P. SAMSOM, Neflerl. Protestant Boni Laatste Berichten. beurs0verzicht predikbeurten! Advertentiën. KAMERS den onderolficiersrang, kunnen, in verband met bet kader-tekort, worden overgeplaatst by het korps pontonniers. Evenwel worden zy, ter beproeving, eerst zes maanden gedetacheerd by dat korps. Aan de verplegings-oefening op het terrein, welke onder leidir.g van kolonel jhr. E. C. Boogaert, commandant van helle regiment veld-artillerie, bij Austerlilz wordt gehouden en '20 dezer aanvangt, zullen uit Amersfoort deelnemen luitpnant-kolonel L. baron Van Ilogendorp, kapitein H. A. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld en luitenant-kwartiermeester J. M. Houderson, allen van het le regiment De zangafdeoling van „Toonkunst" geeft het sein, dat het winter-seisoen nadert. Maandag worden de repetition hervat. De eerste uitvoering is vastgesteld op 13 December, terwijl dan wordt ten gehoore gebracht het nog niet in Nederland uitge voerde „Requiem" van Sgambati en „Pergo- lese" van Georg Rijken, begeleid door het volledig orkest der„ArhemscheOrchestVer- eeniging". Wie onder de kundige leiding van den heer M. W. Petri wil meewerken, raadplege de advertentie in dit nummer. Door den Utrechtschen Provincialen Voet bal Kond zyn ingedeeld het tweede elftal van Quick in de eerste klasse, en H. V. C., het Vyfde en de Combinatie Bereden Wapens in de tweede klasse A. De wieler-wegwedstrijd Amsterdam-Utrecht, georganiseerd door «Olympia", zal morgen niet plaats hebben en is uitgesteld tot nadere aankondiging. De Statuten van het «Liefdewerk voor voogdij en kinderbescherming" van de Vin- centius-vereeniging zyn Koninklgk goedge keurd. Hier ter slede bield de afdeelitig Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren een algemeene verga lering, voornamelijk tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, te Mid delburg te houden. Instemming werd o.a. betuigd met de voorstellen van het Bondsbctuur tot bet houden van eene loterij ten behoeve van het hulpfonds van den bond (tenzij principieels bezwaren tegen een verloting mochten oprjjzen); b om over te gaan tot de instelling van een Bu reau voor inlichtingen; c om in beginsel te besluiten tot stichting van een rust- en vacantie-oord voor de bondsleden d om t-gen 1911 weder een prijsvraag uit te schrijven e om de Regeering te verzoeken, bevordering van Zondagsrust der Gemeente-ambtenaren f om nogmaals krachtig aan te dringen op spoe dige wettelijke regeling van den rechtstoestand der Gemeente-ambtenaren. Door den heer Kooiman werd voorgesteld, voo-- loopig geen steun te verleenen aan de in sommige afdeelingen aangenomen motie, waarin streng wordt afgekeurd bet houden van een vergelijkend onder zoek voor Gemeent-secretins van Bchoterland. Ook hij zou stellig niet kunnen medegaan met een ver gelijkend onderzoek naar de bekwaamheid, indien men den eisch wilde stellen, dat, met ter zijde stel ling vau alle andere overwegingen, steeds de beste bij dat onderzoek vervolgens moes1 wordeu benoemd. Er zijn aan den Gemeente-secretarie rader andere ook eiscben te stellen van geschiktheid en betrouw baarheid, die zwaar behooren te wegen. Maar feit iz, dat herhaaldelijk als Gemeenie-eecretaris eollici- tinten zich aanmelden, en ook worden benoemd, die niet voldoen aan een zekeren norm van be kwaamheid, welke gesteld mag worden en ook in G.