Stadsnieuws Ingezonden. dende werkzaamheden voor de tot stand bren ging van een waterleiding de algemeene voorwaarde behoort te worden gesteld, dat bedoelde Rijkssteun slechts wordt verleend, indien ook het Provinciaal bestuur zich bereid verklaart, een bijdrage in de kosten ven bedoelde werkzaamheden te geven. Niet alleen de Staat, doch ook de Provin cie, waarvan bovendien het Bestuur het meest juiste inzicht heeft in den financieelen toestand der betrokken Gemeenten, heeft belang bij een goede drinkwatervoorziening. De Minister stelt er prys op, te mogen ver nemen of Gedeputeerde Staten in beginsel genegen zyn te bevorderen, dat c.q. ook de Provincie een bijdrage in bovenbedoelden zin verleent. Het zou nog niet zoo zeker zyn, dat de Regee ring de door de Staats-comraissie ontworpen regeling van een wettelijk vastgesteld slui tingsuur voor winkels door een eigen wets voorstel zal laten volgen. De beslissing dienaangaande hangt af van de resultaten van een onderzoek, hetwelk thans vanwege het Departement van Landbouw, Handel en Nyverbeid wordt ingesteld. Zooals men weet, is bij het vraagstuk der winkelsluiting tweeërlei belang betrokken een middenstandsbelang, in zooverre de wel- telyk vastgestelde sluiting de winkeliers zeiven betreften een arbeidersbelang, in zooverre de verkorting van den arbeidsduur der win kelbedienden afhankelijk kan zijn van de vervroegde sluiting. Op grond daarvan worden door het Depar tement de resultaten afgewachl van een tweeledig onderzoek. Vooreerst wil men n.l. gebruik maken van de gegevens, welke om trent het vraagstuk, in zoover het een mid- denstandbelaug betreft, verstrekt zullen worden in het rapport der eDquéte-commissie in zake de toestanden van den Middenstand, welke destijds op advies der middenstands commissie is ingesteld. Voor de beoordeeling der quaestie, in zoo ver er een arbeidersbelang by betrokken is, zullen de resultaten moeten dienen van bet onderzoek, hetwelk thans vanwege het Departement door mevr. Van Herwerden wordt ingesteld. Dit onderzoek toch geldt niet alleen de arbeidsvoorwaarden der vrouwelijke winkel bedienden, doch strekt tevens om, met het oog op bet vraagstuk der wettelijke winkel sluiting, gegevens te verzamelen omtrent den arbeidsduur der winkelbedienden in het alge meen. Op grond van de resultaten van beiderlei onderzoek zal men daarna in het Departe ment van L. H., en N. beslissen, of men het ontwerp der Staats-commissie door een eigen ontwerp zal laten volgen, dan wel andere maatregelen zal moeten beramen. De nieuwe wijze van verlichten der Utrecbt- schestraat met hangend licht niet meer de voorvaderlijke reverbères, doch met gloei- licbtbranders heeft wel iedereen ten zeerste voldaan. Zaterdagavond wareu,behalve de leden van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente en van de gas-commissie, tal van menschen van allerlei slag om eens een kykje te nemen en toen Zondagavond het concert van »Amicitia" beëindigd was, praatte men van ville lumière, mock-electrical en wat dies meer zij. De bewoners der bovenverdiepingen zijn vooral ingenomen met deze verlichting, die bun een massa liebt uitspaart. 