Donderdag 18 Augustus 1910. No. 7855. 59e Jaargang. OP REIS. FIBMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 4.15. Advertentiën 1—6 regels CO centelke regel meer 10 cent. Bij regel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reoiam8S 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenais afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerko3ten in rekening gebracht. KORTEGR ACHTu9 Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elder binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelijks opgave van adre9, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortscbe Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 4e en het 5e gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1910, goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Utrecht, in afschrift gedu rende vijf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, IS Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., loco-Burg. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op arlt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma HAMERS Van BEEK inge- dieud verzoek, met bijlagen, om vergunuing tot het uitbreiden van de tapijifabriek door plaat sing van een zuiggasmotor van 68 P.K., ter ver vanging van den thans bestuanden motor van 12 P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Koningsstraat No. 76—7,8 bij het Kadaster be kend onder Sectie E. No. 1582, op de Secretarie der Gemeente ter viBie ligt, en dat op Donder dag den 1 September aanstaande, des voormid- dugs te half elf uren, gelegenheid ten Raad huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tol het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet v ror het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijr. verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 18 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kenuis vau bet publiek, dateendoor G. dk JAGER ingediend verzoek mei by lagen, om vergunning tol bet uitbreiden van eone koek en banketbakkerij doorplaatsing van een heetelucht- oven in het p rceel alhier gelegen aan de Krunlcc- ledenstraat No. 4, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 288, op de Secre tarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dicslag den 1 Septemper aaus a-inde, des voormiddags te half elf uren gele genheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of meer zyner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig aiLkel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teueinde buuu> bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 18 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE Weth., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ieder huis heeft zijn kruis. Als een groole ramp een volk treft en het in weinige uren tjjds een gewel dig verlies lijdt, zooals Zondag te Brus sel, dan is ons hart vervuld van innig medelijden, doch naar het «waarom" vragen wij niet. Wjj berusten in het on vermijdelijke. Maar bij de kleine dingen om ons heen, die zich voortdurend her halen, bij het leed, dat door teleurstel lingen, door zorgen en ziekten en door dood geleden wordt, staan wij met die vraag op de lippen. Waarom dit stil wegkwijnen van zoo- velen die nog jong van jaren zijn? Waarom doet aanhoudende tegenspoed bij zoovelen den blijden lach verkeeren in een klaaglijk zuchten, dag en nacht Waarom moeten zoovelen, die elkaar vonden, die het hoogste geluk eens smaakten in elkanders bijzijn, tot de wreede ontdekking komen, dat de band, die eens hun zieleu bond, uiteengera feld is? Veel en velerlei is het leed op deze wereld en als wij nu eens zien hoe hier menschenlevens vernield worden en daal de blijdschap van een kind wordt ver stoord, terwijl elders in ons oogonwaar- digen het geluk in den schoot wordt ge worpen, dau komt menig hart in op stand ja zelfs zijn er onder de kinderen der menschen, die geneigd zijn om het even te verwen3chen. Dat zijn dezulken, die een eenzijdigen kijk hebben op de dingen, want de wereld is toch niet zoo'n trauendal als deze pessimisten zich dat voorstelleu. Het menschdom om ons heen bestaat uit tamelijk