Gemengd nieuws. Marktprijzen. Ingezonden. Een nieuwe uitvinding Uit Cherbourg wordt bericht, dat een employé aan het arsenaal al daar een toestel heeft uitgevonden, waardoor het mogeljjk is telegraphie zonder draad met den Morse-telegraaf te verbinden. Een, door een zich in volle zee bevindend schip, opgegegeven telegram zou door middel van dit nieuwe toe stel door elk telegraafbureau der aarde auto matisch en zonder onderbreking kunnen worden opgenomen. De Fran8che Minister van Marine zal een on derzoek naar de nieuwe uitvinding doen instellen Hoe warm is het op de zon en op de sterren? Charles Nordmann heeft een instrument uitge dacht, waarmee hij het licht, door middel van kleurfilters, achtereenvolgens splitst in de drie hoofdkleuren, en van elk dier kleurenbundels de betrekkelijke lichtsterkte bepaald. De gevonden waarden worden dan vergeleken bjj die van kunstmatige lichtbronnen, waaromtrent men de waarden der lichtsterkte kent. Zoo vond Normann, dat op de zon een tempera tuur heerscht van 9608 graden Fahrenheit, wat vrijwel overeenkomt met sommige resultaten, door andere geleerden volgens andere methoden gevonden. De temperatuur van de Poolster is, volgens Nordmann, 14 800 gr., die van Wega 22 000 graden. De „heetste" ster is Lambda in den Stier, n.l. 72 000 graden F. De echo gefotografeerd. Een professor aan de universiteit te Wisconsin beweert, dat hij een toestel heeft uitgevonden, waarmee men de echo iOlograteeren kan. Hij zou reeds negatieven als bewijs hebben getoond. Zijn camera is zóo gevoelig, dat men verwarmde lucht ziet op stijgen, als men de hand voor de lens houdt. Het geluidt nu veroorzaakt en verplaatsing vp.a lucht. Voor het opvangen van dezs verschijnselen door het toestel, moet de belichting zeer snel gaan. Dit geschiedt door middel van een electri- scbe vonk. De fotografie van een echo toont een golfachlige curve. Voor het verkrijgen van de elect rische vonk wordt een Leidsche flesch gebruikt, die in verband staat mot magnesium. De foto's zyn maar duim iu doorsuee, maar zeer duidelijk en kunnen dus wel vergroot worden. Het eiland van Robinson Crusoe. Het een zame Chileensche eiland Juan Fernandez, waar op de matroos André Selkirk gedurende vier jaar gedwongen verblijf hield, en aldus de stof leverde voor het bekende jongensboek „Robinson Crusoe", wordt langzamerhand gemoderniseerd. Met hoeveel verbazing zou de trouwe neger Vrijdag gekeken hebben naar de ingewikkelde toestellen, die thans op het eiland opgesteld worden. De Chileensche Regeering heeft het eiland van Robiuson Crusoe uitgekozen als seinpost voor draadlooze telegrafie. Kort geleden werd op Juan Fernandez een strafkolonie gevestigd, waar veroordeelden, met hun vrouwen en kinderen, in eigen gebouwde hutten mogen wonen. De ballingen hebbeu een voetpad aangelegd naar de rots, welke Robinson dagelijks beklom in de hoop, de aandacht van een voorbijvarend 6chip te trekken. Verlies van gehengen. Een merkwaardig ge val van geheugenverlies is gebleken bij de be handeling van een faillissement te Huil door een koopman Lewellyn Tempee. Den 3 Febuari 1C09 was hij voor zaken naar Londen gegaan en ging den öden aldaar uit zijn hotel een vriend in West-Kensington begroeten. Hij herinnert zich den Eustonschen weg te zijn afgeloopen, maar