Stadsnieuws. Ingezonden. zetten voor een koopje; kis wij het al eens zoo Tor brengen. Och, neon, laten wij elkaar niets wijs maken. Wij eeren onze groote mannen niet; wij hebben het nooit gedaan. Mis schien ligt dit aan de beperktheid van ons land, waardoor wij te veel bij elkaar door de vensters zien, zoodat. wij waar nemen, dat de mannen van groote gaven in ons midden óok hun kleine karakter- zijde bezitten. Neem onze zeeheiden, onze dichters, onze schilders, onze Staatslieden; er is er nauwelijks éen te noemen, dien wij niet verguisd, van armoe laten omkomen, bjjna aan den lijve mishandeld hebben. En wanneer wij dan, lang na hun dood, er over spreken om te hunner eere een gedenkteeken te stichten, komt onvermijdelijk een mijnheer zeggen, dat het zooveel beter is, hen in hun werk te eeren. Ook in ou3 volksleven verwaarloozen wij het uiterlijk; en tocb, dit is van zoo veel gewicht. Want wij leven niet alléén op de wereld wij hebben te doen met de vreemden om ons heen, en die ont vangen door de nuchterheid van ons uiter lijk slechts een indruk van geestelijke en maatschappelijke armoede. Zij die ons kennen, weten wel, dat wij beter ziju dan onze schiju maar om tot die erken ning te komen, moeten zij doordringen in ons wezen. Dat doen er slechts wei nigen, en zoo dragen wij voor de wereld, onverdiend, den naam van een volk te zpn, dat cr weinig op aan komt. De eenvoud, dien wij zoo gaarne in alles toepassen, is een voortreflybe eigen schap; maar te vaak wordt zij boersch- heid. Van niemand bedriegt de schijn zóo snel als van hem of haar, die de uiter lijkheid niet naar beteekenis weet te schatten. Voor den Doopsgezinden kring hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. E. M. ten Ca te. In de Luthersche kerk zal voorgaan ds. D. Drijver, uit Zaandam. De Staats-commissie voor de Grondwets herziening zet, nu ze eenmaal begonnen is, blijkbaar spoed achter haar werk. Daar de commissie in hoofdzaak uit Kamer den bestaat en er na de opening der Staten- Generaal van geregeld vergaderen niet veel zal kunnen komen, heeft zij besloteD, in den eersten tijd zoo veel mogelijk bijeen te komen. Z'j vergadert nu de eeist volgende weken, elk jd dag van 's ochtends tien tot 's middags vie- uur, uitgezonderd op Maandag. Hei verluidt, dat het on.werp der invali diteitswet zóo ver is gevorderd, dat het wel dra naar den Raad van State kan worden gezonden. liet rappurt van I'. baron Lewe van Mid- delstum omtrent de Middenstands-enquête, te Amersfoort gehouden, beslaat 86 pagina's in het bekende uniforme formaat en den zeer compressen druk, Dat van de Gemeente Utrecht beslaat slechts 62 pagina's. Wel een bewijs, dat, te langen leste, de middenstanders hier dan toch hun eigenbe lang hebben ingezien en den enquêteur nog voldoende gegevens hebben verstrekt. Het zal weldra in druk verschijnen. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer heelt «een eerlijke belasting schuldige» een bedrag van driehonderd gulden doen toekomen aan Burgemeester en Wei houders ter voldoening van te min betaalde Gemeente-belasting Moge dit goede voorbeeld navolging vin den óok by hen, die erg jerimieeren over hun te Imogen aauslag eu toch wel heel goed weten, dat ze de gemeenschap jaar op jaar te kort doem Aan het plaatselijk teiefoon-net m thans met no. 237 aangesloten de hoer M. Levinson, Arnhemscheweg 31. Aan luitenant S. Heimei, laatstelijk leeraar aan de Kon. Militaire Academie, is, in ver band met zijn benoeming tot leeraar aan bet Erasmiaarisch gymnasium