December 1910. No. 7901. 60e Jaargang. EERSTE BLAD. Stadsnieuws. UITGAVE! FIRMA A H VAW CLEEFF AMERSFOORT. DU aimner bestaat wit twee Meden. Verschgnt Dinedag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 rebels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- aoonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kos'eloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- adyertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25, elke regel meer ƒ0.25. Groota letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inrasseerkosten in rekening gebracht BUREAU: KORTEGRACHT 9 Sint er klaag. Het is een nationaal feest bij uitnemend heid. Ofschoon er buiten onze grenzen sporen van tiji. aan te wijzen, het beeft in Nederland zyn bakermat: hier ia het inheemsch en diep in de volkszeden ingeplant, Nede. landscbe dichters hebben bet bezongeo en onze schilder school roemt in Jan Steeo'a aSinterklaas- avond". Wél diep ingeworteld zyn de gebruiken, die er mee samengaan en wel dierbaar moet het feest der natie geweest zijn, dat het deD feilen strijd verduurd beeft, die er tegen gevoerd is. Er is een tjjd geweest, waarin goed be doeld maar ''eiizgdig protestantisme in de Sintei klaaspret louter sporen zag van miudel- eeuwsche zpausche superstytie"dat het, den waren oorspiong en het oud-germaausch karakter van den heilige volkomen mis kennend, bij moo ie van zijn predikers luide en toomig te keer ging tegen den klomp met hooi en het aingen in den schoorsteen en het strooien met pepernoten en tegen de kraampjes op de markten, ja tegen het apeculaas, de dieren en schepen en vryers van koekdeeg, wi«arin het beeldaanbidding eu scbepselvergoding zag. Het was door en door nucbter, bel was blind-zyn voor de bekoring en de kleurigheid van oud volks leven doch het mag niet zonder meer worden be- en veroordeeld, omdat men het in zijn samenhang moet kennen en weteD, dat het een klein deel was van een grooten slrjjd, wan bij zeer wezenlijke belangeuop hetspel stonden. Wy, menscben van een zooveel later lijd verheugen ons, dat het Sinterklaasfeest niet is bezwet en. Dat bet krachtiger blykt ook dan de tyd, die alles sloopt en niets oDtziet. Talloos zyn de volksfeesten, de volksverma- kelijkbedeo en de volksgebruiken, die lang zamerhand zijn uitgestorven of gewelddadig uitgeroeid, dieleegtenlieten, welke naar zeer zyn aangevuld des te dankbaaider zqn gedeeltelijk wy, dat wij dit behouden mochten. Moge dat zoo bljjven! M »ge Sinterklaas bestand blykeo tegen die vyanden van nu, niet mtndor te vreezentegen bet Duitsebe en hi t Eng' Lche Kerstleest. De Duitschers in ons land, die in onze taal reeds het Christ- kind hebben ingevoerd, trekken ook sommi gen onder tos om de pret van den talen December twintig dagen verder te plaatsen. Doch vooral is het de in vele klingen bestaande bang naar Engelsche manieren en gewoonten, het navolgen van wat zonder veel critie* wordt bewonderd, dat een gevaar kan worden voor ons nationaal feest en zyn gebruiken kan doen overgaan naar het Kerst feest, als naar een soort van verlynde, aristo cratische Sinterklaaspret. En daarvoor be boette ons de hemel. Wij willen beide feesten houden, met ieder zijn eigen karakter. Erg gunstig zijn de omstandigheden niet waai onder dit jaar het Sinterklaasfeest wordt gevierd. We beleven heel duie rydeo, dio tot een beetje spaarzaamheid aanmanen. Dan maar geen groote cadeau's, geen kostbare verrassingen bet zit hem immers toch meer opgetast,die ruiken de geuren het van kostelijk