Stadsnieuws. te stellen. De beer Slotemaker kreeg den titel van waarnemend directeur met een extra-toelage en toen bij zijn taak had vol eindigd toonde Minister Kolkman zich daar voor zóo dankbaar, dat by hem tot directeur der directe belastingen benoemde op de juist opengevallen plaats te Middelburg. De heer Slotemaker had echter niet veel lust in Middelburg en verzocht, de directie te verplaatsen naar Breda, waar hy zich blyk- baar beter thuis dacht te gevoelen. De heer Kolkman stemde toe en de directie werd verplaatst naar Breda met den beer Slote- maker als chef. Wanneer men nu weet. dat eerst enkele jaren geleden de weleer te Breda gevestigde directie door de Regeering naar Middelburg werd overgebrachtdat daar voor een goede hand vol geld het daarvoor geschikte gebouw werd aangekocht en ingericht; dat thans het zelfde moet gebeuren met de terugverhuizing naar Breda dat bovendien de te Middelburg geplaatste ambtenaren schadevergoeding kry- gen voor hun onverwachte verhuizing Daar Breda, dan bogi jjpt men, dat er nu gesproken wordt van bedenkelijke geldverkwisting en de hoop wordt geuit, dat de Kamer, wellicht daartoe geprikkeld door de openbare opinie, daarvoor alsnog een stokje zal steken, 't Is alleen jammer dat als de zaak in de Kamer aan de orde morht komen, de heer Slote- maker ongetwijfeld reeds lang ingezetene van Breda is en de meerderheid misschien dan niet bereid zal worden gevondeD, aan Minister Kolkman, wien het ministerieel leven toch reeds een paar malen onaangenaam is ge maakt, nog eens een pin op den neus te zetten, al zou bij dit verdiend hebben. De «Nieuwe Arnh. Crt." doet zieD.datook wel aan een ander Departement somtijds ietwat vreemd wordt gedaan. Zij schrijft namelyk: Dat er door hier te lande soms zonder ling om geen harder woord te gebruiken met de belastingpenningen wordt omge sprongen, daarover is men het vrijwel eeu°. Dat hot echter reeds zoover gekomen is, dat men «laken" uit de magazijnen gaat ver- koopen, weten zeker nog maar weinig belastingbetalers. Wij verwijzen belangstel stellenden te dezer zake naar een op 24 Juli iu verschillende dagbladen voorkomende advertentie betreffende den verkoop van buiten dienst gestelde militaire goederen. Daarin treft men o.a. aan de artikelen «laken" en «lompen" (linnen en nieuw laken). Het zou zeker de moeite loonen indien de Minister van Oorlog hieromtrent bet publiek eens zou willen inlichten. Wellicht wordt gedacht, dat het Departe ment van Oorlog niet zorgt voor voldoend toezicht. Niets is intusschen minder waar. Aan het hoofd van de drie militaire kleeding- magazijnen en kleermakerijen staan drie kapiteins-magazijnmeesters en drie luitenants adsistent-magazijnmeesters. Met het toezicht op deze magazijnmeesters is belast een luitenant-kolonel. Verder zetelt in Den Haag een kolonel, die o.m. toezicht houdt op be doelden luitenant-kolonel. Aan het Departe ment van Oorlog bestaat wijders eenafdeeling (sumgesteld uit verschillende ambtenaren) die toezicht oefent op het geheele admini stratieve beheer, terwijl eindelijk de niet malsche Algemeene Rekenkamer een oog in 't zeil houdt. En dat voor een leger, hetwelk in vredestijd slechts enkele duizenden manschappen onder de wapenen heeft. Dat inzonderheid de hoofden van groote particuliere inrichtingen het hoofd schudden over zulk een geldverkwisting, zal wel geen betoog behoeven. Iu de Luthersche kerk hier hoopt aan staanden Zondag voor te gaan ds. F. Groote, emeritus te Amsterdam; in de Remonstrant- sche kerk, ds. W. Haverkamp, uit Nijmegen. Het ontwerp van