Stadsuieuws. buitengewoon goed legras? Geen enkele rashan was er onder; 't waren allemaal bastaards, met enkele en dubbele,staande en hangende kammen, voeren en pooten van allerlei kleur. Want ze waren zoo maar zon der aanzien des persoons hier en daar in den polder opgeraapt, als kuikens van onge veer een week oud. Worden ze van dien leeftijd opgevoed, dan wennen ze jong aan de beperkte ruimte, waarin ze zich zullen moeten bewegen en men krijgt jonge hennen, die niet duur zijn. In een houten hok, met een grondvlak van 4 M2., natuurlijk alweer beschut tegen wind en regen, kan men met een beetje goeden wil zonder veel moeite een vijftigtal kuikens groot brengen. Zijn ze gezond en frisch en andere koopt men niet dan behoeft er niet éen van dood te gaan, al is 't ook in April maand. Sluit het hok aan de voorzijde met ijzer gaas en bevestig daartegen een stuk of wat oude glasruiten, dan zijn ze beschut voor gure buien en hebben het, zoodra 't zon netje schijnt, lekker warm. Maak desnoods nog een nachthokje voor een kwartje koop je bijv. een paar leege Vitello-kistjes bedekt den bodem met een goed laagje zaagsel en zet er dat in. Dan kruipen ze daar 's nachts op een dot bij mekaar en hebben geen last van kou, zelfs al ziet 's morgens 't land wat wit. 't Hok moet boven den grond staan, op vier paalijes van een bal ven Meter zoo wat; dan is 't voor ongedierte gevrijwaard. Maar volstrekt noodig is, ze goed te voeren, doelmatig en rijkelijk, dan kunnen ze al gauw een stootje veleD. Een bakje met zand en fijngeklopt kalkpuin, overvloedig en zuiver drinkwater en eeno ferme laag turfmolm op den vloer van hun hok, dan hebben ze 't naar hun zin en groeien ze als kool. Gemiddeld kun je reke nen op de helft hennen en de h« nen koop je er dus 50, dan zijn er unen onderals 't meeloopt meer. Van een kleine week oud kan je ze heb ben voor 30 cent per stuk en als ze dan opgekweekt worden tot aan den leeftijd, on geveer een half jaar, kosten ze aan voer gemiddeld niet meer dan 1fi a 3/a cent Ppr dag en per stuk. Wie geen gelegenheid heeft I de jonge hanen zooveel mogelijk vet ta mesten, doet wijs met ze heel gauw van de band te doendan is hij die eters kwijt en de opbrengst komt in mindering van den prijs der hennen. 't Hoeft eigenlijk niet gezegd, dat de jonge hanen geen zes maanden in hun kinderkamer blijvenzoodra ze behoorlek in de veeren zitten, gaan ze een afgeschoten stukje van de groote ren op den kouden grond. Aan onderhoud mogen de legkippen niet meer kosten dan gemiddeld éan cent per dag ea per stuk. 't Moet niet vergeten worden, dat ze voortdurend ongeslotea zitten, weinig of niets kunnen zoeken eD dus totaal uit de hand gehouden moeten worden. Toch kan dit, bg overleg, heel goed, zonder den ge noemden prijs te overschrijden; op die ma nier bijv. gaven 28 jonge hennen, die in November van het vorig jaar begonnen te leggen, van primo December tot nu toe 2485 eiereo. Alweer dient hierbg niet uit het oog ver loren, dat de eieren in de wintermaanden zooyeel duurder zijn. Als de ruitijd begint en dus het leggen gedaan i«. doet ieder, die niet veel ruimte heeft, verstandig, zjjn kippen direct op te ruimen. Wat hij er voor maakt, komt weer in aftrek van hetgeen hem de kuikens aan inkoop en opfok hebben gekost. Niet, dat kippen, die pas éen leg gedaan hebben, het aanhouden niet meer waard zouden zijn, maar öf men krggt dan twee toornen, die dus de dubbele ruimte eischen, bf men zit een maand of drie zonder eieren. Daarom dient liet zóo aangelegd, dat, ais de legkippen ophouden, de kuikens beginnen. De mest