te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen en met benoeming tot reserve luitenant bij het 6e regiment infanterie. Luitenant J. E. Huitsjna Muiier, van het le regiment veld-ariillerie, wordt 1 October eervol ontheven van zijn detacheering inde Legerplaats bij Oldebroek en daar vervangen door luitenant O. L. Eschauzier, van het korps. In de wintermaanden zullen bij het leger weer cursussen worden gehouden tot opleiding van voorgangers in de Gymnastiek, te kiezen uit de acht- en de vier maaneters, die zijn aangewezen voor het blijvend gedeelte. De plaatselijke afdeeling van den Kon Ned. Bond van oud-onderofficieren hield Dins dagavond onder voorzitting van den heer H. S. Valkenburg een drukbezochte leden vergadering. De Voorzitter schreef deze ongewone be langstelling toe aan de vermelding, dat de bijeenkomst, in verband met de herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin, een eenigszins feestelijk karakter zou dragen, maar toch óok aan het belangrijkste punt der agenda de verkiezing van een Voorzitter. In welgeknzon bewoordingen memoreerde spr. dien feestdag voor de leden van den Bond, die in baar Statuten spreekt van toe wijding aan do Koningin, en uitte de beste wenschen voor H. M. De heer A. L. Krook bracht hierna een kort verslag uit van de op 5 Augustus te Rotterdam gehouden Bondsvergadering, welke hij als afgevaardigde van de afdeeling bij woonde. Van belang kan zijn, te weten wat de Bond sedert zijn oprichting in 1889 deed. Hij gaf rentelooze voorscuotten tot eeu bedrag van f66000, steunde behoeftige weduwen met f7000, verstrekte aan nood lijdende kameraden f9300, en plaatste 1791 oud-onderofficieren iu betrekkingen. Het thans opgeheven dubbeltjes-fonds, waarvoor ieder lid bij een sterfgeval 10 cent stortte, kon aan 396 weduwen als eerste hulp uit- keeren bijaa f36000, terwijl aan vrijwillige bydragen voor weduwen of zieke kameraden middels hel Bondsorgaau werd bijeengebracht ruim f6700. Aan de orde kwam nu de voorziening io de vacature, ontstaan door het bedanken als Voorzitter door den heer Valkenburg, wiens besluit om af te treden onherroepelijk vast stond. Gekozen werd de heer A. Hassing, die db benoeming aannam en aller sleun en mede werking inriep..Hij zal in de volgende ver gadering weder worden geïnstalleerd im mers de heer Hassing was ook vroeger Voorzitter. Alsnu werden de twee medailles getoond, dcor «Wiihelmina", de schiet-vereeniging der afdeeling, te Rotterdam behaald. De afdeeling heeft thans 60 medailles. De Voorzitter bracht der schiet-vereeniging dank en deed uitkomen hoe deze een jaar iang op eigen kosten zich biytt oefenen ter wille van de afdeeling. Hierna werd de algemeene vergadering gesloten en 'og zij over in een huishoude lijke, waai iu gez> Ischaps-spelen werden gedaan om fraaie pryzen. Ds. Fleischer, de ijverige promotor van «Het Groeue Kruis'', vulde zijn aanbevelend woord voor jubileums-tentoonstelliDg uog aan door de mededeeling, dat zij te bezich tigen is op gewone dagen voor 50 cent, des Woensdag en des Zondags voor 25 cent. Gelijk onze lezers weten, wordt zij gehou den in „Tivuh" te Utrecht tot 22 September. De coöperatieve inkoop-vereeniging van ambtenaren houdt Vrijdagavond haar tweede vergadering, zoo voor het vaststellen der reglementen als voor het kiezen van een defi nitief Bestuur. Door den Ned. Voetbal Bond is Quick ingedeeld bij de Oostelijke 2.