Zaterdag 19 November 1910. „De laatste mofle; No. 7895. 60e Jaargang. BLOOKERS CACAO Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF AMERSFOORT. - Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. KORTEGRACHT 9 KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer tjemeente, dat bet door den Directeur van 's Kijka directe belaalingen, enz. te Utrechtexecu- toor verklaard kohieren Nos. 9 en 10 ven de Personeele belasting over het dienstjaar 1910 aan den Ontvan ger van s Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht zijn, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- 1910aaDgeplUkt Atner8loort den 17 November De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. De oprichting van een comité van Het Nederlandsche Roode Kruis te Amersfoort. Op eene uitnoodiging, tot eenige inge zetenen van Amersfoort gericht, had zich reeds spoedig eon kern van belangstel lende personen gevormd, die zich bereid verklaarden, mede te willen werken aan de oprichting van een comité van »Het Nederlandsche Roode Kruis" hier ter stede. Ook waren er reeds stadgenooten, die uit eigen beweging zich voor het lidmaatschap van een te vormen comité aanmeldden. Aan hen allen is een woord Yan dank hier op zijn plaats. Het voorloopig bestuur, bestaande uit vijf leden, hééft zich reeds gevormd en is saamgesteld als volgtP. S. R. Wol- terbeek, yoorzitterP. J. Frederiks, Secre taris; Mejuffrouw M. Azijnman, Penning meesteres Mevrouw de baronnesse Van Hogendorp, en de heer J. W. Jorissen, leden. Aan het Hoofd-comité, te 's-Gravehhage, werd het verzoek gedaan, door een afge vaardigde, in eene openbare vergadering alhier, de werkzaamheden van »Het Roode Kruis" in te leiden. Daarop werd goedgunstig beschikt en de geponsion- neerde luitenant-generaal J. de Waal zal a.s. Dinsdag 22 November, des avonds om 8 uur in het lokaal »de Arend", aan de Arnhemscheweg, het woord tot de Amersfoortsche ingezetenen richten, om de belangstelling voor deze nuttige instelling op te wekken. Het voorloopig bestuur hoopt, dat velen zeer velen en uit a 11e standen der Maatschappij deze vergadering met hunne tegenwoordigheid .uilen vereeren. Het hoopt, dat velen dan tegelijkertijd als lid of als buitengewoon lid zullen toetreden. Herhaald wordt hierbij, dat de ge wone leden een contributie van minstens éen gulden 'sjaars betalen, terwijl de buitengewone leden geen contri butie geven, doch hun persoonlijke krach ten voor het sohoone werk gevenhun toewijding staat dus zelfs op hooger peil. Om nu zooveel mogelijk de kosten voor het jeugdige comité hier ter stede te be perken, stelt het voorloopig bestuur zich voor, op Dinsdagavond a.s. op lijsten te noteeren de namen van allen, die zich als gewoon lid, dan wel als buitengewoon lid aanmelden. De hartelijke wensch wordt uitgespro ken, dat de aantallen toetredende gewone en buitengewone leden zeer groot zullen zijn. Diegenen onder de ingezetenen, die de vergadering niet kunnen bezoeken, doch w 1 lid of buitengewoon lid willen worden, gelieven hunne vrienden of be kenden, die zich naar de vergadering begeven, te machtigen om hunne namen voor een der bedoelde lidmaatschappen op te geven. Het voorloopig bestuur stelt zich tevens voor, ten einde het aantal vergaderingen zooveel mogelijk te beperken, aanstaanden Dinsdagavond te doen overgaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Dit zoude kunnen bestaan, behalve uit een Voorzitter, een Secretaris en een Penning meesteres, uit nog drie vrouwelijke en drie mannelijke leden. Eindelijk wordt tevens de aandacht der Inwo ners van de Gemeenten nabij Amersfoort, o. a. Hoogland, Lcusden, Soest en Hoevelaken, gevestigd op de wenschclijkheld, dat feitelijk een comité Amersfoort en omstreken kon worden opgericht. Indien in die Gemeentefl instemming met dit denkbeeld mocht worden gevoeld, dan hoopt het voorloopig bestuift1, dat ook vele belangstellende ingezetenen uit die naburige dorpen de