Stadsnieuws is, dat te doen, zet daardoor meteen de deur open voor nieuwe. Gelukkige invallen zijn een prikkelbaar volkje. Ontvangen wij ze niet met de noodige opmerkzaamheid, geven wij geen acht op hun verschijning, sluiten wij ze uit, omdat zg misschien ons niet gelegen komen of onze vadsigheid storen wel, dan trekken zij af, en het duurt lang eer er weer eens een komt. Maar naarmate wij ze met liefde ver welkomen, bun aanwijzingen trachten te verstaan, hun bevelen gehoorzamen, krij gen wij er hoe langer zoo meer en ook des te beter. En nemen wij van liever lede de gewoonte aan, er naar te han delen, dan kost dit telkens minder moeite. Men spreekt van genialiteit, van talent en begaafdheid, van handiggeid en tact. Hangt dit niet alles samen eensdeels met ingevingen, anderdeels met oefeningen in de kunst om ze ten uitvoer te brengen Hoe 't zij een geluk representeeren ze de goede invallen, op het juiste moment. En ik wensch ze u toe, in het groot, zoo vaak er een gewichtig besluit valt te nemenin 't klein, dagelijks, bij aller hande bezigheden. G. C. De bevolking van Nederland. Blijkens de opgave in dc „Staatscourant" voor heden was het bevolkingscijfer van ons land op 1 Januari over de verschillende Provinciëo ver deeld, als volgt: Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-Brabant 314 437 313 652 62S 089 Gelderland 327 252 319590 646 S42 Zuid-Holland. 676 209 713 "35 1390044 Noord-Holland 541261 571321 1 112 582 Zeeland. 116144 117 334 23347S Utrecht. 141734 147 384 2891 IS Friesland 183015 180 610 363 625 Overijsel 196 000 189622 385 622 Groningen 165 134 167 S07 332 941 Drente 91183 S3 935 175118 Limburg 174 260 166 710 340 970 Totaal 2926629 2971800 5898429 In een bijvoegsel op die „Staatscourant" is opgenomen een uittreksel uit d* statistiek van den loop der bevolking van bet Rijk, de Pro vinciën en de Gemeenten mot meer dau 20000 inwoners in 1909. Tot predikant bij de Ev. Luthersche ge meente hier is in de vacature-ds. J. L. F. de Meijere beroepen dr. J. H. Toxopeus, Evang Luthersch predikant te Harlingen. Een groot aautal burgelyke en militaire autoriteiten begaf zich hedenmiddag van hier naar «Soestdijk" ter bijwoning van liet jaarlijksch feest, dat H. M. de Koningin-Moe der daar pleegt te geven, doch nu in de za len van liet paleis moest plaats hebben. De statmuziek vau het 5e regiment infan terie deed zich hierbij hooreo. De buitengewone openbare vergadering der Kamer van Koophandel eo Fabrieken, Zaterdagavond ten Raadhuize gehouden, had ook dit buitengewoons, dat zij plaats had niet in de Trouwkamer doch in de Raads zaal, dat een fraai bloemstuk op de tafel prijkte en dat er nog andere toehoorders waren dan de verslaggevers al een zeer buitengewoon verschjjusel. Alle leden waren tegenwoordig: hetgeen niet zoo ongewoon is. Op den gewonen lijd, dat is een kwartier na het uur op de convocatie vermeld, opende de Voorzitter, de heer J. Ger. Kleber, de vergadering en verzocht den S e c r e t a r is, den heer H. P. van Haselen, rnede leeling te doen van de ingekomen stukken. Terwijl er anders steeds een berg inge komen stukken is, was er nu slechts éen, een schrijven van 19 Augustus, door alle leden ouderteekeud, waarbij zy, gebruik makend van een der artikelen van het Re glement der Kamer, den Voorzitter verzochten eer. vergadering te beleggen in den avond vaD '23 Juli. De Onder-voorzitter de heer J. Sinnige, vroeg nu het woord en zeide onge veer Geachte Voorzitter. Dat u ons allen hier in