Dinsdag 23 Augustus 1910. No. 7857. 59e Jaargang. OP REIS. FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieels- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht an kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerko^ten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telefoon 19. Aan onze abonné's die tjjdelyk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelijk© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wyze de geregelde toezending van de „Amersfoortscbe Courant" tjjdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht execu teer verklaard kohier No. 7 van de Personeels Belasting over het dienstjaar 1910 aan den Ontvan ger van 'b Rijks directie belastingen alhier is tor hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangepakt te Amersfoort den 20 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Weth., loco-Burg. HERHALINGSONDERYVIJS voor JONGENS, voornamelijk voor hen die in winkel, kantoor of administratie werkzaam zijn of zich daarvoor wenschen te bekwamen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat op Donder dag 1 September 1910 het herhalingsonderwijs voor jongens met driejarigen cursus een aan vang zal nemen. Zij die gewoon Lager onderwijs genoten heb ben, kunnen zich eiken avond tussehen 7 en 9 uur aanmelden bij het Hoofd der Herhalings school, P. van den Hooff Azn., Westsingel 8. Het onderwijs omvat de vakken: 1. Nederlandsche taal 5. Vaderl. Geschiedenis 2. Rekenen 6. Aardrijkskunde 3. Teekenen 7. Boekhouden 4. Kennis der Natuur 8. Hoogduitsche taal. Voor hen die niet meer dan 96 uur in het jaar onderwijs wenschen te genieten, omvat het onderwijs de vakken sub 1 tot 4 genoemd. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Amersfoort, 20 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoeDingaan de Aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht dd 18 Augustus 1910,4e afdeeling no.4181/2778 ter kennis van belaughebbendeo dat in de Gemeente Harmclen een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 28 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Weth., loco-Burg. WEDdWENZORG. In Mei 1909 overleed, na slechts drie dagen ziek te zijn geweest aan nersensvlies-onteteking, een pas gepensionneerd sergeant der infanterie, zijn weduwe met elf kinderen geheel onverzorgd achterlatend. Immers eerst den 1 Juli van dat zelfde jaar trad in werking de Wet van 23 Juni 1909, waarbij ook aan weduwen en weezen van gepen- sionneerde militairen beneden den rang van officier Rijks-pensioen werd toegelegd, edoch zonder terugwerkende kracht. De weduwe zelf was dermate uitgeput, 6ok door het verzorgen der oudste dochter, die, na vier jaren bedlègerig te zijn geweest, kort vóór haar vader op 19-jarigen leeftijd aan tering over leed, dat zij slechts zeer licht werk mocht doen. Meenend, dat zij in een groote stad beter haar passend werk zou vinden dan in de kleine gar nizoensplaats waar zij woonde, ging zij met haar groot gezin naar Rotterdam. Doch hoe zij en anderen, oud-kameraden van haar man, ook zochten, niets van beteekenis werd voor haar gevondon. De oudste zoon is milicienhij paBt best op en heeft het gebracht tot den rang van mili cien-sergeant, doch hunkert naar een burger betrekking om moeder en broertjes en zusjes te kunnen steunen. De oudste twee meisjes vonden eveneens een dienst en zijn dus eveneens buitenshuis. Twee meisjes zijn in dagdiensljes en een 14- jarige knaap is loopjongen. Van hetgeen deze drie verdienen, f 3 50 per week, nis 't eens erg mooi is f 4, moet het gezin leven. Een nteisje van 19 jaar is zenuwziek, een 12- jarig meisje is eveneens ziekelijk en drie jongens gaan nog ter 6chool. la 't wonder, dat, toen oen der oud-kameraden van den man onlangs het gezin bezocht, hij versteld stond van de armoede, die daarin