Stadsnieuws. ziju om der wille van het gymnasiaal eind examen, met zijn „Seeame, ouvre-toi" der hoogeschool-poort, nog Latijn en Griekscb gaan Btndeeren, waarna «ij dat eind examen deden en daardoor waardig waren om in te gaan in de sfeer der klassiek voorbereide universiteit. Voor hen, wier levensomstandigheden het ge- wenscht maken, dat zy vlug en zuinig afstudee- ren, beteekent zulk een combinatie van de twee opleidingen natuurlijk een verlies van tijd en van geld. Zy echter, die noch op een jaar meer of minder, noch op de financieel® zijde van de opvoeding al te sahrooravallig behoeven te let ten, winnen bij zulk een voorbereiding aan prac- tische kennis, krijgen een meerzijdigen kyk op verschillende eischen, die de maatschappij aan haar leden stelt, en vooral wordt bij hen het gemis niet aangetroffen, dat wjj, oud-gymnasias ten. zoolang we leven, zoo pijnlykgevoelen, n.l. onze totale onwetendheid op natuurwetenschappe lijk gebied. De wereld om ons heen is vol van de uitingen, de toepassingen, de toekomstplan nen der natuurwetenschapen wij die Griekscb en Latijn hebben geleerd, die de Giieksche ac centen moesten kennen en Cesar's legerplaats in teekening wisten te brengen wij staan tegenover die natuurwetenschap, waarvan we slechts te hooi en te gras ons zei ven iets hebben geleerd, met de onzekere voeten van den man, die geen vasten grond voelt. NVat wil nu professor Burger? In zijn bro chure wil hij op de eerste plaats de keuze van de richting, waarin voor ae leerlingen, die de Lagere school hebben afgïloopen, het onderwijs zal gaan, tot een later tijdstip verschuiven. Thans wordt zij voor vele jongens, en ook wel meisjes, gedaan tusschen het 12e en het 13e jaar. Zij komen van de Lagere school en dan, onmiddel lijk, geldt de vraag: Hoogere Burgerschool of Gymnasium, d. w. z. niet-klassiekc of klassieke opvoeding geen hoogeschool (behalve voor de geneeskunde, docii dan zonder den doctorstitel) of wèl hoogeschool Hoe is dat reeds op zóo jeugdigen leeftijd te bepalen? De leerling zelf weet van het eene niets en van bet andere niets. Een bepaalde voorkeur, een bepaalde gave voor het een of het ander is nog niet te ontdekken. Laat het kind wat ouder worden eer men beslisse over zijn toekomst. Maar dan wil de schrijvergelijkstelling van Gymnasiaal onderwijs met het. onderwijs der Hoogere Burgerschool, d. w. z. dat zoowel het een als het ander voorbereide tr i alle vakken van onze universiteiten en tot de vakken, die onderwezen worden aan de Militaire Academie en de Technische Hoogeschool. Prof. Burger verdedigt zijn eiscb met een reeks van feiten en cyfers. Die spreken z.i, en ook o.i. duidelijker dun studeerkamer-beschou wingen over het meerdere of mindere nul van de gymnasiale opleiding, zooals die tot dusver was. En zoo komt hij tol de volgende conclu sies dat in den laatsten tijd onder hen, die de studie der geneeskunde hebben aangevangen, meer oud-Burgerscholieren dan oud-Gymnasias ten zijn voorgekomen dat, bij toeneming der bevolking van ons land, het aantal gymnasiasten dalende is, terwijl daarentegen de Hoogere Burgerschool in bloei toeneemt dat van hen, die eindexamen Hoogere Bur gerschool hebben afgelegd, ruim 22 pCt. naar do universiteiten is gegaan (al dan niet na ver volgens bovendien gymnasiaal eind-examen te hebben gedaan); dat, wat de aan de universiteiten afgelegde examens betreft, niet blijkt, dat zy, die de eene vóor-opleiding genoten hebben in het alge meen onderdoen voor of uitmunten boven die van de andere; dat de meerderheid van de in den laatsten tijd wegens beantwoording van universitaire prijsvragen bekroonden uit oud-Burgerscholieren bestaat dat onder onze rechtsgeleerde professoren ver scheidene oud-Burgerscholieren zijn dut van onze hoogleeraren en lectoren in de wis- en natuurkundige en geneeskundige facul teiten bijna de helft uit oud-Burgerscholieren bestaat evenals ook bijua