Stadsnieuws. schrijver; immers bij luistert niet enkel, hij merkt op tevens. En deze eigenschap ik blijf erby, dat zij een deugd is heeft hjj dan uit zyn kinderleeftijd be houden, want schorper waarnemers dan kinderen zyn er niet. Maar dit wil niet zeggen, dat alle no vellisten of romanschrijvers goede luiste-: raars zijndaaraan ontbreekt veel. De goede luisteraar is hij misschien, die een roman zou künnen schryven, maar er niet toe komt, wellicht juist, wijl hy een goed luisteraar is. Want het vermogen te bezitten om te kunnen luisteren naar het levenslied van anderen is waarlijk een hemelsche gave, welke een kort en anders arm oogenblik duizendmaal ver lengt [en verrijkt. Geljjk de monnik in het oude verhaal, die van zjjn klooster gelokt werd door het lied van den blauwen vogel en duizend jaren geleefd had, toen, de bekoring geëindigd, hij dacht, dat het slechts een half uur was Te kunnen luisteren, is wel waavlyk een deugd, wijl het, als alle andere, zjjn eigen belooning bevat. Aldus Peregrinus in het N. v. d. D. Rijfespensionueoring van Gemeente-ambtenaren. De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren heeft tegen Zaterdag '28 Mei a.s. te 's-Gravenhage een propaganda-verga- dering uitgeschreven voor een Rjjkspension- neoring van Gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Als sprekeis zullen optreden de Kamer leden prof. mr. H. L. Drucker en prof. dr. W. H. Nolens, en de beeren J. N. Elenbaas, Burgemeester van Krabbendyke, eo Th. Pels, Secretaris van 's-Hertogenbosch. Deze bijeenkomst belooft te worden een waardige en krachtige openbaring van bet reeds veie jaren zoozeer op den voorgrond tredend, al hun wenschen overheerscbend verlangen der Gemeente-ambtenaren naar spoedige aldoening van deze hoogst belaog- rjjke zaak, die in ons land voor zoo goed als alle andere openbare ambtenaren reeds sedert zoovele jaren regeling be* ft gevonden. Wel blijft over het algemeen de Gemeen telijke ambtenaarswereld vertrouwen stellen io de reeds zeer spoedig na haar optreden door de tegenwoordige Regcering uitgespro ken bedoeling om deze zauk tot een goed einde te brengen. Intusschen ontstaat toe nemende ernstige ongerustheid en pijnigende onzekerheid wegens den langen duur, die vuor hare voorbereiding scbijut noodig te zjjn. Vooreerst toch is de ministerieele le vensduur een zeer wisselvallige en meestal korte, terwijl de Gemeente-ambtenaren op de Ministers Heemskerk en Kolkman al hun hoop hebben gezet. Maar bovendien vallen in dit groote korps openbare ambtenaren als bet ware eiken dag nieuwe slachtoffers. Geregeld worden oude, afgewerkte ambte naren broodeloos, blijven weduwen en kiuderen onverzorgd achter. Deze zaak, waarvan algemeen de billijkheid wordt erkend en waarbij groote algemeene belangen zijn betrokken, vereisebt wel zeer dringend rege ling. Reeds nu kan dan ook bet Bondsbestuur verklaren, dat de heerscbende onzekerheid honderden Gemeente-ambtenaren met on- weerstaanbaren drang zal bewegen, door be zoek aan genoemde vergadering blyk te geven van hun groot begeeren naar zeer spoedige vervulling van hun dierbaarsten hartewenscb, waarvoor zij reeds zoolang krachtig hebben gestreden. Hervorming Gemeente- belastingen. Het Bestuur der Algemeene Winkeliers- vereeniging, te Amsterdam, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezondeD, waarin bet, naar aanleiding van bet door de Re- geeting ingediende ontwerp in zake eener nadere regeling van de Gemeente-belastin gen eenige opmerkingen maakt. Hoewel het adresseerend Bestuur zich niet ontveins», dal de verlerings- en zakelijke heffingen, waaraan het ontwerp boven de persoonlijke heffingen, welke den Gemeenten zooveel kwaad doen, een eerste plaats wil verschaffen, huu nadeelen hebben, acht