verder niets, tot hij den 26sten November tot zichzelf kwam ineen houten hutjein Nieuw-Zuid-Wales(Australië). Het bleek hem, dat hij van een wagen hooi was gevallen en uren lang bewusteloos gelegen bad, ongeveer vijf weken ter plaatse bad doorgebracht en er bekend was geweest als James Thompsou. Hij bjzat nietB buiten zijn kleereu en een gouden horloge, ofschoon hij in Februari, bij 't verlaten van zijn hotel, 80 pond op zak had en een gou den horloge met gouden ketting. Hij schreef aan een neef, die hem 't noodige zond om naar En geland terug te keeren, waar hij vernam, dat hij failliet was verklaard. Een hotelkamer lingt niet Een „home", het eigen tehuis, kan liegen, want hoeveel gekre- geus is daar nist bijeengebleven geërfd, beleefd heden, cadeaux, koopjes, dingen die tot het huis behooren ofschoon de bewoner ze, had hij zijn eigen smaak kunnen volgen, veel zou heb ben verbannen. Een „home" is dus niet geheel en nl een maatstaf, meent een FraDsch schrijf ster; maar, laat zy er op volgen, enn hotelka mer liegt nooit. De reiziger, die haar betrekt, ver raadt of hij wil of niet, dadelijk iets van zijn innerlijk. Nog vóór bij zijn koffer heeft uitge pakt, is zijn aard voor een Sherlock Holmes-neus op te maken uit de manier, waarop hij met zijn kleine bagage omspringt. Op tafel liggen zijn toiletartikelen, in de kasten verdwijnen zoo straks zjjn kleeren, in de schuif laden (als hij ze tenminste open kan krijgen) dassen, linnengoed, enz. De aanblik van iemands koffers zou voldoende zijn om mij de maat schappelijke positie van den reiziger te verraden; de aanblik van de uitgepakte kleine benoodigd- heden, de wijze, waarop zij neergelegd of gegooid zijn, de manier, waarop zijn wandelstok, zijn hoed, een paar handschoenen op de tafel of den schoorsteen gedeponeerd zijn, verraden mij 't overige. Alles vertelt mij, of de vreemdeling elegante gewoonten en smaak heeft, of hy een methodischoD geest heeft of'n onordelijk mensch is, of hij 'n slimmerd of 'n domkop is, of bij het vrouwelijk geslacht buitengewoon ap precieert, of hij in liefdeszaken schuchter dan wel overmoedig iB. Als ik een volwassen doch ter had. en 'n jongmensch maakte haar het hof, dun inviteerde ik hem eens in de „Sommerfri- sche", en bezocht hem op 'n keer onverwacht in zijn hotelkamer. In een kwartier zon me deze al het wetenswaardige omtrent hem hebben meegedeeld. Volgens de jongste opgaven bedraagt het aan tal inwoners van Londen 7 450000; New-York 4 423 000; Parijs 2 745 000; Chicago 2166 000; Berlijn 21030)0; YVepnen 2021 000; Petersburg 1550 000; Philadelphia 1533 000, Moskou 1412 000, Buenos-Ayres 1 147 000, Calcutta 993000; Bombay 987000; Birmirgham 875000; Hamburg 866 000; Glasgow 860 000; Budapest 812 000; Liverpool 763000; Brussel (met voor steden) 700 000Kaïro 693 000; Manchester 649 000; Rio de Janeiro 636000; Amsterdam 571 225. 394ste Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 5 tot 8 September 1910. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER, te Amersfoort (Rreedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prjjs van f 100 op No. 5350. Prijzen van f65: 1701 1702 1720 1727 1728 1738 4707 4715 5324 5339 5345 6034 6052 6436 6448 6450 6458 14432 14439 14445 11450 150431506915337 15349 15352 15356 20515 20517 2052020528 20545 en 20459. Te zamen 34 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 19, 21 tot 23, 26 tot 29 Sept., 3 tot 6, 10 tot 12, 14 en 15 October 1910, bevat behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hotger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot, de volgende prijzen 1 van f 100 000, van f50 000, 1 van f25 000,1 van f15000, 1 van 1 10000,1 van f5000, 1 van 12000, 3 van f1500, 55 van 1 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100, en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) verkrijgbaar a f3.50 per twintigje. Amersfoort, 9 Sept. 1910. Appelen f5.a f8.—. Peren f8.— k f20. Nieuwe aardappelen f 0.a f 0.Zand- aardappelen f 2.50 a f 2.90 Hoender eieren f5.— k 15.50 per lOOstuks. Bruine eieren f5.50 k f 6.25 Grasboter f 1.30 a f 1.421/j Kippen f0.70 f 1.10 Kuikens f I.— al 1.40. Piepkuikens f 0.40 a f 0.80. Ganzen f 0.— a f 0.Eenden t 0.70 a f 1.Jonge eenden f 1.— a f 1.20. Hazen f0.— a f 0.Wilde konijnen f0. a f0.Tamme konijnen fO.OO a fl.p. st. Duiven f 0.40 a f 0.50 per paar. Vette varkens f0.k f0.Magere varkens f25.a f 35.Zeugen f 50.a f 120.— Big gen 111.a f 16.Vette koeien f0.afO. Aangevoerd waren ongeveer150 heet. Appelen, 40 heet. Peren, heet. nieuwe aardappelen, 250 heet. Zandaardappelen 60 000 st. Hoendereieren stuks Eenden- eiren. 900 Kilo Grasboter. Vette Var kens. 12 Magere varkens. Varkens voor exportslagerijen. 400 Biggen en 35 Zeugen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud en zijn buiten baar ver antwoordelijkheid. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt uiet teruggegeven. In „De Drankbestrijder", orgaan van de afd. Amersfoort der Ned. Vereeniging lot afschaffing van Alcoholhoudende dranken, van Zaterdag 3 September 1910 komt een waarschuwing voor aan Katholieke ouders om hun kinderen geen lid te laten worden van de R. K. Patronaten. In dit stukje wordt met name genoemd het Patronaat op de Langegracht, waarmede waar schijnlijk bedoeld is het Patronaat der Parochie van O. L. Vr., gevestigd in de Elleboogsteeg. Aangezien het volgend nummer van dat orgaan eerst verschijnt einde October, meen ik genoemde waarschuwing Diet onweersproken te mogen laten en ben ik zoo vry, hiervoor in uw blad eenige ruimte ie vragen. Den „Katholiek", schrijver van het artikeltje, die van zich zelf getuigt, dat hij zeer goed hier over kan meepraten, wenscb ik te wijzen op het volgende, dat ik om vredeswille maar vergissingen wil noemen lo. In Nederlond vindt men in de R. K. kerken geen Zondagsscholen. Deze zijn een uit sluitend Protestantsche instelling. 2o. Geen jongen wordt gedwongen, lid van een Patronaat te worden. Dit is volkomen vrij willig. 3o. Men leert in de Patronaten geen biljar ten noch kaartspelen. Er wordt iedere week godsdienst-onderricht gegeven, meestal 's winters bovendien herhalings-onderwys. 's Zondags is er gelegenheid tot ontspanning, waarby ecliter geen centen en geen biljarts of kanrten aanwe zig zyn. 4o. Het Jongelings-Patronaat op de Lange- gracht bestaat niet. 5o. Wanneer daarmee bedoeld wordt het Pa tronaat der Parochie van O. L. Vr., staande in de Elleboogsteeg, dan is hiervoor nooit verlof gevraagd of verkregen voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan dranken, iets wat de „Katholiek" op het Stad huis kan navragen. Drauk, welke ook, tot zelis schoon water, wordt niet geschonken. 