van de hoenders moet zorgvuldig worden verzameldin den tuin is die goud waard. Niemand heeft een tuin van 25 vier kanten M.meestal is die minstens drie of viermaal zoo groot. Op de ruimte, die niet door kippen wordt ingenomen, kan daD, door middel van den mest, groente voor het huis gezin verbouwd worden, voor een groot deel van hel jaar. Ook de boenders zelf kunnen daarvan profiteeren, want zij hebben veel groen noodig. Door over doelmatige voeding der hoen ders in bijzonderheden te treden, zou ik bier wel wat wijdloopig worchn; wie er op ge steld tnocht zij», dien wil ik graag inlichten. Er zijn daarby ook alweer verschillende we gen, die naar Rome leiden. Mijn doel was in de eerste plaats: opwekking, aansporing. Vaak al heb ik tegen een werkman gezegd Een 25-tal kippen kan je allicht je huishuur in den zak brengen. Maar altyd was 't ant woord »ik heb er geen tijd voo*, geen ver stand van ook ik ben er niet bij opgebracht". »Geen tijd voor" dat zal wel niet waar zij»'t morgenmaal kan desnoods den vo- rigen avond klaar gemaakt worden, als 't maar koel bewaard wordt. Eu als vader er ge9n verstand van heeft, is het dan niet des te wenschelijker, dat de kindereu het leiren? Zij kunnen bij dat werk al gauw aardig de band reiken. AU vader dan maar den lust heeft om met zijn kinderen inee te leeren, als hg maar inziet, dat, behalve de financieele voordeelen, zulke practische bezigheid voor de kinderen zoo uiterst nuttig, zoo echt leerzaam is; als bij maar niet meent, dat het voldoende is, wanneer hg zijn kinderen naar school stuurt om daar alles te leeren. Want dat gaat niet; school wijsheid en practische kennis zjjn twee eere den onderwijzer, die er éen van weet te maken. Die kan dan zjjn onderwijs in kennis der natuur uitstekend gebruiken om den leerlingen, vooral die van de volks school, het nut en het voordeel van .Ie hoen derteelt duideljjk te maken, den lust ertoe bij hen aan te kweeken. En ocb, hoeveel jongens en meisjes zijn er niet, ook buiten de leerlingen der volks school, voor wie in dezen of een anddren tak van cultuur een aangename, gezonde werkkring, een ruim bestaan zou te vinden zijn? Nog onlangs las ik van twee dames in Engeland, dio samen een inrichting voor hoenderteelt beheerden. Bij ons schijnt men het heil, de toekomst der jeugd nog te zoeken in het zoogenaamd 1908het rapport daarop van den Inspec teur van het Bouw- en Woningtoezicht; een Nota van wijzigingstrafverordeningen bet advies van de Commissie voor de fabri cage dat van de Gezondheids-commissie dat van de Commissie van wetgeviog; ei vier concept-besluiten. Alles met elkaar 94 pagina's druks. De Zaterdagavond ten Raadhuize onder voor zitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 159ste openbare vergadering van de Knmer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden, behalve de heeren Sinnige en Meursing, die bericht van verhindering hadden gezonden, en den Scretaris, den heer Hs. P. van Haselen. De notulen van 3 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren: de gewone periodieken: Jaarverslagen van de Kamers eldorp, statistieken van de scheepvaart- beweging, enz. ter inzage voor belangstellen den aan het Secretariaat der Kamer, Muur huizen 13 een rapport van mr. Elink Schuurman over de werking der Wet op de ouderdomverzekering in jDenemarken aangenomen voor kennis geving Ieder pak Quaker Oats is op zichzelf reeds eene premie. Ge krijgt volle waarde voor Uw geld: het fijnste, smakelijkste en meest versterkende voedsel ter wereld. Geen waardelooze stoffen bevat Quaker Oats, Indien