't Hanglicht zal vooral in de rechte ein den der Langestraat heel mooi doen. De heer W. van Haselen H. Pzd. (Muur- huizen) student in de medicijnen aan de Rijks-universiteit te Utrecht, slaagde heden voor het eerste natuurkundig examen. De nieuwbenoemde dirigeerend officier van gezondheid le klasse dr. J. E. L. Kraft, is Zaterdag opgetveden als hoofd van het 2de geneeskundig district enjlals chef van het Militair hospitaal te Utrecht. Onder bevel van majoor J. M. baron Van Bofcop, van het le regiment huzaren uit Ede, heeft gister een detachement een drie- daagschen oorlogsmarsch aangevangen, waar- bij de werkelijkheid zooveel mogelyk wordt nagestreefd. Van bier nemen daaraan deel de luitenants jhr. J. A. Röell en W. E. Mathon benevens 60 onderofficieren en minderen. Op de Oorlogsbegrooting voor 1911 zou zeven ton zyn gebracht voor verbetering der officiers-traktementeo, welke voor alle wapens der landmacht zouden worden gelijk gemaakt aan die, welke de officieren der genie thans ontvangen. Luitenant jhr. M. C. F. de Rotte wordt 1 Juli ingedeeld bij het 2e eskadron le re giment huzaren hier; luitenant P. H. 0. Beernink wordt op dien datum overgeplaatst bij het 3o regiment huzaren, te 's-Gravenhage. Paardenarts 2e klasse H. W. Klerk de Reus, van bet le regiment veid-artiilerie, wordt 25 Juni ontheven van zijn detachee ring in de legerplaats by Oldebroek. Van 20 Juni tot 20 Juli zijn voor den werkelijken dienst onder de wapenen geroe pen tot het volgen van een cursus aan de Hij- en Hoefsmtdschool hier de reserve-paar denartsen B. Eggink, te Twelloo; J. C. A. Verheul, te Bergen-op-ZoomJ. L. Moer- kereken van der Meulen, te Nunspeet; H. ter Beek, te Naardenen W. van Doorn, te UarmeleD. Wie plannen mocht maken voor aanstaan den Zondag vergpte vooral niet, dat dien dag in «Amicitia" de rozendag wordt ge houden van »Nos jungunt rosEe". Een bloemendag, die ook door het bui tengewoon mooie weder sedert Pinksteren byzon-der veel belooft. De kolonel-commandant van het 5e regi ment infanterie heeft de zeer gewaardeerde welwillendheid gehad, de stafmuziek aan te bieden voor een matinee, welke van half drie tot half vyf wordt gegeven. Aanstaanden Zaterdagavond wordt op de als vanouds spiegelgladde baan van de socië teit «Yereeniging" geopend het stedelijk ke gel-concours, dat tot 2o Juli te middernacht zal durèn, waarna een korps wedstrijd wordt gehouden om een kristallen wisselbeker. Voor vrye baan zyn er 4500 kaarteD. De pryzen worden van morgen tot Vrij dagavond geëtaleerd in de vitrine van de firma Fortman Hehenkamp, aan de Langestraat. De plaatselijke afdeeling der V. P. N. houdt aanstaanden Maandagavond een zeer belangryke vergadering. Wie nut-boenders houdt ot wil gaan hou den en zich nog gauw laat inschrijven als lid kan die vergadering nog bijwonen. De contributie is slechts tweeeneeu halve cent per week en daarvoor ontvangt men bovendien kosteloos het leerrijke orgaan van de vereeniging. De Chr. Jongelings-vereeniging Ps. U9:9 heeft aan de Beekesteinscbe laan een terrein gekocht van 650 M2, waar zij mettertijd een eigen gebouw hoopt te stichten. Het voornemen bestaat, daarin, behalve de vergaderzaal, te maken eon lees- en conver satiezaal, toegankelijk voor alle Araers- foortsche jongelieden. Wie om het goede doel zou willen bijdragen in het bouwfonds, waaraan nog een f300 ontbreekt, wete, dat Penningmeester is de beer M. van Hoogevesf, Krommestraat 42. Hedenavond zal men andermaal trachten hier de coöperatie ingang te doen vinden. De poging gaat uit van Rijks- en Gemeen te-ambtenaren en spoorwegpersoneel. De politie, verwittigd dat hier gedroogde bokking was binnengesmokkeld waaraau een luchtje was, stelde een onderzoek in alle snoepwinkeltjes in, hetgeen tot gevolg had, dat een handwagen vol van het vieze goed door de Gemeente-reiniging onbruikbaar werd gemaakt voor verkoop. Hei schijnt, dat af en toe uit IJmuiden visch wordt aangevoerd, die te Amsterdam niet aan de vrouw te brengen is eD dan al licht goed genoeg wordt geacht voor »de provincie". Er wordt zooveel mogelijk toezicht ge houden doch de bewoners zeiven kunnen flink meehelpen door inzage te vragen van het keuringsbriefje v a n d e n eigen da g. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een witmetalen lepeltje, door de Gemeente-rei- nigiug gevonden. Tegen een 18-jaiigeu jongen, die op hee- terdaad werd betrapt bij bet stelen van bloemen uit den tuin van een particulier is proces-verbaal opgemaakt. Ook is geverbaliseerd een verlofhouder wegens bet in zijn inrichting in voorraad hebben van sterkedrank. De strijd om het geluk is in waarheid geen strijd tegen vijandige machten van buiten af, maar een strijd tegen den vyand binnen in ons. T7it den omtrek. By Kon. besluit zyn benoemd tot heemraad van het Waterschap de Biltscbe en Zeister Grift, mr. A. J. Labouchere, te Utrecht; tot heemraad van bet Waterschap Eemnes, G. Blom, te Blaricum, en J. van 't Klooster, H. van Wegen en J. van Woudenberg, allen te Eemnes; tot dijkgraaf van het Groot waterschap Heycop, genaamd de Lange Vliet, mr. C. C. W. van Romondt Vis te'zeiat. Eeu bakker te Baarn heeft zijn onder-oven gebruikt als broed-machine. En met succes; na drie weken kreeg hy uit deze nog wel nooit te vorun toegepaste kunstmoeder 8 kuikens uit 13 eieren. De Eem beeft, als Barneveldsche beek nog, gedaan betgeen de Nijl telken jare in dor Egypte-Iand pleegt te doen. Klaagden de landbouwers in den omtrek van Barneveld den vorigen winter steen en been oven der telkens terugkeerenden hoogen waterstand, waardoor hun landerijen meermalen onder wator gezet werden, thans blijkt hoezeer het achtergebleven slib vooral hel gras ten goede gekomen is. Nergens is het grasgewus zoo overvloedig als op deze tijdelijk overstroomde akkers. Wanneer wordt nu óok de Eem-delta ge reguleerd 7 Dan heeft de schipperij óok iets. Wie van hier naar Amsterdam reisdo, heeft bij Craailoo wel gezien de honderden, ja dui zenden apoor-leggers. De heer P. Maas Geesterarius heeft daarvan verteld in een vergadering der afdeeling spoor wegbouw en spoorweg-exploitatie van het Kon. Instituut van ingenieurs. Iets daarvan willen we hier doen volgen. Hij begon dan met de aandacht te vestigen op de geologische merkwaardigheid van liet terrein, waarop sedert kort zyn is gevestigd de stapelplaatsen de houtbereidings-inrichting der 11. IJ. S. M. Dat terrein toch is een zooge naamde eind-moraine uit een der ijstijden. De groote rolsteenen van Noorsch graniet zyn hier voor het bewijs en de heuvels by Hilversum zijn de door het ijs vooruit geschoven zand- maesa's. De meeste rolsteenen zyn ingegraven, doch als curiositeit bleef er óen, die een grootste breedte heeft van 2.14 en een hoogte van 1.40. M., gespaard. Wat betreft de keuze van dit terrein, oppervlakkig zou men zeggen, dat voor dvvars- leggers, die alle over zee worden aangevoerd, een terrein aan diep vaarwater doelmatiger was dan op de heide. Er is dan ook ernstig sprake geweest van vestiging der nieuwe stapolplaats op een terrein aan de nieuw te maken naven te Zaandam. Het blijkt evenwel, dat de opslag kosten der dwarsliggers, wanneer deze met atoom- kranen in de Rietlanden te Amsterdam worden gelost en op wagens geladen en in de nieuwe stapelplaats Crailoo ter zijde van do treinen worden gelost, slechts ongeveer de helft bedra gen van de vroegere los- en opslagkosten in de Rietlanden. Het terrein ii voor de helft bestemd voor den opslag van rails, wisselmaterieel en andor ijzerwerk, waarvoor ook vier groote ijzeren loodsen van 12 bij 60 M. zijn gebouwd. In htt midden van het terrein bevindt zich een een voudig