Stadsnieuws. ik bedoel de Eere-oommissie en het Hoofdbe stuur maar niet 6ok met de afdeelingabesturen. Andera komt er een wjjdloopige correspondentie zonder einde jf een breedsprakige en kostbare vergadering. Ala Amsterdam geen vertrouwen etelt in de beslissing van het Hoofdbestuur met de Eere commissie dan belegge het een buitengewone Algemeene vergadering. Ik moet nochtans waar schuwen, dat zulks de ondergang zou worden voor onze arme vereeniging, in wier belang alle functiën kosteloos worden vervuld. Zoo ieta kan ook niet afgedaan per circulaire, want daarop komen de 80 verschillende meenin gen van de 80 afdeelingen, die weder correspon dentie en dus weder porto noodig maken. Men late het over aan Hoofdbestuur en Eere commissie. Bovendien hebben de afdeelingabesturen geen juisten kijk op de algemeene zaken der ver- eeniging, welke zij uiteraard niet kunnen over zien. Weet Amsterdam wel, dat het zijn geheel® contributie zelf opeet? Het had, althans in dit jaar, 12 weduwen, die ieder f80 ontvingen, dus f960 kostten, terwijl de geheele contributie slechts een goede f900 is. Het is dus zaak, dat ook Amsterdam zorge voor meer donateurs. Amsterdam koestert volstrekt geen wan trouwen tegenover Hoofdbestuur en Eere-com- misaie en erkent, dat de oplossing, door het Hoofdbestuur voorgesteld, de meest eenvoudige en minst kostbare is. Wat het werven van donateurs betreft, heeft zij het bijna onmogelijke gedaan. Spr. treedt in détails. De heer Jansen: Dit is niet aan de orde. Wij zijn hier om da Statuten te herzien. Art. 7 wordt nu goedgekeurd z. h. st. Rotterdam stelt voor, het boekjaar te doen loopen van 1 Januari tot 31 December. Aldus besloten d. of h. st. De wijziging der Statuten wordt hierop goed gekeurd met algemeene stemmen. Aan de orde is de rondvraag. Rotterdam: De afdeeÜDg Schiedam heeft aan het Hoofdbestuur opgedragen, haar te ver tegenwoordigen op de vorige Algemeene verga dering en is er zeer over verbolgen, dat het Hoofdbestuur haar noch een kort verslag noch een klein briefje zond waarin werd meegedeeld hoe haar belangen zijn voortgestaan. Het verslag van die vergadering was slechts begrijpelijk voor hen die deze vergadering heb ben bijgewoond en den beschrijvingsbrief nog in hun bezit hadden. Als beschermheer van de afdeeling Vlaardm- gen-Schiedam is opgetreden jhr. mr. De Geer. Vlaardingen zou zorgen voor mededeeliDg hier van in net orgaan, doch tot heden ia dit nog niet geschied. Kan het Hoofdbestuur inlichtingen geven f De 2e S e c r e t a r i s Dat dit niet is vermeld in hot orgaan, is een fout van den drukker, welke thans zal worden hersteld. De Voorzitter: Het is niet zeer vriende lijk van den afgevaardigde van Rotterdam, op die wijze te spreken over het verslag der vorige Algemeene vergadering. Elke afgevaardigde hondt m den regel notitie van hetgeen hem voor zijn afdeeling het meest interesseert en heeft dan de handen al mooi vol om, thuis gekomen, een eenigszins schappe lijk verslag te doen. Hoeveel te moeilijker is het dan, een volledig verslag te maken, waarin ieder een volkomen overzicht krjjgt. Over dat algemeen verslag ben ik dan ook zeer goed tevreden, behoudens éen enkele vergissing in een naam, en ik ben er dan ook van overtuigd, dat, als een der afge vaardigden dat algemeen verslag had moeten maken, er heel wat minder van zon zijn terecht gekomen. Ikzelf heb dit althans by herhaling bestaat eenige grond. Ik erken, dat het Hoofd bestuur een briefie had kunnen schrijven bij het toegezonden verslagdoch dit is een vorm-quaes- tie. Ik doe evenwel loezigging, dat ik gaarne namens het Hoofdbestuur excuses