Stadsnieuws. Een nienwe Pensioenbewegin^. Men meldt ods: Uit de belanghebbende, by het N. V. V. aangesloten bonden van ambtenaren en arbei ders in dienst by R|jk, Provincie, Waterschap, Gemeente, Spoor en Tramweg-maatschappyen is, op initiatief van den Bond Tan Neder- landscbe Gemeente-werklieden, na ampele samenspreking op een tweetal daarvoor ge houden vergaderingen, een comité gevormd, dat zich specie»! zal belasten met het voeren eener krachtige actie tot verkrijging van onderscheidene zeer noodig geacht wordende vorbeteringen in de bestaande pensioenwetten, alsmede van opneming in die wetten van alle hierboven bedoelde groepen van ambtenaren en arbeiders benevens hun weduwen en weezen. Als Voorzitter van dit comité zal fungeeren de heer N. van Hiote, Secretaris van den Bond van Ned. Gemeente-werklieden, ter wijl de heer B. J. van Stapele, Vooizitter van den Nieuwen Nederlandschen Post-Bond, lJsclubstraat 43b te Rotterdam, als Secreta ris-penningmeester zal optredeu. Herinnerd zy, dat hier morgen alleen ge opend is do apotheek van den heor C. M. M. Vermolen, firma Ten Brink Vermolen, Langestraat 2 by de Varkenmarkt Uitslag van de gister in het derde dis trict gehouden herstemming voor éen lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedan ken door den heer Th. Sanders. Aantal kiezers748 Opgekomen869 Blanco en onwaarde6 Uitgebracht waren op de heeren M. VAN HELOMA301 W. H. KAM362 Zoodat gekozen is de heer W. H. Kam. Bij de eerste stemming, op 9 Augustus, waren de cijfers. Aantal kiezers748 Opgekomen625 Blanco en onw aarde11 Volstrekte meerderheid 308 Uitgebracht waren op de heeren M. VAN HELOMA287 J. HOFLAND49 W. H. KAM278 Bij de stemming in het derde district op 8 Juli 1909 waren de cijfers deze: Aantal kiezers728 Opgekomen636 Blanco en onwaarde3 Volstrekte meerderheid. 317 Uitgebracht op de heeren A. C. Couvee278 J. Hofland39 Th. Sanders299 N. Veis Heyn300 J. van der Wal Kz280 G. van Wijland Jr43 By de herstemming, 21 Juli vorig jaar, Aantal kiezers728 Opgekomen681 Onwaarde1 Uitgebracht op de heeren A. C. Couvee325 Th. Sanders342 N. Veis Heyn343 J. van der Wal Kz327 Mejuffrouw C. R. Kok behaalde de akte Gymnastiek Middelbaar onder»ys. Een stadgenoot, die eiken zomer een Bo- heemscbe badplaats bezoekt zóo zal toch wel zijn voldaan aan zyn verzoek om toch vooral geen naam te noemen vertoeft daar thans voor den 25steo keer. Reden te over voor bet stedelyk bestuur, dit zilveren jubilee niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. En zoo geviel bet, dat Diüsdag de Burge meester hem een zeer fraai herinneringsal bum persoonlijk aanbood, op het titelblad waarvanDem treuen Stammgaste Herrn (volgt naam en woonplaats) zur freundlichen Èrinnerung. (Naam der badplaats en datum). Der Bürgemeisterdr. (naam). Ook de inwoners lieten zicb niet onbetuigd. Zij brachten den trouwen bezoeker der zeer bekende groote badplaats een aubade. Pa3toor P. M. Rinkel, pastoor vandeüud- Katbolieke kerk te Utrecht, hoopt aanstaanden Dinsdag zyn zilveren priesterfeest te ber denken. De kerkelijke viering beeft plaats op Zondag 28 Augustus. By de oefeningen in het Lek-acces, welke gedurende de volgende week worden gehouden zullen behalve de te bezetten iorten en ver dedigingswerken, tentenkampen worden be trokken bij Sterkenburg, Langbroek, Looyen- dsa1, De Winkel, De Eng, Den Oord, Culemborg, Tuil, Achterdyk, 't Waal-Ever- dingen en Hagestein. Mogen de troepen mooi manoeuvre-weer hebben. Kapitein H. Boet, van het 10e regiment infanterie, te Hoorn, wordt overgeplaatst naar het 5e regiment. