Het voorstel van B. en W. wordt dus ver daagd op korten termijn. Schoolgeldheffing en leerplan scholen le soort. De heer Gerritsen: Het antwoord van B. en W. heeft mij niet bevredigd. (B. en W. schreven, dat van hen geen voorstel is te wach ten tot progressieve schoolgeldheffing.) In mijn afdeeling.de tweede, is deze progressie uitvoerig besproken en betoogd, dat het school geld der scholen le soort voor een groot aantal inkomens veel te hoog is. Aan B. en W. werd gevraagd een aparte school 2e soort in te stellen voor hen die er om vroegen en waar dezen kunnen opgeleid voor Hoogero Burgerschool of Gymnasium. In hun antwoord zijn B. en W. uitgegaan van het verkeerde denkbeeld, dat de kinderen zoo goed als alle het Handels-onderwijs zullen volgen. Het zou een uitzondering wezen als de beroeps- Wethouder Celosse: Ik ben het eens met den heer Gerritsen, dat het gewenscht zou wezen, alle kinderen uit alle scholen tot éen school toe te latondoch dit kan nu eenmaal niet. De heer R ij k e n s Daartegen moet ik pro testeeren. Wanneer de kinderen uit de meer gegoede standen reeds op school omgang krij gen met d e uit de minder gegoede dan zullen ze meer verdraagzaamheid leeren. Ik wil Je wel vragen of B. en W. voortaan een dergelijk gemotiveerd adres als dat van do oudera om progressieve schoolgeldheffing óok wil len doen drukken en aan de Raadsleden, toezenden. De Voorzitter: Met uw verlangen zal rekening worden gehouden. Het voorstel van B. en V/. wordt aangenomen z. h. st. Volkszangonderwijs. De heer Van Esveld: Ik meen, dat B. W. wat al te veel vasthouden aan het begrip keuze reedsop zóo jeugdigen leeftijd werd gedaan. subsidie en ben het niet met hen eens, dat het ICUMICCUCU(I «JU JCUKUIgOU JCO.J.. Immers voor alle openbare betrekkingen wordt geëischt een diploma Hoogere Burgerschool. Ik zal me niet verzetten tegen de stichting eener Handelsschool, óok omdat de autoriteiten die wenschen. .Doch progressieve schoolgeldheffi"g blijf ik echter nog meer noodzakelijk achten. Wil de Rnad die niet, dan moet een nieuwe school 2e soort geopend, want de huidige is reeds te klein. Ik weet, dat B. en W. overstelpt zijn met werk, maar toch verzoek ik hun de quaestie dezer progressie alsnog ter hand te nemen. De lieer R ij k e n sIn de vergadering der le afdeeling sprak ik eveneens voor progressie. Tot mijn verwondering vond ik daarover niets in het antwoord van B. en W. Ik acht progres sieve schoolgeldheffing een daad van sociale rechtvaardigheid, waarover ik gaarne de meening van dan Raad zou willen kennen en stel daar om voor de volgende motie, weike ik gaarne in een der volgende zittingen aan de orde gesteld zou zien De Raad, van oordeel, dat bet wenschelijk is, n deze Gemeente een progressieve schoolgeld heffing in te voeren, noodigt B. en W. uit, hier toe voorstellen te doen. De heer Jorissen: Zullen B. en W hun pne-advie8 op deze motie uitbrengen De Voorzitter: In een volgende verga dering. De heer Celosse, Wethouder vanOnder- w ij 8Over het voor en het tegen eener zoo danige progressie zullen we thans niet verder kunnen gaan. De heer Gerritsen wenscht het schoolgeld voor de scholen le soort te verlagen. In hun antwoord hebben B. en W. als bun meening uitgesproken, dat zij in het door de afdeelingen besprokene geen aanleiding vinden om terug te komen op hun meening, dat het onveranderd moet blijven. De heer Gerritsen zegt, dat de kinderen om een openbaar ambt te kunnen bekleeden, een diploma Hoogere Burgerschool moeten hebbeo. De scholen le soort leiden op voor Hoogere Burgerschool of