de helft der leden van do Koninklijke Academie van Wetenschappen (natuurkundige afdeeling) eind-examen Hoogere Burgerschool hebben gedaan. Prof. Burger's requisitoir tegen de ODgelijk- j beid, zijn pleidooi vóór de gelijkstelling van Gymnasiaal en Hoogere Burgerschool-onderwijs wórdt krachiig gedocumenteerd door verwijzin gen naar hetgeen het buitenland deed. Daar word», in bijna alle beschaafde landen, de na tuurwetenschappelijke voorbereiding als gelijke gesteld naast ae klassieke. Pruisen bijv. deed dit voor alle academische studie, doch vraagt in sommige gevallen een aanvulling der voor bereiding. Zoo zal bijv.de toekomstige student inde rechten van eenige kennis van het Latijn moeten doen bljjken, indien zijn voorbereidende studie een natuurwetenschappelijke is. Doch in principe en in hoofdlijnen bestaat de gelijk stelling der beide voorbereidingen ten opzichte van het recht om de universiteitsstudie te vol gen. Zoo doet het buitenland. Doch Nederland wil nog niet. Het houdt vast aan zijn bevoorrechting der klassieke opvoeding en al hebben hibr en daar de belanghebbenden in Nederland langs een omweg toch weten te bereiken, hetgeen de wet hun schijnt te willen onthouden, is het voor zeer velen een groot bezwaar, dat in ons land de onderwijswet geving die bevoorrechting handhaaft on valt het te verklaren, dat pogin gen in het werk worden gesteld om daarin te brongen. (Slot volgt.) Pastoor C. Wjjker, te Dordrecht, zal prof. F. Kenninck opvolgen als pustoor by de Oud-katholieke gemeente hier en wylen prof. T. van Santen als hooglemar in do theologie aan het seminarium der Oud- bisschoppelyke klerezie. Professor Wyker ie slechts even 30 jaar. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zal worden gebracht in de week van 25 Mei tut I Juni. Het Hof keert aanstaanden Vrijdagmiddag terug naar Het Lort. Drukwerken, w<*'' c tot ecu bepaald mini mum-aantal gelijktijdig ter post moeten wordeu bezorgd otn logen het turief van gedrukte stukken te worden verzonden, kunuen voortaan ook, mits bijeengebonden, in de brievenbussen worden geworpen, in plaats van, zooals tot nu toe, uitsluitend aan de postkantoren te worden afgegeven. Met ingang van 1 .Mei wordt werkzaam gesteld in de 4e arbeids-iospectie mevrouw E. Ttlauus, iospectrice te Amsterdam. We herinneren er aan, dat tot 15 April nog reclames kunnen ingebracht tegen de Kiezerslijst. Vergissingen kunnen altijd voorkomen en dus is het vau belang, zich te overtuigen of er wellicht gemaakt zyn. Wordt dit pas opgemerkt na 15 April dan is er niets meer aan te verhelpen en mist men onherroepelijk zyn kiesrecht. Uit een opgave van net Centraal-bureau voor de statistiek blijkt, dat het aantal in woners van Amersfoort op 31 December 15)09 bedroeg '23825, tegen 24296 eeu jaar te voren. De agent vm politie 2e klasse J. D. van Veenenaaal, sedert i October 1900 hier in functie, is beau'rad tot Rijks-veldwachter, ter standplaats Breuk«lsn. In de pla.°ts van den op zijn verzoek eer vol ontslagen agent van politie 2e klasse H. J. Kossen is met ingang van 1 Mei be noemd J. M. Drost, uit Eist by Rhenen. Belanghebbenden worden verwezen naar de advertentie in dit nummer waarbij wordt aangekondigd, dat wegens herstellingen de waterleiding aanstaanden Donderdagavond van 4 tot 7 uur wordt afgesliten. De heer A. M. Kullewyu Nz. die, na sedert 23 September 1854 te Amersfoort te hebben geleefd en gewerkt hedenochtend naar 's-Gravenhage vertrok waar hy zich metter woon vestigt, werd aan het station uitgeleide gedaan door een kleinen kring van vrieuden eu bekeudeu, die den kranigen grijsaard nigmaals een bowys wilden geven van hun aanhankelijkheid. Van gaoscber harte wenschen wij hem nog menig gelukkig jaar in zyn nieuwe omgeving. Am it stoort zal hem niet vergeten, óok niet door bet vele goede, dat hij er tot stand bracht. Io deftigen eenvoud, geheel in den geest van den overledene, werd