Gemengd nieuws. Laatste Berichten. langstelling den dag herdenken waarop hy dertig jaar geleden by die brouwerü in dienst trad. Luitenant J. E. Muller, van de infanterie O. I. leger, thans met verlof hier ter stede, zal 23 April naar Indib torugkeeren. Aan do volgende leerlingen der Hoefsmid- school hier werd toegekend het diploma als hoefsmid burgerhoefsmeden: R. Klooster,te Hoogeveen; H. Berends, te Emmen; J. van der Mheen, te RarneveldA. Rupert, te Delden E.Suichies, te Holde; en A. Kroeze te Grolloo. miliciens der veld-artillerie; Chr. Maartman, te TielJ. Bougeling, te OldemarktP. Castricum, te AlkmaarC. Diikmans, te Niouweschans; A. van Erven, te Goirle bij Tilburg; IJ. Faber, ce Hinde- loopen; A. Jonge, te Haarlem; D. Ki oi, te Kollum T. Seherpunzeel, te Hilversum A. Slabbekoorn, te Wolfaartsdijk en H. Zijlstra, te Wester-Nieland. Het gebouw van het R. K. jongsns-patro naat, op den hoek van Zand en St. Agatha- straat, zal 15 April wordeu ingewijd. Een zest <1 receusien omtrent »De vrouw in 't spel", het tooneelspel, dat aanstaanden Maandag door Royaards' gezelschap ook hier zal worden gegeven, is een en al lof over de wijze waarop het spannende stuk wordt opgevoerd. Rössing schrijft by voorbeeld Meesterlijk wordt het gespeeld. Mevrouw C. van Dommelen stelt een voorname ver- worpelingo voor met verworpen voornaam heid, mot poëzie iu het allerslechtste. Wy hebheu op ons tooneel misschien nooit zoo iets gezien. Haar evenaart mejuffrouw Sophie de Vries in het goede, zij de voor haar man alles opofferende vrouw. In h> t dubbele spel het spel van de uiterlijk slechte en in wezen brave vrouw heeft zij allen vorrast. Uit muntend En tie heer Muscb, de vriend der verdor ven vrouwEen schitterende fantaisie van een man naar de wereld, toch in h>-t besef, dat de vrouw, die hem boeit, speelgoed is om in de modder te gooien. Kon lofwaardige créatie heeft de heer Louis Gimberg van den advocaat geleverd. Op eode op man van de wereld, in kleeding en zeggen, heeft bij met overwicht en groote voornaamheid de rol van den advocaat ge speeld en zich opnieuw doeu kennen als een zeer goed acteur. Regie en roonteering verdienen werkelijk afz mderlijke vermelding, evenals het buiten gewone succes. Aanstaanden Zaterdag en Zondag expo seert sKunstbeschouwingen" hier een por tefeuille van het Amsterdamsche genoot schap »Arti et Amicitiae" in de groote zaal van Amicitin. Een heel goede portefeuille, zegt men ons. 'l ls inderdaad verbiydend, te zien hoe zeer do medailles voor de van 13 tot 16 April hier te houden Huisvlijt-tentoonstel- liiig de aandacht trekken iu Fontein's ma gazijn. J)at belooft. plaatselyke afdeeling van de Vereeni- voor vrouwenkiesrecht houdt, blijkens advertentie, aanstaanden Don- bier een openbare vergadering. luidt door Ireule S, Wickers Ch. van Herwerden: b. Soldaatje sflflft c. Geleiden, H. Lapid'oth Swurthd. Stel u gerust rnijn broeder, door Ch. PerkinsGilm.au Vrouwenkies recht, H. Meyer. 2. Lezing door mevr. dr. Aletta Jacobs. Onderwerp»ls spoedige invoering van Vrouwenkiesrecht weuschelyk en n jodza- kelijk 3. Voordrachten door freule S. Wichers: a. Een lied van de zee, H. Lapidoth— Swarth; b. Van een klein kindje, Jeanne Hack. Do voetbal-vereeniging C. R W. mag alweer een overwinning boeken. Zondag was tiet de Baarnsche sStoeds Voorwaarts" die, haar naam ontrouw, met 2—1 het onderspit moest delven. Daar zit fut in deze combinatie van be reden wapens. De plaatselijke at iffling van het Utrecbtsoh genootschap voor Landbouw en kruidkunde vergadert hier Vrijdag, èn om te voorzien in