Stadsnieuws. den Staat en tegenover hun medoburgers trachten te ontduiken, die in hun hart allen arbeid verfoeien en daarom dan ook slechte arbeiders zijn. Wy bestudeeren thans 'overal »het" kan ker-vraagstuk maar het is hoog tijd, dat het vraagstuk van de behandeling van dezen kanker óok eens ernstig onder de oogen wordt gezien. Het werkloozen-vraagsluk vraagt, vooral in den winter, de aandacht van allen. Daar zijn er onder, die werkelyk gaarne zouden arbeiden en 't ook kunnen; maar er zijner helaas ook by, dio om werk vragen en den Hemel danken, als ze 't niet krijgen, en te vreden zijn, als de Staat ot een ander hun de verantwoordelijkheid afneemt voor bun zelt en hun gezin. Ze trouwen kosteloosde vrouw wordt bij do bevalling geholpen kosteloos wordt het kind ziek, het wordt kosteloos genezen, het gaat naar de kostelooze school, wordt daar onderwezen, gekleed, gevoed, gebaad kosteloosgaat later (als dat nog maar ge beurt kosteloos naar de ambachtsschool kortom de ouders schuiven er zich van af. Ik ben vóór dit alles: scboolvoeding, Wee ding, badenmaar heeft dit niet ook een schaduwzijde, en is het dan een wonder, dat bij de kinderen het plichts- en verantwoor delijkheidsgevoel later niet bijzonder is ont wikkeld Het wordt een chronische volksziekte, even als vroeger bij de KomeineD, die den volks gunst kochten voor spanem et circenses" (brood en spelen). De ziekte is dus met recht zoo oud als de weg naar Rome. Maar men zoekt althans naar de oorzaak en naar de behandeling, al zoekt men vaak in de verkeerde richtiug. Natuurlijk, al is het theoretisch waar, daar er in ons land werk en geld genoeg is voor allen, een feit is 't ook, dat er verkeerde sociale toestanden zyn, die dit indepractijk verhinderen. Maar een feit is eveneens, dat al zijn hier, als op eiken regel uitzonde ringen in 't algemeen het gebrek aan pliebts- en verantwoordelijkheidsgevoel, aan karakter, de reden is, waarom de eene mensch strandt, terwijl een ander, van huis uit in de zelfde levensomstandigheden ge plaatst, vooruitkomt in de wereld. Indien bijvoorbeeld alle mannen zelfbe- heersching genoeg hadden om zuinig te zijn, niet te drinken en niet te rooken, wat toch ten slotte maar gewoonte en luxe is, zouden er al millioenen gespaard worden, die hun gezinnen ten goede zouden komen. En waar is de ondernemingslust gebleven van onze voorvaderen, de jongens van Jan de Witt? Is er geen plaats voor duizenden van ous in Oost- en West-Indië, in Amerika en Canada? Al heeft de uitslag van den oorlog in Zuid-Afrika ook ten gevolge gehad, dat dit vroegere groote afzetgebied voor Hol- landsche spieren, hersenen en kapitaal, thans bijna is gesloten, ook daar is nog een weg, als er maar een wil is. Met een kolonisatie van de bergstreken in Indië is men nog nooit ernstig begonnen. Duizenden van ons, met energie en opgewek- ten zin,, die zich het karakter en den wil om te slagen hadden eigen gemaakt, zich geoefend hadden in zelfbeheersching en matigheid,die reinheid in alle dingen betracht ten en volhardend waren als een Fries, zouden daar immers een bestaan kunnen vinden, als maar het Hollandsche kapitaal daarvoor los was te krijgen uit den Ameri- kaanschen dobbelboek. Nu we eenmaal wetoD, dat het aan ons zelf ligt, als het blijft, zooals 't was, dringt zich ook de plicht op, het geneesmiddel aan te grijpen. En dat geneesmiddel is: reëdu- catie. Evenals de zieke, die er met alle