f di De heer R \j k e n sDut is miin taak. Het voorstel van den heer r 1 p m p wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt geen geheimhouding van het gesprokene en beslotene op te leggen. Wandelaars, die de Pinksterdagen de Groote Gasthuislaanije mochten willen pakken, mogen er wel rekening mee houden, dat het brugje daar wordt hersteld en dus het ver keer is afgesloten. Men zie een der kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer. Aan mej. W. A. Everaars, klerk te klasse der posterijen en telegrafie, hier, wie, op haar verzoek, eervol ontslag werd verleend uit 's Rijks dienst, is thans ook een pensioen toegekend. De jongedames W. C. H.van der Burg en G. J. van der Horst Bruyn hebben wegens vertrek ontslag gevraagd als Rijks-telefoniste aan het telegraafkantoor, hier. Aan het atads-tel-foonnet zijn thans aan gesloten met no. 41 Hotel Reichmann, met no. 109 de heer J. H. Elferink, en met no. 170 de heer H. A. de Groot, Ringlaan 1. Nu van Gemeentewege geen gelden be schikbaar zijn gesteld tot het geven van kos- telooze baden, is door den heer P. van Ach- terbergh aan het politie-korps kosteloos het gebruik zijner bad- en zweminrichting aan geboden. Zij wórdt, blijkens advertentie in dit num mer, aanstaanden Dinsdag heropend. Mejuffrouw R. van den Hoven is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Hooglanderveen. De jongedames A. E. Th. Mens, A. van Naarden, Th. E. M. Overmaas, H. T. Rijn- ders, F. Smeels en J. M. A. B. Snoeke be haalden de akte voor onderwijzeres. De heer G. C. van der Horst, candidaat tot den II. dienst, heeft oen beroep ontvan gen naar de Ned. Hervormde kerk te 's-Hee- reuberg. Naar verluidt, is aan de Departementen yan Oorlog ei; Marine een regeling in be wering, waardoor voor officieren wordt afgeschaft de verplichting oni vóór het aan- ;aan van een huwelijk verlof te vragen aan ien betrokken Minister. Zij zal weldra verschijnen in het R lceuil militair. Kapitein A. J. W. van der Grinten, thans adjudant van het le regiment infanterie te Assen, wordt van IC' Mei tot 30 September fjedetacheerd bij hel le regiment veld-artil- erie, hier. Donderdag is in de Tweede Kamor aan de orde gebracht de conclusie van het verslag der commissie uit die Kamer omtrent de inlichtingen op een adres van J. van Dor- moion, sergeant-majoor van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, houdende verzoek om vergoeding wegens verpleging van zijn echtgenooie in een burgerziekenhuis. De commissie stelde voor, den Minister uit te noodigen, voorschriften te geven aan demilitaire geneeskundigen om by het voor komen van soortgelijke gevallen aan de be trokken personen de meest volledige iulirh- lingen te geven en Z.Exc. te verzoeken te willen overwegen of niet de billijkheid ge bied, alsnog aan de weuscben van adressant geheel of gedeeltelijke te gemoet te komen. De Minisier van Oorlog vereenigde zich volkomen met deze conclusie en deelde mede, dat hij den Inspecteur vau den geneeskun digen Jienst heeft verzocht, voortaan de meest volledige inlichtingen te verstrekken. Aan adressant is de helft van de door hem gemaakte kosten terugbetaald. Inmiddels is ook aau andere militairen be neden den raDg van officier, die evenzeer een huisgenoot moesten doen verplegen in een burger-ziekenhuis, de helft der kosten terug gegeven. De Jaarvergadering der vereeniging «Kiu- derzorg» in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk, Donderdag in het tehuis «Aldegonde» hier gehouden, was zeer druk bezocht. De ochtendvergadering, die omstreeks half elf aanving, was voornamelijk gewijd aan finaucieeie aangelegenheden en vooiziening in Bestuurs-vacatures. De rekening over 1909 sluit by een totaal bedrag aau uitgaven van flO 710.56 met een tekort vau ruim f 1600. Wel wordt de financieele toestand gunstiger, doch de meeste kerkeraden hebben niet voldaan aan het verzoek om voor de vereeniging kerk-collec- ten te doen houden; slechts Amersfoort, Baarn en Soest deden dit wel. Van de obli- gatie-leening is f2500 nog niet geplaatst, ofschoon de arbeid der vereeniging zóo belangrijk is. Dr, A. W. Bronsveld, ils. P. A. Len«, jbr. G. A. SchiinmelpeDninck