Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentiën. Aan hot candidaats-'examen wordt dus geen bevoegdheid verbonden. Aan den anderen kunt wordt in don regel de doctorale graad en dus de Sromotie niet vereischt voor de bevoegdheid lot et bekleeden van ambten en betrekkingen. De Memorie van toelichting zegt betreffende dit punt o.a.„De bedoeling dor nieuwe regeling is geenszins aan hot doctoraat alle bijzondere be voegdheden te ontnemenhet doctoraat heeft alleen wetenschappelijke waarde en boteekenis, dat ia wel is waar een der beginselen, waarvan dit ontwerp is uitgegaaner kunnen echter ambten, beroepen en betrekkingen zijn, voor wier bekleeding of uitoefening juist in het bij zonder wetenschappelijke eischen gesteld worden. Natuurlijk kan daarvoor dan ook meer dan het getuigschrift van met gunstig gevolg afgelogd doctoraal examen, kan daarvoor de graad van doctor gevorderd worden". Aan het rapport zijn twee nola's toegevoegd. De eerBle onderieekend door de leden Drucker, Hubrecht en Sijmons, behandelt twee ver schillende punten betreffende het ontwerp van wet tot regeling van het Voorbereidend honger onderwijs. De eerste en de derde der onder teekenaars betoogen de wenschelükheid, dat in art. 13 van genoemd ontwerp de Latijnsche taal als vak van onderwijs vervalle en de Engelsche taal als zoodanig worde opgenomen, terwijl de tweede onderteekenaar do volledige uitsluiting vau het Latijn uit dou onderbouw van het lyceum niet gewenscht acht. Ten opzichte van het tweede punt zijn de drie genoemde leden eenstemmig; zij zouden willen bepaald zien,dat het getuigschrift van met vuustig gevolg afgelegd eind-examen, onverschillig in welke afdeeling het is verworven, de bevoegdheid verleent, te worden toegelaten tol de examens in alle faculteiten der universiteit en aan alle hooge- scholen. De tweede nota, onderteekend door de leden Hubrecht en Woltjer. komt tot slotsom, dat het in het belang vaD de wetenschappelijke zoowel als van dealgemeene ontwikkeling der leerlingen in afdeeling B van hel lyceum is, dat zij eenige keunis verwerven van het Grieksch, en dat derhalve in art. 14, 2 de woorden „met uitzonde ring van het Grieksch" dienen te vervallen. Het tweede deel van hot rapport bevat de adviezen: 1 van de subcommissie voor het Lager onderwijs; 2 van de subcommissie voor het Middelbaar onderwijs3 van de subcommissie voor het Voorbereidend-hooger onderwijs; 4 van den heer P. Doorn betreffende het lager technisch onderwijs; 5 van den heer C. W. Nijhoff betreffende het nijverheidskunst-onder- wys6 van den heer A. D. F. W. Lichtenbelt voor het middelbaar technisch onderwijs; 7 van den heer W. Toose betreffende het handels onderwijs; 8 van mevrouw M. van Reenen— Völter betreffende het vakonderwijs voor meis jes; en van de sub-commissie voor de gym nastiek. Uit de ia de classis Amersfoort der Ned. H.er.vormde kerk gehouden kerk-visitatie blijkt onder meer, dat in 1909 in de classis rónd 51 000 Hervormden woonder.dat er 5520 catechisanten waren 512 personen toetraden tot de kerk en 3 haar verlieten. Van de 24 gemeenten met 27 predikanten is er éen vacant, namelijk Eemnes-buiten. Door de diaconieën werd outvangen f 123 890.71 en uitgegeven f 115 142.30 aan legaten werd ontvangen f 16 260 benevens twee boerderijen. De Arnhemsche Poortswal, in de wande ling meer bekend als «Achter AmicitiV', mag voortaan slechts worden ingereden van den kant der Arnhemscheslraat. j Voor de Hoogere Burgerschool hebben zich aangemeld 61 candidaat-leerlingeD, van welke 37 uit andere plaatsen als Amersfoort 51 voor de le en 15 voor de iicogere klassen. De heer A. Nijhoff, Commissaris van politie, is weder benoemd tot lid en Voorzitter der commissie voor het adsprirant inspecteurs- examen, ingesteld door aeu Ned. Bond van inspecteurs