Donderdag 27 Januari 1910. No. 7769. 59e Jaargang, Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos.» Legale, ofticioële- en ooteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f' 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenais afzonderlijke nummers 10 cent. Rij adverteutiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHTi Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaa AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden Blijkens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 7 Janua i jl., no. 26, afdeeling V. en L. zijn de in het voorjaar van 1910 te houden gewone Rijks keuringen van tot dekking beitemde heng9ten, voorzoo veel de provincie Utrecht betreft, vast gesteld op 23 Februari a.a. te Utrecht. De regelings-commissie zal tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuringen zitting houden op Zaterdag 12 Februari a.», van des voormiddags 11 tot des namiddags 12'/, uur in het Haagiche Koffiehuis, uan het Vreeburg te Utrecht. Op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvrjigen zullen door den secretaris dier com missie, den heer M. L. H. Thiasen (adres Land- bouwbunk Utrecht) aan eigenaren eu houderB van hengsten iDschrijvingsbiljetten voor de keuringen worden verstrekt. Bij de aangifte zullen moeten worden ver meld a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere keuteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek ia ingeschreven, stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van dan hengat, zoowel van vaders- als vaü moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. Da keuring zal plaats hebben das morgens te 9 uur op het Vreeburg te Utrecht. Amersfoort, 25 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht d.d. 25 Januari 1910, 4e afd. no. 327/235, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Odijk een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 27 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris aer Koningin in de pro vincie Utrecht, dd. 26 Januari 1910.4e afdeeling no. 344/248, ter kennis van belanghebbenden dat in de Gemeente Zeist een geval van KWADEN DROES is voorgekomen. Amersfoort, 27 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v«n AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. E. van MIE ingediend verzoek, met bybgen, om vergunning tot het oplichten van eene rnokinrich- ting voor vleesch waren in het perceel alhier gelegen aan de LaDgestrait No. 10 i, bij het Kadaster be kend onder Sectie E. No. 1930, op de Secretirie der Gemeente ter visie ligt, eu dat op Donderdag, den 10 Februari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Rud huize wordt gegeven om, ten oversUau van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting iu te b engen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaiude jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjn verschenen, teneinde hunnv bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Prof. «Ir. H. IJ. Groenwegen, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- sti'antsche kerk, hier. In den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. E. M. ten Cate. Na Dinsdag de Raadsvergadering geopend te hebben, verhief de Burgemeester zich van zijn zijn zetel en zeide: Mijn heeron, De wisseling des jaars, welke sedert onze laatste vergadering heeft plaats gehad, geeft mij aanleiding, terug te zien op het weder afgesloten jaar, dat zich bijzonder kenmerkte door droeve en door blijde momen ten droeve, toen we stonden aan de graven van onze medeleden de heeren Visser en Hey- ligers, wier beeld one soo duidelijk voor den geest staat; blijde, bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana en de herdenking daarvan, onder leiding van onse geachten Wethouder den heer Celosse, op 31 Augustus, den verjaar dag van H. M. onse geëerbiedigde Koningin. Ook verdient nog