Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Dan zullen kort ons vallen ook de donkere dagen, die ons wachten, omdat daar licht en vreugde is binnen ons. J. A. C. N. Yrodosldanken. Hetzij de Fransche staatsmanen financier Juks Rochozich al dan niet beeft aangesloten by de pacifisten, zy bezitten in hem een bij lange niet te versmaden helper door de nuchter-koele wjjze waarop by voortdurend met cijfers en getallen aantoont hoe, by den stand van zaken in de hedendaagsche maat schappij, een oorlog onrnogeiyk is geworden. Iu een artikel, door de «Correspondance- bi-tnensuello" aangehaald, deelt hy mede, hoe mueiljjk het reeds in 1870 was, het geld voor de defensie te vinden. Behalve voor de oorlogkosten moesten de sommen gevonden worden tot betaling der Stajtsscbuldcoupons, Toor de civiele en militaire pensioenen, voor de traktementen van ambtenaren, enz. De belastingen kwamen niet of moeilyk bin nen de particulieren, die zich verbonden hadden voor de leet ing van 750 millioen franc, weigerden aan hun verplichtingen té voldoen, zoodat Gambelta zich genoodzaakt zag, een buileulandscbe leening tesiuiten tegen de hooge rente van 8 pCt. En hoe zou het thans gaan Dc Begrootin gen zyn voortdurend gestegen zij bedragen thaus 750 millioen franc meerde uitgaven voor leger, vloot, koloniën, pust en ttdegraaf, openbare werken cu oüderwijs zyu eveneens hooger geworden. Waar in 1870 gemiddeld vyf millioen franc per dag toereikend was om het raderwerk van Staat te doen loopen, zullen daartoe thans ruim elf millioen per noodig zijn. Wat de Staatsinkomsten aangaat, is de toestaud niet minder ernst'g. De belastingen kunnen de vereischte summon eerst opbren gen bij nationale welvaart en overvloedig werk. Nijverheid, handel en industrie bloeien slechts in vredestijdgroote crises, in zonderheid oorlogen, vernietigen bijna alle takken van bedrijf dat heelt men in 1870 óok gezien. Zoo brachten gedurende den oor log de posteiyen 25 pOt. minder op. Frankryk verloor toen 220 millioen franc aan belas tingen en andere inkomstenheden zou dit verlies minstens een milliaid bedragen. De financieele moeilijkheden zouden dus, wanneer een Europe sehe oorlog uitbrak, ontzaglijk veel grootor zijn dan in 1870de werkloosheid zou reusachtige afmetingen aannemen; de algemeene tuïno zou onher stelbaar zyn. In dezeo nacht van zwarte ellende ziet Jules Roche gelukkig Óen lichtstraal. „Oorlog in Europa ware zolk een roekelooze, krank zinnige dwaasheid, dat wel geen Vorst of regeerder er meer toe zal overgaan". Doch als deze cijfers en feiten juist zijn, waarom dan blijven de groote Rijken tot do tanden gewapend en waagt geen enkel het, over te gaan tot ontwapening? Wat bet Pernament Hof van Arbitrage aan de wereld kost. De Haagsche corres pondent van de «Leeuw. Crt." schiylt: «The man in the streef', wiens geloof in de arbitrale beslechting van internafooale geschillen nog niet zoo wonder groot en krachtig is om dien berg-reus van domheid en vooroordeel te kut-mu verzetten, hei ft het naluuriyk it> de eerste plaats over wat hg noemt «de center quaesiie". De man weet r.iet wat 'n kanonschot kostmaar juist omdat hem dut blijkbaar onbekend is, kunnen de cijfers hem aangaande die geldquaestie iet-of-wat bekoelen. Ik ben er op uit gegaan om dienaang iande wat te weten te komen. Over het vorige jaar was een totaal bedrag van 28831.32 gulden, te verdeelen in 4.6 porties, waarvan Montenegro er maar éen voor zijn rekening kryg», of wel 60.57 gld. Het grootste aandeel, of k5 porties, ad f 1514.25 komt hoofdelijk ten laste van Duitscbland, Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkye, Vereenigde Stat n van