feestgewaad ziet, heeft een bijzondere reden. U waart zoo beleefd, gehoor te geven aan ons verzoek, deze buitengewone ver gadering der Kamer te beleggen, op dit uur en aan deze plaats, en daarvoor zeggen wij U hartelijk dank. Wij hadden behoefte, U, die zóo veel nut hebt gesticht voor den handel en de r.y verheid, in het openbaar geluk te wenschen. Toen U 23 Juni 1885 voor d« eerste maal werd gekozen tot lid der Kamer bleekt U de gewensebte mannooit heelt iemand nadien weder een zóo groot aantal stemmen op zich vereenigd als U destijds, on telkens, bij iedere periodieke verkiezing, werd U herkozen. Thans is U '25 jaar lid van onze Kamel en sed-rt '22 jaar onafgebroken haar Voorzitter. Ik had de eer en het voorrecht '20 jaren mot l) in deze Kamer zitting te hebben en het is mij een behoefte, hier te getuigen, dat U veel, zeer veel hebt gedaan, altijd een open oog en een helderen blik hebt gehad voor hetgeen den handel en de nijverheid ten goede kon komen en steeds hebt getracht, op te heffen wat hen kon belemmeren. Steeds trachtte U naar het beste en het mooiste. Steeds gaf U uw adviezen weldoordacht en steeds werden zij gewaardeerd. Dat zij niet altijd tot hun recht kwamen, hebben wy met U betreurdgetuige de Eem-verbe- lering, zoo dringend noodig voor de stad geinige de plaats van het spoorweg-station. Wat hebt gij gegverd om dat staiiou dich ter by de stad te krijgen maar toch is het aan uw ijver te danken, dat de losplaats al thans nog is gekomen aan de stadszijde. En al betreuren wij het, dat uog niet is ingegaan op uw voorstellen tot verbetering van het marktwezen, die eveneens zoo noo dig is, wij hebben goeden moed, dat ook die verbetering zal tot stand komen in den door U aangegeven geest. Want wy weten, dat uw adviezen soms na verloop van jaren worden opgevolgd. Wij, Kamerleden, voelen behoefte U een zichbaar aandenken aan dezen dag aan te bieden. Aanvaard het met onzen wensch, dat het U gegeven moge zijn, nog tal van jaren onze vergaderiugen op even tactvolle wijze te leiden. Spr. bood nu den jubilaris een zeer fraaien ebbenhouten Voorzittershamer aan. vervaal - digd in de fabriek van de firma Begeer, te Utrecht. üp het bovenste deel is aangebracht het in email-zilver uitgevoerde wapen van Amers foort; op het plat is aan den eenen kant bevestigd een zilverrn plaatje, waarop«Hul deblijk van de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, en aan de keerzijde het inschrilt«den heer J. Ger. Kleber, op zijn 25-jarig jubilee als lid dier Kamer, 1885—23 Juli—1910''. Wethouder C e I o s s e, die rnet de Raads leden Plomp en Van Kalken deze vergade ring bijwoonde, zeide nu door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente gemachtigd te zijn, het te vertegenwoordigen. Ik acht het een gelukkige gedachte, ver volgde spr., dat de. Kamer in dit gebouw, de plaats uwer zeer gewaardeerde werkzaam heid, uw zilveren feest heeft willen herdeuken. De verhouding tusschen de Kamer van Koophandel en het College van Burgemces- ler en Wethouders is aliijd geweest van zeer aangenamen aard, berustend als zij was op we lerzijdsche waardeering. Uw adviezen, mijnheer de Voorzitter, heeft liet Collage van Burgemeester en Wethou ders steeds gewaardeerd en steeds gevolgd als dit slechts mogelijk was. Uw medeleden van de Kamer boden u :u hamer aan; een myiis inziens zeer pas send geschenk. Ik geloof uiot, dat U zoo groote behoefte daaraan hebt om de o de te handhaven; maar hij zul voor U, doch vooral voor de uwen na