Bestuuravacaturesèn vior een voordracht van den lo er Hylkema, den zuivel-consulent lil Utrecht, over kaasbereiding. Aan het Commissariaat van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen een tasch met stalen en knoopen, op den open baren weg gevonden. Men zaait het kwaad, wanneer men het niet uitroeit. TTit den, omtrek. Met den zomerdienst zal te Bunschoten een derde postbestelling plaats hebben. Ook wordt eerlang die Gemeente aange- sloteu aan het Ryks-telefoouet. In de morgen te houden vergadering van den Raad der Gemeente Bussum "komen o.a. aan de orde enkele voorstellen van B. en W., in verband met het vroeger door den Raad genomen besluit, waarbij deze zich in be- Sinsel vóór de oprichting van een Hoogere urgerschool verklaarde. B. en W. stellen voor, de school voor M. U. L. O. te vervangen door een nieuwe schooi en eerstgenoemde inrichting te be stemmen voor do huisvesting van het Mid delbaar onderwijs. Vooits wenscht het Dagely ksch Bestuur Ry kssubsidieaan te vragen. Uok kemt aan de orde vaststelling van de verordeningen op de heffing en de inning der schoolgelden voor de Hoogere Burger school. Om de Gemeente gedurende de eerste vijl jaren ia de uitgaven voor de nieuwe inrichting te ge moet te komen, wordt namens particulieren dom- een commissie 13000 en door enkele bcuwmautschappyeu aan tie Gemeente gedurende ongeveer 5 jaren eveneens een bedrag van f3000 toegezegd. Later, zoo is men van oordeel, zal zulk een vrijwillige bijdrage voor een Gemeente als Bussum niet meer noodig zijn. Het ligt io de bedoeling van B. en W. de school reeds in September 1911 te openen. De pas opgerichte afdeeling Hoogland van den Chr. Nationale» Werkmans Bond heelt reeds een Zidkenfonds gesticht. Zeist telt thans 12 808 inwoners, 5906 mannen er. 6902 vrouwen. De politie is den schrijver op het spoor van den valschen brief' aan den Gemeente raad van Achtkarspeien, waarin stond, dat mej. De Jong, no. 1 der voordracht voor onderwijzeres in die Gemeente, bedankte om verder iu aanmerking te komen. Do opening van Bruss-lsche tentoonstelling zal 23 April in tegenwoordigheid van den Koning der Belgen plaats hebben. In Buiten" sclnyft prof. Nyiand: »De komeet van Halley is morgenster geworde- Het zal wel 7 of 8 April worden eer zy zich genoegzaam uit de morgenschemering heeft losgemaakt om te worden gezien. Dan zal zij echter spoedig voor het bloute oog zichtbaar worden en tegen het einde der maand misschien als eeu fraai object aan den hemel prijken". De Directeur van de sterrenwacht te Tokio heeft zeer belangwekkende gegevens gepubliceerd over waarnemingen van de komeet van lialiey, van welke melding ge maakt wordt in de oude Japansche kro nieken. Van die raededeeliugen zijn er verschei dene, die tot in bijzonderheden gaan vooral over de verschijning in 1145 zijn de mede- deelingen tah ijk en gedetailleerd. De kro nieken maken meld'ng Van verscbyningen in 084, 837, 912. 989, 143 en 1222. Bij de jongste verkiezingen voor den Gemeen teraad in een plaats in Gelderland had eeu kie zer een kaart ingevuld met: Geen keus. Zend andere ëtalen I" Mejuffrouw Ba.eman, een nogal bekend schrijfster en strijdend suffragette, heeft kans gezien den haat tegen den man en de liefde voor het bankbiljet ie vereenigen. Vooraan zal te Londen een Bank voor vrouwen geopend zijn. Directrice miss Baternan. De Statuten van de Bank zijn even radikaal als eenvoudiggeen mannen, noch als bedienden, nocb als klanten, noch als deposito-houders; enkel en alleen De werkzaamheden van de Bank zullen, vol gens de directrice, niet