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie maakte hedenochtend met de tamboers en hoornblazers een ommegang door de oude stad. Dat gebeurt in den laatslen tyd niet dik wijls en viel dus te meer in den smaak. Luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het ie regiment veld-ariillerie, zal in de laatste belft van September deelnemen aan een verplegings-oefening op het terr Luitenant A. G. J. C. Wilkens wordt 24 Augustus overgeplaatst naar den staf der2e afdeeling le regiment veld-ariillorie, hier. Luitenant-kwartiermeesterS. Nydam wordt 16 September van het 7e regiment infantei ie te Amsterdam terug geplaatst naar Amers foort en, ter vervanging van luitenant-kwar- termeester G. Buis, toegevoegd aan den con troleur over de inwendige administratie der korpsen, hier. De ballon «Amsterdam", bemand door kapi- toin-iogenieur P. J. Post van der Steur en de luitenants Van Heyst, Vogelsang en Hissiuk, die hedenochtend te Utrecht op steeg, zweefde omstreeks 11 uur boven Amersfoort in da lichting naar Hoevelaken. De Amersfooitscbe processie, die Dinsdag ochtend per extra-trein van 8 uur naar Kevelaar vertrekt, zal worden geleid door pastoor L. A. F. X, Fock, pastoor der pa rochie van O. L Vrouwe hemelvaart, hier. Bij gunstig weer—zoowel het Meteorologisch instituut te De Bilt als de beer Van Bcu- kenslot heeft gunstige voorspellingen zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, morgenavond een concert geven op het terras van •Amicitia". Het programma daarvan luidt: 1. En manoeuvre, marsch Bikkers. 2. Ouverture »Le Barbier de Séville"Rossini. 3. Galanthe, Walzer Holzmann. 4. Fantaisie uit de opera •Paljas"Leoncavallo. 5. Ouverture »Pique dame"Suppé. 6. a. Serenata, Engellied Braga. b. Gavotte sus dem Ballet •Phantasien im Bremer Rathskeller"Steinraann. 7. RêverieVieuxtemps. 8. Potpourri sur „La fille de Madame Angol"Lecocq. Na hetgeen we daarover reeds schreven, meenen we thans te kunnen volstaan met eenvoudig te verwijzen naar de advertentie in dit nummer aangaande het concours- bippique, dat morgen op de baan van Bakho ven" wordt gehouden. Er komen hoe langer zoo meer aanmel dingen om deel te nemen aan het feest, dat de Oranje-vereeniging voor aanstaanden Koninginnedag voorbereidt en dat ook daar door heel wat belooft. Hoogst vermoedelijk wordt de gondel vaart varvangen door een bioscope-voorstelling in de openlucht, een nummer dat,evenals een vuurwerk, wel zeer z «1 trekkeD. Poot moge al gezongen hebben van het genoeglyk teven des land mans, dat zoo rustig beenrolt, hij zou 't niet neerschrijven als by zag hoe in dezen tyd de boerenkarretjes, met een treurig klein beetje zakken SDijboonen beladen, 's avonds laat door de stad komen. Eer de marktplaats, gewoonlijk Utrecht, is bereikt, bebben die menscben een marsch van zoowat vijf uur achter den rug, behalve den voorarbeid, het plukken en sorteeren en dan mogen ze nog een9 vyf uur terug. Bovendien moeten ze nog hopen, dat ze niet él te zeer worden bepingeld. Genoeglyk moet toch heel anders wezen. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboteraan de Centrale botermyn 10600 Kilo ongezouten en 2675 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. Do prys aan de markt was f 1.25 a f 1.40, die aan de myn f 1.19 a f 1.31. By de Donderdagavond ten overstaan van notaris Job. Knoppers gehouden vorkooping van vaste goederen werden verkocht Perceelen 1 en 2, het boerenhuis met tuin van den beer W. Kleber, aan het beste ge deelte van de Langestraat, no. 51, met gebouw aan de Kortegracht en twee afzonderlijke uitgangen naar die gracht, te zamen, groot 3 Aren, 80 centiaren, aan deo beer H. Noorman voor f 10 000. Perceelen 3 tot 6, twee perceelen hak- boscb, bet zoogenaamd Halebosch, op den Amei8foortschen berg bii den Utrecbtsche- weg, samen groot 7.36.90 II. A., aan den beer D. Hartering, voor f2720. Perceel 7, een woonhuis, waarin koffiehuis, met grond, in de Teutstraat, no. 53, groot 1.60 Aren, aan den beer H. Heilygers, voor f1300. Perceelen 8 en 9, twee woningen in de Koningsstraat, nos. 7 en 9, groot 66 centi aren, aan den heer J. Bakhuis voor f1600. Perceel 10, een heerenhuis met afzonder lijk bovenhuis aan den Zuidsingel, no. 13, met apparte uitgang naar den Zuidsingel, groot 2 Aren, 2 centiaren, aan den hoer R. van den Burg, voor f 4000. Perceel 11, een woonhuis aan de H-elling- straat, no. 24, waarin is gevestigd geweest een volkslogement, groot 6 Aren, 58 centi aren, aan den hoer J. Kamp, voor f1500. Perceelen 12 en 13, twee woonhuizen onder éen dak aan den Soesterstraatweg, nos. 77 en 79, met grond, groot 6 Aren, 58 cen tiaren, aan den heer H. van Nimwegen, voor f3320. Perceelen 14 tot 17, vier woningen met §rond aan den Heiligenbergerweg, opgebou- en f2620. De lantaarns van auto's en rijwielen moej ten volgende week uiterlijk vyf minuten na half aebt, die van de overige voertuigen niet later dan vyf minuten na achten worden aangestoken. Dat er vergeetachtige menschen zyn, kan weer hieruit blijken, dat een heer die gisier- middag Veenendaal's boekhandel bezocht, zyn rijwiel in het rek op den stoep liet staan en te voet heenging. Een wonder, dat het niet gestolen i9. Hut is terug te kiygen aan het Commis sariaat van politie. Daar zijn óok terug te bekomen een zil veren lepeltje en een kindei zakje waarin onder meer een beursje met geld. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 14-jarige dagmeid, wegens mishandeling, tot f2 en acht dagen tuchtschool, en een melk- slijter, wegens wederspanDigheid tegen den agent van politie D. Talma, tot f25 of vyftig dagen. Hoe meer men aarzelt tusschen twee dingen te kiezen, des te meer kans haeft men het te nemeD. Uit den omtrek. Het buiteugewone Engelsche g6z ïntschap, dat hedenmiddag per extra-trein Amersfoort passeerde op zyo reis van Den Haag naar het Loo, zal aanstaanden Maandagochtend, weder uit Den Haag, een bezoek brengen aan Soestdyk. Koninginnedag zal te Baarn vanwege de OraDje-commissie worden gevierd met een bloemen-corso op de Pekinglaan en een ba- taille de ffeurs des middags op den Soester straatweg tusschen den Oranjeboom en liet gileis, en des avonds een concert on de ri ,k. De firma Verwey Lugard zal een auto- dienst instellen tusschen de halte Doesbur- gerbuurt, bij Lunteren, en haar vlieg-terrein te Ede. Het Leuvenumsche bosch blyft behouden. De mede-eigenaar, die heipalen en myn- hout er van wilde maken, is afgekocht. De toeristen juicheD. De Nationale bond van vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer zal van 10 tot 12 September zijn jaarverga dering houden te Nunspret. Dr. J. H. Holwerda, onder-directeur van 'a Rijks museum van Oudheden te Leiden, beeft een pne-historiscbe nederzetting