Gymnasium het schoolgeld is f40, voor de Hoogere Burgerschool f60, voor het Gymnasium f100, ongerekeud de boeken. Als f40 te veel is, dan is een schoolgeld van f60 of f100 dat zeker nog meer. Van B. en W. is dan ook geen voorstel tot verlaging vun schoolgeld te wachten. Wat aangaat de school 2e soort, daarvan is juist ingekomen een rapport van den heer Van den Hooff, dat echter door B. en W. nog niet is bestudeerd. Voor de Handelsschool is (le school 2e soort wel de aangewezen opleidingsweg, óok omdat het niet noodig is, dat de leerlingen der Han delsschool reeds gevorderd zijn in het Franech, enz. Anderen echter willen wel Franschwelnu dit is nader le onderzoeken. De heer Gerritsen: Ik heb al gezegd, dat Amersfoort geen handelsstad is. De kinderen zullen bij hooge uitzondering de Handelsschool bezoeken, doch als regel naar Hoogere Burger school of Gymtiusium gaan. Het rekest om schoolgeld-vermindering is uit den middenstand; van traktementjes van f1000 tot f2000 is zulk hoog Bchoolgeld dan ook niet te betalen. Men mag niet als argument gebruiken „stuur de kinderen dan maar naar de Handelsschool", want voor alle openbare ambten wordt gevraagd een diploma Hoogere Burgerschool of Gymna sium. Een kind moet algemeene ontwikkeling hebben en daartoe is noodig een school 2e soort met wat Fransch. Ik geef toe, dat velen last hebben met het schoolgeld voor Hoogere Burgerschool of Gym nasium te vinden, doch ik hoop, dat B. en W. zich zóo sociaal zullen gevoelen, dat zy ook voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium progrest-ief schoolgeld voorstellen. Ik acht dit een zeer goede daad, in het belang van den middenstand. Wethouder Celosse: De heer Gerritsen legde mij in den mond: „stuur de kinderen dan maar nuar de Handelsschool". Ik heb dit niet gezegd. Ik merk op, dat aan de school 2e soort is verbonden een vervolgklasse, voor de Normaal school. Zullen de kinderen voldoende vorderingen maken om in twee jaar Fransch te leeren Is bovendien Fransch wel de meest geschikte taal, dan wel is het beter Duitsch of Engelsoh te doen onderwijzen? Dat moet alles nog over wogen, evenals de wensch van den heer Gerritsen on; hot schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool en bet Gymnasium te verlagen. De heer Gerritsen: Ik stel me voor, dat de school 2e soort even goed moet zijn als de scholen voor onze kindertjes. Do kinderen uit den middenstand staan al zooveel ton achter. Als progressief schoolgeld wordt ingevoerd, kunnen de kinderen uit den middenstand en van het volk óok profiteeren van voortgezet onderwijs. Ik sieun dan ook krachtig het voorstel-Rij- kens om te komen tot progressie. streven der plaatselijke ufdeeling van Toonkuust slechts „in verwijderde mate" in verband staat met de huishouding der Gemeente. Zangonderwijs is verplichtend gesteld in de volksschool, die echter niet kan geven wat het volk toekomt. Toonkunst heeft dit reeds jaren ingezien en wil thans overnemen een deel van de taak der Gemeente. In de tekstboekjes der openbare volksuitvoe ringen vindeD we een keur van liederen, welke wekken tot liefde voor Vorstenhuis en vaderland, voorwaar een groot Gemeente-belang. Ook de oudera worden door deze uitvoeringen moreel opgeheven. Het onderwijs zal slaan onder toe zicht van een eminent man als de heer Petri bet resultaat zal dus zijn goed en groot. Ik stel dan ook voor, de gevraagde f350 te verleenen en niet f200, gelijk B. en W. voor stalen. B. en W. zeggen, dat een proefjaar hen niet aanlokt. Dit ben ik met hen eens; subsidie voor éen jaar geeft geen enkel