opgewekte personen en slechts betrekkelijk weinigen dragen op 't gelaat de sporen van diepe smart. Nu mag het waar zjjn, dat sommigen hun droefheid voor anderen verbergen, daar tegenover staat weer, dat bij velen de droefheidservaringen minder diep zijn dan wij veronderstellen. Een regenbui maakt zoowel destraat- steenen nat als de weeke aardkluit op het landmaar de steenen zijn al weer lang droog, als de aardkluit nog van vocht doorweekt is. Zoo ziju er ook men schen, bij wie de sporen van 't verdriet zeer snel verdwijnen, terwijl er anderen zijn, bij wie de smart diep indringt. Vreugd en leed, ze wisselen elkaar af in het leven, en om het een zoowel als het ander moeten wij dankbaaar wezen. Een ernstig mensch mag niet week hartig klagen over de droefheid dezer wereld, maar moet de smart aanvaarden als nuttig en noodig voor de ontwikke ling van het gemoedsleven. Menig leven zou zijn ten ondergegaan, als niet te rechter tijd de smart geko men ware. Ik heb iemand gekend, die gewend was, niets hoegenaamd zich aan te trek ken van het leed, dat er om hem heen plaats greep. Toen klopte de smart bij hem aan en ontrukte hem het liefste, dut hij had op aarde. Na eeuige weken ontmoette ik hem weer en ik herkende hem te nauwer nood. Zijn koude onver schilligheid voor anderen had voor har telijke belangstelling plaats gemaakt. Waar droefheid was, kou men hem vin den, hulp en troost brengend, zooveel in zijn vermogen was. Zijn leven was gelukkiger nb, dan vóór de ramp die hem trof. Hoe vaak heeft niet de smart van onbeduidende, nuttelooze wezens perso nen gemaakt, die talloos velen ten zegen zijn geweest. Wie het kruis, dat hem op de schou ders wordt gelegd, niet onwillig voort sleept doch vaardig opneemt, zal den heiligenden invloed der smart ondervin den. Het leed maakt onze liefde sterker, reiner, onbaatzochtiger. Evenals de ploegschaar den grond om woelt, opdat straks het uitgestrooide zaad al kunnen ontkiemeu en vruchten voortbrengen, zoo worden ook de hardste harten door de smart omgewoeld en ont vankelijk gemaakt voor wat edel, goed, schoon en lieflijk is. De grootste en schoonste karakter-ont wikkeling geschiedt nooit te midden van ijdele vreugd, doch waar blijdschap en droefheid in gestadige afwisseling ons deel zijn. De smart moge vreeselijk zijn op 't oogenblik dat wij haar ervaren, haar keerzij is zegen. En die zegen is het die ons moet weerhouden om het leven te vloeken hij is het, die, achter het wis selend spel vau voor- en tegenspoed, ver driet en vreugde, de leidende hand der Voorzienigheid aanschouwen doet. Vrouwelijke predikanten. In de Aigemeane Synode der Ned. Her vormde kerk kwam andermaal aan de orde het reeds herhaaldelijk ingekomen en afge wezen voorstel van mejuffrouw Gerlings e.a. betreffende de inschrijving van vrouwelijke studenten in de Theologie in bet album der kerkelijke boogleeraren en admissie tot het examen ter toelating tot de Evangelie-be- dieniug. Het rapport over het vernieuwde verzoek was door prof. Veldhuizen in de vorige ver gadering voorgelezenbet leidde tot afwij zend advies. Nu kwam dit rapport in behan deling. Professor Daubanton verklaarde zich in n prsadvies beslist tegen het verzoek, als in strijd met den geest der H. Schrift, in zonderheid des Nieuwen Testaments, met de psyche der vrouw, met den toestand der Hervormde kerk, en met de eischen eener gezonde praxis. Willen de vrouwen dienen in den Evangelie-arbeid, dan staan haar an dere en betere wegen open. Niets verhindert haar theologie te studeeren en de colleges bij te wonen maar tot den kansel geve men haar geen toegang. Prof. Veldhuizen handhaafde de gevoelens neergelegd in het rapport, maar bracht hulde aan de dames, die door haar volharding het «semper mutabilis femina" logenstraffen. Hij was nochtans op schriftuurlijke en op prac- tische gronden tegen de toelating van de vrouw tot het leeraarambt. De «dominees- vrouw" blijven in eerede «vrouw-dominee" doe bij ons haar intrede niet. Ook de Secretaris achtte het leeraarsambt niet goed voor de vrouw, noch de vrouw voor dit ambt. Buiten bet ambt ktianen toch zoo gezegend werkzaam