Noord-Amerika, Japan en China. Dun volgen Nederland, België, Zwitseiland, Zwe den, R rmei.ië en Brazilië met 15 porties, of f908.55; Noorwegen, Denemarken en Portu gal met 10 porties, oi f 605.70Griekenland, Serv Bulgarye, Argentinië, Chili, Columbia, Peru en Mexico rot 5 porties, of f 302.85. Vervolgens komerjfjfte minderheden met 3 aandceleD, of f 181.7mBolivia, Cuba, Eqoador, Guatemala, Haiti, üuxomburg, Nicaragua, Paraguay, Panama, Perzië, Salvador, Stam, Uruguay en Venezuela. De Minister van Water staat heeft afgezien van het denkbeeld, uitbreiding te gevenaan de beperking der nachtvaart op de kanalen. Ingediend is de Mcmoiie van antwoord op bet afdeelingsversiag van dc Tweede Kamer nopens het wetsvoorstel tot wijziging van de Arbeidswet. Een aantal veranderingen is door de Regeering aangebracht in betoorspronkeiyko ontwerp tengevolge van opmerkingen, in de aldeelingen gemaakt. Sedert 1 M- i zijn alle apotheken hier ter 3tedo des Zondags van 7 uur 's ochtends tot middernacht gesloten op éon nn, die by toer beurt geopend blijft. Zooals mon weet, wordt op duidelyk zichtbare wyze aan do gesloten apotheken aangeduid, wolko apotheek dien dag geopend is. Bovendien wordt's Zaterdags to vo en door da plaatselyke bladen meege deeld, welke apotheek den volgenden dag geopend zal zyn. Dat de apothekers, die met hun bedie.iden een ze e r langon werkdag hebb >n, tut dezen maatregel overgingen, is wel door iedereen gebillykt. Menigeen wist trouwens, d.:t op den wekoiykschen rustdag de apotheker al heel weinig te doen heefteen hoogst enkele maal komt een kind im wat drop of peper munt en hoogst zelden slechts brengt men een recept; de collega, die de „beun"heef', kan dan ook thans de drukte best aan, t-:r- wyl hem op zijn beurt weer vier vrye Zon dagen wachten, waarop ook hij, even us ieder ander, eens naar buiten kan gaan. Doch niet alleen destadgenooten billykten dien maatregel, ook de collega's ou deassis- t°nten en de bpdienden in heel het land verheugden zich er over; Kampen volgde, Venloo en Roermond zouden 1 Januari bet goede voorbeeld overnemen, waarop het „Pharmaceutisch Weekblad" met groote iostemmiDg heeft gewezen. Evenwel he< ft delnspecteur, in de Provincie Utrecht belast met de handhaving der weite- lijke bepalingen op de ai tsenybereidkunde, geconstateerd, dat op Zondag 10 Juli de twee apotheken van de heeren lttmann en Van Wisselingb in overtr' ding waren van art. 3 dier wet, dat bepaal', dal de apotheek bij dag steeds toegaDkelyk moet zijn. Bij eerst genoemde kreeg hy, ondanks herhaald schellen, geen gehoor; bij Iaatsbedoelde was geen bevoegd persoon aanwezig. Proces-verbaal volgde; het geval was lui- dens de dagvaarding af te koopen met f400, de imximum-boetede ambteuaar van het Openbaar ministerie bij het Kantongerecht eischte tegen elk der beide hoeren éen gulden en gister veroordeelde de kantonrechter heu ieder tot éen gul len, subsidiair éen dag. W'-lliclit is de «vervolging" uitgelokt om wijziging te verkrijgen van de bepaling in de wo', die werkelijk niet meer is van dezen lyd en dip, als de college's even eendrachtig willen als de Amersfoortsohe apothekers too:> den, zonder bezwaar voor wien ook geruft buiten werking kan gesteld. Wat wel te hopen zou zijn. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de apothekers niet zullen berusten in dit vonnis. Aan brigadier W. Jongepier, van de Rijks- veldwacht, is verlof verleend tot het aan nemen en eu dragen van de gouden medaille der Belgische Leopolds-orde. D.