-meenten a's Schoteriand belangrijk verder moet gaan d in het bestaand examen. Als een Gemeente bestuur naar bet aanwezig zijn van dien rorm een onderzoek wenaebt in te stellen, dan heeft dit wel degelijk ook zjja goede zijde, al oatveinst hij zich niet, dal verschillende bezwaren zijn te overwinnen. In boever deze iD Schoterland aan den dag zijn gekomeu, wilde hij thans niet beoordeelen. Hij stelde voor, bet Bomlsbestuur uit te noodigen zijn mee ning uit te spreken over het houden van een ver gelijkend onderzoek voor Gemeente-secretaris, ook door te overwegen op welke wijze dit eventueel bet bust zou kunuen worden iugocteld. Bij de hierop gevolgde bespreking wee3 mr. Noor man er o.a. op, dat door eeu vergelijkend onderzoek tevens worden geweerd die meesters-doctors, die van de practijk der Gemeeutc-administratie nog geen kende bobben on dus het ambt van Gemeente- ever. larie niet naar behooren kunnen vervullen. Het voorstel werd aangenomen. De coöperatieve inkoop-vereeniging van ambteraren hield gisteravond naar tweede vergadering. De resultaten waren van dien aard, dat een derde vergadering, vastgesteld op aan staanden Vrijdagavond, noodig zal zijn eer mededeeling in de Pers kunnen worden ge daan. Het «Kruisverbond", het R. K. matigheids genootschap, vergaderde gisteravond. Nadat weder vjjf nieuwe leden waren geïn stalleerd. werd tot Bestuurslid gekozen de heer J. Kuuivers, die de benoeming aannam en zich de fonctiëu van Secretaris liet wel gevallen. De beer F. Kisnor hield vervolgens een referaat over «Vermindering van arbeidstijd en drankgebruik", waarin by de wisselwerking tusschen deze twee aantoonde. Overmatig lange arbeid beneemt den lust tot zelfont wikkeling en bevordert hei bergbtzoek ver korte arbeidstyd geeft den arbeider meer lust om zich te wijden aan zyo gezin of aan studie. Met verschillende uitspraken van werkgevers toonde spr. aan, dat drankge bruik en herbergbezoek afnemen als ook de werktyd wordt ingekort. Ten slotte verdedigde spr. de stelling, dat onthouding van drankgebruik den verkorten arbeidslyd in de hand werkt, betgeen ten goede komt aan werknemer en werkgever beiden. Het Bestuur richtte tot de geestelijke over heid het verzoek, een adviseur voor de ver- eeniging te willen aanwyzen. Nog werd ter sprake gebracht het arti keltje in „De drankbestryder", vermeld onder Ingezonden stukken in het bijvoegsel van dit nummer. Zóo verbolgen waren enkelen, dat zij voorstelden, zich te onttrekken uit de lederatieve samenwerking van het A. D. C., welk voorstel evenwel niet werd aangenomen, daar men eerst een onderzoek zal instellen. Wat een goede marktplaats toch vermag. Tot predikant bij de Nerf. Hervormde kerk te Hoevelaken is thans beroepen ds. B. van de Wal, te Hasselt. Bij de Donderdag ten Raadbuize gehouden aanbesteding voor delevering van brandstof fen (470 H.L. goede vette grove kacbe kolen, Ruhr- dan wel Limburgsche, 640 dubbe e H.L. harde en 1255 dubbele H.L. lange turf) ten dienste van de Gemeonte-gebjuweD, werd ingeschreven als volgt kolen J. C. van der Logt 86, J. H. Willem sen 86, A. V. L. de Steenhuysen 90, .1. van Giukel 81, wed. G. Koenen 81, Ph. M. Put man 837a Limburgscbe en 77 cent Rubr- kolen en D. Bakkenes 90; lange tuif Van der Logt 2972, Willemsen 29, D. Bakkenes 287a. Van Gtukel 29, wed. Koenen 2972 J- H. van den Heuvel 29, en E. Bakker 27, Pb. M. Putman 28, en Van IJken 2272 cent; harde tuif Van der Logt 497a. Willemsen 49, Van Ginkel 49, wed. Koeuen 4972. en E. Bakkeues 497a. Van den Heuvel 49, en E. Bakker 43 cent. De gunning is in bet beraad gehoudeD. Aan do markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boeren boter aan de Centrale botermyn 8700 Kilo ongezouten en '2975 Kilo gezouten ftbrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was f 1.30 a f 1 425, die aan de myn f 1.18 a f 1.29. Een zeer groote verhuiswagen geraakte gistermiddag vast op de tramrails in de Langestraat bij de Krommest.aat. Daar juist de scholen en fabrieken uitgin gen, was