Stadsnieuws. keniug, wanneer bij de uitvoering yerande- ringen worden aangebracht. Daar by is meest noodig een persoonlijke borgtocht, waarbij de borg zich verbindt om, bij in gebreke blyven van den aannemer, al diens verplich tingen na te komen dus óok, zoo hij daartoe wordt opgevorderd, het werk in des aan nemers plaats uit te voeren. Aldus kan de aanbesteder bet zware risico, dat eventueel aan eenig werk, dat toch ten slotte in z y n belang wordt uitgevoerd, af wentelen op den aannemer, ja zelfs op den borg. Eu of het nu juist een gunstige mo- reele kant der aangelegenheid is, dat aldus de borg alleen de kwade kansen krijgt te dragen, zonder dat daar eenige goede tegenover staan, is voorzeker aan gegron- den twijfel onderhevig. Bovendien zal het ook vaak in het belang van den aanbeste der zijn, dit niet te doen. In België en in Frankrijk nu is zulk een persoonlijke borgtocht zoo goed als oubekend. Wat doet men daar dan Men stelt zich daar tevreden met een za- kelijken borgtocht, waaruit, zoo noodig, de geldelijke schade, die de aanbesteder lijdt, wanneer de aannemer te kort schiet in zijn verplichtiogöu, kan worden gedekt Docb dit hoogstens tot het bedrag der borgstelling. Voorts wordt, gewoonlijk reeds by de in schrijving, gevorderd de storting van een deel van den zakelyken borgtocht. Dit met het doel om oosoliede gegadigden af te schrik ken van inschrijving. En dan wordt bij de uitbetaling der ter mijnen meestal een bepaald bedrag inge houden, dat eerst bij de uitbetaling van den laatsten termijn wordt uitgekeerd aan den aannemer. Voorts beeft de uitvoering der werken in België en iu Frankrijk gewoonlijk plaats volgens bet tarief van eenheidsprijzen en stemt de aannemer bij de aanbesteding toe in een percentsgewijze verhooging dier een heidsprijzen. Ook en dit is een zeer voornaam punt staat bet ieder daar niet vrij, in te schrij ven in een aanbesteding, zoodat absolute openbaarheid er feitelijk niet bestaat. Of men er daarom minder aan toe is Zóo rap oordeele men aldus nog niet, alvo rens de verdere condities te booren. Het stelsel vigeert daar namelijk, dat tot de inschrijving alleen worden toegelaten die aannemers, wier certificaten door de Admi nistratie voldoende worden geacht. En uit die certificaten behoort daa te blijken, welke werken zij hebben uitgevoerd en boe de aannemers-in-kwestie daarbij hebben voldaan, terwyl meestal mede vordt gevorderd, dat de gegadigde aannemer een bewijs van goed gedrag kan overleggen en dus bijvoorbeeld geen vonnissen te zijnen laste heeft. Nu zal men met dit stelsel voor oogen inderdaad bezwaarlijk kunnen ontkennen, dat, wanneer dit systeem hier te lande werd gevolgd, het voor minder bekwame en min der soliede aannemers heel wat moeilijker zou zijn dan nu om zich als aannemer op te werpen. Het stelsel van den zakelyken borg tocht heeft dus werkelijk veel aanlokkelijks boven dat van den persoonlijken borg. Toch werden tegen dit Fransche stelsel, dal .oorzeker veel op ons sysleen vóór heeft, op bet Internationale congres van de bouw nijverheid en de openbare werken, te Parijs gehouden, bezwaren ingebracht. Ook die bezwaren willen wij onzen lezers niet onthouden, opdat de meening by hen Diet postvatte, dat het huidige Frausch sijs- teem als gebeel vlekkeloos behoort te wordeo beschouwd. In hoofdzaak dan kwam men met bezwa ren aandragen tegeu de bovengenoemde certificaten. Vooreerst wensebte men op bedoeld Con gres in een der afdeelingsvergaderingen de