Stadsnieuws. Gemengd nieuws. te beurt val», hem ken «cbaden. Wij zijn niet verbonden ale op twist en onernigheid belus.e egoïsten. Niets heeft de banden, die one verbin- den, doen verslappenniets ook sal deze in de toekomst losser kunnen maken. „Ge kont ons geloovende Russische Regee- ring ie meer dan ooit besloten, voort te eobrij den op deu weg, welken rij insloeg, toen zij omen bondgenoot werd en een entente niet Engeland sloot. Zy wenechl volstrekt niet de betrekkingen tusschen baar en de beide bond- genooten te tien verkoelen." Ook een Russisch orgaan, de „Nowoje Wraroja'' acht het noodig, in een blijkbaar geïnspireerd artikel de verontruste gemoederen tot kalmte te manen. „Men weet, «egt hel blad, dat de Franeche Pers teer geneigd is tot overdrijven. De rede- vce*ing van den Duitschen Rijkskanselier over de Ruroisch-Duitsche betrekkingen, tooals die geworden z\jn na de bijeenkomst te Potsdam, heeft dan ook in Fraukryk aanleiding gegeven lot allerlei ongegronde commentaren, en toch heeft Beihmann IIoil weg in zijn rede niet hei minste toegevoegd aan hetgeen Minister Sassouof reeds ongeveer een maand geleden aan een redac teur van ons blad heeft medegedeeld. De Russische Minister had toen verklaard, dat allo Ruseisch-Duitsohe quaestiee bestudeerd waren uit het oogpunt, dat geen verandering mocht komen in den politieken toestand, waarin Europa sich op dit oogenblik bevindt, d. w. z. dat de twee mogendheden trouw blijven aan de poli tieke groep, waartoe zij behooren. De kanselier heeft opnieuw bevestigd, dat de Russisch-Duit- •che onderhandelingen slechts hebben geloopen over particuliere quaesties, die in geenerlei ver band staan met de groote lijnen van de alge- meene politiek der beide mogendheden. De twee verklaringen, van Sassanof en van Bethmann Hollwpg, kenschetsen dus volkomen den waren aard van de ontmoeting te Potsdam. Welke reden is er derhalve voor ongegronde commen taren en voor vrees?" Dat Duitschland er op uit ia, de vriendschap te winnen van Rusland blijkt uit tal van kleinig heden. Daartoe kan men o.a. oos rekenen de luchthartigheid, waarmede men te Berlijn de dikwijls ernstige incidenten op de Russisch- Duitsche grens opvat; incidenten gewoonlijk veroorzaakt door het onhebbelijk optreden van Russische grenssoldaten. Dezer dagen by voorbeeld was een 56-jarig grondeigenaar uit Przemel, in Russisch Polen, tusschen Papros en Ostwehr de Pruiscbe grens overgegaan. Hij was reeds ongeveer '250 M. op Duitsch gebied, toen een Russisch grenssoldaat op hem aanlegde en hem doodelijk verwondde. Dat zijn zoo de manieren van de Russische grenssoldaten. Maar het verwonderlijkste is, dat het Duitsche Rijk zulke gevallen van grensschennis maar altijd kalm toelaat, indien zij aan den Ru99ischen kant gebeuren. Men krijgt zoo den indruk, dat men te Berlijn alles wil vermijden, wat Rusland zou kunnen ontstemmen. Doch ook zyn er teekenen, die er op wijzen, dat Duitschland zijn voelhorens over zee uit steekt naar Engeland. Uit de rede van Von Bethmann Hollweg klonk reeds een welwillende toon ten opzichte van Engelandeen der bladen te Weenen wist zalfs te vertellen, dat Duitsch land en Engeland op bet punt staan, zeer be langrijke besprekingen te gaan voeren om uit te makeD, dat tusschen beide landen noch in economisch, noch in politiek opzicht onover komelijke belangen- tegenstellingen bestaan. Zoo wel te Londen als te Berlijn moet men het beste verwachten van deze besprekingen. Heel veel concrete feiten zijn er nog niet, maar toth, er ligt zoo iets in de politieke at mosfeer, dat wyst op verandering. l)e booze man. Als het jaar ten einde spoedt, is het alsof het geheele werkleven zijn winterslaap is be gonnen maar straks luiden de klokjes het dartel „heil en zegenen het ontwaken is weer daar. Dan zal ook de man van zaken, na vroo- lyk Kerstfeest en een ernstigeD, maar ook blijmoedigen Oudejaar-avond, zich zetten aan zijn lessenaar