wet tot vervanging van de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting door een Inkomstenbelasting zal, evenals het ont werp eener nieuwe Tariefwet, nog in den loop van dit zittingsjaar inkomen. Dut is du3 vóór 17 September aanstaande. Bij «Staatscourant" no. 184 is gevoegd een statistiek omtrent de lichting voor de Nationale militie van het jaar 1910. Wij ontleenen daaraan, voorzoover betreft de Provincie Utrecht Ingeschreven waren 2617 lofelingen, van welke 597 voor inlijving ter volledige en 252 ter korte oefeoing. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken werden afgekeurd 557, wegens ondermaat (kleiner dan 1.55 Meter) 17. Van de overblij venden waren 45 reeds als vrijwilliger in dienst, zoodat inge deeld werden 550 bij de militie te land voor volledige, 242 voor korte oefening en 11 bij de zeemilitie, totaal 803, makende met de 45 reeds in dienst zijnden een totaal van 848 door deze Provincie afgeleverde man schappen. Uitslag van de Dinsdag in het derde dis trict gehouden stemming voor i nn lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer Th. Sanders. Het aantal kiezers bedroeg 748. Van dezen zyn opgekomen 625. Blanco en van onwaarde waren 11 biljetten. De volstrekte meerder heid was dus 308. Uitgebracht werden op de heeren M. van Heioma 287, J. Hoflann 49 en W. H. kam 278 stemmen, zoodat herstemmingmoet plaats hebben op. 19 Augustus, tusschen do heeren Van Heloraa en Kam. (In de stad reeds Dinsdagavond meegedeeld.) De heer J. B. Nakken, onderwijzer aan de school Koningsstraat, behaalde de hoofdakte de heer A. Pot, onderwijzer aan de Jongens school, en de heer C. Everaars, onderwijzer aan de school voor Chr. nationaal onderwijs, de akte Engelsch en de heer W. E. Noord man de akte Handteekenen, Lager onderwijs. Kapitein-intendant W. Jansen, van de 4e divisie, is heden van hier ver'' deken ter voorbereiding van de manoe> as in het Lek-accè3, welke van 16 tot 27 Augustus worden gehouden tusschen Gorinchem en Wyk-by-Duurstede. In verband met die manoeuvres ontvangen wij het volgende communiqué: ünder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat het voor een spotdige bezorging van brieven en andere stukken, bestemd voor de van 17 tot 26 Augustus manoeuvreerende troepen, een vereischte is, op duidelijke wijze op het adres der stukken te vermelden«Op groote manoeuvres aan het Lek-accès". Het adres moet verder zoo volledig mogelijk zijo (naam en voorletters, rang, korps en onderdeel). Het 5e regiment infanterie behaalde te Loosduinen een zilveren medaille in den wedstrijd tirailleur-vuur. Tot deu Hoofd-cursus zijn toegelaten om te worden opgeleid voor officier der infan terie hier te lande de sergeanten W. Duyne, L. C. van der Scbee, J. F. Weijnman en A. J. K. Jacobs, allen leerlingen van den cursus bij het 5e regiment infanterie, benevens de extraneus N. Tibo. Sergeant L. L. H. H. Bellaard is toege laten voor administratie O. I. leger. De veertig onderofficieren van den gym nastiek- en scherm-cursus, welke sedert 6 Juni onder leiding van luitenant G. J. van der Veen hier werd gegeven, keeren 13 dezer naar hun korpsen terug. Van 15 Augustus tot 3'J September worden tien en van 17 Augustus tot 10 September zeventien miliciens van de 4e compagnie wielrijders, uit Assen, gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie. De gouden me faille voor 36-jarigen trou wen dienst is toegekend aan wachtmeester F. de Wit, van de Rij- en hoefsmidschool, en zal hem aanstaanden Dinsdag op plechtige wijze wordeD uitgereikt. De schietvereeniging