indiening dezer certificaten te doen ver vallen om ze te vervangen door een nota, vermeldende de uitgevoerde werken, waar by men tevens van oordeel was, dat elke eisch t«n opzichte van bet tijdstip, waarop de certificaten zijn afgegeven, of waarop de werken in de nota vermeld, zijn uitgevoerd, behoorde te vervallen. Eindelijk en dit in verband met het crediet der aannemers meende men, dat de certificaten of opgaren der aannemers, voorzien van het «visum" minstens drie d 'gen vóór de aanbesteding, met vermel ding of de indiener al dan niet tot de in schrijving wordt toegelaten, behoorden te worden teruggegeven. Wij schreven »dit in verband met liet crediet der aannemers" ea wij doelden er daarbij op, dat bet voor bet crediet en de reputatie van een aannemer aldaar Dadeelig wordt geacht wanneer bij de aanbesteding Zou blijken, dat zijn inschrijving niet in aanmerking komt. Men stelt bem dus door de terugzending der nota, drie dagen vóór do aanbesteding, in de gelegenheid n i e t in te schrijven, waardoor zijn met-toelating niet aan de groote klok wordt gehangen. Ten slotte verlangde men op het Parijsche Congres ook nadere bepalingen in zake den borgtocht, nl. omtrent den omvang, do vryheid om dezen te storten in geld dan wel in geldswaardige papieren, en deterugbetaliog er van wanneer het aangenomen werk vordert en naarmate het vordert. Ziehier eenige bemerkingen betreffend het Baanbestedeo", welke wij nuttig oordeelden eeus ter sprake te brengen en welker prac- tische uitvoering le gelegener tijd aanbeveling verdient. Schoolartsen. Dr. B. Borneman, voor velen een goede bekende, heeft by den uitgever M. M. Couvée, te 's-Gravenhage, liet licht doen zien een brochure, getiteld: «Schoolartsen, hun taak een positie, in 't bijzonder ten opzichte van slechthoorende kinderen". Een actueel boekje, dat, in zijn 58 pagina's, door heo, die met de school en haar hygiene iets te mak en hebben onderwijzers, artsen en óok Gemeentebesturen veel wetens waardigs bevat. Up de eerste plaats dan stelt de schrijver, aan de hand van bet instituut schoolartsen in Duitscbland, de taak der schoolartsen in bet licht. Hij komt bij een vergelijking met onze Oostelijke naburen tot de conclusie, dat ten opzichte van het groote vraagstuk der schoolhygiene in Nederland al bedroefd weinig tot stand is gebracht en wijt dit voor een goed deel aan de bekende HoIIandscbe laksheid. Het gevolg isgroote onbekendheid met bet instituut schoolartsen. Schrijverachi voortdurende controle op het schoolgaande kind noodig. Deze con trole ia te stellen, is de taak der overheid. Tevens is hel haar taak, het volk begrippen over gezondheidsleer bij te brengen. Die controle geschiede door den school arts het gewichtigste onderwerp van diens studie is wel de groote groep van kinder ziekten, deels officieel besmettelijk, deels officieel-niet, doch practisch zeer besmettelijk Hier verrijst een berg moeilijkhedende wijze waarop deze uit den weg is te ruimen, is voorloopig eon uiterst lastig probleem, waarvoor de belangstelling zoowel van de zijde van het ouderwijzend personeel en de schoolautoriteilen, als van de zijde der medici gevraagd wordt. Hier wordt dus verlangd een gestadige samenwerking tusschen school arts, huisartsen en onderwijzers. Na in bijzonderheden de taak van den schoolarts te hebben nagegaan, hebandelt schrijver de positie van den schoolarts. Moet hij zijn een Gemeente-ambtenaar, die zich g-lieel wijdt aan de schoolhygiene, het