zal maken. De le Secretaris: Ik deel die meeniDg niet. Het Hoofdbestuur heeft de voorstellen van Schiedam niet kunnen verdedigen omdat deze pas inkwamen op 12 Maart, terwijl zij vóór 1 Maart hadden moeten ziin ingezonden. De Voorzitter: Dat is zoo, doch het neemt niet weg, dat wjj Schiedam hadden moe ten berichten, dat de voorstellen te laat inkwa men en wij dus de opdracht niet konden aan vaarden. Rotterdam: Schiedam is volkomen tevre den met deze verklaring. Amsterdam: Het wil Amsterdam voor komen, dal de leden in het algemeen recht hebben op een verslag omtrent de geldelijke aangelegenheden van de vereeniging. Zou dit niet kunnen gegeven in bet maandblad De Voorsitter: Daar is veel vóór te zeg gen. Er bestaat niet de minste reden, bet niet te publiceerenjuist bet tegendeel is waar. Ik weDSchte dan ook voor te stellen óm na de op handen zijnde vergadering met de Eere-commisaie een kas-overzicht te doen opnemen in het orgaan. Ik moet intusscheii opmerken, dat de afdoe- lings-bosturen de afdracht-staten niet op tijd inzenden en moet er op aandringen, dat dit beter worde. Ik weet wel, dat allen het werk doen zonder eenige vergoeding, doch dit is 6ok het geval met don Algemeen penningmeester, die 6ok geregeld moet kunnen doorwerken. Amsterdam: Kan het Hoofdbestuur niet wat moer voeling houden met de afdeelingabe sturen vooral wat de correspondentie betreft? Het antwoord blijft steeds zeer lang uit.Opeen brief, den 11 Juli door Amsterdam verzonden, ia heden, 21 Augustus, nog geen antwoord in- r'omen. In dien brief werd verzocht, mee te len wat in dezo vtrgadering zou worden be handeld, opdat do afgevaardigde beter beslagen tun ijs zou kunnen komen. De Voorsitter: Het Hoofdbestuur wordt zóo overstelpt met brieven, dat het niet aan gaat, ze alle to beantwoorden. Er is dan ook over gedacht, de meest belangrijke te beant woorden orgaan. Wat betreft het niet-beantwoorden der vraag van Amsterdam, het Hoofdbestuur meende in de vertrouwelijke circulaire, welke verzonden werd als oproep voor dezo vergadering, niet alles te kunnen omschrijven omdat niet alles aan de groote klok kon worden gehangen. Het Eere-comité meende, dut de nu aange nomen wijziging der Statnten wel per circulaire kon geschieden, doch het Hoofdbestuur achtte dit niet wettig. Het hoe en waarom is thans duidelijk ge maakt de wijzigingen hebben feitelijk niets om 't lijf, doch zij moesten toch aangebracht, wilden we kans hebben op de Koninklijke be williging De le Secretaris: De brieven, welke aan myn adres worden verzonden, beantwoord ik gewoonlijk nog den zelfden dag. Die, gericht tot het Hoofdbestuur, moet ik natuurlijk op zenden aan het Hoofdbestuur. Met dien van Amsterdam begaf ik mij naar den Onder-voor- zitter, den heer A. Hassing, die evenals ik te Amersfoort woont en die van oordeel was, dót Amsterdam zijn vermeende grieven schriftelijk moest uiteen zetten. Amsterdam: Met dat al is tot heden nog feen antwoord ontvangen op ons schrijven van 1 Juli. Een briefkaartje ware al voldoende geweest. Het Hoofdbestuur bedenke toch, dat in een groote afdeeling als Amsterdam verschrikkelijk opposante menschen zyn, van welke er achter de wieken om loopen en een persoonlijk schrijven richten tot een of ander lid van liet Hoofdbestuur. Dit is niet altijd even aangenaam voor de afdeeliugsbe8turen. De Voorzitter: Het spijt me, dat de brief van Amsterdam niet is beantwoord. Zeker is hij ter zyde gelegd. Ik zal het nagaan. De 2e Secretaris: Ik verzoek beleefd, alles betredende de leden te zenden aan den 2e Secretaris, W. G- Landman, te Vlaardingen. Ook moet ik herinneren, dat, als