Stadsnieuws. nootschap van koophandel", door eou nieuwe rege ling van het onderwerp to vervangen. De artikelen *yn in *ereu paragrafen verdeeld de lo bevat de algeraeone bepalingen, die omtrent de oprichting, den prospectus en dergolykede 1.0 betreft het mnnischappelijk kapitaal eu de aandoclen de do hot vermogen, het kapitaal iu eoouonmohen zin, dor Naauiloozo Vonnootaohap en bevat ver- Hchillonde voorschriften ten einde dit voor oiider- gaog te hehoodendo 4o betreft de eameuroepuig en de bevoegdheden der Algomneno vergadoriDg van aandeelhouder», de hoogste macht in de Naamlooze Vennootacbapde 5e het uitvoerend getag en de controle van zyn doen en latendu 60 betreft ae ontbinding der Vennootacbapde 7e paragraaf be helst bepalingen ten aanzien van do buitenlandsche Naamlooze Vennootschappen, Do Minister zet uiteen, dat het geenszins de be doeling dor woUvoordracht is. aan oprichters of be stuurders van Naamloos' Vennootschappen door in tal van bijzonderheden afdalende straf-en audere dwangbepalingen iedere vrijheid van beweging to ontnemen, als wilde de wetgever voor de deur van iedere Naamlooze Vennootschap een wachtpost plaatsen om de voorbijgangers te wijzen op het zede loos bedrHf, dat daarbinnen wordt uitgeoefend. Toch wordt hier iels anders geboden dan louter een voorstel tot vervanging van de verouderde rege ling van het Wetboek van Koophandel door een meer moderne. Naast verscherping cn aanvulling van de reeds bestaande strafbepalingen, bevat het belaogryke voorschrifton omtrent do balans en de winat- en verliesrekening, waaronder dat betredende de ver plichte oponbairranking dezer stukken het geeft regelen omtrent de afsluiting van du voor de Vim- nootschap meest gewichtige overeenkomsten het omschrijft de taak van bestuurders en commissarissen ou stelt hun verantwoordelijkheid vast; hel bepmlt de aansprakelijkheid ter zsko van don prospectus; hot geeft aandeelhouders en ook dorden do bevoegd heid, in conigo moer gewichtige aang 'logenhedon op te komen tor verdediging hunner rechten en belan gen, Ifs togen du meerderheid der aandeelhouders; en over het nlgouieen waakt het rr voor, dat aan deelhouders, die zich de moeite willen getroosten om zich op de hoogte te stellen en te houden van don gaug vnu zaken, in de golegenheid zyn zulks te doen. En dit laatste, de openbaarheid van het gatische hedrflf voor de aandeelhouders, acht de Minister wet een van de belangrijk-1> hervormingen, dio met deze wetsvoordracht weiden beoogd. Waar de «anduelliondors zich onverschillig jegens de onder neming bctoouen en alleen energie aan den dag leggen by het knippen der dividend-coupon, wordt vaalt de verleiding voor de bestuurders te zwaar. Een gezond Vennoolschapswezon is oubestaaubaar zoeder de belangstelling en medewerking van de aandeelhouders tclven, natuurlijk binnen den kriug hunner natuurlijke bevoegdheid. Waar een volledige regeling vau de commandi taire vennootschap met aandeden iu dit wetsont werp achterwege blijft en het gevaar, dat nieuwe regeling der Naamlooze Vennootschap illusoir wordt gemaakt, behoort te wordou gekeerd, is bet volgons den Minister noodzakelijk 111 enkele bepalingen althans een seh tsr« geliug der iustclli ig in bet leven te roepen, welke later tot een vo'ledig stel voor schriften zal kunnen worden uitgewerkt en welke thans reeds de gelegenheid verschaft, het gebied der commanditaire vennootschap niet aandeden af to bakenen eu zoo loenda een regeling tu treilen, waardoor de mogelijkheid grooteudoels wordt afge sneden om langs den weg der commanditaire ven nootschap to ontkomen aan do in hot algemeen belang voorgeschreven strengere nepaliugen omtrent