Gemengd nieuws. Laatste Berichten. Althans hij stoort zich niet aan het goed Fransche „una fois n'est pas couturae". Vorige week heeft liet carillon 's nachts heel wat ontsteltenis gebracht m menige, bakkerij en 's ochtends heel wat beweging toen, bij het drukker wordend verkeer in de strateD, de bakkers bemerkten dat ze, dank het speelwerk, een dik half uur ten achter waren met hun aibeid. En in den nacht van Dinsdag op Woens dag was 't weer mis. Nadat het Latijntje, hel beste uurwerk in de stad, juist op tijd middernacht had aangekondigd, zette het carillon sGut nacht du mein herztges Kind" in, doch kwam niet verder dan het voorspel en kwart na twaalven kwam da rest met de twaalf slagen. Om half een was hel speelwerk al ruim 20 minuten achter, om 1 uur bijna een half uur, en zoo ging het door tot vroeg in den ochtend de zaak weer in 't reiue werd ge bracht. Hopen we voorgoedwant een oflioieele tydaanwiizer, die zoo eigenwijs doet, is verre van aangenaam. A propos van het carillon. Zou het werke lijk waar wezen, dat de Sans-culottes dan wel de troepen van Napoleon éen kink men zegt, een fis hebben weggehaald om er een kanonnetje van te gieten Wie weet inlichtmgen te geven omtrent deze overlevering Het haDgend licht zal dan toch hedenavond in de Langestraat branden. 't Heeft werkelijk nietj gelegen aan de gasfabriek, dat het niet gereed kon zijn in de week vóór Sint Nicolaas. Hedenmorgen werd door B. en W. aan besteed Het maken van een werk- en een bijschsteiger op den eersten omloop van den O. L. Vrouwe Toren. Inschrijvers waren G. Wasstnk f4587; W. van Genderen f3900; L. J. Hemels f3075; firma G. Mos- tertman eu G. vau Nes 13645; J. G. Eyber- gen en Zu. 13565; E. J. Ruiteuberg 13,333; G. C. Blanke f3284; H. Keyzer £3214; E. van de Wart £3100; Wolfswinkel f2989; firma H. Lenstng en van de Vijzel f2950; A. C. Beijer f2924; J. Boshuizen f 25iü D. J. Hagen ie de Rjjp (N.H.) f2495. De oveiigen allen te Amersfoort. De gunning is in beraad gehoudeo. Kolonel C. F. Ouwerling, intendant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, zal 1 Fe bruari den militairen dienst met pensioen verlaten en worden vervangen door luitenant- kolonel W. A. H. Doorman, thans Directeur der Centrale magazynen van militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam. Volgens de Memorie van antwoord van den Minister van Oorlog ligt het niet in zijn bedoeling, de voorstellen tot herziening van de oflicierstraktementen thaus weder van de Begrooting af te nemen en bij afzonderlijk wetsontwerp opnieuw in te dienen. De Minister ontraadt beslist het stelsel van verpachting der cantines. Het tegenwoordige stelsel, al moge bet nadeelen hebben, is het beste en tevens het meest voordeelige voor bet Ryk. Het vertrouwen in de gecentraliseerde opleiding te Amersfoort is niet beschaamd, en de Minister wil dan ook met 1 October 1911 overgaan tot het vestigen in nog een garnizoen vun een tweede gelijknamige in richting. De keuze van 'het garnizoen is nog in onderzoekde Minister geeft de voorkeur aan een der garnizoeneo in het ZuideD. De vleermuisbranders in de kazernes te Amersfoort zullen worden vervangen door gloeikousjes. Naar aanleiding van de onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie, bedoelende vervorming der muziekkorpsen bij de infan terie in fanfarekorpsen, zyn door het leger bestuur opgaven gevraagd omtrent de namen der leden, hei door heD bespeelde instrument, hun leeltijd, den datum van indiensttreding, wanneer bet recht wordt verkregen op pen sioen, enz. De »N. Crt". verwacht, dat eeD gebeele vervorming nog wel een 10-tal jaren op zich zal doen wachten, tenzij ertoe wordt overgegaan, de overcomplete leden der muziekkorpsen op wachtgeld te stellen. We zouden zoo zeggen, dat dit niet ten goede kan komen aan de muziekkorpsen, wier beste leden de een ua den ander zullen heengaan. In »Toonkunstuieuws" is overgenomen het begiu eener monografie van Eugen Segnitz over SiovaDDi Sgambati, deo 28 Mei 1843 te Rome geboren