°. G. W. C. Vunderink staat weder op het drietal bij de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem. A. van Keulen zal aanstaanden Zaterdag den dag mogen herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma Wolter Dros, Er bestaan plannen om einde September 1911 groote mauoeuvres te houden in de Betuwe. Hot 'verluidt, dat de troppen uit Noord- Brabant zullen optrekken en zouden bestaan uit 6 regimenten infanterie, 2 regimenten huzaren en 2 regimenten veld-artillerie. Dat zou duiden op de 2e en de 3e divisie. Naar aanleiding van de nieuwe bepalingen omtrent het huwen der onderofficieren, heelt het Hoofdbestuur van «Ons Belang", de ver- eeniging van actief dienende onderofficieren der Neiierlaodscheu landmacht, zich meteen verzoekschrift tot den Minister van Oorlog gewend. Na mededeeling, dat het niet diep leed wezen van die bepalingen heeft kennis ge nomen en een uiteenzetting der vele grieven, komt het met het verzoek, aan de bepalingen een nieuw punt toe te voegen, inhoudende, dat aile onderofficieren, thans ongehuwd, die volgens de lot dusver geldende bepalingen aanspraak hadden op vergunning tot het aangaan van een huwelyk of die bedoelde aanspraak zouden hebben verkregen zomira zy zes jaren dienst als onderofficier hadden verricht, bet recht of het vooruiizicht op dat recht behouden, alsmede op de daaraan ver bonden voorrechten. Eerlijk gezeg-l, hebben we er vreemd van opgekeken en er erg tegen opgezien, dal de eerste avond der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond nu juist op een Zondag moest worden gehouden, voor zoo heel velen toch den eenigen avond der week, welken zij in den buis lijkeD kring eens on gestoord kunuen blyveo. Dóch in éen adem zij hieraan toegevoegd, dat we den gang naar „Araicilu" niet heb ben berouwd. Ds. Uooykaas, die in do „N. Rolt. Crt." een reeks feuilletons heeft geopend, welke lot titel hebben„Enkele weken in de mor genlanden", heeft een door heel mooie licht beelden verduidelijkte zeer aangename cau- sorio gehouden over zijn reis in het Heiligo land, in Mairt en April dezes jaar gedaan, waarvoor hy zyn Paasch-vacantio van ach teren en van voren wat verlengde. Hy had behoefte, hel eoiBt aan zijn stad- genooten te verhalen van hetgeen hemzelf zooveel b langstelling heeft ingeboezemd op zijn reis naar Palestina, dat voor velen is iets iiiet-stoffi lijks, iels uit het Rijk der ver beelding en d s genstcs en dan inderdaad ook gedeeltelijk een land dor verbeelding blijkt te wezen. Het heeft geen monumenten van oude dagen, zooals Griekenland en Rome; maar toch meer dan te Athene en te llome is het oude er gebleven, in gewoonten, iu werk tuigen, in vol keersmiddelen, enz. Vooral de taal, het Arabisch, maakt het reizen moeilyk, terwijl ook de verkeersmid delen, ondanks het zeer grooto bezoek van pelgrims van alle nationaliteiten en elk ge loof, nog zeer primitief zyn. Van de drie havens, Jaffa, Beiroet en Sidon, gaat men per Irein het binnenland iudoch vandaar reist men te paard, soms ook op een ezelvoetreizen, zyn nagenoeg uitgesloten. Na 4»/2 dag stoomens bereikte spr., die per boot van Marseille vertrok, Jaffa waar hy het geluk had, onmiddellijk per bark door de riffen en aan wal gebracht te wor den. Zeer mooie en byzouder goed gepro jecteerde photo's werden nu vertoond van Jtayafas, Beiroet, het klooster op den Karmel een hoogst primitieve wynfabriek, waar de druiven Dog met de voeten wordeD getreden de zoogenaamde Koningsgraven met een rol lenden steeneen nog gebruikt wordende voor-historische ploeg met een kameel en een os bespannenverschillende kiekjes in boomloos Palestina, dat door het olijiboomen- fonds w« 1 een minder dronge en daardoor minder onaangename toekomst te gemoet gaatde krypte onder de Geboortekerk te Bethlehemde herberg waar de Barmhar tige Samaritaan