geest kracht voor vecht om »er door" te komen, veel beter kans heeft dan hy die geen le vensdoel en idealen meer bezit, moet ook een kleiu volk, dat groote dingen wil doen, met ernst en krachtigen wil de middelen aan vatten om zijn nationale idealen zooveel mogelijk te verwezenlijken. En de prikkel voor de geneziDg moet evenals bij het individu komen van binnen, uit onszelf. Wij moeten karakter leeren, de ge woonte om goed te denken en goed te bandelen. Karaktervorming vooral in den critieken eefrijd tusschen 12 en 18 jaar. Roosevelt had gelijk toen hij zeide »Wilt ge iets blijvend goeds doen vour den raenscb, begin dan, vóór hij een man is. De kans op succes ligt in 't arbeiden van den jongen uiet van den man". Ea John Wunamaker zeide niet ten onrechte: «red een man, en gij redt éen levenred een jong -n, en ge redt een beele tafel van vermenigvuldiging". Da hearen schrijven nog: En wat nu den jtedaguog goed zal doen te hooreuwij willen onze jeugd niet ge bruiken voor proefkonijntj is voor een ot' ander aan de studeertafel uitgevonden op- voedingsplanneen, de proel is overal in de wereld in Groot-I3rittarij-\ de Engeische koloniën, Chili, Argentinië, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Noorwegen reeds ge nomen en zóo goed geslaagd, dat zich dage lijks nieuwe groepen aansluiten en reeds titans 3 a 400 000 jongens zijn georganiseerd onder de Scout-vlag. Het geheim van het succes der beweging ligt iu do leerstof, welke men den jongens voorzet en die met den zin voor het avon tuurlijke, onverwachte, romantische die ons allen in onze jeugd eigen is, rekening houdt, en voorts iu de practische wijze waarop de leerstof wordt behandeld, a. h. w. bezien uit het oogpunt van den jongen, waarin de leer meester' of leider zich moet kunnen ver plaatsen of indenken. Men onderwijst "niet zoozeer, als dat men de jongens pr toe brengt, voor zich zelf te leeren, uit gevoel van plicht. Het onderwijs wordtdus uiet gegeven op een saaie theoretische manier, maar pructisch, op e<*n uautrekkelijke, voor jougens »leuk«" wijze. Dat dit alles het gewone onderwijs niet mag storen, sproekt vanzelf. Men leert het op vrije middageu, Zon- en feestdagen. Wat zoo'n jongen ook wordt in het leven, soldaat of geleerde of koopman, overal zal hem nuttig zyn de kunst van den padvinder in zyn jeugd te hebben geleeid, nog niet zo->- zeer om de handigheid en vakkennis, die hy opdeed als wel om de karaktervorming die er mee samengaat, de opwekking van pliehts- en verantwoordelijkheidsgevoel. Iedere zenu warts, iedere piedagoog zal overtuigd moeten zijn van de groote opvoedende kracht, welke van deze beweging kan uitgaan. En hoe vroeger we daarmede dus begin nen, des te beter. Een goed „padvinder" wordt men niet plotseling, niet vanzelf, maar door langdurige en ernstige voorbereiding. Zoodra de „Nederlandsehe Padviuders Cou rant" zal zijn verschenen, hopen we terug te komen op dit belangrijke onderwerp. En we liupen, dat zeer vele ouders en ver- zorgens er toe zullen meewerken om deze organisatie ook in ons land hoe eer zoo beter echt populair te doen zijn. Het Rijk beeft aangekocht het pand naast het post- en telegraafkantoor, waarin ge vestigd is de »Amersfourtsche Bink", met de bedoeling dit mettertijd aan te trekken bij hef. kantoor. In Staatsblad 3il is opgenomen de Pand- huiswet. Er is dan toch hangend licht geweest, gisteravond in de Langestraat, al was het dan ook nog slecht? een éon-kaars lichtje. 