aan het Uddelermeer onderzocht. Behalve twee heuvels, die ineengestorte koepelgraven bit kt d le zijnen zeerrijke by.dragen in keramiek en steenen wapenen bevatten, heeft dr. Holwerda aan den oever van dat meer een dorpje van prae-bistorische hutten gevonden, gedeeltelijk ia den grond gegraven en vele fragmenten van vuursteen en keramiek bevattend. Begin September wordt te Utrecht aanbe steed bet bouwen eener genie-kazerne aldaar. De raming voor bet eerste deel van dit werk bedraagt f195000. Het verluidt, dat bij de aanstaande wintel- dienstregeling een groote beperking van deu dienst op Zondag wordt ingevoerd, vooral wat het goedervervoer betreft. Volgens de «Inventions illustrées" is een ingenieur er in geslaagd, luchtbanden vaD te maken van papier, dat door grooten druk en scheikundige bewerking tot buitengewone dichtheid is samengeperst. Zijn weerstandrkracht zou gelyk zyn aan die van bet staal en zijn elasticiteit niet moeten onderdoen voor die van caoutchouc. De papier-pneu zou buitendien 1 et voordeel hebben van betrekkelijke geruiscbloosheid, onaantastbaarheid door water en dichte stoffen, en vooral dat der goedkoopheid. Inhoud „Wereldkroniek" 20 AugustusTijden» de manoeuvres van het Italinansohe leger Tentoonstelling van etsen van Louis Möe! Nederlandeohe bouwkunst te Rangoon. q! verbinding Gouda-Schoonhoven. Kroniek van de week. Internationale lanwtennis-wedstriid te Schevoningen.De brandopde Brusselscheten- toonstelling, met 15 afbeeldingen. Gewapend beton, met 15 afbeelingen. Caricaturen uit bet Buitenland. B EÜRS0VERZICHT van 13 tot 20 Augustus 1910. De vaste stemming te New-York, welke wij in ons vorig overzicht vermeldden, heeft ook in het begin der afgeloopen week stand kunnen houden, waardoor het ingetreden herstel verder voortgang kon maken. Hut opnieuw ten tooneele treden van den oud-president Roosevelt heeft echter spoedig een kentering gebracht in de aanvankelijk zoo gunstige stemming en heeftde markt ten slotte weer eon ongedecideerd aanzien Had het bericht, eenigen tijd te voren gepu. bliceerd, dat RooBevelt een verkiezingstocht door de Vereenigde Staten zou gaan maken, Wallstreet eenigsziüs van de wijs gebracht, het feit, dat da oud-president een échec heeft geleden bij de verkiezing tot Voorzitter van de Republikeinsche Conventie en dat de tegewoordige Vice-president Sherman daartoe werd verkozen, bruebt de Beurs te New-York Dinsdag in een opgewekte opti mistische'stemming. Immers hieruit blc-ok, dat de politici zich eenigszins van Roosevelt afwend- den en dat diens politieke invloed niet zoo groot was als men gedacht had, *.oodat het best moge lijk was, dat de uitslag der verkiezingen voor het Congres nog wel zou meevallen. De koersen kwamen dan ook belangrijk hooger af, de omzetten waren toegenomen en het slot was zóo willig, dat het zich liet aanzien alsof de hausse-beweging nog wel eenige dagen zou aanhouden. Het is echter gebleken, dat toen het hoogste punt al weder bereikt was en dat, evenzeer onder den invloed van de politiek, ds stemming matter en matter is geworden, hetgeen met een bijna totale inzakking der zoo pas ontwaakte speculatieve bedrijvigheid is gepaard gegaan. De overweging toch, dnt, al mocht de radicale heer Roosevelt bij de politici op het nogenblik minder in den pas staan, zijn invloed op het kiezersvolk toch altyd nog onverzwakt is gebleven, deed veel van de vreugde over zijn aanvankelijk échec