Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Een verwaarloosde jkunst. Da «Dordr. Cour." bespreekt de verwaar loosde kunsten in 't algemeen en blijft wat langer stilstaan b\j die van den architect de schoone bouwkunst. De architect, die de eerste man moest zijn in de stad, omdat hij de kunstenaar is, dieonvervreemdbare kunst geeft en, behalve voor het mooi van 's menseben woonstee, zorgt voor het stedenmooi, die dus het zeld zame voorrecht heeft tegelijk kunst voor deu enkelling en kunst voor allen te maken, de man die voor eeu huiselijk volk als het Nederlandsehe de heiligdommen moet bou- wen, neemt lang niet de eerste plaats io, doch wordt gerangschikt naast den timmer man, die op een goeden dag zijn schootsvel afdoet, een hoed opzet, eeo boordje gaat drageu ep een bord met «architect" erop aan zyn deur bevestigt. Zoo schrijft de »D. C." en het blad gaat dan voort: En het publiek onderscheidt niet tusschen huis on buis, als hel maar zouwntaf is on als er maar nette voegen tusschen de steentjes 7ijii gemaakt. De afschuwelijke buitenwijken onzer steden worden door do groote meerder heid heel voldoende gevondenen 99percent gaat door de nieuwe straten zonder het spook der leelijkheid te zien rund waren. Inderdaad het is wel een opmerkelijk verschijnsel, dat het gevoel voor bouwkunst 7Óo geheel on al zoek is geraakt. Nu zijn daarvoor wel redeoen te vinden. De tot nu toe in de meeste steden gevolgde grondpolitiek leidde er toe, zoo weinig moge lijk geld in de nieuwe huizen te steken. Met zoo weinig mogelijk materiaal en kos ten trachtte men eu tracht men nog een maximum van zoowat verhuurbare woon ruimten te makeu, zich evenmin bekom merend om de duurzaamheid als de kunst waarde der aldus gevormde producten. Ei de architecten gevoelden zich achteraf gesteld, werden landziekig en zochtenzoch ten naar oude voorbeelden en naar Ëngelsche voorbeelden en naar nog weer andere voor beelden. De stijl van dezen tijd wil maar niet komen. Daarmee zij natuurlijk niet gezegd, dat er niet uitstekend architecten zijn, die mooie dingen maken. Integendeel. Doch over het geheel kan de bouwkunst in dezen tijd van kunst maar niet bij de zusterkunsten in de pas komen hd blijft zij zoeken naar nieuwe vor men, nu zij zooveel nieuw, interessant mate riaal tot haar beschikking heeft. Doch zij lijdt onder het gemis van belangstelling van het publiek. Wil men dan ook serieus een herleving van dezo kunst der kunsten, dan zal men moeten beginnen met hetgeen bijvoorbeeld in de muziek met zooveel succes gedaaD wordt: de kunst popularisseeran door betere begrip pen daarover onder de groote menigte te verspreiden, die thans wel van geen andere kunst zóo ver staat als van de bouwkunst. Men praat tegenwoordig zooveel over ste denmooi eu bescherming van hel eigenaardig mooi der oude steden. Doch men zal nooit veel verder komen, indien men de bevolking niet leert wat mooi is en wat niet mooi op het gebied der bouwkunst. Eerst wanneer men zóo een vraag naar scboooheid geschapen heelt, zal er meer aanbod komen en zal er nieuwe vreugde komeu bij bet genieten van het kijken naar het mooie nieuwe. In dit boekje komt o.n. de volgende mede- doeling voor «De in 1910 afgegeven Kiloraeterboekj s van 500. 