resultaat. Maar overigens acht ik geen geld zóo nuttig besteed als voor dit doel. De beer Plomp- Toonkunst wil kosteloos zangonderwijs verstrekken aan alle kinderen van alle gezindten van 6 tot 12 jaar. Toonkunstzelf heeft te beschikken over f 150 en vraagt nu de ontbrekende f350 aan de Gemeente. B. en \V. stellen nu voor, f200 te geven als Toonkunst over f300 kan beschikken maar als Toonkunst de ontbrekende f 150 niet kan vinden van particulieren, krijgt ze niets. Volkszang werkt veredelend en liet is een plicht van den Raad, volkszangonderwijs te bevorderen. Iets anders is of Toonkunst werkelijk succes zal hebben of de toeloop voldoende zal zijn. Ik meen een oplossing gevonden te hebben. Toonkunst beginne met drie klassen van 40 leer lingen daarvoor heeft zij flóO. Komt er inder daad een toeloop dan geeft de Gemeente met ingang van 1 Januari f50 voor elke klasse van 40 leerlingen boven dio drie klassen, tot een j maximum van zeven klassen. Met audere woor den kost dal óok ten hoogste f350 aan de Ge meente. De heer Van Esveld: Ik trek mijn voor stel in. De heer Kroes: Ik vind het voorstel-Plomp een zeer goede oplossing en wil dat gaarne stuineo. Wij hebben dan tevens het bewijs, dat het subsidie goed wordt besteed. Wethouder Celosse: Ik viQd dit voor stel zeer ingrijpend en zou de beslissing willen uitstellen tot de volgeude vergadering. Het zang onderwijs, zooals de Toonkunst zich voorstelt te doen geven, strekt verder dan het zangonder wijs, dat thans aan de Lagere scholen wordt gegeven. De heer Plomp: Ik heb geen bezwaren tegen uitstel. De heer Veis II pyn: De Wethouder van Onderwys heeft me doen inzien, hetgeen ik nog niet had overwogen, namelijk, dat ook kinderen die de school reeds hebben verlaten dit zang onderwijs kunnen volgen. Ik acht de oplossing, door den heer Plomp aangegeven, zeer correct. Zooveel klassen van 40 leerlingen, zooveel geld. Men krijgt om zoo te zeggen waar voor zijn geld. Wethouder Celosse: Ik heb de stuk kon nog even ingezien en bob thans geen bezwaar meer, het voorstel-riomp dadelyk in behande ling te nemen. De heer Van Esveld: Ook kinderen van 6 tot 9 jaar kunnen toegelaten. De heer Van Duinen: Pardonslechts tie eerste maal. liet voorstel-Plomp wordt aangenomen met algemeene stemmen, het aldus gewijzigd voor stel van B. en W. z. h. st. Om 3.07 kwam aan de orde de Gemeente-begrooting. Van de 263 artikelen lokten slechts twee eonig debat; de overige gingen onder den hamer door. IntU88chen hebben beide afdeelingen twee malen vergaderd over de Begrooting. Algemeene beschouwingen. De heer Gerritsen: Ik dank B. en W. voor de wijze waarop zij de salarissen regelden en acht dit een zeer rechtvaardige daad. (Het voorstel strekt om de maxima van alle salarissen te verhoogen met f100 a f200 en levens voor alle ambtenaren en beambten in te voeren periodieke verhooging, meestal om de twee jaar.) Op de tweede plaats heb ik met genoegen uit de cijfers gezien, dat de financiën der Ge meente in zeer gunstigen toestand verkeeren. Ik mis echter een post voor het instellen van het instituut der schoolartsen en een voor het oprichten eener klasse voor achterlijke kinderen. Ik dank den Secretaris en alle ambtenaren die hebben meegewerkt tot het samenstellen dezer Begrooting, welke door de nieuwe voorschriften vud Binnenlandsche Zaken ongewoon veel werk gaf (applaus). De Voorzitter: Een voorstel tot benoe ming van schoolartsen wacht op een algeheels reorganisatie van den geneeskundigen dienst. De heer Gerritsen: Zelfs iu kleinere Ge meenten vinden we dit instituut