zou hebben vertoefdde Jordaande Doode zee met haar ontzaglijk zwaar en zeer zout waterde kerk van Johannes den Dooper; de Mat ia-bron te Naza reth, en het meer van Tiberias. Na de pauze, die goed 10 uur aanving, werden nog photo's vertoond van Jeruzalem de via dolorosa, waarby het ecce homo danig word verstoord door een vlieg, die in de projectie-lantaarn was verdwaald de straten met trippen, waardoor, evenmin als in oud- Venetië, te Jeruzalem een voei tuig in de strate wordt gezien de Jaffa-poort eu die van deo Olijfberg; het dal van Josafat met het zoo genaamde grat van Absulonde hof van G 'ihsemane, die een gansch geweldigen in druk maakt; de voetwassching de dom van den rots, gebouwd op de plaats, waar de tempel van Salomo zou hebben gestaan fragmenten van den Salomonischen tempel en ten slotte de Klaagmuur alles toege licht door het reisverhaal. Eerst om-dreeks kwart voor elven ging het vrij talryk auditorium, echter een gansch ander dan deze avonden pleegt te bezoeken, huiswaarts, dankbaar voor het vele schoons dat het gezien, voor het verhevene en toch zeor eenvoudig meegedeelde, dat het gehoord had. De plaatselyke afdeeliug van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde houdt hier Vrijdagochtend een ledenvergade ring, onder meer om te voo- zien in periodieke vacatures in het B's'uur. Zeer vermoedelijk komt de beroemde lieder-zangeres Juila Gulp hier half Decem ber een concert geven. Als dit uu maar niet te kort volgt na het Toonkunst-concert van 13 December. De korfbalclub A. V. O. G. werd hier Zondag op eigen terrein geslagen doorS. D.O., uit Utrecht, met 4—7. Tot de rust had zij de leiding mei 4—2. De vo'-tbalclub Quick, die met een onvol ledig elftal naar Nijmegen ging, werd daar door de N. F. C. geklopt m t 0—5. De rust ging in met 0—4. H. V. C. hield er Zondag «Het vijfde" onder met 70. De rust ging in met 50. Dat het geluk de wereld nog niet uit is, heeft Zondag een jeugdig stadgenoot ervaren. Tegen 9 uur 's ochtends ging hij naar zijn aanstaande, die elders woout. in een der zakken van zijn demi had hij eenige siera den, welke baar toebehoorden en die hij hier had laten repareeren, een waarde van een f40 vertegenwoordigend, ia een wit papier gepakt. Het zonooije scheen wat warm op den Stationsweg en daarom trok hy zijn demi uit en nam die over den arm. Eerst toen hij bij zyn aanstaande kwam, bemerkte hij, dat hy het pakje verloren had; wel her innerde hij zich, iets te hel ban hooren vallen. Met den laatsten trein kwam hij hier terug. Elk wit papiertje op Stationsplein ei. Stationsweg werd bekekentelkens meer groeide de zekerheid, dat op de druk begane wegen het pakje reeds zou zyn opg raapt. En zie, juist toen hy tegen een vriend zeide, dat hij 't opgaf en naar de politic wilde gaan om aangifte te doen, zag hij weer eon papiertje. Woor bukte hy on 't verlorene was terug gevonden. Zou'u buf. ii'. Een aulo van hier, die Zondag »it ApeU doorn terugkeerde, vloog Zondagochtend <,p het kruispunt bij Apeldoorn van den grint weg naar Deventer en den straatweg nnarZir. fen tegen een ui» Deventer komemie auto op. Door de botsing, die niet meer te voon komen was en ontstond door het niet-geven van een signaal door den bestuurder der auto uit Deventer, kwam de Araersfoortsche auto tegen een boom te land, waardoor het voor.