Zaterdag 13 Augustus 1910. No. 7853. 59e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 4.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkmten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon Aan onze abonnë's die tijdelyk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidely k© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wyze de geregelde toezending van de Amersfoortscbe Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18 Juli 1910, No. 3455/2327, 4e Afdeeling (Proviu- cir.alblad No. 37); Gelet op artt. 25, 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk besluit dd. 2 December 1901 (Staatsblad No. 230), laatstelijk aangevuld en gewijzigd bij de Wet van 5 December 1908 (Stbl. no. 347), Doen to weten, dat de loting der vóór den len Juli van dit jaar voor de Militie ingescb re venen, behoorende tot de lichting van 1911, in het Gymnastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Heliestraat alhier gelegen, zal geschieden op Woensdag 17 Augustus 1910, nantevangen des voormiddags te tien uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint inet de letters A tot en met G en op Dondardag 18 Augusius 1910 dea voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters H tot en m.t Z. En voorts, dat op Maandag den 22 en D'ns- dag den 23 Augustus aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan ge- Bchieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der Wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontBlag of een uitreksel uit het stamboek, of „een bewijs van werkelijken dienst". „Ter bekom ing van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van den Burgermeester, waaruit „het getal zonen tot het gezin behoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Konink lijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 51 der wet kan, zoo het niet reeds „ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit onder „den Burgemeester berust, tenminste tien dagen „vóór den dag waarop de zitting van den Militie raad werd geopend, worden ingeleverd bij den „Burgemeester der Gemeente, in welke de lote- „ling, die vrijstelling verlangt wegens eigen „militairen dienst of wegens broederdienst. voor „de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrijstelling, het inleveren van de benoodigde bewijsstukken en het-<doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrergt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd daarvoorover- eenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 11 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, CELOS3E, Weth., lo. Br. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT Gezien het verzoek met bijlagen, ingediend door J. Ntfkens, alhier, om vergunning tot bet oprichten van eene korenmalerij, zifterij en houtzagerij, gedreven door een stoomketel met eene spanning van 10 atmosferen, in het per ceel Leusderweg G. no. 120, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie B, no. 3344 Overwegende, dat dit verzoek den 30 Juni 1910 ter openbare kennis is gebracht en de zit- tiDg, genoemd in art. 7 der Hinderwet; den 14 Juli 1910 beeft plaats gehad dat mitsdien de vergunning vóór den 14 Augustus 1910 verleend moet worden; dat het bericht van den Hoofd-inspecteur van den Arbeid ingevolge art. 12 bis nog niet is ingekomen, weshalve bet noodzakelijk is, de beslissing te verdagen; Gelet op art. 8. 2e lid der Hinderwet Besluiten De beslissing op het verzoek J. Nefkens te verdagen. Amersfoort, 11 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., lo. Br. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge missive van den heer Com missaris der Koningin in deze Provincie d.d. b Augustus 1910, 4e afdeeling no. 3940/2656, op 16 en 17 Augustus a.s. en zoo noodig ook op 18 en 19 Augustus schietoefeningen zullen gehouden worden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij o n- veilig wordt gemaakt het Nieuwe of Noor dergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de W.r.unt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, Zuid-Oostelijk daarvan slaan, tusachen de mijlpalen 12 en 14. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zullen tu8schen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf éen uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een 8toomvaarluig tot het verleenen van sleepdienst is niet aanwezig. Amersfoort, 13 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Wethouder, loco-Burgem. Dure tijden. Dit nummer van de „Amersfoortsche Courant" staat wel in het teeken van duurder tydeude rund- en de varkens slagers kondigen er in aan, dat zjj wel gedwongen werden hun pryzen te ver- hoogen, en de banketbakkers doen, nood gedrongen, desgelyks. Als het waar is, dat gedeeld leed maar half leed is, dan kan het een troost zyn, dat overal, zoowel in ons land als daar buiten alles duurder wordt. De huismoeders klagen en de hopita's jammeren en dreigen met opslag of geven vriendelijke wenken in die richting. Men vergeet, althans gedeeltelijk, dat het duurderde leven niet altijd het ge volg is van prijs ver hooging der huishou delijke artikelen maar ook van de nieuwe behoeften welke men zich schept en waarin alleen voorzien kan worden door op vaste posten te bezuinigen en dit ge beurt niet altyd op de verstandigste wyze. Echter moet toegegeven worden, dat ook sommige artikelen, die van oudsher tot de zoogenaamde eerste levensbehoeften behooren, in prijs stijgen en vooral is dat het geval in die landen, waar de binnen- landsche nijverheid wordt beschermd. In den laatsteu tijd is herhaaldelijk in al lerlei statistieken aangetoond, dat met name in Duitschland het leven duurder wordt of, wat op het zelfde neerkomt, dat de waarde van het geld daalt en daarmede de koopkracht naar evenredig heid. Een paar sprekende opmerkingen wat Duitschland aangaat, vonden wij in een der groote Duitsche bladen vermeld. In een boekje uit 1856 vond men de posten van uitgaaf van een Kanzleirath te Karlsruhe en toevalligerwijze vond men voor die zelfde stad een daarmede parallel locpende opgave van 1886. Eenige cijfers daaruit zijn zeer leerzaam. Een lager ambtenaar met vrouw en zes kin dereu betaalde in 1856 voor woning 261 Mark, maar» in 1886 reeds 600 Mark. De kleeding kostte in 1856 maar 350 M. 30 jaar later echter 515 M. Voor eten en drinken gaf de familie in 1856 onge veer 1300 M. uit, terwijl deze posten in 1886 gestegen waren tot 1811 M., terwijl de bediening was gestegen van 68 tot 152 M. Een andere statistiek toont aan, dat in een huisgezin van 10 personen te Frank fort in 1899 vi or elk der volwassenen gemiddeld per dag 88 pfennig, en tien jaar later reeds 99 pfennig noodig was. De zelfde hoeveelheid voedingsstoffen, die in 1896 met 100 pfennig werd be taald, kostte in 1906 reeds 125 pfennig, dat is in 10 jaar tyd een verhooging van 25 pCt., of éen vierde. Van den invloed, die deinvoerrechten op de pryzen kunnen hebben, hadden wij voor korten tijd een sprekend voor beeld. Een Nederlandsche familie, die tijdelyk in Duitschland verblijf hield, wenschte voor een zeer jong kind een bepaald soort kindermeel te hebben, waar aan de kleine gewend was. Daar dit Hollandsche fabrikaat daar ter plaatse niet te krijgen was, werd een kleine hoe veelheid door een kennis in Holland toe gezonden. Die hoeveelheid koste 22 cent, d. i. nog geen 40 pf. Aan vracht, naar Kleef, en invoerrecht in Duitschland moest echter betaald worden 154 pf., dat is viermaal de waarde. Herinnerd zij, dat hier morgen alleen ge opend is de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. Dr. H. J. Toxopeus, Evaog. Luthersch predikant te Harlingen, heelt aangenomen het beroep naar de Luthersohe gemeente te Amersfoort. Hij hoopt in October hier zyn intreerede te bouden. Begin volgend jaar zullen guldensstukken met een nieuwen beeldenaar in omloop wor den gebracht. Ook wordt aan 's Rijks Munt een proef genomen met een nikkelen stuiverstuk van nieuw model. Het stoffelijk hulsel van den beer J. G. van der Geest werd gistermiddag ter aarde besteld op de Roomseli Katholieke begraaf plaats. Daar waren