hedenmiddag om een uur het stoffelyk hulsel vau jhr. mr. A. M. C. Sindberg op de Nieuwe ulgemeene begraafplaats aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Om den algemeen geachten ontslapenede laatste eer te bewyzen, waren op den doo- denakker saamgekomen de leden van het Dagelijkse1) Bestuur der Gemeente, de kan tonrechter, regenten van het Burgerwees huis wier Voorzitter jhr. Sandberg vroeger was, notabelen van de Ned. Hervormde kerk. inspecteurs en untvangers der belastingen en van het kadaster, hoofd- en subalterne officieren der verschillende wapens in dit garnizoen en vele belangstellenden. Aan de geopende groeve wees ds. Meiners op de ontzettende tegenstelling op dezen heerlijken lentedag tusschen het overal ont luikende leven in de natuur en den dood van dezen geachten en gtëerden, zoo gelief den man, die niet alleen door geboorte edel man was, doch meer nog door zyn daden eeu edel man zich getoond heeft, wiens ver scheiden door allen die hem kenden met diep leedwezen is vernomen. Spr, schetste den ontslapene als kundig vlijtig, hulpvaardig en trouw Staatsambte naar, die ook zijn kerk zoo lief heeft gehad en jarenlang ter zijde heeft gestaan, die mei alleen was hoorder, maar óok dader. Het heengaan van dezen man van hoog staand, ernstig, edel karakter is een groot verlies voor Amersfoort, maar bovenal voui zijn gade, met wie bij volgend jaar het gouden huwelijksfeest hoopte te mogen herdenken, en voor zyn kinderen voor wie het een niet genoeg te waardeeren voorrecht i«, zulk een vader zóo lang te hebben mogen bezitten. Diep aangedaan dankte de oudste zoon voor de beloonde b -langstelling. L. F. Singewald, letterzetter by den heer G. J. Slothouwer, hoopt 30 dezer den dag te herdenken waarop hy 25 jaar geleden bij dien uitgever in dienst trad. Prof. dr. H. F. Nier.-trasz zal aanstaanden Maandagmiddag om 2 uur zyn inaugureele rede houden ter aai)1-aarding van het hoog leraarsambt aan de Rijks-universiteit te Utrecht in de zoölogie, de vergelijkende «nalomfa, de |diy»iologie, «n d« leer der verspreiding der dieren. Do beer 11. de Zoete, klerk der poste- rijen en telegrafie, wordt I Mei verplaats van Amsterdam naar Hilversum. Met ingang van 1 November zijn toege laten tot de lessen in ulgemeene krijgskun dige studiën aan de Hoogere Krijgsschool de le luitenants G. Kuyper, van hot 5e t egt- ment infanterie11. A. C. Fnbiue vnn h»l Ie regiment huzaren; en jhr. J. 1. von Geusau, van het le regiment vekl-arltl- lerie. Luitenant C. Gordyo, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot lid der commissie ter bestudeering van het vraagstuk der luchtscheepvaart, voorzooveel betreft haar toepassing bij onze landsverdediging, in zij» geheelcn omvang, zoowel uit een militair als uit een technisch oogpunt. IngevoLe Kon. besluit van 15 Maait is de fouriersrang Dij de verschillende wapens afgeschaft, met bepaling, dut een der serge anten (wachtmeesters) lo klasse ol een der sergeanten, den dienst van sergeant-founer en een der korporaals den dienst van koi po- raal-fourier zul verrichten. Deze organisatie-wijziging zal op een nader door den Minister van Oorlog vast testellen tijd in werking treden. Het 3o bataljon Be regiment infanterie, uit Hurderwyk, zal Vrijdag en Zaterdag zich naar Amersfoort begeven om schietoefeningen te houden op de Leus heide. Het le regiment huzaren rukte heden ochtend uit met het nieuwgevormde muziek korps, dat inderdaad mag worden gehoord. Waarschynlyk aan het minder guustige weer van Zaterdag en aan het fraaie weer van Zon dag is het te wijten geweest, dat liet bezoek aan de tentoonstelling der portefeuille van »Arti" in Kunstbeschouwingen zoo gering is geweest. Jammerwant er was veel moois te zien. Een zeer fraaie ets, door het Bestuur aangekocht, is onder de leden verloot, Het seizoen is hiermede afgeloopen. Mocht het vele goede, dat den laden is aangeboden, voor