pianist, alt-zanger en koor dirigent, wiens Requiem-mis, geschreven bij den dood van Koning Humbert I van Italië, aanstaanden Dinsdagavond door de zangver eniging der plaatselijke afiloeling v.m Toon kunst wordt ten geboore gebracht. Quick ontvangt Zondag op Birkboven de N. E. C., uit Nymegeo. De vetereen schryft: In het vorige nummer beloofde ik den lezers een beschouwitikje over bet spelen op eroote velden, in hoofdzaak daartoe gebracht doordat ik by den Zondag gespeelden wedstrtyri QuickZ. A. O. tot de overtuiging kw m, det de manier van spelen van Quick niet ia overeenstemming iiiuetde afmetingen van haar tegenwoordig terrein. Een groo' veld ksn een groot voordeel opleveren tegen tegenstanders die op kleine terreinen gewend lijn. Echter hoofdzaak ie, dat men self weet hoe er op te spelen. Reeds op velden met kleine afmetingen is het ontegenzeglijk de middenlinie die 't het zwaarst te verantwoorden heelt. Immers die linie heeft niet alleen te zorgen, dat de voorhoede van de tegen partij het de backs en den keeper niet te zwaar maakt, maar moet ook voort iurend dicht achter baar voorhoede zijn om die bij het aanvallen te helpen. Altijd worden dan ook voor die linie speler» genomen, die over een groote hoeveelheid „Ausdauer" be schikken. Dat by het vergrooten der velden de taak der middenlinie nog veel zwaarder wordt, is ge makkelijk te begrijpen, wanneer men in aanmerking neemt, dal een voorhoede op breed terrein spelend de middenlinie die uit twee spelers minder bestaat gemakkelijker kan ontwijken en verder dat door bet grooter wordeu van deD afstand tue- sehen de beidedoelen.de afstand tusschen voorhoede en backs óok vermeerdert. In het bijzonder is liet voor den centerbalf onmogelijk, met eenig succes te werken, wanneer dewinghalfs angstvallig bij de buitenspelers blyven. Hy bevindt zich dan geueel alleen tegenover 3 epel-rs en moet die over een breedte vau een 30 :l 40 Meter t aebten tegen te houdeu. De middenlinie moet dus op groote velden wat ontlast worden van h9ar zwareu taak. Dat hebben de clubs in het westen van ons land, in navolging van onze westelijke buren, de Engelschen. reeds lang ingezien en uitgaande van de gedachte dal onbe waakte binnenapelers het gevaarlijkst zijn, hebben zij de winghalfs opgedragen zich niet speciaal met de buiteuspelers te bemoeien, maar huu in het bij zonder de bewaking der bionenvoorwaarts tot taak gesteld. Een voorbeeld lichte het bovenstaande toe. Hoe dikwijls ziet men niet, dat een bionenvoor waarts den bal bemachtigt, een der winghalfs moet aanvallen, de bal naar den buitenspeler die meestal reeds vooruit geloopea is wordtgespeeld en de wingbalf uit alle macht achter dien buiten speler aanloopt, zonder eenige kans te hebben hem in te halen. De back moet inloopen omden buiten speler hft voortgaan te beletten en als noodzakelijk gevolg krijgt men by eventueel overzetten vóór hel doel een sp- Ier onbewaakt. De bedoeliug is nu, dat de winghalf, in plaats van achter den buitenspeler aan te loopen, bij den binnenspeler blijft. w>ardoor le onbewaakt staan van spelers vóór doel wordt voorkomen,2e bedoelde wingbalf zich niet ounoodig vermoeit, He de center- half belangrijk wordt geholpen, en 4e de verdediging vóór doel hechter wonit. Natuurlijk moet1-» de midtleospelers, wanneer een bal door de vijandelijke verdediging naar voren wordt getrapt, steeds trachten deu bal dadelijk te bemachtigen, onverschillig wie der tegenstanders hem krijgt, wsnt het oogenblik van bet ontvangen van den bal door een voorwaarts, is voor een ver dediger het bes.e oogenblik om aan te vallen. Ook de voorhoede moet de middenlinie helpen. Dit dient alleen te g°scbieden door de binuenspelers, die zicu daartoe geregeld na eigen aanval vlug terug moeten begeven. De buitenspelers moeten steeds vóór blijven,natuurlijk oppassende Diet „buiten spel" te staan. Als algemeene taktiek voor verdedigen op groote terreinen willen we dus aangeven het, door meer bewaakt houden der middenroorwaarts, verplaatsen naar de wings