bij het bericht van overlijden niet wordt overgelegd de pensioen-akte, of, als deze verpand is, een deugdelijk afschrift daarvan, alleB wordt ter zyde gelegd. De heer Jansen: Ik geef in overweging, hiervoor een vaste rubriek te openen in het orgaan. De Voorzitter: Daar is niets tegen. Het zal dus geschieden. De heer V a n H e m m e n: Is het niet mogelijk, de groote afdeeliDgen te splitsen in districten Amsterdam: Dit is al meer besproken, doch bet bleek ondoenlijk te zyn omdat velen een week-woning bewonen en nu in dit, dan weer in een heel ander deel van de stad zijn. De heer Jansen: Ik bon de vader van de gedachte, door den heer Van Hemmen uitge sproken, doch de ervaring heeft ons ook te Rotterdam geleerd, dat het voornemen onuit voerbaar is. Soms verbuizen er bij ons twee- of driemaal per week. De le Secretaris verzoekt, dat de afdee- ling8-secretariesen nauwkeurig aanteekening houden van verhuizingen van donateurs uit de eene afdeeling naar een andere, waar zij allicht weer donateur worden als zij slechts daartoe worden aangezocht. Rotterdam deelt nu mede de ijselijke toestand van het gezin van het overleden lid, in den aanhef vermeld. Door de aanwezigen wordt uit eigen middelen f 13.60 bijeengebracht om te voorzien in den allereersten nood. Amerfoort vertelt van het ljjden eener weduwe van een adjudant-onderofficier wiens gezin, bestaande uit vrouw en negen kinderen, by zijn dood geheel onverzorgd achterbleef en dat thans in hoofdzaak bestaat van de oudste dochter, die noodgedwongen in het buitenland een onzedelijk leven leidt. De andere kinderen zijn nog te jong om mee te verdienen. Is het niet droevig, dat het Rijk dergelijke weduwen niet kan helpen? De Onder-voorzitter bindt de afdeelingi- besluren op 't hart de in hun district wonende Kamerleden te verzoeken, althans hun moreelen steun te geven. De Voorzitter dankt de afgevaardigden voor hun tegenwoordigheid en den verslaggever, die het mogelijk maakt, zonder kosten voor de ereeniging, dat na weinige uren reeds alle af deelingen kannen vernemen wat hier besproken is. Het orgaan verechijnt pas in de tweede helft van September. Hierna wordt de vergadering gesloten. Is het niet droevig, dat het Rjjk niet kan helpen weduwen en weezen van gepensionneerde mindere militairen, die niet vallen onderdo Wet van 23 Juni 1909. Dit vroeg de afgevaardigde van Amersfoort Wij herhalen die viaag; met een opwekking vooral aan officieren maar oók aan hen, die aan het leger op eenige wyie leverden, om als dona teur toe te treden tot „Weduwenzoig", al ia het slechts om haar door den eersten moeilijken tjjd been te helpen. Moge 6ok worden gevolgd het goede voor beeld, gegeven door Gemeente-bestaren en door Diaconieën, die de vereeniging ook geldelijk steunen. Moreele hulp, zelfs gloeiend warme instem ming met het doel der vereeniging, is alles zeer mooi, doch daarvan kunnen de weduwen en de weezen niet leven. Een snbsidietje aan de plaatselijke afdeeling helpt heel wat meer. Zich wenden tot de Burgerlijke Armbesturen en de diaconieën doen ijj nietdaarvoor hebben zij nog te veel eergevoel. Maar is het, nu men eenigszins kan nagaan wat deze onverzorgd achtergelatenen lyden, te tolereeren, dat zij boe langer zoo dieper in armoede vervallen en teD laete komen van Burgerlyk Armbestuur en diaconie? De hoeren A. Hassing, Arnhemscheweg 24, en L. J. Krook, Utrechtschestraat 17, zuilen heel gaarne donateurs aannemen. Voor wie 't niet weten mocht, diene, dat de Eere-coaimissie bestaat uit de heeren K. Eland, gep. luitenant-generaal, oud-Minister van Oorlog, Lid der Tweede