van Gemeente-politie. Het zal vermoedelijk worden gehouden in December en zeer waarschijolijk weder te Amsterdam. Door de afdeeling Amarsfoort en omstreken van den Bond van Ned. Onderwy/.ers is het volgende adres verzonden aan den Raad dezer Gemeente Geeft met verschuldigd en eerbied le ken nen, dat naar haar meening de salai isverorde- ning voor het personeel, weikzaam bij hel openbaar Lager onderwijs in de Gemeente niet aan matig gestelde eischen voldoet, wijl: 1. de periodieke verhoogingen te laag, te gering in aantal zijn en niet vlug genoeg volgen, waardoor het te bereiken maximum te laag blijft 2. de woninghuur niet wordt uitgekeerd zoowel aan ongehuwden als gehuwden, zoo wel aan vrouwelijk als mannelijke leerkrach ten, en bovendien te laag is; dat tengevolge hiervan de mutatie onder het onderwijzend personeel te groet en daar door van nadeeligeri invloed op het ouder wijs is; redenen, wuarom adressante uw collego verzoekt, bovenbedoelde verordening zoo te wijzigen, dit aan de vermelde bezwaren wrpeo tegemoet gekomen. Bij het adres is een Memorie van toolich- ting gevoegd, waarin op de voortdurende wisseling vau personeel wordt gewezen, aan gezien Amersfoort geen salaris voor voldoend levensonderhoud geeft. Ook het aantal solici- tanten naar Amersfoort is met het oog daarop gering. Het aantal auto's ui de Provincie Utrecht is van 601 in 1908 gestegen tot 822 op 1 Juni 1910; in Nederlaud nam het toe van 9653 tot 13 252. Het Bestuur der Vereenigiog van direc teuren van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus heelt, naar aanleidiug van een besluit der Algemeene vergadering, den Raden der betrokken Gemeenten verzocht een regeling tot stand te brengeD, waarbij aan de leeraren der Gemeentelijke Hoogere Burgerscholen bij het einde van den cursus waarin zij hun 65e levensjaar hebben vol bracht, ontslag uit den dienst wordt ver leend, met dit voorbehoud, dal de Gemeen teraad, telkens voor ten hoogste éen jaar, kan besluiten, den ambtenaar in dienst te labm, doch niet langer dan tot het einde van den cursus, waarin bij zijn 70e levens jaar heeft volbracht. Een zeer groot aautil patiënten van arts H. H. E. Morren hebben een ongezochte gelegenheid aangegrepen om hem te doen blijken van hun waardeering en hoogachting en hem, anders dan met wourden, te danken voor zijn uitnemende zorgen. Slechts aan weinigen was bekend, dat h\j heden zijn koperen huwelijksfeest zou her denken men sprak er elkaar eens over en in ondenkbaar kleinen tijd kwam er zóo veel medewerking, uit alle kringen, dat reeds hedenmiddag een kostbaar geschenk aan dokter Morren kon worden aangeboden, ver gezeld van een album van hen, die zoo gaarne daarvoor bij Iroegen. De heer C. Spijkerboer heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met goed gevolg afge legd het eerste gedeelte doctoraal examen medicijnen. De heer J. M. J. Borgerhof Mulder, vo- loutair ter Gemeente-secretarie van Nykerk, staat op de voordracht ter benoeming tot Gemeente-ontvanger van Vorden. Dat was gister een heele muziekdag voor Amersfoort. Hot 5e regiment infanterie kwam met zijn muziek door de stadde tweede afdeeling van hetle regiment veld-artillerie, die uit Utrecht op mirsch was naar het kamp bij Oldebroek, werd door de muziek van hut le regiment huzaren door de stad geleiden het Nederlaudsche muziekkorps van het Leger des Heils maakte hier en daar muziek en hield daarbij inzamelingen. Met ingang van gister zijn bevorderd tot vahndrig bij het 5e regiment infanterie de adspiranten-militie-oflicieren J. F. A. Leesberg, E. A. B. Lechner en II. van der Veen. Het schriftelijk toelïtiugs-ex iraen voorden Hoofd-cursus wordt hier gehouden van 7 tot 9 Juli. Het mondeliog-examen begint 14 Juli te Kampen. Tegenover de pertinente ontkenning,Zater- daguvond