onderwijs en het kind, dan wel moet hij zijn een praktiseerend geneesheer, die naast zijn praktijk de schooolbygiene als een bijvak beoefent? De conclusie, waartoe schr. geraakt, is deze: Gemeenten met minder dan 30000 in woners kunnen waarschijnlijk met een of meer schoolartsen-practici volstaan. Daarboven evenwel zal de beroepsschool arts op zijn plaats zijn en zich geheel aan de schoolhygiene en den scholier moeten wijden. Dan gaat schr. achtereenvolgens na de inrichting der schoolgebouwen, wat verlich ting, ventilatie, verwarming, reiniging,speel plaatsen, scboolbaden. schoolbanken betreft, om vervolgens een afzonderlijke beschouwing te geven van boschscholen. Langdurig staat schr. stil bij de ziekten, die voorkomen in den schoolleeftijd. De volle aandacht laat hij vullen op tuber culose en scrofulose. Hoe heilzaam het instituut schoolartsen werkt, blijkt uit <le meening van den schrijver, waar by zegt, dat tuberculose de domineerende ziekte is onder de schooljeugd en dat dit eerst na invoering der schoolartsen aan het licht is gekomen. (Steinhaus, te Dortmund, vond 50 pCt tu berculose van alle kinderziekten op den schoolleeftijd). Maar, zegt schrijver: dan ligt hier de geheele bestrijding der tu berculose. Bij het kind, dat de ziekte van den aan vang vertoont, waar het regeneratie-vermo gen (vermogen tot wedervoortbrenging) groot is, is het dankbare arbeidsveld ter bestrijding. De schoolarts die de kinderen in hun ont wikkelingsleven nagaat en daar de eerste kiemeB der gevreesde ziekte opspoort en verdelgt, moet de helpende hand reiken aan onze nationale vereenigingen tot bestrijding d.-r tuberculose. Ook legt schryver nadruk op een tijdige herkenning der ooraandoeningen in verband met neus- en keelziekten, die by schoolkin deren zeer veel voorkomen. Kennis van oor-, neus- en keelziekten acht schrijver dan ook beslist noouig voor den schoolarts. Schrijver acht bijzonder onderwijs aan slechthoorende kinderen, vooral in groote steden, van zeer veel belang. Aan het onderwerp Bachterlyke kinderen" wordt een hoofdstuk gewyd, evenals aan «■openluchtspelen en sport", welke onafwijs bare vo irwaaiden zijn voor de gezonde ont wikkeling van den leerling. Voor den Doopgezioden kring, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. 1. Kielstra, emeritus te Uegstgeest. Het zeggen is en al meenen we geen reden te hebben |om te twjj telen aan onze zegslieden, deelen we een en ander toch onder voorbehoud mede dat hier naast het St Elisabeths-gasthuis nog een ander zie kenhuis zou komen. Zelfs vrij binnenkort zouden meer om standige mededeelingen over dit nieuwe zie kenhuis worden gedaan. Mejuffrouw C. Meusing is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de school 2e soort, Hellingstraat. De heer A. J. de Jong, leeraar in Neder- landscb en Geschiedenis aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, legde met goed gevolg af het Staats-exaraen tot toelating aan een Rijks-universiteit. De hoer P. do Jong, leeraar in schermen en gymnastiek, behaalde de Middelbare akte Gymnastiek. De heer C. Koster is ter beschikking ge steld van den Gouverneur-generaal vanNeder- landsch-lndië om te worden benoemd tol stuurman bij de Gouverneraents-marine. Mr. P. Hofstede Crull, procureur-generaal in Suriname, met verlof hier ter stede, is benoemd tot eerelid der stulie-vereeniging «Minerva" te Paramaribo. De heer C. P. van den Broeke, thans te Zeist, behaalde de hoofdaktede heer J. Scheepstra, te Hoevelaken, de