6o. Hoe het Patronaat dus de jongens op leidt voor de kroeg, zooals die heer beweert, is mij vclkomen een raadsel. 7o. Wanneer genoemde Katholiek, die er over kan meepraten zelfs zonder kennis van zaken, zich op de hoogte wil stellen van de werking van een Patronaat, dan kan hij zich iederen Zondagmiddag, tusschen ö'/i en 7 uur, aan het Patronaatsgebouw in de Elleboogsteeg vervoegen. Onder dankzegging voor de opneming, UEd. dw. dn. TH. J. M. VAN ROSSUM, Kapel.-Direct. v. h. Patr. „St. Raphael". Amersfoort, 5 Sept. 1910. Langegracht 4. Nog van twee anderen ontvingen we Inge zonden stukken over dit zelfde onderwerp. Het wil ons voorkomen, dat de Directeur van het patronaat het kortste en daardoor meest afdoende verweer schreef. Tot goed begrip volge hier in zijn geheel het aangevochten artikel in het nummer van „De Drankbestrijder" van 3 September, dat ons dit maal niet werd toegezonden. Het luidt: Aan Katholieke Ouders. Tot U, R. K. ouders, wensch ik een ernstig woord te zeggen hoe het in het algemeen op R. K. Patronaten toegaat. Katholiek zijnde, kan ik zeer goed hierover meepraten. Wanneer een jongen zijn H. Com munie gedaan heeft, wordt hy naar de Zondags school of Patronaat gezonden om zooals men het noemt „van de straat af te zijn". Maar wat leert men op de Zondagsschool Men leert er Biljarten, Kaartspelen, Dammen, enz.; op zich zelf een onschuldig vermaak. Maar hierin vergist men zich deerlijk. Jongens van 12 tot 16 jaar krijgen eenige zak centen en gaan er mee naar de Zondagsschool en kunnen daar Biljart spelen. Doch allengs kost het steeds meer geldde jongens spelen met geld, niettegenstaande dit verboden is. Mei hun zestiende jaar zijn de jongens dan ook rijp voor de kroeg. Het jongelings-Putronaat op de Langegracht vroeg onlangs verlof voor den verkoop van Al coholhoudende dranken andere dan sterkedran ken. Ernstig moeten wij U dan ook waarschu wen om uw kinderen niet daarheen te zenden, waar ze worden opgeleid voor de kroeg De toe komst van uw kinderen ziet ge hierdoor donker tegemoet, want de Alcoholverleiding is groot. Tracht van die Zondagsscholen werkelijk goede scholen te maken, waar ze flinke speeltuinen hebben, enz. dan zullen het flinke mannen wor den voor onze samenleving. Wendt U tot de Geestelijke Overheid om het in deze richting te willen leiden. In de hoop, dat de R.K. ouders met mij zul len strijden tot heil onzer kinderen, teeken ik my EEN „KATHOLIEK". Geachte Redactie, De onderstaande afdruk van een petitie aan de Koningin en aan de beide Kamers der Slaten- Generaal bied ik U ter lezing aan, ter overden- denking, ter ondersteuning naar uwen rechtszin, naar uwen invloed, tevens ter verbreiding door de Pers. Om der Gerechtigheid willeZegt het voort I Ik kan niet allen bereiken. C. VREEDE. Rotteidam, 3 September 1910. Aan de Koningin en elk vaD de beide Kamers der Volksvertegenwoor diging. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Vreede, Cornelia, gepensioneerd kapitein-ter zee tit., dat de le luitenant van het Indisch leger H. G. Th. Bosch, na de vrijspraak van den Krijgsraad te Aijeh, waarvoor hij verscheen, voor het zelfde feit in appèl onteerend werd veroor deeld den 24en September 1897 door het Hoog- Militair gerechtshof te Batavia, dat hem niet opriep, zoodat die rechters en de hem toege voegde verdediger den veroordeelde, bevorens vrijgesproken, niet hebben gezien, hem niet heb ben gesproken, hem niet hebben gehoord, na welk vonnis een ander officier, mede-beklaagde, zich het leven benam dat zulk een wettelijk geslagen vonnis in hoogst gewijsde ongehoord is in de geschiedenis zelfs van net militair strafproces in andere landen en het veroordeelingen van Dreyfuss en Ferrer overschaduwt omdat zij, door de rechters die hen veroordeelden, wel opgeroepon en ge hoord zijn, terwijl bovendien de zaait Dreyfuss, ondauks hernieuwde veroordeeling, door de Fransche Wetgevende Macht in handen werd gesteld van de 36 rechters der beide Hoven van Cassatie dat onrecht en leugen een volk ondermijnen, zijnde het de plicht van den Staatsburger, van ieder mensch, daartegen naar zijn vermogen te waken dat daarentegen Gerechtigheid een zóo onmis baar bolwerk is voor den beschaafden Staat, dat buigen moet al wat haar majesteit schaadt, zoodat betering van onrecht niet verjaart en zelfs de onaan'istbaarheid van een hoogst rechterlijk gewijsde daarvoor wyken moet, in bijzondere omstandigheden, hetwelk is bewezen door de Re- viBiewet, op initiatief van de Tweede Kamer na de Hoogerhuis-strafznak ingesteld voor den bur- gor (niet voor den militair) met terugwerkende kracht, en ook bewezen is door de Papundrecht- sche strafzauk, een en ander naar 's requestrants meening ter bevordering van Gerechtigheid; Redenen waarom requestrant, m t een bcroop op uwen rechtszin, op uwe wijsheid en op 's Lands waardigheid op nationaal en inter- nationaal rechtsgebied, eerbiedig U verzoekt weldra de iuvoering eener Wet to willbn bevor deren (waarschijnlijk uit éen artikel bestaande) welke, door een Raad van onafzetbare rechters de herziening mogelijk maakt van het eerst bedoelde hoogst gewijsde, dat over een bevorens vrijgesprokene een onteerende straf by appèl uitsprak, zonder dat de veroordeelde werd opge roepen, bij dus zyn rechters niet heeft mogen zien, hij hen niet heeft mogen spreken, noch zy hem hebben gehoord. Hetwelk doende, C. VREEDE. Rotterdam, 2 September 1910. 1000 jaar vóór Chr., het heidensche Salomo-ge- richt. 1897 na een militair hoogst-gewijs- de, recht doende in naam der Koningin, zonder ver- hoor. 2897 Een veroordeeling zonder verhoor is onrecht, al is zij militair wettelijk geoorloofd, eeuwen lang. C. VREEDE. Burgerlijke Staud Tan Amersfoort van 2 tol 8 Sept. 1910. GEBOREN Willemina Jacoba d. van Leendert Jacobus van Munster «n Jacoba Rooi. Henri Wil helmus Johannes, z. van Wilhelmus Johannes Teunissen eu Elisabeth Maria van Veldhuy- sen. Geertruida Johanna, d. van Johannes Cornelis van der Logt en Geertruida Ktijnen. Wilhelmus, z. van Johannes Cornells Ca- pello en Alijda den Enting. Leonardos Wilhelmus, z. van Wilhelmus Gerardus Na gelmakers en Maiia Jagteoberg. Jacobus, z. van Hendriku8 van Wageniugen en Geer truida Kommer. Jan, z. van Jan Janszen en Maria van Nimwegen. Hendrik, z. van Johannes Schulte Nurdholt en Jacoba Hen- {lüiidrika Marsman. Jan Joseph Martinus, z. van Adrianus Leonardus Maas en Cornelia Harlogsveld. Tryulje Jacotje, van Hendrik Jan Polman en Elisabeth Adam. llendnkus Nicolaas, z. van AntoniusBlieken- daal en Alberta van den Heuvel. Berta Corneli;i, d. van Burlus Alies en Anna Koe koek. Cornelia Gysberta, d. van Jacobus Cornelis Veenendaal en Clara Reüerse. ONDERTROUWD: Henri Leonard Marnier en Gezina Johanna Catrina Gaillard. GETROUWD: Hendrikus Meijers en Hermanna Johanna Klein Scherpenzeel. Arie van Diggele en Rigje van der Werf. OVERLEDEN: Reyer van 't End, 27 j., ongehuwd. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwe lijk geslacht. Jan van Beek, 32 j., onge huwd. Sikke Bos, 19, j., ongehuwd. Jan Evert Derksen, 17 d. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht. Opgave van do Yereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeei e hebben Gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere gemeenten, met vermelding van woonplaats van den 31 Augustus tot en met 6 September 1910. GEVESTIGD. E. Snoek, van Utrecht naar Hendrik v. Viandenstr. 18. G. C. van Esseo, van Amsterdam naar Hendrik van Viandeustraat 20. A. W. J. Couvée, van Amerongen n. Kampstraat 19. J. A. A. H. Riyoen, van Zwolle naar Hoogl.weg 7. J. van den Hooff, van Hilversum naar Sotsterw. 128. W. E. van Dam van Isselt, van Amsterdam naar Zuideingel 43. D. Heins, van Amsterdam naar Zuidsingel 43. A. Post, van Deveuter naar Arohemscheweg 2. E. H. Bos, van IJaelatein naar Nieuwstra.it 13. H. L. A. Dullaei t, van Zuipbeu n. Utrecbtscbeslr. 86. F. Ouwendorp, van Barneveld naar Bloemendalsche binnenpoort 1. C. S. M. E. Prins, van Maartensdijk naar Paulus Buijslaan 2. II. E. Davelaar, van Ede naar Kortegrocht 18. A. van Dijkhuizen, van Amsterdam naar 8oesterw. 8. A, van Dijkbuizeu, v. Amsterdam n. GrooteKoppel 13. H. van den Broek, van Woudenberg naar Zsnd 3. VERTROKKEN. A. M. Berg, van Hof 6 naar Amsterdam. A. M. H. Schoenmakers, van St. Andriesstraat 15 nu ar Maastricht. W. van Beek, van St. Andriesttr. 15 naar Hilversum. J. H. C. Suermondt, wed. mr. J. W. Sluiter, van Blankenheimstrait 13 naar Laren. L. van Boek, van Blankeuheim-triat IJ naarLzren. H. Kruyudijk, van Varkenmarkt 7 iinarHarderwijk. R. Van de Kamp, van Monnikeupad 49 naar Utrecht. G. van Egdom, van Nieuwstraat 6 naar Amsterdam. K. Rinkel, van Muurhuizen 76 naar Hilversum. J. van der Venneo, van Groote Gasthuislain 41 naar Leusden. P. Hof, van Bisschopsweg 89 naar Oud-Karspel. O. Libbinga, van Joltau van Oldenbarnevoldlaan 14 nair Amsterdam. G. L. Meulman, van Langestrant 40 naar Bussum. W. A. Houtzager, van LeUsderweg 3 naar Uirecftt. E. W. Koenen, van Dorrestoinscbesteeg 5 naar Rockvally, Ohio U. S. A. G. Bloemendal, van Dorresteinschesterg 3 naar Rockvally, Ohio U. 8. A. A. Onwezen, van 8oertvrweg 185 naar Soest. E. D. de Rood, van Westorstraat 41 naar Haarhm. H. J. van der Weerd, van Wyersstraat 14 n. Leiden. F. L. H. Uytlerbroeck, van Korte Bergstraat 17 naar Amsterdam. B. E. Hendriksen, van Zuidsingrl 44 naar Bussum. J. W. Dunsel, van Muurhuizen 17 naar B am. A. van Drie, van G.islaan 19 naar Den Huag. B. O. vau Bekkum, v. Schorbierstr. 7 n. Amsterdam. W. H. Tick, v. Scnimmelpennincksir. 48 n. Haarlem. B. G. Jagteoberg, van Muurhuizen 89 n. Amsterdam. Wie alles koopt wat hern gerief is, Mout vaak vorkoopeu wat hem lief is.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 6