WEDER verkrijgbaar. LANDMETEN. Publieke Aanbesteding HICOlAl A LEBSÏT, NIEUW PARIJS" is van heden af Gemengd nieuws. Sociëteit AMICITIA. Extra CONCERT, Advertentiën. N. V. „DE TIJDGEEST". roeren, niet vragend welke fractie hy daardoor bijviel of tegen zich innam. Hij ging slechts met overtu'R'nR te rade, zoodat zijn voor" of zyn „tegen" dikwerf een verrassing was. En als hij met zijn eigenaardig scherpe stem in het debat zich mengde, dan wist hy door zijn rake opmerkingen, zijn scherp zinnig, vlug oordeel vaak een heel anderen kijk op een voorstel te geven en gaven zijn argumenten, die steeds getuigden van zijn degelijke kennis ook van de landswetten, meermalen den doorslag. Man van het woord, man van zijn woord doch geen man van woorden, woorden aan welke eigenschap een sterk ontwikkeld gevoel van rechtvaardigheidszin gepaard gaat, is Plomp een persoon, meer nog een per soonlijkheid, wieos vertrek voor onze stad een groot verlies, wiens komst elders een benijd bare aanwinst is. Tot Rentmeester van het Kroondomein in het rentambt Amersfoort is door H. M. de Koningin benoemd jbr. mr. dr. J. M. van Haersma de With, te Apeldoorn. De heer J. Visser, thans te Velsen, be noemd Directeur van het Rijks-opvoedings gesticht op den Berg, zil 1(3 November zyn nieuwe functie aanvaarden. We herinneren aan de periodieke verkie zing voor de Kamer van Koophandel en De bazar ten voordeele van Kinderzorg en van de bewaarschool bij het wykhuis aan de Puntenburgerlaan, welke Dinsdagavond in „Amicitia" werd geopend en hedenavond om tien uur wordt gesloten, heeft zich tot dusver niet mogen verheugen in een zóo druk bezoek als nu twee jaar geleden. Dat moot worden geweten aan het gewel dig slechte weder, dat het vooral den familiën uit Utrecht, Zeist, Driebergen, enz. byna onmogelijk maakte,naar Amersfoort te komen. roch is er aardig wat verkocht, zoodat in ieder geval er een bate ia. Vanmiddag bezochten de leden der classicaio vergadering en zij die de diaconale conferentie by woonden den bazar; hedenavond komen stellig de Bestuursleden der Vereeniging zKinderzorg"'en de generale uitverkoop zal ook nog wel heel wat opleveren. Maar er is ook zóo veel noodig om den kinderen te geven wat hun toekomt. Hopen we, dat vanavond nog velen een kijkje gaan nemen en dok iets koopen. Zoo- els bekend, is alles hoel laag geprysd. Nog even zy herinnerd aan het concert, morgenavond in Amicitia" te geven door de Amersfoortsche Muziekvereeniging direc teur de heer J. A. Jochems, ten bate van bet gezin van nu wijlen haar medelid B. Chris. Het Bestuur der plautselyke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kioder-her- £.111* IUIII HO l\:LUICI vuil IMJUUUIUI'IUI «II w .-II- lil. Fabrieken, welke 15 November wordt ge- I ï'"11"1»?'vacanlie-kolonies «al trachten houden tegen halt Januari een muzikale soiree te houden ten bate van de kas der afdeeling. Te meer nu haar Onder-voorzitter, de heer J. Sinuige, blijft bij zijn besluit om zich niet-herkiesbaar te stellen. De heer E. Francis, Directeur der N. V. „Flevo" alhier, werd door mr. A. J. A. Bik, den Regeerings-commissaris, uitgenoo- digd hier ter stede propaganda te maken voor de Internationale teutoonstelling, van Mei tot November 1911 te Roubaix (Fr.) te houden. Wel heeft kleiu Nederland een prachtig figuur gemaakt op de Brusselsche tentoon stelling, maar toch durfde de iandsregaering niet andermaal een subsidie voor te stellen en daarom wordt getracht, een waarborg- I fonds te vormen in aandeelen van 3U0 franc. En juist door het schitterend figuur, dut de Nederlandsche inzenders te Brussel maakten, stelt Frankrijk groot belang ook in