de Naamlooze Vennootschap. De Minister van Financiën heeft in hel eind van het vorig jaar bepaald, dat met inging van 1 Januari 1910 Ier zake van de kosten van vervolging bij do invordering van 's Rijks directe belastingen, in verband met de tegenwoordige staatsrechtelijke ge lijkheid van alle Gemeenten, den belasting schuldige berekend zou wordenvoor de waarschuwing 5 cent, voor de aanmaning 10 cent, voor de kennisgeving van voorge nomen inlegering vin een krijgsman 15 cent. De Minister van Rinncnlandsche Zaken heeft nu echter aan de Geduputeerde Staten der onderscheidene Provinciën verzocht onder de aandacht der Gemeentebesturen te willen brengen, dat de in beslissing van den Mi nister van Financiën uitgesproken opvatting om rent de beteckenis van de daarbij ge noemde wetsbepalingen alleen geldt voor de invordering van de Rijksbelastingen, doch dat bij de toepassing ingevolge art. '260 der Ge meentewet van de bepalingen der bedoelde wetten van 1845 en 1850 op de invordering van plaatselijke bclastingenuit den aard der zaak alleen rekening behoeft te worden gehouden met de bewoordingen zelve van die wetsbepalingen. Voor de invordering der Gemeentebelas tingen zal dus het onderscheid tusschen stad en platteland wel blijven bestaan. Prof. F. Kenninck heeft Zondagochtend aan zijn gemeente bekend gemaakt, dat hij als opvolger van nu wjjlrn prof. T. van Sau- ten is benoemd tot President van het semi narium der Oud-bisschoppelijke klerezie en tot hoogleeraar in de leerstellige en zeden kundige Godgeleerdheid aan die inrichting van onderwijs. De Oud-Katholieke gemeente, aan wier hoofd hy een ach 1 til jaren stond, ziet hem noole heengaan. Moge prof. Kenninck vela jaren bekleeden het gewichtige ambt waartoe hij thans is geroepen en dit hem niet itoodzuken, ook te treden uil de vele maatschappelijke corpo- -atiën van welke hij een zeer gewaardeerd Bestuurslid is. Te laat om het in bet vorige nummer nog te kunnen opnemen, deelde men ons Zaterdag mede, dat generaal Booth hier Donderdag niet zal optreden. Het korps Rijdende artillerie, welks ge schiedenis zoo saamgeweven is niet Amers foort, vierde gister zijn 117-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan het onder bevel van den korps-commandant, luitenant-kolonel N. Bosboom, een marsch door en om Arn hem maakte. Men wil weten, dat kolonel P. Kleynhens, thans commandant van het regiment genie troepen, binnenkort wordt bevorderd tot generaal-majoor en dan belast met het bevel in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Van 1 Juni tot 15 September worden van den Hoofd-cursus te Kampen gedetacheerd bjj het 5e regiment infanterie do sergeanten VV. II. de Boer, W. Brok, W. L. van dei- Burg, L A. F. Bugs, D. J. A. Piepers en J. C. Steenbeek, uilen bestemd voor de infun- terie h. t. I.; H. Broekhuis en W. II. Muren- beeld, voor infanterie Oest-lndië; en P. F. Karum voor de administratie hier te lande. Mit het oog op het epidemisch heerschen van roodvonk te Utrecht zal de indeeling Ier miliciens plaats hebben op Woensdag 9 Maart des ochtends om half lien te Amers foort in de gymnastiekzaal der kazerne van het 5e regiment infanterie voor do lotelingen der lichtingen van 1909 eu 1910 uit alle Gemeenten der Provincie, behalve die uit de Gemeente Utrecht, die den ltden te Utrecht worden ingedeeld. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, wanneer door miliciens, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, verlof wordt gevraagd, bijvoorbeeld wegens ern stige ziekte van een hunner huisgenooten, dit verlof kan worde,1 toegestaan zonder eenigo daarbij op te leggen verplichting tot nadienen. De Minister van Marine brengt in de aStct." no. 44, welke nadere bijzonderheden bevat, ter keunis van belanghebbenden, dat krachtens Kon. besluit van 12 dezer in dit jaar bij bet Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten 82 jongelingen als adelborst 2de klasse voor den zeedienst. De aankondiging van het concert, heden over acht dagen in #.\micitia" te geven door den heer en mevrouw Vogel-Van Vladeracken en den heer Willem Andriessen mag voorzeker als eeu aangename meedec- ling worden beschouwd. Waar we toch zulke heerlijke herinnerin gen hebben aan bet vorig optreden van mevrouw Vogel en den beer Andriessen, kan het niet anders of het hernieuwd bezoek van deze talentvolle solisten doen een avond van groot kunstgenot verwachtenvooral ook nu de heer Vogel als nier Dritte im Runde" zijn gaven als uitstekend violist zal doeu genieten. Nog even herinneren we aan de gelegen heid, welke ook aanstaanden Maandag van 12 lot 2 wordt geboden om leerlingen te doen inschrijven voor de Muziekschool dei- plaatselijke atdeeliug van Toonkunst. Welk uitstekend onderwijs daar wedt gegeven, zal morgenavond weer blyken in de openbare les, welke om half acht aan- vaugt. Na een seance van den heer H. Hoogland, uit Utrecht, is bier gisteravond een dam- genootschap opgericht. Hij won alle achttien partijen. Tot kerkmeester der Oud-bisschoppeljjke gemeente is, in de vacature ontstaan door het overlijden vau mr. J. Heyligers,gekozen de heer J. C. Verhoef. De beer J. G. Fontein heeft aangenomen de benoeming tot Bestuurslid van sHandel en Nijverheid». De 11 October 1909 opgerichte Chr. zing- vereeuiging »DeLolstem directeur de heer N. W. van Meggelen, zal Donderdagavond 17 Maart baar eerste uitvoering geven. De lezing van dr. Kohlrausch over radi- oger-thernpip, welke Donderdagavond zou worden gehouden, is in verband met de Jaarvergadering der vereeniging tot bestrij ding tuberculose uitgesteld. B. V. C. sloeg zondag op eigen terrein te De Bilt bet tweede elftal van Quick met 4-0 De wedstijjd tusschen het eerste der H. V. C. en het derde van Hercules ging niet door omdat bet terreiu te Utrecht werd af gekeurd. Het tweede der H. V. C. sloeg hier de S. F. C. met 7—2. De C. B. V. (de' Combinatie Bereden Wapens) gaf de Driebergscbe Voetbal Ver eeniging, huar gastvrouw nog wel, klop met 5—f. De rust ging in met 3—1 in het voor deel der jongste Amcrsfocrsche club, die heel mooi spel te zien gaf en er een blijkt te wezen, waarmee duchtig ïekening dient ge houden. Zondag op Maandag heeft hier alleeu mate rieels schade berokkend. Een timmerman viel gistermiddag van het dak van het huis, laatst bewoond door kolo nel Van Hoek. Dr. Van Ënst verleende de eerste hulp en liet den bawustelooze naar het St. Elisa- beths-gasthuis brengen. Vermoedelijk is de ruggegraat beloedigd. Aan het Commissariaat van politie zijn terug te bekomeu: een armband, een rin getje, twee lepeltjes, een ceintuur, een schoen en een beursje met geld. Door d« politie werden overgenomen en verder op transport gesteld naar Gronirgen en Friesland drie minderjarige jongens en een minderjarig meisje, die te Amsterdam rondzwierven. Degeweldige storm in den nacht van Zaterdagavond werd aan het Commissari aat van politie hier de volgende bekendma king aangeslagen De Burgemeester van Zeist looft voor het verstrekken van inlichtingen, die tot gevolg hebben, dat de 14-jarige Jan van der Wiel wordt gevonden een belooning uit, die, in verband met de waarde der mededeelingan ter beoordeeling van hom, Burgemeester, op een bedrag van f50 kan worden vast gesteld. Tevens zy hierbij medegedeeld dat de lengte van den vermisten knaap, abusieve lijk opgegeven, 1.50 