ook door de «Nieuwe Crt." gebracht, die in Den Haag zelf informeerde, schrijven «Hdbld." en »N. Roti. Crt." thans: Naar men verneemt, is de op pensioenstel- fvan generaal-majoor Braam?, inspecteur cavalerie, tegen 1 Augustus te verwachten zal zij een gevolg zijn van een daartoe strekkende aanvraag van dezen opperofficier zelf. De le afdeeling van het ie regiment veld artillerie vertrok heden van hier naar de Legerplaats bij Oldebroek, waar zij tot 25 Juni practische schietoefeningen zal houden. De zwem- en polo-club zal hier 3 Juli groote zwemwedstrijden houden. Na het ontplooien der club-vlag, 's ochtends om 10 uur, worden gehouden wedstrijden over 20 Meter buikzwemmen voor juniores en over 600 Meter buikzwemmen. Voor 's middags half twee omvat het programma 80 Meier buikzwemmen, 40 Meter rugzwem- men, gecostumeerd steekspel, 40 Meter buikzwemmen, touwtrekken, springeu en polo-wedstrijd. Door verschillenden zijn reeds medailles beschikbaar gesteld. Leden der zwem-inrichtirig hebben, op vertoon van hun abonnementskaart, toegang tot verminderden prijs. Zondagavond werd het Patronaatsgebouw op den hoek der St. Agatha-straat ingewijd door pastoor Hoorneman. De plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht zal morgenmiddag half drie in «Hotel Roichraann» een feest- vergadering houden voor genoodigden en leden. Mevrouw Versluys-Poelman, uit Amster dam, zal als spreekst-r optreden en mevrouw Vun D. B. en mejuffrouw R. zullen eenige zang- en piano-u urn uiers ion beste geven. De jiarlijkscbe Natiouale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar worden ge houden op Woensdag 13 Juli en, ovenals een vijftiental jaren geleden, op het land goed «Nimmerdor". Zondagavond goed 7 uur geraakten drie kindertjes van een spoolsb'iger tegenover het Werkhuis in den Westsingol. Een jongentje uit de Breestraat, zekere W. Pijper?, sprong pardoes in de gracht en haalde een vior een de kleuters op den vasten wal. Bijna op 't zelfde oogenblik viel een an der kerel'je in den Zuidsingel tegenover de St. Andriesslraat. Hij bleek een goed zwem mer, die, eer men hem ter hulp kon snel len, zichzelven hielp en naar huis holde. Door de Rijks-politie zijn weder 9 perso nen geverbaliseerd die, om in do Beek te gaan zwemmen, zich op een weiland bega ven waarover de overgang verboden is. Door de Gemeente-politie werd proces verbaal opgemaakt tegen een officier die zonder eenige noodzaak te paard een rij wielpad bereed. Sluit uw hart zorgvuldiger dan uw deur. Op 't aller onverwachtst komen tijden van onraad dan moet er geen vrije toegang zijn. TJit don omtrek. Tot Voorzitter van het waterschap De drie zielen en de Geeren is herbenoemd de heer F. F. baron D'. Aulnis de Bourouill, Burge meester van Baarn; tot Voorzitter van het waterschap Eemlund, de heer C. A. Whitman Elpers. Men schrijft uit Barneveld Tengevolge van een gebrek aan de pomp, had het gezin van den boschwachter D., wonende in de buurtschap Kallenbroek bij Barneveld, dezer dagen de onvoorzichtigheid ongekookt beekwater te drinken. Spoedig werden allen, nl. man, vrouw en drie groote kinderen, zóo ernstig ongesteld, dat de hen oehandelende geneesheer voor het behoud van hun leven vreest. Tot nu toe is echter niemand van hetge- zio overleden. Is dit de Barueveldsche beek Dan zou 't wol zaak wezen, ook hier, benedenstrooms, wat toe te zien en geen beekwater te drin ken. De toestand van hut grasgewas in den Eemnesser polder is tot heden toe niet zeer bevredigend; er zijn vele kampen, die maar een geringen oogst voorspellen. Hut maai n begint intusschea pas met Sint Jan en dat duurt nog ongeveer 14 dagen en in dien tijd kan veel veranderen. Op de weidriesten is echter gras in over vloed en alle tuin- en veldvruchten staan er heerlijk bij. Als zeldzaamheid