Zaterdag 7 Mei 1910. No. 7811. 59e Jaargang. bijvoegsel. VERHUIZING Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H ViW CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 Baanden fi. franco per post f 1.15. Advertent'iën 16 regels CO cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de in casseer koeten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Ibus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Beleefd verzoek aan abon- ne's om bij het nieuwe adres schriftelijk op te geven. Bit toch is het beste mid del om klachten over nict- bczorging te voorkomen. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, f;ozien artikel 41 dor Gemeentewet, irengt ter kennis van de ingezetenen, (1st de Riad dezer Gemeento z.il vergavleren op Dinsdag den 10 Mei aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, 4 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, "WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt tor kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Direcieur van 's Rijks- direcie belastingen, enz. te Utrecht executoor ver klaarde kohieren No. S en 6 van de Personeel» belasting over het dienstjaar 1910 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingennlliiir zijn ter ha'.d gesteld, nnn wien ieder verplicht is zijn aanslag op den hij de wet bepaal den voet te voldoen. Goilann en op de daarvoor gebruikelijke plaatson aangeplakt te Amersfoort den 3 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop, van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door FRANCISCUS WOLFFENBUTTEL in de beneden achter loka liteit van het perceel Borstraat, sectie D no. 2729 alhier, 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 4 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 37 der Drankwet. Brengen ter openbare kennis 1. dat by hen is ingediend een verzoekschrift om verlof lot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door PETRUS DE KONING in de beneden voor-lokaliteit van het perceel Langestraat no. 99 alhier, 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 1 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Vrouwclijkerijks-ambtenaren en gehuwde onder .ryzeressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tct regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en onder wijzeressen bij het openbaar Lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Artikel 1 luidtVrouwelijke Rijks-amb tenaren, die in het huweljjk treden, worden roet ingang van den dag van haar huweljjk eervol uit 's Lands dienst ontslagen. Indien zij minder dan tien jaren hebben gediend in betrekkingen als bedoeld in het laatste lid van art. 3 der Burgerlijke pen sioenwet en geen recht op pensioen kunnen doen gelden, worden haar de ingehouden bijdragen voor eigen pensioen terug betaald. Het bepaalde bij art. 17, derde lid dier wet, is, voor het geval van herplaatsing, alsdan toepasselijk. Art.2 bepaalt: De regel in het eerste lid van art. 1 gesteld, lijdt uitzondering a. wanneer de vrouw den 45-jarigen leef tijd heeft vervuld b. wanneer de ambtelijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een lokaliteit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woningc. wanneer dit door Ons, uit hoofde vim de omstandigheid, dat het ambt als een bijbetrekking kan worden waargeno men, bij met redenen omkleed, In de «Staats courant» te plaatsen besluit wordt bepaald. Een besluit als sub c kan zoowel voor een speciaal geval als voor een bepaalde catego rie van ambten worden genomen. Voorts worden een aantal wijzigingen in de Wet op het Lager onderwijs voorgesteld om de Gemeentebesturen te nopen eeu zelfde gedragslijn tegenover hunne onderwijzeres sen te volgen als de Staat tegenover zijn vrduwelijke ambtenaren. Voor de onderwijzeressen woi dt voorgesteld een uitzondering te makena. wanneer zij den 45-jarigen leeftijd bereikt heeft en b. wanneer dit door den Gemeenteraad, onder Ooze goedkeuring, uit hoofde van de omstan digheid, dat een onderwijzeres van bijstand minder dan 10 uren per week onderwijs heeft te geven, wordt bepaald. In de Memorie van toelichting tot dit onderwerp wordt o.a. het volgende gez°gd: De wet treedt in werking op den dag barer afkondiging aldus bepaalt art. 4. Zij behoeft niet te worden toegepust ten aanzien van in dienst zijnde ambtenaressen of onderwijzeres sen, die binnen drie maanden na haar in werking treden een huwelijk aangaan. De onderhavige wetsvoordraebt steunt, ge lijk met het oog op de door het Kabinet beleden beginselen wel geen verwondeiing zal wekken, op de grondgedachte, dat als regel de huwende ambtenares niet in haar ambt kaD worden gehandhaafd. Een tegen overgestelde gedragslijn lokt als het ware uit tot liet bezigen van middelen om het huwelijk kinderloos te doen blijven. Imm rs aan het intreden van zwangerschap zijn als regel gevolgen verbonden, welke de fman- cieele positie der echtgenoolen bedreigen. In beginsel ware er natuurlijk veel voor te zeggen, (lat de Gemeente, en wellicht ook Provincie en Waterschap, tegenover al haar vrouwelijke ambtenaren in den zelf den geest handelden. Nochtans meent de Minister, dat, althans voor het tegenwoor dige, kan worden volstaan met de categorie van Gemeente-ambtenaren, wier bezoldiging voor een belangrijk deel door het Rijk wordt betaald en wier taak een gebied beslrykt, dat onder de souvereiniteit van het hooger gezag is gesteld. Een eenigszins ruime overgangsbepali g mag noodig hceten, omdat de voorbereid selen voor het huwelijk van betrekkelijk langen duur plegen te zijn. Intusschen dieut de bevoegdheid erkend om vrouwelijke amb tenaren en onderwijzeressen, ookal is op haar de overgangsbepaling toepasselijk, te verwijderen. Waar ontslag bij huwelijk reeds gebruik was, of van te voren aangekondigd, zou de wet anders een geheel ongemotiveerde bevoorrechting meebrengen. Vandaar de fa cultatieve formuleering