Kr is een rap port bij H. en W.; ikzelf h ul de «er, h-1 van de «ommie6id te zijn doch er is nog altijd geen "Denbeer Rij kens: Ik heb met genoegen gelezen, dat een Melkverordening in bewerking is bij de Commissie van wetgeving. In het ver slag der 2e afdeeling en in het antwoord van B en W. kouien echter een paar uitdrukkingen voor, die niet onbesproken mogen blijven. B. en W. meenen, dat het zoo uiterst moeilijk is, afdoende waarborgen te krijgen tegen ver ontreiniging van melk, welke uit buiten-ge meenten wordt aangevoerd. Ik ben dit niet met hen eens. Een Melkverordening moet or>B waarborgen, dat we krijgen koemelk, waaraan noch iets toe gevoegd, noch niets onttrokken is. Do melk moet voldoen aan de volgende eischenzij moet een Z3kere voedingswaarde hebben, bijv. een soortelijk gewicht van 1.028 en een vetgehalte van 2.85; zij moet zijn een onvervalscht pro- duel en afkomstig van gezonde dieren. Voor al deze dingen kan men waken. Wenschelyk is dan geregelde publicatie van het melkondcrzoek. Dit bevordert de verbetering der kwaliteit; een boer met slechte melk zul zijn clientèle zien verminderende leveranciers van slechte melk verdwijnen dan vanzelf. In een der afdeelingen is de vrees geopperd, dat getracht zal worden, het voorgeschreven gehalte niet te overschrijden, terwijl juist de melk van goede meikleveranciers een veel hoogr-r vetgehalte aanwijst. Ik deel dit bezwaar niet. Toevoeging van water om te komen tol het vereischte vetgehalte komt praetisch niet voor. Te Bus8um bijv., waar de verordening reeds sedert 1906 werkt en een vetgehalte van 2.85 is voorgeschreven, waren er volgens het onderzoek van Juni in dit jaar 23 monsters van de 44 boven de 2.85; het gehalte liep daar zelfs tot 3.40. Zoodra enkele boeren de melk zullen aan lengen, dan zal dit aan het licht komen. Ge bruiken zij hiervoor niet zeer zuiver water, dan is de watertoevueging zeer gemakkelijk teconsta- teeren, en zelfs bij toevoeging van zuiver water kan dit by uitgebreider onderzoek ook worden aangetoond. Bij melkonderzoek merkt men ook terstond of bijgemengd is melk van een zieke koe. Men knn dan hierop den ventor attent maken. Deze zal zich dan terstond tot den boer wenden en deze weet gewoonlijk wel, dat éen of meer zijner koeien ziek zijn. Te Bussum, waar de bekende, heer Koning met het melkonderzoek belast is worden ook melkproeven genomen bij vee van buiten de Gemeente, als gebleken is, dat de venter, in de Gemeente woonachtig, daar zijn melk van betrekt. Hij wordt er dan attent op gemaakt, dat hij melk vun zekere koe niet moet verkoopen. Door meer of minder uitgebreid melkonderzoek hier, krijgt men dus de zekerheid, dat ook by de koeien van buiten de Gemeente geen ziekten voorkomen. Ook in melk van goede qualiteit, maar die bij het melken is verontreinigd, door vuil water, vuile handen, smerig vaatwerk, enz. zal een abnormaal hoog bacteriegehalte voorkomen; de melkonderzoeker zal dit merken en er den venter opmerkzaam op maken. Ik blijf dan ook aandringen op het invoeren eener Melkverordening hier ter stede en begrijp niet, waarom men er hier zóo mee talmt. Te Bussum, Haarlem, Leiden, Nijmegen, Goes en in andere Gemeenten heeft men reeds lang zoo'n verordering, die overal heel goed werkt. Waar om zou dat dan hier óok Diet kunnen Al die plaatsen betrekken evenzeer het raeerendeel der melk uit buiten-gemeenten. De burgerij vraagt om een Melkverordening de goeden onder de melk-leveranciers vragen er ook omen, wat het voornaamste is, de Gezondheids-commissie, die bestaat uit personen, die er het best