Nieuw Parjjs Waarom GROC TOILETZEEP EAU DE COLOGNE. i Brillen en Pince-Nez in Goud, Zilveren Nikkel. I MAGGIs4 Gemengd nieuws Advertentie ii. Prima kwaliteit Scharen en Messen W. F. A. GROENHUIZEN, Sï^ Bouillon-Blokjes Stoom wasseherij W. G. BURGER, inboedel, die laag was verzekerd, verbrandden drie raestkalveren. jn den nacht van Zaterdag op Zondag verbrandde in het Nykerkerveen de woning van de weduwe Kamphorst, die, niet ver zekerd zynde, daardoor al haar bezit verloor. Ook deze brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid. Een der vermoedelijke daders is reeds verhoord. Kiesrecht voor vrouwen. Mat 71 tegen 10 stemmen heeft het Noorsnhe Storthing het wets ontwerp aangenomen, waarbij het tot dusverre beperkts kiesrecht voor vrouwen uitgebreid wordt. Het aantal keisgerechtigde vrouwen vermeer dert daardoor met 200 OQQ ruim. De bladen spreken over een plan tot een verandeiing in de uitrusting der Duitsche offi cieren en manschappen. Dt officieren, behalve die te paard, sullen in oo.'oes'ijd gewapend worden met karabijn en sabelbajonet, terwijl zij in vredestijd niet meer de lange sabel zullen dragen, doch een van soort ponjaard, zooals de zeeofficieren reeds hebben. Voorts zou voor de huzaren de groote cava- leriesabel vervangen worden door een kleiner wapen, dat ook als bajonet op de karabijn ge plaatst zou kunnen worden. Het geloof aan voorteekenen en andere ge heimzinnigheden van dien aard is nog algemeen, maar in Engeland, rueenen wij, meer verbreid dan te onzent. Bij den dood van Koning Edu- ard heeft men dan ook dadelijk het oude rijm aangehaald If our Lord falls on our Lady's lap England shall have a great mishap. Dat wil zeggen: Als onze Heer valt op onze VrouwB' echoot, zal Engeland hebben een onge luk grootm. a. w. als Goede Vrijdag en Ma ria Boodschap samenvallen, zal er iets ergs ge beuren. En dan nog de komeet I Een bewijs, hoe sterk in Engeland het geloof aan dergelijke dingen nog is, levert de „Times", niet zoozeer misschien dooi er een hoofdurtikel aan te wijden, als door het noodig te vinden, ernstig te schrijven: „Men moet in deze dingen geen voorteekenen zien Er zijn eigenlijk geen voorteekenen. Komende gebeurtenissen werpen ongetwijfeld dikwijls hun schaduw vooruit, maar de herkenning daarvan is öf bloot wijs heid nit do gebeurtenis, öf een vernuftige voor spelling van de uitwerking, die waarschijnlijk zul volgen op reeds in werking geziene oorzaken". Het samenvallen van Goeden Vrijdag en Ma ria Boodschap komt maar zelden voor. Het is, vóór dit jaar, het laatst geweest in 1864voor dien in 1853 en 1841 en niet meer in de 19e eeuw. In de 20e eeuw zal het Dog enkel gebeu ren in 1921 en 1932. De „Times" gaal voort: „Wij zijn allen on der den indruk en kunnen misschien nauwe- lijka anders, wanneer een van die oude voor zeggingen, hoe toevallig dan ook, in vervulling treedt door een onverwachte gebeurtenis van wereldbetekenis en diep histoiisch belang. Dat is de manier, waarop de monschelijke verbeel ding werkt en waarschijnlijk heeft gewerkt van het begin van den geschiedkundigen tijd af. De laatste hypothesen van overerfelijk heid schij nen niet onvereenigbaar te zijn met bet behoud, door onze beschaving heen, van eetiigo der pri mitiefste instincten, geloofsvoorstellingen en bij- geloovigheden van den mensch uit de oudste tijden. „Die overblijfselen kunnen grootendeels diep begraven liggen in de onbewuste schuilhoeken van ons wezen; maar in oogenblikken van groote ontroeriug, vooral wanneer die outroering tege lijk groote menigten omvat, kan het gebeuren, dat de heerschappij van de rede tijdelijk wordt opgeheven en verzwakt, en