Binnenland. Stadsnieuws. verbondonui MU' "Is eerste voordeel mag zeker genoemd worden do omstandigheid, dat de aan staande militie-officier, na zijn opleiding, gedu rende zijn verder verblijf onder de wapenen zal verkeerên onder officieren, een omgeving, waarin de ontwikkelde jonge man van goeden huize zich ongetwijfeld beter thuis zal gevoelen, dan dut hij dagelijks moet verkeeren onder hen, die èn door stand èti door opvoediug en keunis te zeer met hem verschillen. Door zijn belangstelling in het leger te toonen, door een verbintenis als adspimnt-militie-officier, zal de aanstaande dienstplichtige voorkomeu, dat hij, na eenige jaren, in het burgerlijk leven tot aanzien gekomen, gedurende herhaliugs- en landweeroefeningen wordt gecommandeerd door kader, dat in het burgerlijk leven zijn onderge schikte is, althans, waar hij door positie en aanzien verre boven zal zijn gekomen. De aan melding staat geheel vrij, maar wie gedurende vele jaren van de gemeenschap de vruchten lieel't genoten, moge inzien, dat bet geen onre delijke eisch kun worden genoemd, thans gedu rende dien korten diensttijd de verworven ken nis tor beschikking te stellen van die gemeen schap, waarvan ons leger toch zeker óok een deel uitmaakt. De commandant der Militaire school-compng- nie is gaarne bereid, nadere inlichtingen te verschaffen. Nationale tentoonstelling voor huisvlijt- (INGEZONDEN.) De Nationale tentoonstelling voor huisvlijt, welke onder eere-vooizitterschap van Prins Hendrik te Beheviugen dezen zomer wordt gelioudon, begint meer on meur in planuen zich af te teekenen en ontwerpen, welke te voren vaag no. schemerden, zijn langzaam aan tot verwezenlijking gekomen. Er wordt door de verschillende cooiinissiën, elk op haul gebiel, hard gewerkt en verschillende lesul'at-'n spreken van de belangstelling,die het streven dezer tentoonstelling reedsaller- wege mag ondervinden. Op liet terrein, dat de Gemeenteraad van 's-Gravenhage aan het tentoonstellingsbestuur in gebruik heeft afgestaan en dat is gelogen te ^citeveningen, in de onmiddellijke nabij heid van het Kurbaus, zal binnenkort e<iu aanvang gemaakt worden met het plaatsen van liet gebouw. In samenwerking met den lieer Do Bazel, den bekenden architect,heelt de heer Joh. D. Looyen hiervoor de zorg op zich genomen. Het gebouw zal om zich heen een ardigen tuin hebben en zeer zeker een vroolijken iindruk maken. Zoodra bnnen korten tyd de aanbesteding van dit werk kan plaats hebben, zullen nadere ilicdedeelii.gen volgen omtrent de indeeling der ruimten, enz. De ruimte der expositie is i 2iUu M2 Een reclameplaat voor de tentoonstelling is tevens ontwei pen. De Haagsche Kunstkring iiuni in deze de zorg op zich en schreef een prijsvraag uit onder zijn leden. De jury kende met algemeeue stemmen den piijs toe aan liet ontwerp van den kunstschilder Jan Fran ken, te 's-Gravenhage. liet welgeslaagde ont werp geelt op een zeer gelukkige wijze en met preitige tuiten aan hoe deze tentoon stelling de Huisvlijiopvat in suciaal-ethischeu zin en toch niet blind is voor de artistieke beginselen. De reclameplaat zal op zeer ruime schaal door het gebeeie land worden verspreid reproducties zullen binnenkort verschijnen. Voor verzamelaars dicne, dat de plaat pel exemplaar tegen 1 Ü.75 beschikbaar is. Verschillende afdeelingen der tentoonstel ling begiuuen langzamerhand vorm aan te nemen. Voor de afdeeluig der moderne huisvlijt8chool, waarvan mcj. Pekelharing, te Utrecht, Secretares is, wordt inzoDdertu-M veel moeiie geduan eu zij b-loolt reeds een welslagen ie worden. De historische ul'deeling zal, zoo de ingeroepen steun van particu