over kunnen oordeelen, acht het niet in het belang der Gemeente, dat een Melk verordening blijft ontbreken. En als bij B. en W., zooals in hbt Verslag der Gezondheids-com missie staat, geen neiging daartoe blijkt te be staan, hetgeen ik haast niet kan aannemen, dan is het aan de Raadsleden, die ook voor gezond heidstoestanden te Amersfoort verantwoordelijk zijn, op een dergelijke verordening aan te d gen hetgeen ik bij deze doe. De heer Plomp: De Melkverordening is in de Commissie van wetgeving al menigmaal aan de orde geweest, doch Mist de vele bezwaren waren oorzaak, dat er nog aeeti ontwerp gereed is. Hier wordt een massamelk ingevoerd uit ar.dere Gemeenten, waaruoor de melk hier eigenlijk alleen op voedingswaarde zou kunnen worden onderzoent. Immers toezicht kan niet geoefend buiten de Gemeedjte. Wel hebben B. en W. zich in relatie gesteld met de Besturen der omliggende Gemeenten, doch het resultaat daarvan is nog niet bijzonder groot en daarom zal alleen toezicht kunnen gehouden op den verkoop. Het baeteorologisch onderzoek zal een schat van geld kosten. De beer R ij Ic o n sDe heer Plomp vergat het voornaamste van hetgeen ik zeide, namelyk publiceeren van do namen der knoeiers en van het resultaat van het onderzoek. Dit doet overal wondereno.a. te Bussum hadden 40 van de 52 monsters een hooger vetgehalte dan geëischt werd. Hier wordt melk verkocht, die schandalig slecht is. Komt er toezicht dan zullen de venters zeiven wel voorzichtiger wezen. De Voorzitter: De zaak is nog in onder zoek bij de Commissie van wetgeving. De heer V an Kalken: Een jaar geleden wees ik bij de behandeling der Begrooting op verschillende zuken, die dringend verbetering behoeven, zoo.,;i marktwezen, vischmarkt, rioo- leering. enz. Veel daarvan is thans ter hand genomen en ik acht het plicht, daarvoor dank te brengen aan den afgetreden Wethouder van Openbare werken, den heer Sanders. De heer Van Duinen: Er wordt voorge steld, de boomen bij de Oude begraafplaats te vellen. Ik heb er al meermalen over gedacht, daar eon rijweg te maken, met vervanging 7«n h-t voetbrugje over de Boek door een rijbrm. Me dunkt, dat dit een groote ontlasting tou wezen voor de binnenstad wat het verkeer met auto's betreft. De V o o r z i 11 e rDe heer Van Duinen raakt daar aan, hetgeen een ideaal voor mij i8, 'p., dusver is het afgestuit op de aanzienlijke kosten Volgde de artikels-gewijze behandeling, Volgno. 80, Randsverslugen, f600 Do heer Van Duinen: In de afdeeling is verzocht, het officioele Raadsvorslag sneller te mogon ontvangen. B. en W. kaatsen in hun antwoord don bal terug en zeggen,dat de RailtiB. leden de proeven maar sneller moeten terug, zonden. Ik acht drie dagen voor hel nazien dier proeven al heel lang en heb steeds geuieeD(j dat, als zij langer dan drie dagen werden be houden, niet werd gewacht, doch het verslag werd afgedrukt. De Voorzitter: Uit differentie voor de Raadsleden wordt een enkelen dag gewacht Wenscht de Raad dit andors, dun zullen R. en W. rekening houden met dat verluugon. Do heer Van Duinen: Het is niet een enkele daghet zijn weken. De Voorzitter: Ik meen, dat de hoer Van Duinen overdrijft. De heer Van Duinen: Pardonvau de laatste drie vergi-.doringen hingen twee verslagen in de luoht. De Voorzitter: B. eu W. zullen gaarne meer spoed bevorderen. Gasfabriek f 162 524.90. De heer Gerritsen: Ik stel voor, dezen post te verhoogen met f500, zoodat het salaris van den eer3te klerk kan worden van fflöo tol f 1000 en dat van den tweode klerk van f600 tot f800. De heer Jorissen: Nu blijkt, dat