U, een zeer aange name herinnering zijn, want zij zullen weten welke zeer goede diensten U hebt bewezen aan de Gemeente, aan den handel en aan de nijverheid. Ik zal niet herhalen hetgeen de heer biiuiige zoo heel juist reeds heeft herinnerd, op een wijze, die ik niet kan verbeteren en waarmede ik volkomen instem maar namens het Dagelijksch Bestuur dor Gemeente, welks Voorzitter zeer lot zijn leedwezen verhinderd is bier persoonlijk tegenwoordig te zijn, doch die er prijs op stelde door giudsch bloem stuk u te huldigen, spreek ik den wensch uit, dat het U gegeven moge zyrt, nug tal van jaren dien hamer te hanieeren tot nut van den handel en tot heil vun de nijver heid (applaus). De heer Kleber, blijkbaar onderden indruk van het gesprokeue, zeide ongeveer Toen ik het zooeven voorgelezenschryven ontving, was ik in een moeilijk parketik moest echter deze vergadering wel beleggen. Als goed koopman heb ik inmiddels mijn balans eens opgemaakt en hoe ik ook ge troffen ben door de vriendelijke woorden namens het Dagelijksch Bestuur dei-Gemeente en namens de Kamer tot mij gesproken, toch moet ik erkennen, dat mij te veel lof is toegezwaaid en moet ik een groot deel van de eer, mij gebracht, afwentelen op mijn medeleden van de Kamer, die steeds mijn trouwe medewerkers zijn geweest. Do workkring der Kamers van Koophandel is een zeer beperkteal zooveel jaren wachten wij op verbetering; doch wij deden ous best, deden wat wij konden. Op de eerste plaats dank ik de leden dei- Kamer vou-hun medewerking; op de tweede plaats het Dagelyksch Bestuur der Gemeente voer zijn hulp en steun in het belang van den handel en de ny verbeid. /onder oeider medewerking zou ik niet hebben kunnen slagen. Ontvangt daarvoor rniju hartelijken dank. En toen terugvallend in den gewonen toon: »Heeft een van de heeren nog iets voor deze vergadering? Zoo niet, dan is de agenda afgehandeld en sluit ik de verga dering". Nadat de jubilaris nu «de persoonlijke ge luk wenschen van de aanwezige olïicieele personen in Ontvangst had genomen, bleef hij met hen mg eenigen lijd bijeen. De heer D. 11 arting heefi weder een groote els voltooid en als onderwerp daarvoor ge kozen de Kampei-binnenpoort, gezien van den Zuidsingel, doch van een ander punt dar, ziju bekende ets van dat typische stads- deel. £on proef-afdruk der ets staat geetaleerd in Valkhoffs kunsthandel. Op de tentoonstelling van «Pictura Velu- vensis" zijn aangekocht voor de verloting twee werken van Van Weezei Errens (Eem bij Amersfoort en Buurtje te Tilburg) en twee van Harting (Zuidsingel te Amerstoort ou Nicolaïkerk te Utrecht). Die tentoonstelling wordt gehouden te Renkurn. Mede komt uit sergeant J. Guinea, bestemd voor officier van administratie O. 1. L. Ook Zeist heeft bewaarheid, dat eer. pro feet in eigen land niet immer worbi geëerd. De heer J. A. Jochem-s de bekwame Di recteur van de Amersfoortsche Muziek-vor- eeniging", maar óok van hel Zeister Har monie-korps «Oefening Baart Kunst", heeft ge lijk we verleden week meldden, met laatstge noemde op het concours te Zoetermeer een medaille behaald. Toen nu «Oefening Baart Kunst" te Zeist een concert gaf, bood de heer Math. Duys, eerelid dier vereeoiging, in de pauze den heer Jochems een fraai zilveren horloge met zilveren ketting aau.