't Had geweldig bekijks. In den i uderdom van even 67 jaar is hier Zoudagochiend plotseling overleden de heer J. C. Kleber, tot 1907 deurwaarder bij hel kantongerecht, die zich in dat moeilijk ambt door groote humaniteit vele vrienden heeft gemaakt. De «Oprechte Haarl. Crt." deelt mee, dat ds. G. W. C. Vunderink 29 Januari of 5 Februari zal worden bevestigd bij ae Ned. Hervormde gemeente te Haarlem. Einde Januari zal hij dus afscheid nemen van de gemeente hier. By Kon. besluit is aan den heer J. M. J. Burgerheil Mulder, Gemeente-onvanger van Hoevelaken, vergunning verleend, tot 1 Mei 1911 te Amersfoort te blijven wonen. De hoer S. C. Sporry, luitenant-ingenieur van het Nederlandsehe leger gedetacheerd bij het Oost-Indische leger, is belast met de waarneming der functiënvm Inspecteur der posterijen en telegrafie daar le lande en in verband daarmee op non-activiteit gestold. Majoor-intendant C. M. de Kanter, van de 4e divisie, wordt 1 Feuruari van bier over geplaatst naar 's-Graveuhage. Ondanks de beslommeringen voor het Sinter klaasfeest was Vrijdagavond ook de vierde en laatste cursus van mr. Werker druk bezocht. Hij werd weder voor de combinatie van Bond en Vereeniging voor vrouwenkiesrecht gegeven in „De vergulde zwaan". Spr. herinnerde in de vorige bijeenkomst te hebben aangegeven eenige tegenstellingen en de grondbeginselen te hebben genoemd van de Staatspartijen der theocratische school om daarna te spreken over de vrijzinnigheid na 1S4S en ten slotte er op te wijzen hoe op het einde der periode de gedachte zich baun brak, dat de Staut nog wel meer kon doen en dus het parti culier initiatief kon steunen dan wel de zaak zelf ter hand diende te nemen (1857 wet open baar godsdienstloos onderwijs, 1863 uitbreiding verkeerswezeu met de exploitatie der Staatspoor- wegen in handen eener Maatschappij). Het zuiver doorvoeren van het vrijheidsbeginsel kon naar de meening van sommigen leiden tot groote ophooping van kapitaal bij enkelen ten nadeele van de gemeenschap. De reactie leidde tot scherpe critiek op dit beleid, de S. D. P. ontstond en bracht een nieuwe antithese, den klassenstrijd. In vrijzinnige kringen roeg men of dit con s'quent doorgevoerde vrijheidbeginsel niet zekere herziening behoorde te oudergaan en zóo ont stond de leer der moderne .Staatsinmenging. Terwijl te voren in vrijheid het nee plus ultra van 3tuuUbeleid werd gezieü, meeat de Staats inmenging, dat vrijelijk ingrijpen vrijstra»t, mils niet ten bate van enkele klassen, doch ten voordeele van alle. Deze leer in Duitschland door Anrens, bier te lande door Opzoomer gepredikt, vo haar eerste toepassing in 1S77 door het optreen van Kappeyne ais Minister. Kappeyne zeide, dat de privaatrechterlijke formule behoorde plaats te maken voor de publiekrechterlijke; waarmee hij bedoelde, dal niet hel subject, doch de Staat op den voorgrond moest treden. Hij bedoelde daarmee echter nog niet, dat de Slaat alle productie-middelen Ier hand moet nemen. Niet alle vrijzinnigen konden zich daarmee vereenigen en van dien tijd dugieekeut dan ook do inwendige strijd, welke leidde tot splitsing in twee, later in drie groepen een innerlijke strijd, welke wel tot uiting kwam in de Kamer, doch, althans aanvaukelijk, niet tot uiting bij ce stembus. Tevens ging hiermee gepaard, dat zij, die sterkerStaats-inmenging wenschten. verlangden, dat van Staatswege zaken