lieren en musea wordt verleen I, eveneens zoet' interressant worden, De overige afdee- liuyen zullen zeker met over gebrek aan deel:.fining behoeven te klagen steeds meer komen berichten in van aardige en gevari eerde inzendingen. En ook bijzondere attrac ties zullen op deze tentoonstelling in grooien getale te uanschOUWen zijn. De aldeelihg uit koloniën en buiteulaud heloolt mede ui allen leele te strekken ter opluistering. Uit Zweden is liulp toegezegd en uit Nooivvegeu is een mooie collectie aanwezig; Tyrol, Deieren en verschillende streken vun Duilschlund, eveneens Doheme, zullen goed veitegenwiiordlgd zijn, Dene- iiink'Mi's liuisvlijtrvereenigingen Jaten zich officieel vertegenwoordigen; voor Huslund eu Boem'ii wordt gezorgd on ook uit an dere land-M is heel vo.-l moois te verwachten, zoodat (lier inderdaad veel Jot leerling aan wezig zal zijo. Voor deze internationale in zending is vrydom van invoerrechten ver kregen. Voer een inzending uit de koloniën, zoo wel Oost als West, heeft zich een bijzon dere commissie gevormd, waarvan do heer Van Es, oud-hooldiiigeiiieur m Indië, thans lo Delfi, Voorzitter is eu waarvan leden zijn mevr. N. van Zuylcti-Tromp, mevr. J. Zilcken-Haak en de henen dr. H. van Cap ped leeruur, A. Chinlouis en Hod. du Moscb, Ch' l der firma Muintz Co. te Amsterdam, tciwijl bet tcntoonstelhngsbt&luur daarin door zijn Secretaris, den beer H. van der Mandere, wordt vertegenwoordigd. Op i uime schaal woi dl door bet tentoonstel lingsbestuur dezer dagen een brochure ver spreid, weike alle mogelijke inlichtingen en gegevens beval en waarin tevens tal van mannen en vrouwen van naam zich over de huisvlijt uitspreken. Exemplaren daarvan worden op aanvrage gaarne toegezonden aan belaDgstellendeD. Verschonen is de Memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Lager onderwijs (ten opzichte der subsidieering van scholen voor M. U. L. O., euz). In de Memorie wordt gewezen op de uitlating van den heer Wol jer in de Eerste Kamer, waaruit op te maken is, dat de ineeitschakelingscommissie geen M. U. L. 0.- scholen, zooals we die thans kennen, in haat- plan lieel't opgenomen. Daarom, meent de Minister, moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat het subsidie aanleiding worde, dat nieuwe M. U. L. 0.- scholen worden opgericht en dit doet hij door hot ontwerp zoodanig te wijzigen, dut de wet alleen zal gelden voor scholen, die op 15 Januari 1910 reeds bestonden. Aan den anderen kunt wordt nu ook de wensoh ingewilligd van ben, die het aantal gevor derde klassen tut drie wilden beperken. De noodige wijziging is aangebracht. Ook ten opzichte van de voor subsidie mederekuneode vakken is h-t ontwerp iets wijder gemaakt, zoudat de Minister berekeut, dat met een en ander een vermeerdering van uitgaven van f 100 000 is gemoeid. Aan meer wenscheu, en speciaal aan dezen om oen geheele definitieve regeling te maken voor het M. U. L. O., kan door de iu uitzicht zijnde ineenschakelingsvoorstelleu niet worden voldaan. De wet zal werken van 1 Januari 1910. Omtrent het in de Tweede Kamer al'ge- loopcn onderzoek van de reeks daarvoor aangewezen wetsontwerpen verluidt, dat ongunstig ontvangen zyn het voorstel-Troel- stra betreffende de decoratie-zaak, de Bak kerswet, en het ontwerp tot herziening van het Gi meent dijk belastingstelsel. Wat laatstgenoemd ontwerp bit:ef;,moet vrij algemeen het gevoelen zyn, dat de voorgestelde verruiming van het Gemeente lijk belastinggebied de meeste Gemeenten niet el onvoldoende in liaar financieels be hoeften zou tegemoet komen. De Bakkerswet zou zelfs door besliste voorstanders vati de