van die der andere Ban ken verschillen, maar bet gewonnen geld zal geheel het eigendom der zwakke sekse zijn. En daar vrouwen dikwijls, wanneer zij den schepter in handen nemen, harder meesters zijn dan mannen, is miBS Baternan dadelijk begun- r.en, baar ondergeschikten te verplichten tot éen uur langer werken dan aan de andere Bankin stellingen geschied. Over den ouderdom der aarde wordt tusschen geologen en natuurkundigen al jaren lang strijd gevoerd. Terwijl die ouderdom volgens de be rekeningen der eersten op meer dan 300 millioc" jaren moet gesteld worden, zou hij volgens ue laatsten tusschen 20 en 30 millioen jaren liggen. De radio-actieve verschijnselen schijnen aan die oneenigheid weldra een einde te zullen ïnuken. DjheerStrutt, die uit liet helium-gehalte van 'horiumateensoorten reeds vroeger den ouderdom der aarde op 240 millioen jaren stelde, heeft nu door opzettelijke proeven de snelheid der helium- vorming in thoriuniet bepaald. Zijn resultaat is, dat voor de ophooping van het door hem gevon den helium ruim 240 millioen jaren noodig zijn geweest. Hij, de natuurkundige, moet dus de uitkomsten van zijn eerste onderzoek ten volle handhaven, zoodat de laatste studie van Strutt, zoowel al» de eerste, ten gunste van de geologen uitvalt. Op de iu Mei beginnende tentoonstelling te München zal het beroemde jachttapijt des Kei zers van Oostenrijk te zien zijn. Het wordt voor het schoonste tapijt ter wereld gehouden, is uit zijde met gouddraad gemaakt en stelt op rooskleurigen grond een leeuwenjacht van den shah van l'erzië voor. r waren omtrent ov mm»" - „m dit .tut 1» makon. Wanneer behe°n dig knooper dagelijks omtrent 2000 knoopen maakt, das rond do 6000000 knoopon por laar, dan «radon 10 werklieden nagenoeg 12 jaren ZMl hebben gehad om het tapijt U.-ervaar- digen. Dergelijke arbeid wordt m het Oosten met een dagloon van 3.75 franc betaald, dus omtrent 1125 franc per j"»; ïd" d"a tadioS™» 137500 franc h.bbon VCEniedeze som vertegenwoordigt nog enkel het arbeidsloon, zonder den prijs van het züde, goud, enz. Thans kan men het jachttapijt wel op 1 tot l'/t millioen mark schatten. Een dergelijk tapijt bezit ook baron Monlz de Rothschild, t» Parijs, en een derde, niet zoo rijk maar misschien smaakvoller gemaakt, de Koning van Zweden. Sir William SVillcocks, de Engelecho raadgever van het Ministerie van Openbare werken m Turkije, beweert de ligging van den hol van Eden te kunnen aanwijzen. Hij neemt aan, dat liet een oase is bij Hairlaih, ongeveer lo') mij len ten Noord-westen van Bagdad, te midden van een verlaten vlakte in Mesopotamie. Door deze plek stroomt de Euphraat, in vieren ver takt de vier rivieren, waarvan de Bijbel spreest. liet volgende mogen we onzen lezers vooral niet onthouden. Het wereld-record voor de auto is te Gay ton verbeterd doordien de Engelschc mijl gereden werd in 27','j seconde, met eeu gemiddelde uur snelheid dus van ruim 210 Kilometers, of van bijna 4 Kilometers per minuut. Den naam vau deu held verzwijgtn we, tot zijn staf. De „Prawo", een te Petersburg verschijnend juridisch weekblad, heeft uitgerekend, dat erin de laatste vijf jaren in Rusland <5288 doodvon nissen geveld en 2S55 mcaschen ophangen zijn. Op elke maand komen dus gemiddeld 105 dood vonnissen en '18 terechtstellingen, maar er zijn maanden geweest, dat het aantal doodvonnissen tot 220 klom. Dit aantal terechtstellingen beiirnert, zegt het blad, aan de bloedigste tijdperken van de mid deleeuwen. Bagatel. Dezer dogen is te Nen-York on getwijfeld het duurste stukje bouwgrond van de wereld