Stadsnieuws. volgen leiddraad heeft hy saamgevat in de volgende tien geboden. Eerste Gebod. (Rechten van het kind). Pluats het kinde net boven of beneden U, doch naast IJ in schenk aandacht aan zijn eigen natuur. Tweede Gebod. (Voorbeeld der ouders). Voedt U zelf op voor het kind, wees het tot voorbeeld en leg zelf de fouten af, waar vau gij het beschuldigt. Derde Gobod. (Waarheid). Leer uw kind de leugen verachtenwees waar jegens uw kind en beken ook eigen ongelijk. Vierde Gebod. (Rechtvaardigheid). Gij zult jegens ieder kind rechtvaardig zij", en niet het eene voortrekken boven het andere; gij zult het vertrouwen van het kind niet beschamen, en het slechts beloven wat gy ook houden kunt. V f d e G e b o d (Lof en berispiDg). Prjjs met mate, berisp weinig, sla nooit. Straf nooit tijdens opgewondenheid maar eerst als gij meester zijl over uw drift, en leer door het kind vergeven. Zesde Gebod. (Dankbaarheid). Verlang geen liefde en dankbaarheid als iets van zelf sprekendswant kinderliefde is niet aangeboren, doch moet verdiend worden. Zevende Gebod. (Gezondheid). Houdt uw kind gezond naar lichaam en zielgeef het licht, lucht, zon, vroolijkheid, goedheid en liefde. Achtste Gebod. (Zin voor natuur). Leer uw kind de schoonheid zien in al hetgeen de natuur schiep; wek zijn mede gevoel op en weer zijn vernielzucht. Negende Gebod,(Kinderlijkheid). Wees kind met het kind en bewaar zyn kinderlijkheid zoo lang gy kunt. Tiende Gebod. (Levensdoel). Gij zult het kind een wegwijzer zyn, maar geen baanbreker. Sluit de zon niet buiten. Vooral te Amersfoort, waar maar al te velen het hoogst deftig vinden achter de vensters een half dozijn gordijnen van aller lei slag te haogen en er vóór een paar meer dan soliede zonnebliaden, mug het volgende artikeltje, ontleend aan „Moleschott", wel eens worden gelezen en, wat meer nog zegt, overdacht. Reeds sedert lang geldt het voorschrif', dat men bij bet ontsmetten van woningen na de eene of andere besmettelijke ziekte, het zon licht moet laten loetreden omdat men meende bespeurd te hebbeD, dal dit meehielp om de ontsmetting te bevorderen. Men wist zich echter zooals dikwijls geschiedt geen rekenschap te geven van het »hoe en waarom", De ervaring was voldoende om den maatregel ingang te doen vinden en zooveel mogelijk toe te passen. De nooit rustende wetenschap echter heeft langzamerhand dit „hoe en waarom" gevon den en nagegaan op welke wijze de zon hier werkt. Een reeks feiten heeft het in. hooge mate waarschijnlijk gemaakt, dat tusschen zonne schijn en infectie-ziekten zekere oorzakelijke verhoudingen bestaan, welke hierop berusten, dat <le inwerking van direct zonlicht de ver giftige en in ontwikkelingstoestand verkee- rende bacteiiën van de lucht benadeelt en daardoor do besmesling tegengaat en beperkt, terwijl omgekeerd uitsluiting van zonlicht een en ander begunstigt. Men heeft nagegaan, dit de duur van den zonneschijn io 1880 in Middel-Europa korter was dan in de voorafgaande dertien jaren eu is, waarschijnlijk niet ten oareebte, geneigd het groite ziektecijler en het groot aantal sterfgevallen in het influenza-jaar 1889, ten minste voor een deel, toe te scbrijvea aan die omstandigheid. Te Parijs is óok geconstateerd, dan in bet lü-jurig tijdvak van 1881 tot 1890, juist het jaar 1889 het grootste gehalte aan bacteriën per kubieken Meter lucht aanwees. Hieri..'de stemmen ook overeen andere waarnemingen bij zieken. Zoo deelt Bennet mede, dat hij in 18S9, bij het nauwkeurig wond"erloop. zijner patiënten, zich zeer dik wijls verbeeldde, teruggekeerd te zijn in het voor-antiseptische tijdvakd. w. z. hij