banket en zien de k'euren van al de schat ten, waaraan hun grage oogen te gast gaan. Juist op bijzondere dagen komen de tegen stellingen te scherper uit, en het ergst zijn zy er aan toe, die niet geholpen willen wor den, of juist nog genoeg hebbeo, maar niets kunnen doen om de gretige bandjes hunner kinderen te vullen. Dit is een bittere gedachte, zooals trouwens duizendmaal te midden van eigen bevoorrechting de pyn zich doet voelen om wie ontberen. Het aantrekkelijke van 8interklaas schuilt voor het grootste deel juist hierin, dat er nu allerlei onbekende gevers zyn, die willen, dat althans op Sinterklaasavond er zooveel mngelykj vreugde zij. Gezegend de dag, die zóo veel brengt tot nadenken over hetgeeo zy zouden kunnen doeD, zonder dat een ander dat weten mag, voor die en voor die en voor die; tot het zoeken van denjuisten weg oro ronder te kwetsen te kunnen geven en wat Beur aan te brengen in een duf en kleurloos bestaan. De onzichtbare hand, die in het schemer duister, door de kier der d<mr, zoete gaven strooit zinnebeeld is zij van de wezen lijke ontferming, die bewogen wordt en wier hart brandende is en die nu peinst en uit gaat en goed doet in volstrekte verborgenheid. Groote menscben worden er niet door geholpen, groofe vraagstukken er niet door opgelost, snijdende tegenstellingen er niet door opgeheven. Maar het is om de kinderen te doen en dat dezen met zullen vragen zonder te ontvangen. Strooien en grabbelen laat het ook in de werkelijkheid bly ven niet al te vroeg worde de geest der wysheid en des verstands vaardig over de kinderen, dat zij niet meer verlangen zouden en wachten en een weinig vreezendat zij niet meer om den schoor steen Zouden staan en zingen van >Zie de maan schijnt door de boomen" en „Sinter klaas, goed heiligmao, trek je beste tabberd an", en middelerwyl angstig omzien of niet iets gebei ren gaat. Gelukkig bet huis waar nog kinderen zyn en waar nog genoeg kinderen zyn, dat er alhans in een kring kan gedanst worden waar er zijn die nog gelooven en anderen die al critiek oefenen en toch allen kindereD, om vrooljjk te zijn met elkander. Sinterklaas, goed heiligman, treedt binnen en br-ng ons uw weldaden. En zoo er een oom of een buisvriend of een neef de student zij, die u zal uitbeelden en in uw bisschoppe- lijken tooi zal binnentreden, dat hij veel smaak hebbe en fyn gevoel, opdat hij geen dwazen angst w-kke, maar beschroomd ver trouwen en lieflijk scbul Igevoel over kleine zondetjesopdat hy u niet onwaardig zy, die door de eeuwen heengaat als een wel doener. F.o waar de kinderjaren zy voorbij gegaan laat ons noebthaoa den dag niet verwa rloozen I Een avond niet van opgevoerde weelde, van bet dure en schitterende, maar van vriende lijk bedachte gaven, van geesiig kapittelen om kleine hebbelijkheden, van lichtelijk spot ten met dwaze maniertjes, ongebluscbtdicht vuur en onbetoomde vaardigheid in bet ver zinnen van verrassingen. O, goede avond voor ons familieleven! Onze muizenissen, onz; verdrt jielykhedeu voor een oogenblik weggevaagd en de drukke wereld buitengesloten. Hoe dieper wy voelen di-ze geneugten Doodig t.3 hebben, des te vf.ri UBMiiurii uoi £1» Iio.u ----- urjo n - In de wti.e waarop tets wordt geschonken .rigs,iger zullen wy den Sinterklaasavond dan in bet geschenk zeileen versje, waar- handhaven als een kostbaar pand aan wat meer zorg is besteed, een nbg Mfcfl"i~ 1 aardiger bedachte verpakking geven zoo n flsinkje. En, relief aan het verrassinkje. En, niet waar. niemand vult toch zijn