BIJVOEGSEL Stadsnie iws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant VAN ZATERDAG 7 MEI 1910, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat de doorvaart door de schutsluie aan het Spui wegens herstelling tij delijk gesloten is. Amersfoort, (i Mei 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJT1ERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Voortaan zullen onze lezers op deze plaats eiken Zaterdag vermeld vinden welke apoheek den volgenden dag geo pend is. Herinnerd zij, dat morgen alleen ge opend is do np. theek van den heer C. M. M. Vermel n, Langestraat 2 bjj de Varkenmarkt. Met inpr- an 1 October verviel de zooge naamde nachttram, die des Zondagsnachts na aankomst van den laatsten trein vertrok van .het station, aangezien deze in den regel te wei- nig passagiers vervoerde dan dat daarin reden .te vinden ware om het dienstdoend personeel op den Zondag zooveel langer aan den arbeid te houden. Met het oog op de in den loop der jaren plaats gehad hebbende verwisselingen van personeel, waardoor de onbillijke toestand was mge'reden, dat van het personeel slechts de jstalbaas, éen koetsier en éen conducteur de langst aangeBtelden een waarborgsom had den gestort, terwijl van de later aangestelden nie mand in staat was, te storten en dit dus ook niet geëischt werd, zijn ook aan dien koetsier en conducteur hun stortingen terugbetaald. De stalbaas blijft echter verplicht borg te storten. Aan het personeel werd, tegenover het recht van genot eener verhoogde bezoldiging, de plicht gesteld, kleine reparation aan kleeding, enz. in eigen gezin of op eigen kosten te doen uitvoe ren, welke maatregel, in de practijk goe 1 vol doende, de kleermakers-rekening beduidend ont last. Het ve.-slag over het boekjaar 1909 moge dan pok worden besloten met een woord van waar deering ten opzichte van het personeel, dat door een juiste opvatting van zyn taak en nauwkeu rige plichtsbetrachting mede mogelijk maakt, dat de exploitatie van het bedrijf in de goede r-ichting kan blijven geleid worden. Aau den Administrateur werd, op zijn ver zoek, om gezondredenen een verlof van i-enige weken toegestaan gedurende welken tijd twee der heeren Commissarissen welwillend zich be lastten met zijn bezigheden voor deze Maat schappij. De heer Krieger wilde geen aanmerkingen maken op het verslag, doch een opmerking. In het verslag wordt gesproken over de geringe cpialiteit der wagens. Toen spr. die indertijd als Administrateur kocht, wus de prys van derge lijke wagens zeer hoog; thans zijn ze veel goed- kooper. De fabrikant staat zeer goed bekend. Men mag niet vergeten, dat de wagens thans om en by de tien jaar hebben geloopen en blootgesteld zijn geweest ann alle weer en wind. Spr. meent dit in het midden te moeten bren gen ter décharge van het vorig Bestuur en van zichzelven. De Voorzitter: Naar ik van den repara teur hoor, is voor de wagens geen goed hout geleverd. Om te voorkomen, dat later opeens dure reparatiën in de rekening paraisseeren, wordt dit in dit verslag vermeidwij consta- teeren slechts onze ervaring. Ik weet wel, dat indertijd, bij den bouw der wagens, een ambte naar der N. C. S. toezicht hield op dien bouw. Het verslag wordt hierop goedgekeurd, met dank aan den Administrateur, aen heer H. Tromp van Holst. De Voorzitter: Aan de orde is de Ba lans en de WiDst- en verliesrekening over 1909, die ter lezing voorlagen en door de financieele cotnmissie zijn nagezien en in de beste orde bevonden. Ik stel voor, ze goed te keuten. Z. h. st. worden zy goedgekeurd. De Voorzitter: Aan de orde is de benoe ming der financieele commissie voor 1910. Daarin worden benoemd de heeren J. W. Middelburg, J. van der Plank en J. H. C. T. Teenge. De Voorzitter: De heer H. Tromp van Holst vroeg ontslag als Secretaris-Administrateur. Het doet ons oprecht leed, dut hij ons moet gaan verlaten. Aanvankelijk