ge Quaker Oats koopt, betaalt ge alleen voor de havermout en voor niets anders. »studeeren," vaak met het oog op het krijgen van eeu of ander ambtenaarsbaan'.je met veel eentonig werk en karige bezoldiging, waarvoor eerst een reeks van examens moet worden afgelegd, die 't inpompen van een massa meer of minder onbruikbare school wijsheid noodig makeD. En dan een leven van zitten ea pennen. In plaats van een voortdurend verkeer in de frissche lucht, een arbeid vol afwisseling, geschikt tot ont wikkeling van lichaam en geest. Ja, wel degelijk óok van den geest. Wie meent, dat hoenderteelt sleurwerk is, zal heel gauw tot zijn nadeel ondervinden, dat hij 't mis heeft. Bij onze boereu, waar 't bijzaak is, waar bet pluimvee op een ruime werf en in de nog veel ruimer gras landen, letterlijk ia 't wild rondloopt, daar kan het gevederd gedierte allicht zichzelf redden, en dat doet bet ook. Maar boe kleiner de beschikbare ruimte, is, des grooter moet de zorg, de oplettendheid zijn. Eigen waarnemen en opmerken, eigen na denken, geholpen door het lezen van een geschikt boekje, dat voor een stuiver of wat te krijgen is, wgst spoedig genoeg den juisten weg. De resultaten toonen aan, dat men dien weg hoeft ingeslagen, geven vol doening, zelfvertrouwen, en lust om voort te gaan. Wordt de zaak op grooter schaal ondernomen, dan wordt studie óok grooter. Dan moet de broedmachine er bij te pas komen, die stellig niet met sleur behaDdeld kan worden. Zoo komt men van 't een op 't ander, want bijv, ook de met groote zorgvuldigheid verzamelde meststoffen moeten hun aanwending vinden, enz. Wie er over denkt nut-kippen te gaan houden, worde tevens lid van de V. P. N. Hij krijgt dan voor zijn drie centen per week de jaarlijksche contributie, althans van de afdeeling Amersfoort en omstreken kosteloos het bondsorgaan toegezonden, dat in ieder nummer een schat van practische wenken bevat voor de nut-kippeohouders. Ook de R. K. centrale heeft Zondag de vier aftredende leden in het district Amers foort weder gecandideerd voor de Pro vinciale Staten. Het in de jongste Raadsvergadering toe gezegde nadere ontwerp van de Bouwver ordening is gister aan de Raadsleden toege zonden. Dit concept telt 116 artikels en is verge zeld van de bedeDkingen door Gedeputeerde een lijst van officieele personen en instel!in gen op het gebied van land en tuinbouw als voren het ontwerp van wet op de winkelsluiting, saamgesteld door de Stuats-commissie uit den middenstand ter inzage van belanghebbenden een uitnoodiging van het uitvoerend comité van de te Nijmegen te houden tentoonstelling van toegepaste electriciteit tot bijwoning der congressen. De heer H. van Haselen: Worden daar voor kaarten uitgereikt? De Voorzitter: Pardon. Gevraagd wordt, deel te nemen aan het waarborgfonds, dan wel doorloopende of serie-kaarten te nemen. De Ka mer zelf kan niet deelnemen aan dat waarborg fonds; de leden individueel hebben natuurlijk alle vrijheid daartoe. Er is zeer veel te zien. Ingekomen waren nog een schrijven omtrent de Internationale con ferentie voor sociale verzekering, te 's-Gruven- hage te houdt" zal circuleeren bij de leden en later in behandeling komen een schrijven van mr. Elink Schuurman over de Algemeene onderlinge verzekering-maatschap pij „Pascal" als voren van den Minister van Waterstaat een lijst van personen die van 1 Mei 1910 tot 30 April 1911 benoemd zijn in de Commissie van advies voor de spoorwegdien-dregelingen aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter herinnert in verband hier mee, dat te gemoet is gekomen aan