saamgekomen de waarnemend Burgemeester en het geheele kader der brandweer, om den Adjunct-opperbrand- meester de laatste eer te bewijzen, benevens de leden van het kerkbestuur van O. L. V. hemelvaart, waarvan de ontslapone Penning meester was, terwjjl leden der St. Vincentius- vereeniging de kist grafwaarts droegen. De heer P. van Doornik, uit Amsterdam, schoonzoon van den overledene, dankte voor de bewezen hulde. Dan heer A. C. Couvée is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van voogdij te Utrecht. De officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Rinkel is met ingang van 15 Augustus bevorderd tot dirigeerend officier van ge zondheid 3e klasse en zal optreden als cbef van het Militair hospitaal te 's-Hertogenbosch. De heer C. Boswinkel, thans te Ammers- tol, is benoemd tot Directeur van bet Post en telegraafkantoor te Lekke-kerk. Luitenant-kolonel A.E. J. G. d' Hamecourt, van den Generalen staf, cbef van den staf der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, is bevorderd tot kolonel on wordt 15 Augustus belast met het bevel over het 3e regiment vesting-artil lerie. H\j wordt als chef van den staf der N. H. Waterlinie opgevolgd door kapitein D. G. van der Voort Maarschalk. De heer G. A. Fynvandraat slaagde voor het Rtaats-examen tot toelating aan een der Rijks-universiteiten. De verplaatsing der troepen voor de ma noeuvres in het Lek-accès begint feitelijk reeds aanstaanden Dinsdag, als wanneer een een detachement van het le regiment huzaren naar Vianen vertrekt om eerst den 27 Au gustus hier terug te koeren. De lei Ier dezer oefeningen, generaal-ma- joorj. A. RoelolTs, commandant der Nieuwe Holhndsche Waterlinie heeft van 18 tot 27 Augustus zijn hoofdkwartier te Culemborg. De verdedigingslijn ligt voornamelijk tus- schen Wijk-bij-Duurstede en Vianen. De for ten en versterkingen, of zooals het ia tech nische termen heer, de permanente werken Waalsche Wetering, Korte Uitweg, Lunette aan de Wiel, Honswijk, 't Spoel en Ever- dirigeD, krijgen bezetting op oorlogssterkte, bestaande uit vesting-artillerie, drie bataljons van het 11e, een van het 9e, en een van het 4e regimeut infanterie. Een bataljon van het He regiment gaat 24 Augustus over naar de aanvallende partij. Verder heeft de aanvoerder der verdediging, geueraal Roeloffs, te zijner beschikking 3 com pagnieën wielrijders, 3 batterijen van het le regiment veld-artillerie, 2 secties mitrailleurs en de houwitserbatterij. De aanvallende partij staat onder leiding van kolonel Spieringhs, commandautjvan het 5e regiment infanterie, en wordt gevormd door het 5e regiment, een bataljon van het 11e regiment, het ie en het 2e eskadron van het le regiment huzaren, de 2e afdeeling van bet le regiment veld-artillerie, 2 secties mitrailleurs, en een houwitser battery. De troepen der aanvallende parlij zijn 22 Augustus gecinsigneerd te Driebergen, Lang broek, Gothen, en Maurik. Bij Culemborg komt een tentenkamp, even als by Schalkwyk en Driebergen. Als cbef van den veterinair-geneeskundigen dienst treedt op de paardenarts le klasse A. Frederikse. Het post- en telegraafkantoor te Culemborg heeic van 17 tot 22 Augustus uitgebreiden dienst. Op het adres voor de poststukken ver melde men slechtsvoorletters, naam, rang, korps, onderdeel en «Op groote manoeuvres aan het Lek-acces». Dus geen plaatsnaam. In een deel van het vorig nummer vermeld den we, dat kapitein P. C. J. P. Kroeze, van het 5d regiment iatinterie, met ingang van 15 Augustus is bevorderd tot mijoor bij het 4e regiment, met bestemming voor Delft. Van de nieuwbenoemde officieren, herkom stig van de Kon. Militaire Academie, zijn ingedeeld bij het le regiment buzaren de 2e luitenants jbr. W. A. van den Bosch en A. Th. Colenbrander, en bij het le regiment veld-artillerie de 2e luitenants jbr. J. C. O. S. von Schmidt auf Altenstad en J. Fabius. Luitenant C. A. J. Kroeze is benoemd bij het 4e regiment infanterie; luitenant J. C. Bouscholte bij het 3e regiment infanterie, en

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1