het toch deze oplossing de juiste. Maar het wy9t dan op het feit, dat onder do bestaande belastingwetgeving de Rjjks- personeele belasting, welke reeds als verte- rings-belasting tot zeer booge bedragen wordt geheven, voor winkeliers en tal van andere beastingplichtigen tevens een xeor scherp zakelijk karakter heeft, terwjjl het, naar baar oordeel, nimmer in de bedoeling kan liggen om in de toekomst, zoowel voor Ryk als Gemeenten beide, de averterings"- en »zake- lijke" heffingen zulk een overwegende plaats te doen innemen. Het eerste bezwaar tegen do Personeele belasting, reeds in 1903 in een adres genoemd, betrof de bolastbaarstelling van perceelen en perceelsgedeelten, welke als winkel worden gebruikt. Het tweede bezwaar was gericht tegen de wyze van berekening van het aan tal Gemeente-opcenten voor perceelen, welke door den winkelier deels nis winkel, deels als woning worden gebruikt. Waar nu deze bezwaren bij de thans vigee- rende wetgeving reeds bestaan, ziet de ver eeniging, vooral voor den winkelstand, met bedenkelijkheid de toekomst tegemoet, bij aldien de Gemeentelijke belastingheffing van aard verandert en Gemeentelijke debiet- rechten, Bedrijfsbelastingen, zoomede wellicht andere zakelyke heffingen, misschien den in tocht zuDon doen. Hoeveel van het boven opgegeven gepachte land is van ouders gepacht Hoe groot is de uitgestrektheid hooigras in 1910 bygekocht1 De adspirant-commies A. P. Benjaminse, teh Postkantore Itierj is bevordert! tót com mies der postei ijen en telegrafie 4e klasse. Kapitein A. C. M. ridder Alewjjn, van het le regiment veld-artillerie, wordt van 1 Juli tot 1 October gedetacheerd bjj het 5e regi ment infanterie. Onder leiding van de kapiteins van den Generalen staf J. L. ten Bosch en T. F. J. Muller Massis zullen de leerlingen van het 3e studiejaar der Hoogere Krijgsschool van het leger hier te lande van 26 Mei tot d Quaker Oats is meer waard, dan elke andere soort havermout. Hoewel het fabriceeren ons meer kost, betaalt ge niet meer dan voor minder waardige namaaksels. Dat bijzonder groote verschil in kwaliteit krijgt ge toe. Inde Lut.iersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan dr. W. van Lingen, Evangelisch Luthersch predikant uit Doetichem in de Remonstrantsche kerk ds. J. van Loenen Martinet, emeritus Her- vormdpredikant uit Bussumvoor den Doops gezinden kring de. E. M. ten Cate. Bjj de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van het kies-college der Nad. Hervormde gemeente werden ingeleverd 181 briefjes, van welke 5 blanco. Gekozen werd de beer G. Zekveld met 90 stemmen de beerG.van Niauwenhuizen ver- wierf 86 stemmen. Bjj de op 3 Mei gehouden verkiezing wer den uitgebracht 374 geldige stemmen. De Commissaris der Koningin in deze Pro vincie is aanstaanden Zaterdag verhinderd, audiëntie te verleenen. Ook gravin F. Scbiramelpenninck zal mor gen geen bezoeken afwachten. Keeds deelden we met een enkel woord mee, dat tusschen 20 Mei en 20 Juni ook bier zul worden gehouden een telling be- trelfende bet grondgebruik zoowel in eigendom als in pacht en de landbouw- dieren van jverscbillende soort. Het is zeer wenscbeljjk, dat deze gegevens zoo nauwkeurig mogelijk worden verstrekt en den door de Gemeente daarvoor aange stelde personen, met de telling belast, bet werk zoo gemakkelijk mogelijk wordt ge maakt. Deze telling en de belastingen hebben hoegenaamd niets met elkander te maken, zoodat dan ook vertrouwd wordt, dat de medewerking der ingezetenen, aan wie in lichtingen zullen worden gevraagd, niets te wenschen zal overlaten en er slechts juiste opgaven gedaan zullen worden. De uilvoering der telling zal belangrijk worden bespoedigd, zoo men eenige dagen vóór de telling zjjn bedrjjf met nauwkeurig