mag worden vermeld, dat bij den landbouwer E. Rigter, te Hoogland, door een kip een kuiken is uitgebroed met twee koppen, welke duidelijk van elkander zijn te on ierscheiden. Hut mocht den eigr. uaar evenwel niet gelukken, dit wonderbeest in 't leven te houden. In die Gemeenten in ons land, waar In komstenbelasting of' Hoofdelijke omslag de stadskas moet voeden, is het, zooals; bekend, voor het Gemeentebestuur lang geen gemak kelijke zaak om een juisten blik te krijgen in de kas van de Gemeentenaren. In verband daarmee kwam dezer dagen in de «Njjrn. Cour." een geestig gesteld artikel vol ironie voor, waarin de burgers van Nijmegen als philanthropen werden voorgesteld, omdat zij liidirche kin leren, die irr Holland hun op leiding moeten ontvangen, wel voor f8()0, f1000 of f1200 per jiar onder dak will m nemen, en als dan de fiscus meent van dat inkomen zijn penningske te mogen heffen, geven die edele meuschenvrienden de"ver zekering, dat de opneming van die heel of half, of in 't geheel niet gebruinde stakkerdjes uit pure menschlievendheid geschiedt en zij, de philanthropen, er «zoogoed als niets aan verdienen". Dat er intusschen een aantal van die ed do kindervrienden de schrijver van het be wuste artikel wilden zo «engelen" genoemd zien bestaan, werd wel bewezen door het feit, door hem vermeld, dat toen eens een ouderpaar, dat naar Indiö terug moest, per advertentie in «Het Nieuws van den Dag" een onderdak vroeg voor hun beide achter blijvende kinderen, niet minder dan 365 (zegge: driehonderd vijf-en zestig) brieven werden ingezonden floor lieden, die toch zoo heel gaarne uit pure menschenlievendhuid die kinderljes huisvesting wilden verleunen, zoo goed als niets daaraan verdienend. Maar moet dun die booze fiscus hen in hun op offerende liefde komen storen, door van dat natuurlijk uit pure menschlievendheid be geerde vischje toch ook een graatje te eischen Die arme philanthropen en die nare fiscus! Bij mej. H. G. Luycks, Tolstraat 1983 te Amsterdam, is voor slechts vijf cent per exemplaar verkiygbaar een brochure van Anrin.a, getiteld «Gehuwde onderwijzeressen. Naar aanleiding van het wetsontwerp-Heems kerk'', een boekjo van 24 pagina's druks, waarin wordt betoogd, dat »niets dan acbr terlijkheid en vrees voor het nieuwe, het ongewone; bekrompenheid en gebrek aan inzicht omtrent hetgeen de historie der economie omtrent do veranderde en ver plaatste vrouwenarbeid leert, hot gevaar op levert, dat een dwangwet zul worden aan genomen, die het geluk van velen zal rooven, de welvaart van talryke gezinnen zal ondermijnen, de natuurlijke economische ontwikkeling zal tegengaan". Wat is con bliksemstraal waard? De vol gende berekening geeft aan de waarde van een bliksemstraal, d.w.z. de energie van een bliksem straal, in geld uitgedrukt. Volgens Steinmetz hoeft do bliksem eon span ning van 50 raillioen volt, bij een stroomsterkte van 10000 ampère, zoodat de door den blik sem vertegenwoordigde energie bedraagt 500 mil liard watt. Een bliksemstraal duurt echter slechts 1/500000 seconde. Wanneer nu een kilowatuur 24 cent kost 1 kilowattuur is 1000 watt ge durende 1 uur— dan kost, daar volgens boven staande gegevens een bliksemstraal niet meer dan 3 kilowatturen oplevert, een bliksemstraal, be rekend naar den bovengenoumden electriciteils- prijs, de geringe som van 72 cent. Van millionnair lot bedelaar. Komt het meermalen voor, dal in Amerika, voor velen het laud van belofte in pecuniaireu zin, iemand het van bedelaar tot millionnair brengt, een geval van het omgekeorde is ook niet zeldzaam, zooals de historie van den voormuligen geldman Albert J. Sneil leert, die eenige dagen geleden in een armoedig buisje dood werd gevonden. Vóór twintig jaar erfde bij eenige millioeneu van zijn vader. Die vader, de