Wilhelmina», van de plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, behaalde te Rotterdam met 451 van de 500 punten ook den eersten prijs in deu schietwedstrijd met cylinder of buks. Behalve de reeds in het vorige nummer vermelde pryzen won de heer R.Meijer met 94 punten den tweeden prijs personeel buks, de heer D. van Ruuren werd met 97 punten hoogste korpsschutter buks. Dinsdagavond werden in de sociëteit „Ver- eeniging" de prijzen uitgereikt, behaald in het Stedelijk kegel-concours, op de baan dier sociëteit gehouden. Nadat een klein maar heer heel flink or kest, onder leiding van den heer Th. P. H. Klaassen, Van Aken's kegelmarscb had ten gehoor3 gebracht, nam de heer L. Houbaer, Voorzitter der regelings-commissie,omstreeks half tien het woord. Spr. zeide, dat het concours schitterend is ge slaagd; den 25 Juni aangevangen, was het 4 Augustus reeds geëindigd en er is slechts éen woord van lof over, ofschoon het den kegelaars niet gemakkelijk is gemaakt. Er moest nu eens gestreden worden, doch de strijd is kranig geweest. Na het Bestuur der sociëteit te hebben dank gezegd voor de royale medewerking; de medeleden der regelings-commissie voor hetgeen zy deden, in zonderheid den Secre taris, den heerZweers, en den Penningmeester, den heer G. de Jager; de baan-commissirissen, die zóo uitmuntend werkdeden.dat zelfs niet éen reclame werd ingebracht, hoewel er 22 500 worpen werden gedaan alleen in den vrijebaan-wedstrijden verder allen, die een werkdadig aandeel hebben genomen aan het kegelfeest ook Manus, den bijna be roemden kegeljoDgen werd ovei gegaan tol het uitreiken der pryzen. Aan welke clubs en welke kegelaars de zeer fraaie prijzen, weer alle hier ter stede gekocht, teu deel zijn gevallen, vermeldden we reeds eerder. We kunnen er ons du3 toe bepalen te herinneren, dat U. D. I., die reeds grootsche plannen heeft om volgend jaar Augustus haar tienjarig bestaan buitengewoon feestelijk te doen vieren, den wisselbeker won, behalve de verguld zilveren lauwertak, een zilveren medaille voor het werpen van 12 zevens, en een medaille voor het hoogste aantal treffers, 38 van de 40. De Voorzitter dor club, de heer P. van Achterbergt), sprak, by het in ontvangst nemen van den wisselbeker, de hoop uit, dat U. 1). I. dien moebt behouden en zich flink zou oefenen om dien to ver dedigen. De heer J. Mink schol, iLe nameiisT.H. O. R. (sociëteit Araiciti») den korpsprijs in ontvang-t nam, sprak oen woord van dank en hulde voor de uitnemende regeling van het kegel- feest. Luitenant-adjudant J. W. K. de Bas, van Koroïbos (Amicitia) sloot zich daarbij gaarne aan en gaf de verzekering, dat de medaille, door zyn club verworven, haar een blijveude herinnering zal zijn aan de zeer aangename kegeldagen. Nadat ook do 30 personeels pi ijzen dooi den heer Houbaer waren uitgereikt, sprak de heer J. van der Wal Kz., Secretaris der sociëteit, bij afwezigheid van haar Voorzitter en haar Onder-voorzitter, die verre reizen doen, namens haar Bestuur een hartelijk woord van dank aan de regelings-commissie voor al het geen deze deed om dezen wed strijd zóo uitstekend voor te bereiden en zóo goed te doen slagen. Een geanimeerd bal besloot den avond. De Vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Amersfoort heeft over 1919 eeD Rijks-subsidie gekregen van f750. In de morgenavond te houden vergadering van «Handel en Nijverheid" komt óok aan de orde de wijziging van het Huishoudelijk reglement strekkend om het houden van vergaderingen van Mei tot October faculta tief te stellen. Met het oog op