anderen een reden zyn, zich ook als lid aan te meiden. De Huisvlijt-tenioonstelling, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik, wordt morgenochtend om 11 uur iu »Amicitia" geopend, Verzuimt toch niet, die te gaan b'-zoekeu. En stelt niet uit tot den laatsten dag. Het nieuwe R. K. vereenigings-gebouw. aau het Zand, is Zondagavond voor 't eerst in gebruik genomen. Beneden zijn kleine vergaderzaleneen zeer fraaie trap geeft toegaug tot de groote tooneelzaal. Wie is nu eigenlijk de vrouw in 't spel. Mar garet Rolfè, het moedige, alle gevaren trotsee* rende jonge vrouwtje, dat haar man Julian red1 van oneer, dan wel Cluire Forster, de doortrap1 slechte vrouw van de halve wereld, die alle8 aanwendt om Julian zoo mogeljjk in handen van den beul te brengen Claire heeft veel mannen op haar zeer door nig levenspad ontmoet, doch slechts éen lief gehad; zij zou hem getrouwd hebben als Julian hem, zyn vriend, niet bijna op 't laatste nip pertje had meegedeeld wie Claire was, welke vreeselijke ondeugden dit hartelooze, aan sp6l en drank verslaafde schepsel hiid. Hij ziet, dat hij Claire niet trouwen k;ln en terwijl Julian door New-York zwerft om wat te bekomen van de hevige scene welke hij met zijn vriend en Claire heeft gehad, wordt die vriend dood ge vonden, met een revolverkogel in 'v hoofd. Claire besluit zich te wreken op Julian en met duivelschen list spant zij een net om hem, waaruit hij zich niet kan ontwarren. Zij maakt gebruik van een paar ongedateerde brieven, die zij van Julian bezit en inspireert coiuantenbe- richtjes die, nu ja Julian wel niet aanwijzen als moordenaar, doch hem zóo zeer in verdenking brengen, dat de justitie heui den avond na zijn huwelijk doet arresteeren. Wie blijft gelooven in' Julians onschuld is Margaret, die ook zijn vriend den advocaat mr. Thompson, die reeds aan hem begint te twijfelen, er toe brengt hem weer al zijn ver trouwen te geven. Doch hoe de bewijzen te vinden voor die on schuld Alles getuigt tegeD Julian: de verval- schte brieven, het niet kunnen bewijzen van een alibi, zijn weifelende houding. Doch Mar garet, de liefhebbende vrouw, brengt uitkomst. Als „Belle" begeeft zij zich tot Claire, neemt met haar deel aan baar nachtleven en haar slemppartijen, weet haat vertrouwen te winnen en van haar drankzucht gebruik te maken om haar aan 't praten te krijgen. Juist als haar krachten hnar gaan begeven, maakt ze Claire dronken en deze begint te klap- pen; telkens meer champagne doet de gewaande Belle hanr drinken en eindelijk vertelt Claire heel haar pian en óok hoe de eenige man dien zy ooit heeft liefgehad zich, toen hij baar niet Douwen kón, zeiven beeft doodgeschoten. Mr. Thompson en een detective, die iu een aangren zende kamer woord voor woord ulles hebben aangehoord, kunnen nu aan de jury meedeelen, dal Julian onschuldig is. Inderdaad een mooie opzet van een ran be gin tot einde spannend stuk met heel veel climax. Aan het slot werd dan ook driemaal gehaald. Docli een stuk, «lat geheel moet worden ge dragen door de hoofdpersonen, die zich gister avond op buitengewone wijze hebben gekweten van hun emplooi. Chsispijn Jr. speelde hoogst natunrlyk den Julian Itolfe, een nooit kwadenkenk jong man, die eerst terwijl hij in voor-arrest zit en door zijn vrouw op do weifelende houding van zijn ouden, vertrouwden vriend Thompson wordt attent gemaakt, begint te begrijpen, dat de tegen hom ingebrachte verdenking toch niet zoo'n bagatel is als hij haar wel beschouwde. Thompson werd uitgebeeld door Louis Gim- berg, uitstekend als advocaat, den toegewijden vriend, den gentleman op en d'op, bijzonder goed in zijn scène in de spreekkamer in de govangunis vooral met Julian maar later óok met Claire. Caroline van Dommelen was in kleeding en ma nieren een Claire Forster zooals men er geen betere kan denken en vooral in het derde be drijf gaf zij bewijzen vnn zeldzaam kunnen en