meende hij de func- tiën te kunnen blijven waarnemen naast het Secretariaat van het Hoofdbestuur van het Utnechtsch genootschap voor landbouw en -kruid kunde, doch later heeft hij ingezien, dat deze werkkring zóo nl zijn tyd in beslag neemt, dat de belangen der Truui-maatschappij zouden worden geschaad door zyn aanblijven. Ik meen namens allen te spreken als ik zeg hoezeer ziju heengaan ons spijt (applaus). Sl -chts korten tijd iB hij Administrateur geweest, doch mode door zyn uitstekende zorgen heeft de Maat schappij juist in dien tijd een zeer gelukkige periode gehad en ik dank hem dan ook zeer voor al hetgeen hjj voor de Maatschappij heeft gedaan (applaus). Ik stel voor, het ontslag eer vol te verleenen (applauB). De heer Middelburg: Als lid der finan cieele commissie wil ik hier mijn ontzettenden spijt er over uitspreken, dat de heer Tromp van Holst ons moest gaan verlaten, vooral omdat hij zoo lette op de kleintjes, die anders schatten van geld verslinden. Ik meen namens alle aan deelhouders te sprekeu als ik hem dank zeg voor zijn uitnemend beheer en waar ik hem veel goeds wensch in zijn nieuwen werkkring, hoop ik tevens een beroep te mogen doen op zijn voorlichting zoo die nog eens mocht worden ingeroepen (applaus). De Voorzitter: Inderdaad, het is niet mogelijk, tot hooger ontvangsten te komen en willen we dus het tekort zooveel mogelijk in krimpen dan moeten we letten op de kleintjes en gepaste zuinigheid betrachten. Het Bestuur had thans moeten komen met een voorstel om een nieuwen Administrateur te benoemen; doch de Statuten schrijven dit niet imperatief voor; art. 14 zpgt. dat een Administrateur k: i worden benoemd. Aanvankelijk is het ons voornemen, ons te redden zonder Administrateur, doch de werk zaamheden en de macht van den etalbass iets te vergrooten en naast dezen aan te stellen een Boekhouder. Onze middelen laten niet toe, een Admimstrateur aan te stellen op een eenigszins redelijk salarisde heer Tromp van Holst nam genoegen met de veel te kleine vergoeding, doch niet licht zullen we een ander vinden, die z6o zijn tijd en arbeid geeft voor zulk een karige bezol diging. Wij stellen U voor, het voorloopig zóo te probeeren als ik aangaf; blijkt het niet te gaan dan zullen wij intijds een nieuw voorstel doen ann de aandeelhouders. Mag ik het er voor houden, dat zij meegaan met hot voorstel (Applaus.) De agenda is hiermede dan afgehandeld. Ver langt iemand het woord Zoo niet, dan is de vergadering gesloten. In April vervoerde de tram 9992 passa- .ers, tegen 9555 in de zelfde maand van het vorige jaarde passage-opbrengst was f 409.15, of f J9.30 meer, en de ontvangst per dagkiloMieter uit hi t vervoer f9.25, tegen f8.8."» in 1909. De totale ontvangsten waren f562.37. of f3584 meer en de opbrengst per dagkilo meter f 10.41, tegen f9.75 in Grasmaand 1 09. Nu we tóch aan het trammen zijn, een vergelijking. Sedert de concurreejnde oronibusdi-'n-t van het station naar het stadje Oudewater den dionst heeft gestukr, zyn de ontving- sten der Gemeente-tram aldaar, wier tarief werd verhoogd, bijzonder toegenomen. Op het oogenblik bedraagt de opbrengst van het personenvervoer circa f500 per maand, terwijl aan goederenvervoer bijna f 1000 per jtar wo dt ontvangen. De tram wordt bediend door twee koet- si r-, twee conducteurs en vier paarden. Oudewater heeft 2800 inwoners. Burgemeester en Wethouders van Oude water stellen zich voor, in dit jaar uil de netto-ontvangsten f 1000 rente en aflossing van het voor den tram-ianleg opgenomen kapitaal van f32 000 geheel te kunnen vinden. De tram werd geopend in den zomer van 1906. De aanleg geschiedde in een zeer g ted- koopen tijdde rails kosttou per Kilo circa 2 cent minder dan die voor de tram t Amersfoort en de uitstekende wagens kon den worden overgenomen van het Amster- damsche gemeentebedrijf voor minder dan de helft van den prij-=, dien de