en schrijft zijn hand, voorzichtig, 2 Januari 19>1, met even een aarzeling by het laatste cyfer. Zoo is dan het nieuwe jaar ook in zijn zaak ingezet, en te nauwer nood is de Post, die nu een kleine berg wel lijkt, zoo'n beetje doorgeworsteld, daar dient men reeds den eersten reiziger aan. Of het du dien dng of wel een anderen zal zijD, eeDS komt bij toch, de booze mau, dien wij bestrijden willen. De booze man, die ons de reclameborden heeft gebracht in het vrye veld, daar, waar de natuur op baar schoonst is. De booze mar, die u zal trachten te over tuigen, dat juist daar, waar de spoorweg-rei ziger, aangetrokken door het schilderachtige landschap, naar buiten kjjkt, de beste plaats is om zoo'n bord te zetten daar m e t het gezien worden. De booze man, die u zal raden om dat bord in de meest schreeuwende kleuren te laten verven, de vreemdsoortigste voorstel lingen er op te laten schilderen, de meest ongewone zinsneden er op te doen aanbren gen dat moet in bet oog vallen. De buoze man, die u zat zeggen, dat uw omzet zich zal verdubbuien, omdat zoo'n reclame overal slaagt, overal steeds meer wordt toegepasthet publiek wil nu eenmaal die soort van reclame. De booze man, die din niets voelt voor de schennis der natuurpracht. die dan de mooiste pkki« u alleen wil laten zien uit zyn reclamebord-oogpunt; zaken zyn zaken. De booze man, voor wien dan harmonie van kleur»o, aanpassing by de omgeving niet bestaat, alleen schrille tegenstelling zaken zyn zaken. De booze mao, die dan slechts denkt aan zyn beurs, wiens belang het is veel borden te plaatsen, die dan niet erkennen wil, dat bet publiek zich ergert aan die ontwyding der natuurstemming; zaken zyn zaken. Wy willen dien boozen man bestryden, omdat ons de mooie natuur te lief is om haar te ontheiligen door dien wansmaak. O zeker, zaken zijn zakenwij weten dit zeer goed. Maar wij weteo óok, dat hel beste deel der zakenmenschen ook in dit opzichl zich grenzen stelt. Tot hen willen wy het ver zoek richten: veys dien boozen man de deur Aan hen willen wij de vraag stellensis de reclame dan niet te beperken tot de n a a s t e omgeving der groote steden vlak langs de spoorlijn Tot ben klinke onze oproepbuiten in het vrye veld, waar de natuur op haar schoonst is, daar banne men het reclameborddaar zy men geen zakenmensch, daar zy men slechts toeiist. W. J. h Op beide Kerstdagen wordt in de Luther- sche kerk bier een godsdienstoefening ge houden, onder vooigaan van dr. H. J.Toxo- peus. Zoudagochtend op den gewonen tyd een dames-zungkoor zal zich dan doen hooi en. Maandag, alleen des avonds de Kerstboom zal dan in vollen luister prijken. Voor den Doopsgezinden kring is de eerst volgende dienst op Tweede.» Kerstdag. Ds. F. Dykeroa, uit Rotterdam, hoopt daarin voor te gaan. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal voor 1911 zyu saumgesteld als volgt: dr. H. H. Meulenbelt. te Baarn, prasessec. ds. D. P. Brans, te Soest; ds. G. van Ke-npen, te Westbroek, scriba-quaestor sec. ds. W. J. Meioers, te Amersfoort; ds. A. Gelderman, te Bunscho ten, assessorsec. ds. E. Putna, te Blauw kapel ds. W. J. Meiuers, te Amersfoort sec. ds. E. U. Schallenberg, te Leusdendr. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrechtsec. ds. G. van Hoogstraten, te Zeist; ds. H. Th. Barbas, te Vreeland; sec. ds. G. B. Fyn- vandraat, te Tienhovende heer W. Kle- ber, ouderliug te Amersfoort; sec. jhr. J. W. A. Barchmao Wuytiers, oud-ouderling te Amersfoortde heer J. B. de Beaufort, oud-ouderling le Woudenbergsec., H. J. H. baron van Boeizelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Soesterbergde heer H. Schoenmaker, ouderling te Achttienhoven sec. de heer H. A. van Baak, ouderliDg te Zeist. De sStaatscrt." van gister bevat het Kod. besluit waarbij wordt bepaald, dat met in gang van Vrijdag 23 December voor een in- terlocaal telefoongesprek van drie minuten wordt betaald 20 cent, indien de kantoren van aanvraag en van bestemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed gemeten afstand van ten hoogste 15 K.M., of zooveel meer als de Minister van Waterstaat in bij zondere gevallen noodig acht. Een dringend gesprek over dien afstand zal kosten 65 cent in plaats van een gulden, als tot uu toe. De heer J. Froweio, is aan de Rijks-nni- versiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, na verdediging van steiliugen. Majoor-kwartiermeester N. E. Rost, van het 5e regiment infanterie, heeft tegen 1 Mei aanstaaude pensioen aangevraagd. T. Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van den Genenden staf, gedetacheerd bij het 1e regiment veld-artiilerie hier, zal Tweeden Kerstdag optreden als leider van de velddienst oefening, welke de vereeniging „Volksweer baarheid" zal houden in de omstreken van Hilversum. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de duur der eerste oefening voor de militieplichtigen die in 1911 by de korpsen van btit leger in werkeiijken dienst worden opgeroepen, zal zijn voor de ingelyfien ter volledige oefening: bij de onbercdji, korpsen op a«.ht en een halve maand bij de bereden korpsen op acbt'ien maanden; voor ingelijf- den tot korte oefening op vier maanden. De Minister vau Oorlog beeft bepaald, dat van de bevoegdheid tot het verleen>-n van permissie na het uur vau avond-appèl geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van minderjarigen, wanneer door de ouders of voogden een verzoek tot het niet-verleenen van die permissie is gedaan. Het A. D. C. weet toch elke gioed<0 gele genheid te benutten om de zwakke broeders te waarschuwen tegen drankmisbruik. Thans heeft het in het lokaal der Spys- kokerij pakkende spreuken en voorstellingen doen aanbrengen, die zeker het goede doel weer in de hand zullen werken. Jammer, dat de commissie voor spysutt- deeliug niet gevolg kon geven aan het verzoek om de wyz-t lessen, die ook op den acbtei kant der tram-coupons voorkomen, te doen drukken op de achterzijde der spijskaarljes. Een volgenden winter misschien. Het jaarverslag van de Vereeniging voor Cbr. nationaal schoolonderwijs, uitgebracht in de vergadering van Maandagavond, kon wederom alleszins gunstig luiden. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f21 128.82 en de uitgaven f22 026.25, zoodat er een tekort is van f897.83. De Begrooting voor het Dieuwe boekjaar is vastgesteld opf25000. Ds. G. W. C. Vunderink nam afscheid als Voorzitter der vereeniging, Met de sSlaatscrt." van heden zijn ver zouden de Statuten der R.K. Spaarkas voor Amersfoort en omstreken, gevestigd te Amers foort. De Wognuramers geven Tweedon Kerstdag een concert in sAmicitia". Begin Februari gaan zy een reis maken door ZwiUerlaud. Ook de avond van 5 Januari dient vast vrijgehouden en wel voor een feestelijke vergaderiug der plaatselijke afdeeling van den Bond van vrouwenkiesrecht. Het verluidt, dat voor het nieuwe Homceo- pathisch ziekenhuis een terrein is aangekocht aan den Galekopperdijk te Oudenrijn, bij Utrecht. Dus weer verloren voor Amersfoort, welks handeldrijvende middenstanders mot een dergelyke groote slichting wel zeer gebaat zouden zyn geweest. Aan de Centrale botermy t werd Dinsdag aangevoerd 34(30 Kilo ongezouten en 2675 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks- et Dtrole. De prijs was f 1.23 a f1.37. Men schrijft ons Bij het opmaken van onze begrootiDg kwamen de leden van d^ Commissie van verzorging van de Maatschappij tot opvoe ding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin «Zandbergen" tot het be sluit, dat onze geldmiddelen niet toelaten aan eukele zeer begaafde kinderen die op leiding te geven, welke het meest met hun aanleg overeenkomt. Bijvoorbeeldeen jongen verlaat de Am bachtsschool met een prachtig getuigschrift wij kunnen niet meer doen, dan een plaats voor hem zoeken by een smid of aan een fabriek, maar hij zou o zoo gaarne