er een verbazende belangstelling, doch welke pogingen men ook aanwendde om bet gevaarte van de trambaan te bren- gpn, het bleek niet te verwikken en de tram bad dan ook een goed half uur vertraging. Ten slotte wist Evert van den Hoek den wagen weer aan 't rollen te krijgen en in de Valkestraat te brengeneen knap voer- mans-stukje. De lantaarns van auto's en ry wielen moeten volgende week uiterlijk om tien minuten vójr zeven, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten vóór half acht worden aangestoken. De politie maakte proces-verbaal op tegen een motor-wielrijder die, zich niet storend aan de bekende bordjes, in woeste vaart door de stad joeg. Zy bield een 75-jarig man aan, die in bet Algemeen politie-blad gesignaleerd stond om dat hij nog zes dagen tegoed had wegens dronkenschap. Lediggang is de dood voor alle frischeid des geestes en voor alle warmte des gemoeds. Uit den omtrek. De Koninklijke familie begeeft zicb, in verband met het bezoek van deo Koning der Belgen to Amsterdam, aanstaanden Dinsdag van Het Loo naar Soestdijk. Naar men hoopt, zullen binnenkort op de Veluwe een paar nienwe wegen tot stand komen, waarvan de eene verbinding geeft van Voorst mei Loenen eo de andere van Voorts met Ape'.poorn (binnuendoor). Gezien de groote offervaardigheid, zoowel van de betrokken Gemeente- en Polderbesturen als van particulierengezien ook den uitsteken den staat van onderhoud, waarin verreweg de meeste wegen in deze streek verkeeren, heeft de Wegeucommissie van den A. N. W. B. besloten, voor den aanleg van bet eerstgenoemde weggedeelte (van toeristisch standpunt van belang als intercommunale ver binding) bij gebleken tekort f400.toe te staan,mits de Gemeente Apeldoorn den nieuw aan te leggen weg doortrekt over het dao nog ontbrekende klein gedeelte over baai- grondgebied, waardoor de doorloopende ver bindingsweg zal zyn verkregen van Voorst en Loenen. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot Voor- zittér der Eerste Kamer gedurende de zit tingen, welke aanvangt 20 September J. E. N. baron Scbimmelpennick van der üye van Hoevelaken, lid dier Kamer. Voor Directeur «Ier nieuwopgeriebte stoom- zuivelfabriek te Achteveld zijn maar eventjes 54 sollicitanten. Ten bewyze van hoeveel beteekenis te genwoordig ook de kippenmarkt te Barne- veld is, deelt de «Barnev. Crt" mede, dat nu reeds eenige weken eiken Donderdag per Centraal Spoor vier waggons kippen, banen en kuikens worden verzonden, terwyi er ook nog een aantal per Hollandscbe Spoor naar elders vervoerd worden. BijDa alle kippen worden verzonden naar DuiUcbland. Men seint ons Benoemd tot 2e luitenant by het le regiment in fanterie de servant Top, by hel 2e de sergeant De Roos, bij het Site de sergeant BriSt, by het lie de sergeant Floor tot 2e luitenant-kwartiermeester bij bet 6e de sergeant Hoenkamp alle van bet 6e regiment infanterie. Tot lo luitenant by het 5o regiment infanterie, is bevorderd do 2e luitenant C. Qordyn, van het korps. HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen, zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 12 SEPT. aanstaande Ssnamiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadbuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-P enningmeester van 27 Augustus tot 10 September. 