M. bedraagt. I11 verband met deze vermissing wordt ook de opsporing verzocht van een als heer gekleed persoon, van bet volgend signale ment, die daags vóór de vermissing op den Dolderschenweg een knaap van 12 jasr fl heeft geboden wanneer deze met hem mede naar Amerika ging of hem kinderen noemde, die daartoe bereid waren. Type reiziger met verroeste, bemodderde fiets en bruine city bag, 24 a 25 jaar, lang en mager, met groote roode haviksneus, bleek gezicht, snorretje, ongeschoren gelaat, blondachtig haar, gekleed met grijze jas, zwarte broek, wit boord met lang zwart strikje, zwarte fantasie-hoed en zwarte knoop schoenen. Draagt aan de rechterhand platte gouden ring. Ondanks de vele en zeer krachtige naspo- ringen naar den knaap, die sedert 11 Fe bruari wordt vermist, is nog niels omtrent zijn lot bekend. Het gerucht wil, dat hedenmiddag onder Soest is aangehouden een man, wiens uiter lijk en kleeding zouden overeenkomen met den gesignaleerde1. Wij jagen maar al te vaak zelf op onzen levensweg stofwolken op en klagen dan, dat wij niet kunnen zien. TJit den. omtrek. De Commissie uit de afdoeling Amersfoort en omstreken der St. Lebuinus-vereeniging heeft Vrijdag te Baarn vergaderd. De afdeeling omvat de Gemeenten Amers foort, Baarn, Hilversum, Soest en Zeisl. De VereenigiDg heelt ten doel R. K. kinderen uit te zenden naar R. K. vacantie-kolonies en zal reeds dit jaar een aanvang maken met haar arbeid. Het jachtrecht van sSoestdijk" op het terrein tusschen Praamgracht en de lijn Amersfoort- Utrecht der N. C. S. is verpacht aan den heer Jiskoot, te Baarn. E"n groot aantal industrieelen en winke liers te Hilversum heeft aan den Raad dier Gemeente verzocht, dst spoedig in behan deling zal worden genomen de reeds in November ingedieude concessie-aanvraag voor een groote electrische centrale in het Gooi. De Gemeenteraad van Soest besloot Za terdag aan Verwey en Lugard's automo biel-maatschappij te 's-Gravenhage gedurende vijf jaar te verhuren een groot terrein aan den straatweg naar Soesterberg voor het houden van vliegproeven. In de jongste Bestuursvergadering van het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantie-kolonies werd besloten, tot den bouw van het nieuwe koloniehuis te Egmond aan Zee, voor 120 kiuderen, over tegaauen dezen bouw te gunnen aan den laagsten inschrijver, den aannemer L. C. Oudt, te Alkmaar. Wel heeft het Bestuur eenigen tyd geaar zeld om dit besluit te nemen, diar de aan- neemsom belangrijk tegenviel en dus, zoowel voor het huis als voor de inrichting, nog heel wat noodig is; maar het bedrag der ïugekomen giften en toezeggingen in de voorafgaande week was van dien aard, dat de belangstelling voor het doel nog levendig blijkt. Het Bestuur gunde den bouw dan ook in de hoop, dat nog tal van giften, liefst ruim, zullen toevloeien, hetzy aan het adres van den algemeeuen Penningmeester Tb. M, Ketelaar, Ceintuurbaan '286 te Amste"dam. hetzij aan een der leden van het dames comité »Ter wille van het kind", dat uitslui tend is opgericht voor het verzamelen van de benoodigde gelden voor een nieuw kolo- huis van het Centraal genootschap. Er zijn plaatsen in ons land, waar nog niets of ongeveer niets gedaan isen toch het Centraal genootschap werkt voor het geheele land. Donderdag werd met het grondwerk aan gevangen. Da hedenmiddag van 1.45 tot 3.25 onder voorzitting van den Burgemeester, jlir.J. W. A. Barohman Wuytiers, gohouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 10 loden en den Se cretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving was Wethouder Celosse. Tegen de notulen van 25 Januari werden geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als