NMI-STUIK Faillissement F. yan der Leek. GROC. Hotel TRIER Gemengd nieuws. Advertentiën. kerk hier vo.ir den theosofische» kring en belangstellenden spreken over: Kanna en reïncarnatie. Na een lezing, welke óok werd bijge woond door leden van den Gemeenteraad, is bier gisteravond aanvaukelijk met 15 le den opgericht een vereeniging van R. K. Gemeente-werklieden. Het Bestuur werd saamgesteld als volgt P. van Bekkum, Voorzitter; E. Pot, Seere- taris-Pei, ngmeesleren Th. Huurderaan. Commissaris. Tot correspondent van de Profestantsch- Christelijko vereeniging, met welke men federatief hoopt saam te werken, werd gekozen A. Hulst. Het 11de Jaarverslag der N. V. Volks huisvesting" is verschenen en zai worden uit gebracht in de vergadering van aandeelhou ders op Dinsdag 15 dezer. De thuis-clubs zijn Zondag niet bijster gelukkig geweest. Het eerste elftal derH.V. C. werd door de Zeister V. V. geslagen met 1—2; het tweede van Quick werd door het tweede van Kampong eveneens met 12 geklopt. De gunstige bepalin,', dat brandstoffen, wollen dekens en aardappelen door het personeel der II. IJ. S. M. tegen goedkooper prijzen door 'bemiddeling van die Maat schappij kan worden betrokken, wordt 1 Mei buiten werking gesteld. Den Gemeente-reiniger C. H. overkwam gister het ongeval, op de tielt tusschen een vuilniskar en een handkar bekneld teraken. Men vreesde een dijbreuk, doch de gekwet ste is er afgekomen met een vrij ernstige kneuzing. Voor de rechthebbeuden ziju aan het Commissariaat van politie terug te bekomen twee lepeltjes, door de Gemeente-reiniging, eu een nikkelen blaadje p den openbaren weg gevonden. Door de politie is bier aangehouden een gesignaleerde, die veroordeeld was wegens het opgeven van .een vaischon naam. Hij is naar Utrecht geleid en daar inge sloten. Wolken bedekkea soms wel de zon, maar toch komt zij weer voor den dag en de donkerste wolken hebben steeds gouden ran den. Vit den omtrek. Do heer L. R. Kikkert, die om gezondheids redenen Baarn metterwoon verlaat, heeft nu ook afscheid genomen van de afdeeling van den Ned. Protestanten Bond aldaar, die haar scheidenden Voorzitter een album met photo's van Baarn als herinnering aanbood. Door inwoners van Baarn i3 aan den Raad dier Gemeente verzocht, de 35-jarige linden aan den Koningsweg van Prins Hendrik-laan tot Stationsplein te doen rooien, 'eiwijl zjj meenet), dut de boomen ook dienen geveld langs Stalionweg, D.dstraat, Heemstralaon en Veldstraat. Baarn zonder boomen Voor onderwijzer met akte Fransch aan du M. U. L. - school te Baarn hebben zich niet minder dan 32 sollicitanten aange meld. Hut gedeelte der Van Heutsz-laan ie Baarn tusschen spoorweg-overgang en Wilhelmina- boom is aan du villi-zijde verboden voor wiel lijders. Let op de border, fietsers. Voor vegetariërs Door den Amerikaansehen vleeschnood is er groote behoefte ontstaan aan een goedkoop en voedzaam voedingsmiddel, dat het vleesch kan vervangen. Dit heeft den heer Luther Burbank, te San Francisco, aanleiding gegeven, het publiek opmerkzaam te maken op de voedzaamheid en den heerlijken smaak van de doornlooze cactus. Reeds sedert verscheidene jaren komt de cactus bij hem op tafel, in schillende» vorm gekookt als groente, gebakken als eierkoek, als pikant toebereide salade, enz. Eenigo maanden geleden gat de heer Bur bank een direr, waarbij niets werd opgediend dan gerechten, die bereid waren uit de doornlooze cactus. Onverwacht antwoord. Jefke Splithoorn, schrijft