heid nagaat en de antwoorden als 't ware gereed heeft liggeD, wanneer de teller zich aanmeldt. De vragen welke worden gesteld, zjjn de volgende Hoofdberoep. Oppervlakte eigen land (bouw-, gras- of tuingrond) in gebruik. Oppervlakte gepacht land (bouw-, gras- of tuingrond) in gebruik. Paarden boven en beneden drie jaar. SpringstiereD. Melk- en kallkoeieo. Mestkalveren. Ander mestvee. Jong vee boven en beneden éen jaar. Heideschapen. Andere schapen boven en beneden éen jaar. Bokken en geiten. Varkens boven en beneden zes weken. In 1910 geboren kuikens. Oudere kippen. Korven en kasten met bjjen. Juni oefeningen houden in de omgeving van Amersfoirt en Ede. 0<.dei' leiding van den kolonel-comman dant van bet le regiment huzaren zal in Juni een oefeningsreis worden gehouden en zullen op 9 en 10 Juni aan De steeg worden ingekwartierd 16 onderofficieren en minderen benevens 29 officiers- en rjjkspaarden. De negen officieren deelnemers zullen in het hotel »De Engels verblijf houden. Kapitein-intendant L. J. H. Hejjman, vroe ger hier in garnizoen en thans toegevoegd aan den boofd-intendant, wordt 1 September werkzaam gesteld aan do Hoogere Krijgs school als leeraar in warenkennis, legerverple- ging, militaire administratie en leger-admiui- stratie. De muziek van het le regiment huzaren zal op 27 Mei te paard de groote aubade begeleiden, welke dan door een 6000 dames en heeren en 4000 kinderen te Amsterdam aan H. M. de Koningin wordt gebracht. Ook de stafmuziek van het 5e regiment infanterie zal daarbij meewerken. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het Voorbereidend militair onderricht zal de aanmelding tot deelneming aan dit onder richt, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni eerst komende en wel a. in plaatsen waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt, bjj den comman deerenden officier der infanterie of der ves ting-artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burge meester der Gemeente. Bedoelde commandeerende officieren en Burgemeesters zenden voor of op 1 Juli aan den Inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende, onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten alle vet- zoeken om alsnog tot het onderricht te wor den toegelaten, zullen worden afgewezen tenzij de belanghebbenden kunnen aan- toonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zjjn aan te late aanmelding meenen we de jonge lieden, die aan het Voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October aanstaande begint, nadrukkelijk opmerkzaam op te moeten maken op de nood zakelijkheid, zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwjjl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding óok moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Vannacht omstreeks half vjjf degeleer den, die op onderzoek zjjn naar IJsland, de Sandwich-eilanden en TenerifTe, zullen weldra op de secunde nauwkeurig het juiste moment meedeeJen is de aarde door de staart der komeet van Halley gegaan; het staartje, dat Vrjjdag 58 millioeu eo Zaterdag reeds 74 millioen Kilometer laDg was en, volgens de deskundiger, sedert die laatste mededee- liog nog weer enorm is toegenomen. Het doortrekken duurde juist een uur, met een snelheid van 156 000 Kilometer per uur. En dat passeeren heeft plaats gehad zon der dat iemand behalve dan de slerre- kundigen, als de bewolking hun gunstig is geweest er iets van heeft gemerkt; alsof een sneltrein toet razende vaart joeg door de rookpluim eener hem op de nevenlyn voorbijsnellende locomotief. De C. B. W. heelt Tweeden Pinkster dag deelgenomen aan de serie-wedstrijden te Zeist, uitgeschreven door »Olyrapta" al daar, en Sport Staalt Spieren, uit Doorn, ge slagen met 2—1. Aan taanden