Hangmatten Waarom Tante MIE SCHOL Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Ingezonden. Advertentiën. AFWEZIG twee Slaapkamers ZITKAMER NIEUW PARIJS, Zit en Slaapkamer LIJNZAADKOEKEN Soyaboonen koeken THEE kapitein G. D. van de Kasteele, tot het in gereedheid brengen van een kamp, dat van 22 Augustus tot 7 September zal worden be trokken door de drie bataljous van dat regi ment, in de beide laatstgenoemde phutsen in garnizoen. Het kamp wordt opgericht ten Westen van den spoorweg nabij den watertoren, ongeveer 10 minuten gaans van Harderwijk. Ter Gemeente-secrotarie van Hoevelaken, en vermoedelijk ook op die van andere Geldersche Gemeenten, werd Maandagochtend een weinig aangename surprise ontvangen. Terwijl de Begrooting voor 1911 reeds kant en klaar wa°, kwam van Gedeputeerde Staten van Gelderland ee.i geheel nieuw model voor het opmaken der Begrooting met uitvoerige Memorie van toelichting binnen, waardoor de Begrooting op geheel andere wijze inge richt moet worden. Te Hoevelaken heeft zich niemand aange meld om deel te nemen aan het Voorberei dend militair onderricht. Te Druten werd vóór den jongsten hoogen waterstand der Waal de uiterwaard van mr. W. H. de Beaufort, te Leusden, in verschil lende perceeleu verpacht. De pachters kouden echter geen gebruik maken van het gras, wijl alles spoedig overstroomde. Mr. Do Beaufort heeft nu de edelmoedig heid gehad, al de pachtpeuningen kwijt te scheiden. Pastoor J. P. Heimers. te Soest, hoopt aanstaanden Maandag zjju 40-jarig priester feest te herdenken. Tusschen de baan en het publiek komt een flinke afscheidingtevens z«l deze afscheiding dienen om de vliegers te helpen, zich gemakkelijk te kunnn oriünteeren. Want op de afscheiding worden mand jes geplaatst, onderstboven en hel wit geverfd. De vliegbaan ia dus van uit de hoogte prachtig te verkennnen. Het vliegterrein te 8oe-terberg is, langs mooie wegeu te bereiken, slechts 20 minuten gaans verwjj- dord van de spoorweghnlten Soesterberg en Huis ter Heide. Een massa vlieg-nieuws. Het voornetneu bestaat, regelen vast te stellen ten dienste van het publiek. Een wiite vlag op'den toren te Ede metroode slip in 't midden beteekent »er wordt waarschijn lijk gevlogen". Een roode vlag op dien toren beteekent»Er wordt gevlogen". Voor Soesterberg zouden een witte vlag met blauwe stip en een blauwe vlag de zelfde beteekenis hebben. Misschien komt die vlug óok wel op den toren der St. Joriskerk te Amersfoort. Uit goede bron wor.lt gemeld, dat het Be stuur van de Ned. vereenigiug voor de lucht vaart hot vliegterrein bij Voorthuizen heeft afgekeurd. Op het terrein van de firma Ver- wey Lugurd, te Ede, zal uu hei paviljoen dier vereenigiug verrijzen. Op het terrein der firma Verwty Lu- gard bij Soesterberg zal een fabriek verrijzen waar vlieg-machines worden gebouwd. De heer W. Pottum, de bekende luchtrei ziger, schrijft een hooggestemd stuk over het vliegen. Duaruau ontleenen we het volgende: En nu naar de Soeeterhei. Te miiideu eener heerlijke Datuur, maagdelijk neergevlijd onder zwoele zomerlucht, lag daar de hei, machtig v.n eeuvou.l, imponeerend. Maar de nieusch, de moderne vlieg-nieusob, gaat die rust verstoren. Overal klinkt het geklop van hamers; njjvere bande.spitten cn wroeten en het terrein, dat daar eerst lag woest en ledig wordt tot een uitverkoren vlakte voor alles wat vliegt of vliegen