het ver langen om de D-tieinen op het traject Rotter dam-Arnhem voorloopig nog niet in gebruik te Btellen. Ingekomen was nog een adres van de Ver- eeniging tot het behartigen der stoomvaarlbe- langen aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel in verband met diens plan om de kanalen 's avonds niet te verliobten en de Bluizen en bruggen'a nachts niet te doen openen. De Secretaris doet voorlezing van het adres, dat strekt om deze sluiting te helpen afweren. De heer S. van V o 11 e n h o v e r. acht het zeer verkeerd als de schipperij op deze wijze zou worden tegengewerkt. De Voorzitter zegt, dat de schipperij reeds zóo zwaren strijd te strijden heeft togen de spoorwegen, dat haar toestand onhoudbaar zal worden als zij slechts een deel van het et maal haar bedrijf kan uitoefenen. De heer H. van Haselen begrijpt het doel niet van het voornemen des Ministers. Is dit keeren van nachtarbeid Dat zou spr. toch wel wat sterk voorkomen. De schipperij heeft in den loop van elk jaar reeds zóo veel tijdon, dat zij niet kun varen, dat het werkelijk niet goed is, haar den weinigen tijd, die haar rest, nog te verkorten. zit ter herinnert, dat de sluiting éileen Rijks-kanalen zal bitreflen. De heer II. van Haselen: Dat is 7 o, doch op de overige vaarwaters zal dan de vaart dan toch middellijk worden gehinderd. De Voorzitter memoreert nog, dat in het Staten van Utrecht ingebracht tegen do voorstel des Ministers wordt gezegddat wijlen BouwrerordeuiDg, vastgesteld 24 November I W. Schuttevaer vóór nachtrust der schipperij j zich verklaarde, doch dat de vereeniging „Schut- tevaer" wel zeer duidelyk in het licht stolt, dat haar geestelijke vader in 1845 door oen snedig antwoord Minister Thorbecke wist te bewegen, de kanalen wel degelijk 's avonds en 's nachts te verlichten. De Kamer besloot de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Nog was ingekomen een verzoek van den Ned horlogemakersbond om zyn adres aan den Ge meenteraad van 's-Gravenhnge te steunen, opdat deze geen eleclrische klokken doe leveren door particulieren. De Voorzitter meent, dat deze zaak van te plaatselijken aard is dan dat de Kamer er zich mee kan moeien en stelt voor, het adres aan te nemen voor kennisgeving. Aldus besloten. Sedert de vorige vergadering is aangehouden een verzoek der Kamer te Haarlem tot steun van haar adies aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in zake de splitsing der Rijks-Ver zekeringsbank. Die Kamer wil afscheiden de uitkeeriDgen der ongevallenrente en het eigenlijke assurantie- werk en meent, dat dit zal leiden tot kosten besparing en groote vereenvoudiging, vooral als ook de ziekte- en de ouderdomsverzekering zul len zijn ingevoerd. Do Voorzitter herinnerd, dat de Kamer in 1908 eon dergelijk adres van de Kamer te Haarlem steunde. Het laatste woord over do R. V. B. zul nog wel niet gesproken zijn. Dat zij nog niet geheel volmaakt is, blijkt niet alleen uit de vele klachten over deze instelling, maar ook hieruit, dat er telkens een lapje op wordt De heer II. van H a 8 o 1 o n Is 't het dool, do ongevallen-uitkoeringen te bespoedigen Dan zou ik zeer zijn voor steun. Doch ik vrees, dat de splitsing der Bonk nog weer meer personeel en dus nog weer grooter kosten zul vorderen. De Voorzitter: In den beginne wel, doch als ook de andere verzekeringswetten zullen zijn ingevoerd, dan zal de zaak door een splitsing van het bedrijf, als Haarlem thans weer voor stelt, inderdaad veel worden vereenvoudigd. De heer K y s i n k acht het vreemd, dat Haar lem dit voorstel thans doet, juist nu het