Zondag de etndwedstryden. A tout péché, miséricorde. En daarom vindt alsnog plaatsing het volgende berichtje, dat een der deelneemsterstjes #erg graag zou opgenomen zien. De onlangs hier opgerichte fietsclub sJuliana" bield Tweeden Pinksterdag haar eersten clubtocht. Een dertigtal jongedames' en jongelui vertrok om 7 uur 's ochtends van hier over Scherpenzeel naar de Grebbe, waar twee uur werd gerust, en verder door Rhenen, Eist, Amerongen en Doorn terug naar Amersfoort, dat zonder al te veel band ongelukken omstreeks 7 uur 's avonds weer werd bereikt, waarna nog een ritje door de stad werd gemaakt. Een dol gezellig tochtje, begunstigd door heel mooi weder. Wie nog zou willen toetreden, melde zich aan bij den heer A. van Winterswijk, Kor- tegracht 2, of bij rnej. A. Kortes, Soester- dwarsstraat 19. De temperatuur van het water in de zwemschool was gisterochtend om 7 uur 66 graden en hedenochtend 65 graden Fahrenheit. Welk een verschil, bij een week geleden. De Chemische wasscherij van de firma Winkel Co., te Apeldoorn, heeft een reclame verzonden, welke opgeld zal doen en een kostelijke herinnering is èn voor haar inrichting èn voor automobilisten en wielrij ders. Een maandkalender ter grootte van een briefkaart op welke, achter de data, zyn aan gegeven de uren waarop de lantaarns van auto's en fietsen moeten aangestoken. Ook is er ruimte voor aanteekeningen. Het voornemen bestaat, dit kalendcrlje, dat menigeen boete zal besparen, maandelijks uit te geven. Aan de Centrale botermyn werd om de Pinksterdagen gister aangevoerd 9775 Kilo ongezouten en 4425 Kilo gezouten fa- brieksboter ouder Rijks-controle. De prijs was f 1.07 a f 1.16. Bij de gisterochtend door architect W. van Schaik namens de N. V. »Volksbuisvesting" gehouden aanbesteding voor den bouw van nogmaals acht woningen, nu aan de Tol straat, waren minste inschrijvers Gebrs. Van Beek, te Raarn, voor 115 758. Gisteravond ontstond na het Lof een begin van brand in de R. K. kerk aan de Lange- gracht. De kapelaan en de koster doofden in allerijl de vlammen. Do perzik was eens een bittere amandel. Uit den omtrek. Ds. J. Koppe, te Bunschoten, heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Coevorden. Ook de Gemeenteraad van Putten heeft besloten, niet in te gaan op het vei zoek van Burgemeester en Wethouders van Amers foort van 24 Februari om vuor den éenen spoorleerling der Hoogere Burgerschool hier uit de Gemeentekas bij te betalen f65. De Voorzitter, Burgemeester mr. W. van Roosinalc Nepveu, zeide nog wc), heel goed te begrijpen de drijfveer van het Gemeentebe stuur van Amersfoort, dat treinen vol leer lingen uit de omliggende Gemeenten krygt, tengevolge daarvan het leeraren-personeel moet uitbreiden, enz., wat groote uitgaven vercischt, doch geen geld ontvangt, behalve het schoolgeldje van f60, dat waarlijk een spotprijs is. Hij zelf betaalde voor het be zoek van het Gymnssium te Amsterdam f 100 per jsar. Een der Raadsleden zeide, dat, als men tot het treffen van den maatregel overging, waarschijnlijk voor allerlei soort leerlingen, ook kinderen van mei schen van 't Veld, toegang tot de Hoogere Burgerschool zou worden verlangd, en dat hij meende dat de Gemeente Kampen slechts f50 schoolgeld heft wat volgens den Voorzitter haar rijkdom permitteert te doen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten aan Rurgemeester en Wethouders van,Amers foort teschrijven, »dat Putten vriendelijk voor de eer bedankt". Vermoedelijk ten gevolge van kwaadwil ligheid ging Dinsdag in het Holkerveen bij de halte Hoevelaken in vlammen op het boerderijtje van H. van Manen, te Amers foort, bewoond door Maas van den Berg. Behalve een groot gedeelte van den

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2