beperking van den Zondags- en nachtarbeid in het bakkersbe drijf slecht zijn ontvangen. Door administrateuren van het Fonds der Algemeeue vereeuigde commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland wordt verzocht, aan de volgende mededeeliug openbaarheid te geven De Commissaris dei Koningin in Friesland heelt aan de administrateuren bericht, dat thans het oogenblik aangebroken wordt ge acht om handelend op te tivden om bijstand te verleunen aan de slucbtofTois van de bui tengewone watertoestanden in zijn Provincie. Dienovereenkomstig hebben de administra te Jieu beieids zoodanigegi-hkn als ter voor ziening in den eersten nood onmiddellijk verei.-r.ht mochten worden, ter beschikking gesteld. Daar het Watersnoodfonds meer dan vier honderdduizend gullen beloopt, is er vour- loopig aan geld geen gebrek eu is het in roepen van de publieke liefdadigheid vours- hands geiieel overbodig. Mocht te eeniger lijd gewettigde vrees lijzen, dat het fonds met io staat zou zijn om aan de daaraan te stellen eischen te voldoen (waarop voor- loopig weinig kans bestaat) dan zullen ad ministrateuren niet nalaten, daarvan openlijk mededeeliug te doen en alsdan een beroep doen op de oflervaardigdhuid hunner land- geoooten. De R. K. centrale in het kiesdistrict Amersfoort vergaderde hier Zondagavonden stelde tot candiduat voor de vacature-Hart man in de Provinciale Staten dei' heer W. van Klooster, te Eemnes. Daar volledige medewerking is verkregen met de anti-revolutiormaire en de Cbr. his torische kiesverenigingen en van andere zijde wel geen candiduat zd worden gesteld, kan in deze periodieke vacature zeer ver moedelijk worden voorzien door enkele cau- didaat-stelliug. De zoogenaamde verkiezing heeft plaats op 9 Maart. De tyl van aftreding is 5 Juli. De Kamer van Koopiiaudel en Fabrieken houdt Donderdagavond een openbare verga dering ten Raad huize. Verschillende Kamers van Arbeid pogen, op voorbeeld van die te ZutleD, den termijn tusscheu ongeval en uitboeting d< r onge vallen-rente ingekort te krijgen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressortcerende hulpkantoren is in Februari iugelegd bij de Rijks-Postspaarbank f39242.94 en daaruit teruggevraagd f40404.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeveu boekje draagt het nummer 15 280. In Sprokkelmaand is hier na 15 regenda gen afgetapt uit den regenmeter 82.2 in. M. neerslag. De tram vervoerde in Februari 8801 beta lende passagiers, tegen 7768 in de zeilde maand van 1909. De passage-opbrengst was nu f 447. iU, tegen f390.35 in Februari 1909. De totaal- ontvangst was echter thans f482.32, tegen f586.52 in Februari 1909, De opbrengst per dagkilometer was daar door f9.57, tegen f 11.03 verleden jaar. De heer A. W. Boeekhorst, te Groenloo, iu de vacature-C. J. F. Prins benoemd tot ouderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort aan de liellingstraat, heeft die be- uoemiug niet aangenomen. Van de hand van den heer P. M. L. de Bruyn Prince, oud-Vice-president van den Raad van Indië, zal binnenkort bii tien uitgever G. J. Slothouwer het licht zien een ia deze dagen juist zeer actueel geschrift, getiteldOlïicieele bescheiden betreffende den dienst van Multutuli als Oost-Indisch ambtenaar. De hee1' J. P. llaanschoten, thans te Arn hem, is bevorderd tot commies der postel yin le klasse. Luitenant A. N. S. W. L. Coblyn, van het 3e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool, behaalde gister den 4tl«fü prijs in den wedstrijd sportsabel van het 13e wapen- leest vat; den Kon. Officieren Schermbond. Er waren 50 deelnemers. Aan de Donderdag te houden groote