Zaterdag 2 m April ISIO. No, 7797. 59e Jaargang. FiRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aoorinement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, oflicieële- en outeigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels, f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bii advertentiën van buiten de stad worden de incasseerknsten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien artikel 41 der Gemeenlewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 5 April aanstaande, des namiddags le l'/i ure. Amersfoort, 81 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op het schrijven van den Commissaris der Koningin in da provincie Utrecht d.d. 28 Maart 1910, 4e afdeeliug no. 1191/839; brengt ter kennis van belanghebbenden Ministerie van Waterstaat. De Minister van Watrrslast; G. zien do missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 6 December 1909, Directie Van den Landbouw no. 22G7 nfdceling V. ea S. Gelet op art. 29, tweede lid, van het algemeen Reglement vervoer 1901; lieeft goedgevonden met ingang van 24 Fobruari 1910: I. in te t'ekken de beschikkingen van 24 Augus tus 1907 lit. a. afdeeling spoorwegen en van 23 Augustus d. a. v. lilt, G. afdeeling spoorwegen; II. te bepalen, dal op allo rpoorwegttaiions in Nederland rundvee slechts ten vervoer mag worden aangenomen a. onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in het buitenland, teniij voor elk stuk vee anu den betrokken beambte of bediende van den Spoorwegdiet ut, bi tzij da hieronder sub lb bedoelde ceitificalen, hetzij het hieronder sub 2u bedoelde certificaat, zijn ter .hand gesteld, te weten le. twee door een geëxanimeerden veearts iuge- vulde en onderteekende, gelijkluidende certificaten van het bjj deze beschikking gevoegde model, welke certificaten, blijkens het daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn afgegeven en waarvan den eX'-mplaar op bet station van verzending be waard moet blijven, terwijl liet and-re me' de overige papiereu, welke de zending van daar begeleiden, tut net laatste Niderlandtche spoorwegstation zal moi ten worden medegezot den, len inde aldaar be waard te blijven en desverlaiigd aan den districts veearts ter iurage te worden gegeven; 2e. Ceil in de Franscbe, Duiteche of Engelscbe taal gestold gezondh' ids-ceitificaat, onderteekend do-r dr. J. Poels, chef van den diin.-t betreffende de keuiing van voor uitvoer bestemd vee, voor „gr zien" geteekeud door of namens den Directeur- Generaal van den Landbouw en voorzii-n van bet rt-inpel van de Drcctie van den Landbouw van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid eu Handel, welk certificaat zal gevoegd worden bij de overige papieren, welke de zending naar het buitenland begeleiden en d*t aan bet laat-te Nuderlandscbe spoorwegstation niet zal worden ingehouden; li. onder voorwaarde, dRt het niet bestemd is naar de navolgendeNederLndschespoorwegstations, t.w, Kruitiigeo-IJerseke, T menzo i, Sm van Geut Axel, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Roosendaal, Woensdnclit, Breda, Baarle-Nasaau, Biarle-Nassau (zrei s), Vulkonswaart, Bndel, Venlo en alle ten Zuidt-u v in laatstgenoemd stallm gelegen stations in de provincie Limburg, teuzij voor elk stuk vee aan den betrokken beambte of bediende vau den spoorweg twee ceriificaten, als bedoeld sub II a, le, dizer beschikking, ziju ter hand gc.-teld. '8-Gravenhsge, 17 Februari 1910. (gel.) L. H. W. REGOUT. Amersfoort, 31 Maait 1910. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. BLOEMENDAG. Ook het Bestuur der plaatselijke Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose heeft het goede voornemen opgevat, op 30 April, den eersten verjaardag van Prinses Juliana, de celluloid-bloempjes te koop te doen aanbieden ten bate van ljjders aan tuberculose. Uit den opbrengst van den verkoop een tiental zwakke kinderen met een va- cautie-kolonie naar buiten worden ge zonden. Een plan, dat toejuiching verdient niet alleen, doch ook aJler medewerking zal vinden. Ieder zal gaarne een dubbeltje offeren voor een zóo uitnemend doel en den jonge dames, die belangloos zich beschikbaar stelden voor den verkoop op straat, stel lig willen tooneu hoe zeer ingenomen men is met dit liefdadigheidswerk, dat den kinderen ten goede komt. J. H. V. AUï' MM BBIHH -- AMSTERDAM -- WAGENAARSTRAAT 14 MODES -- AMERSFOORT -- LANGESTRAAT 48 OPENING SEIZOEN Beste inrichting voor het vermaken of vervormen van hoeden; j© óok, welke niet in onze Magazijnen gekocht werden. WARKES. (Xavier Privas naodaon.) tegenlacht, loê'j warkenl A'j wilt dat joen vrijheid en heel joen macht De vrucht zal wezen van eigen kracht, Moê'j warken 1 A'j wilt dat heel joen omgeving joe eert, Moé'j wurken A'j wilt dat 'n Man joen vrindschap begeert En ieder joen woord en joen wil respecteert, Moê'j warken A'j vrij wilt wezen as de Koning zoo vrij Moê'j warkenl A'j onder gien starvelings heerschappij Joen kop wilt bukken veur dwingelandij, Moê'j wurken A'j eerlijk en muurvast wilt staan op joen Recht, Moê'j warken A'j wilt dat iedereen, baos en knecht, Eerbiedig zal luustren as JIJ wat zegt, Moê'j warken A'j zóó as 'n kereldeur 'l leven wilt g.too, Moê'j «arken! A'j wilt dat 'n vrind an joen starfbed zqfcstaon, As eenmaol joen uur van scheiden zal sTaon, Moê'j warken A'j wilt dal die vrind dan joen hand drukken zal, Moê'j warken A'j wilt dat de Vrouw, die joe 't liefst is van al, Joe nooit en nóóit meer vergeten zal, Moê'j warken 1 FABRLCIUS. Onderlinge Hulp. Onder voorzitting van den heer D. Gerritsen werd Donderdag de 16de Jaarvergadering ge houden van de werklieden-vereenigmg „Onder linge Hulp". De Voorzitter kon haar openen met de verblijdende mededeeling, dat 1901) een ongewoon gunstig jaar is geweest voor de ver- eeniging, die thans ruim 270 leden telt, een aantal dat nog niet bereikt is. De kas is met ruim f 100 toegenomen, eveneens een leit Jat nog niet plaats had, daar steeds de bijdragen der leden geheel werden uitgegeven aan de uitkeeringen. Door beide gunstige omstandighe den is het saldo ongeveer f2900. In afzienbaren tijd, over 2 of 3 jaar, zal er zeker een Rijks-verzekering zijn voor ziekte en voor ouderdom. Wat dan met „O. H." zal moe ten gebeuren, weet het Bestuur nog niet. In den loop van het jaar zijn verschillende quaesties ontstaan door het te laat aangeven van een ziektegeval bij don huisdokter, ten ge volge waarvan de uitbetaling aanvankelijk werd geweigerd. Do leden zijn verplicht, z o o d r a zij ziek zijn daarvan kennis te geven aan den Secretarie, den heer L. van Achterbergh, en ook om, zoodra do dokter hen heeft bezocht, het controle-bewijs in te leveren bij den Secretaris. In verband hiermee is art. 30 verscherpt, het geen moet om de poort gesloten te houden voor allerlei ongerechtigheden, welke slechts nadee- lcn brengen voor de leden. De Penningmeester, jhr. S. M. van Reigers berg Versluys, deed nu rekening en verantwoor ding. Daaruit bleek, dat is: Ontvangen, met het batig saldo ad f913.75 aan contributie naar de le klasse f5.53, naar de 2de f 12.68, naar de 3de f300.00, van het tram-personeel f52.80; aan gifun van begun stigers en donateurs f87.00; en aan gekweekte renten f89.66 totaal f2657.32. Uitgegeven werdaan nul uitkeeringen naar de lekl. nihil, aan 61 uitkeeringen voor de 2e kl. f 1001.92 (uiteenloopend van f2.84 tot f90.00) en aan 15 uitkeeringen 3e klasse f279.61 (uit eenloopend van f 6.92 tot f 97.50) aan bode loon i-n terugbetalingen f 142.23; aan drukwerk f6.50; en aan gekochte effecten f 639.40 to taal f 1085.15. Met de belegde gelden is er dus nu in kis f2900.64. De rekening is door het Bestuur met de daartoe uit de donateurs en de leden gecommiteerden nagezien en in orde bevonden. Den Penningmeester werd dank gezegd en hulde gebracht voor zijn uitetekeud beheer en de vele moeite, welke hij zich wederom voor de vereeniging getroostte. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren D. Gerritseu, H. M. Verheij, J. A. Stoopendaul en L. van Achterbergh, wien als Secretaris, sedert de oprichting der vereeniging, dank werd gebracht voor zijn veie bemoeienissen. Tot gecommiteerden voor het nazien der re kening werden benoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, A. van Grosnestein en B. van de Water. Aan d« orde was de rondvratrg Een lid vroeg of het de bedoeling is van het Bestuur, de Gemeentewerklieden te schrap pen als lid van O. H. Als een hunner ziek wordt en versterkende middelen moet gebruiken en din noch loon, noch uttkeeiing van O. H. krijgt, is dit toch heel hard. De (Jnr. Werkmans Bond eu Patrimonium keereu wel uit. De Voorzitter: Verleden jaar is door de vergadering, niet door het Bestuur, besloten de Gemeentewerklieden te schrappen omdat zij bij ziekte huu volle loon uitbetaald krijgen. Het ligt niet in de bedoeling van O. H. hun boven hun vol loon nog eens 17 per week uit te kve ren, trant dan zou het doel der vereeniging j worden voorbij gestreefd. De Penningmeester herinnert, daiioa- leden jaar wel het besluit is genomen, de Gemeente-werklieden ts royeeren, doch dat dit nog niet is geschied omdat niet vast staat, dat zij hun vol loon behouden gedurende ziekte. De Onder-voorzitter, de heer J. van Wessum: Het reglement zegt, dat O. H. geen ziekengeld uitkeert als het volle loon wordt uitbetaald, opdat iemand niet dubbel trekke. O. H. keert slechts uit betgeen aan het volle loon ontbreekt. Zoodra er zekerheid zal zijn omtrent de Gemeente-werklieden, dat is zoodra bet Werklieden-reglement zal zijn in wirking getreden, zullen Chr. Werkmans Bond en Pa trimonium óok wel een gedeeltelijke uitkeering doen. Het Bestuur weet heel goed, dat men bij ziekte tneer noodig heeft dan in gewone tijden, doch het mag er niet toe meewerken, dat dubbel loon wordt genoten. De Voorzitter: Het Gemeentebestuur heeft mij ten stelligste verzekerd, dat bij ziek'.e het volle loon wordt uitbetaald. Het iB nu aan de vergadering om te beslissen of wij bij de Gemeente-werklieden zullen toepossen hetgeen ook is besloten toen de uitkeeringen ingevolge do Ongevallenwet werden ingevoerd, dat is aanvullen tot het volle loon. Wie dus vol loon krijgt uitbetaald, heeft geeu recht op uitkeering van O. H. Een ander lid zou wcnschen, dat O. H. een adres inzond aan den Raad om het Werk lieden-reglement zoo spoedig raogelijkingevoer d te krijgeD. Dan heeft men zekerheid. De Voorzitter: Dit ligt niet op den weg van O. H., doch ik verzeker U, dat de zaak in goede handen is. Hebben de Gemeente-werklieden, die in den loop van het jaar ziek waren, het volle loon ontvangen Verschillende leden: Jawel,Voorzitter. De Voorzitter: Ik acht het 't best, nog een afwachtende houding aan te nemeD, tenzij de vergadering wenscht, dat voortaan wordt toegepast hetgeen verleden jaar werd besloten, niet door het Bestuur, doen door de vergade ring zelve. Het Bestuur zou gaarne zien, dat de vergadering zich uitsprak over dit zeer moeilijke punt. Het is zeer in het nadeel van de contribuanten, dat bij ziekte feitelijk dubbel loon wordt uitbetaald. De O n d e r-v oorzitter: Een der vragen, die op het ziekenbriefje moeteD beantwoord, is: ontvangt u by ziekte het volle loon. Zoo ja, dan vervalt alle reden om lid van O. H. te zijn, want als de patroon, dus hier de Gemeente, ten volle