vastgesteld werden beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukkeu een adres om de Zaterdagavond-markt te verleggen van de Vurkenmaikt naar den Hof om oen prceadvies aan B. on W.; een verzoek van A. Groenestein om vóór het Postkantoor een bewaarplaatsje voor 1 ij wielen te mogen doen stellen om prte- ailvies aan B. en W. oen motie van de vrijzinnige Kiesvereni ging omtrent de schooIhelTing aan de Uoogere Burgerschool bij punt 2; een verzoek van de regelings-commissie voor de half April hier te houden Huisvlijt- tentoonstelling om moreelen steun wordt spoedeischeud verklaard en z. d. of h. st. worden twee zilveren medailles ter waarde van I 13 samen toegestaan. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het rerleenen van eervol ontslag, op haar verzoek, aan inej. E. W. de Waard, onder wijzeres aan de openbare Lagere Bchoul le soort voor meisjes. Z. d. o! b. st. eervol verleend met ingang van I Mei. 2. Voorstel van Burgem eerter en Wethouders betreflende de Jioogere Burgerschool (school- geldhefl'ing; reglement). Het voorstel, iu zijn geheel meegedeeld in het nummer van 12 Februari, strekt om van iedere» buitenleerling-spoorleerluig 1 125 en voor lederen buitenleei ling-ku&ileerling f 100 schoolgeld per cursus te heffen en van buitenleerlingeu-toehoorders 112, f 18, f24 of f30 naarmate zij 1, 2, 3 of 4 maal per week hei onderwijs 111 eeu vuk volgen. De datum van uaumelding voor toelating wordt vervroegd tot 1 Juni. Daarbij werd in behandeling gebracht de boven vermelde motie van «le Kiesvereeniging ïGemeentebelang", luidendo als volgt: De Kiesven eniging »Gemeentebe|&ng", gezien bet voorstel van 11. en W. in zake schoolgeidhefling aan de Hoogere Burger school overtuigd, dat dit voorstel is niet in het belang dm* Gemeente, noch in dat vau de school van meening, dat de door den Minister in zijn schrijven van 12 Januari j.l. aange geven weg op de beste wjjze tot een oplos sing der bestaande moeilijkheden zal kunnen leiden spreekt den weusch uit, dat de Raad als nog B. en VV. uitnoodige het voorstel in te trekken en de door den Minister verlangde onderhandelingen met de belanghebbende buitengemeenten te willen openen". Na een discussie vau ruim drie kwartier werd het voorstel van B. en VV. aangenomen met 14 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Duinen en llijkens. Een voorstel-Gerritsen om het voorstel van B. en W. nog eerst te behandelen in de afdeelingen werd verworpen met 12 te gen 4 stemmen (vóór de heerenVan Dui nen, Rijkens, Hegedoorn en Gerritsen). Een amendement-Oosterveen,! strekkende 0111 vun do kostleerlingen het zeilde school geld te heffen als van kinderen van inwoners werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen (vóór de heerenVau Duinen, Rijkens, Ha- gudoorn, Gerritsen, Van Kalken en Ooster veen). De motie kwam niet in behandeling. Bij do bespreking bleek, dat de door B. en VV. gevolgde weg de zelfde is als die van het Dagelijksch Bestuur van Schiedam vóór de jongste Staatsbegrooting en door den Minister van Binnenlandsche Zaken als den juisten weg erkend. B. en W. zullen nu ten spoedigste de onderhandelingen openen met de buiten-ge meenten, daarna een voorstel doen aan den Raad, die het schoolgeld definitief vaststelt, eu dit Raadsbesluit ter goedkeuring voor hagen aan Minister en Kroon. '6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol goedkeuring der Rekening en verantwoor ding van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken over 1Ü09. Wordt z. d. of h. st. goedgekeurd op f'200 in ontvangst en met eeD tekort van 129.58,

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2