zeg, dat de wonden niet dat bacteriën-vrije, zui vere. snelle 'gene/.ings-proces volgde", dat de moderne chirurgie -- als gevolg van de bacteriën-vrye wondbehandeliog regel heoft doen worden. Als bewijs voor den invloed, die zonlicht oelent op ziektekiemen, kan ook dienen hetgeen is meegedeeld door Rein, die te Pctersboi ougb (Amerika) waarnam, dat in een baruk, waai in zich tal van personen bevonden, het aantal zieken in do kamers aan de schaduwzijde gelegen, veel grooter was' dan dat in de vertrekken der zonnezijde de verhouding was als 3 1. Uit deze en meer dergolyke feiten raag do conclusie getrokken worden, dut de hel dere zonneschijn, maar ook het duarvan afhankelijke diffuse daglicht, een zeer werk zaam, natuurlijk en goedkoop ontsmettings middel vormt, hetwelk niet alleen by het voorkomen van besmettelijke ziekten, en by het verwijderen vancontugieuse ziektekiemen, doch ook in het dagelijksch leven in veel ruimer mate moest worden toegepast dan tot dusverre gebruikelijk is. Zoo zal mun dus ziekenhuizen en vooral dat deel, hetwelk de eigenlijke zieken rnoel herbergen, steeds zoodanig bouwen en inrichten, dat de toe treding van zonlicht zoo veel, zoo lang en zoo gemakkelijk mogelyk kan geschieden. Men kan hieruit gemakkelijk loeren, hoe schadelijk en nadeclig voor de gezondheid het zijn moet, als men 's zomers, juist in den tijd van den mildsten zonneschijn, ge durende het reis-3eizoen, soms weken en maanden aaneen, het huis door vensters en blinden volkomen afgesloten houdt van het daglicht, en dat men daardoor iu die donkere vertrekken een uitstekende gelegenheid opent tot ontwikkeling van allerlei ziektekiemen. Als man iu aanmerking nea of, hoezeer besmettelijke ziekten zeer dikwijls voorko men onder onze minder-gegoede medemen- schen en hoe dikwijls deze wonen in huizen, waar nooit zon- en daglicht in behoorlijke hoeveelheid kan toetredenals men ziet hoe deze woningen, voorul in groote steden, meestendeels gelegen zijn in nauwe straten en stegen, waardoor de huizen in eeuwig durende schaduw staan, dan is het, met het oog op het aangevoerde, allerduidelijkst, dat wy hierin een bron vinden, waardoor voor een groot deel kan worden verklaard, waarom te allen tijde in dergelijke stadsge deelten ziekten in het algemeen, doch be smettelijke ziekten in bet bijzonder zulk eeu grooten omvang kunnen aannemen. Voor een groot deel, omdat ook nog tal van andero omstandigheden er toe bijdragen, dat dergelijke huizen en buurten dikwijls als ware brandpunten van besmetting kunnen gelden Gelukkig, dat we in een tijd leven, waarin de oogen geopend zijn voor dergelijke mis standen en de aandacht op deze feiten ge vestigd is. Bij den aanleg van r.ieuwe stadswijken, ziet men thans overal breede straten maken, waar de hoogte der huizen geen beletsel meer is voor de vrije toetreding van zon licht, ook uit andere oogpunten eeu gewich tige factor tot behoud der gezondheid en tot verhooging van het levensgeluk. Ook de wo ningen zelf worden naar de eischen dei- gezondheidsleer gebouwd en ingericht. Het is een gelukkig verschijnsel, dat bij ons te lande toezicht bestaat up bet bouwen van woningen. Als nu maar het publiek mede werkt en het de overheid niet te lastig maakt bij de uitvoering der wetten, van wier groot out h-1 niet geheel duordrongen schijnt. «Tegen de Woningwet» is helaas al een politieke leuze geworden eveugi-ed kan men roepen«tegen vooruitgang, leg o verbete ring, tegen gezondheid, tegen heil des volks» En dus weg al die zorgvuldig gesloten ophaal-, en vitrage- en over- en statie- gordijnen. Laat het heerlijk zonlicht