heerseht. Al hetgeen eenige waarde had, is van lieverlede verkocht, zelfs de meubeltjes, ja de stoelen op drie na werden omgezet in eetwaren en kleertjes. Den 26 September 1908 werd te Amersfoort gesticht de Vereeniging „Weduwenzorg" van beneden den rang van officier gepensionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën, tot het verkrijgen vuu Rijks-pensioen voor en het inmiddels verleenen van steun aan hunne weduwen en weezen. Zij werd als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 17 Mei 1909, no 55. Tweeden Paaschdag van dit jaar hield zij, weder te Amersfoort, een Algemeene vergadering, die noodig was om uit de Statuten te lichten al hetgeen betrekking hud om terugwerkende kracht te verkrijgen op de Pensioenwet van Juli 1909. De Kon. goedkeuring op de gewijzigde Statuten is niet verkregen en zöo geviel het, dat Zondag middag te Utrecht weder een vergadering werd gehouden van „Wednwonzorg". De Voorzitter, de heer H. C. Maas, uit Zwolle, opende die, sprak een kort woord van welkom en vervolgde: Zooals u bekend ïb, heeft de Regeering ge weigerd de goedkeuring op de Statuten zooals die in de Algemeene vergadering van 28 Maart zijn vastgesteld. Door bemiddeling van de Eere-commissie ie ons geworden een concept-wijziging. In de hoofdzaken ie niets gewijzigd. Slechts de omschrij ving van het doel onzer vereeniging heeft eenige verandering moeten ondergaan. Om nu te ontkomen aan de kosten eener groote Algemeene vergadering met de afge vaardigden der 81 nfdeelingen, verspreid over heel het land, heeft het Hoofdbestuur in overleg met de Eere-commissie en met goedvinden der afdeelingen gemeend, niet alle afdeelingen, doch slechts enkele afgevaardigden tot deze vergade ring te moeten uitnoodigen en wel van Amster dam en Rotterdam, als de grootste, en van Amersfoort, Hilversum en Utrecht, als de dichlstby wonende. Hierdoor worden de kosten tot een minimum teruggebracht, in het belang van de weduwen en de weezen, en blijven we toch geheel in de lijn der Statuten. (Behalve de boven aangednide 5 afgevaardigden waren aanwezig de 9 leden van het Hoofdbestuur en 2 belangstellende leden uit Utrecht). Het doel der bijeenkomst is dus het vaststel len der Statuten zonale die vermoedelijk thans wel zullen worden goedgekeurd. Ik hoop, dat er geen overbodige discussie zal worden gevoerd en niet te veel afbrekende cri- tiek zal worden geleverd wy moeten opbouwen in het belang der weduwen en weezen. Het Hoofdbestuur zou deze vergadering niet hebben belegd indien niet ware ingebracht een nieuw element. In Den Htag wordt in 99 van de 103 gevallen iets veranderd in de ontwerp statuten; gewoonlijk kunnen de dan gegeven wijzigingen worden overgenomen door het Hoofd bestuur, doch in dit geval was dit niet doenlyk vooral wegens het nieuwe elementde stichting eener reserve-kas. De aunhef zal zijn: Statuten van de „Veree niging van heneden den rang van officier ge pensionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën Goedgekeurd z. d. of h. st. Art. 1 der Statuten zal luidenDe vereeni ging draagt den naam „Vereeniging van bene den den rang van officier gepensionneerde mili tairen van leger, marine en koloniën". Zy is gevestigd te Zwolle en aangegaan voor een tyl- vak vau 29 jaien, te rekenen van den 26 Sep tember 1908. Goedgekeurd z. d. of h. st. Art. 2 zal luiden: De vereeniging heeft ten doel de behartiging van de stoffelijke en de zedelyke belangen harer leden. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door a. het houden van vergaderingen, waarop de belangen van de vereenigiag en van de leden kunnen worden besproken b. te trachten in toestanden, die voor de le den nadeelig, zijn verbetering te brengen c. het verleenen van steun aan de weduwen en weezen van leden, die overleden zijn d. het stichten en in stand houden van fond sen, teneinde de ondersteuning, onder c genoemd, op meer vaste en geregelde wijze te doon plaats hebben. Goedgekeurd z. d. of h. st. Art. 3 zal luidonDe vereeniging ie bevoegd, binnen het Koninkrijk der Nederlanden en in zyne bezittingen en koloniën afdeelingen te stichten. Goedgekeurd z. d. of h. st. Art. 4 zal luiden: Leden zyn alle beneden den rang van officier gepensionneerde en gega- geerde Europeesche militairen, die zich hiertoe bij het Bestuur hebben aangemeld vóór 1 Juli 1910. Voorts bestaat de vereenigiDg uit: Bescherm- heeren vrouwen), donateurs trices), be- gunstigers(sters), eereleden. De vereeniging is bevoegd, schenkingen en lega ten te aanvaarden. De Voorzitter: Alvorens ik dit artikel in stemming breng, moet ik een kleine toelichting geven. Door de te Amersfoort gehouden Algemeene vergadering is bepaald, dat men zich moest hebben aangemeld uiterlijk 1 Juli 1910. Op den kant van het eerste nummor van het Orgaan is echter gedrukt: aanmelding vóór 30 Juli. Er had moeten staan: vóór 30 Juni. Dit heeft aanleiding gegeven tot vergissingen. Daarom hesft hot Hoofdbestuur gemeend te gemoet te moeten komen aan de afdeelingen en stelt het voor, dat zij, die zich nog in Juli als lid hebben aangemeld, zullen worden gerekend zich te hebben aangegeven op 30 Juni 1910. Het Hoofdbestuur is in daze homogeen. Is er wellicht bezwaar bij de afdeelingen Rotterdam; Ik heb volstrekt geen bezwaar, deze raenschen nog toe te laten als lid, doch vree3 conflict met de andere afdeelingen, die 30 Juni de toelating stop zetten. Zyn er in die afdeelingen personen, die zich in Juli nog aan meldden, dan zou ik wenschen, dat zy in alle afdeelingon werden toegelaten. De Voorzitter: Als het voorstel wordt goedgekeurdj kunnen alleen nog worden aange nomen als lid die zich vóór 30 Juli aanmeldden. Dan wordt niemand afgewezen. Rotterdam: Bij mü hebben zich ver schillenden nog aangemeld in Juli, doch ik heb allen afgewezen omdat bepaald was, dat zij zich uiterlijk 30 Juni moesten opgeven. Het ergst is, dat ik niet van allen de namen ken. De Voorzitter: Dat is nog wel te onder zoeken. De oud-kameraden spreken elkaar nog wel eens. Eu als er al eens e.ntje te veel zich aanmeldt, dan is dat nog zoo heel erg niet. De heer B. C. Jansen, Commissaris Hoofd bestuur: Mits zy kunnen aantoonen, dat zij zich werkelijk in Juli hebben aangemeldanders opent men de deur voor allerlei misbruiken. Amsterdam: Volkomen juist. A1b wy in October vergaderen, zullen er zich nog aanmelden en uit overdieven kameraadschap zullen leden plechtig verklaren dat zij, die zich dan nog aan geven, zich reeds in Juli hebben aangemeld. Met dat al hielden zij de contributie in hun zak. Utrecht: YVn hebben enkelen, die schrif telijk zich aanmeldden. Dezen worden dus nu nog aangenomen. Ik zou wel wenschen, dat men eenig bewijs vroeg. De Voorzitter: Het is onmogelijk, zich absoluut te dekken tegen fraude, aoob eenig toezicht moet boslist gehouden. Amsterdam: By ons hebben velen zich aangemeld, doch r.iet alleen bij het afdeelings- bestuur maar ook by de leden. Allen zijn ge weigerd omdat de aannemingstermyn was ver streken. Als bet Hoofdbestuur ze alsnog toelaat, zul len er weer zich aanmelden en verzekeren, dat zy in Juli zich opgaven. De Voorzittor: Er dient veel overgelaten uan het beleid der afdeelingsbesturen. Rotterdam: Een korporaal-stoker der Marine, uit Maassluis, meldde zich wel aan te Rotterdam, doch betaalde de contributie niet. De heer YV. G. Landman, 2o Secretaris Rotterdam had hem moeten verwijzen naar de afdeeling VlaardingenMaassluis. Rotterdam: In een groote stad als Rotter dam melden zich zoo velen aan uit plaatsen in den omtrek. De heer D. C. Boer ma, Commissaris van het Hoofdbestuur: Ik bon volkomen homogeen met het Hoofdbestuur, doch zou willen