1910. In de periode, waarover thans ons overzicht loopt is de handel te New-York bijna geheel tot stilstand gekomeD. De invloed der politiek, welke meer eu meer op den voorgrond treedt, uit zich in een absoluut gebrek nan ondernemings geest, zoodat het publiek zich geheel onthoudt van het doen van zaken en de luttele omzetten, die er nog plaats vinden, voorspruiten uit transac ties van beroepshandelaars. Het is te begrijpen, dat bij deze stilte de koersvarialiën zicb bewo gen hebben binnen zeer enge grenzen en voor bet oogenblik ia er zóo weinig sprake van eenige tendenz, dat men niet weet of de weinige in vloed, die de ongunstige politieke factoren heb ben geoefend, moet worden beschouwd als een gunstig teeken, dan wel of het absoluut negee- ren van de gunstige faotoren, die zich in deze periode hebben voorgedaan, moet worden opge vat als een ongunstig teeken. Het is bij dezen stand van zaken niet mogelyk, eenig idee te hebben omtrent het toekomstig markl verloop en het gevolg is dan ook, dat ieder zich be paalt tot afwachten hoe de politieke gebeurte nissen zich zullen ontwikkelen. De verkiezing te Vermont, waar de zooge naamde isurgente Republikeinen met groote meerderheid werden gekozen, heeft reeds een aanwijzing daardoor gegeven. Immers deze ver kiezingen zijn tot nog toe steeds beschouwd als een aanduiding voor den vermoedelijken uitslag der geheele verkiezing en men wacbt thans met spanning op die in den Slaat Maine, welke op J2 dezer zullen plaats vinden en eveneens als van groot belang voor de toekomst worden be schouwd. Mocht ook daar de verkiezing in het voordeel der Insurgenten uitvallen, dan is het vrij zeker, dat de conservatieve Republikeinen de nederlaag zullen lijden, en is opnieuw een periode van vervolging der groote Maatschappijen te wacbten. Of men daarin echter wel zoo heel ver zal gaan, staat te bezien. In de eerste plaats blijken immer de radicalen heel wat conserva tiever wanneer zij eenmaal op bet kussen zit ten dan wanneer de maebt nog moet veroverd worden; maar ook de agitatie onder het volk tegen de trusts zal heel wat minder worden, wanneer men gaat ondervinden, dat het bestrij den van die machtige Maatschappijen in de eerste plaats op hun zelf terugwerkt. Dat dit bet geval zal zijn, is nu reeds te voorzien waar men meer en meer gaat hooren van het ontslaan van werkvolk door spoorwegenen lndustrieelemaat schappijen, wegens gebrek aan werk en de noodzakelijkheid van het invoeren van groote bezuinigingen om de gevolgen van het optreden der Regeering zooveel mogelyk te nivelleeren. Een voordeel bij dit nlles is, dat, blijkens het laatste Regeeringsrnpport, de oogst, vooral van muis, overvloedig zal zijn, wat niet nalaten zal om, zoodra de politiek eenmaal baar kracht verloren heeft, lot een snel herstel van zaken in ruime mate bij te dragen. Wanneer wij nog vermelden, dat de koperstatisliek, hoewel een afname aantoonend in de voorraden, onbevre digend werd geacht, wegens de groote uitbreiding der productie, die daaruit bleek, dan bebben wij alweer het voornaamste genoemd, dat zich in deze berichtsperiode heeft voorgedaan. De koersverschillen tusschen nu en veertien dagen geleden zijn zelfs te gering om te memo- reeren. Op de markt der STAATSFONDSEN zijn weinig of geen koersvertchillen te constateeren. Het nog steeds dure geld blyft een beletsel voor eenig avans van beteekenis. De 3 pCt. Ned. Werkelijke Schuld moesten iels prijs geven, terwijl Int"gralen ongeveer gelijk bleven. Buiten- landsche soorten eveneens op ongeveer gelijk niveau. INDUSTRIEELE WAARDEN. Dezeafdeeling verkeerde natuurlijk onder den invloed der ongeanimeerde stemming op de Amerikaansche markt, zoodat ook daar de koersverschillen uiterst gering zijn. Een uitzondering vormden pref. aandeelen Hide Leather. Aanvankelijk opgezet zonder dat daarvoor eenige reden werd aangegeven, kwam plotseling een diepe daling voor deze shares, welke den koers in twee dagen tijd een tiental procenten achteruitzetle, gevolg van de publicatie van het hoogst ODgustigjaar verslag. Sleel-shares waren zwak