- klasse en H. V. C. en Het vijfde bij de Oostelijke 3e klasse. Omtrent de landbouwtentoonstelling te Hoorn schrijft men ons nog: Het terrein, waarop van 14 t'.t 18 Sep tember de groote landbouwtentoonstelling zal worden gehouden, is zeer gunstig gelegen achter den boogen zeedijk, in de onmiddel lijke nabijheid van het station en heeft een oppervlakte van 32500 M2. IIet kolossale hoofdgebouw met zijn twee zijvleugels is van binnen versierd, geheel bekleed en behangen met neteldoek en dra perieën, waardoor eon smaakvol geheel is verkregen. In dit gebouw wordt de weten schappelijke afdeeling ondergebracht. De lin kervleugel is ingericht voor de tentoonstelling van groenten en fruit. In den rechtervleugel zal de afdeeling zuivel een plaats vindeD. De indeeling van het terrein is niet alleen zoodanig, dat het ruimte zal bieden aan een zeer groote menigte bezoekers, maar het is ook door den aanleg van een aantal bloem perken zeer smaakvol geworden. Op bet veeterrein is een «ring'' gemaakt, waar de jury gelegenheid zal nebben om het vee te keuren iets, dat op andore ten toonstellingen niet was aangebracht. Het comi'é tot instandhouding vandeElec- trische centrale in de streek tusscben Hoorn en Enkhuizen geeft verschillende toepassin gen te zien van electricitcit op landbouwge bied. Verschillende landbouwwerktuigen wor den door electrornotoren in wei king gesteld. Gedurende de geheele tentoonstelling zal een stoomdorschmachine werken. We herinneren Jeden en zoons van leden van het Ucrechtsch land bou w-genootschap, die de tentoonstelling onder degelijke leiding willen be oeken, dal zij zich uiterlijk Zater dag moeten aanmelden by den heer F. L&mé- ris, Bergstraat 33. Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 10 300 Kilo ongezouten en 257.) Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-con- De prys was f 1.17 a f 1.28. De parapluie, die we in ons vorig nummer als verloren vermeldden, is bij den Baarn- schen dijk terug gevonden en weder ter hand gesteld aan H. M. de Koningin-Moeder. Een jongedame, die Zondagmiddag van Huis ter Heide naar Vollenhoven wandelde, verloor ter hoogte van De Pan haar pura- PlEerst toen de piasbui neerviel, bemerkte zij haar verlies. Bij een zoo spoedig mogelijk ingesteld onderzoek bleek, dut e«u wielrydend infan terist het zeer te stade komend regenscherm had opgeraapt en er mee was doorgepeddeld. Hij is er niet mee geweest in het kamp van Zeist, zoodat hel vermoeden voor de hand ligt, dat hij behoort tot het garnizoen Amersfoort. Zou hij, nu hij de parapluie toch niet meer gebruikt, haar willen afgeven aan het Bureau van deze courant We zullen haar dan gaarne aan de eigenares zenden. Niet minder dan acht minderjarigen had de politie gister naar huu ouders of verzor gds terug te luiden. Drie van hen, uit „Kinderzorg" gedrost, waren aangehouden te Utrecht; drie zwier ven rond le Apeldoornéan te Soesterberg. De achtste werd overgenomen van de Zwolsche politie en op transport gesteld naar Beverwyk. Nu de avonden en de nachten weer koud worden, zitten alle nachtverblijf-lokalen van het Commissariaat van politie iederen avond weer vol. Wat moet dit worden in den komenden winter Door de politie is aangehouden een doof stomme vreemdeling, die zonder geld of legi timatie-papieren hier rondzwierf. Hij wordt ter beschikking gesteld vaii den grens-commissaris te Zevenaar, die hem over de grens zal doen geleiden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een jongen man, die iiier bij een buren- perka.a een ruitje insloeg, tot f 10 of twintig dagen. Alles wordt tegenwoordig verkregen door «overerving"alleen niet het verantwoor- delijksgevoei en het plichtsbesef dsr ouderen. ring