bijzondere vermelding het feit, dat de scboone verkeersweg naar Soestdijk, welke door de vriendelijke beslissing van uwen Raad werd genoemd naar zijn tegenwoor- digen Voorzitter, voor het verkeer werd open gesteld. Het laat zich nu reeds aanzien, dat hij meer zal geven voor den bloei van Amersfoort dan bij het besluit tot aanleg ervan kon wor den gehoopt. Ik wil den blik niet afwenden van 1909 dan na een woord van dank te hebben gebracht aan de hoogere en de lngere ambtenaren den Gemeente voor hun qver, aan den dag gelegd in alle takken van dienst, waardoor een gere gelde gang van zaken mogelijk was tot groote erredenheid van Burgemeester en Wethouders en zeker ook van uwen Raad. In het begin der nieuwe periode wensch ik U Gods besten zegen toe, voor uw persoon en uwe gezinnen en ik hoop, dat die onmisbare zegen ook zal mogen rusten op uw beraadsla gingen in het belang der Gemeente, opdat Amersfoort moge bloeien onder uw voorsichtig beleid (applaus). De heer Van Esveld dankte als oudste Rtsadslid en zeideNamens den Raad dank ik U voor de vriendelijke woorden tot ons gespro ken. Ook wij hopen, dat U met uw medeleden van het Dagelij fcveh Bestuur en den Secretaris eveneens veel goeds zult mogen ondervinden in den nieuwen jaarkring. Wij hopen ook, dat ook in dit jaar door goede onderlinge siiipen- werking veel tot afdoening moge komen en dat ook dit jaar met gulden letteren moge worden geboekstaafd in de geschiedenis van Amersfoort (applaus). De Voorzitter: Ik dank U. Tegen de notulen van 21 December waren geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vastge steld werden beschouwd. De Voorzitter deelde mede, dat Ingeko men waren de volgende stukken een schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 31 December 1909, hou dende bericht, dat de benoeming van dr. T. P. Sevensma tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium wordt goedgekeurd een schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1909, houdende be richt. dat zij het Raadsbesluit van 30 November betreffende de subsidie voor het Burgelijk arm bestuur voor kennisgeving hebben aangenomen besluiten van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 Januari 1910 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1909 betreffende verhuring van een perceel aan de Kampstraat tot goedkkeuring van het op 21 December 1909 vastgestelde le aanvullingskohier van do Inkomstenbelasting, dienst 1909; tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1909 betreflende machtiging tot het aangaan van een tijdelijke geldleeuing tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 21 December 1909 tot wijziging der begrooting, dienst 1909en tot goedkeuring van bet Raads besluit van 22 December 1909, o.a. betreflende onderhandsche verhuring van een terrein nun de Wolfertstraat alle aangenomen voor kennis geving; m een sehrijven van Burgemeester en Wethou ders van 21 Januari 1910, afd. I, no. 115, hou- dende toezending van een proces-ver baal van de opneming van kas en boeken van den Ge meente-ontvanger gedeponeerd tor Secretarie, 1 ter inzage voor de leden. Van do commissie tot wering van schoolvi-r- j zuim het verslag en de rekening en vcrant- i woording over 1909 zal worden opgenomen I in het Gemeente-verslag. Een mededeeling van dr. T. P. Sevenama, dat hij zijn benoeming tol tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gym nasium aanvaardtven dankbetuiging vnn rnej. E. M. van Hamersveld vóórhaar benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school aan de Puntenburgerlaan en een dank betuiging van H. Jansen, boschbaas op Birk- hoven, voor de hem verleende gratificatie alle voor kennisgeving. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken de rekening en verantwoording over 1909 aun B. en W. ter lino van onderzoek. Van Curatoren van het Gymnasinm het ver slag over 1909 wordt opgenomen in het Ge meente-verslag. Van do 17 punten, het nog ingebrachte dat als urgent werd afgedaan, meegerekend, gingen er 13 onder hamer door. lij - punt 5 (Kinderhuis nnn de Breestraat) stelde do heer Gerritsen voor, dat te doen bewonen door een agent van politie wegens do gunsiive ligging in het centrum der stad en do nabijheid eener groote school. Nadat aan het hoofd der tafel en voor ons onverstaanbaar hem iets was meegedeeld, trok hij dit voorstel in. Bij punt 6 (werkloozenvevzekering) zeide do heer R ij k e n sIk zal meegaan met het voor stel, doch wensch toch een enkele opmerking te inaken. Het spijt me, dat adressanten niet een aantal exemplaren der zeer lijvige Memorie van toelichting op hun adres hebben beschik baar gesteld voor de Ruudsleden. Nu hebben wij een stuk, dat in ieder geval bestudeering vereischte, in zeer korten tijd mosten doorzien, omdat andere leden er op zaten te wachten. Voor veel in die toelichting kan ik iets ge voelen. Zoo heb ik gezien, dat een groot aantal leden eenor algemeene vereeniging een beletsel kau zijn, dat het door de verordening vereischte aantal leden eener plaatselijke vereeniging wordt bereikt. Daarin is iets hards en daarom zou ik aan de commissie in overweging willen geven, eens te overwegen of het minimum kan worden beperkt. Ik geloof niet, dat bet noodzakelijk is, eerst af te wachten hoe de verordening werkt. De Voorsittar: B. en W. zullen het aan de commissie meedeelen. De heer Gerritsen: Do commissie achtte hei niet goed, nu reeds, na zóo korten tijd harcr in werking trsding, te gaan tornen aan de verordening. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen i. h. *1. Bq punt 7 (toestaan van f120 voor het maken van teekeningen voor Openbare werken) zeide de heer Van Esveld: Niet, dat ik raii zal verzetten tegen dit kleine bedrag, ranar wel wil ik er op wijzen, dat, wanneer we de wording van ons technisch bureau nagaan, wc zien, dat, toen de lieer Kam Gemeente-nrchiteot was, het personeel veel kleiner was. In dien tijd hadden we slechts den heer Kam en drie opzichters. Toeu de 3o opzichter vertrok, moest er een Inspecteur van het bouw- en woningtoezicht komen op een salaris van f 1000de Raad stond toen f1500 toe om een goed anibtemuigte krijgen. Ten overvloede drong de heer Kroos later aan op een teekenaar, wiens salaris werd vastgesteld op f500. Destijds werd er veel gebouwd en verreien do huiien by honderden. Nu zijn we in een peri ode waarin bijna niet wordt gebouwd en toch is de zoozeer uitgebreide werkkracht niet vol doende en moet er zelfs worden geteekend buiten hel bureau. Ik meen ook, dat er voor f 120 niet veel kan worden verricht en een en ander dool mij uit stel gewenscht achten tot wij esu beter inzicht in deze zaak krijgen. De heer Van Duinen: Ik sluit my geheel uan bij het gesprokene en heb hot vooratol met verbazing en verwondering gezien. Als we nu nagaan, dut er thans zijn jonge krachten in plaats van de oude, dun begrijp ik bet nóg tuinder en kan ik alleen concludeeren, dat dit getuigt van weinig liefhebberij voor de l.ak van de ambtenaren. We uierken nu pas wolk een onorme werk kracht we hebben verloren door het vertrek van den heer Kam. De Gemsonte voert geen werken uit en particulieren bouwen zoo goed als niet. Wat moet hot worden als er wol werk aan den winkel komt? De hear Bunders, WethoudorvanOpen- bars works n: Ik kan oenigszins de vorwon- dering van de heeron begrijpen, doch die is alleen In t gevolg hiervan, dut zij niet op d" hoogte zijn met don stuud van zaken. Dit voorstel heeft niets te maken met het bouwen door particulieren of door do Gemeente. Do zauk is doze hot archief der Gemeente moet worden gecompleteerd; van iedor gebouw, kunstwerk, brug, enz. moet men eon teekening hebben èn een kopie, voor uitleenen; op do oersto plaats moet er een duplicaat zijn van do gasfabriek en bovendien