akte Fransche taal, Lager onderwijs. De heer A. Eykelboom, thans te Baarn, is benoemd tot leeraar in het Engelscb aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam. De bij het 4e regiment infanterie nieuw benoemde luitenant C. A. J. Kroeze werd gister ingedeeld bij het 3e bataljon, te Gouda. Tot cadet voor infanterie h. 1.1. is toege laten tot de Kon. Militaire Academie onze vroegere stadgenoot P. J. B. Pieck, Generaal-majoor G. A. Bublman, comman dant der 4e divisie, en majoor R. Dufour, chef van den staf dier divisie, zullen van 213 tot 30 Augustus te Harderwijk vertoeven, ter by woning van de oefeningen van het 9e regiment infanterie. Kapitein J. L. van der Moer is eervol ontheveD van het bevel zijner compagnie en in verband met zijn benoeming tot kapitein voor speciale diensten overgeplaatst bij den stal van het 5e regiment infanterie. De nieuwbenoemde officier G. P. van Hecking Colenbrander, van de infanterie O. I. leger, is op zijn verzoek overgeplaatst by de infanterie h. t. 1., na ruiling met luitenant H. A. Luppes, van het öeregimeut. De zilveren medaille voor 24-jirigen trouwen dienst is toegekend aan sergeant J. B. Steemers, van het 5e regiment infanterie en zal hem 1 September op plechtige wyze worden uitgereikt. Het luchtschip heeft zijn intrede gedaan in het Nederlamiscbe leger. In het nieuwe voorschrift op den velddienst wordt het althans genoemd. De zangvereeniging iAmersfoOrt's Man nenkoor" zal Zaterdagavond een ouderlingen kwartet-wedstrijd houden en het gezellig avondje, dat in de zaal van „Het Boompje" word gegeven, besluiten met een bal. Zaterdag heeft de WegenvereenigiDg »De Veluwe" haar eersten gemeenschappelijken fietstocht gemaakt, waaraan ruim 30 dames en heeren hebben deelgenomen. De tocht naar de zandverstuivingen en de Staatsbo» schen ging van Barneveld via Kootwijk en de halte Assel, door de Hoog-Soerensche bosseben naar Apeldoorn. Tevens werd de eerste jaarvergadering der vereeniging gehouden eu wel «naar der Germanen trant" in de open lucht te Porad- Hul, een der mooiste plekjes van het Soe- rensche bosch. De Voorzitter, rar. A. C. van DaaleD, deelde o.m. mede, dat het ledental thans 514 be draagt. Voorts werd er op gewezen, dat het de bedoeling der vereeniging is om, behalve wielerpaden, ook ruiterpaden aan te leggen om te voorkomen, dat de wielerpaden door paardenhoeven vernield worden. Als kentee- ken zal een ruiterpad niet vier gele strepen worden aangeduid, terwijl een wielerpad twee witte strepen zal verkiijgen. Spr. ein digde met nog eens duidelyk uiteen tc zet ten, dat de Wegenvereeniging niet tegenover, doch naust den A. N. W. I!. staat. Na een bezoek aan de Echo-put to Hoog- soeren werd te Apeldoorn een gemeenschap pelijke man!'.yd gebruikt. Een Amersfoortsch lid dier vereeniging was zóo in extase over het natuurschoon van dit gedeelte der Veluwe, dat hij verzocht, de aandacht van wielrijdende stadgeuootcn daarop te vestigen opdat ook zy mochten genieten van dezp, nu over goede nieuwe fietspaden te bereiken, prachtvolle streek. Den heer G. J. Slothouwer, consul van den A. N. W. B. hier, heeft zich, daartoe aangezocht, bereid verklaard om bij genoeg, zame deelneming een clubtocht daarheen uit te schrijven. Zy die daaraan wenschen deel te nemen ook niet-leden van den A. N. W. B. zijn welkom gelieven hem vóór 31 Augustus hun naamkaartje te zenden. Van wielrijden gesproken. Zou 't niet mo gelijk zijn, dat het rijwielpad langs de Barch- man