verkocht. Het ligt in Wallstreet, vlak by de Beurs. Voor een lapje van 825 vierkanten voet werd de reusachtige som van f1960 per vierkanten voet of f 1 626 000 betaald. Dit is on geveer f10 voor een brokje zoo groot als een postzegel. Op het peperdure plokje zal een wol kenkrabber van 32 verdiepingen verrijzen. De hedenmiddig onder voorzitting van don Burgemeester jhr. J. W. A. Batch man Wuytiers var. 1.45 tot 3.05 gehouden open bare vergadering van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 13 leden en den .Se cretaris, oor. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving weren de heeren Jonssen, Kroes, Salomons en Ruys. De notulen van 22 Februari werden als vastgesteld beschouwd. De voornaamste der Ingekomen stukken warefpbfhalve goedkeuringen van Raadsbe sluiten door Gedeputeerde Staten, de meedeeling, dat bij Kon. besluit tot 1 September 1913 wederom vrijstelling is verleend tot de oprichting eener Burger- dagschool en dat aan de Burger-avondschool in bepaalde vakken onderwijs moet worden gegeven voor kennisgeving; een dankbetuiging van de regelings-com- i issie voor de Huisvlijt-tentoonstelling als voren eeu adres vau de Vereeniging van Neder- landsche loodwit-fabrikanten bi-treffende het gebruik van loodwit en zinkwit evenals de andeie adressen hierover om pi te-ad vies aan B. en W. een adres van de N.V. DÜliu-spaarlicbl- maatschappij", houdende verzoek een proef te nemen niet haar branders t-r afdoe ning aan R. en VV. nadat, op een vraag, was geantwoord, dat d>- Gas-coinmissie reeds advies ten deze uitbracht een verzoek van A. C. Boiler om aan de Krominestraat een gevel te mogen optrek ken tut 7 Mterwijl do vigeerende Bouw verordening slechts toestaat de breedte der straat aldaar, dus 6.35 wordt na eenige discussie toegestaan z. h. st. De Voorzitter deelde hierop mede, dat in een vorige vergadering de vraag is gedaan of meer behmghebben len dan tot dusver konden toegelaten tot het Werklo zenfonds. De commissie voor dat fonds heeft, desgevraagd, geadviseerd het reglement nog niet te wijzigen eo meegedeeld, dat het over leg pleegd i met belanghebbende vereenigin- gen. Te zijner tyd zul een voorstel den Raad bereiken. Om '2 uur kwam aan do orde du Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag uan den onderwijzer A. II. Aardema (openbare Lagcro school aan de Puntenburgerlaan). Wegens benoeming te Leeuwarden z. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 24 April. 6 2. Voorstel van Burgemeoster en Wethouders tot het verleenen v.n eervol ontslag aan den onderwijzer &.P. Slagter (openbare Lagere school aan de Puntenburgerlaan). Z. d. o! b. st. eervol verleend met ingang van 1 Juli. B 3. Benoeming yan een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2de soort aan de Hel lingstraat (vacature-Prins.) Benoemd de heer H. J. Ter Beek, te Ruinerwold, met algemeene stemmen. 4 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3de soort aan de Pun- teobnrgerlaan (uübreiding Benoemd do heer O. K tolkel, te Baarn, m. a. st. 5 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3de soort aan de Pun tenburgerlaan (vacature-Aardema). Benoemd de heer J. Jansra», te Nykerk, m. a. st. 6 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3de soort aan de Pun- tenburgeilaan (vacature-blagter). Benoemd de heer J. Dyk, te Benschop, "^Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot 'het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aande openbare Lagere meisjesschool Mej. Beek. Verleend tot 8 Juni. B. en W. werden ge machtigd, een tijdelijke