millionnair en Chicagoër beursman Ainos Snell, werd in 1888 op geheimzinnige wijze vermoord. Het heette dat hij door een inbreker, die hij te midder nacht in zijn huis verraste, doodgeschoten werd en jarenlang volgde de politie het spoor zonder er echter in te slagen, hun op le sporen. De zaak verwekte toen te Chicago groot opzien, daar de millionnair een der bekendste mannen wus van de stiel. Reeds toen gingen er stemmen op, die den zoon beschuldigden de hand in de mis daad gehad te hebden. Die geruchten werden versterkt door het feit, dat de zoon terstond na den dood zijns vaders alles te gelde maukte en met een groote som geld vertrok. Jarenlang bleef hij weg. Toen keerde hij naar Chicago terug en braebtin enkelejaron de rest van zijn geld tr door. Daarna zonk hij hoe lunger zoo dieper. Gedurende de laatste jaren verdien de hij den kost als pakjesdrager aan de booten. Hij ging zich bover.dien te buiten aan alcohol en leefde eindelijk nog van giften eu gaven. Ten slotte stierf hij van honger en armoede. Wandeltochten deden in Duitschland bij sys- steuiuiische, goed voorbereide school wandelingun hot groote nut van wandelen zien. Kinderen uit de groote stad, gezond maar zwak en eh'cht gevoed, maakten gedurende zes dagen flinke wandelt ich'en. Moeheid, slapte, lusteloosheid weken o:n plaats te maken voor jonge kracht en levenslust. Bij een verblijf aan zee namen kinderen, welke in 3 maanden slechts 6 dagen gewandeld hadden, 2 maal zooveel in gewicht toe als andere, die niet wandelden. Geen bagatel. De meeste opera-sterren zijn uit Amerika naar Europa teruggekeerd en de Amerikaansche 1'ers gunt zich het genoegen, eens uit te rekenen, hoeveel dollars de zingende gasten uil Oollarika meenamen. Aan den spits staat Caruso met 20000 dollar; mevrouw Destinn en haar Italiaansche collega Amato elk 100000, mevrouw Ereoistad eu mevrouw Godski elk 50 000, Otto Göritz 200000, Antonio Scotti 50000, Van do Amerikaansche operakrac.hten verdiende juffrouw Farrar 75 000, mevrouw Homer 50000 en do heer Martin 40 000 dollar. Doorschijnendheid van metaal. Menigeen zal voor zich de vraag hebben opgeworpen, of metalen absoluut ondoorschijnend zijn, of dat er ook metalen zijn, die onder bepaalde omstan digheden het licht kunnen doorlaten. Tot nog toe heeft men alleen bij goud doorschijn radheid kunnen waarnemen. Thans echter is professor Turner, van de Universiteit te Birmingham, er in geslaagd ook hij zilver en koper de eigenschap van doorschijnendheid vast te stellen, wanneer zij aan een bepaalde behandeling worden onder worpen. De merkwaardige ontdekking wekt veel belangstelling. Een „luchtkellner" gevraagd. Het weekblad van de internationale hotelhoudersyereeniging bo- vut de volgende advertentie: „Voor de luchtvaart- vereeniging te Friedrichshafen wordt onmiddel lijk gevraagd een nette, geschikte en in het be dienen volkomen ervaren kellner, die het restau rantbedrijf voor eigen rekening wil nemen. Lichaamsgewicht hoogstens 70 Kilo." Hoewel het beroep misschien nietonvoordeelig is, mug de luchtkellner echter blijkbaar, even min als de jockey, van het goede der aarde te vee) genieten. Hij mag niet dikker worden I Wat de spijskaart betreft, is het moeilijk, voor uit te zeggen, wat deze brengen zal. Warme spijzen zijn niet uig'-sloten. Waarvoor hebben we anders de hooikist Natuurlijk moet alles „lichte" kost zijn. De ve. schijning van den kellner op het lucht schip is ook in algemcenen zin belangrijk. Met hem doet het comfort voor de eerste maal zijn intrede in het luchtrijk en daar de nieuwe passagiersgondels ook prettig ingericht zijn, zal t er heel gezellig worden. '&ËS&?* Majoor jhr. Von WRAN- GEL verzoekt REKENIN GEN te zijtien laste te willen opzenden naar DEVENTER.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2