geheel inleven in haar rol. Sophie do Vries was uitmuntend als Margaret Rolfe. Maar ook de kleine rollen waren buitengewoon goed bezet. Cateau de Veer als de mallootige moeder van Margaret, Van Beera als de trouwe huisknecht Walters, Arnoldi als Jimmy O'Neill die Margaret zoo trouw bijstaat bij het leggen van baar tegenmijn, Van Dommelen alsKlauffsky de speler en drinker, Brandenburg als de detec tive; 't was alles even mooi. Chrispijn had de regio verzorgd. C'est tout dire. Die or niet zijn geweest en dat waren er heel wat hebben veel gemist. De tweede rang daarentegen was heel goed bezet. Het schijnt wel, dut de proef met het bepalen van den prijs voor dieu rang gelukt is. Hoyaard's gezelschap hoeft een zeer waardig slot van het th-ater-seizoen ons bezorgd. Immers de dollighoid uie Nap de ia Mar den 23 April ook hier komt geven, zal wel door niemand worden gerekend tot het theater; al moet daar bijgovoejd, dat zijn „Chantecler" óok geweldig veel tooneel-routine vereischt. In de gistermiddag onder voorzitting van den heer A. M. Kollewijn Nz. gehouden ledenvergadering van de Amersfoortsche Begrafenis-vereeniging deed, na het lezen der notulen van 5 April 1900, de Penningmets- ter, de beer C. Prins, rekening en verant woording waaruit bleek, dat er een goed saldo is van 13013.13. Nogmaals werd ter sprake gebracht het begraaf toestel nPieteii'', dat door de Ge meente is aangeschaft doch door de fabriek nog niet geleverd is kunnen worden omdat er zóo ontzaglijk veel navraag naar is. Besloten werd, thans ook voor de dragers uniformjassen aan te schaffen. in de vacatures, ontstaan in de Commissie van toezicht door het vertrek van de beeren A. Frederikse en A. M. Kollewijn Nz. en het bedanken door den heer H. W. de Heus werden gekozen de heeren J. Bolk, J. van der Horst en W. H. Kam, die de benoeming aannamen. In het afgeloopen boekjaar werden door de vereeniging verricht 02 begrafenissen, tegen 39 in 1907, het eerste jaar na do reorganisatie; 9 elders overledenen werden door tusschenkomst der vereeniging hier be graven, terwijl van 4 hier overledenen de begrafenis elders gescliii dde. De heer Kollewijn, die in 1876 de vereeni ging stichtte en zeer veel voor haar heeft gedaan, is benoemd tot Eore-voorzii ter. Nog heden-, morgen- en Donderdagavond, telkens tusschen 7 en 9 uur, zijn in »De Arend" kosteloos toegangskaarten te ver- kiijgen voor de bijwoning van de bioscope- voorstolling, op Prinsesse-dag te geven voor de kinderen der leden van de Oranje-ver- eeniging vau 8 tot 14 jaar. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de heer J. de Jager, uit Amsterdam, die Don derdagavond in hel gebouw der Remonstrant- sche Gemeente hier zal sprekeu over »Is Theo sofie gelooven, of wet»n" op dit terrein geens zins is Ie premier venu, hetgeen ook hieruit mag blijken, dat hy een uitnuodiging ontving om den volgenden avond vrijwel het zeilde onderwerp te behandelen voor de Vereeniging ter beoefening van wijsbegeerte te Amsterdam. Herinneren we nog even aan de jaarver gadering van sliandel en Nijverheid", Don derdag to houden en belangrijk óok omdat moet voorzien in Bestuurs-vacalures, doch niet minder omdat daarin zal worden ter sprake gebracht het brandend vraagstuk der meer contante betaling. De A'gemeene vergadering van het Cen- traal-geriootschup voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies zal hier 24 April niet worden gehouden iu »De Vereeniging", ge lijk aanvankelijk het voornemen was, doch in »Ue Arend". Zij zal aan v.-ogen om half twee. Ook het tweede elftal der C. R. W. heeft thans een overwinning te boeken. Het klopte Zondag te Zeist het eerste van Olympia aldaar met 2—1. Eerst wanneer men iets mis», leert men de waarde er van kennen. ^Ttt den omtrek. II. M. de Koningin-Moeder wordt in de tweede helft van Mei op nboestdijk" ver wacht. y

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2