en ds. M. Baren- drecht werden herkozen, terwyl in de vaca- luren-ds. H. C. Biiët (bedankt) en baron Van Heemstra (overleden) werden gekozen ds. Drost en de beer C. Huoers. ju de middagvergadering werd bet Jaar verslag uitgebracht, waaruit onder meer bleek, dat 97 kinderen aan de vereeniging zijn oevertrouwd. Eén kindje stierf na slechts acht dagen in het tehuis te zijn geweest. Da vereeniging heeft zeer den steun noodig van patroons ten plattelande, die bereid zijn de verpleegden als leerlingen maar te geiyk als huisgénoct san te nemen. Het gedrag der kinderen liet niets te vre.i- schen over; de geest in het tehuis is uit stekend, dink zij ook di uitnemende wyze waarop de Directeur, de heerGordeau, diens echtgenoote en het verplegend personeel zich kwijten van hun dikwijls zeer moeilijke taak. Ia het naj lar z»l hier ter stede een bazar ton bate van de sticbtiog worden gehouden. Juist hierna kwamen nog 2 leden ter ver gadering. De «Stadscourant" vau Donderdag bevat de gewijzigde Statuten van da vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en i ra- streken». Devercenigiug heeft ten doel de opleiding van jongelieden «ot bekwame ambachtslie den te bevorderen, en tracht dit doel te be reiken door het oplichten en in stand hou den van eeo Ambachtsschool te Amersfoort. Bovendien heeft zij ten doel, verdere tech nische opleiding te geven aau ambachtslie den, en nacht dit doel te bereiken door het oprichten en in stand houden van vervolg cursussen aan de Ambachtsschool. Voor iederen cent besteed voor een pak Quaker Oats krijgt ge de volle waarde in smakelijk, versterkend voedsel terng. Quaker Oats wordt gemaakt in de modernste fabrieken van de beste haver die er groeit Indien ge Quaker O&ts koopt, betaalt ge alleen vor de havermout en voor niets anders. Beginnen de niet-Persmenschen nu óok te gelooven, dat het te ver in den tijd is om een avondvergadering te houden, of was het late uur van aanvang (9 uur plus het kostelijk Amersfoortsch kwartiertje) dan wel de seizoendrukte de oorzaak, dat de maand vergadering van «Handel en Nijverheid" Donderdagavond zóo slecht werd bezocht? De weinig belovende agenda kan het niet zijn geweest, want de trouwe comparanten weten maar ül te goed, dat in deze vereeni ging juist een sobere agenda meestal een zeer belangrijke bespreking pleegt te geven. Om kwart na negenen waren er 4 van de 7 Bestuursleden éen had bericht van ver hindering gezonden en 2 van de ruim 200 leden. En dit, waar het slotwoord van den Voor zitter iu de vorige vergadering nog wel was geweestLaat ons het nieuwe boekjaar met nieuwen moed tegentreden. De notulen van 14 April (toen er 21 leden waren) werden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. De Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, memoreerde hiernc het verlies, dat de ver eeniging inmiddels heeft geleden door het overlijden van den heer W. van Wijngen. Is een sterfgeval steeds betreurenswaard, te treuriger is dit nu een man nagenoeg in het begin van zijn leven, is ontvallen aan zyn groot gezin. Drukke bezigheden beletten hem veelal, de vergaderingen te bezoekendoch hy had niettemin steeds een waim hart voor de vereeniging en gaf daarvan meermalen blijk. Aan de orde waren de Ingekomen stukken een verzoek van den Middenstandsbond om opgaven ten behoeve van een stilistische en grafische tabel voor de tentoonstelling te Brussel aan dit verzoek is inmiddels voldaan een bulletin over Onderlinge brandverze kering, van de hand van mr. W. H. A. Elink Schuurman ter lezing voor de leden in het kantoor der vereeniging, Soesterweg 24 de 23ste lijst van wanbetalers, uitgegeven door het centraal-bureau voor informatie- en incasso wezen, reeds aan de leden verzonden vier adviezen over oneerlijke concurrentie, het punt voor het in Juli te Arnhem te houden 7e middenstands-congres zoo noodig te behandelen in een volgende vei- gadering een schrijven van den Middenstandsbond over oprichting van een middoustands-cre- dietbank te Amersfoort. Het Bestuur is unaniem van meening, dat aan een derge lijke instelling hier geen behoefte bestaat en stelt voor, deze zaak voorloopig te laten