Kamer, Voorzitter; A. G.Ellis, gep. vice-admiraul, oud-Minister van Marine, adjudant i. b. d. van H. M. de KoninginJ. J. G. baron Van Voorst tot Vcorst, generaal-ma- joor op non-activiteit, adjndant i. b. d. van H. M. de Koningin, lid van de Eerste Kamer jhr. P. J. Boogaert, te Middelburg; A. baron Van Dedem van den Berg, lid der Tweede Kamer, oud-officier van den Generalen staf; P. Lycklaraa a Nyeholt, oud-Commissaris der Ko ningin in Overijsel; eD L. F. Duymaer van Twist, kapitein op n. a., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ds. W. J, Meinere, die Zondagochtend voor ging bij de godsdienstoefening in de Ned. Hervormde kerk te Soest, had onder zijn gehoor H. M. de Koningin-Moeder. We vestigen de aandacht op de kennisge ving aan het hoofd van dit nummer nopens het herhalings-onderwys voor jongelieden, die in handel of bedrijf werkzaam zyn of zich daarvoor wenschen te bekwamen. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 De cember 1909, een Rijks-pensioen toegelegd aan den heer P. J. Enter, eervol ontslagen deurwaarder by 's Rijks directe belastingen. Tot luitenant-ter-zee 2e klasse zyno.a. bevorderd de adelborsten le klasse E. B. Willemstyn, S. van Ramshorst en K. van Aller. Voor het officiers-examen van den Hoofd cursus zyn o.a. geslaagd de sergeantenJ. P. Briët, A. F1 >or,P. J. H.de Roos en H. H. B. Top, voor infanterie h. t. 1.; sergeant W. Hoenkamp voor administratie h. t. I.; ser geant G. Kloosterman voor infanterie 1. en sergeant H. Donker voor administratie O. I. leger. De beer C. H. Stoetzer is opgetreden als Directeur der muziek-vereeniging «Onder Ons", te Hilversum, welke zich voorloopig ten doelstelt, kamermuziek te beoefenen. De heer J. J. Frederikse is geslaagd voor het Staats-exainen tot toelating aan een Ryks-universiteit. De heer A. Eijkeiboom, thans te Baarn, staat op de voordracht ter benoeming tot leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. De beer N. M. Heilijgers, thans onderwijzer te Utrecht, behaalde de Lagere akte Tuin bouwkunde. Luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commandant vao het veldleger, zal van 25 tot 21 Augustus te Amersfoort vertoeven en intrek nemen in hotel-S mulders van Osch. Kapitein-intendant W. Jansen, van de 4e divisie, is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie tot keuring van levenmiddelen ten behoeve van het leger gedurende het tydvak van 15 November 1910 tot 15 No vember 1911. De bataljons van het 5e regimeot infan terie, twee batterijen veld en eenige detache menten huzaren mogen gister al vertrokken zyn naar de fort-manoeuvres in het Lek- accè.=, geheel onbeschermd is Amersfoort nog niet. Behalve de troepen die nog in het garni zoen bleven, ligt het 10e regiment iDfaulerie thans in het kamp van Zeist en het 9j in een kamp bjj Harderwijk. De by het le regiment huzaren nieuwbe noemde officieren jnr. W. A. van den Bosch en A. T. Colenbrander zullen morgenochtend 10 uur worden beëedigd voor do vereenigde eskadrons van bet regiment uit Amersfoort en Ede op de beide bij mijlpaal 9 aan bet kruispunt van den straatweg Amersfoort- Apeldoorn en den grintweg Nijkerk-Barneveld. Luitenant Colenbrander wordt ingedeeld bjj bet 2e eskadron te Amersfoort, luitenant jhr. Van den Bosch bij het 3e eskadron te Ede. De bij het le regiment veld-artillerie tot 2e luitenant benoemde cadetten der Kon. Mil. Academie jhr. J. G. O. S. von Sehmiit anf Altenstadt en J. Fabius komen te Utrecht in garnizoen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ouderofficieren van het reserve-personeel der landmacht en gewezen onderofficieren van het leger