1000 en 5000 K.M. zijn niet geldig op de lijnen der H. IJ. S. M.zij kunnen evenwel, zoolang hun geldigheidsduur niet is verstreken, op de stations van S. S., N. C. S. en N. B. 1). S. tegen nieuwe boekjes wolden ingowisseld, waarbij de prijs, betaald voor de nog ongebruikte, mits niet uit een vorig boekje overgeschreven Kilometers, in min dering wordt gebracht van den prijs van het nieuwe boekje". Tegen 1 Januari, den tijd waarop de nieuwe tarieven worden ingevoerd, komen we terug op deze zaak. Mr. J. K. H. de Beaufort is bij Kon. besluit benoemd tot lid vun don Voogdijraad te Utrecht. Aan den heer C. Gcyl is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend uls landmeter i ij het kadaster. De »St.-Ct." voor heden bevat een Kon. besluit van 12 December, waarbij, „het noodig achtende, dat tot bevestiging dei- overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten voor de verdediging des lands op het volk gelegd, een onderzoek worde ingesteld", hiertoe een commissie wordt benoemd, welke zal zijn samengesteld als volgt lid en Voorzittermr. P. C. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer; leden (in alphabelische volgorde): L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamerjhr. mr. .1. de Geer, id.C. L. M. Lambrechtsen vun Riithem, civiel mge- nieur; K. ter Laan, lid van de Tweede Ka mer; mr. H. P. Marcbaul, id.; J. B. Ver- hey, id.; dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Kamer; A. C. A. vau Vuureu, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Adviseerende leden (in alphal), volgorde) kolonel N. Bosboom, commandant van het '2e regiment veld-ariillerieA. J. Doorman, raad-adviseur, hoofd der IIIo afd. van het Departement van Oorlog; Initenant-kolonel- kwartiermeester C. J. H. J. Schuak, boofd der VIHste afd. van dit Departement, en C. de Vries, gep. majoor der genie van het Indische leger, die tevens als Secretaris zal optredeD. De opdracht van de commissie zal zijn als volgt: Opdat de overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en per soonlijke lasten, welke de verdediging van het land eischt, op afdoende gronden geves tigd mogen zijn, een onderzoek io te stellen, of de daarvoor gebezigde gelden en persoou- lijke diensten volgens de bestaande wetten op de meest economische en doeltreffende wijze tot verzekering van de weerbaarheid des lands worden aangewend, met de be voegdheid om tevens van haar gevoelen te doen blijken omtrent wijzigingen, die in de bestaande wetten, uit dat oogpunt beschouwd, b diooren te worden aangebracht. De commissie is bevoegd, adviezen in te winnen van person n, tot het leger be- hoorende en buiten de commissie staande, alsmede tot het verrichten van reizen iD bei belang van baar arbeid, terwijl de leden dei- commissie gerechtigd zijn tot hit indienen van afzonderlijke nota's omtrent onderwer pen, tot de opdracht behoorende. De Nota betreffende de kustverdediging is opgenomen in de ochtendbladen der groote couranten van beden en beslaat in het nHdbld." een kleine 12 kolommen druks. nog niet ingekomen en het afbreken der diplomatieke betrekkingen te Petersburg, 4 Fcbruai i ten 4 uur namiddag, werd van zóo weinig gewicht geacht, dat de admiraal Alexe- jew, stadhouder van het Verre Oosten, resi- deereude te Port-Arthur, bet nog niet noodig hid gevonden, zelfs den vesting-commandaDt of een der andere onderbevelhebbers daar mede in kennis te stellen. In dien nacht lagen op de buitenreede alle eerste-klasse schepen van bet eskader10 stuks. De eskader-commandant, vice-admiraal Starok, bevond zich op het pantserschip >Petropawlowsk" alle officieren waren sedert van het vallen van den avond aan boord. Duiten, in het duister, speurden de twee torpedobooten van dieust, tot 20 mijlen in zee. Hun was bevolen, zich zonder bevel niet gevechtsklaar te maken en eerst na terugkeer op de reede te melden wat zij hadden gezien. Plotseling oütdekken zij de zwarte Japau- sche torpedobooteu. Op