Stadsnieuws. Laatste Berichten. kracht van het Duitsche syndicaat te tempe ren. maar toch zal het voorloopig nog een grooten voorsprong op onze Limburgsche mijnen behouden. Wegens bet ontzaglijke kolen vervoer, dat het Duitsche syndicaal kan garandeeren, heeft het van de Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen aanzienlijke reducties op de vracht tarieven weten te bedingen en bijzondere faciliteiten en gunstige bepalingen verkregen, die aan onze Nederlandsche mijnen niet worden toegestaan. De vraag rijst, of onze Hooge Regeering geen termen zou kunnen vinden om in deze ernstigo aangelegenheid in te grijpen en van baar gezag gebruik te maken om de bevoor rechting van het Duitsche syndicaat door de Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen, door en ten koste van onze eigen mijnen, tegen te gaan. Mocht het de Kegeering mogelijk zijn en zou zij kunnen besluiten, die Maatschappijen te verplichten, onze mij nen mede te doen genieten en de zelfde uitzonderingstarieven en kortingen en gun sten, die door haar aan het Duitsche syndi caat worden verleend, zij zou hierdoor eeu weldaad bewijzen aan heel Nederland. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned Hervormde kerk zal morgen acht dagen de uajap.rsvergadering houden in de Oroote kerk, hier. Reeds is ingediend het iD de Troonrede aangekondigde wetsontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uit gaven. begrepen in de Staabbegrooting voor 1911, strekkende tot hefling van tien opcenten op de aanslagen in de Bedryts- en de Ver mogensbelasting. De commissie uit de Tweede Kamer voor de gemeentelijke belasiingbeiziening, welker vergaderingeu werden bijgewoond door de Ministers van Binnenlandsche en van Finan ciën, is Zaterdag tot nader bijeenroeping uiteengegaan. Bij bet afdeelingsonderzoek van de voor gestelde verhooging der OoriogsbegrootiDg voor 1910 werd o.u. besproken het vraagstuk der muziekkorpsen. Verscheidene leden betreurden het, dat do Minister de bestaande organisatie heeft behouden en betoogden de wenschelykheid der vervanging van de muziekkorpsen door fanfarekorpsen. Andere leden echter waren van oordeel, dat voor het leger in vredestijd de tegenwoordige muziekkorpsen van groot nut zyn. Eenige leden waren van meening, dat de voorgestelde bezoldiging bepaald onvoldoende moet worden geucht. Zij stelden zich op het standpunt, dat de belooning vanwege hol Rijk van dien aard moet zijn, dat de muzikanten een fatsoenlijk bestaan hebben en nitt in de noodzakelijkheid ver- keereo, muziek ie maken voor particulieren. Anderen wilden niet zoo ver gaan, maar wensebten in elk geval geen deloyale con currentie der militaire muziekkorpsen tegen over particuliere korpsen. Op I October zal de opl-iling bij de Mi litaire Schoolcompagnie ie Amersfoort weder aanvangen met omstreeks 60 leeilinger, waar van 35 adspiiuuten-vaandiig en de overigen udspirant-militie officier. De heer W. Kraun, sedert 21 November 1893 onderwijzer aan de school Kuningsstraat, staat op de voordracht ter benoemiug tot onderwijzer aan de school Palmstraat te Utrecht. Eenige Duitsche toeristeD, die kenm-lyk reeds een 'angen tocht gemaakt en blijkens hun gesprekken al beel wat van ons land gezien hebben, bewonderden gister de rijwiel- goot op de trap naar het tweede perron in het station bier. Zóo ktspractisch zeiden ze nog nergens te hebben aangeiroffen en zelfs werd het inder daad nuttige hulpmiddel in schets gr bracht. De goede roep, welke den circui--P.| Wilkeis voor afgegaan, is leo volle bewaarheid. Gisteravond was de in ieder opzicht welingerichte ter.t boveo verwachting goed bezet; alleen op den eereten rang waren nog plaatsen open, doch in de logea en de stalles hadden verschillenden van de eerste fsmiliën der tUd plaats genomen, terwjjl ook van de Bijschool n do bereden wapens veel officieren tegenwoordig waren. 