van art. 4. cf xjl-> In de Lulhersche kerk hoopt morgenoch tend voor te gaan ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., thans predikant te Haarlem. Voor den Doopsgezinden kring zal voorgaan ds. G. Wuite Jz., uit Arnhem. In de Dinsdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Utrecht is de heer VV. van Klooster geïnstalleerd als lid. De Voorzitter herdacht zijn voorganger, nu wij len den heer W. Hartman, in wiens plaute hij 9 Maart werd gekozen. Met 27 van de 38 stemmen werd tot lid van do Eerste Kamer der Staten-generaal gekozen de heer G. C. D. d'Aumale baron Van Hardenbroek, Burgemeester van Drie bergen zulks in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. rar. 11. M. J. vun Asch van Wijck. In een vorig nummer deelden we mee, dat Amersfoort voorbands niet per tram zou worden verbonden met Soest en Buarn omdat de Minister van Waterstaat «vooralsnog" niet daaitoe kon meewerken. Van doorgaans welingelichte zyde wordt thans bericht, dat deze weigering vermoede lijk verband houdt met de omstandigheid, dat de Gemeentebesturen zich nog niet vol doende hebben uitgesproken en wel meer in het bijzonder Amersloort, omdat deze tram van het station uaar Birkhoven langs een Gemeenteweg is ontworpen. 't Is opmerkelijk hoe allerwege wordt ge- ra ipperd over de stads-pendule aan den West singel, die nu al een dag of wat cp vier uur blijft staan en ook niet zijn klokkenspel doet hooren. Ook van deze stagnatie is de beroemde schoonmaak de oorzaak nogwel de groote tienjaarlijksche. Slagen speelwerk zijn danig onder handen genomen en als 't een beetje wil, zal het uurwerk al in 't begin der vol gende week geheel in orde zijn en het ca rillon aanstaanden Zaterdag weer lustig beieren. By heel uur zal het dan ten geboore bren gen het «Prinsesselied" van J. Kooimaien bij halfslag «Mijn vaderland". Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersroort op Dins dag 10 Mei 1910, des middags half twee. 1. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor meisjes (vacature-mej. De Waard). Voordracht1. mej. G. de Groot, te Ommen 2. mej. E. W. Sardeman, te Hall3. mej. A. C. F. Ritmeester, te Vollenhoven. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het personeel aan de open bare Lagere school 2e soort aan de Helling- straat. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan die openbare school Voordracht: 1. mej. L. C. A. Mensing, 2. mej. G. van Hoogevest, 3. mej. A. G. M. den Hartog, allen te Amersfoort. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare Lagere school, 3e soort aan de Beekstraat (vacature- i mej. W. van Eeden). Voordracht: 1. mej. G. van Hoogevest, 2. mej. A. G. M. den Hartog, 3. mfj. A. M. van der Singel, allen te Amersfoort. 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat (vacature-mej. M. A. den Hartog). Voordracht: 1. mej. A. G. M. den Hartog, 2. mej. A. M. van der Singel, 3. mej. W. H. van Haselen, allen te Amersfoort. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare Lagere school 3e sooi t aan de Koningsstraat (vacature- mej. L. J J. Vermolen). Voordracbt: 1. Mej. A. M. van der Singel, 2. mej. W. H. van Haselen, 3. mej. G. Vonk, allen te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het verleenen van verloi aan de onderwijzeres mej. M. B. Eykelboom (open bare Lagere school le soort voor jongens). 8. VoorBtel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve vervulling van de betrekking van klokkenist. Voorgedragen wordt do heer S. A. van Kal- veen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilenburg tegen den aanslag van het vergunningsrecht. Voorgedragen nis herschatter de heer J. A. van Hoksbergen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging vnn de Begrooting voor het jaar 1910. 11. Voorstel van Burgemeester ec Wethouders betreffende het geven eener subsidie voor het kosteloos openetellen van de zweminrichting van P. vun Achlerbergh. 12. Voorstal van Burgemeester en Wethouders, betreffende eene wijziging van het Uitbreidings plan. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen betreffende het vaststellen en opheffen van zoogenaamde bouw verboden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad te Amersfoort. 15. Voorstel van 4 Raadsleden tot het benoe men eener commissie iuz ke progressieve In komstenbelasting. 16. Vaststelling van het 6e suppletoir kohier Inkomstenbelasting, dienst 1909. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving inzake In- koms'enbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1909. 18. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1909. 19. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst 1909. Burgemeester en Wethouders stelden on der dagteekening van 28 April aan den Raad voor, het aantal handwerk-onderwijzeressen aan de school Hellingstraat van 7 te brengen op 9, met dien verstande dat de achtste leerkracht aanstond?, de negende, indien dat noodig is, volgend jaar Mei val worden aau- gesteld. Zij gronden hun voorsti 1 op de overweging dut volgens het nieuwe leerplan de leerlin gen ook voor handwerk-onderwijs zyn inge deeld in negen klassen. Onder dagteekeniog van 4 Mei stelden zij den Raad voor, ook de notulen der geheime verguderingen niet meer te doen lezeD, doch deze voor de leden ter visie te leggen in de Secretaris-kamer. Van dien datum is ook het volgende voorstel De behandeling van ons voorstel van 10 September 1909 werd, naar aanleiding van de wenschen, geuit in de afdeelingsvergade- ringen van 4 en C October 1909 voorloopig aangehouden. Nu de tijd voor het gebruik van eeD zwem inrichting spoedig komt, meenen wij, mede naar aanleiding van een adres van P. van Achterbergh, waai in hy op behandeling dezer aangelegenheid aandringt, deze zaak weder by U aanhangig te m <eten mak< n. De pogingen, die van particuliere zyde

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1