tverlangingsltjsl j louter niet kostbare dingen. Maar óok, in menig buis zal er Maandag avond geen feestvreugde wez-n, omdat men daar amper het boognoodige heeft. Dat is een bard gelag voor de kinderen, die nu staan te gluoderer. voor de ramen Schikt aan en sluit den kring nu gij nog samen zyt, opdat bet u daarna zy tot vriendelyke herinnering. VolgeDS de Memorie van antwoord nopens de Waterstaats-begrooting kan door de Regee ring geen gevolg worden gegeven aan het ver langen om de geheele droogmaking der Zuider zee ter hand te nemen. Zouden Eem verbetering en Kanaal door de Gelderecbe vallei maar niet vast ter band ge nomen worden Amersfoort heeft die zoo zeer noodig. Het wetsontwerp tot bevordering der contante betaling ia gistermiddag vastgesteld door de Staatscommissie voor den middenstand en zal worden ingediend bij H.M. de Koningin, met verzoek om publicatie. De Provinciale griffie ia Maandag na 12 uur gesloten; behalve voor de aanbestedingen. In „Wereldkroniek" en „De Week" is opge nomen een afbeelding van het Rijks-opvoedings- gesticht, naar een photo van den heer Tb. F. van dei Pol. Aan het plaatselijk telefoon-net ziin aange sloten met no. 94 luitenant J. G. Pabst, Berg straat 10, en met no. 224 mevrouw N. T. Roos, Blankenheimstraat 5. De tram heeft volop geprofiteerd van de 24 regendagen in November. Na de slechts 5 regendagen in October was het aantal passagiers al dadelijk 985 minder dan in Wijnmaaud 1910 Het aantal passagiers was in November 9932, ot 537 meer dan in Slachtmaand 1909een ver schil dua van ruim 1500 passagiers. I)e vervoer- opbrengst beliep f449.90 of f30.05 meer, de totale ontvangsten waren f542.38 of f 45.61 meer en de dagkilomeler-opbreng«t was f10.04 of 81 cent hooger dan in de zelfde maand van verleden jaar. Dat bet den heer G. Dekker, commies ter Gemeente-secretarie, by zyn zilveren jnbilee niet heeft ontbroken aan belangstelling en har telijkheid, meldden we reeds in het vorige nummer. Zij gewerden hem in allerlei vorm en aard. Noemen we de zeer fraaie ets, hem vereerd door den Burgemeesterhet reusachtige bloemstuk van den Gemeente-secretaris, de hoofdambtena ren'en de ambtenaren der beide afdeelingen van de Secretarie, en de zeer gewaardeerde attentie van den bode-concierge van het Raadhui*. Ook de talrijke gelnkwenscben van Raadsleden, oud-superieuren en particulieren, persoonlijk dan wel schriftelijk gebracht, moeten hem wel de overtuiging hebben geschonken, dat zyn arbeid en zyn groote bereidvaardigheid algemeen worden gewaardeerd. De beide apothekers, die door de Rechtbank te Utrecht in hooger beroep veroordeeld zyn, de een omdat Zondag 5 Juni in zijn apotheek geen deskundige aanwezig was, de ander omdat zijn apotheek waz gesloten, zijn in cassatie ge gaan'van dat vonnis. De nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse P. H. A. van Aelst is gedetacheerd by de Ry- en boefsmidschool, hier. gezin van halfverweesde-, verwaarloosde- of var- laten kinderen (doorgangshuis Bussum). In de gieteravond gehouden huishoudelijk* vergadering der afd. Amersfoort van da Ned. Vereenigmg tot afschaffing van alcoholhoudende dranken werden aangewezen tot gedelegeerden in het Amersfootech Drankweer Comité de beeren A. Q. Bchoonderbeek en R. Groenveld, te-wijl tot Bestuursleden werden gekozen mej. M. J. Bou.tamp en de beer R. Groenveld. Luitenant Van Gellicum is gister uit New- York te Rotterdam teruggekeerd; luitenant Coblijn en luitenant Mathon komen midden volgende week terug. Het blijkt nu, dat „Black Paddy" bij den brand in de sullen te New-York er vyf nren vandoor is geweest, doch ongedeerd is opgevangen. De Directie der Staatsspoor beeft aan het N. W. B. Be.