't ls niet mogelijk, in dit kort bestek alle nummers te bespreken. J£u 't is onnoodig teveuswant wie «r gister waren, bevelen bet bijwonen der voorstel ling aan, loodst de Directeur ook bier avond aan avond kan rekenen op een uitverkocht buis. Wel opmerkelijk by de gewoonte, vooral van den kleinen man te Amersfoort, om te sparen voor de kermis. Doch welverdiend is dit drukke bezoek óok: goede muziek, goede zitplaatsen op alle rangen, fris-che costuums, goede electriscbe verlichting en vooral vlot afwerken mrt heel aardige clowns in de tusschennummers, oude rotten, die bun vakdoor en door vernaai» en met liefde brncfoiicn. Zy mogen wel apart vermeld, Wtical mot xgn g - dresseerde terriers en zyn Spaautchen ezel, oio zelfs tija baas niet op zyn rug duldt al is hy overigens ook nóg zoo geboonaam; en Elton, de grappinma ker beiden oude bekenden van Renz. Do Darneit-troep. vier struiscue jonge mannen, die geweldige krachttoeren Verrichten, niet alleen op de wipplank en aan de spiegelgladde mast; en Geylon, de hoofd-cquilibrist, die, mtt eeu flescb als steunpunt, op' zyn hoofd rtaand een bieitje ver schalkt, mogen mede gezien worden. Wal zal morgenmiddag de jeugd een pret hebben van Wheals' miniatuur-circus en zijn dansenden en epringenden olifant 1 Paarden-dressuur is echter hoofdzaak en werd volop en in goede quallteit to zien gegeven, in vrij heid zoowel als in rohoolnumraers. Van de lichtbeelden, die ter afwisseling werden vertoond, pakten het meest de portretten van de Koninklijke familie met het Prinsesje. Donderdagavond onherroepelijk: sfscheids-voor stelling. Het eerste elftal van Quick ging weer met vijf invallers te veld en kreeg dan ook voor eiken invuller te Zuifen een tegenpunt. Vóór de rust wist Be Quick, de Zuifensche club, het net der Amersfoorters vier malen te vinden, terwij) Quick uit eeu hoekschop éen doelpunt wist te fukken. Hot eind was 5—1 in het voordeel van Zutfen. Aaustaandon Zondag speelt het eerste hier bij mooi weer zelfs muziek op bet prachtige voetbalveld van „Birkhoven". Of er dan publiek zal komen Nu was er éen betalende, die den wed strijd tusscben Voorwaarts" en het tweede van Quick een poosje gadesloeg. Men zegt, dat die wed.-trjjd eindigde met 0—10 in 't nadeel van de thuisclub. Het eerste der H. V. C. bereidde den gas ten een gansch ander onthaal. Ook niet éen puntje gunde zij «Verwisseling", terwijl zij zelf achtmaal doelpuntte. Een prachtige entree in den Ned. Voetbal Boud. De wedstrijd tusschen haar tweede eu het eerste elftal van C. B. W. werd afgewim peld. Het tweede der C. B. W. noteerde een papieren 5, omdat »Holland", uit Hilversum, niet opkwam. Het «Vijfde" spoelde, óok achter Rustoord, tegen D. E. S., uit Utrecht, met 1—2 als resultaat. Bjj de Zondag te Gouda gehouden wedstrij den van de Goudsche zwemclub won H. Smit, van de Amersfuortsche Zwem- en Polo club, den 2deu- prijs rugzwemmen juniores over -iO M. in 27 seconden (de le prijs werd gewonnen iD 34 seconden), den 3den prijs borslzwemmen 80 M. juniores iu 1 minuut tl seconden (le prijs behaald in 1 minuut 10 seconden), en den 3den prijs borstzem- inen 400 M. met vrije deelneming in 7 minu ten 54 seconden (le prijs verworven in 7 minuten). De uitvoering door de «Araersfoortsche Muzii'k-vereenigiog" te geven ten bate van het in zoo droeve omstandigheden achterge bleven gezin van P. Christ, zal in de eerste helit van October wordou gehouden, zoo moge lijk twee avonden achtrreen. De Burgemeester had de welwillendheid, gehoor te geven aan het verzoek otn de re kening en verantwoording te willen nazien. Aan de groole bijeenkomst van R. K. arbeiders-organisaties ten gUDSte van den wettelijken tie turen-dag, Zondag te's-Graven- hage gehouden en ook bijgewoond door den R. K. Volksbond van hier, hebben een 800 vereenigmgen deelgenomen met een kleine 200 baniereD. In het jongste nummer van het orgaan der Chr. Jongelings-vereeniging wordt mee gedeeld, dat het den Secretarissen der J. V. in Amerika niet meer mogelijk is, alle emi granten te helpen. Te New-York werkt een staf van 10 emigranten-secretaiissen, die echter