de belangrijke mededee- lingen over «Oneerlijke concurrentie" vangt de vergadering reeds aan om acht uur. Het besluit om met ingang van 15 Augus tus den prijs der gebakjes met éen cent te verhoogen, is in de vergadering der provin ciale afdeeling Utrecht van den Ned. Banket bakkers Bond, waar vertegenwoordigers waren uit bijna alle plaatsen der Provincie, genomen met op éen na algemeene stemmen. Onder architectuur van den heer G. van Hoogevest, uit Amersfoort, is het bouv.eo der Hervormde school te Bunschoten voor f1247 opgedragen aan den heer E. de Bruin, te Hoogland, terwyl het schilderwerk voor f268 zal worden uitgevoerd door den heer Van Rossum, mede te Hoogland. Aan de Centrale hotermijn werd Dinsdag aangevoerd 10 805 Kilo ongezouten en 1000 Kilo gezouten fabrieksboter, onder Rijks controle. De prijs was f 1.16 a fi.25. Elk Staatsburger wordt geacht de wel ten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de praclyk anders uitwijst, heeft een winkelier hier ter stede ervaren. Een poos geleden wist een reiziger in pa pier hem te bepraten, een flinke hoeveelheid inwikkel-papier te koopen. Toen de partij werd geleverd, bleek er ongeveer 20 pCt. te weinig te zijn en het papier bovendien van zóo slechte hoedanigheid te wezen, dat onze winkelier hier ter stede voor lageren pi ys stellig betere waar zou hebben ontvangen. Hy weigerde dan ook te aceepteereu en te langen leste volgde te zijnen gunste een vonnis, waarbij hij in 't gelijk gesteld en de koop niet-ontvankelijk verklaard werd. Onze winkelier meende nu van het «koopje" af te zijn. Doch bij had gerekend buiten de recbls- kennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de volle hoeveelheid besteld papier voor zijn deur. Of hy 't maar wilde accepteerener ont brak geen velletje aan er was zelfs nog iets boven het gewicht; voor 't indrogen ziel u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten om dat anders weer een procedure zou volgeD, met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd De winkelier had verzuimd en hy heeft niet geweten, dat bij dit moest doen, omdat noch Kantonrechter noch wie ook hem ge wezen heeft op die verplichting bij exploit aan den leverancier b i n n e n zes weken het vonnis te doen beteekenen. Eu goede les voor andere kooplieden die meenen een koopje te snappen, dat met de proces-kosten en adviezen, den last en de onaangenaamheden, blijkt hel tegeudeel van een voordeelijo te zijn, on vooral voor hen die niet zóo juist de wetten dos lands ken nen, althans weten uit te leggOD, al som mige van dergelyke spot-goedkoopo leveran ciers. Een paard, dat ongeschikt was voor de consumptie, is gister onder politie-toezicht verbrand. Dat alle verandering geen verbetering is, blijkt weer uit de wijze waarop de wegwij zer van den A. N. W. B. van do Utrecht- schepoortsbrug is verplaatst nnar den Utreehtscheweg tegenover deu Soosterweg. De armen wyzen nu alle verkeerd. Doch do Bonds-concul voor Amersfoort aan gene zijde van de Beek, de heer II. Meui-sing, heelt er al voor gezorgd, dat do wegwijzer niet later dan morgen wordt be vestigd zooals dat behoort. Ook worden door zyn toedoen handwijzers geplaatst by het station, op den Nieuwen Vlasakkerweg en aan den viersprong dei- Bergstraten. Aangcloopen zijn een jong bruin hondje, en een puck-houdje met halsband en hal ven ketting, terwijl als gevonden is gedepo neerd een beursje met geld. De politie geeft inlichtingen. Gistermiddag kreeg de politie bericht, dat een 4-jarig jongske uit de K >rto Bergstraat vermist werd. Gedachtig aan het