werdeft geëntameerd die volgens de oud-liberale leer behoorden tot het terrein van het particulier initiatief, wensch- ten, dat de nieuwe groep mede zou deelen in de voordeden, waardoor grootere belangstel .ng ontstond voor de Staatszaak, met, als gevolg, uitbreiding van het kiesrecht en een meer demo cratisch streven. Nochtans hield men vast aan het beginsel der vrijzinnigheid en boog dus noch naar den kant der theocratie, noch naar dien der democratische richting af. Deze inwendige strijd werd echter op den duur zóo hevig, dat in 1884 door de oprichting der Libe rale unie een poging moest gedaan om de vrij zinnigen te hereenigen tegenover den steedB was- senden invloed de ciericale partijen. Na het rechtsche kabinet-Muckay, van 18S8, kregen we in 1891 het linksche kabinet-Van Tienhoven, waarin Tak van Poortvlietde leidende man was, een sterk voorstander van Staats inmenging en kiesrechtuitbreiding. De Kieswet- Tak had als criteria slechts lezen en schrijven en was dus naar veler meening niets anders dan algemeen kiesrecht, dat sterk moest worden be- utreden. De Kieswet-Tak kon dan ook geen meerderheid verwerven in de KamerKamer ontbinding volgde en liet kabinei-Vun Houten trad op, dat de huidige Kieswet bracht. In ao Liberale unie was echter gesteld de eisch van algemeen kiesrecht en zoo moest wel volgen de afscheiding van het meer conserva tieve element, de oud-liberalen. Na het kabinet-Vun Houten kwam in 1897 aan het bewind het kabinet-Goeman Borgesius- Pierson, dat sterk streefde naar Staats-inmenging (Woningwet, Ongevallenwet, Kinderwetten, Leer plichtwet). Nn ommekomst der Kamer-periode geraakte in 1901 de linkerzijde iu de minderheid en trad op het kabinct-Kuyper, dat de leuzen der rechter zijde sterk op den voorgrond bracht, het Christe lijk beginsel poneerde eu o. a. de subsidiën voor de bijzondere school aanzienlijk uitbreidde (bet eerste subsidie voor de bijzondere school werd toegekend in 1888 door de wst-Mnckay). Terwijl nu de vrijzinnigheid in de minder heid was, kwam er wed-rom inwendige oneenig- heideen doel wenschte op den voorgrond te brengen de urgentie van het algemeen kiesrecht, een ander deel vreesde daaruit verstoring van het inwendig verband. Het Bestuur der Liberale uuie stond aan de zijde van hen, die kiesrecht- uitbreiding wensebten en dit had lot gevolg, dat, in 1903 de minderheid uittrad en zich ver- eenigde met de Radicalen te Amsterdam tot de Vrijzinnig-democratische Staatspartij, welke uit gebreide Staatsinmenging wil, hooghoudende vrijzinnigheid, maar te gelijk noodig achtend Staats-organisatie in democratische richting. De Vrijzinnig-democratische partij gaat niet uit van het beginsel, dat er slechts gelijkheid kan zijn, doch van het beginsel, dat allen zooveel mogelijk moeten deeleD in en genieten vun den Staats vooruitgang. DU moest leiden tot een nieuwe regeling van het Arbeidscontract en een der voormannen, prof. Drucker, was de outwerper van het Arbeids contract, dat kans heeft le worden een zegen voor den arbeid. Dit moest ópk voeren tot ver zekering tegen rampen van het bedrijfsleven, dus tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom, en in 't algemeen tot sociale verzekering, en tot ingrijpen in den vrijen arbeidsdag (motie Aalberse voor den lienuren-dag). Dit ingrijpen in de economische arbeidsver houdingen vormt een streven, dut guat in de richting der ontwikkelings-voorbereidingdoch