te doen introduceeren, opdat zij gele- genheid hebben, te zien, wat wy in de Leuvenumsche bosschen bezitten en welk kos telijk goed daarmede verloren dreigt te gaan. Slechts bij krachtige hulp kunnen dé bosschen behouden blijven. De Middelbare Technische school te Utrecht zal aanstaanden Maandag worden geopend door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, den heer Talma. Uit den omtrek. Prins Wolrad Frederik van Waldeck Pyr- mont, die sedert Zaterdag op «Soestdijk" logeerde, is gisterochtend teruggekeerd naar Duit^chland. Het 4e regtment is uit de Legerplaats bij Zeist, bet 9e uit het kamp bij Harderwijk en het 11e uit dat. bij Ede naar zijn gar ui zoenen teruggekeerd. Het Bestuur der Vereeuiging „Goolsche Poogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, te Bussum" hoeft benoemd tot Voorzitter den heer H. N. de Fremerytot plaatsver- vangcnd-voorzitter den heer C. A. J. van Dishoeck tot Secretaris-penningmeester den heer D. Sligter; tot diens plaatsvervanger den heer J. G. H. Verbeek. Tot leden van de Bouwcommissie zijn benoemd de heeren C, D. Nagtgias Versteeg, J. G. H. Verbeek en C. A. J. van Dishoeck, en tot leden der Financieele commissie de hoeren F.P. Guépin, Fred. Moes e.i Stigter. De 14ejuarlijksche Algemoene vergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelin genverkeer in Nederland zal Zondag 11 en Maandag 12 September gehouden worden te Nunspeet. Reeds Zaterdag te voreu zullen de deelne mers om half vijf aan 't station samenkomen, waarna om half zeven het middagmaal zal worden gebruikt in het hotel Nunspeet, Om 8 uur officieele ontvangst in het Raadhuis en concert in het hotel Nunspeet, te geven door het muziekkorps van hel Instructie-ba taljon te Kampen, aangeboden door de V. V. V. te Nunspeet. Zondag zal om 9 uur v.m. de Algemeene vergadering gehouden worden in bet hotel van den heer Ittmann. Om half een noenmae', aangeboden door de Ver. »de Veluwe", om twee uur tocht naar het Kamp van Oldebroek. Om half zeven middagmaal in het hotel Nunspeet. Na afloop der werkzaamheden zal, bij voldoende deelneming, Maandag oen rijtoer worden gemaakt naar ElspeetStavei'den Hulsthorst met noenmaal te Elspeet; naar de Leuvenumsche bosschen dus. Wij herinneren er aan, dat het voortbestaan van genoemde bosschen een eenig mooi natuurmonument afhangt van de openbare belangstelling, welke zich in daden zal hebben te uiten. Genoemde Bond wekt alle leden van Ver- eenigingea ter bevordering van vreemde lingen verkeer bier te lande, welke bij hem zijn aangesloten, op, zich ter Bondsvergade De Verecniging van Nederlaudscbe bak steen-fabrikanten heeft twee zeer belangrijke brochures het licht doen zien. De eerste is een rapport van den Bonds- Secretaris, don heer J. H. Janson, te Nijmegen, een toelichting tot de deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling, waar de inzending van bestratings-materiaal en vau gevel- en algemeenen bouwsteen werd bekroond inot een zilveren medaille. Het deelnemen aan die tentoonstelling was er vooral op gericht, het Nederlandsche straat- materiaal bij uitnemendheid den klinker in zijn toepassing te toonen aan de deel nemers aan het tweede Internationaal wegen congres. De andere brochure b3vat een studie van den heer M. J. van Löbon Seis, te Nijmegen, over «Matarialen voor den aanleg en het onderhoud van wegen" en een over den «Aanleg van trottoirs in steden", van de hand des heeren C. J. Hendriks, te Woerden. Beide zeer fraai geïllustreerde boekjes zijn voor belangstellenden kosteloos te