het „Hdbld. van Antwerpen", he naar den busch geweest en ne nest veugeljougeus uitgetrokken. Hij komt zijn mama tegen in groote toillette mêe n' kolossalen hoed. „Zijde nie beschaamd, leeleka schavuit", zegt ze, „van alzoo die droeve beestjes te gaan ste len VVa zal do moeder zeggen, as ze beuren nest en heur jo igskens nie meer en zal vinden „Do moeder en zal niks zeggen", antwoordt Jefke, „zo zit op uwen hoed, mama I" De strijd tegen het tandbederf. Op het 5de internationale tandheelkundig congres te Berlijn hadden de Internationale commissie voor hygiëne en de Federation dentiire internationale voor 20 landen commissies benoemd, met den op dracht den strijd tegen het tandbederf te orga nist eren. Voor Nederland werden in de com missie benoemd de tandartsen Witthaus en Stark cn Klinkhamer in Den Haag. Na zich de mede werking van hun collega's verzekerd te hebben, zijn deze heeren met de uitvoering van die op dracht nu 7.00 ver govorderd, dat zich ook de Nederlandsche vereeniging tot bestrijding van hut tandbederf zal kunnen constitueeren. De nieuwe vereeniging zal haar doel trachten te bereiken door a. Het verstrekken van in lichtingen aan moeders over de middelen tot het verkrijgen van gezonde tanden, b. Raad gevingen aan industrie en handel tot het ver krijgen van doelmatige taudcosmetica. c. Ver spreiding van tandhygiënische brochures onder het publiek, d. Invoering van schoolplaten, e. Tentoonstellingen en openbare lezingen op tandhygiënisch gebied, f. Populair wetenschap pelijke artikelen in tijdschriften, g. Periodieke inspectie, door bij de autoriteiten aan te drin gen op onderzoek van alle schoolkinderen door schooltandartsen. h. Aandringen op stichting van 8chooltandklinieken voor onveruiogenden. i. Aandringen bij ziekenfondsen tot het doen verstrekken van conserveerende behandeling, j. Bevordering van tandheelkunde in leger en vloot. k. Subsidiëeren van tandkliuieken voor on vermogenden. Om dit program te kunnen verwezenlijken, is het noodzakelijk, dat de vereeniging den ze delijke» steun der overheid en den geldelijke» steun van het ontwikkelde en philantropische publiek zul verkrijgen. De nieuwe vereeniging stelt zich als voorbeelden voor haar inrichting en werking de Ned. Vereeniging tol bestrijding der tuberculose en het Deutsche Zentral Komi- tae für ZahnpÜege in den Schulen. In Denemarken en Zweden zijn onlangs reeds vereenigingen met het zelfde doel opgericht. De lichtsterkte van de zon. Dr. Nordman, astronoom bij de sterrenwacht te Parijs, heeft in de „Académie des sciences" aldaar mededeeling gedaan van het resultaat van zijn jongste onder zoek ter bepaling van de lichtsterkte der zon. Volgens zijn berekening straalt éen vierkante c.M. van de zonsoppervlakte evenveel licht uit als 319 duizend kaarzen. De voor- en de nadeelen van overschoenen. Sommigen prijzen het practische nut der overschoenen bovenmate, terwijl weer anderen ze geheel verwerpen, als schadelijk voor de gezondheid. Beiden hebben ongelijk. De over schoenen hebben vele voordeelen en bieden bij nat weer en slechte wegen een uitstekende be schutting, vooral voor meuschen, die licht kou vatten. Ook de huisvrouw kent de voordeelen der overschoenen, die verhinderen, dat' het vuil van de straat met de schoenen mee in huis wordt gebracht. Bovendien glijdt men, op gladde straten, niet zoo gemakkelijk uit als men overschoenen aan heeft, terwijl de onhoorbare gang almede een voordeel is. Dat zijn de