groot aantal kinderen, dat in de laatste maanden wordt vermist, stelde zy onmiddellijk een uitgebreid onder zoek into voet t-n per rijwiel werd de stad doorkruist, de woonwagens werden ge visiteerd, overal werd gezocht, doch nergens een spoor van het kereltje ontdekt. Maar het was toch al gevonden een heer, die zijn oudeis goed kent, had het aange troffen, moederziel alleen wandelendin het bosch van Birkhoven. Den kleinen tippelaar meenemen naar het huis van de ouders, dia zeer ongerust waren, was natuurlijk zyn eerste werk. Maar zóo ging dit toch niet, of de heer moest zich onderweg legitimeeren aan een agent van politie, die hein vroeg waar hij met het jonkske heen wilde. Als we nu eens een goed afgerichteo po litiehond hadden gehad, dan ware der po litie heel wat moeite en den ouders zeer groote angst bespaard, want dan had het dier het spoor van den kleinen wandelaar gevolgd en zou de politie-beambte, die den hond per rijwiel volgde, zeker twee uur eer der hebben kunuen telefoneeren, dat het knaapje ten-echt was. Door de politie is hedenochtend hier een man aangehouden, die nog drie dagen te goed had. Een man, verdacht van diefstal van een paar daraesschoenijes door openschuiving van een raam in eeri bewoond huis, is Dins dag door de Amersfoortsche recherche te Schcrpenzeel aangehouden. Nadat hij bekend had, is hij gister naar Utrecht geleid. Daarheen werd hudnn ook ovorgebracht de 42-jarige W. J. van D., verdacht van aan randing van een 13-jarig meisje op heipano rama op den Berg. Ofschoon bij, evenals een jaar of vier ge leden, halsstarrig ontkende, waren de aan wijzingen nu zóo duidelijk, dut de ellendeling te Utrecht in voor-arrest is gehouden. Nog hield zij hier aan een zwerver, ver dacht van diefstal onder verzwarende om standigheden, ten nadeele van de firma Ju lius Pintsch te Utrecht gepleegd. Ook deze is thans te Utrecht ingesloten. Hoe jammer, dat er geen belasting woidt geheven op woordenprogressief naar ge lang der onbeteekenendheid en der kwaad aardigheid. Wat zou de schatkist vol zyn! Uit den omtrek. Prins Hendrik, die hedenochtend een be zoek bracht aan het terrein der schietwed strijden te Loosduinen, keerde omstreeks 5 uur terug op «Soestdijk". Zondag 4 September houdt de provinciale propaganda-commissie der Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een openlucht-bijeenkomst voor geheelont houding en local option te Baarn, waartoe alle afdeelingen in de Provincie hun mede werking hebben toegezegd, evenals de zang verenigingen «De blauwe vaan" uit Amers foort en Utrecht. Üb Burgemeester van Baarn heeft toege staan een omgang met muziek, banieren, vlaggen, enz., terwijl het Baarnsch fanfare korps belangloos zich zal doen hooren, zoo wel tydens den marsch als op het terrein. De «Harderwijker Ort." schrijft: Het aanlal krankzinnigen in ons land schijnt af te nemen. Da Vereeniging tot Christelijke verzorging vaD deze ongeiukki- gen, welke jaren achtereen op vermoerde- ring van stichtingen on paviljoens moest aandringen, behoeft, dit thans mot te doen. Bij de slichtingen «Dennenoord", «Veldwijk", «Loosduinen" cn «Wolfheze" worden inden eersten tijd geen nieuwe paviljoens gebouwd. Er is, wat in jaren niet geschiedde, plaats over, welk feit een ware uitkomst is voor de Provinciale besturen, voor do Gemeenten en vooral voor do families. Te Harderwijk ziju aangekomen 3 officieren en ongeveer 10Ü onderofficieren en man schappen van het 9o regiment infanterie uit Leeuwarden en Utrecht, onder bevel van

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2