Wuytiers-laan nu eens uitsluitend werd gelaten aan de wielrijders Dank ook de tusschenkomst van het le gerbestuur wordt het nu gespa ird door ruiters. Docb nu schijnt het de plaats bij uitstek te worden voor kinderwagens en dergelijke. Wat evenmin de bedoeling is van een r ij w i e Ipad te meer waar deze prachtige weg ruimte te over biedt voor dergelijke handdouwertjes. Bij het concours-hippique, gister te Woer den gehouden, werden in het spring-coucours de volgende prijzen behaald door officieren uit dit garnizoenle prijs luitenant C. H. Labouchère, met Va iguard 3e pr. de zelfdp, met Perhaps; 5e prijs luitenant H. Cb. H. baron Van Lawick, met Aestcourt; Ge pr. luitenant J. M. de KruifF, met Meg. Luitenaot Labouchère won nog den eersten prijs met Dreadnought en den derden met Vanguard in het coucours voor springen met drieën. Ondanks de rukwinden heeft Oliesluegers gister toch te Utrecht gevlogen, enthusiast toegejuicht door een 2000 menschen op en ontelbaar velen buiten het terrein. Urn kwart voor zeven steeg hij op. Een minuut of acht was hij in de lucht; snelheid 90 K.M. per uur, grootste hoogte 80 Meter. De eerste vlucht te Utrecht ia prachtig geslaagd en algemeen was de roep over de wijze waarop Olieslaegers zijn machine he li eerscht. Hij vliegt ook heden, morger, Zaterdag en Zondagnatuurlijk behoudens onvoor ziene omstandigheden. Aanstaanden Zondagmiddag wordt in de Amersfoortsche zwemschool weder een wa- terpolo-wedstryd gehouden, nu tusschen do A. Z. P. C. en een zevental der A. O. uit Amsterdam. Tot slot duiken naar een pop. Aanstaanden Zaterdag gaan weer 12 kinder tjes uit Amersfoort vier weken naar «Zwar tendijk", te Egmond-aan-zee, het nieuwe tehuis van het Centraal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies. De plaatselijke vereeniging ter bestrijding van tuberculose zendt er 9 uit; de anderen gaan voor rekeniug van de afdeeling van het genootschap. Aaa de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 8775 Kilo ongezouten en 3800 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs was f 1.18 a f 1.31 voor de onge zouten en f 1.24 f 1.31 voor de gezouten boter. Voor nog geen veertieu dagen ontleenden we aan een vakblad de mededeeliDg, dat er zóo volop voider was voor het rundvee, dat de boeren er vrijwel geen raad mee wisten en hun koebeesten slechts tegen grof geld wilden afstaan. Dat schijnt opeens veranderd te zijnóf de boeren hebben, nu er toch zóo bar veel voer was, te veel gegeven, öf de koeien hebben te veel gegeten. Althans opeens komt het bericht, dat er te weinig voer is en de boeren zóo veel moeten bijvoeren, terwijl juist de koeken bar duur zyn, dat de melk duurder moet worden. Boer zijn, schijnt toch een zonderling vak te wezen. In de jongste zitting van het Kantonge recht werden niet minder dan 32 personen veroordeeld wegens het rijden zonder licht. Ze zijn nu duur uit; doch laat dit tevens een les wezen voor anderen, die lust moch ten hebben de Motor- en rijwielwet te ue- geeren. De arbeid verschaft alle dagen broodhet boteren blijft echter overgelaten aan de te vredenheid. TTit den. omtrek. Als een bewijs van de groote vriendelijk heid van H. M. de KoDingin-Moeder deelt men het volgende mede, dat eerst nu is be kend geworden. Op Zondag 14 Augustus hield het rijtuig van H. M. de Koningin-Moeder waarin, be halve deze, ook H. M. de Koningin met het Prinsesje gezeten waren, stil voor de pasto-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2