administratiegebouw, terwijl ook de noo- dige schaftlokalen aanwezig zijn. De opslagplaatsen voor dwarsliggers bieden ruimte voor pl. m. 400000 liggers in stapels van 170 stuks, zoodanig opgestapeld, dat de liggers goed kunnen drogen. In het midden van de houtopslagplaats be vindt zich de houtbereidings-inrichting, be staande uit een ketelhuis met schoorsteen, waaraan waterreservoir, machinekamer en be reidingshal. In deze laatste zijn onder meer opgesteld 2 persketels, lang 16 M. en 2 M. in diameter, waarin, op kleine wagentjes geladen, pl. m. 270 dwarsliggers worden gedrenkt met een chloorzinkoplossing onder een druk van 8 atmosferen, nadat eerst, door luchtverdunning, zooveel mogelijk lucht en vocht uit de liggers verwyderd zijn. Voordat de liggers bereid worden, worden ze „gekeept", d. w. z. er wordt een vlak gedeelte ingeachaafd voor de oplegging der rails. Het bijzondere van deze bereidings-inriohting is, dut hiertoe gebezigd wordt een transportabele electrische keepschaafiorichting, bestaande uit een keepschaafbank in een grooten wagen, welke over de rails naar de te behandelen stapels wordt gereden. De liggers worden van de stapels genomen, passeeren do keepschaafmachioe met een snelheid van 4 stuks in de minuut en worden dan direct op de meer genoemde ketelwagenljes geladen, welke door een paard naar de bereidicgs-inrichting getrokken en daar verder met een electrischen kaapstand behandeld worden. Na bereid te zijn, worden de liggers meestal direct op wagens geladen en verzonden. Tengevolge van de practische indeeüng 'lezer nieuwe inrichtingen, behoeven de liggers in het geheel niet heen en weer gesjouwd te worden, hetgeen tot een vlugge behandeling, dus kosten besparing, leidt. Ér worden thans 6000 liggers in de week bereid, of ongeveer het dubbele van vroeger te Amsterdam en wel met slechts een geringe vermeerdering van personeel, uitslui tend voor de machinekamer en de ilectrische inrichting. Ook Hoevelaken heelt tbans een korlbal- club, met aanvankelijk 15 leden. Mevrouw Kyftenbelt stond het speelterrein af en Burgemeester A. E. van Arkel schonk het spelmateriaal. Hedenavond zal mon voor 't eerst trach ten de bal in de bodemlooze mand te wer ken. Toeristen mogen er wel rekening mee bouden, dat bet sedert Zaterdag verboden is, in de bosschen van Groot-Essenburg te wiehijden, of zelf3 ry wielen aan de hand mee te voeren. Natuurlijk is Jan Publiek weer de schuld, dat ook dit landgoed is afgesloten voor de vernielende bentmaar óok voor de overi gen. De Provinciale tentoonstelling voor handel, kunst en nijverheid, io sTivoli" te Utrecht, werd Zondag bezocht door den 15 OOOsteu be zoeker, «lis gister verrast werd met een zil veren horloge. Den 20 OGUsten wacht eveneens een zoo aangename verrassing. De gas-commissie te Zeist is op den uit- nemenden inval gekomen, een Jeerares in kookkunst te benoemen, een aan de huis houdschool te Amsterdam gediplomeerde jongedame. Haar taak is, voorlichting, te geven hoe in de keukens cn in de arbeiders-gezinnen het gasgebruik hot voordeeligst en doelma- tigst kan geschieden, opdat het gasverbruik zooveel mogelyk worde bevorderd, waarvoor zoowel van hygiënlschen ah ocotiomischen aard zoo heel veel te zeggen is. Voor het op 21 en 22 Juli te Zeist te houden conoours-hippique zijn reeds groote zilveren medailles ontvangen van H. M. de Koningin, Z. K. II. don Prins der Nederlan den en H. M. de Koningin-Moeder. Dicht bij Huis ter Heide word Zaterdag middag de eorstesteeu gelegd voor do nieuwe gebouwen der Prins Alexander-stichting, welke ruim 25 jaar te Bennekom gevestigd is