korps- wedstrijden zullen deelnemen officieren van het 5e regiment infanterie, de Rijschool, het le regiment huzaren en het le regiment vesting-artillerie. liet vvapenfeest, dat gister aanving, eindigt Vnjdag. Gisteravond kwam een groote Gagenau- vrachtwagen, waarop een iramrytuig, dooi de stad. De vaderlandscbe driekleur aan den voor kant en de gekruiste kanonnen gedekt door een koninklijke kroon aan de zjj wanden be- wezen, dat de H 271 bestemd is voor de artillerie. De reis ging naar de Legerplaats bij 01- debroek. Zal de tram daar worden gemonteerd en de eertijds beroemde troica vervangen, die zoo goed en zoo kwaad als 't soms ging de verbinding onderhield tusschen kamp en station De vastentijd aan de eene zijde, de Maan dagavond aan den anderen kant zijn ooi zaak geweest, dat de opvoering van »8ilvia Silom- bra"door mevrouw Julia van Lier-Cuypers, gisteravond in »Amicitia" gegeven slechts heel matig was bezocht. En welk een Maandagavond: repetition, Toonkunst, Amersloortsche Muziek-vereeni- ging eu harmonie van den Cbr. Nutiooaleu Wei kmans-Bond vergaderingen Ambacht school, Industrieschool, Gemeen te-werklieden en wat niet ai meer. Ongelukkiger kon het al moeilijk samen- ioopen èn voor de vertolkers van het wer kelijk mooie touneelspel van jtir. A. van Riemsdijk èn voor hen die mevrouw Van Lier in het voor haar geschreven stuk niet konden zien optreden. Na hetgeen we bereids ontleenden aan de receusiën der tooneel-ci itici van de groote bladen zouden we slechts iu herhalingen vul len als we stuk en spel gingen ontleden. Maar dit willen we wel zeggen, dat de op voering ook hier zeer goed was veizurgd, dat alle medespelendon co» amnre hun em plooi vei vulden, dat het publiek diep onder (jen iudiuk was en dat de afwezigen ontzag lijk voel hebben gemist. Mejuffrouw H. van der Werf, teLochem, is niet i'igungva» 1 Mei benoemd tot Direc trice der Nutï-Fröbelschool in de plaats van mejullrouw van Nijmegen 3chonegevel wi", op hiar verzoek, met ingang van dien datum eervol ontslag is verleend. Voor de Rijks-Normaalinrichting hebben zien niet minder dan 3U nieuwe leerlingen aangemeld. 1 Gevolg daarvan is een vergelijkend exa men. De vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en orntreken" hield gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Buys haar Jaarvergadering. De notulen van 23 Dcceroler 1909 wel den gelezen en ciwew{jtigd vastgesteld, met dank aan rle Secretaris, ,1e hee. J. VV. C. illuem. namens de commissie tot nazien der Keke* uing en verantwoording over 1901 werd gerapporteerd, dat deze is nagezien en in orde bevonden en voorgesteld den Penning meester, den heer Ed. van Vollenhoven, dio nu voorde laatste maal het financieel beheer voerde, decharge te verleunen. Do Voorzitter bracht namens de ver eeniging dank aan den heer Van Vollenho ven, die, onder diwijls moeilijke omstandig heden en in lijden die heel wat moeite en z<>rg vorderden, het Penningmeesterschap bekleedde. De Rekening en verantwoording wordt in baar geheel opgenomen iu het Jaarverslag, dat weldra in druk wordt verspeid. 'loch wilde de Voorzitter enkele gegevens er uit aanstippen. Zy sluit in ontvangst en uitgaaf met f 20 827.67, met een bate van f 7.01. Dit be wijst dus, dat de school ook dit jaar is rond gekomen, ondanks heel wat receptie. Het batig saldo over 1908 werd geraamd op 1288, doch bleek in werkelijkheid slechts f 1 te wezen, hetgeeu vooral een gevolg was van onvoorziene reparation aan het dak, die geen uitstel duldden. Bovendien kon het plaatselijk Nuls-depar- tement niet subsidieeren inet de toegezegde f400, doch keerde het slechts f50 