zooeven alle salarissen te gelijk zijn geregeld, steun ik dit voorstel gaarne, want anders zon er toch nog eene kleine groep blijven die niet tevreden is er daartoe is werkelijk geen /eden. Wethouder Kam: De lieer Gerritsen stelt dus voor, het traktement van den eerste klerk, dat nu f 700 bedraagt, te brengen op f 800 met een maximum van f1000? De heer Plomp: Zooeven zijn alle salarissen vastgesteld en allen waren daar vóór. Zou men daarop nu reeds weer terugkomen Ik. meen, dat dit niet geheel in den vorm is en acht een nader voorstel van B. on W. noodig. De heer Gerritsen: Dit is mij zooeven ontsnapt. De heer R ij k e n 8 Het motief is, deze trak tementen op gelijken voet te brengen als van de klerken te Secretarie. De Voorzitter: Ik moet opmerken, dat B. en W. de salarissen van het personeel der Gasfabriek vaststellen. Daarvoor vroegen zij voor dezo beambten f350 meer. De heer Gerritsen stelt dus thanB voor, den post Onvoorziene uitgaven te verminderen met f300. Hiertoe wordt besloten met op twee na alge meene stemmen die van den Wethouder van i Openbare werken en van don heer Plomp. De Begrooting wordt hierna vastgesteld op f729 226.24 in ontvangst en uitgaaf, met een post voor Onvoorziene uitgaven van f3978. Rooien vun boomen. Bij punt 21, het voorstel tot rooien van boo men, deelden de Voorzitter mede, dat het Hoofd dor Meisjesschool alsnog verzocht twee boomen vóór en vier ter zijde van de school te vellen. De lieer Van Esveld: Ik noodig B. en W. uit, het geheele plants ion van de Utrechtsctie poort tot het St. Pieters- cn Bloklands-gusthuis eens te herzien. Ik zou het tuintje vóór de Hoogere Burgerschool willen aantrekken bij het Plantsoen en ook de speelplaats willen iukorten de jongens wandelen toch in het plantsoen. De Voorzitter: B. en W. zullen dit gaarne overwegen het tuintje dient echter tot hotuni- seeren. Do heer Van Esveld: Het ligt nu heel erg in den weg. De Voorzitter: Hel gevolg vau een besluit van den Rand destijds. De heer Van Esveld; Welnu, laten we dan terugkomen op dit besluit en het tuintje verplaatsen naar achter het schoolgebouw. Het is zóo een heel leelijke boel. Het voorstel het rooien der boomen in verschil lende stadsgedeelten wordt hierop aangenomen z. h. st. De overige punten, waarvan het resultaat be reids werd meegedeeld in het vorige nummer, gaven geen discussie. De hoofdzaken van de Gemeente-begrootiug worden opgenomen in volgende nummers. De ^Staatscourant" bevat het Kon. besluit van 29 October waarbij de heer C. J. Plomp, sedert 1900 Ontvanger der registratie eu domeinen te Amersfoort, is benoemd tot Ontvanger voor de burgerlijke akten en do successierechten te Arnhem. Dat beteekent voor den heer Plomp e9n bevordering, roet welke we hem van gan- scher harte onze gelukwenschen aanbieden. Doch Amersfoort ziet hem noode gaan. Immers de heer Plomp is sedert 5 Juli 1901 lid vun den Raad dezer Gemeente en tevens lid van de Commissie vun wetgeving, van de Commissie vun bijstand voor de gas fabriek en van de Commissie vau beheer v.in sBirkhoven". Vooral in de laatste functie heeft hij Amersfoort zeer aan zich verplicht, want bovenul aan zijn toedoen is het te danken, dat, als straks alle buitenplaatsen zullen zijn gesloten voor wandelaars, stadgenoot cn vreemdeling zal kunnen genieten van bet stadspark, dal nu reeds zich verheugen mag in groote Dopulariteit. In den ltaad was hü een markante figuur, altijd gereed om zonder omwegen en te juister tijd zijn meening te geven of een uitval te pa-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2