geweest en ten doel heeft het geven van voorbereidend onderwijs aan en de verple ging en opvoeding van blinde kinderen van iedere gezindte. Architect is de heer C. B. Posthumus Meijes. uit Amsterdamuitvoerdster van het belangryke werk is de firma Wildeman Hemel?, te Amersfoort. LEESTAFEL. Daar is wel geen rubriek in het »Hdbld.", welke meer wordt gelezen dan »Het weer van heden" en wel oiemaud wordt miuder als broodetend profeet beschouwd als do bewerker dier rubriek, de heer Job. G. van Beukenslot Jr. De Hollamliti-drukkci ij, te Banrn, die er steeds op uit is, voor zeer billijken prijs iets te geven, dat een breede schare weetgierigen belang kan inboezemen, is op het goede denkbeeld gekomen, nu ook binnen ieders bereik te brengen een serie meteorologische boekjes van den heer Van Beukenslot. Van deze serie van 6 hebben reeds het licht gezienGevoelsweerkunde, Het weer zooals wij het waarnemen, De grillen der luchten. Het rijk der wolken, en Het weer van hedenhet zesde stukje, getiteld Het weer van morgen, zal weldra de zeer be vattelijk geschreven en hoogst leerzame serie voltooien. Elk boekje is ook afzonderlijk verkrijgbaar bij uw boekhandelaar. Bij mejuffrouw J. C. auf der Heide, to Amsterdam, is verschenen een boekje, dat wel met zeer gemengde gevoelens zal wor den ontvangen, en welSmakelijk koken, zonder vleesch of eieren424 recepten voor spaarzame huisvrouwen. Een peusion-houdster te Malsch, in Baden, die het boekje schreef, zegt in de Voorrede, dat zij sedert drie jaar de eieren uit haar keuken heeft verbannen en voegt daaraan toe: »de vegetariërs onder myn gasten zijn zeer tevreden, eindelijk gerechten en gebak te kunnen gebruiken, dat zonder eieren is toebereid de vleeschetei s merken in 't begin niet, dat de eieren ontbreken, en als zij het bemerken, verwonderen zij zich, dat spijzen zonder eieren zoo smakelijk kunnen worden gereed gemaakt". Als zij h. t bemerk sn 7 Waardoor? Door dat ze, hoe smakelyk het hun opge- dischte ook zij, aan Jen lijve b .merken, dat het niet voedzaam genoeg is 7 In dit kookboek van 100 bladzijden wor den geen raiddelprijzen genoemd en, wat erger is, niet de hoeveelheden, welke ieder toekomen, terwyl ook niet wordt aangegeven welke combinaties de «spaarzame huisvrouw" moet maken om te zorgen, dat de maaltijd iets moer is dan een maagvulling. 't Zal wel aan ons liggen, maar menig recept doet denken aan een Hègseh r,diner" den dag, dat er muziek in 't bosch is. Hot opT'maa v.iu Ingezonden «tukken bewijst niet, (lui de Redactie steedi onvoorwaardelijk instemt roet den iuhoud en zijn buiten ha»r ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Zou ik U nog eens beleefd om eeu klein plaatsje mogen verzoeken Eén kinderdag ia 't volle seizoen. Mag ik alle kindervriendinnen en kinder- vrienden, die naar buiten gaan, beleefd verzoe ken, in hun vacantie éen dug te willen besteden ter wille van li et kind, van bet behoef tige, zwakke kind, dat slechts in licht en lucht en zonneschyn genezing kun vindon? Voor het nieuwe Koloniehuis van het Cen- i i'^nootschap, te Egmond-aan-Zee, dat 80 Juli bewoond wordt door 120 zwakke on bloed- arme kleinen, is nog 17 duizend gulden tekort. Ale dat de eerste week van Augustus eens bycon gebracht kon worden door hen, die óok hernieuwing van krachten zoeken, doch zoo gelukkig zijn, voor zichzelf te kunnen zorgen! Een verzoek om werkkracht richt ik meer bepaald tot jongedames, een verzoek om geld aan allen. De middelen zijn veleEen onderlinge inza meling in alle hotels of pensions, een strand-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2