nieuwe wa gens te Amersfoort kostten. Het zij meteen herinnerd, dat, toen in 1900 de tram te Amersfoort werd gebouwd, nog bestonden de paardetraras te Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, welke eerst wat later werden veranderd in electrisclie be- diijven. Mejuffrouw Joh. H. van Achterbergh is be noemd tot tydelijk onderwijzeres te Barne- veld. De jongedames H. A. HeistermanD, J. M. Hammen en A. A. M. de Jong, van hior, en H. Hasper, thans te Amsterdam, behaalden de akte voor onderwijzeres. De heer F. W. A. Morel is gekoz-n tot Bestuurslid van de Woensdag te Amsterdam opgerichte Vereeniging voor personeel in dienst der Nederlandsche spoorwegen tot bestryding der tuberculose onder dat perso neel. In de Dinsdag te houden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-generaul i. tl- len o. a. aan de orde komen de conclusiëo van de commissiën omtrent de inlichtingen op een adres van J. van Dormolun,*serg ant- majoorte Amersfoort, houdende verzoek om vergoeding wegens verpleging van zijn echt genote in een burger ziekenhuisop een adres van W. J. Tilinu", ritmeester op non- activitei', houdende verzoek om rechislnr- stelen op een adres van den gewezen 1'itenant-kolonel-intendant C. M. A. Douglas, h udeude vei zoek om verbetering van door adressant in den militairen dienst geleden onrecht en nadeel. De heer H. C. van Capelie, vroeger luite nant by het 5e regiment ÏDianterie en thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nij megen, is benoemd tot Directeur der Hoo gere Burgerschool mot Handelsklasse te Enschede. De heer J. W. van der Valk is, na ver dediging van een proefschrift, aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam be vorderd tot doctor io de Geneeskuude. In het geïllusteerd weekbhd «De Prins" is opgenomen het portret van August Fal- lise, den beeldhouwer die o. a. het borst beeld ontwierp van Joan van Oldenbarneveldt, dat hier ter stede zil verrijzen. We herinneren nogmaals aan de collecte voor het Fonds voor den gewapenden dienst, welke Maandag bier zal worden gehouden. De lijsten voor de audiëntiën ten paleize te Amsterdam worden 13 Mei om vijf uur gesloten. Bepaald is, dat 27 Mei audiëntie wordt verleend om 10 uur aan militaire- en om 11 uur aan civiele autoriteiten, en 28 Mei om 10 uur aan particulieren en om 11 uur aan hen die persoonlijk een verzoekschrift willen overhandigen aan H. M. de Koningin. Dezen zomer worden bier van de Kon. Militaire Academie gedetacheerd de volgende cadetten Bij het 5e regiment infanterie: E. Eisma, F. W. J. Gokkel, G. de Lang, M. L. J. Hof stee, A. K. Langenhagen, A. J. Hillen, D. J. W. Hageman, A. den Hertogen J.Pb. Osten Bij het le regiment huzaren: P. W. Pie- ters, G. P. de Kruyff, C. H. van Doornuin, jhr. IJ. D. Cbr. Quarles van Ufford en H. Cbr. Hekker; Bij het le regiment veld-artillerieJ. I,. Rauh, H. J. Strootman, A. H. Nijhoff, J. H. F. Kerkhoff, C. Th. Neys en H. L. Scheurer. De Militaire school-compagnie en een detachement van het 5e regiment infanterie ter sterkte van 96 man zullen aanstaand -n Dinsdag per trein naar Putten gam om op de heide te mauoeuvreeren tegen infanterie uit Harderwijk. Des nachts wordt een bivak betrokken op de heido aan den Voorthuizerstraatweg en Woensdag terug gemarcheerd, waarbij een konvooi zal worden beschermd tegen cava lerie uit Amersfoort. Het Puttensch lanfare-korps zal den troep van het station Puiten geleiden naar het gevechtsveld en ook in de rust zich doen hooren. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor 14 leden van het kies-college der Ned. Her vormde gemeente werden ingeleverd 375 briefjes, waarvan éeu blanco. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 374 en de volstrekte meerderheid 188. Herkozen werden de heeren H. C. van Dam (335), R. Cruyff (332), P. Boks (326), J. Kraan (310), H. G. Palm (297), N. Wolf- winkel (288), J. N. van Hoogevest (276) en A. M. van Ëemmel (230)gekozen zijn rie heeren M van Heioma (315), mr. (J. M. van Voorst Vader (313), D. Veis Heijn (296), H. Visschor 202), en H. M. Brouwer (191). Herstemming moet plaats hebben tu-schen de heeren: G. van Niewenhuijzen (180) en G. Zekveld (180). Op de heeren A. E. Blok, D. van Zwol en Johs. van Veen werden uitgebracht respec tievelijk 161, 153 en 144 stemmen, terwijl verschillende anderen 3 of minder stemmen verkregen. De herstemming is bepaald op Dinsdag 17 Mei. Het Dagelijkscb Bestuur der vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en orastri- ken" heelt de funcliën verdeeld als volgt: C. M. Cremer, Voorzitter; Joh. H. van dei- Meiden, Onder-voorzittermr. H. J. M. de long, le Secretaris; J. van der Wal Kz., 2e Secretaris; en J. H. C. T. Teengs, Penning meester Dat van de plaatselijke vereeniging voor volks- en schoolbaden is aldus saamgesteld J. Wolter, Voorzitter; m«j. H. M. S. J. de Holl, Secretares; en mr. A. vao Traa, Penningmeester. By bet op Hemelvaartsdag te Wijk-bij- Duurstede gehouden concours voor-fanfi.e- en harnjoniekorpseo, waarbij o.a. de beer G. K. G. van Aaken lid der jury was en «Caecilia" yit Scherpenzeel, onder directie van den heer J. A. Jochems, 's avonds bot ieest-concert gaf, behaalde de HarmoiJie dei- wagen werk plaatsen, directeur de heer C. H. StoetZM-, met 37 punten den eersten 3deu prys in de 2de afdeeling. De le prijs werd met 62 punten behaald door Concordia, te Wyk-bij-Duui stedede eerste 2de prijs met 48 p. door Fidelio, te Woudenberg; de tweede 2de met 45 p. door Caecilia te jcherpenzeel. Tegen den miudugkwam de muziek-ver- eenigiog «Caecilia", van de R. K. Werklie- den-vereeniging ie Uirecbt, door Amersfoort en gaf o.a. in het gebouw van den R. K. Volksbond eenige nummers ten beste. Om éen uur werd nog een korte omme gang geboudfiQ door da stad, hetgeen nog eenig leven bracht in dm ongewoon stillen feestdag. Het Hoofdbestuur van <le Vereeniging van leeraren bij het Middelouar onderwijs heeft een gemotiveerd adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek te willen meewerken tot het invoe ren van een salarisregeling voor de leer krachten aan de Rijks Middelbare scholen, zoodanig, dat daardoor zal worden verkregen een voldoend aanvangssalaris, dat met gere gelde periodieke verhoogingen opklimt tot eeu evenzeer vol lo.-nd maximum-salaris, te verkrygen op een leeftijd, waarop de leeraar daaraan voor zich en zijn gezin vooral be hoefte heeft en waarvan hij, ooit zonder bij verdiensten, helm-olijk kan leven overeen komstig den löveosstandaaid van zijn aiabt en zijn onrreving. Verder verzocht adressante, dat de Regee- i'ing bij liet tot'kenuen van subsidies aan Gemeentelijke en bijzondere Middelbare scholen de voorwaarde moge stsllen, dat voor de leer aren aan die scholen e.-n vol doende salarisri geling wordt vastgesteld en dat, zoo noodig, bij het bcpilen van het bedrag der subsidies aau g-noemde scholen, met de stellen voorwaarde rekening moge worden gehouden. Niet de C. B. W., doch haar tweede elftal, dat zich met slechts 8 mui waagde tegen «Het vijflo", blijkt geklopt. Haar eerste speelde Hemel aartsdag met 10 man legen het eerste d-r H. V. C., dat drie van zijn beste spelers moest alstaan voor het U. P. V. B.-elftal. Bij rust had H. V. C. de leiding met 20, doch het - inde wis, ondanks den zier ster ken tegenwind, nog een 22. De Bc'ii- Iver etiiging „Wilhelmina" heeft bet op Hemelvaartsdag m >ar slecht getrufT-ii met het weder; af en toe dieigende buien en een st rice «i id recht in de basn op de L°usderheide. Het wss we| jam mer, mair de animo leed er niet onder, diar den gehf elen dig flink werd g schot-n. Des 8vonds werden de behaalde prijzen uitgereikt in „De A-end". Ook hier scheen hit regenacltlige weder zijn invloed te doen geldende opkomst was Diet bijter groot. De Voorzitter, de heer D. van Buuren, herinnerde er ain, dat deze bijeenkomst en wedstrijd was ge houden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging, deed uitkomen, dat naast de schietsport ook getracht wordt e'ka ider op gepa-te wijze bezig te houden en sprak de hoop uit, dat dit voortdurend beter mocht worden. Daarna we-d het woord gegeven as a den Voor zitter der plait-elijke «fdeeling van den Kon. Ned. bond van oud-onderofficieren, de i heer H. 8. Val ken bur.