uit, iu overleg met het Bestuur der Ambachtschool en door de moeilijkheden, welk s het had met de Nuts-Fiöbelschool bij diens woder- alscheiding van de Industrie- en Huishoud school op verlangeu van het Rijk. Deze tegenvallers van samen een f400 moesten dus bijgespijkerd, hetgeen gelukt is doordien o. a. bet schoolgeld i 600 boven de raming was. Aan contribution werd echter ff.O minder ontvangen dan begroot werd, doordien 22 leden bedankten, meest wegens vertrek versterking van het ledental is dan ook ten zeerste gewenscht. De post vei koop van oud materiaal bleef een f250 beneden de raming, doch bet .Bestuur hoopt althans een deel van dezen tegenvaller in te halen door de tentoonstelling. De uitgaven zijn f 100 hooger dan geraamd werd door de reeds genoemde lekkage aan het dak. Het boutcemcnten dak blijkt een route misère te zijn, hoe nok de aannemer er ook aan trachtte to verbeteren. Er wordt overwogen een nieuw dak te maken roet een garantie van 20 jaar. De post leermiddelen en gereedschappen was f150 hooger dan begroot werd, deels omdat de toevloed van leerlingen groutex' was, deels omdat men voor ze. r billijken prijs een onverwachte gelegenheid had het model een er stoom-machine te koopende aankoopsom worde iutusschen verdeeld over twee jaar. De post rente en aflossing was f 24lager dan geraamd werd omdat de Gemeente een half jaar te laat haar subsidie uitbetaalde en daarvoor geld moest worden opgenomen. Uit net Jaarverslag releveerde de Voor zitter, dat een Inspecteur van bet vak-ouder wijs uit Finland de school bezocht en een stel teukeningen meenam om daarvan iu zijn land gebruik le kunnen maken. De vak-teekencursus, die door 100 leer lingen wordt bezocht, verkeert in bloeienden toestand. Daaraan wordt óok verbonden een teekencursus voor hoefsmeden, in verband waarmee het Bestuur zich vootstelt, subsidie te vragen aan den Minister van Landbouw. De Mededeelingen van het Bestuur be paalden zich tot een over de tentoonstelling van werkstukken, welke zal worden gehou den van 25 tot 28 Maait ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der yeteenigitig en die een zoo volledig mogelijk beeld z tl geven vuii het onderwijs en ook uit dien hooide zeer belangrijk zal worden. In de vurige Algemeeue vergadeiing is een reglemeiits-wijziging aangenomen, die, behoudens enkele redactie-wijzigingen, is goedgekeurd door den Minister. Voor den nieuwen ersus hebben zich aangemeld 62 ieerlingeu eu wel 35 voor smid-bankwerker, 15 voor timmeren, 3 voor schilderen en 7 vour meubelmaken. D<-smids klasse lieel't echter slechts 24 plaats, n en de school geen. middelen om een parulel- klusse le maken; vermoedelijk zulleu dus de adspirant-smeden voorloupig bij oen der andere klassen worden onderwezen in vak- jeekenen, tenzij nog meer zich aanmelden. Dan zal bet Bestuur raad moeten schallen. Daarby de i oud vraag niemand het woord verlangde, werd hierop de vergadering ge sloten. In de vergadering van het kruis verbond, de H. K. drankbestiij'liiigs-vereenigiug, Zon- dag j.|. alhier gehouden, nam het Bestuur het voorstel over door een der leden ge daan, om aun de Commissie voor de a. s. Huisvlijt-tentoonstelling, van 13 tot 16 April hier te houden, een mooie medaille beschik baar te stellen als prijs. De geheele vergade- ""m g'Dg tlie,f"e<ie accoord. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Voor leden, die hun weekblad uiet trouw lezen, dteue, dut de plaatselijke afdeeling der v. 1N. morgenavond vergadert. Den 44 Maart zal mevrouw Ros, uit 's-Gra- veuhage, in bet gebouw der Remonstrantsche

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2