voordeelen, waartegenover de volgende nadeelen staan. Daar gummi een luchtdichte stof is, ontwik kelt zich bij het dragen van overschoenen een geheel abnormale warmte en een even groote reductie der zweetafscheiding. Beide zouden op den duur schadelijk inwerken op de gezondheid en de vceten zeer verweekelijken, waarom men vooral vermijden moet de overschoenen voort durend du3 ook brj droog weer te dragen. Ook mag men ze niet binnenshuis aanhouden, waar door men overigens ook zou zondigen tegen de regelen der welopgevoedheid. Men moet het dus tot regel maken, de over schoenen alleen te dragen bij nat weer en niet ook ze te gebruiken als middel tegen koude voeten. Warme kousen en inlegzoolen doen hier veel beter dienst, zonder de gezondheid te be- nadeelen. Tien geboden voor 't koffiezetten. 1. Neem goed frisch water. 2. Neem altijd de beste koffie, want de goed- koope smaakt nooit lekker, zelfs niet al doet men er nóg zooveel in. 3. Zet nooit een groote hoeveelheid, maar zet telkens versche. 4. Maal de koffie goed fijn. 5. Giet het water er op; laat de gemalen koffie niet meekoken. G. Zorg er voor, dat de koffie onder een vaste hitte verwarmd wordt. 7. Giet het kokende water er niet achterel kaar op, maar bij gedeelten en met kleine tus- schenpoozen. S. Zorg, dat de koffiekan zoo min mogelijk openstaat. 9. Drink de koffie versch gezet. 10. Moet de koffie warm gehouden worden, doe ze dan in een goed gesloten kan en zet deze in een kom warm water, en niet op de haardplaat alleen, en zorg, dat de gezette koffie niet meer in de keuken komt. In het land der electriciteit. Nergens meer dan in Amerika wordt de electriciteit benut voor allerlei doeleinden. Men strijkt er met electrische strijkijzers, maait de koffie electrisch, poelst de schoenen electrisch, slijpt de messen electrisch, schuiert hoeden en kleeren electrisch en gebruikt verder de electriciteit voor allerlei huishoudelijke bezigheden. De invloed van bloemen op het karakter. Het wordt algemeen toegegeven, dat de bloemen invloed oefenen op den geest, maar in „Fertnes et chateaux" gaat een plantkundige nog verder en deelt don bijzonderen invloed mede, welken sommige bloomen op het karakter van gevoelige personen oefenen Hij beweeit, dat tuberozen, met hun zwaar parfum, melancholie opwekkendat roode ge raniums, met hun vurige kleuren, oorlogzuchtige gedachten inspireerenterwijl Jhyacinten de eigenschap heb' en tot geëxalteerde gedachten aan te zenen De viool doet haar reputatie eer aan en werkt op de bescheidenheid; de witts lelie oefent een kalmeerenden invloed uit; terwijl de chrysan themum een stimuleerenden invloed heeft en den wensoh naar leven buitenshuis opwekt. De convolvului bevordert edelmoedigheid; de witte roos wekt zachtmoedigheid en vriendelijke ge dachten op; de roode roos toegenegenheid, en de gele roos jaloezie. Een nieuw Shakespeare-document zal in het Maartnummer van „Harpers Monthly" besproken worden. Prof. Wallace, van de universiteit te Nebraska, heeft het in een Londensch archief gevonden. Volgens deze papieren zou de dichter van 1598 tot 1604 te Londen bij een Franschen Hugenootschen barbier hebben gewoond en er een periode van vruchtbare literaire werkzaam heid hebben gehad. De barhiersfamilie ha«l het zeer arm en men mag aannemen, dat de kost ganger er niet aeter aan toe was. Een doevment in een echtscheiding^proces, waarin de dochter van den barbier gewikkeld was, is door Shakes peare mede als getuige