vrij in uw ka mer doordringen. Beter, dat uw kleeden en uw meubels verkleuren dan dat gij zelf ziek wordf. Herinnerd zjj, dat morgen bier alleen geopend is de apotheek van den heer J. J. P. van Wisseling!), Langestraat 118 bij de Kamperbinnenpoort. De Burgemeester zal van 8 Augustus lot 8September buileu de Gemeente vertoeven, doch 31 Augustus te Amersfoort zijn. Het gedeelte van het JEtaadsverslag, dat Donderdag wegens plaatsgebrek moest over staan, moet, vooral om de kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer, die geen uitstel duldden, weder blijven liggen. Van dit uitstel komt echter geen afstel. Mejuffrouw A. C. van Os behaalde do Middelbare akte Engelscbe taal, A. Van de negen caudidaten, werden er aebt af gewezen. De heer J. A. Th. van Wessum zal 15 Augustus te Utrecht tot priester worden ge wijd en hoopt den 181en daaraanvolgende in de kerk van O. L. Vrouwe-hernelvaart te Amersfoort zijn eerste Mis op te dragen. De heer A. de Neeling, candidaat-notiris te Watergraafsmeer, is benoemd tot notaris ter standplaats Middelburg. De hoer F., Brandsraa, thans te Bunschoten, behaalde de hoofdakte. De heer A. Pof, onderwijzer aan de open bare Jongensschool le soort, behaalde de akte Engelsche taal, Lager ouderwijsde heer C. H. van Buuren, de akte Handteekenen, Lager onderwijs. Luitenant-adjudant jhr. J. G. L. Calkoen, van bet korps rijdende artilerie. die 2 April bij oen vossenjacht door het struikelen van zijn paard de ruggegraat brak, is Donderdag op 35-jarigen leeftijd in het ziekenhuis te Velp overleden. De Minister van Oorlog heeft bepauld.dat voortaan de melodie van het Wilhelmus vau Nassauwe", zooals die tot nu toe bij plechtigheden van militairen aard door mili taire muziekkorpsen ten gchoure werd ge bracht, voor den vervolge dient te worden vervangen door de melodie zooals die in 1G26 door Valerius werd getoonzet op do woorden van hot Wilhelmuslied, gedicht door Marnix van Sint Aldegonde (z.g. oude toonzetting). Luitenant G. Dames, van het 5o regiment infanterie, zal mot een detachement van dat korps van 16 Augustus lot 8 October wor den gedetacheerd bij het regiment genie troepen te Utrecht, teil einde de practische oefeningen bij te wonen. Kapitein J. G. B. Berlauwt, van hot 15de landweer-bataljon, komt 22Augustus bij het 5e regiment iufanterie onder de wapenen. De miliciens der lichting 1910 van het le regiment veld-artillerie, die bij de inlijving tot nadere oproeping met verlof werden ge zonden, zullen 3 October in werkelyken dienst worden geseld.t Ook in het Donderdag te Zwolle gehouden coucours-hippique was het succes voor luite nant Coblyn, met „Black Paddy", en luite nant Labouclière, met „Perhaps". In het groot spring-concours voor officieren en heer-rijders, waarin de overige 22 deel nemers nogal fouten maakten, moesten deze twee heeren weer overrijdenandermaal maakte geen van beiden ook maar Óen fout en nog eens werd de dubbele boom verhoogd tot eindelijk luitenant Labouclière éen fout en luitenaut Coblyn een halve fout maakte. Luitenant Coblijo verwierf daarmee den eersten prijs en luitenant Lubouchèie den tweeden. De derde werd behaald door luite nant Beernink. Bij gunstig wser de heer Van 'i Beu- kenslot is or weer niets gerust op en de luiden, die zweeren bij smarkweer-karkweer" nog minder zal het stafmuziekkorps van het 5e regiment inlanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, morgenavond op het terras van «Amicitia" het volgende pro gramma ten-gehoore brengen: 1. Friedensglocken, marsch Urbach '2. Ouverture „Le cheval de bronze" Auber 3 In schö ier Maiennacb', Walser Uentzsch 4 Grande fantaisie sur des notifs del'opéra„Les Huguenots' Meijerbeer 5 Ouverture „Les Dragons de Villars" Muibrt. ti Czardas, oder Der Geist des WoiwodenCrosmann. 