van den aanval der tegenpartij. In de groote zaal van het café »De Arend" werd Dinsdagavond door de kinderen der leden en donateurs van de Kon. Bond van Oud-onderofficieren het St-Nieoluasfeest ge vierd. Aan groote tafels hadden een honderdtal kleinen plaats genomen, waaraan zij op spe culaas en andere versnaperingen onthaald werden. Don Bosco hhld den geheelen avond het jonge volkje bezig met zijne goocheltoeren. Omstreeks 8 uur werden de groote schuif deuren geopend en kwam de sGoede Bis schop" in groot ornaat met de staf in de hand, ie paard gezeten en voorafgegaan door zijn zwanen knecht, de feestzaal binnen. Verschillende kinderen moesten bij den kin dervriend komen om eene belooning '>f be risping te ontvangen, naar gelang zij zulks hadden verdiend. Een tombola zonder nieten sloot dit recht prettig kinderfeest. J)e heeren J. Meijer, R. van Doorn en La Haij hadden de regeltDg op zich genomen, terwijl de heer A Hassing, Voorzitter van den K. B. v. O., bereidwillig zich des avonds had beschikbaar gesteld. Aan de Centrale botermijo werd Dinsdag aangevoerd 3275 Kilo ongezouten en 3025 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs was f 1.24 a fl.36. We lezen in bet ^Maandblad tegen ver- valschingen" Men traebt een z.g. nieuw product aan den man te brengen, bestemd om aroma te geven aan boter, margarine en vetstoffen; bet is een olie-aebtig vel, dat den aange- namen geur heeft vun bittere amandelolie Het is samengesteld uit een geringe hoe veelheid nitrobenzol vermengd met sesarai- Jie; de onderzoeking daarvan werd gedaan te Luik door den heer Ledent. Daar het een hevig vergif is, raden wij al de boterhandelaren sterk aan, soort gelijke producten niet te gebruiken. Van andere zijde worden zeer ernstige ziektegevallen gemeld, veroorzaikt door het gebruik van Backa-raarganne, die te Ham burg wordt gefabriekt. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satie-beroep van een tapper te Amersfoort, door de Rechtbank te Utrecht niet-ontvan- kelijk verklaard in zyn honger beroep van zijn veroordeeling op 14 Maart 1910 wegens drankwetovertreding door het Kantongerecht te Araerfoort, aangezien dit een dag te laat was aangeteekend. De requirani voerde aan, dat hy op 28 Maart ter Griffie van het Kantongerecht was geweest, maar deze toen gesloten had gevon den, daar liet toen Tweede Paasehdag was, weshalve hij eerst den volgendeu dag appèl bad kunnen aanteekenen. De Hooge Raad overwoog, dat alleen de Zondag is uitgezonderd van de dagen, waarop de Griffie geopend moet zijn en de termyn van beroep, welke 14 dagen is, niet kan wor den verlengd. Als »hooren zeggen" en spraat graag" een vennootschap aangaan, wordt lichi de leugen de derde man, die de praat aanbrengt. T7it den omtrek. Te Baarn worden pogingen aangewend om een concert-gehonw op te richten. Uok te Hilversum tracut men thans een comité op te nehte t van het Nederlandsche Ronde Kruis. Generaal C. J. Vaillant bracht daar ter plaatse de zaak aan 't rollen. Dr. Dumstrep, te Gross-Liehterfelde bij Berlijn, meent de meeste versohijtselen der hondenziekte te kunnen bestrydeu, volgens het „'Frankfurter Sportblad" met goed gevolg. Het middel is magnesium-oxyde, welke stof ongeveer 60 cent per 10 Gram kost. Waar de behandeling acht dagen lang drie giften per dag vatt 10 Gram vereischt, kost dit ruim tien gulden. Natuurlijk moet vóór het gebruiken van het middel een veearts worden geraadpleegd Dr. Webers, te Leiden, schrijft io het,, Tijd schrift voor Geneeskunde" Mijn buurman deelde my dezer dagen mee, dat hij twee fraaie platanen, oude ster- boomen.in zijn tuin had doen vellen, omdat hij meende, dat die hoornen de oorzaak waren vaneen hardnekkige kriebelhoest Zijn doch ters, die hun slaapkamer aan de tuinzijde hadden, waren hun hoest kwijtgeraakt toen zij verhuisd waren naar de straatzijde, en de tuinman had hem gezegd, dat de platanen zeer goed de oorzaak konden zijn van het hoesten. Protessor Janse, hoogleeraar in de plant kunde aan de Leidscbe univer.