onderteekend. Wereldveroverende rolschaats. De rolsohaat- sensport verovert stormenderhand de geheele wereld. Landen, die zelden of nooit een paar duim ijs in kanalen en rivieren hebben, genie ten van het surrogaat met een waren wellust. Dezer dagen deden de rolschaatsen hun triom fantelijken intocht in het Quirinaal, waar zelfs de troonzaal in een rolsehaatsenbaan veranderd is. Donderdag werd eeu dertigtal personen, waaronder Prinses Helena vin Servië, door de Italiaansche Koningin tot een rolschaatsen-feest uitgenoodigd. De Koningin meende, dat het gladde mozaïek der troonzaal zich uitstekend tot het rolschaatsen rijden leende. De nieuwe sport beviel het koninklijk gezelschap zóo goed, dat nieuwe bijeenkomsten zullen plaats vinden. R E C L A M F. S. - 5 regels f 1.25, elke regel meer 25 cent. Denk aan de toekomst uwer kinderen! Schoolkinderen hebben veel kracht en daarom ook stevig voedsel noodig. Eene boterham als ont bijt is niet voldoende, Quaker Oats geeft hun de noodige kracht Probeer het op ieder pak voor komende recept: „Voor hetontbijt". Heden ovei leed tot onze diepe droefheid bij e> n spoorwegougeval Colmschate onze innig geliefde i Broeder en Uehuwdbroeder Jonkheer W. F. VAN DEN BRANDELER I in den ouderdom van 26 jaren, P. VV. L. FA B1US Van den Brandeler. H. A. C. FAB1US. Amersfoort, 28 Februari 1910. Bezoeken voor rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Heden is door mij de eenige uitdeelings- lijst in bet faillissement van F. van der LÏEEK ter Giiffie van de Arrondissements rechtbank te Utrecht en van het Kanton gerecht te Amersfoort gedeponeerd ter kos- telooze inzage der schuldeischers gedurende 10 dagen. De Curator, mr. P. L. BAUDET. Amersfoort, 28 Februari 1910. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij bet overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer P. van der DUSSJ3N, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam. W. A. HOLLERTT. Amersfoort, 28 Februari 1910. CRED IETVE RL EN ICING to Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, WILHELNINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blauco het incasseeren van handelspapier bet ontvangen van gelden a déposito en ekening-eourant. Door deze heb ik de eer te berichten dat een mijner stemmers geregeld elke maand in AMERSFOORT en omstreken werkzaam zal zijn. Hoogachtend, J. F. CUYPERS, Kon. Ned. Pianofabriek, WESTE1NDE 87 - TELEFOON 2897 DEN HAAG. OCCASIONeen zeer goede SALON VLEUGEL, klein model. Noord- en Züid-Ktderlandsck Levensverzekering-Bank gevestigd te 's-GRAVENHAGE. Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men de vol gende renten van zijn kapitaal Op 60 jarigen leeftijd pl.m. 7.5 pCt. 55 8.5 60 9.5 05 11.25 D 70 n s 13.25 9 Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar bij den Hoofd-inspecteur G. A. VUNDERINK, te SANTPOORT. PUNCH - RHUM COGNAC bijzonder krachtig en voordeelig voor Directe impart. Slijterij »HET KAPELHUIS", ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. SCHOUWBURG UTRECHT. Edmund's Wiener Operetten-gesellschaft. Neuester Operevtesechlager. üonnerstag 3 Miirz Der Graf von Luxemburg. Operette in 3 Afeten von A. M. WILLNER en ROBERT BODANZKY. Musik von FRANZLEHAR. In Scene gesetzt von Dir. HANS EDMUND. Dirigent: Kapellmeister PAUL HELLEK. Aanvang HALF toht. Het geachte publiek wordt bekend ge maakt, dat (SOESTDIJK) van af 1 MAART weder GEOPEND is.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3