leerkracht ami te 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde aan den leeraar H. Corver. Goedgekeurd z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een aanbieding van voorwerpen ten dienste van het onderwijs aan de Hoogere Bur gerschool. Het betreft de naturalio, ten geschenke aangeboden door dr. W. J. Roll. Den gever zal d uik worden betuigd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting, dienst 1909 en tot betaling uil het artikel voor Onvoorziene uitga ven, dienst 1909. Z. d. of h. st. wordt toegestaan f56.74. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van du Rekening van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onviywillige werkloos heid. Goedgekeurd tot een bedrag van f435.00 in ontvangst en f95.40 in uitgaat en dus sluitend met een bate van f339.60. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adrrs van G. H. J. Bonnier e. a., tot verplaatsing van de zoogenaamde Zaterdagavondmarkt. Het afwijzend voorstel van B. eu W. werd aangenomen z. d. of b. st. De Zaterdagavondmarkt op de Varkenmarkt is te gelijk definitie! geregeld, mede z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst er. verpachting van staanplautsen voor de jaar markt 1910. Aangenomen z. d. of h. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van een betere straatverlich ting in de Utreehtschestraat en de Langestraat. Aar genomen na eenigo discussie z. h. st., met deze wijziging, dat na de proef in de Ufechtscbestraat de Raad zal beslissen of de nieuwe wijze van verlichting.ook zal wor den toegepast in de Langestraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verhuring van de woning in de Koppelpoort. Het voorstel strekt om die woning le ver huren voor ten minste f85 per jaar. Aangenomen z. d. of' h. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van rooilijnen. Het voorstel betreft de rooilijnen voorde Van Asch van VVijck-straat en het Smalle- pad.. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van van Groene- Btein, houdende verzoek hem alanog vergunning te verleenen tot het bouwen van een houten rijwielhergjilaats boven de Kortegracht. Het afwijzend pra:-advies van de Commis sie van fabricage, waarmee B. en W. zich vereenigden, werd aangenomen z. d. ofh. st. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de brug lusachen de Gaithuislaan en den Heiligenhergerweg. Het voorstel strekt om het dek van die brug te vervangen door een van gewapend beton met giiutverharding. la de kosten, ad f 100, zal de heer L. J. Krook, die de brug volgens privaat recht voor de helft moet onderhouden, f50 bijdragen. Na zeur korte discussie aangenomen z. h. st. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van veldke;en. Wordt teruggenomen door B. en W. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken van een pomp op Birkhovcn. Aangenomen z. b. st. Bij de rondvraag verzocht de heer Rij kens het woord naar aanleiding van een persoonlijk feit iu de jongst gehouden geheime zitting, waarvan het geheim inmid dels is opgeheven. Een lange discussie tusschen de heeren Rijkens, Sanders, Gerritsen en Van Kalken volgde. De heer Gerritsen vroeg hoe het staat met het Werklieden-reglement. De Voorzitter antwoordde, dat het gemeenschappelijk rapport van alle takken van dienst wordt ingewacht eind April ol begin Mei. liet wordt dan verzonden aan 'Ie verschillende Comraissiën van bystaud, waarna B. en VV. conclusie nemen en weldra voorstellen zullen doen aan den Raad. De heer Gerritsen vroeg nog welke

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2