droyfus-zoak had dus gevoeglijk buiten be schouwing kunnen blijven. Of in 1903 de tegenwoordige Inspecteur der posterijen in Utrecht hier ter plaatse Directeur van het postkantoor was, moon ilt te mogen betwijfe len. De heer Van der Horst waa Directeur van 1901 tot 1903. In 1901 heeft een verandering plaats gehad in de eerste bestellingten gevolge daarvan is verzocht, om in plaats van vertrek om 7.45 weer te nemen 7.15. De zaak werd ook uanhangig ge maakt in H. «k N. en do licereri Klasser «n Hoogstraten werden in commissie benoemd om haar te onderzoeken, welke commissie tot de overtuiging kwam, dut het lutere uitgaan der bestelling een verbetering waa, vooral omdat de voornaamste post om 6.50 hier aankwam en alle riemen te boord werden gelegd om haar vlug ann hot kantoor te krygen en vlug te eor- teoren. De conclusie was, de bestelling niet weer te wyiigen en de ledenvergadering vereenigde zich eenstemmig daarmee. in de notulen van 2 Januari 1903 lees ik: „De Voorzittor doet nu mododoeltng, van don Voorzitter der Kamer van Koophandel een oflicieuBe mededeeling te hebben ontvangen over de oerste postbestelling". In de Bestuursverga dering werd het mij Kwalijk genomen, dat ik dio mondelinge boodschap overbracht van do Kamer, die, hoewel een officieel lichaam, deze zaak niet schriftelijk bij ons aanhangig maakte. Hoe dan ook na langdurige discussie wenschte men unaniem niet woor te wijzigen omdat de post van 6.50 twee derde van alle poststukken aanvoert, die bier per dag binnenkomen. Bovendien werd toen reeds gewezen op het busrecht, waardoor men de poststukken al om 7.80 kan afhalen. Toen nu 17 December 1909 hot verzoek van „Ons Belang" ons Bestuur boreikte, hoeft het zoo spoedig mogelyk geconfereerd met het Be stuur dier handclsreizigers-voreoniglng on het resultaat van deze bespreking is geweest een ver-oek om overlegging der ledenlijst van O. B„ terwijl tevens aan den Directeur van hot postkantoor zou worden gevraagd om een op gaaf dor stukken, die hier aankomen na do laatste avondbestelling on vóór 6.50's ochtends. We ontvingen noch ledenlijst, noch opgave van het postkantoor en dit doet me voorstellen, de zaak aan te houdon. Wel is sedert ingekomen een schryven van den Directeur van het postkantoor, waurin wordt meegedeeld, dat als de bestelling om 7 uur uitgaat, daarin niet kunnen worden opge nomen de belangrijke zendingen uit Ainslordam, Zutfen, Utrecht en Zwolle en wordt herinnerd, dat in Febrawri 1908 ds Kamer van Koophan del verzocht woor de bestelling van 7.15 in te voeren, terwijl H. N. in Januari van dat zelfde jaar verzocht die van 7.45 te benouden; twee zeer niteenloopende stroomingen dus. Do Directeur van bet postkantoor verzoekt te overwegen of de wijziging ten behoeve van en kelen geen aanleiding zal geven tot kluchten van anderen en beveelt onderling overleg ten zoorste aan. Ook wijst hy nog op de gelegen heid tot afhaling der stukken door busrecht te nemen. De hoer Van E d oIk meen, dat we dezen aanval op do persoon van onzen Voorzitter niet maar zoo klakkeloos mogen laten voorbijgnau, waar deze handelde in het belang van den han del en do nijverheid. De Voorzittor: Ik meen, dat de zaak nu voldocndo is toegelicht en vertrouw, dut de Voorzitter der Kamer het verslag ven deze ver gadering wel tul lezen. Ik heb opzettelijk ge wacht met mijn verdediging tot deze vergade ring. Do heer D o u m aIk ben hot volkomen eens met den Voorzitter en acht het niet gewei «cht, 11 lo voel beroering to brengen in een kleine stad als deze. Het is niet in het belang dor zaak, animositeit tusschen verschillende voree- nigingon te brengen. Ik wil den Voorzittor der Kamer geenszins sparen, doch geloof, dat z(jn onbillijke aanval voldoende is afgeslagen. De hoor Egginki Ik heb vroeger óok over deze zaak gesproken en geschreven. Er zijn óok onjuistheden in den brief van den Directeur van het postkantoor. De eerste trein uit Zutfeo

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1