grond van hun instructie openen zij evenwel niet het vuur, waardoor zij het eskader hadden kunnen waarschuwen. Neen, de «Unbavreesde" en de «Geduchte" keerden naar Port-Arthur terug en kwamen bij hun vloot aaD tegelijk met de Japanners. Toen decomman- daut van de «Onbevreesde" zijn melding over het verschijnen van den vyand op het vlag- geschip bracht, was de «Dallada" reeds door een Japansche torpedo getroffenon middellijk daarna ontviugen de «Retwisan" en «Zessarewitsch" torpedo-treffers. Op het eerste oogenblik voeren de elf Ja panners ongestoord tusschen de Russische schepen rond niemand schoot op hen, hoe wel het geschut geladen was, waarschijnlijk omdat men ze voor eigen torpedobooten hield.Toen werd op de schepen alarm gemaakt en ongeveer 11.30 's avonds begon een leveudig vuuréen Japansche torpedoboot moest het geag betalen en verdween in de diepte, doch «Pallada", «Retwisan" en «Cesarewitcb" lagen met gapende wonden vast op het zand bij den haveningang. Achter de coulissen speelde zich echter óok een drama af. Immers, hoe verrassend deze nachtelijke overval zelfs voor den vestingcommandant was, bewees zijn schrif telijke vracg, 11.45 's avonds aau den ves ting-staf gesteld: «Wat is dat voor een ge- vuur? Luitenant-generaal Stoessel". Door den vestingstaf werd oumiddellijk telefonisch bericht bij den marinestaf iugewonnen, waarop aan generaal Stoessel 11.50 het antwoord gezonden werd: «De marinestaf deelt mede, dat een oefeningsvuur—- afweer vau een torpedo-aanval gehouden wordt". Eerst om 1.20 's nachts, dus ruim twee uur na den eersten aanval, werd op bevel van den stadhouder alarm geblazen, de troe pen ijlden uit de kwartieren en begonnen zich op te stellen. Daar evenwel geen van de troepencommaudanten iets van het afbre ken der diplomatieke betrekkingen met Ja pan wist, verkeerden zij in twijfel of het eeo oorlogs- dan wel een oefeningsalarm was, en of scherp-, dan wel o-feniogspatronen moesten worden uitgereikt. Ter opheldering vroeg de vestingstaf telefonisch in de woning van den stadhouder om nadere bevelen, waarop diens persoonlijke adjudaut 1.25 'snachts mededeelde: «oorlogsalarm". Ten slotte werd om 3 uur het kustfront bezet. Over hetgeen zich op de reede had afge speeld, ontving de vesting-commandant tegen 2 uur bericht van den stadhouder, bij wien hij ontboden werd. De troepen echter be speurden het eerst toen zi] bij het aanbreken van den dag de verongelukte schepenzagen liggen. Zoo was met den eersten klap reeds bet moreel overwicht aao de zijde der Japanners en moest dit naast het zware materieele verlies deprimeerend op de Russon werkeD. Het bovenstaande is geen Seesiern-phanta- sie over anno 19doch ontleend aan de authentieke raededeelingen van den Russi- schen Generalen staf, die, zonder eenige op smukking en zonder aanzien des persoons, de eerste betrouwbare schets van het in den nacht vao 8 op 9 Februari 1904 voorgeval lene geeft. En nu de leering. Indien ons zoo iets zou overkomen, zou den wij het beter doen Zouden wij gerust het oordeel van de geschiedenis mogen af wachten Zooals nu de kustverdediging is geregeld, beslist niet. Men stelle zich een oorlogshandeling voor, analoog aan de bovengeschetste, byv. een onverboedscbe torpedobootaanval op de groote zeesluizen te IJmutden, die de ioundeering van de Amsterdamscbe stelling bebeerscbeD. Met zeer veel genoegen, schrijfc een lezer, heb ik de brochure van dr. Te Lintum ge lezen hier en daar ben ik meegesleept door zjjn betoog. Maar of by 't bij het rechte eind heeft, of we werkelijk zoozeer kunnen vertrouwen op het fatsoen van onze buren In ieder geval stelt bij ons voor een bui tengewoon lastige keuze. Even moeilijk ais het Kabinet weldra de Volksvertegenwoordiging. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de Minister van Justitie meegedeeld, dat hij met het oog op de verdeeldheid, welke in de middenstandskringen bestaat over de vraag op welke wijze de strafrechterlijke bestrijding der oneerlijke concurrentie dient te worden geregeld, tot de indiening van een desbetreffend wetsontwerp voorloopig niet kan overgaan, doch dat hij wil wachten tot de zaak wat meer bezonken is. Deze tijding zal door de middenstanders zeer zeker met groote teleurstelling worden ontvangen. Eu juist die verdeeldheid bewijst, dat voorziening wel zeer dringend noodig is. De Amersfoortsche apothekers maken nög meer schco). Het «Pharmaceulisch Wkbld." bericht, dat, behalve te Roermond, waar de Zondags rust sedert 1 November is ingevoerd, ook te Arnhem des Zondags de apotheken op éen na worden gesloteD, op de wijze zooals dit ook te Venloo en te Hilversum geschiedt, terwijl Zondagssluiting met Ingang van 1 Januari ook te Maastricht io overweging is Behalve bet reeds aangekondigde gidsje van de H. IJ. S. M. zal 15 December ook voor luttelen pi ijs worden verkrijgbaar gesteld een Overzicht van de voornaamste bepalingen der nieuwe reizigers-tarieven op de lijnen der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. Met speciale machtiging van H. M. de Koningin zijn drie Javamsche edellieden, thans student te Leiden, toegelaten tot een vrijwillige verbintenis als adspirant-vaandrig j bij het reserve-kader der infanterie. Binnenkort zullen zij (lus bij de Militaire school-compagnie hier worden opgeleid. De proef om de generale repetitie der uitvoering van de zang-afdeeling van Toon kunst toegankelijk te stellen tegen zeer ma tigen prijs is volkomen geslaagd. Gisteravood was ruim de halve zaal van „Amicitia" gevuld. De repetitie zelve belooft voor hedenavond een ongewoon goede uitvoering van twee werken, welke beide voor 't eerst io ons land worden ten gehoore gebracht. Het Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde hield Zaterdag te Utrecht zijn Algemeene vergadering. De reglements-herziening kwain daarin tot stand. Onder meer zal de naam voort aan zijn Utrechtsch Landbouw Geoootschap, bij verkorting U. L. G. Thans wordt druk gearbeid aan de voor bereiding van de groote provinciale tentoon stelling, welke van 25 tot 31 Juli op «Birk- hoven" wordt gehouden en waarover de Prins der Nederlanden het beschermheerschap heeft aanvaard. Bij advertentie in dit mimmer wordt aan gekondigd, dat dr. J. A. ^öyerrhan, uit Amster dam, ann=tanden Donderdagavond in de plaat selijke afdeeling van den'Ned. Protestauten- Bond zal spreken over: De raensch en het levenslot. Het eerste elftal van Quick werd Zondag mot 0—4 geklopt door N. E. C. uit Nymegen, dat zóo uitmuntte door ruw spel, dat de scheidsrechter een paar malen tusschenbeide moest komen en zelfs aan hot spoorweg station de gemoederen nog niet tot kalmte waren gekomen"*' Het Vijfde hield er, op eigen terrein, het eerste der H. V. C. onder onder met 4—1; de rust ging met 1—1. Het tweede der H. V. C. moest op eigen terrein met 2—3 verliezen van D. O. O., uit Utrecht. De rust ging in met 0—2. De korfbalclub A. V. O. G. behaalde in 't laatste kwartier een 2—0 overwinning op bet tweede twaalftal van D. E. V., uit Am sterdam. De rust ging in met 0—0. Een al te haastig wielryder, die gister ochtend eens buitengewoon ving een bood schap wilde doen, heeft ervaren, dat haastige spoed zelden goed is. Op de Wuytierslaan