dat de lang verholen Bpoken van het geloof van onze vroegste voor vaderen opstaan en spreken. Het was niet de rede, die den geest van den oudsten mensch behnerschte, maar verbazing, onwetendheid en ontzag. Zijn begrip van oorzaak en gevolg was vaag, onvast en grillig; vandaar, dat eeü onge wone gebeurtenis voor hem niet het nog onver klaarde gevolg van eenigo niet uitgevonden oor zaak, maar de geheimzinnige oorzaak en zekere voorspelling van een dreigende ramp was. Is het wel zeker, dat wij allen zelfs nu ons geheel hebben losgemaakt van een dergelijke manier om de dingen te bezien"? Dit is slechts een stuk uit het belangwek kende artikel, dat de „Times" aan deze dingen wijdt. Intusschen maakt de Engeleche Pers er weer opmerkzaam op, dat de dood van prins Albert, koning Edward's vader, spoedig gevolgd is door een mijnramp, waarbij driehonderd men- schen omkwamen. En nu de ontploffing in de mijn te Whitehaven. De heeren Van Hamel Roos en Harmsen onderzochten een hun gezonden soort sigaren, welke een betrekkelijk laag nicotine-gehalte bleken te bezitten van 0.93 pCt. Ten einde Da te gaan, tot welk bedrag dit nicotice-gehalte stijgt bij het rooken, werd een tweede proef uitgevoerd op verschillende einden der sigaren, nadat tweederde ervan opgerookt was. Het bleek dat, nadat van 4'/s Gram (het gemiddelde gewicht van een sigaar) 3 Gram, overeenkomendo met V» van het volume (lengte) der sigaar, opgerookt was, de overige l'/s Gram 1.66 pCt, dus bijna tweemaal meer, nicotine inhielden daa de gebeele sigaar. Het nadeel van het geheel oprooken van een sigaar blijkt derhalve ten duidelijkste uit deze bepalingen, en al is het ook wat duurder rooken, is toch het wegwerpen van het laatBte eind uit hygiënisch oogpunt ten zeerste aan te bevelen. Gesmolten hout. Doodeenvoudig een curiositeit van hot laboratorium, die evenwel heel spoedig een hoogst belaDgryke toepassing zou kunnen hebben, zegt het „Journal des Brevets", want het is door zeer eenvoudige en weinig kostbare procédé's mogelijk, hout te smelten. Van dit product «or.lt reeds gebruik gemankt om drukletters le moken van groote afmetingen, zooul3 die bijv,, welke worden ge bruikt voor aanplakbiljetten. Wijl het mogelijk is, aan bet te sn ellen hout antiseptische middelen toe te voegen, die een onbepaald tijdsbestaau er aan verzekeren, kan men rekenen op een meer en meer groot en veelzijdig gebruik. Niet altijd wordt een kalf geslacht, als de ver loren zoon terugkomt. Zoo'n terugkomst vindt wel eens plaats onder de meest nuchtere omstan digheden en een aardig verhaal bereikt ons uit Yorkshire, een geschiedenis, die wel teekenend is voor het karakter der bevolking aldaar. Een jongeman, die gedurende zes jaren in Australië heeft gezworven, komt terug naarziin ouderlijk huis in Yorkshire. Geheel onverwacht komt hij in zijn geboorteplaats en treedt de ouderlijke woning binnen. De vader is jukt bezig het vuur Aan te maken. Hy kijkt eens op van zijn werk en zegt dan: „Hallo, jongen, ben jij het?" Dan roept hij: „Moeder, Willem is weer terug Moeder komt uit de waschkeuken te voor schijn en zegt dan tot haar langvermisten spruit „Nou, je ziet er niet slecht uit, Wim Maar waarom ben je nou juist op Dinsdag terug gekomen? Je weet toch, dat we dan altijd de groote wosch hebben I" Een merkwaardig proces. De familie Price Richards, te Toledo, in de Vereenigde Staten, is voornemens een proces le beginnen ter invor dering van duizend millioen gulden. De fami lie is namelijk in liet bezit gekomen van een ouden Bijbel met familie aanteekeningen en van brieven, die or op wijzen, dnt het geslacht eigen domsrechten kan doen gelden op een