rusten. Aan de orde ware de Mededeelingen, met name, dat op initiatief van „Handel en Nij verheid" hier zich constitueerde een veree niging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken", welke een Bestuur koos, waarin twee Bestuursladen van H. N. zitting kregen. Daar by de rondvraag niemand het woord verlangde, werd om 9.25 de vergadet ing ge sloten. Ia de plaats van den heer H. Tromp van Holst is than* de heer F. Limeris opgetre den als Secretaris der plaatselijke af.leeliug van het Utrechtsch genootschap voor land bouw en kruidkunde. De vereeniging tegen den vuilhandel, die, ook in stilte, Amersfoort dikwijls aan zich heeft verplicht, heeft thans een minder ge lukkig bewijs van ijver gegeven. Men weet, dat de nogal schril gekleurde Engelsche prenten weder zeer in mode zijn. Natuurlijk heeft de heer J. G. Fontoin ge zorgd, eenige nadrukken, echter op den or- gineelen steen, in voorraad te hebben en het spreekt van zelf, dat hij «lie etaleerde. Een er van stelt een familietafereeltje voor, dat, kort beschreven, een moeder verbeeldt die voor haar huisgenooten brood snijdt. De meesten hunner hebben reeds hun portie gekregeu, doch een zoowat vierjarig blond jongske, op den voorgrond, issloutgeweest; hij heefi den tol en het zweepje, die op den grond liggen, kennelijk niet willen oprapen en moeder, die weet, dat jonk rijs is te betuigeü, heeft hem juist gezegd, dat, als hij niet meer koppig is, bij ook een snee brood zal krijgen. Deza tocspaak schijnt diepen indruk te maken op den kleuter, die met de zenuw- achiigheid, kinderen eigen, aan bet eenige kleedingstuk dat hij nog aan heeft ('t is kennelijk bedlyd voor hem) heftig staat le frommelen, waardoor zijn het hooge woord moet er maar uit hemdje (hoe zullen we dat nu zeggen zonder nieuwe er gernis te wekken) istrop bas en haut en trop haut en bas. Het te ijverige lid der vereeniging heeft in die voorstdliug zoo'o aanstoot gevonden, dat hij de politie er in mengde, dia den heer Fontein verzocht hèt prentje, dat in zijn geheel 71 bij 61 centimeter is. te verwij deren. De, heer Fontein heeft zich gehaast, de Italiaansche methode toe te passen, namelijk een papiertje te leggen op het kinderfiguurtje. Slechts ontbreekt de geijkte bijvoeging: Pour artistes. De «Kampioen" wijst op de prachtige en lang gewenschte verbetering voor de wiel- lijders, welke spoedig zal zyn tot stand ge bracht, nameiyk een rijwielpad van 24 UOO M. leogte langs de Rijks groote wegen in de Provincie Utrecht, waaraan de aanbeste ding 30 Mei z>l plaats hebben. Die paden zullen o.a. worden aangelegd langs de wegen Eemnes— Hoogland—Hoeve laken, Amersfoort—Ede, Zeist—Woudenberg en Vollenhoven—Amersfoort. De U. V. V. heeft serie-wedstrijden uit geschreven, te Utrecht op de beide Pinkster dagen te houden. Van hier nemen daaraan Tweeden Pink sterdag deel Quick I en H.V.C. I. De eindwedstryden en de eerewedstryd worden 22 en 99 Mei gehouden. De Commissaris der Koningin in deze Provincie loofde voor deze wedstrijden een zilveren medaille uit. Weldra zal van Gemeentewege worden aanbesteed het gewone onderhoudsveifwerk van het Raadhuis, de gebouwen der Reini ging de Nieuwe begraafplaats, het Werkhuis,. de Waag, bet Politic-bureau en de voorma lige poorthuisjes. Een en ander moet 1 Augustus gereed zyu Aan «le markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boereuboteraan de Centrale bo- termyu 7150 Kilo ongezouten en 377j Kilo gezouten fabrieksboter ouder Rijks-controle. De prijs aau de markt was 11.10 ft f 1.40, die aan de myo f 1.10 a fl.2l. De lantaarns van uuto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om tien minuten voor half negen, die van andere voertuigen uiet later dan tien minuten voor negenen branden. Wie een twistvuur aanblaast, moet zich niet verwonderen als hij brandwonden oploopt. Uit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder heeft het paleis en het park te Soestdyk nog deze maand welwillend voor de publieke bezichtiging opengesteld. Kaarten daarvoor zijn te verkiijgen aan het hotel Trier, te Soestdijk. Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge- meente te Hoevelaken is thans beroepen ds. P. de Looze, te Waarder, bij Woerden. Heden werden de beide koloniehuizen van het Centraal-genootschap voor kinder-herstel lings- en vacamie-kolonies te Nunspeet weder bevolkt met 45 zwakke kinderen, uit 7 Ge meenten. Inhoud „Wereldkroniek" 14 MeiDe dood van Edward VII, Koning van Groot-Brittanpië en Ierland. Hillen's nieuwe sigarenfabriek te Delft Courses te Duindigt, Bussum en Woestduin. Multatuli-tentoonstelling. Per sonalia. Kroniek van de week. Het hotel „Roozen" te Haarlem. Het feest van dokter Mari. Caricaturen uit het buitenland. BEURS0VERZICHT van 7 Mei tot 13 Mei 1910. Den dood van den Koning van Engeland heeft, tegen veler verwachting in, de Beurzen weinig of niet beroerd. Reeds aanstonds bij de met spanning tegemoet geziene opening der Londen- sche Beurs bleek, dat de twee rustdagen, sinds het overlijden van Koning Edward verloopen, een kalmeerendon invloed hadden gehad en dat men daarvan gebruik bad gemaakt om maatregelen te nemen ter voorkoming van hef tige koersbewegingen als gevolg van mogelijke realisaties op kleiner of grooter schaal. De markt zette dan ook aanstonds Hink vast iu, zoodat deze zich, in tegenstelling met den daaraan voorafgaanden Vrijdag, boven pariteit bewoog. Deze vaBte stemming is verder de geheele week gehandhaafd, hoofdzakelijk wei tengevolge van het feit, dat de politieke partijeD, die thans in Engeland zoo scherp tegenover elkander staan, tot een voorloopige regeling trachten te geraken, teneinde uet den nieuwen Koning niet al te moeilijk te maken, zoodat de hervatting van den strijd tusschen Hooger- en Lagerhuis en de mogelijk daaruit voortvloeiende nieuwe verkie zingen waarschijnlijk tot ver in het najaar zullen worden verschoven. Evenzeer was van invloed de verdere versterking der positie van de Bank of England, die zoodunig verbeterde, dat sommi gen meenden reeds deze week een verlagÏDg van het disconto le kunnen verwachten. In con servatieve kringen was ruen echter die meening niet toegedaan, doch de verlaging, misschien wel met een vol procent, in de volgende week lijkt waarschijnlijk. Ooit te New-York had men zich voorbereid om door het verleenen van ruimen steun een evenlueele déroute tengevolge van den dood van Edward VII te voorkomen, zoodat de markt daar in het eene Beureuur van Za'erdag (immers de Beurs werd ten teeken van rouw reeds om 11 uur gesloten) een zeer vast verloop had, hoofd zakelijk tengevolge van het dekken van contra- mineurs, die een zóo vaste stemming niet hadden verwacht. De invloed van de berichten omtrent het plaateen van bonds in Europa bleef ook deze week van kracht en toen een scherpe daling der wisselkoersen, gepaard met een verlaging van na graanprijzen, tengevolge van het mede- vallende oogstverslag, plaats vond, kreeg de BeurB een oogenblik zelfs een willig aanzien. Wel is dit niet behouden kunnen blijven, is Wallslreet weer spoedig teruggevallen in zijn apatische houdiug en zón de omzetten weer te- ruggeloopen, doch het koersavans, dat in het begin der week over de geheele lijst behaald was en voor sommige fondsen drie procent of meer bedroeg, is vrijwel geheel behouden kun nen blijven. Uit het deze week gepubliceerde Regeeringsrapport is gebleken, dat de aanvan kelijk berichte schade, aan den oogst toegebracht, schromelijk overdreven was en dat, hoewel iu sommige Staten een geringer opbrengst wordt geraamd, de oogst in zijn geheel bij die van het vorige jaar niet zal ten achter blijven. Intusschen is omtrent het waarschijnlijk ver loop der Amerikaanache markt nog moeilijk een verwachting uit te spreken. Eenerzijds zyn enkele ongunstige factoren opgelost, welke de markt sterk drukten, doch anderzijds zijn er nog verschillende factoren, die remmend blijven werken. De voornaamste daarvan is wel de bin- nenlandsche politieke toestand en velen schrij ven het dan ook daaraan toe, dat Wallstreet m zijn lethargische houding blijft volharden. Hoe dit echter zij, het blijft een opmerkelijk verschijnsel, dat de markt maar steeds op het zelfde niveau blijft hangen en dut een samen loop van ongunstige faotoren niet in staat is

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2