met den besten wil ter wereld i.iit bij machte zijn, circa 10000 emigranten per dag behulpzaam te wezen. Zij moesten dan ook besluiten, hun arbeid te beperken tot de jongelieden. Een stadgenoot kocht Zaterdag op de paardenmarkt te Utrecht eeu werkpaard voor f500. Toen het dier van stal zou worden gehaald, vond men een oud beestje bet gekochte was nergens te vinden, óok niet door de politie aan de laadplaats bij het station, waar on middellijk een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Tot dusver is het goede paard nog niet te recht. De Reobibank te Utrecht veroordeelde eeu bezembinder van bier, die op de Leu;- derheide kogeltjes zocht toebehooreode aan den Staat der Nederlanden tot tien dagen, en een sigarenmaker, die ten nadeele van J. V. een piar schoenen stal, tot vier maan den gevangenisstraf. Het grootste bezit is de zorg voor anderen de blijvemlste rijkdom, een hulpvaardige na tuur. Hiermee kan de mensch in deze hulp behoevende wereld nooit ten ouder gaan. Uit dan omtrek. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 7 October van Soestdijk naar Rumenië, waar Zjj haar nicht Carmen Sylva gaat bezoeken lo «Staatscourant" 221 zjjn opgenomen du Statuten der Wegenvereeuigirg «Veluwe" te Apeldoorn. De vereeniging hei ft tot doel het veikry- geii» onderhouden en beschermen van goede wegen en van paden, geschikt voor wielrij ders en in verband daai mede cok het bevor deren van den aanleg van ruiterpaden op do Veluwe, en is gevestigd te Apeldoorn. Zjj tracht dit doel te bereiken door het ontwerpen van gewenschte wegen en paden, het doen rauken van bestekken en begroo- tingen daarvoor, en de beschermiug tegen vernieling. De vereeniging bestaat uit 3 afvloeiingen A. Over-Veluwe, de GemeentenHoeve laken, Njjkerk, Pulten, Ermeloo, Harderwijk, Doornspijk, Elburg, Kampen, Zalk, Oldebroek, Hattem, H eerde, Ëpeen Wijbe on Olst, voor zoover gelegen westelijk van de rivier de LM; B. Midden-Veluwe, de Gemeenten: Scher- penzeel, Barneveld, Apeldoorn, Voorst, Bram men, Ede benoorden den straatweg Wouden berg-Arnhem, behalve bet dorp Ede met Kernheim, Edemche besch ou heide langs den Hessenweg tot de Ginkel, eu Zutphen en Deventer, voorzoover gelegen westelijk van de rivier de IJsel C. Neder-Veluwe, de Gemeenten: Wage- ningen, Renkum, Doorwerth, Arnhem, Rheden, Rosendaal eu Ede, voorzoover niet behoorende tut de Midilen-Veluwe. De ufdeelingen zorgen in de eerste plaats voorde verkeersbelangen biunou haargrenzen, maar ook in samenwerking met de andere afdeelingen van de Verepuiging voor de ver keerswegen van meer algemeen belang, voor- zoovir die over baar gebied loopen. Voorde behartiging van meer plaatselijke belangen kunnen onderaldeelingen worden opgericht. Te Harderwijk is aanbesteed de bouw van een nieuw Post- en Telegraafkantoor. Van de 22 inschrijvers besomde de hoog ste f 30 883de laagsif, de heer R. J. Jansen, uit Groningen, f24750. De heer H. Noorman, uit Amersfoort was mot f25 740 op vier na laagste inschrijver. Uit Harderwijk zelf waren zes gegadigden, die inschreven voor f27 850 tot f28300. De Utrechtsche vliegwerk, daar gehouden van 24 tot 28 Augustus, heeft een verlies opgeleverd van 52 pCt. De totale onkosten hebben bedragen 1 13721. Het beroemde Tempelhofer veld, waar sinds 18-0 het garnizoen van Berljjn zijn oefeningen houdt, is voor 72 millioen mark verkocht aan het Bestuur der voorstad Tem pelhof, die er huizen gaat laten bouwen voor het steeds maar groeiende en terein- verslindende Groot-Berlijn. In de Kampioen" ecbryft een lid van den A. N. W. B. De meeste wielrijders zullen zich uit hun eersten oefentijd herinneren, dat de grootste moeilijkheid was, behoorlijk op en van de fiets te komen. Het gevoel van niet zeker te zijn in 't op- en afstijgen maakt den rijder ongerust bjj het naderen of pas- seeren van per.