-i eit, hierover geraadpleegd, had hem veiklaard, dat de haardons der bladeren en takken van die boomsoort de oorzaak was en mot een micros copisch preparaat vanfijtie kiistalnaaldjes bem gezonden de: Bulletins de l'Académie royale des Sciences et belles lettres de Btuxelles van 1837, waar in Tome IV bldz. 446 Ch. Morren, profasseur ordinaire de botanique a l'Université de Liége, een noot meedeelt, ssur l'eflet penticieux du duvet dujpiatane", in welke noot zelfs sprake is van ahémop- tysie plus Ou moins ioquiétant". Het booze oog. Het Duitsehe „Natuurwe tenschappelijk Weekblad" bevat een uittreksel van een oulangs verschenen monografie over den boozen blik, van den oogarts dr. S. Selig- mann te Hamburg. Daarin wordt o.a. gezegd Zelfs bij de beschaafdste volken van onze dagen is het geloof in het booze oog pas in den laatsten tijd aan het verdwijnenmaar vooral bij de Franschen en de Italianen is het geloof erin nog zeer verbreid. Niet rang en macht, ja, niet zelfs kerkelijke waardigheden behoeden menig mensch er voor, in den roep van een „Jettatore" te komen, dat is een mensch, die bet booze oog heeft en daardoor onder zijn omgeving on heil sticht. Een buitengewoon gevreesde „Jettatore" uit de laatste eeuw was de componist Offenbach. Men zeide van hein reeds bij zijn levenDe theaters waarin zijn opera's gespeeld worden, verbranden de een na den anderder zangeressen die de eerste rollen hebben, is de keel als toe gesnoerd en zij zijn niet in staat iets anders of ergens anders te zingende danseresten ver stuiken zicb, verliezen haar bevalligheid, enz. De danseres Emroy Livry verbrandde b\j de op voering van Offenbachs ballet „Les Papillons" mile Erasey werd bij een generale repetitie van een ander ballet zoó verschrikt door een gasont ploffing, dat zij stierf. De criticus Gautier vreesde den boozen invloed van Ofienbach zoodanig, dat hij in zijn critieken nooit den naam van den gevaarlijken Jettatore neerschreef; dat moest een ander, meestal zijn dochter, voor hem doen. Ook na Offenbach's dood (1880) werkte zijn vreeselijke invloed nog voort, en het geloof daaraan bereikte eeist zijn hoogtepunt, toen bij een opvoering van zijn laatste werk „Les contes de Hoffmann" op 8 December 1881, de vreese lijke brand in bet „Wiener Ringtheiier" uitbrak, wat onder andere tengevolge had, dat men te Weenen in bijna een kwarteeuw geeu opera van Offenbach speelde. Opmerkelijk zyn de bij verscheidene volken gebruikelijk middelen om „bet booze oog" on schadelijk te maken. Men bedenl-e slechts, hoe vele meuschen, ook in beschaafds kringen, waar men geen bijgeloof zou denken te vinden, zoodra zij eon verwachting uitspreken op de tafel tikken. Deze gewoonte komt hiervan, dat iedere loftui ting word beschouwd als een uitdaging tot het ongeluk, waardoor nog heden ten uage bij vele volkeren de gewoonte bestaat om kinderen vooral niet te pryzen. Ook de bij maaltijden dikwijlg geuit wetisoh. „Wel bekome het u", geldt oorspronkelijk als afwering van de slechte wer king van het booze oog. Het breken van vaat werk op „Polteravond", een feestavond vóór den trouwdag, dien de Duitschers vieren, heeft den zelfden zinmen offert, evenals Polykrates. iets van zijn bezit,om Hetooverkunsten'van afgunstige menschen en duivels te onschadelijk maken. Zelfs de bruidssluier dient ulleen voor de af wering van het booze oog, zoóals Seligmann overtuigend bewijst. Buitengewoon verspreid zijn ook de tallooze vormen van amuletten van allerlei soort, die zelfs in onze dagen een groote rol spelen. Bij de tooneelspelers genieten de onheil voorkomende amuletten en talismans tegen- woordig nog zelfs groote achting. Hoe groot bovendien de vrees voor het booze oog onder de javers is. is algemeen bekend. In de Zuidelijke landen van Europa behoeden zekere houdingen van den vinger tegen de macht van het booze oog. Als krachtige talisman gelden ook de oogon zelf. Daarom beschilderde men vroeger wupenrustingen, schilden, schepen, enz., met oogen, itt de hoop daardoor ieder onheil te weren. Op het terras der Orangerie bij de Tuilerieiio, is men bezig een gedetikteeken op te richten voor den ouden verteller Charles Perrault. 