wil. Reeds is een hangar als uit den grond verreten en weldra zullen zich dozijnen van die loodsen aan eenrijen. Groote tribunes zullen weldra wachten op de hoogste aristocratie uit den lande. Er is op 't uioment nog niet veel te ziener moet nog heel wat gebeuren eer het vliegterrein gereed zal zijn. Maar éeu ding is reeds te zien 't ia een uit verkoren tcr.ein, dat vliegpark der firma Verwey Lugard. Palen en vlaggetjes geven do baan aan, die 200 M. breed is en san den binnenkant een omtrek heeft van 8'/j K.M. Hoe alles worden zal, vertelde mij de heer Franchi- mont, die de werken uitvoert en onderwijl druk bezig is, zijn vliogmacbine te bouwen. Ja, daar in dion hangar wordt door Hollansche werklui, onder leiding van oen Hollaudsch werktuig kundige, een prachtige vliegmachine gebouwd, 't Is 'n machine vau het type Wright, met tallooze ver anderingen, zoo niet verbeteringen wat betrelt de ouderdeeleu en de welving der draagvlakken, die by elkaar een oppervlakte hebben van 50 M2. 'n Motor, palent Wright, een vier-cylinder van 80 H.P., wacut om gemonteerd te worden. 't Geheele toestel, dat een kranig stukje Holland 8cüe iudustrio belooft te worden, ja reeds is, zal als het gereed is, niet alleen den bestuurder en con structeur omhoog kunuen voeren, maar tevens twee passagiers. Hg, die weldra met deze machine over de hei, over de heuvelen en over de bosschen zal zweven.de heer Francbimont, is nu een van die lui, die op 't eerste gezicht al voor je iuuemen. Bij hem geen spoor vau aviateur-arrogantie _zoo gewoontjes-weg leer je van hem meer in vijf minu- ten dan vau 'n ander in 'n half jaar. Hij is 'n leerliug van Ferber en kreeg vlieglessen van dezen, helaas te vroeg ontslapenen genialen Franschman op een Dulegrange-machine. Ook Renard heeft Fr mo n noot nier *'.i é;èv .3 gate d. Sinds 1 Maart 1908 „doet" de heer Francbimont aan do vliegerij. Hij richte in Frankrijk een paar vercenigiagen op om dan naar zqn vaderland terug te kejren 011 zich hier met hart en ziel toe te leggen, zoowel op deze nog piepjonge indu-trie als op de vlriegerjj zelf. Ik zou haast durven beweren, dat de firma Ver wey Lugard zich geluk mag wenschen, met mannen als F'rauchimont to arbeiden. Eu nu nog 'u paar woordjes over het terrein de plannen. Op een heuvel van 20 Meter zal een uitzichttoren verrijzen van gelijke hoogte met drie platformen. Bovenop komt een Amerikaansche windmolen om wii dstulhcdeu te meten eu t.veus om electrische drijfkracht te leveren voor licht en anderszins. Te Zutphen is men nu begonnen met de Kastanjelaan een weg als de Leusderweg tot bet voormalig voetbalveld van »Quick" ter bestrijding van stof te bestrooien met chloorcalcium. Dit heeft, zegt de »Z. C." len doel vast te stellen in hoeverre dit middel bruikbaar zal blyken als stolwerend middel. Dinsdagochtend was het behandelde ge deelte goed te onderscheiden en kwam de stofbindende kracht goed uit, toen een troep cavalerie passeerde en deze alleen op hel niet- bebandelJe gedeelte oen wolk van stof ver oorzaakte. .Een nieuw kampioenschap van Nederland werd Zondag te Blerik gewoonst) door een infanterist en wel iu een wedstrijd met handdou wers (kruiwagens), uitgeschreven door de vereenigiug »Het duwend wiel". Men seint ons: My de jongste promotie werd o. m. be vorderd tot majoor by het 4e regiment infanterie de kapitein P. C. J. P. Kroeze, van het 5e