waar de S.D. predikt de onoverbrugbaarheid der klove tusschen kapitaal en arbeid zegt de V.D., dat de Staat door bescherming van den arbeid den belangenstrijd moet temperen. De V. D. beoogt meer. Het komt voor, dat van Staatswege iets wordt ondernomen, doch geëxploiteerd door anderen (zooals bijvoorbeeld de Stunts-spoorwegen). De V. D. meent, dat dit is onttrekken van kapitaal aan den volksrijkdom en wil daarom, dat de ge meenschap zelve exploiteere heigeen daarvoor vatbaar is (spoorwegen, Ned. Bank, waterleiding, telefoon, lichtfabrieken, enz.). Da uitgaven daarvoor zijn echter te dekken doch de gelden daarvoor mogen volgens den V. D. niet gevonden uit protectie, omdat hier door de vrije wisseling der producten wordt belemmerd on vooral de volks-voedingsmiddelen worden getroffen zy dienen te komen uit directe belastingen, zooveel mogelijk naar druagkracht en wel progressief. Ook willen zij evenals de huidige vrijzinnigheid iu Engeland daarnaar thans vrijwel streeft verscherpt successie recht, wederom met progressie eu Stants-erfrecht., omdat het kapitaal is verworven uit de ge meenschap. De V. D. wil alles voor het volk door liet volk, óok ten opzichte van bet leger. Do V. D. wil ten sloLte gemeentelijke werk zaamheid en niet uitsluitend administratieve politiek door de Gemeenten beoefend zien. Als sterkste der vrijzinnige groepen heeft de Liberale unie veel meegemaakt eu vun liever leden veel overgenomen o. a. het streven naar meeruitgebreid kiesrecht, Ten slotte do Vrij-liberalen, die, oorspronkelijk enkellingen, zich hebben vereenigd tot een nieuwe partij, den Bond van vrye liberalen, op gericht in 1905, die opkomt tegen vermenging van godsdiensten politiek, ijvert voor vrijhandel, neutraal onderwijs eu vasthouden aan de be proefde liberale etnulkunde. De Presidente dsnkle nu mr. Werker voor zijn bereidwilligheid en de onpartijdigheid waar mee hij in deze vier avonden Onze politiek# partijen heeft gesohetat. Wie meer van deze dingen wil weten dan uit d«n aurd der zaak in nog geen volle vier uren is kunnen gezfyi. schaffe zich den bundel aan uitgegeven door de Holl&ndia-drukkerij te Buarn onder den titel „Onze politieke partijen". Elk der negen deeltjes, bewirkt door eender hoofdlieden van iedere partij, kost slechts 40 cent; de geheele serie samen slechts drie guldeu Luitenant L. Schutte, sedert Maart 19()6 van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de landmacht in West-lndië, zal begin volgend jaar repratieeren. De P.. K. Volksbond zul steunen de actie der Protestantsch Chr. vereeniging van handels- en kantoorbedienden tot verkrijgen van vet voegdewinkMduiting, De plaatselijke afdeeliug der V. P. N. zal Woensdag li dezer huar jaarvergadering houden. Een poos geleden, deelden we mee, dat de firma Avis «Sb Co., le 's-Gravenhage, een constructie heeft bedacht om de luchtbanden van rijwielen te vervangen dooreen systeem van stalen veeren, waardoor de velerlei on aangenaamheden der luchtbanden geheel worden ondervangen. Het weekblad Vraag en Aanbod" schrijft thans daarover: Het zijn gewone fietswielen op wier velgen korte spiraalveeren met een bijzonder veer krachtige!) loopmaniel zijn aangebracht en zóo vernuftig geconstrueerd, dat men in het berijden geen verschil met den luchtband kao constateeren, terwijl zij bestand zijn tegen veel, dat voor den luchtband nood lottig is. Reeds zijn een aantal dezer «spiraalveerbanden" iu