't Is een werk van Pech, een buste op een zuil, van dansende kinderen omringd, in gezelschap van de Gelaarsde kat in prachtige musketiersuniform. Niet alleen een hulde aan den schrijver is met dit monument bedoeld, maar óok een betuiging van dankbaarheid, uit naam van de kinderen, die aan Perranli's voorspraak bij den Koning te danken hadden, dat ze tegen Colbert's advies in den tuin der Toilerieën mochten spelen. Knollen voor kans, Bij een juffrouw, wonende aan de Korte Hillestraai te Rotterdara| kwam een man, die Edammer kaasjes te koop aanbood. De juffrouw, die heel slim dacht te zijn, vertelde, dat ze wel wist, dat het rood geverfde koolrapen waren, waarvan ze meer gehoord had. Ze zouden haar niet krijgen. Maar de man zou bewijzen, dat het echt# Edammer kaasjes waren. Hij boorde in de kaas en werkelijk gaf hij de juffrouw smakelyke kaas te proeven ze kocht de kaas. Een paar uur later wilde ze de kaas ook eens probeeren en sneed haar in stukken. Toen bleek de kaas toch een koolraap te zijn. Daarbij ontdekte ze verscheidene gaten, die met kaas gevuld waren, waardoor 't bedrog mogelijk was geworden. De Post der heerechere. Het aantal brieven, boeken, mededeelingen van allerlei aard, welke de Post dagelijks aan Koningen en heerscherB heeft over te maken, loopt ontzaglijk hoog. Maar de zwaarste Post is bestemd voor Paus Pius X.Dagelijks komen iD het Vaticaan niet min der dan 24 000 brieven, kranten an andere post stukken binnen. Natuurlijk is de Paus niet in staat ook slechts een aanmerkelijk deel dezer zending persoonlijk na te zien. Hij beschikt voor dit doel over niet minder dan 35 secretarissen. De President der Vereenigde Staten van Noord- Amerika krijgt dagelijks 1000 brieven en 4000 couranten en boeken. De Duitscbe Keizer heeft een dagelijksche post van 4000 brieven en 3 a 4000 couranten en tijdschriften. Een naar evenredig heid kleiner omvang heeft de dagelijksche cor respondentie van Czaar Nicolaas van Rusland, die slechtB dagelijks 650 brieven toegezonden krijgt. De Koning van Italië en do Konine van Spanje krijgen naar de „Gaulois" weet te vertel len, lederen dag 300 brieven en onze Koningin Wilhelmina 150. De President van de Fransche Republiek ont vangt slechts enkele brieven en zoo goed als nooit boeken. Een nuttige oefening. In Frankrijk zijn weer groote manoeuvres gehoudendit keer echter niet, als iu September, met legerkorpsen, doch met boeren en burgers, til. intendance oefeningen. Elk jaar wordt, in esnig gedeelte van het land een mobilisatie gehouden van alles en allen, met de voeding van het veld-en het vestingleger in verband staande In elk kanton is een burger-commissaris aan gesteld, belast met de verzameling en betaling van alle voorradige voedingsmiddelen. Elk departement heeft zijn comité, onder voorzitter schap van den prefect, bijgestaan door een verpiegingscfficierhet comité zorgt voor do goede werking van het samengestelde raderwerk, dut by mobilisatie in werking wordt gesteld om de op een plaats samengetrokken troepen te kunnen voeden met hetgeen het overige Frankrijk opbrengt. Dit jaar heeft de gewone mobilisatie-oefening Slaats gehad in de departementen Gers, Tarn-et- aronne, en Lot-et-Garonne, waar gedurende eenige dagen het koren, graan, hooi en 8troo, enz. bijeen gebracht is, in magazijnnen opgelegd, uitgezocht, eu, in verband met een onderstelling, verzonden. De landbouwers verleenden gewillig hun medewerking aan deze oefening, hoewel zy bierdoor van den dagelij kuchen arbeid op akker en erf werden afgehouden. Eeu motie, waarin Gedeputeerden werden uitgenoodigd het voorstel omtrent het sub sidie voor de Industrieschool aan te houden tot de volgende zomerzitting werd verworpen met 26 tegen 4 stemmen. De winterzittmg der Provinciale Staten i9 gesloten. Van de Handelsschool is niet gerept.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2