regiment. Mujoor Kroeze wordt heiast met het bevel over het Ie bataljon, te Delft. NederlandBche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over April 1910. (Excl. tramdiensten.) Reizigers f 86 826.92 Bagage en honden 2338,93 Goedeten, levende dieren, rytuigen, enz. 97 560.101/a .Buitengewone ontvangsten en telegraaf 420338 Totaal /190 929.33»/2 Totale 1910 1909 ontv. over April f 190 929.331/2 f202 826.43 Ontv. van Jan. #702996.96 #720 548.661/a Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanaf 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer39.59 40.58 Vliegerlatijn. Met de ontwikkeling van da vliegkunst begint er ook een rliegersjargon te komen. In een brief uit Mourraelori aan de „Corrière" doet Luigi Barzini allerlei mededee- lingen over de werkelijk „uit de lucht gegrepen" aanduidingen der vliegmenschen van alle dage lijks voorkomende gebeurtenissen in het Rijk der aviatiek. Wanneer iemand uit de lucht neer- tuimelt en zijn machine beschadigt, zegt men vergoelijkend: „hij heeft hout gemaakt"; is de machine totaal kapot, dan heet het„hij heeft lucifers gemaakt", en van een machine in dezen toestand wordt gezegd„ze moet met lepels worden samengeBchept"als het heel erg is, zegt men „geef vloeipapier", als had men met een inktvlek te doen. De naam vliegmachine wordt slechts toegekend aan een toestel, waarover de bezitter of gebruiker tevreden isanders noemt men het apparaat verachtelijk „koffiemolen", of, indien de snelheid verre beneden de verwachtingen blijft „meubel wagen". De kleinste Gemeenten in ons land Uit de voorloopige opgaven van de negende lienjaarlijk- sche volkstelling blykt o. a., dat de bevolking van de kleinBte Gemeenten in de onderscheidene Provinciën op 31 December 1909 bedroeg :8ok- hoven, prov. Noord-Brabant, 207 inwoner»;, Hemmenprov. Gelderland, 194 inw.Tienhoven, prov. Zuid-Hol land, 375 inw.; Ketwoude prov. Noord-Holland, 241 inwBerooskerke (Schouwen) prov. Zeelaud. 303 inw.Laag-Nieuwkoop, pros. Utrecht, 396 inw. Schiermonnikoog, prov. Fries land, 633 inw.Blankenham, prov. Overijsel, 561 inw.; Adorp, prov. Groningen, 1247 inw; Nijevcen, prov. Drente, 328 inw.Bemelen prov. Limburg, 235 inw. Als een bijzonderheid kan tevens worden ver meld, dat in de kleiste Gemeente van ons land, Hammen, het aantal mannen en vrouwen even groot is, nl. 97. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dal de Redactie steedi onvoorwaardelijk nstemt mot den inhoud en zijn buiten baar ver antwoordelijkheid. Kopy vuil Ingezonden stukken, al dau Diet ge- plaatst, wordt niet teruggegeven. 394ste Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 8 tot 11 Augustus 1910. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. O. R. O. LEIN WEBER, te Amersfoort (Rreedestruat 22) z jn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1500 op No. 4706. 100 4701. Prijzen van f30: 1721 17*24 1725 1736 4704 4709 4710 4722 5128 5337 534*2 5343 5349 6001 6006 6017 6022 6032 6438 6447 6449 14426 14430 14449 15047 1507215080 15339 15357 20526 20543 en 20551. To zamen 34 prijzen. De derde klasse trekt van 2*2 tot 25 Augus tus 1910. Geachte Redactie, Voor eenige weken terug lazen we iD uw blad, dat de It. K. Volksbond zyn spaarkas, die onder eigen beheer een tweetal jaren met zeer veel vruebt had gewerkt, in een van meer ofïicieelen nard had omgezet om het sparen bij alle Katho lieke