kostelooze ver gadering van Dinsdag 22 November zullen bijwonen. Namens het voorloopig bestuur P. S. R. Wolterbeek, Voorzitter P. J. Frederiks, Secretaris. Het Rijksopvoedingsgesticht. Nu de eerste samenspreking tusschen den Directeur van het R. 0. G. en de Commissie v^Toizicht heeft plaats gehad, meenen we, dat enkele mededeelingen omtrent de nieuwe stichting op den Amersfooitschen berg wel eenige belang stelling zullen wekken bij onze lezers. Het R. 0. G.een naam, die weldra ook hier de geijkte term en het moge op dit oogenblik nog vreemd klinkeu in sommiger ooren tevens populair zal wezen. Immers velen hebben een gansch ver keerde voorstelling van het R. O. G. Zy denken, dat nu vlak bij de stad weldra een soort boevenkolonie wordt gevormd, dat in het groote gebouw een bevolking komt, welke der politie handenvolwerks geven en de stadgenooten vrjjwel in voortdurende onrust houden zal. Niets is minder waar. Iu het R. 0. G. zullen slechts worden opgenomen kinderen, die ter beschikking zijn gesteld van de Regeering, allen jon gens. Voor ten hoogste 144 is hier plaats. Slechte levensvoorwaarden belemmeren de ontwikkelingskansen en de levens* moraal van kinderen en dus der maat schappij en uitgaand van de onomstoo- telijke waarheid, dat voorkomen beter is dan genezen, heeft de Staat zich het lot aangetrokken van kindereu, die, in hun omgeving blijvend, bijna zeker zou den vervallen vau kwaad tot erger en niet uit handen vau den strafrechter zouden blijveD. Zulke kinderen nu wor den ingevolge de Kinderwetten „ter be schikking van de Regeering" gesteld en hun opvoeding dikwijls als 't ware van meet aan wordt toevertrouwd aan vereenigingen als „Kioderzorg" en „Zandbergen", dan wel aan particulieren of iu een Rijks Opvoedings Gesticht. Eeu knaap, bestemd voor een li. G., gaat aanvankelijk ter observatie naar „De Kruisberg", by Doetinchera, en ver volgens naar „Veldzicht" bij Avereest of naar dat te Amersfoort. De niet meer opvoedbaren gaan naar het strafgesticht te Leiden. Het R. 0. G. te Avereest is bestemd voor ambachts- en landbouwonderwijs; dat te Amersfoort is het leergesticht. Hier zullen dan ook worden opgeleid jougens van 8 a 9 tot beneden 14 jaar, die gewoon Lager onderwijs ontvangen jongens, die inhalings-onderwijs volgeu en jongens, die blyven tot zij voldoende zijn onderlegd om in ieder opzicht op eigen beenen te kunnen staan. Zij ge nieten Meeruitgebreid Lager onderwijs Het heilzaam cacao verbruik moet doordringen in alle kringen der maatschappij nu kan het! want DAALDERS is voor niemand te duur; een bus van 2 pond kost 1 50. Kleinere bussen naar verhouding. modeblad van de firma Auf dem Briiike, hetwelk in com binatie met winkeliers uit andere plaatsen wordt uitge geven, zal deze maand NIET worden verspreid. Zie volgende uitgave. Zoo wordt hier het groepen-systeem ingevoerd; elke groep bestaat uit 16 jongens, en is absoluut gescheiden vau de overige groepen, behalve tijdens den kerkdienst en gedurende het verblijf in de gymnastiekzaal. Zonder paviljoenbouw is men er in geslaagd, alle kamers en zalen en de speeltuinen voor de eene groep volkomen af te scheiden, van die voor de overige. Elke groep, bestaande uit de psychologisch meest verwanten, heeft haar vaste onderwijzers en haar vaste opvoedende ambtenaren. Aangaande het inwendige van het ge bouw, hopen we spoedig een en ander mee te deelen, zoodra het zal zyn geopend. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit zal geschieden door den Minister van Justitie. Wel willen we meedeelen, dat het in ieder opzicht den stempel draagt, dat by den bouw party is getrokken van fouten en leemten, in andere dergelijke stichtin gen aan den dag gekomen. Alle luxe is vermeden, doch door een weloverwogen keuze vau de steensoort het is natuur lijk brandvry heeft het gebouw een zeer vriendelyk aanzien. nochtans zonder dat er ook maar eenig gevaar is voor verdere aankweeking van het intellectueel proletariaat. Evenwel blijft de deur niet dicht voor degenen, die iets meer willen worden in de maat-' schappij, als zy slechts toonen flinke ke rels te zijn en werkelijk te willen, dus ten volle den steun verdienen, die hun geboden wordt. Directeur is de heer J. Visser Jz., die van 1898 tot 1908 predikant was van de Ned. Hervormde kerk, achtereenvol- gens te Egraond-aan-Zee en te Culenborg, doch in Februari van laatstgenoemd jaar de Evangelie-bediening neerlegde om zich geheel te wijden aan het opvoedingswezen, teil opzichte wuarvan ons klein land zoo verre vóór is by het buitenland. Als tee kenend bewijs hiervan en van den goeden naam, dien de heer Visser op het gebied van deze opvoedkunde heelt, diene dat een geschrift van ziju hand zoowel iu het Fransch als in het Duitscli is ver taald en dat telkenmale izyn advies wordt ingewonnen. De laatste twee jaar was hij Directeur van de Tuchtschool te Velsen. Hein wacht hier eeu wel .bijzonder moeilijke taak, welke hij, daartoe aan gezocht, met heeler hart aanvaardde en met moed, geloof en vertrouwen tot eeu goed einde hoopt te brengen, daarin bij gestaan door den heer Van der Lyn, van „Veldzicht", als hoofdonderwijzer, en den heer Wüste, van „De Kruisberg", als le onderwijzer. Een met zorg gekozen personeel, ten deele bestaand uit opvoe dende ambtenaren meu weet, dat voor deze nog niet lang geleden een Ltijks-exa- men is ingesteld zal aanst. Maandag komen, terwijl ook het overige personeel voor den huishoudelyken dienst van lie verlede iu functie treedt. Gewijzigd voor ons land en de uit den aard' der zaak gansch andere toestanden en opvattingen dan iu de Vereenigde Staten van Noord-Apierika gcreedelyk Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heor J. J. P. van Wisselingb, Lan- gestraat 118 bij de Kamperbinnenpoort. De Minister van Fiuanciën heeft bepaald, dat ook de quitantiën voor bedragen boven f10 aan een Gemeente verschuldigd voor gas of leidingswatei* in den regel met vijf cent kunnen worden gezegeld. De Minister van Waterstaat, Handel en Nij verbi id heeft meegedeeld, dat maatregelen omtrent wettelijke winkelsluiting wachten op een onderzoek van de Arbeids-inspectie en het rapport van de Staats-commissie voor de middenstands-enquête. Het ontwerp bemffeude de Ouderdoms- en invaliditeitsverzekering heeft het Depar tement verlaten. Naar 's Ministers overtuiging kunnen de ontwerpen ook na zorgvuldige behandeling vóór Juni 1913 worden afgedaan. Het stelsel van den Minister brengt mede, dat het zelfde plaatselijk orgaan in werking Zal zijn voor de uitvoering der Ongevallen verzekering, der Ziekteverzekering en der Invaliditeits- en oudei doms-verzekering. Uit de overweging vau het karakter dier drie verzeki ringen volgt, dat dit plaatselijk orgaan moet worden opgebouwd in verband met dc Ziekteverzekering. Het Rijks-opvoedingsgesticht op den Berg is thans aangesloten aan het plaatselijk telefoon-net met no. 131. worden opgeleid voor een stadievak, systeem toepassing. De heer G. Dekker, thans Commies ter Secretarie en tevens de oudste ambtenaar iu dienstjaren bij dien tak van Gemeente- diens', hoopt 1 December zijn zilveren jubilee als zoodanig te herdenken. Het zal dezen ambtenaar, die door zijn grondige kennis van personen en toestanden zoo menigmaal de vraagbaak was van zoo heel veleD, die nimmer te vergeefs zijn voor lichting vroegen, op den herdenkingsdag st ilig niet ontbreken aan bewijzen vau har telijke sympathie. De jongedames M. U. A. Spoury en A. Baas behaalden de akte vrjje- en orde-oefe ningen der Gymnastiek. De Minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het request vuil het Hoofdbe stuur der onderofliciHrs-vereeidging „Ons Belang",- waarby werd vetzucht, dat het vooruiizicht op het recht tot het aangaan ingang vinden, vindt hier het Elmira- van een huwelijk alsnog verzekerd mocht 1l Wordeu aan alle thans in dienst zijnde on-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1