uitbetaalt, kant ge niet óok trekken von O. H. Een lid: Maar als we nu eens lang ziek zijn en de Gemeente eens de helft, of een derde, of niets uitbetaalt,* dan hebben we heele- maal geen hulp en daarom wilde ik zoo graag lid blijven van O. H. De Voorzitter: Ik herhaal, dat we met het Werklieden-reglement op den goeden weg zijn. Zoolang dit echter niet is vastgesteid, zou O. H. een afwachtende houding kunnen aanne men en handelen naar bevind van zaken. Het reglement laat toe, dat een oud-lid weer lid wordt, desnoods met bijbetaling. Vindt de vergadering goed, dat een afwach tende houding wordt aangenomen (Applaus) Verlangt iemand stemming Zoo niet. Dan is aldus besloten. De Voorzitter: Keurt de vergadering goed, dat art. 30 wordt aangevuld Dan zal die bepaling worden gedrukt op een strookje, dat bij het ophalen der contributie aan de leden wordt afgegeven. Maar reken er dan ook op, dat wie niet intijds het controle-bewijs van den dokter toezeDdt aan den Secretaris, ook geen uit keering krijgt. Aldus besloten. De Voorzitter: Er is nóg een quaestie. Een der oudere leden, die jarenlang profiteerde van de vereeniging en verleden jaar niet min der dan f90 trok, is armlastig geworden en wordt bedeeld door Gemeente en kerk eD bewoont kosteloos een buisje. Het Bestuur meent, dat hij niet langer lid kan blijven. Het is wel heel hard, doch O. H. is geen filantropische vereeniging ten koste van de leden. Een lid: Kan niet, worden bepaald, dat men op zekeren leeftijd wordt geroyeerd nu kan het geval zich voordoen, dat een 70-jarige, die nog werkt, lid kan blijven, terwijl-een 60-jarige, die versleten is en daardoor niet kan werken en het dus veel meer noodig beeft,word geschrapt als lid. Een ander lid: Het reglement zegt dui delijk, dat men niet meer kan trekken d.tn het verschil met zijn weekloon die dus niets verdient, kan dus ook niet trekken. Een derde lid: Maar als O. H. dan eens door de nieuwe Rijkswet overging naar het Rijk, zou dan de Rijks-Verzekeringsbank óok maar zeggen: je krijgt niets moer? De Voorzitter: Dan zal hij trekken zeker percentage van zijn loon en als hij niets meer kan verdienen Een lid: Dan krijgt hij Staatspensioen. De Penningmeester: De bedoeling der Regcering is, niet alleen een ziekte-verzekering te maken, doch daarmee gecombineerd een ou- derdoms-verzekering. O. H. is geen pensioenkas of iets van dien aard. Een lid: Het is dan toch maar een treu rige zaak, dat iemand, die 30 jaar achtereen elk jaar f7.80 betaalde en nooit, iets trok, uit O. H. wordt gezet omdat hij te oud is. Dan is bij slot van rekening iemand die ziek wordt er maar erg gelukkig aan toe; dat bewijzen de Gemeente-werklieden, die niet alleen bun flO loon vol uitbetaald krijgen, maar bovendien f7.50 van O. H. Do Voorzitter: Die redeneering gaat niet op. De Onder-voorzitter: Wie zóo door redeneert kan óok wel zeggen, als hij jarenlang in een brand-assuruntie is geweest en nooit het ODgeluk heeft gehad, brand te krijgenik Lob nu toch al zóo veel betaald en nooit een cent getrokken; ik zal nu mijn huis maar eens in brand steken. Een lid stelt voor, ziekenbezoekers aan te stellen. De Secretaris: Die zijn er en ze kondigen hun controle-bezoek heusch niet te voren aan. De V oorzitter: Denkt óok om de briefjes van den dokter waarin geconstateerd, dat ten lid ziek is en dat bij hersteld i9. Doch we bespreken nu of dergelijke armlas tigen nog langer lid van O. H. kunnen biijven. Is de vergadering er tegen, hen te royeeren Verlangt iemand stemming?Zoo niet. Dan wor den ze geroyeerd (Applaus). Een lid: Ik zie hier juist een ouder lid, die wel een klein pensioentje heeft, doch niet meer geregeld kan werken. Moet zoo iemand nu óok maar geroyeerd

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1