-onon, voertuigen en terreinhiodcroij- sen, zel/s als bij reeds goid vooruit kaa truppen. Bij het toepassen van de volgende mi thode bij de eerste rijlessen zal zich het beiwuar nitt voordoen en is een vlugger aanleeren van de kunst, zelfs voor oudere personen, gewaarbored. De leerling gaat achter de fiets staan met beide banden aan het stuur, zet den linkervoet op den «tap en zot mot den r> chtervoet op de gvwoue wijze af. wanrna bij op dsn slap blijft staan tot de gang uit de iieta is; dsn «p-ingt hij Bf en h-rhaalt deze oefening zoolang tot hij de fi ts eenigen tjjd kan laten loopen en in de rientiug houden. Het rukken aan het elunr, bet te ver en te haustig doordraaien ervan, ia in deze positie bijna nitt mogelijk, het evenwicht houden vrjj gemakkelijk. Heeft de beginner deze beweging in zjjn macht, dan gaut hij, als de fiets in gang is, op 't zadel zit ten, houdt den linkervoit op deu stap en plaatst den rechter op het pedaal, wanrra hy alleen mtt dm rechtervoet blijlt trappen. Luk t de plai tsing van den rechtervoi-t nil tdado ijk, dan kan hjj onmiddellijk afstappen, omdat de linkervoet den stap nitt lehoi-ft te zoeken. Eerst hIs op deze manier opstappen gemakkelijk gaat, wordt ook de linkervoet op hit pedaal geplaatst. Tot zoover kau de leerling zich alleen oefenen. Bjj het brongen van de.» liukervoetop het pi daal, is bet raadzaam d t er iemand iu de buurt is om hem te vangen als hem de beweging niet dadelijk gelukt en de linkervoit den stap ..iet mocht vinden. Is de vooroefening iniusschen lang genoeg gehouden dan is hei zeer waarschijnlijk, dut de linkervoet bijna instinctmatig de juiste richting en hoogte treft. Men si int ons: Tot mijoor bij het 9e regiment infaoleiie is bevordenJ de kapitein L. Noesf, van het 5e regiment. De hedenmiddag van 1.45 tot 3.20 onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Carchman Wujjtiers, gehouden vergadering van don Raad dezer Gemeente weid bijgewoond door 14 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Slenfert Kroeae. Afwezig met kennisgeving waren de heeren: Kroes, Gerritsen en Ruys. De notulen der vergadering van 13 September werden ah vastgesteld beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 September 1910 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Augustus 1910, tot betaling uit bet artikel voor onvoorziene uitgaven voor kennisgeving Besluit van Gedeputeerde Staten »an Utrecht van 12 Septembor tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 30 Augustus 1910, tot onder- hundsche verhuring van eeu strookje grond aan M. Pon als voren Een adres van het Hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, waarbij eene subsidie gevraagd wordt, in verband met de in Amersfoort in 1911 te houden groote nationale en provinciale landbouw tentoonstelling om pne-advieB aan B. eu W. Ken schrijven van II. Stolp e. a. waarbij zij hunno meening te kennen geven betreffende het voorstel inzake eene ruiling met de N. V. „Amersfoorlsche Rijwiel- en Automobielfabriek, voorheen D. H. Eysink" bij punt 10; benevens dankbetuigingen voor vei hoog 1 sala ris on dergelijke, welke werden aangenomen voor kennisgeving. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda, 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeente- rekening over 1909. Wordt voorloopig vastgesteld op f 833 737.29 iu ontvangst en f786 884.1555 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f46 852.63». 2. Vaststelling van de rekening-van het Stra- tenfonds over 1909. Vastgesteld op f 1570.86» in ontvangst en f 1198.8S5 in uitgaaf en dus met een bate van f371.98. 3. Vaststelling van de rekening van het Burger lijk armbestuur over 1909. Vastgesteld op f 14 030.38 in ontvangst en f 14 000.38 in uitgaaf, dus met een goed saldo vun f 30. 4. Vaststelling van de rekening van het Bur gerweesbuis over 1909. Vastgesteld op f13 217.205 in ontvangst en f10 416.845 in uitgaaf, dus met een batig saldo van f2800.36. 