Donderdag 3 November 1910. No. 7888. 60e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Vei-schijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aoonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olYicieële- en onteigenings- aayertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25, elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenais afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS"; der KONINGIN in d« Pro vincie UTRECHT maakt bekend, dat bet verkeer met rjj- en voertui gen lange den weg over den Zuid westelijken dijk van het Merwedekauaal te Utrecht tuaschen den Ryke Grooten weg van Utrecht naar Leiden enden Groenendijk sal zijn gestremd van Donderdag 3 .0Te,™ 3910. des voormiddaga te 6 uur, tot uiterlijk Donderdag 17 November 1910, des namid dags te 6 uur. Utrecht, 81 October 1910. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. LANDWEER. Onderzoek van verlofgangers. f BUItGEMEESTER:en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT maken bekend lo. dat het onderzoek der verlofgangers van de Landweer zal plaats hebben op Maandag 21 Novem ber a.s., dea voormiddags negen uur, te Amersfoort in do Infanterie-kazerne no. 3, voor de verlofgangers derLandwesrlichtiDgl904en de verlofgangers die in 1910 Diet onder de wapenen zijn gaweeetdea voor- midd rb te half elf uur, de verlofgangers der Land weerlichting 1907; des namiddags te twee uur, de verlofgangers der Landweerliohtiug 1910; 2o. dat aan het onderzoek in dit jaar niet wordt deelgenomen door verlofgangers, die in den loop dezes jaars overeenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest; So. dat dienstplichtigen, die krachtens art. 15 der wet van den werkeljjken dienst zijn ontheven, gedurende den tyd, dat zy in het genotjzyn van de ontbeffiug, niet aan het onderzoek ziju onderworpen 4o. dat dienstplichtigen, die eeue vrijwillige ver- lintenia krachtens artikel 9, 2de lid, der wet hebben aangegaan bij het regiment Genietroepen, met be stemming voor de exploitatiecotupagoie der spoor- wegafdeeling van dat regiment, tijdens den duur dier verbintenis van de verplichting tot het bijwonen vau het onderzoek zijn vrijgesteld 5o. dat eindelijk niet aan het onderzoek deel nemen verlofgangers, die bet onderzoek niet behoeven by te wonen, als behoorende tot de categorieën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid, der wetverlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebbrn ver kregen van de verplichting tot bet bywouen van het onderzoek (artikel 27 der wet); verlofgangers, die by de toestemming tot bet aangaau van eeue verbiutenis voor de buitenlandache zei v .art vrij stelling hebben verkregen van de verplichting tut het bywonen van bet onderzoek (aitikel 29 der wet). Voorts worden belanghebbenden uitdrukkelijk gewezen op de artikel, n 21 en 31, lete en 2de lid, der Landweerwet, luidende als vo gt: Art. 21. HetCrimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te land9 zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen beviudt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele land weerpertioneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zjjn lo. zoolang het zich in werkelyken dienst by eene afdeeling van de landweer of Dij een der korpsen vau bet leger bevindt 2o. gedurende den tyd dien het in in artikel 29 bedoeld onderzoek duurt So. in het algemeen wanneer het in uniform is gekleed. Art. 81. De verlofganger van de Landweer ver schijnt by bet onderzoek gekleed in de uniform en voorzien van de wapenen, het ledergoed eu de kleediug- en uitrus tingstukken, bem bij zijn vertrek met verlof medegegeven of hem later uitge reikt, van zyn zakboekje en van zijn verlofpas. Zijn hem reglemeuteu of dienst voorschriften uitgereikt, dan verschijnt hy ook daarvan voorzien by het onderzoek. Het nïet-onivangen vau eene persoonlijke oproe ping onthelt niet van de verplichting tot deelne ming aan het onderzoek. Indien ziekte de opkomst moebt verhinderen, moet men ter Gemeente-secretarie eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring overleggen. Deze