werklieden te bevorderen. Men had daarbij het geluk, de by de Katholieken meest populaire mannen, bij wien tevens het vertrouwen zeer hoog staat, in den Raad van toezicht te krijgen. Deze spaarkas zal voortaan des Zaterdagsavonds zitting nemen in hel gebouw van den R. K. Volksbond tot het inleggen en terughalen van gelden. De inleg is gesteld op een minimum van 10 cent en tot een maximum van f25.00 in eens, terwijl minstens 3 pCt. rente wordt gegeven. Thans heeft men, blijkbaar uit den midden stand, de noodzakelijkheid ingezien om nog een tweede spaarkas te vormen, die onder de naam van „Tweede R. K. spaarkas" het levenslicht heeft aanschouwd. Het Bestuur van deze spaar kas bestaat uit de heeren Th. A. M. Vermolen, Voorzitter; J. van Dijk, Onder-voorzitter; G. A. Meeuwsen, Penningmeester, en L. Hanlo, kassier te Utrecht, Secretaris-boekhouder. De winsten die deze Tweede spaarkas maakt, zijn bestemd voor de St. Vincentius-vereeniging. Zie, geachte Redactie, apprecieerende het goede doel, dat deze Tweede spaarkas beoogt, laadt zij tocli het vermoeden op ?ich om de Eerste spaarkas, die reeds een paar jaren mot succes werkt, eene barrière op haar socialen weg te zetten. Immers men zal moeten toestemmen, dat men ook van het goede te veel kan krijgen. U dank zeggende voor de verleende plaats ruimte, Een vriend van sociale verbetering. Amersfoort, 10 Augustus 1910. Heden overleed te Am sterdam tot onze diepe droefheid I onze Moeder. Behuwd- en Groot- moeder, Mevrouw J. i. C. GR0NEMAN— Kappeyne van de Coppello. dr. F. A. F. GR0NEMAN. A. E. GR0NEMAN-- doounbos i en kinderen. Amersfoort, 11 Augustus 1910. V Bij beschikking der Arrondissemeuts- Rechtbank te Utrecht, d.d. 10 Augustus 1910, is het faillissement van GEORGE BERNS, winkelier in tabak en sigaren te Amersfoort, Ulrechtschestraat no. 44, OPGEHEVEN, in gevolge arf. 16 F. W. De Curator, mr. J. G. HOLSTEIJN. IS van 13 AUGUSTUS tot 1 SEPTEMBER. Twee heoren, h. b. b. b. h., vragen met gemeenschappelijke, gemeubileerde met of zonder PENSION. Brieven met prijsopgaaf onder letter R. nan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracbt 9. Langestraat 37. in diverse grootten Gevraagd tegen SEPTEMBER een eenvoudige met volledig PENSION. Brieven met prijsopgave onder letters E. S. aan het Bureau der (oude) Amersfoort3clie Courant, Kortegracbt 9. WESSANEN LAAN, WORMERVEE R. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw vee met de zuivere mnrwo merk de „8ter" en W. L., en merk W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en voedingswaarde EEIIE-DIPLOMA Party 1900. NEGEN GOUDEN MEDAILLES en prijzen. van H, Ravenswaay <s Zonen GORINCHRM. verkrijgbaar by Lan&kstraat 18, AMERSFOORT. \V8EDINSS MIDDEL VOOR LAMAISQN BOUWER Co. Uanrhnizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Etteoten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. Crediet-vereeniging te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BKUGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zy stelt zich ten doel het vt-rleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blattco het iucasseeren van handelspapier Het ontvangen van gelden 4 deposito on rekening-courant. staat eene advertentie van uwe firma niet op deze plaats Een zeer groot aantal lezers zouden er dan kennis van hebben kunnen nemen

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3