hun medewerking en geeft hun daarom 20 pCt. korting op de prijzen. Wel geheel nieuw in het tentoonstellings- Filan is in het Nederlandsche paviljoen een eeskamer, een bureau voor handelsinlich tingen en een uitstalkamer, waardoor de handel en de nijverheid nieuwe relation kunnen aangaan met Fraokiyk. De hear Francis, Schimmelpenninckstraat 17, is gaarne bereid alle gewenschle inlich tingen en zeer lezenswiurde litteratuur ge heel kosteloos te verstrekken aan belang hebbenden. De heer H. E. Hoekstra, ingenieur der tractie van de H. IJ. S. M., thans te Amster dam, is benoemd tot afdeelingschef der le klasse bij deu dienst van tractie en materieel. Luitenant P. J. ran den Briel, van het 5e regiment infanterie, heefL verzocht, over te gaan by het wapen der cavalerie. Reserve-luitenant L. C. van den Steen van Ommereu, van het 5e regiment infanterie, legde aan do Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het doctoraal examen Rechtswetenschap; Onder voorzitting van den heer J. W. Middelburg werd Maandagavond in het schoolgebouw de najaarsvergadering gehou den van de Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool". Naar aanleiding van de notulen van 10 Maart deelde do Voorzitter mede, dat de correspondentie met bet Dagelijksch Bestuur der Gemeente op de meest loyale wyze is geëindigd en dat het Bestuur der Vereeni ging zijn oud standpunt heeft mogen hand haven. zoodat dan ook de in die vergadering aangeduide nadere bijeenroeping der leden niet noodig is geweest. De Begrooting voor 1911 werd hierop vast gesteld op f17 350 aan ontvangsten en uit gaven met een sluitpost van f 179. Opgemerkt werd, dat de post «contribu ties", thans geraamd op f (300, telken jare minder wordt, doch dat eenige jongedames zich bereid verklaarden, leden te werven. Do salarissen zijn niet in overeenstemming met de boven allen lof verhoven toewyding van het onderwijzend personeelhet Bestuur hoopt wegen en middelen te vinden, hierin verbetering te brengeD. Tut leden der commissie tot nazien dei- rekening en verantwoording over 1910 wer den benoemd mevrouw M. Rolandus Hage- doorn—Schutte en de heeren Ed. van Vol lenhoven en H. J. van der Knooptot plaatsvervangende leden, mejuffrouw A. J. van Driel en de heeren W. H. Karn en jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. Als Bestuursleden werden herkozen mevr. B. de Pool—Roos en de heeren J. Bolk, J. W. Middelburg, dr. H. J. Reynders en F. Wesseling, allen periodiek aftredend. Hierna werd de vergadering gesloten. Quick ontvangt hier Zondag het eerste elftal der Zwolsche Alhlelische Club. Te Utrecht is in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer D. de Groot, oud- schoolopziener aldaar, die, na 60-jarigen dienst bij het onderwijs, om zyn groote verdiensten werd bevorderd tot officier in de Oranje Nassau-orde. Hjj was ook de stichter der Utrechtsche gezondheids-kolonie bij Bosch en Duin. Aan de Gemeentebesturen van IJaelstein en van Utrecht en aan de Directie van de Maatschappij tot exploitatie van Staats-Spoor- wegen zyn thans toegezonden afdrukken van het ontwerp tot doortrekking van de spoor- weglyu GoudaSchoonhoven naar hot sta tions-emplacement Utrecht (Staatsspoor). Zeer vermoedelijk zal het al dan niet door gaan der vlieg-demoniitraties bij Soesterberg of bij E le hier worden aangeduid door een vlagje op den St, Joriskerkstoren. Weer een nieuwe vereeniging. De bewoners der Kamperpinnenpoort den ken er hard over, een reddiogs-brigade te vormen. Onze lezers weten hoe daar telkens, door hel al drukker wordend verkeer, wagens of karren vastraken en ook telkens nu den een dan den ander bystund moet