üpde binnenkast van het horloge staat gegraveerd »Aan J. A. Jochems. Door O. B. K. Zeist. Juli, 1910". Boveudien onthaalde de heer Duys de muziek en zegde haar een kostoaar instru ment toe. En de Zeisters waren boos omdat alles zoo in stilte was gegaananders hadden zij den zeer gewoardeerdeu dirigent eeu gou den horloge geschonken. De jongedami-s E. G. P. Morak en Th. M. Tij burg en de heer J. K. Jansma behaalden de hoofdakte. Tot de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam zijn zonder examen toegelaten J. Jonker en K. van der Knoop, leerlingen van de 3e klasse der Hoogere Burgerscool, hier. De heer C. Koster legde met gunstig ge volg af liet eind-examen aan die inrichting. Een typisch figuur is weer aan Amersfoort ontvallen. Aalt Byvank, de oude teerder, maar meer nug bekend uit den lijd toen hij voor het Postkantoor hier zes bankjes van f'25 vond en ondanks zijn armoede niet rustte eer hij ze aan de rechtmatige eigenares had terugbezorgd, werd gistermiddag liggende op den vloer van zijn kamertje in eeu steeg aan den Westsingel gevonden. Arts Morreuj ter hulp geroepen, deed hem vervoeren naar het St. Elisabets-gastbuis, waar hij hedennacht is overleden. Nog een berichtje uil de «Amersfoortsche Courant'" van '28 Juli 18S7. «Zondag jl. is door een lid van de Amers foortsche wielrijders vereeniging «De post duif" de volgeade route afgelegdvan Amersfoort naar Apeldoorn en terug; Amersfoort, Hilversum,Utrecht, Amersfoort, Marneveld en Amersfoort, waarvoor hem de zilveren medaille is toegekend, hebbende hij deze uit '275 Kilometers bestaande route af gelegd in 19 uren en 15 minuten rusttijden daaronder begrepen; werkelijke rijtijd 15 uren en 5 minuten." Nu, 23 jaar later, zou men voor 275 K.M. niet bijna 10 uur noodig hebben. Toch was «Ie hierboven aangeduide renner in zijn tijd lang niet voor de poes op de «hooge". Op zijn tocht bereed hij een Invin cible bycicle, die inmiddels door de lucht banden en in ieder opzicht zóo veel ver beterde karretjes reeds lang overwonnen is. Kapiteia W. van aer Koogh wordt 1 Au gustus in lunctie gesteld als reserve-kapitein bij het Ie regiment vesting-artillerie te Utrecht. Luitenant S. Ileimel, thans leeraar in de hoogere meetkunde en de bescurijvende meet kunde aan de Kod. Militaire Academie te Breda, wordt 10 September eervol uit die functie ontheven in verband met zijn be noeming tot leeraar in Wiskunde aan eeD Hoogere Burgeschool te Rotterdam. De sergeanten F. D. L. Rutterhof, M. F. Schneider, H. Abel, G. de Vries, F. von Sedlitz Ku.sbuch, L. Hotz, A- vau Ardenne en J. C. F. Winnin, van het Indische leger, die van Meester Cornells slaagdeu voor den Hoofdcursus en daar zullen worden opgeleid tot officier der infanterie, zullen per «Rind- jani" weldra te Rotterdam aankomen en tot 1October worden gedetacheerd by hot 5e regiment infanterie. De onderofliciers-vereeniging «Ons Belang" sluit haar rekening over 1909 met een batig saldo van f4574. Aan corjtributiën werd ontvangen f8492. Het Hoofdbestuur is door de afdeeliugen gemachtigd, te Amersfoort een geschikt perceel aan to koopen en in te richten als vereenigingsgebouw. Onder voorzitting van deu heer J. P. T. Dieges hield «Het Kruisverbond", de R. K. matigheids-vei-eemging, Zondag zijn hulfjaar- lijksche vergadering. Aan de verslagen van den Secretaris zij ontleen dat liet ledental sedert 1 Januari is geklommeu van 59 tot 83, terwijl de j. ngensafdeeling 27 leden telt. Ook het versiag van den Penningmeester mocht gunstig luiden. Van den Sobrietas-almanak zullen losse vellen worden betrokken, waarvan een disti iets-almanak zal worden saamgesteld voor Amersfoort, Baarn, Soest, Hoogland, Achteveld, Barneveld en Nijkerk, die dan alle