gebruik en 't aantal bestellingen neemt met den dag toe. Delast van oppompen, lekkages, enz. enz., is daardoor geheel vermeden en het rijwiel steeds ter stond tot het gebruik gereed. Bij het Nederlandsehe leger worden thans ook proeven met deze banden genomen en ze zullen ook waarschijnlijk bij het Duitsche leger worden ingevoerd. Het is te verwachten, schrijft het blad, dat de luchtbanden binnen afzienbaren tijd door deze veerende bandon geheel zullen worden verdrongen. Ondanks de pias- en de gietbuien van Zaterdagnacht waren de voetbalvelden hier Zundag alle bespeelbaar. Het eerste elftal van «Quick", dat deo wedstrijd van 6 November moest overspelen, omdat de »Zak" had gereclameerd daar in Quick iemand meespeelde die nog niet ten volle veertien dagen voorhing en toen door Quick werd geslagen met 42, heeft nu gewonnen met 10. Een veter.ian schrijft ods daarover Eindelijk is het Quick mogen gelukken een over winning te behalen. Was reeds de vorige week te Apeldoorn het Bpel tegen het sterke Robur et Velocitas zoodanig, <latd6 Apeldoornsche correspondent van „Het Sportblad" schreef, dat de uitslag (1—0 voor Robur) evengoed andersom had kunmui zijn, thana wist Quick met 10 te zegevieren, cijfers aie beslist geflatteerd voor de Zwollenaren zyu. Reeds dadelijk na den aflrap toonde Quick zich Zondag op eigen terrein de meerdere. Aanval op aauvul word', ondernomende rechtsbuiten De Boer treedt zeer doortastend op en breugt het Z.A.C.-doel voortdurend in gevaar. Iu die eerste peri'ide had Quick zeker een paar doelpunten verdiend. Na ongeveer een kwartier spelen, komt eindelijk de zoo zeer verdiende leiding w.inneer Muijs, als van ouds, de beide backs handig passeert en den bal rustig in bet net deponeert. Langzamerhand gust ZA.G. dan ook eens een kijkje op de vijandelijke helft nemen, maar ofschoon de beide vleugels af cn toe gopd weten op te bren gen, worden h.iar aanvallen zelden gevaarlijk. Toch krijgt het achtertrio onz'T stadgenooten gelegenheid om te toouen wat het vermag. En werkelijk, de tegenpartij wordt beslikt geen gelegenheid tot scoren gegeven. Steeds bl(Jft Quick iets in de meerderheid, steeds zjjn de aanvallen der vlug-raoDschen gevaarlijk, maar ook steeds bljjft op bet laatste oogenblik het door tastende achterwege. Zoo komt de rust en zoo komt óok bet einde; 1-0. En nu iets over de spelers van Quick. De doel verdediger kreeg niet veel mopilyks lebfl' bandelen, maar wat hij deed, whs van goede kwaliteit- Vsn de tiacka was Valk voldoeudn, eebter bijkan niet in do schaduw staan van zyn partner Van Hnlihe. Deze laatste ia een speler met bijzondere capaciteiten, die in alle standen de bal goed kan trappen, het juiste oogenblik van aanvallen uitste kend weet te beoordeelen en zeer moeilijk is W passecren. Van de middenlinie valt de spil Do Boer het meeste op; ook zijn spel is in vele opzichten „af echter op hem drukken de fouten van het geheelo syrteem van spelen van hot elftal het meeste. De beide wing-balfs zyn lang uiet slecht. De voorhoede is het zwakke pui.t, do linksbuiten. Bnisaevain, speelt een taktisch spel, maar moet wat doortastender zyn; de drie bintienspelers denken om beurten dat ze het alleen moeten doen. passeeren dun enkele spelers maar struikelen ten laatste altijd. De Boer is snel en doortastend, moet eebter al» jC-chtzbuiten niet schieten maar voorzetten. Hem

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2