terrein in het hart van de stad Baltimore gelegen, waar van de waarde, volgens taxatie van deskundigen, duizend millioen gulden bedraagt. Een belangrijke uitvinding voor de automo biel-industrie en de voorbijgangers. Deze uitvinding bestaat uit een apparaat, dat gemak kelijk in eiken automobiel kan worden gebouwd, hetwelk bet door de auto verwekte stof en af gewerkte gas opzuigt. Proeven met dit apparaat moeten zeer gunstige resultaten hebben opge leverd. De uitvinder, zekere Slrack, die geld'- lijken steun van de Duitsche Regeerii.g heeft bekomen, heeft patent op zijn toestel genomen. De ziekten der doktoren. De geneesheeren, wier roeping het is, bet leven hunner mtdemen- schen zooveel mogelijk te verlengen, genieten voor zichzelf slechts weinig voordeel van hun wetenschap. De statistiek toont aan, dat de jon geren van Esculaap niet langer leven dan hun patiënten. Het aantal van hen, die een hoogen ouderdom bereiken, is zelfs gering en in geen geval grooter dan dat van andere stervelingen. In e n Frnn8ch medisch weekblad wordt een statistiek gepubliceerd betreffende de soorten van ziekten, waaraan de meeste Fransche dok ters sterven. Daaruit blijkt, dat niet minder dan 44 percent nan hartziekten te gronde gaat, 20 percent aan misbruik van nurfine, 7 percent san longtering, en slechts 9 percent aan andere ziekten of ouderdomszwakte. Opvallend is het groot aantal medici, dat door het overdreven gebruik van morfine sneuvelt. Als geneeskundigen is hun de zeer nadeelige uitwerking van het pijnstillend vergif beter dan aan andere menschen bekend, maar toch aarze len zij uiet, bel telkens en telkens weer te ge bruiken om de pijnen te verdooven, tot zij eindelijk te gronde gaan aan de gevolgen, die het gebruik van morfine met zich brengt. Hoe moet er volmaking komen in de vlieg kunst? De N.derlandsche ingenieur J. Rozen- daal is een vlieg-enthusinst, maar tevens niet blind voor de ontaarding, die er, naar hij beweert, in de vliegkunst gekomen is. „Op de vliegkampen", schrijft hij, „waart de dood rond, zoekend wien hij nu weer zal treffen. „Een zuiver toeval is het, dat het aantal slachtoffers, die in de laatste 18 maanden geval len zijn, niet veel grooter is. „Binnen het zelfde uur, dat de ongelukkige Delagrnnge den laalsten adem uitblaast, draagt men ba onnes De la Roche bewusteloos van het vliegterrein en scheert Santos üuraont op een huarbreedte langs den rand van het graf. „Slechts door een wonder ontsnapten Wright, Culderara, Blériot en anderen aan den dood. Ieder oogenblik kunnen nieuwe slachtoffers val len. En het is thans hoog tijd, dat allon, die prijs stellen op een gezonde ontwikkeling van de jongste verovering der techniek, bun stem ver- beflen. Zóo kan en zoo mug het niet langer gaan. „Laten we eerlijk getuigen, dat er op het oogenblik nutteloos menschenlevens op het spel worden gezet. Geen minuut langer worde ge aarzeld de strijd moet worden gestaakt. Dat het signaal „halt 1" nu weerklinko en de leiders bijeenkomen voor de critische bespreking der manoeuvre." De heer Rozendual wijst er dan op, dat ieder, die de ontwikkeling der luchtvaart sinds Far- man's Jhistorische vlucht te Issy-les-Moulineaux in 1907, met kalmte en vrjj van commercieele overwegingen heeft gevolgd, zal moeten toege ven, dut bet aantal met goed en bloed betaalde offers veel le groot is, in verhouding tot de weinige technische verbeteringen, die de vlieg machines sinds dien tijd hebben ondergaan. Een misdaad noemt de heer Rozendaal het ten slotte, vliogtuigen in den handel te brengen, die niet voldoen aan het allereerste vereischte, n.l., dat zij, bij een schroefbreuk of eenig ander