verkla ring kan ongezegeld zyn. Amersfoort, 3 November 1910. De Burgem .iter, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Voor den Doopsgezinden kring hoopt voor le gaan ds. P. Oosterbaau, uit Hilversum. In de Remonstruntschn kerk wordt om half tien weer een godsdienstoefening ge houden voor jongelieden van 9 tot 16 jaar, en om elf uur de gewone dienst, beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. Het aandeel door de Provincie Utrecht te leveren voor de lichting 1911 der Nationale militie zal bedragen 843 man, van welke ter volledige oefening 593. Er zijn 2653 dienstplichtigen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in October ingelegd bij de Rijks-Postspaar bank f38 953.66 en daaruit teruggevraagd f4318.73. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15 782. Uit den regenmeter werd in October na slechts vijf regendagen afgetapt 20 m. M. neerslag. De Amersfoortsche tram heeft niet weinig te lijden gehad van dat mooie weer. Op de heelefc lijn achteruitgang. Zij vervoerde 10 081 passagiers, of 985 minder dan iu Wijnmaand 1910; ontving uit het vervoer f505.35, of f45,80 minder; de totale opbrengst was f601.62, ui f8.13 minder; en de ontvangst per dagkilometer f 10.78, of 14 cent minder. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan prof. dr. H. A. van Bakel, uit Amsterdam. n Dins- Twee zaken in de Raadsvergadering dag waren anders dan anders. Op de eerste plaats «tonden de groene tafels niet meer in hoefijzer vorm, zal het Dagelijksch Bestuur niet langer tegenover de publieke tribune, doch loodrecht daarop, dus tegenover den hoofd ingang der Raadzaal, terwijl de tafels waaraan de Raadsleden plaats nemen op drie rijen schuin daarvoor waren geplaatst. Op de tweede plaats ia de ongewoon lange agenda afgehandeld in' even twee en een half uur; en nog wel was een voorzetting der ver gadering den volgen len dag in uitzicht gesteld. Deze vlugge behandeling kon vooral ook bier door geschieden, dat reids heel veel werd be sproken in de afdeelings-vergaderingen. De hoofdzaak van het in openbare vergadering gesprokene voigehier. Birkhovèn. De heer Van Esveld: Ik kan mij heel goed vereenigen met hel voorstel. Meer en meer blijkt, dut Birkhoven een goeden naam begint te krijgen. Evenwel heb ik een kleine opmerking. Da balklaag van het geheele perceel zal volgens de teekening niet op éeu hoogte komen, zoodat men van de bovenachterkamers een paar treden zal afmoeten. Om dit euvel te voorkomen, stel ik voor [500 meer uit te trekken om ook deze verbetering le kunnen aanbrengen. De heer Van Duinen: Op deeersleplaats zou ik willen herinneren, dut, toen besloten werd tot verbouw van bet hoerenhuis op Birkhoven, ik al dadelyk heb sangedrougen op aanstonds grondige verbetering. Al heel kort nadat het huis in gebruik werd genomen als hotel-pension is ons gebleken, dat uitbreiding reeds weer noodig was. Ik heb toen gesproken over een chalet-stelsel ik beb dat inmiddels onderzocht en meen thans, dat onze Hollaudsche natie dat niet wensebt en ben dan ook ten deze geheel veranderd van opinie. Ik kun mij uitstekend vereenigen met het voorstel-Van Esveld. De beer Hamers: Ik juich het geheele voor stel ten zeerste toe, doch zal over hetgeen de heer Van Esveld thans voorstelt gaarne het advies van B. en VV. hooren. De Voorzitter: Het denkbeeld van den heer Van Esveld verdient zeker aanbeveling. B. en W. nemen het gaarne over. Ik breng den heer Van Esveld hulde voor zijn voorstel. De heer Veis Heyn De heer Van Esveld gaf aan f500. Is dit wel voldoende? De Voorzitter: De Gemeente-architect heeft meegedeeld dat dit bedrag niet zal worden overschreden voor deze wijziging. De heer Kroes: Ik wilde evenzeer f500 niet als fixum nemen. Juist in het belang der bovenkamers moet deze verbetering aangebracht, opdat zij niet minderwaardig zullen schijnen; al zou or f1000 mee gemoeid zijn, zou ik dit bedrag nog willen toestaun. Ik zou geen prijs noemen. De Voorzitter: Wenscht iemand hoofde lijke Btemming? Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. Het voorstel strekt om in de beneden verdie- Eing een zaal te maken van 18 bij 6.50 M., met ehoud van de koffiekamer, terwijl het aantal waranda's belangrijk zal worden uitgebreidin 't geheel zuller 22 logeerkamers worden inge richt, terwijl tevens de noodige ruimte wordt verkregen voor twee badkamers en een linnen kamer. Verder wordt een stal gebouwd voor 20 paarden en wordt de bergruimte voor rijtuigen en auto's belangrijk vergroot. De kosten worden geraamd op 17 500. De pacht met de N. V. „Phoenix-brouwerij" werd verlengd tot 31 Decem ber 1915, met zes optie-jarenzij betaalt pCt. der verbouwing8kosten benevens f 600 huur per jaar. Salaris-regeling. De heer Gerritsen: In het algemeen kan ik mij zeer goed vereenigen met dit voorstel echter niet voorzoov^r het betreft de drie kler ken van de gasfabrèek. Voor deze drie ambte naren worden de dienstjaren niet in rekening gebracht. Het is moeilijk, hier thans een voorstel te doen, doch ik hoop, dat B. en W. hun salaris in overeenstemming zal brengen met dat van de ambtenaren ter Secretarie en dit zullen in dienen in een volgende vergadering. De Voorzitter: B. en W. zullen het overwegen. De heer J o r i s s e n Is het voorstel van de gasfabriek gedaan op voordracht van den Direc teur dier fabriek? Het gerucht loopt, dat het niet van hem afkomstig is. De Voorzitter; Ja. De heer G e r r i t s e n Ik kan zeer goed begrijpen, dut B. en W. zóó hun voorstel hebben ingericht en zonder meer f350 meer vroegen voor de fabriek. De heer Kam, Wethouder van Open bare werken: De regeling is in overeen stemming met de Gas-commissie. Het gaat hier vooral om de drie klerken, die echter ook deelen in de periodieke verhooging. De heer Gerritsen: Dat is juist, doch daardoor is hun salaris nog niet in overeen stemming met dat van andere Gemeente-ambte naren omdat bij hen niet in rekening zijn gebracht de dienstjaren in Gemeentedienst. De heer Plomp: Ik mem, dat de heer Gerritsen zich vergist. Voor deze nieuwe regeling zijn alle Gemeente-ambtenaren getarifieerd en men heeft gemeend, dat de eischen voor deze ambtenaren bij de gasfabriek niet zoo hoog behoefden gesteld als voor die bij andere takken van dienst. Het voorstel van B. en W. wordt ongewijzigd aangenomen met algemeene stemmen. Handelsschool. B. en W., gehoord den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs in het bijzonder belast met het toezicht op het Handelsonderwijs, stelden den Raad voor, de Handelsschool niet te doen exploiteeren door de Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken doch haar van gemeentewege te stichten en te exploiteeren. In hun voorstel om in beginsel te besluiten tot oprichting der school, schreven zij, onder meer„In beginsel achten wij het beter, dat een dergelijke school een gemeentelijke zij. Het voortbestaan der school in verzekerd, terwijl ook met inachtneming ian de noodige zuinig heidde Gemeente in den regel een dergelijke school meer onbekrompen kan exploiteeren uan oen Vereeniging, die doorgaans met vele finan- cieele moeilijkhedeu te kampen heeft. Ook schijnt het ons toe, dat een gemeentelijke school gemakkelijker goede leerkrachten zal kunnen trekken dan een Vereeniging, wier be staan toch aliijd min of meer onzeker is" O >k dit voorstel werd behandeld in de af- deelingen. Enkele leden der eerste afdeeling achtten ver daging der plannen noodig, terwijl andere di recte voorziening wen6chten, mits de zaak da delijk flink werd aangepakt. Een conclusie van die afdeeling vinden we niet. De tweede afdeeling vereenigde zich vrij al gemeen met het voorstel van B. en W. Enkele harer leden meenden nochtans, dat het beter zou zijn, de exploitatie, althans in den aanvang, over le laten aan de Vereeniging. Gaat het goed, zoo zegt het verslag, dan kan later aan de Ver eeniging worden gevraagd, haar rechten over te dragen op de Gemeente. Slaagt de school niet, dan kan de Vereeniging haar opheflen, terwijl een gemeentelijke school niet kan worden op geheven bovendien kan een Vereeniging op eenvoudigen voet beginnen, bijvoorbeeld in eenige huurhuizen, terwijl aan de Gemeente dadelijk hoogere eischen