-te gedeelte zwaar beschadigd en een der in- zittende dames aan het hoofd gekwetst werd. De twee andere dames, een heer en de bc- s'uurder kwamen vry met den schrik, terwijl do auto uit Deventer slechts licht beschadigd werd. Een schooljonger', die ondanks de ernstige waarschuwiug namens hét Hoofd zijner school gegeven, zich niet ontzag op een pas geschil- derde deur een zoogenaamde kermiskoek té krassen, is door de politie meegeno.nen. Dat het toch een les zij voor anderen; want de .politie-, het waarschuwen moe, 2a| overbidde'ijk een eind maken aan dergelijke straatschenderij. Drie onzer grootste vijan len ondeugd, gebrek en verveling, gaan op de vlucht voor den arbeid. TTlt dsn omtrek. De heer E. L. barou Van Hardenbroek van Ammerstol, thans Burgemeester van Rijs wijk, benoemd Kamerheer van H. M. de Ko ningin, zal zich begin Mei metterwoon vestigen op «Peking" te Baarn. Het eeuwenoude St. Anna-gild houdt heden en morgen teordag te Baarn. Ds. B. van der Werff, te Harlingen, heeft bedankt yoor het beroep naar de Gerefor meerde gemeente te Bunschoten. De welbekende Ruode baan" te Hoeve laken zal nu weldra tot de geschiedenis behooren, daar thai s 4 van de 6 vertrekken waaruit dit oude gebouw beslaat'en die in den regel werden bewoond door oude. behoef tige lieden, onbewoonbaar zijn verklaard en het fort, zooals 't gebouw in de wandeling heet, wel spoedig zal worden afgebroken. De schilder Willem Maris is gister in den ouderdom van even 66 jaar te 's-Gravenhage overleden. In de „Vragen van den Dag", van October, komt het volgende interessante stukje voor: Onder den naam „Woordbliudheid", het eerst door de EDgelschen toegepast, verstaat inencen ziekte, die ontstaat door de gebrekkige ontwik keling van dat gedeelte der hersenen, hetwelk de indrukken der woorden ontvangt. Het ia toch bekend, dat in de hersenen voor iedere soort geestelijke werkzaumheid een afzonder lijk centrum bestaat. Als nu iemand, trotB groote moeite, zijn leven lang niet in staat is, zijn moedertaal nauwkeurig te schrijven, eu nog minder een vreemde taal, dan moet men aan nemen, dat dit bij overigens goed ontwikkelde menschen is toe te schrijven aan een gebrek van dat deeltje der hersenen, hetwelk de woord beelden ont angt en bewaart. Dat het aantnl van- dergelijke mrnschen niet zeer klein is, blijkt hieruit, dat de schoolartsen te Londen op elke 2000 kinderen éen geval van woordblindheid vonden. Met welke moeilijkheden woordblinde men schen te kampen hebben, wordt daardoor be wezen, dat jongelingen, wien het trots alle moeite niet gelukte, goed hun moedertinl te schrijven en te lezen, en die daardoor niet boven do lagere klassen eener school konden komen, toch in andeae opzichten wetenschappelijken arbeid wisten te volbrongen, die getuigde van zelfs zeer goeden geestelijken aanleg. In eigen notten gevangen. Te Bareveld, op de grens van Wildervank (Gron.) is «en ka zerne gebouwd voor de maretfchaussée. Hst Ryk heeft het gebouw goedgekeurd en overge nomen, maar de Bouwverordening heeft met de Woningwet óok wut te zeggen en deze heeft het afgekeurd. Men is er thans in geslaagd uit Clifden (Ier land) en Glace Bay (Canada) draadloos berich ten over .'e seinen naar Buenos Ayres. Marconi ontving zelf de telegrammen, terwijl hij in dG laatste plaats vertoefde. Verkoudheden. De meeste verkoudheden ontstaan nit onvoldoende beschutting van den rug. De mensch moet de natuur bestudeerenen haar volgen. Bij alle dieren vindt men ter be schutting van den rug een bijzonder dikke ont wikkeling van het vel, dat op de andere lichnaros- deelen lichter en dunner wordt, üra een Pa|ird tegen koude te vrijwaren, is bedekking van den rug voldoende. De vrouwen, die sjaals dragen en ze op do borst over elkander leggen, moesten het omge keerde doen en de sjaals dubbel over den rug slaan, om die tusschende schouderbladen te be dekken. We hebben zoo voor en na verschilleed® wereldhulptalen zien geboren worden uit de bo*

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2