verloren gaan, vooral waar bleek, dat de oneenigheid in de Republikeinsche party met den dag grooter worat. Het wordt boe langer zoo meer duidelijk, dat de Demo craten een groote kans hebben in November, zooal niet de meerderheid in het Congres, dan toch een zeer sterke minderheid te zullen vormen, waarmede meer dan tot nu too rekening zal moeten worden gehouden. De verkiezing van een der afvallige Republikeinen in Californië riep een flauwe stemming voor Harriman-waarden in het leven, omdat tengevolge hiervan de Southern Pacific haar politieken invloed zou hebben verloren. De koersen aan bet einde dezer week verge lijkend met de vorige week, vinden wij hier en daar nog voordeelige verschillen, doch ook in vele gevallen nadeelige, in de meeste gevallen slechts kleine fracties bedragende. Het is echter niet te ontkennen, dat do stemming thans niet meer zoo vast is als een week geleden. STAATSFONDSEN hadden een stille markt. Nederl. Werkelijke Schuldsoorten konden slechts weinig profiteeren van het gordkoope geld en blijven op de zelfde hoogte. Russen vast en weinig of niet beïnvloed door de berichten van een minder gunstigen oogst in Rusland. Voor INDUSTRIEELS WAARDEN huerschte aanvankelijk een zeer gunstige stemming voor Steel-shares op iets betere berichten uit de stnal- nijverheid. Later werd de stemming voor dit fonds zwakker in verband met de berichten, dat verschillende bestellingen, die vroeger aan de Steel Corporation kwamen, thans, tengevolge van het verlagen der prijzen door de onafhan kelijke producenten, aan dezen zouden toege vallen zijn. Voor koperwaarden was de stemming de ge- heele week onregelmatig. Gaven wij den vorigen keer reeds uiting aan onzen twijfel omtrent de juistheid der conclusie, getrokken uit de ver mindering der productie in Juli, ten opzichte van het samengaan der producenten, deze week bleek, dat die twijfel niet ongerechtvaardigd was, want nu werden alle geruchten daarom trent weder beslist tegengesproken.Steels verlaten de week op bijna 2 pCt. hooger koers, terwijl Amalgamated nog een kleinigheid van hun koers moesten inboeten, Voor Smelting Rifining was de stemming deze week guusliger dan de daaraan voorafgaande, waardoor zij ruim 1 pCt. in koers konden opkomen. De jaarcijfers van de maatschappij zijn thanB gepubliceerd, waaruit blijkt, dat, ondanks de lage koperprijter., de netto-ontvangsten slechts 200000 doller lager zijn, terwyl het surplus nog 1 500000 dollar bedraagt na uilkeering van alle dividenden. Onder deze omstandigheden behoeft de vrees voor ver mindering van het dividend nog niet al te groot te zijn. CULTUURWAARDEN warm gunstig gestemd onder den invloed van gunstige oogstberichten en mooie afdoeningen van den oogst 1911. Vooral in de waarden der Cultuur-maatschappij der Vorstenlanden was veel handel, waardoor de aandeelen een drietal procenten konden opkomen, terwijl de winstbewijzen stegen van f 124 tot f 127. Nederl. Indische Handelsbanken bleven statio nair, evenals Handelsvereniging Amsterdam, terwijl aandeelen Handel Maatschappij bijna 2pCt. opkwamen en Koloniale Banken bijnalpCt. INDISCHE MIJNBOUWWAARDEN waren zwakker gesterad, speciaal voor Siraau's, tenge volge van bet benefit, dnt door het breken van een dam de exploitatie gedurende minstens een zestal weken zal moetik worden stop gezet. Op het verlaagde niveau werd echter voor Indische

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2