zjjn. Ds. Eilerts de Haan was van een ander gevoelen, maar refereerde zich aan bet ten vorige jare door hem aangevoerde. Ds. Adriani pleitte vóór het verzoek, terwijl volgens hem de zaak toch nooit een hooge vlucht zal kiijgen. Desgeljjks dr. Weyland, die niet begreep waarom men de vrouw als hoorderes zou toelateo, zonder het ambt als doel. Uit practiscb oogpunt zag ziet ds. Schrieke er veel bezwaar tegeD, noch veel heil in principieel was lijj er echtïr voor. Hij was met dr. Weyland van meening, dat men de Heilige Schrift hierbjj zoowel voor, als tegen kan gebruiken. Ds. Heerspink verklaarde zich tegen toe lating der vrouw tot het predikambt. De Heiland koos geen vrouw onder Zjjn twaalven. Ds. Van Melle verklaarde er zich ook op socialen grond zeer beslist tegen en wees op de practiscbe bezwaren, aan bet catechi- seeren en het leiden van kerkeraadsvergade- ringen verbonden. Ds. Menlben zou eerst het kiesrecht aan de vrouw willen toegekend zien en was daarom tegen bet verzoek. De Voorzitter kon er óok niet voor zijn. Met 40 tegen 9 stemmen werd het verzoek wederom afgewezen. De vleeschduurte in Oosten rijk en Duitschland. Men kan wel zeggen, dat de geheele be volking van Weenen met verlangen uitziet naar een billijke regeling van het vleesch- vraagstuk. De »N. Freie Presse" acht den uitweg, dien de Minister van Koophandel aan de hand doet (te weten het verbiedeu van den veeuitvoer.) onpractisch, omdat in de toepassing van zulk een maatregel Hongarije en de buitenlandsche Staten, met welke de Monarchie handelsverdragen heeft, gekend dieuen te worden en het te veel tijd zou kosten, met hen hierover te onderhandelen. Als het eenige redmiddel beschouwt dit blad de openstelling van de grenzen voor Koemeensch en Servisch vee, opdat er ten minste verloopig zekere hoeveelheid vleescb, tor voorziening in de dringendste behoefte, kan worden ingevoerd. De liberale Duitscbe bladen verwachten van een sluiting der Oostenrijksche grenzen voor den uitvoer van vee wederom een ver mindering van veeaanbod in Duitschland. Het „Berl. Tageblatl", vermaant de groote Duitscbe steden Weeneu's voorbeeld te volgen en de Regeering er toe te bewegen, dat zij haar strenge maatregelen tegen den invoer van vee uit Nederland en België verzachte. De vleeschnood zegt dit blad is bij ons nu reeds hoog genoeg gestegen, zoodat de vroede vad eeu van Berlija hun vacantie wel eens behoorden af te breken en de hoofden bjjeen te steken over een zaak, die de ge heele bevolking ten nauwste aangaat. De democratische vereeniging Groot-Ber- lijn belegde reeds een vergadering om tegen de vleescbduurte te protesteeren. In een aan genomen motie werd verlangd afschaffing van bet protectionisme en middelerwijl open stelling van de grenzen voor den iuvoer van uitheemsch vee. Volgens het «Berl. Tageblatt" houdt de Pruiscbe Regrering zich duof aan dit oor. Nog onlangs heeft de Pruisische Minister van Landbouw in een missive aan de Kamers van Laudbouw medegedeeld, dat de Regee ring blijft bij haar opvatting, dat de iuheem- scbe veeproductie voldoende is voor de ver zorging van de binnenlandsche markt. De ramp te Brussel. Nu de eerste schrik voorbij is en men een beter overzicht krijgt, luiden de berich ten over hetgeen door den brand op de Brusselsche tentoonstelling zou zijn vernield al minder en minder ongunstig. Reuter seinde Dinsdagavond De president der tentoonstelling van oude kunst beeft aan de agentschappen van Ha- yas en Busta opgedragen, teneinde den kop in te drukken aan de geruchten, die in bet buitenland verspreid worden, mede te dee- len, dat de schilderijen, kunstvoorwerpen, tapijten, enz., welke de prachtige tentoon stelling van Belgische kunst uit de 17e eeuw vormen en afkomstig zijn uit de aanzienlijke kabinetten van Engeland, Frankrijk, Neder land, Duitschland, Oostenrijk, Italië, enz., door den brand niet het minst hebben ge leden. Het tentoonstellingsgebouw, waarin deze schatten werden bewaard, is van steen op getrokken en gelegen in een geheel andere wijk van Brussel, in het «Pare duCinquan- tenaire".

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1