-tuur van den met ingang vau waar de reiziger zijn rijwiel in ontvangst bericht, dat e Jannari twee plaatsen jijn, le. kosteloos bij den bagagewagen van den trein, waarroede bet is aangekomen 2. tegen betaling van f0.10 in bet bagage depot. De rijwielen moeten minstens 10 minuten vóór het vertrek van den trein ter inschrijving als bagage worden aangeboden komt een reikis ger iater en kan hij dan nog geholpen worden, indien hij zeff het meTk aan de stuurstang be vestigt en bet rjjwiel naar den bagagewagen brer.gt, dan bestaat daartegen geen bezwaar. In andere gevallen mag zulks van den reiziger even wel niet worden verlangd. Het brengen van het rijwiel naar den bagage wagen, waarin moet worden overgeladen, mag slechts worden gevorderd, indien de reizigers Kbroik maken van gezelschapsbiljetten en de spectenr der betrokken Maatschappij deze ver plichting op het gezelschapebiljet heeft laten aanteekenen. De „Anto" heeft een rubriek auto-vallen; de „Kampioen" zou een rubriek ruiter-vallen kunnen gaderiog der afdeeling Overijaei van den A N. •V. B. meegedeeld, dat de Commandant va_ het veldleger opgaaf vraagt van dag en nor, waarop miliuire ruiters en voertuigen op de wielerpadeo worden aangetroffen. De korfbal-clnb A.V. O. G. zal morgenmiddag haar vijfde competitie spelen tegen D. E. V. 2. Haar gemiddelde is 0.66, dat van D. E. V. is 1. Voetbal-programma voor morgen. Quick 1 op Birkhoven tegen Z. A. C. uit Zwolle H. V. C. 1 te Velp tegen V. V. O. H. V. C. 2 achter Rustoord tegen Het Negende. Het Vijfde tegen D. O. O. C. B. W. op net Leusder eld tegen D. E. 8. Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo boerenhoter aan de Centrale boter mijn 3400 Kilo ongezonten en 2876 Kilo fabriekt; boter onder Rijks-controle. De prys aan de marlrt was f 1.20 a fl.40- aan de mijn fl.27 a fl.37. De eerste winter-collecie voorde diaconie der Ned. Hervormde gemeente heeft opgebracht f631 25. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week om kwart na vieren, die van andere voertuigen kwart voor vijven worden Herinnerd zij, dat morgen hier alleen genees middelen zijn te verkrygeu id de apotheek van den heer C. M. M. V'srmolen, Ungsatraat 2 by aie nu svaan ie giuwiemn «d vo..r >1 do boerltfkocld, in oo» winkels de Mejuffrouw N. Horst (zang), nit Lochem, en de neer Henry Baodet (cellist), uit Den Haag, zuilen 22 December als solisten optreden bij de uitvoering in „Amicitia" te geven door een Haagsch kwa-tet ten bate van de kantonale af deeling der Maatschappij tot opvoeding in het Ten nadeele van een bewoner vaD den Utrecht- scheweg is diens rnwiel, dat by even onbeheerd in het voortuintje liet staan gestolen. Waartoe maakt men zoo vaak ook nog de onnoodige woorden tot een mes, waar de noo- dige al zooveel wonden slaan? TXit don omtrok. Donderdagnacht ontstond door onbekende oor zaak brand in het Witte bergje, aan den Lens- derweg. Van de levende have verbrandden twee var kens, twee konijnen en eenig pluimvee, terwijl het achterhuis geheel in vlammen opging. Verzekering dekt de schade. Dr. H. P. Schoonebeek, te Soest, is benoemd tot geneesheer der Commissie van weldadigheid van H. M. de Koningin-Moeder te Soest, in plaats van dr. Batenburg wien, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jannari eervol ontslag ia verleend.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1