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. Herbenoemd de heeron E. H. Buytenhuijs voor Nederlandsch, F. Faber voor Natuurkunde, H. Mooyen Jr. voor Handteekencn, H. J. Huurde- man, P. Nierop en H. J. Djjkstra, allen voor Lijnteekenen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor het personeel, verbonden aan het Hooger- en het Middelbaar onder wijs. Aangenomen z. d. of h. Bt. 7. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. M. Buijtenhuijs-Mooij. Eervol verleend met ingang van 15 November, z. d. of h. et. 8. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. Benoemd in de vacaturen, ontstaan door het ontslag nemen door de heeren dr. A. H. C. van Driel en J. C. Roland us Hagedoorn, de heeren jhr. dr. E. Teixeira de Mattos met 10 stemmen tegen 4 op den heer H. de Joug, Inspecteur der Registratie; en H. Stolp, ingenieur-chef der wagenwerkplaats van de H. IJ. S. M., met 12 stemmen legen 2 op jhr. dr. Teixeira. 9. Nader rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Vereenigiog „Johan van Oldeubarneveld"* In de vorige zitting werd het voorstel van B. en W. om het gedenkteekeD te doen plaatsen in het plantsoen tegenover het station aange houden. Sommigen achtten, vooral met het oog op een ruimeren rijweg, plaatsing in hot lunge coniferen-perk op den Stationsweg beter. Bij bun nader rapport handhaafden B. en W. het ronde plantsoen. Wel gaven zij gehoor aan het verzoek den ingang der Koniuginnelaan te verbreeden en het perk wat kleiner te maken, terwijl ook het beeld 3 M. dichter naar het station zal worden opgesteld. Ruim 20 minuten werd hierover gediscussieerd. De heeren Plomp en Veis Heyn pleiiten vóór plaatsing op den Stationswegde heeren Van Esveld, Van Duinen en Wethouder Kam verdedigden het voorstel van B. en W., dat ten slotte werd aangenomen mi 111 tegen 3 stemmen die van de heeren Ploinp, Joiisseo en Veis Heyn. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de Naum- loozo Vennootschap „Amersfoortsche Rijwiel en Autoraobielenfabriek, voorheen D. H. Ply sink" tot ruiling van gronden. Volgens het voorstel zal de N. V. een terrein van 316 ontvangen in ruil voor een stuk gronds van 92 M1 benevens f 1400, terwjjl een servituut is gelegd, dat den welstand door even- tueele bebouwiug waarborgt. Bewoners van Juliana-plein en Arnhemsche- weg zonden nog gister het volgende tegen adreB in De ondergi teekenden, allen inwoners van de Ge meente Amcrsfooit en woonachtig in do omgeving van het Juliana-plein Keven met verschuldigde achting te kennen, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het voorstel van Burgemeester eu Wethouders aan uw Colli ge tol aangaan van een ruiling van terr. inen aan hi t Jülianu-pleio met de N. V. Amersfoort-:che ltywiel- en AUtomobiel-Lbriek, voorheen D. H. Eysink". Wy zijn overtuigd, dut door het wegnemen van het plantsoen het amzien van bit Juliana plein en omgeving veel minder mooi zal worden, terwijl het zeker is, dut door het oprichten van fabrieksgi bou wen de welstand v.m de geheele omgeving zal ge schaad worden. Moge hit plantpoen op dit oogenblik de daarachter gelegen fabrieksgebouwen nog niet geheel aan het oog onttrekken, zo.dra de boomen en struiken grooter worden, zal zulkezonder twijfel het geval zijn. Ook zouden later indien door eene of andere omstandigheid de thans bestaande fabriek kwam te ve-rvnllen de opvolgende eigmaar der terreinon een nog onooglijker aanzien aan de omgeving kun nen geven. 't Welk doende, enz. Na een discussie vaiy bijna drie kwartier werd aangenomen het reeds meegedeelde voorstel van B. en W. mefl|/tegen 3 stemmendie van de heeren Jorissen, Hamers en Van Kalken. Tegen het voorstel spruken de heeren Van Kalken, Jorissen, Hamers en Plomp, er vóór de heeren Oostervecn, Van Esveld, Rijkens, Veis Heyn, Van Duinen en Wethouder Kam. De heer Plomp stelde ten slotte een amende ment voor, waarby wordt bepaald, dat de be bouwing moet gischieden binnen twee jaar en dat geen verandering mag plauls hebben zonder goedkeuring van B. en W.welk amendement werd overgenomen door B. en W. en z. h. st, aangenomen door den Raad.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2