moeten de bestnando teekeningen worden bijgewerkt. Dat do tegenwoordige boambtou geen tijd bobben voor het maken van deze kopieën ligt niet hieraan, dat zij geen liefhebberij zouden hebben ik meen, dat de heer Van Duinen te ver is gegaan en hoop, dat htf dat woord zal terugnemen, dat mij totaal ongemotiveerd voorkomt iloch hierin, dat er oen niouwe methode van werken ia gekomen, niet alleen hier, doch in alle Gemeenten van gelyke grootte, als gevolg van nieuwe verordeningen en sociale bepalingen. Ik heb goziou, dat het werk voor ieder ambtenaar individueel te groot is. Ds post is verdedigbaar en nuttig. Ik ben, en ik wil dit hier verklaren, een groot vijand van uitzetting der uitgaven; het Dageluksch bestuur ie daarvan reeds meer overtuigd aan de Raad. De lieer Van Esveld: Eén ding ia het gesprokene van den Wethouder heeft mij getrof- len en wel, dat er een dubbel stel teekeningen moet zijn om ze le kunnen uilloonen. Ik zou zoo zeggen, dut wie iets leent, dut zelf maar moet betalen. Maar ik he-houl mijn opwer'.iog, dat er toch niet veel kan gemaakt voor f 120 en begrijp met, dat dit toch weer zooveel is, dat hut niet op ons bureau kau worden ge- muukt. Wethouder Sanders: Als ik de uit drukking „uitleunun" heb gebezigd dan heb ik mij niet juist uitgedrukt. Ik bedoelde, als te in den Ruad moeien gebruikt, of eeüig ander ambtenaar ze uooUip heelt, in du bureau-uren kunnen zij niet worden gemaakt; wij hebben éen opzichter-teekena&rtwee man moeten er een maund uan werken of éen man twee muan- den. De heer Van Duinen: Ik zal mij niet verzetten tegen dezon postdaartoe is hij te miniem. Het voorstel wordt nu goedgekeurd z. h. at. Eerst punt 16 (tiekeahuis-quaestio) gaf woer debut. Du heer R ij k e n sIk moet erkennen, dat ik bij de indiening mijner uiutie den 26 October 1909 geen rekening heb gehunden uwt de moge lijkheid eener andere oplossing dan ik me toen voorstelde. Nu deze echter blykt te bestuan, komt het mij gewouscht voor, de motie aldus te wyzigen: „De Raad, „Gelezen de discussion, in de 2e afdeeling ge houden iu zake de u dan niet weuzchelykheid der combinatie vau de betrekkingen van Ge meente-geneesheer en Directeur van het St. Eli sabeths gast- of ziekenhuis, „Gezien het advies vun li. en W. in deze zaak, „Oordeelt genoemde combinatie ongewenscht". De Ruud kau zich dan iu beginsel over deze zaan uitspieken en uit kunnen B. en W. dun als leiddraad nemen bij bun eventueel voorstel tot wqzigiug der instructie. Duur ik èn iu de afdeeling èn in een vorige zitting de gronden vuor mijn motie retda heb uuugevoerd, meen ik mij hiervan thans te kun nen onthouden. Do heer Plomp: Hef voorstel van B. en W. strekt om de beslissing aan te houden tot even tueel 1 Maart 1911. den datuui waarop de be- noemiug van den heer Jorissen als Gemeente geneesheer expireert. indien wij ingingen op de motie, zouden w(j een onprucliach werk doenmisschien zou hot gevolg er van zyu, dat de instructie werd gewij zigd, doch do heer Jorissou zou üemeentc-geneee- hoer blijven tot hij ontslag vrougt of zyn be noeming expireert. Men kau een ambt-maar adëén ontslaau als hy tekort komt in zijn plichten. Niets is eigenaardiger en dwazer dan den Raad werk te laten doen, dat geen resultaat hoeft, ik stol den heer Rijken* dan ook voor, zijn motie terug te nomou. De Voorzitter: Wil de Raad de gewq- zigdo motie thaus behandelen De heer Hamers: Ik heb daar niets tegen. Ik wil alleen zeggen, dat de heer Plomp geheel mijn meeniiig uitsprak. Du Voorzitter: Ik acht het óok boter, tie zaak thuns af te doen. Do heer R ij k e n eDe hoer Plomp zegt, dat er geen practised resultaat zal komen, doch B. en W. krijgen ecu leiddraad als do Raad zich thaus uitspreekt en kunnen dan bytyds klaar zijn met du gewijzigde instructie zonder dat over deze onaangename quaosrio nog meer be-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1