defect, bestuurbaar blijven en in zwevende vlucht veilig kunnen landen. Acrobatische toeren in de lucht beteekenen voor de verdero ontwikkeling der techniek niets. Nu men gezien heett, dat vliegen mogelijk is, dient men de verdere volmaking van de vliegmachine over te laten aan ingenieurs, technici, kortom aan vakmen- schen, die zich iu werkplaat» en laboratorium met het vraagstuk bezig houden. De theoretische en practische proeven zijn aan lien beier toe vertrouwd dan aan wielerbaan-specialiteiten, die de vliegkunst beschouwen als een circusnummer, waarmee grof geld t" veirlienen is. Er is tegenwoordig iu uo Vereenigde Staten van Noord-Amerika groot gebrek aan dienst boden de immigratie vult niet meer voldoende de behoefte aan en er is onder de jonge vrou wen steeds minder neiging om als dienstboden op te treden. In verband hiermede stijgen de loonen niet onbelangrijk. De gemiddelde rnaan- delijksche loonen stegen voor keukenmeiden van 24.50 dollar in 1909 tot 26 dollar in dit jaar, die voor tweede meiden van 20.30 tot 25 dollar die van meid-alleen van 17.50 tot 18.75 dollar, per maand. Een tulenmutsje, dat zoo 780 goede Hol- landBchp guldens per jaar ontvangt, builen andere meevallertjes, mng terecht keukenprin ses worden genoemd. Reuzentoleskoop. l'rof. George Halo, van het obse rvatorium Carnegie te Pasudea in Ca- lifornië, heeft bericht gekregen van de werk plaatsen van St.-Cobain, dut de beBtelde lens haar voltooiing nadert. Ze zal weldra gereed zijn, maar een stelselmatige afkoeling dier lens, welke een diameter heeft van 1.25 M., zal min stens 3 maanden dureD. De lens zal den sterrenkundige in staat stel len de maan te bestudeeren, alsof ze slechts een uur of twaalf van de aarde is verwijderd. Als alles meeloopt, kan men er op rekenen, dat de teleskoop met den aankleve van dien in den zomer van 1911 in orde zal wezen. 393ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 17 cn 18 Mei 1910. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEIN WEBER, te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70: 6185 7123 7164 12040 14499 15358 15724 15731 en 15733. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2557 2563 2572 2580 2585 2589 5918 6156 6163 6184 7117 7149 7159 14719 14742 15302 15308 15342 157191574415752 15835 cn 15847. Langestraat 37. en te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, WILHELMIMASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. LAMA1S0N BOUWER Co. Muorhniieii 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. PUNCH - REUK COGNAC bijzonder krachtig en voordeelig voor Directe import. Slijterij »HET KAPELHUIS", ingang Lieve Vrouwe-kerkbof. staat eene advertentie van uwe firma niet op deze plaats Een zeer groot aantal lezers zouden er dan kennis van hebben kunnen nemen. e Loupen, Leesglazeu, Compassen, Curvinieters, Windkussens, IJszakken, alle soorten Spuiten, Ondersteeken, Hospitaaldoek, Buik- en Breuk banden en meer Optische-, Geneeskundige-, Verband- en Ziekenverplegiugs-artikelen. en bijbehoorende zaken, le klas Artikelen. Billgke pryzen. Eigen reparatie- en slijpinrichting bij INSTRUMENTMAKER LANGESTRAAT 42. zyn bouillon naturel in vasten vorm. Door overgieten van een blokje met kokend water krijgt men een kop voortrelfelyken bouillon. Prijs per blokje SP/g ceot. Ook by enkele blokjes verkrijgbaar bij M. R. N. 00STERYEEN, Langestraat 46 en Arnkemschestraat 11, Amersfoort. AMEKIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. De goederen worden te Aiersteort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage franco toegezonden.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3