-, wijn Vt-rzoc t was de prijzen aan de wie- naars uit te reiken. Hjj wenden te de vereeniging met dezen dag en dit feest geluk. Klein als uw aan tal is, zeide bij, neemt u te midden van het ver- eeaigingsleven i en flinke positie in. Waar anderen moeten beginnen, is door u reeds uw weg ><fgeba- kend, die u speeds verder doet schrjjden naar de volmaking van schietsport en gezellig verkeer onder elkander. Vergret nooit, dat onze kracht niet ligt in de numerieke meerderheid, maar alleen te vin den is in moreel en verstandig overwich'. Wacht u er echter voor, dat gij hen niet brengt i r onze samenleving, zooals er zonvelen zijn, kameraden in naam, mia- manreo zonder k-rakter, zonder goede trouw zelfs. Hij eindigde met de wensch: Moge het waar zijn, dat eenmaal gezegd moge worden: gy allen zjjt irouwe kamera-leu, kden der rchietver- eeniging Wilhelmina. De V -o-zit-er prees allen in het algemeen nut do door hen veroverde prijzen en richtte in het bijzon der een hartelijk woo-d tot den eorsten prytwinnaar op de bsau „Personeel", den lieer D. vui Buuren, welke di"n prijs had verworven nut 46 punten, (maximum 50) ais-and 200 Meter, knielende hou ding. Io volgorde der behaalde punten werden de pryzen uitgezoc t door do heeren: L. R. Meijer, 41 p., J. A. UJing, 39 p., W. Vink, 39 p., J. J. van Uoora 39 p., H. van den E s-kker 37 p., G. vat» Ede 36 p., H. H. J. vao dor V'ugt 36 p., H. van der Weide 36 p., en verier W. vao Ach erbergh, H. J. Rnys., D. van Eek., R. H. 8c >ukking., J. van Oorsohot, B. Heeren, s'rgrant majoor Kraii., serge ant Oskitn, H. S. Valkenburg, C. van Doorn, H. W. Pierik, J. F. de Greef en G. A. J. Hoeiraakera. Op de „geluksbaan" werden de prijzen behadd door de beeren W. Vink 96 p., maximum 100; G. van Ede 95 p.. R. H. Schukking 95 p., J. A. Uding 95 p., sergeai t-majoor Kraai 95 p., R. Meyer 94 p., J. J. van Doom 94, en B. Heeren 90 p. Op de „vrije baan" waren de gelukkig-n de hee renD. van Buuren 52 p., maximum 60; R. Meijer 49, met 24 tot steuuH. H. J. van der Vlugt 49, met 22 tot steunJ. A. Uding 48, met 23 tot steun en D. van Eek 48, met 19 tot steun. Als hoogste vrye liaan-schutter werd de zilveren medaille gewonnen door den heer D. van Buuren. Ten slotte restte den Voorzitter der afdeeling nog een aangename taak om aan den heer R. Meijer uit te reiken een keurig door den heer G. van Ede geteebend diploma m-1 daan y behoorende zilveren medaille invt insc iptie als dank der afdeeling en ter herinnering aan bet door hem veroveren van de ziiveren lauwerkrans op den wedstryd in Juli van het vorig jaar te Haarlem. Een en ander werd afgewisseld door de muziek Van het 1ste regiment huzaren, terwyt een zeer ge animeerd bal het fe 'ft besloot. De burger-schiet.vereeniging «Prins Hen drik" hield Woensdag haar eindwedstryd van het winter-concours in de schiettent nan de Pieter Both-straat. De uiti-lag was 1. Winterconcouiv, maximum 2400 pun ten, rozenprys: J. W. van Eist, 106 rozen, le prijs: J. W. van Eist 2324 p.; 2. R. J. van Ruijven 2321 3. A. E. Blok 2290 4. Tb. de Jtger 2272; 5. W. Ruitenberg 2261 6. J. G. F. van Achterbergh 2249; 7. A. Wildeman 2243 8. W. Floor 2239 9. J. Kleber 2232; 10. H. C. J. van de Pol 2217; 11. M. A. van Bemmel 2201; 12 F. Ruiten- teuberg 2185; 13. K. lpenburg 2174; 14. H. Wassing 2162; 15. M. Hoogevest 2142; 16. L Pezie 208917 J. Boshuizen 2066; 18.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 5