bekomen oij het Secretariaat der vereening, Van Nis penstraat 18 te Nijmegen. Een verslaggever van i>et «Rotterd. Nwsbl", die eens heeft rondgezien in de Ryks-wer- kininrichtingen te Veenhuizen, schrijft daar van Is dit n'et eigenaardig, Er zijn prima vaklui op Veenhuizen. Ik zag in de meubelmakerij boekenkasten, buffetten, stoelen, schryfbu reau's, enz. staan, bestemd voor de justitieel© gehouwen, die prachtmeubelen waren, voor- treflijk ontworpen en uitgevoerd. En weet ge wat de ramp is, de vreeselyke, fatale ramp voor deze mannen, wier maat schappelijk leven door hun bekwaamheid verzekerd was? Hun drankzucht! Herhaaldelijk werden deze bekwame werk lieden na hun ontslag bij werkgevers aanbe volen en door ben graag aangenomen. Maar langer dan drie maanden hielden ze 't meestal niet uit; dan kwamen ze weer tot gebruik en daardoor tot misbruik van sterkedrank, werden weggejaagd en zonken in Veenhuizen terug, waar de volstrekte onmogelijkheid om sterkedrank te krijgen hen voor den heelen duur van hun vei blyf, drie jaar soms, rustig en arbeidzaam aan hun werk hield. Als men in Veenhuizen heeft rondgezien, gevoelt men, welk een afschuwelijk kwaad het misbruik van sterkedrank toch is. Het opnemen v.\n Ingezonden stukken bewijst niet, dal de Redactie siecda onvoorwaardelijk instemt met den iuhoud cn zijn builen baar ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dau niet ge- psa'st, wordt biel teruggegeven. Geachte Redactie, Door het aangekondigde voorstel van Burge meester en Wethouders om bier oen boter- en eiermarkt daar te stellen, werd mijn herinnering gewekt voor het indertijd door de Vereeniging „Handel en Nijverheid" uitgebracht rapport, dut den weg wees tot verbetering van het Amors- foortsche marktwezen. Daar ik destijds met den inhoud van het rapport sympathiseerde, hot ik het bewaard en mij thans de moeite getroost, het nog eens weer door le lezen. En nu komt de vraag bij mij op aangenomen, dat B. en W. werkelijk iets goeds willen, waarom grijpen zij dan deze gelegenheid niet aan om het geheele marktwezen te herzien, on geveer in den geest of, beter nog, zóo als H. N. het deBtijds voorstelde. Na het antwoord van B. en W., indertijd op dat rapport gegeven, verdachten velen B. en W. van, laat ik het maar noemen .jalousie de mé tier", en de wijze waarop dat antwoord werd gegeven en het onmogelijke, dat men er voor in de plaatst stelde, deed werkeiyk denken aan iets dergelijks. Nuvier jaar later heeft dat, indien het dan al bestaan heeft, toch uitgediend en thans, nu B. en W. en de Raad blijken geven, dat men in een andere richting wil sturen, dan tot heden het geval was, zoude het ook geheel in de lijn liggen om het Amersfoortsche marktwezen en markt verkeer dat, op zijn zachtst gesproken, een eeuw ten achter is in zijn geheel te herzien e.n een marktwezen to scheppen, dat niet alleen up to date, doch zelfs zijn lijd een beetje vooruit is. Wat ingrijpen in het marktwezen vermag, leeren we uit het onderstaande, voorkomende in het jongste nummer (van 3 September) van »I)e V. P. N.", bet orgaan van de Vereeuiging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme- konijnenteelt in Nederland. Daar toch lezen we, in eon onderschrift van den gedelegeerde van het Hoofdbestuur dier vereeniging bij een artikel over de eiermyn te Roermond „Met groote voldoening kan ik do loverancior» dezer mijn, alsmede belangutellendon het vol gende Blantje mededeelcn. Van 1 Januari 1910 tot en met 31 Juli wor*

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2