worden ver leend. in de laatste dagen is daar nog bij geko men een groole modderpoel, die óok haar werk brengt. Gistermiddag nog. Twee keurig gekleede dames bemerkten eerst te laat, dat een auto in vrii wat meer dan tien Kilomet«rs«aart hen naderde. Op 't eigen oogenblik werden de costuumpjes ja zelfs de hoeden van onder tot boven lie-pèt met modder, zóo erg dat een medelijdend bewoner dezer stadsengte hen met de spons moest doeu bewerken eer zij verder konden. Als gezegd, wordt er nu hard over gedacht, een onderlinge reddings-brigade te vormen, die zich óok zal belasten met het om beurten weer reinigen van de winkelramen en de deuren, Wel opmerkelyk is 't, dat dit jaar ook hier zoo weinig beukennootjes en eikels worden gevonden, Weldra zal van Gemeentewege worden aanebstecd het maken van een heisehstijger aan den eersten omloop van den Lieve Vrouwe toren. Het werk, dat dient voor het herstellen van den toreD, moet 1 Februari 1911 worden ipgeleverd. Aan het Commissariaat van politie zyn als gevonden gedeponeerd een rozekrans, een broche en een paar ledige portemonnaies. Proces-verbaal is opgemaakt tegen iemand wien door een koflihuisbouder nog meer steikedrank werd geweigerd en die uit dankbaarheid voor dien wenk ten goede twee glasruiten van het etablissement insloeg. Maar nu kwam loontje om zijn boontje, want hij verwondde daarby nogal flink tie rechterhand. Wie nog loten van de Brusselsche tentoon stelling zou willen koopen, zie toe, dat hem er geen worden geleverd van de 9e serie drageude de nummers 35000 tot 35999. 1 Wam deze zyn Zaterdag gestolen en daarom waardeloos verklaard. De ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de Rechtbank te Utrecht conclu deerde heden tot vrijspraak van don auto mobilist uit Overveer, die 20 Juli op den Leusderweg een meisje overreed,'met doodelijk gevolg. Verbeuzel niet de helft van uw lijd met te wachten op morgen en de andere helft met het betreuren van den dag van gisteren. Uit don omtrok. Henri Duuant heeft bepaald, dat het geld, dat bom is overgebleven van den Nobel-pry^, besteed moet worden voor menschhevonde doeleinden in Zwitserland en in Noorwegen in elk dezer landen voor de helft. Medodeolingen van Verwey Lngard. Doordat Wijnmalen Vrydag te Parys moet zyn, om daar zijn rechten voor de Commis sion avialique van do Aéroclub te verdedi gen, zijn de vliegdemonstratios iets later gesteld. Het definitieve programma luidt thans als volgt Woensdag 9 November vliegen te Ede Donderdag 10 Nov, idem; Vrijdag 11 Nov. vliegen te Ede en te Soesterberg, overland- v luchtZaterdag 12 Nov. idem Zondag 13 N >v. vliegen te Soesterberg; Maandag 14 Nov. idem. Of er '15, 16 en 17 November gevlogen zal worden, is nog niet bekend. Vrijdag 18, Zaterdag 19, Zondag 20 en Maandag 21 Novemher wordt te Soesterberg gevlogen. Woensdag 9 Novembor, 8 uur te geien door de heeren LEIJENDEKKER, le violist, en KINT, altist, ion bet Concertgebouw orkest, Ch. ran der HEER (violoncel), APPELIUS lan HOBOKEH (viool) en JOH. ROOT (piano). Trio en Qnartet van SCHUBERT, Concert van SITT, Trio van Van BEETHOVEN. le Hang f 1.50 (leden f 1.), 2o Hang f0.75. Zie de Aanplakbiljetten. De tooneelkijker. Onze tegenwoordige tooneelkijker is ontstaan uit oen doolspiegel - polemoskoop een oorlogskijker, die in 1687 uitgevonden is door den astronoom Johann Hebbel om het den militairen aanvoonlers moge lijk te maken, over wallen en muren le kijken, zonder zelf te worden gezien. Algemeen noemde men het instrument toenwnllenkijker. De lenzen waren onder de hoeken van 45 graden aangebracht. Het instrument bestond dus uit een vereeniging van eenige reeds