hier te lande voorloopig niet in aanmerking kunnen worden gebracht voor benoeming tot officier bij het reserve-per soneel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, zoolang de min der gunstige verhouding tusschen het offi. ciers- en het onderofficiarspersoneel wat de sterkte betreft niet door vermeerdering van het laatste zal zijn weggenomen. Deze bepaliog is uit don aard der zaak niet van toepassing op ben, die vanwege den Minister bereids eenige toezegging hebben gekregeD, dan wel met zijn toestemming reeds in opleiding zijn. Het Bestuur van de plaatselijke Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose zal po gingen in het werk stellen om hetTubercu- lose-museum van de Zuid-Hollandscbe ver eeniging «Het Groene Kruis'' ook te Amers foort ter bezichtiging te stellen. Het doel van dit museum is, in breede kringen der bevolking eenige elementaire kennis le verbreiden omtrent de vreeselyke ziekte, die steeds voortgaat de volksgezond heid en de volkswelvaart te ondermijnen. Te dien einde worden verschillende middelen ter bestrijding vau de tuberculose gedemon streerd, terwijl ook de ware aard van til van kwakz ilveismiddelen wordt bekend ge maakt. Praat maar toe 1 schrijft «De Kampioen". SlagersjoDgens en verder allen, die er een behagen in schijnen te vinden, door stralen enover wegeu te laveeren en zich niet storen aan de onbeileu, welke zij zichzelf en ande ren hierdoor kunnen berokkenen, zijn beder vers van het vrije verkeer. De regels voor den weg achten zij niet voor zich geschreven: zij zien er geen been in, nu eens links, dan weer rechts uit te wjjken, aldus staaltjes van hun «behendigheid" latende zien. Dit spelletje duurt zoolang, tot de gevoel zenuwen een woordje mee gaan spreken. Dan is 't uit. De ballon «Amsterdam" van de Ned. ver eeniging voor de luchtvaart, die Zaterdag kwart na elven te Utrecht opsteeg en even half twaalf boven Amersfoort zweefde, is kort na drieën by Bentheim vlot geland. Gelijk we reeds meiddon, z*l de Antwerpenaar Jan Olieslaegers van morgen tot en met Zondag te Utreoht vliegen op een terrein achter het Wilhel- mina-park. Het vlieg-comité bad de zeer gewaardeerde wel willendheid, de Pers uit te noodigen, gisterochtend het 10 H.A. groote terrein in oogenschouw te nemen. Men bereikt het langs Rembrandtkade en Zwar- teweg, aan welken, over de brug by de openbare zweminrichting de eenige toegang is. Daar ook half Amersfoort deze vliegtochten zal willen zien, is 't wel het eenvoudigst, aanstonds maar een Bchetsje te geven van het terrein, dat in- tusschen niet kan bogen op volkomen juiste af metingen, terwijl voor het gemak de grenzen aangegeven in vette lijnen reoht zyn genomen in werkelijkheid geeren ze. De ingang is bij 1. Daar tegenover ligt de rijwiel bergplaats 2, dicht by de vier kaartjes-bureauz 3. Aan die zyde, den Noordkant, zyn de 50-cenU plaatsen, de tweede rang, diebt by de loods 7, waarin net vliegtuig, een Blériot, reeds is geborgen eu die 10 X 10 M. oppervlakte heeft en 4 M. hoog is. Daar zyn ook coasumptie-tenien 4, de muziektent 5 en de privaten 6. Het terrein van de guldensplaatsen, den eersten rang, bereikt men door de eigenlijke vliegbaan, die 86 M. breed en 850 M. lang is. Olieslaegers vertrekt Voor consumptie is gelegenheid in vier tenten, behalve de kleine champagne-barsin ieder van de groote tenten zyn 100 zitplaalaen. AI* wind en weder gunetig zijn, is het volstrekt niet onmogelijk, dat de heer Olieslaegers ook vóór X S X Toegangsweg. X X X s I 7 X 1 Tweede rang. X X 5 x Vliegbaan. Eerste rang. X

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2