tornde hij zóo hard tegen een boom op, dat zijn karretje hope loos gehakkeld was eo hij bovendien heup en schouder ontwrichtte. In de Wijersstraat botste een auto tegen eon lantaarnpaal, die als glas afknapte. Een minderjarige jongen, die hier in een logementje werd aangetroffen, is op transport gesteld naar Utrecht eu daar naar het ouder lijk huis geleid. In den laatsten tijd hadden jongens hot herhaaldelijk voorzien op banketbakkers winkels; het beste was hun in deu regel nog niet goed genoeg. Thans heeft de politie een der bengels, een 15-jarigen knaap, weten te betrappen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De rotgenooten mogen wel oppassen, want de politie is onverbiddelijk eo zal voorgoed een eind maken aan deze soort diefstallen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den opperman uit Amersfoort, die in de kermisweek W. L. in de long Btak en in den hals sneed, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot een jaar gevan genisstraf; don 70-jarigen arbeider, die óok in de kermisweek J. M. C. van den 1. den wysvinger der rechterhand afbakte tot twee maanden; en den Amsterdammer,die24Juli 1910 zonder eenige aanleiding eeu revolver schot loste op den Gemeente-veldwachter van Scherpenzeel tot twee jaar. Laat ons vooorzichtig zijn eer wij harde dingen zeggen en kwade dingen denken wij kennen niet den strijd, die in menig hart werd gestreden. T7it den omtrek. Da Gemeenteraad van Barneveld heeft in beginsel besloten het typische Riadhuis, dat in 1800 werd gebouwd, aanzienlyk te vergrooteD. Te Barneveld werd eenige dagen geleden aan een bediende van een kassierskantoor aldaar opgedragen eenige werkzaamheden buiten die plaats te verrichten. Hij is echter sedert niet op het kantoor teruggekeerd. In betrekkelijk korten tijd is dit reeds de derde bediei da, die op ongewone wyze zyn betrekking op dat kantoor heeft verlaten. Het veertiendaagse!) blad «De Luchtvaart", het officieel orgaan der Ned. vereeniging voor luchtvaart, deelt niets mede omtrent plannen voor een internationale vheg-demon- stratie op de terreinen van de firma Verwey& Lugard begin volgend jaar te houden. Wel verluidt, dat bij den Raad der Ge meente Soest is ingekomen een verzoek van de Protestantscbe kerk te Soesterberg om de vlieg-demonstruties te Soesterberg niet meerop Zondag toe te laten. Nog dezo maand zou dit punt aan d6 orde komeu. Voor den bouw der Chr. school te Soes terberg is een gift van f1000 ingekomen en een van het zelfde bedrag toegezegd. De Gemeenteraad van Zeist besloot mei 41 stemmen tegen 1 tot stichting van een electrische centrale voor licht en kracht. Een bedrag van f225 000 werd voor den bouw en de installatie van het nieuwe Ge- meentebedryf beschikbaar gesteld. Electrische drijfkracht te Zeist, 't Is om er jaloersch op te worden. Behandeling van kleine wonden. De kleiüe verwondingen, die het dagelijkech leven zoo dikwijls veroorzaakt en ona brengt, aldus Vr. in het „Medisch Weekblad", zyn niet alleen een bron van onaangenaamheden, doch dikwijls ook een bron van gevaren. Zij eischen daarom veel grooter zorg dan men er wel aan pleegt te besteden en absoluut zekere behandeling. Da tegenwoordig gebruikelijke maatregelen bij de behandeling van zulke verwondingen kan men niet doelmatig noemen. Het zoo geliefkoosd uitwasschen der wonde brengt, het moge een voudig met water Wan wel met een antisepticum gebeur -n, geen zuivering, doch in vele gevallen juist vervuiling. Het op de handvlakto zittende vuil wordt in de wonde gespoeldhet blyft

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2