ouderwelscli geworden spionnetjes, dia men in den goeden ouden tijd aan de vensters had en waarmee men zich amuseerde door de menschen op straat te begluren, zonder zelf gezien te worden. De oude tooneelkijker die hieruit ontstond, was nog r.iet de Bcherpe en volmaakte kijker, waarmee wij tegenwoordig waarnemen wat er op hot loonoel gebeurt, maar een korte, eenvoudige kijker, die over het objeetglas heen vorlengd on daar zijwaarts uitgesneden was. In deze uit snijding was een spiegel nnngebrucht onder een hoek vaD 45 gr. Wie in die dagen een tooneel kijker gebruikte, deed dat minder om de loo- neelisten te bekijken alleen was het onderscheid met tegenwoordig dit, dat hij zijn kijker niet op don persoon richtte, dien hij bekijken wilde, maar op een ander punt in do zaal. Onze leuke voorouders zaten zoo elkaar te bekijkon, zonder hun fatsoen al te zeer tc schaden. Hoe oud men mag trouwen. In de meeste landen is bepaald hoe oud men moet zijn eer men een bruidje naar 't echtaltaar mag geleidon, en tevens de leeftijd, waarop het bruidje het jawoord mag spreken. Deze bepaling is echter in de verschillende lnndon zeer uiteeuloopend, wat blijkt, uit het volgendu staatje. In Duitschland is de leefiyd 21 jaar voor mannen en 16 jaar voor vrouwen in Oostonrijk 14 jaar voor allebei; in Hongarije, Nederland, Frankrijk, en Rusland en Zwitserland 18 jaar voor mannen en 16 voor vrouwen in Grieken land, Croatië, Spanje on Engeland 14 jaar voor mannen en 15 voor vrouwen (alleen in deze lunden kunnen de jongens eerder huwen dan de meisjes)in Denemarken en Ni orwegen 20 jaar voor mannen en 14 jaar voor vrouwen in Zweden 21 jaar voor mannen en 17 jaar voor vrouwen; in Finland 21 jaar voor mannen en 15 jaar voor vrouwenin Servië 17 jaar voor 15 jaar voor Les gevraagd in Brieven franco onder letters L. M. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. op ZATERDAG 12 NOVEMBER e.k., van het afbreken vim drie arbeiders-woningen en het daarstellen van een complex ge bouwen, bestaande in Fabriek, Kantoren, Magazijnen» Hoven woningen, etc. etc., met eon frontbreedte van 54 Meter, voor rekening van do N. V. „Amersfoortsche Rywiol-, Au tomobielen- en Machinefabriek voorheen I). It. EYSINK", te Amersfoort. Bestek cn teakeningen zyn ten kan tore van den Architect J. van dk. LUKE, Utrechtsche weg 101 te Amersfoort, ver krijgbaar van af Donderdag 3 November li f 1.26 per stel. Ook te Baarn is thans, na een séincevan den heer H. Hoogland Jr., uit Utrecht, opge richt een duin-club. Een vijfjarig meisje te Veenendual wist bij afwezigheid der moeder een tafelmes te bemachtigen. Al spelende kwam de kleine te valleD, waarbij hot mes diep in het hoofd drong. De toestand van het kindje is hoogst ernstig. Electrische Installation Domplein, UTRE011T, Konlnkl. Goedgekeurd. Reserves ruimf 50.000.— 1/5 3 TUDGEKNTLOT f 6 - KlasHlkaal f 1.20. 1/10 3 TUDGEKNTLOT f 3 - Klasaikual f 0.00. 1/20 3 TIJDGEEST LOT f 1.50 Klassikaal f 0.30. 3 TIJ DG EEST PO LI 8 f U. Betaalbaar met f I.— per maand. Herverzekering gratis. De Polissen geven 3 loteryen precies dezelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zyn veel voordeeliger. Verkrjjgbaar te Botterdam aan het Hoofdkantoor, Wynstraat 16 en te Amersfoort, hij J. G. PRINS, Kortegracht 6. G. BOËKENOOOION, Langestraat 4. A de ZVVABT,Schimmelpenninckstr. 20. J. SETT KUB, Utrechtseheweg 48. A. SPBËIJ Soesterweg 80. Toezending naar buiten na ontvangst bedrag plus f 0.15 voor porto- on zegel- kosten. Langestraat 37. Speelkaarten. Dam-, Schaak- en Dominospellen. Trictrac,-bakken. Sjoelbak. Fiches doozen.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3