worden gesteld. Kort vóór de vergadering werd ingediend de in het vorige nummer in haar geheel opgeno men motie, strekkende om in de huidige omstan- dighedeu, althans voorloopig, de voorkeur te geven aan een particuliere exploitatie. De heer R ij k e n aDeze motie is van zeer ingrijpenden aard; zij vraagt beslissing tusachen gemoentelijke- of particuliere exploitatie. Er is niet voldoende tijd om hierover te beslissen. Ik ben wellicht in gunstiger .conditie dan andere Raadsleden, doch kreeg pas Maandagochtend 11 uur lacht van deze motie. Ik zou gaarne mijn licht elders opsteken en verzoek dan ook uitstel der behandehng.tot een volgende vergadering, die, naar ik hoop, spoedig zal worden belegd. De Voorzitter: Aan uitstel is eenig be zwaar verbonden met het oog op het subsidie der Provincie, waarmee hetreeds toegestane Rijks-subsidie van f5000 samenhangt. De heer Rij kens: De motie komt hier vrij rauwelijks tusschen. De subsidiën behoeven geen gevaar te loopen als er maar Bpoedig nogmaals wordt vergaderd. De heer Hamers: Ik behoor tot degenen2 die in ongunstige conditie zijn in zooverre zij eerst beden kennis konden nemen van de'motie. De Staten vergaderen pas einde November. Het kan dus nog. De heer Van Esveld: De Vereeniging wenscht geon vorder uitstel. Reeds in de afdeelings-vergaderingen is het plan geopperd, de exploitatie der school over te laten aan de Vereenigingde heeren zyn dus niet geheel onvoorbereid en hadden even veel tijd om over de zaak te denken als wij, de voor stellers der motie. Onze gedaebtengang was deze: waaruit blijkt de behoefte aan een Handelsschool bier ter stedein welke richting zal het onderwijs worden gegevenzullen er genoeg leerlingen komen om een exploitatie door de Gemeeente te rechtvaardigen. Op die vragen is geen afdoend antwoord ge geven de gevoelens loopen zeer uiteen, zelfs onder de handelslieden aie tevens lid van den Raad zijn, en ook B. en W. zyn niet zoo heel zeker op dit punt. Ik acht het onverantwoordelijk, onder deze omstnndigheden een Gemeentelijke school op te richten en acht dit ook onnoodig. Immers er is een Vereeniging, die zelfs een aanzienlijk Rijks-subsidie ontving, en by wie de zaak in goede handen is. De Voorzitter: Mag ik opmerken, dat thans aan de orde is het voorstel-Rijkens I)e heer Plomp: De heer Van Esveld beeft gelijk. De heer Rijkens pleit uitstel en motiveert ditde heer Van Esveld wil niet uitstellen en motiveert dit óok, zij 't wat wijdloopiger. De Voorzitter: Ik meen toch, dat op dit oogenblik bet vorrstel-Rijkens den voorrang heeftwordt dit verworpen, dan komt het voor stel-Van Esveld aan de orde. De beer Van Esveld: Ik verdedig slechts ons voorstel om de beslissing niet uit te stellen. De zaak is in goede handen bij de Vereeni ging, die de school tot bloei zal kunnen brengen, terwijl zij naar mijn meening onder Gemeente- exploitatie een kwijnend beslaan zal lijden. Iets anders is een flink Gemeente-subsidie) zooals dat is gegeven aan Ambachtsschool Industrieschool. Ik zou zelfs wenschen, dat in deze zitting daartoe werd besloten. De heer Veis Heyn: lk ben een der onder teekenaren van de motie, maar gevoel toch, dat wij aan de bezwaren van de beeren Hamers en Rijkens een gewillig oor moeten verleenen. Pro vinciale Staten vergaderen eerst 29 November er is dus tijd genoeg om nog eens bijeen te komen. Ik heb dan ook geen overwegend be zwaar om uitstel te verleenen, mitszóo, dat de subsidiën geen gevaar loopeD. De beer Van Duinen: De heer Van Esvtld zegt, dat uitstel niet noodig is, want, dat in de afdeelingen de zaak is besprokeudit moet zijnin de tweede afdeeling. Ik ben zeer vóór het voorstel-Rijkens, opdat ook de le afdeeling tjjd krijge. De heer Kroes: lk ben óok voor uitstel, te meer na hetgeen ik hoorde vau den heer Van Esveld over verdeeldheid van meeningen. De heer Van Esveld: De heer Kroes zeide, dat ik sprak over verdeeldheidja, er is ver deeldheid onder de Raadsleden. Het voorstel-Rijkens wordt nu aangenomen met op éen na algemeene stemmen die van den heer Van Esveld.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1