7 Ave Mariafc'chubert. 8 Grande fantaisie sur des moiifs de l'opéra „Le Truu.ére" Verdi-Van Aaken. De korpswedstrijd van bet Stedelijk kogel- concours, die Donderdagavond op de spiegel gladde baan van de sociëteit «Vereemging" aanving om half negen, was omtrent elf' u>ir geëindigd. De uitslag was deze: le prijs, de wissel beker en een verguld-zilveren lauwertak, U. D. I. met 235 punten en 38 treffers; '2e prijs, zilveren lauwertak van Udi, T. H.O. R. (Amicitia) met 219 punten en 37 treffers; 3e prijs, groolo zilveren medaille van Wodan, Houd plank met 2U5 punten en 34 treffers; 4e prijsverguld zilveren medaille van de Phoenix-brouwerij, T. H. O. R. (Vereenigir.g) met 205 punten en 32 treffers 5e prijs, zil veren medaille van Acht om den koning (Ver- eenigiug) met 188 punten en 34treffers; Ge prijs, verguld zilveren medaille van Thor, Acht om den koning (Vereeniging) met 181 punten en 28 treffers7e prijs, zilveren medaille van Houd plank, Koroïbos (Amici tia) met 151 punten en '26 treffers. Acht om den koning (Amicitia) en Wodan (Vereeniging) kon niet uitkpmen door uit- stedigheid van leden. Dinsdagavond pr ijs-uitreiking met hetgeen daarbij gebruikelijk is in de sociëteit «Ver- eeniging''muziek, verlichting, zelfs bal. Aan Udi vielen óok ten d6el de treffers- prijs en die voor bet grootste aantal zevens. Hoogste korps-gooier was de heer J. Mink Schol, terwijl den heer K. W. Jaeger de negenprijs ten deel viel. Indien het weer zulks toelaat, zal het eerste elftal der H. V. C, morgen op haar terrein achter «Rustoord" voetballen tegen D. S. B., oen Amsterdsmsche Westelijke derde klass». Een stevige partij. Het eerste 7-tal der Amersfoorfsche zwem en polo-club zal morgenmiddag half drie in dezwem-iorichtibg hier zijn eersten vriend- srhappelijken waterpolo-wedstrijd spelen te gen een zevental uit Zwolle. Voor dezen wedstrijd is uitgeloofd een verguld zilveren medaille en dus belooft by zeer spannend te zullen wordeo. Pronramni» van het concours-bippiqu# te houden op hot eporlterroÏD „Birklioven" op Zondag 21 AuiiUHtus 1910, des middogs huif twee. No. 1. Concours eonspaunen, voor iwenwiolw rytuig, toebehoorend» nan landbouwers, wolke uiiBlultend het landbouwbedrijf uitoefenen, geheel ter beoor deeling van het Bestuur. Ie prijs f80, 2o pr. f 00.3e pr. f 40. Inleggeld f 1.50. No. 2. Concours eenspannen, toebehoorondo uao pa leenheren lioogto rtokmaat boven 1.54 M. le p.ijs groote verguld zilveren raediule, met 110 voor den kuoibior2e pr. groote zilveren medaille, ma f 5 voor den ko< tsier8e pr. zilveren me taille, met f 2.50 voor den koetsier. Inleggeld 12,60. No. 3. Concours tweespannen, t chehoorende aau particulieren atokninat boven 1.54 M. lo prijs groote zilveren medaille, met f 10 voor den koetsier; 2e pr. groote zilveren medaille, met fö voor den koetsier3» pr. zilveren medaille, mctl z.ou voor den koetsier. Iul'ggeld fö. No. 4. Concours voor het be.-t gaande rypaarü, toebehoorend.' aan officieren of beerrijdors. In prijs f 150; 2e pr. fl00,8e pr.f 50. InU ggeld f o. No. 5. Groo( springconcours voor springpaarden, tocbehoorende aim officieren of heerrijders, lu prijs f 150, 2e pr. f100, 3e pr. föO, 4a pr. f25. In leggeld f5. No. 0. JaoUrit chtor een Jagermeostor mot.mud- loop van 12.10 Met-r, voor officieren en heen-delers, le prijs f160, 2e pr.f 100,8epr.f60.Inleggrldf5. Er wordt gereden onder de Reglementen van het C> ntranl-comité vvor coucours-hippiques iu Neder- land. Inschrijvingen vóór 15 Augustus 'a avonds 10 uur bij den Secretaris, den lieer II. Meursing, Soester- d.vars8traat 23. De deelnemers aan den afstandsmarsch te paard van Deventer naar Amersfoort, doch langs eon boelen omweg, uitgeschreven door den Nat. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, j zullen 25 Augustus hier overnachten. Als alle jn'en wordt hier de kat weer uit den boum gekeken en wordt niet voldaan aan het verzoek van het Bestuur der «Orunje- vereeniging'' oin zich toch intijds op te ge ven voor deelneming aan een der door die vereeniging uitgeschreven wedstrijden op 31 Augustus. Men deukt er wol over en m<-n praat er wel over, doch men doet niet wat hot Be stuur zoo gaarne zou hebbennamelijk mee werken om niet ulles op 't laatste nippertje in orde te moeten te maken. Bij advertentie is dit nummer bericht het Bestuur, dat men zich nog tot 15 Augustus kan aangeven. De maand-vergadering van «Handel en Nijverheid" zul worden gehouden aanstaanden Vrijdagavond. Iu die vergadering zullen de afgevaardigden naar het 7e Middenstands-congres verslag doen van hetgeen daar is gesproken over het brandend vraagstuk bij uitnemendheid on eerlijke concurrentie. Wie niet Ai te zeer .schuldbewust is, make dien avond vast vry en zoi'ge voor een goed plaatsje. De Amersluorisctm processie naar Kevelaar zal Diosdig 23 dezer des ochtends 8 uur der extra-trein van ho r vertrekken. Het jongensgesticln van tiet Leger des Heils thans te Maarssen bij den joogsten vel Idag maakten de jongens zulke mooie muziek wordt begin September overgebracht naar «Lusiduna". Thans is een begin gemaakt met de ver bouwing van het Doorgangshuis op «Zand bergen". Door den hoer C. Ruitenberg werd het werk aangenomen, dat den 1 December moet voltooid zijn. Het nieuwe Tehms wordt ingericht .voor 24 kinderen en zal beantwoorden aan de eischen, die in onzen tijd aan dergelijke inrichting kunnen gesteld worden. Tijdens de verbouwing vertoeven vader, moeder en verdere bewoners iu een huis aan den Uooglaudschen weg, onder Hoogland. Aan de markt werd gister aangevoerd 990 Kilo boerenboteraan de Centrale boter mijn 12 40J Kilo ongezouten en 1700 Kilo gezou ten labrieksboter onder Rijks-controle. De pi ijs aan de markt was 11.34 af 1.40, die aan de mijn f 1.18 a f 1.26. Het aansteken der lantaarns van auto's en rijwielen moet volgende week om vijf mi nuten na achten, dat van de overige voer tuigen niet later dan vijt minuten over half negen geschieden. De Muziek-ver* Raarn, zag zich Q een vierden prija geweigerd. En terecht. Want waar hati zij 101J/2 punt had| den 4 den prijs k0 later gevoerde Cor( zich luid vergist U cendo" in werkali behaald. De eerste prijs wei Een les voor j Het nieuwe Mil plaats by Millingen/ wijze in gebiuik g, Ten behoeve van de nieuwaangestelde agenten hield het politie-korps''onder leiding van brandmeester W. Brouwer gister een brandweer-oefening op den Berg. Aan het Comissariaat van pofitie zyn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zwarte panache van cadet of genie-troepen, een gouden ring en een ceintuur. Proces-verbaal is opgemaakt tegen iemand, die op eeu rijwiel gezeteD, een paard aan de hand leidde. Vergeet het kwaad, dat mon u heeft ge daan, en het goed dat gij gedaan hebt. Wees als de Hemel, die geeft zonder iets te vragen. Uit den omtrek De opening der jacht op klein wild in do Provincie Gelderland is vastgesteld op Zater dag 27 Augustus, met uitzondering van die op hazen on fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 1 October.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2