voor stellen den knoop door lo bakken on, onder nadere goedkeuring van het Hoofdbestuur, do termijn van aangifte nog drie maanden te ver lengen. Verschillenden: Dit is in strijd met de Statuten en kan dus niet. De heer P. van Hemmen, Commissaris van het Hoofdbestuur en propagandist: Aan ben die schriftel ijk zich aanmeldden, heb ik meege deeld, dat dit voorstel zou komen. De monde linge aanmeldingen tellen m. i. niet mede. Uit verkeerd begrepen kameraadschap brengen de leden weer niet-leden aan. De heer L. J. Kr ook, le Sooretaris: B(j het Algemeen secretariaat zyn nog 157 aanvragen. Die in de ufdeeling Amersfoort zich alsnog aanmeldden, zyn allen genoteerd. Amsterdam: Do hoer Van Hemmen zegt daar, dat hjj do adspirant-loden aanschreef. Het verwondert mij, dat de afdeeling Amsterdam nooit een schrijven van hem ontving. Er ie wel propaganda gemankt, óok in de couranten, doch rechtstreeks is nooit iets ontvangen door Amsterdam. De Voorzitter: Hot Bchynt wol, dat er te Amsterdam en ook elders geen couranten wordon gelezen. Mij is bekend, dat iemand te Amsterdam van een vriend nit Groningen' heeft moeten vernemen, dat „YVeduwenzorg" is opgericht. Hij vroeg mij, te Zwolle, om inlichtingen en is nu lia. De heer VanHemmentlk kan Amsterdam slechts antwoorden, dat alléén propaganda is gemaakt in plaatsen waar geen Rijks-betaal* moesters zyn en waar geen afdeelingon waron, omdat in die plaatsen immers geen propaganda noodig was. Daar boden de Rijks-betaalmeesters de behulpzame band en werkten de afdeelings besturen. Do heer Jansen: We dwalen af. Aan de orde is het alsnog toelaten van loden. Naar mijn meening moeion nog toegelaten zij wier namen bekend zijn, dus die zich mondeling dan wel Bchriftolijk hebben aangemelddoch niet zij, die zich nu nog weer komen aanmelden. De Voorzitter: Ik breng dan in stemming het voorstel om de afdeelingsbesturen te mach tigen, alsnog aan te nemen wie zich hebben aangemeld, is iemand daar tegen Zoo niet dan wordt het voorstel geacht, aangenomen te zyn met algemeene stemmen. In art. 6 (oud art. 8) wordt gelezen by b: door royement door bet Hoofdbestuur, op grond van wangedrag of handelingen, in stryd met het doel der vereeniging, op gemotiveerd voorstel van het afdeelingsbestuur. Met het lidmaatschap worden alle rechten op de goederen of gelden der vereeniging verloren. Do Voorzitter: Dit laatste met het oog op royoeren van door het Rijk gepensionneerden, die niet zijn gepensionneerde militairen. De- zulken krijgen hun gestorto contributie terug. Men denko bijvoorbeeld aan oen geponaionneerd brievenbesteller, die, eer hij brievenbesteller werd, wel in militairen dienst was, doch niet als militair is gepensionneerd. Goedgekeurd z. d. of h. st. Van art. 7 zal do tweede alinea luidenDoor het Hoofdbestuur wordt in overleg met de Eere commissie, minstens 80 pet. van de door de afdeelingen ontvangen gelden, welke 1 Novembor van elk jaar een batig saldo aanwezig zyn, behoudens oen by Huishoudelijk reglement te bepalen maximum, gelijkelijk per gezin over de weduwen en weezen der leden verdeeld en wor den die bedragen zoo spoodig roogelyk aan de afdeeling ter uitreiking toegezonden. De na do verdceling overblijvende gelden worden onmid dellijk afzondorlijk geboekt onder hot hoofd „Reservekas". Deze reservekas dient om een fonds te vormen waaruit do ondersteuning van weduwen en weezen kan worden aangevuld indien de jaarlyksohe uitkeering naar hot oordeel van Hoofdbestuur en Eere-commissie te gering mocht zijn. Amsterdam wensoht achter Eere-comité to voegen: en de afdeelingsbesturen. De Voorzittor: Dit is reeds afgestemd door de Algemeene vergadering, te Amersfoort gehouden. Overleg over dergelijke zaken kan wel plaats hebben tussehen eenige geai&ohtigden,

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1