gegevens voor deze plaatsen zal bevatten. Zondagmiddag 7 Augustus circa 5 uur zal volgens „De Eembode" de eerste retraite voor heeren uit den middelstand aanvangen in het St. Alfonsus-retraitenhuis te Amers foort. Sluiting der oefeningen op Woensdag namiddag 10 Augustus. De vergoeding is gesteld op f6. Die arme stumperds van kioderen. Dat was gister schering en inslag van bijna alle gesprekken toen men wist, dat bijna 600 kindertjes der kosteloi ze openbare en bijzondere scnolen uit Amsterdam hier waren aangekomen. Wel was het droevig ora te zien. Slechts heel weinigen hadden waterdicht schoeisel en nog meer sporadisch was een jasje of een manteltje of eeoige andere bescherming tegen den regen. Eu ontneedoogenloos kletterde die regen neer op deze kinderen, die maar éen dag in heele jaar naar buiteu kunnen. In 't geheel gingen er zes duizend uit en dus k o o de reis niet uitgesteld. Maar 't was droevig, in-droevig. En als om te plagen, kwam de zon tegen twaalf uur door; doch een kwartier later drensde het weer eu om drie uur goot het. En toch hebben de kindereu een blijden dag gehad, al waren hun kielijes ook door nat, al waren de blousjes ook onherstelbaar bedorven door de veif die vun bet goedkoope liut op de hoedjes droop, al moesten ze ook af eo toe huu lang niet altijd waterdichte schoenen uittrekken om hun kousen te kun nen uitwringen. De 8U onderwijzeressen en onderwyzers, die de 558 kinderen hierheen geleidden, heb ben zich uitgeput om het hun zoo prettig mogelijk te maken, de nieuwste spelletjes uitgedacht, de mooiste raadsels opgegeven en zy wisten hen bezig te houden en bijeen te houden in de tribune van de renbaan en de vasie gebouwtjes op dat terrein. Het grootste aantal kinderen is naar Birk- hoven gekomen; andere dergelijke inrichtin gen durven erslechtseen 50 tot 100 aan; de heer llollert wilde slechts voor allen zorgen. En hij heeft dat best gedaan, zóo goed, dat hij menig pluimpje heefi gekregen voor de uitstekende bedieuing en don overvloed. Al vóór vieren 's ochtends was de heer llollert met zijn personeel, met 12 man ver stel ki, in de weer voor zijn kleine gasten. En daarbij kwam heel wat kijken. Immers, bij aankomst kreeg ieder een broodje met koek, een' inet kaas, en eeu glas melkals mid dageten, om half een, volop rijstebrij met suiker, twee pannekoekjes, een gebakje en limonade; tot afscheid, om half vijf, weer een broodje met kaas, twee krentenbroodjes en twee glazen melk. En al dien arbeid boven den gewonen, het verzorgen der gasten in het hotel, dat geheel vol is. Als gezegd, er was niets dan lof; geen enkele klacht. En de rijstebrij werd niet, uls elders, zoo maar in waschblikken opge diend, doch alles naar den aard. Toen de laatste kruimeltjes van de laatste broodjes waren verschalkt, wachtte de kin deren nog een verrassing. De huzaren-mu- ziek, die pas om half zes zou komen, was om 5 uur alweer op hef terreinde zon liet zich weer even zien en de kinderen dansten hun schoonste» dans. Nat zyn ze geworden, doornat; maar ze hebben dan toch eens een bosch gezien an ders dan op hun schoolplaten en ze zijn een heeleu dag buiten geweest en ze hebben in een heuschen trein gezel en. Slechts éen meisje, een erg zwak kindje, werd het te kras onnoodig te zoggen, dat het door den heer Holhrt met bijzondere zorg |s verpleegd en in een lekker warm bed gestopt. Wie gister óok hebben gelust van het vreeselyke weer, waren de officieren en man-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2