Bestuur der R. V. B. zelf vereenvoudiging <o kt. Spr. acht het zeer moeilyk, van hieruit het voorstel juiBt te beoordeelen. De Voorzitter gelooft, dat het beter is, dit tweede adres aan te nemen voor kennisge ving en acht een nieuw steun-adres niet noodig. Dat er gebreken zijn aan de R. V. B. is over bekend. Indien men by voorbeeld zijn loonlijst op tijd inzendt, komt er drie of vier maanden later een kennisgeving voor een aangeteekenden brief. Men vraagt zich af, wie dien wel kan hebben afgezonden, gaat den brief halen aan het Post kantoor en dan blijkt hij te wezen van de R. V. B. die meedeelt, dat de loonlijst in orde is. Als de Bank nu eens bericht zond, dat de loon lijst niet in orde is dan ware er iets voor to zeggen, afgescheiden dan van het aanteekenen, dat voor de Post een massa onnoodig werk brengt. Een koopman zou dergelijke pure onzin nooit zich in 't ho fd halen niet éen zul aan zijn leverancier berichten, dat bijvoorbeeld een factuur in orde is. Maar zóo blijlt er werk aan den winkel. Bovendien ontvangt men aan het Postkantoor een rrgu in duplo. «Spr. hoorde iemand, die wel ingewijd is in de zaken der Bank, eens zeggen we zitten te redekavelen over centen, maar we kosten guldens. De heer Van Vollenhoven zegt, 17 Mei van do R. V. B. bericht te hebben ontvangen, dat de loonlijst, die begin Januari werd ver zonden, in goede orde was ontvangen. De Voorzitter, stelt voor, het verzoek ihr Kamer te Huarlem aan te nemen voor notifi es te. Aldus besloten. Nog is ingekomen eon kennisgeving van de familie Begeer, te Utrecht, meldend het over lijden van den heer Anton Begeer, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ui recht. Zij is beantwoord met een brief van rouwbe klag en wordt aangenomen voor kennisgeving. Ten slotte is ingekomen een missive van de S'aatB-commissie over de werkloosheid, houdend verzoek, de vragenlijsten te mogen terugont vangen. De Voorzitter herinnert, dut die vragen lijsten kosteloos verkrijgbaar zijn geweest aan het «Secretariaat der Kamer, doch dat niemand e« zich voor heeft aangemeld. Het Bestuur der Kamer zal dit thans melden aan de Staats-com- missie. Aad de orde is de rondvraag. De heer H. van II a s e 1 e n wil allereerst wijzen op den toestand aan het spoirweg-station hier, vooral in verband met het drukkere reizi- gersvervoer. In de ochtenduren laat de H. IJ. •S. M. haar plaatskaarten-bureau bedienen door éen persoon, hetgeen aanleiding geeft lot de grootste chaos. Vooral om half negen, wanneer naar alle richtingen treinen vertrekken, is het daar te druk, dat éen beambte het af kun voor de drie klassen en de hand-bagage. Spr. meent, dat het zeer goed zou zijn, te verzoeken om betere bediening van die lokelteD. Naast een klacht, wil spr. lof brengen en wel over de voorbeeldige wijze waarop aan het sla tion hier de rijwielen worden verzorgd. In „De Kampioen", het orgaan van den A. N. W. B., is reeds de raad gegeven, een plankje of label aan de fiets te bevestigen wanrop het verzend-etiket kan worden bevestigd doch dit is hier, te Amersloort, niet noodig. Hier wordt het briefje bevestigd middels een ijzerdraadje, dat geen spoor nalaat op de fiets. Spr. zou wen- schen, dat elders evenzoo zou worden gehan deld. De Voorzitter: Ligt dit niet meer op den weg van den A. N. W. B. Do heer Van Haselen: Zeker, doch ik meen, dat de Kamer dit óok kan bevorderon. Wie, als ik, met zijn fiets moet reizen, ervaart maar al te goed, aat vooral nu het fooien- Btelsel verboden is als hij van zijn fiets alleen

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2