geBtemd, in verband met geruchteD, dat het bedrag der uit staande orders opnieuw met 400000 ton zouzyn teruggegaan, terwijl Amalgamated zwakker logen op publicatie van de koperstatistiek over Au gustus. INDISCHE CULTUURWAARDEN hadden, vooral in den laatste week, een levendig verloop, waardoor de koersen van verschillende fondsen flink konden montoeren. Speoiaal gevraagd waren de waarden van de Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden, benevens aandeelen Suiker cultuur. De eerste kwamen op van 136 tot 167, de laatste van 108 tot 117. Doch ook voor de andere soorten bestond goede vraag, zoodat de meesten eenige procenten in koers vooruitgingen. INDISCHE MIJNWA ARDEN. Ook voor deze markt bestond een vaste stemming, waarby Paleleh-waarden op de voorgrond traden. De gewone aandeelen kwamen op vun 26'/» tot 32, de preferente van 105 tot 118'/t- Het slot was echter niet op de hoogste noteering. Redjang- Lebong kwam op van 795 tot 812, terwijl Keta- hoens stationair bleven. Van de buitenlandeche soorten logen Cobars zwak, in verband met de mindbr gunstige stemming voor koperwaarden, terwijl Shansi-shares, na eerst tot 184 terugge vallen te zijn, tot 200 pCt. opkwamen. De markt der OLIEWAARDEN had een le vendig verloop. Aanvankelijk zeer flauw gestemd, waardoor Koninklijke tot beneden 450 vielen en Gec. Hollandscbe op 325, welke daling werd toegeschreven aan berichten omtrent een opnieuw uitbreken van strijd met de Standard Oil, kreeg deze markt spoedig een vnster aanzien en was speciaal voor deze twee soorten in het eind van deze week willig gestemd. Gec. Hollandsche kwamen dientengevolge op tot 411, terwijl Ko ninklijke zich tot 194 herstelden. De andere Oliewaarden volgden op een afstand. Van de buitenlandsche soorten konden Orions zich herstellen van 123 tot 149, op berichten van een vermeerdering der productie tot 28 waggons per dag, tegen 9 waggons een achttal dagen geleden. Steaua Romana waren vast gestemd om opnieuw 8 pCt. dividend uit le keeren. RUBBER- en TABAKSWAARDEN tiekken nog steeds weinig attentie. De handel in deze fondsen blijft uiterst gering, doch de grondstem ming is niet ongunstig. PROLONGATIE werd iets goedkooper en is thans tegen 5 pCt. ruim verkrijgbaar. M. V. L. Zondag II September. Evang. Luthersche kerk, Voorm. 10 uur, ds. D. Drijver, uit Zaandim. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO72 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 1072 uur, ds. Tcn-Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51,2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ils. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, do heer H. J. Vuartjes, uit Dordrecht. Avond 5 uur, de heer Vaartjes. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 574 uur, godsdienstoefening. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moe der betuigen wij onzen bartelijken dank. J. D. STRUVE. Alida STRUVE. WlLHRLMINA A. STRUVE. Johanna H. STRUVE. Adiuana E. STRUVE. Amersfoort, 10 September 1910. Hontceopatbisch arts, Utrecht, Nachtegaalstraat 39. SPREEKUUR te AMERSFOORT: des DINSDAGS van 372 tot ^7a uur> MUURHUIZEN 17. Ouders en voogden worden er aan herinnerd, dat de Zondagsschool van den Nederl. Protestanten Bond dit jaar aan vangt op 9 OCTOBER. Zij, die hun kinderen daarop toege laten wenschen te zien, gelieven zich vóór 1 October schriftelijk aan te melden bij mej. JAC. van LOON, Godsdienst-onderwijzeres Wjjersstraat 3. Heer, z. b. b. h. h., vraagt twee ON GEMEUBILEERDE met volledig pension. Brieven met opgave van prijs onder letters R. P. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracbt 9.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2