machi nist worden. Dat beteekent voor hemeen werkkriug waarin hij pleizier heeft en die betere vooruitzichten opent. Hy is een wees en beeft niemand die hem financieel kan helpen. De opleiding moet nu geschieden later is hij te oud. Wat moeten we doen Zouden er niet eenige goede inenschen zijn, die gaarne een begaafden en nij veren wees willen steunen bij zyu eerlijk poge.i om vooruit te komen De vraag doet zich voor bij een drietal kinderen met goeden wil en bijzondere aanleg. Wij willen met leiding en raad gaarne helpen. Wie met daad Wie geeft ons het geld De Directeur, jhr. W. A. Ortt, is gaarne bereid inlichtingen te verstrekken. Aan het Commissariaat van polite zyn voor de rechthebbenden terug te bekomen een hoedespeld en een bos met sleuteltjes en kleine gereedschappen. Door de politie zijn a ingehouden een minderjarig meisje, dat in een woonwagen verblijf hieldeen minderjarige jongen, die om nachtverblijf kwam en een minderjarige jongen, die bier rondzwieif. Zij zijn op transport gesteld onderscheiden lijk naar Roermond Nijmegen en Amsterdam, Een in bet Polilie-blad gesignaleerde wei d eveneens aangehoudenhij gaf er de voor keur aan, ds boete te betalen en kon daarna vrij uit gaan. Het '.even is geen vermaak en geen ver driet, maar een ernstige taak waarmee wij belast zijn en die wij met eere moeten afdoen. T7it den omtrek. Over de voordracht van Gedeputeer Ie Sta ten van Noord-Holland om 1' 5000 bij te dragen in de kosten voor een plan tot gedeeltelyke afsluiting van de Zuiderzee, met indijking en droogmaking van de Wieringer- meer, van Rijkswege te ond o uemeu, zegt de commissie »n onderzoek in haar rapport, dat alle leden zich met het voorstel kunnen vereenigen, hoewel dit niot parejudicieert omtrent hel oordeel der leden over oen droog legging van de Wieringernieer of da geheele Zuiderzee met afsluitdam, noch omtreut het al dan niet deelnemen der Provincie in de kosten van het werk Een der leden stelde er prys op te ver klaren, dat hy met Gedeputeerde Staten den stap der RegeeriDg betreurde, en vreest, dat er niets komen zal van de drooglegging, zoomin als van het leggen van een dam De Minister wenscht n.l. deelneming van de Provincie in de kosten van het technisch bureau en guf daarbij te kennen, dat de Provincie later voor ongeveer 40 pCt. in de kosten van het werk zelf zal hebben by te (i'Wordt daartoe later door .le Provincie niet besloten, dan zou op het uitvoeren van het werk van Regeeringswege niet gerekend kunnen worden. Volgens spreker zou de drooglegging der Zuidarzee nu niet alleen afhankelijk zijn van de medewerking der Pro- vincie Noord-Holland, maar evenzeer van de belanghebbende Provinciën Utrecht, Gelder land, Óvevysel en Friesland. Ingenieur A. J. Krieger heeft aan de Regee ring eu aau Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht, door bevordering van de verleeniug van concessie de tot stand koming van lyn 1 (station HarmeienUtrecht) der door hem in Zuidwestelijk Utrecht outworpeu spoorlyuen te bespoedigen. Hy voltooide ook zyu ontwerp tot door trekking vau den spoorweg Gouda—Schoon hoven naar Utrecht, welke een lengte zal hebben van 28 500 M., terwijl de onteigenings- en de aanlegkosten worden begroot op f585 000. Behalve dat de plannen ter fine van onder zoek werden aangeboden aan de Regeering en aan Gedeputeerde Staten vun Utrecht zijn ze ook gezonden aan de Burgemeesters der tusschen Usel en Lek gelegen Gemeenten, opdat de Gemeenteraden en de Polderbestu ren zich geheel op de hoogte kunnen stellen, vau de inrichting der lijn uet haar stations, halten, toegangswegen, enz. Tot Hoofd der Chr. school voor M. u.l.o te Baarn is uenoemd de heer A. Maaskant thans in gelijke betrekking te Zegwaard, die 1 April in functie treedt. Zooals we reeds meldden, heeft zich te Baarn een commissie gevormd om een ka pitaal bijeen te brengen voor de stichting, van een schouwburg- en concertzaal met park. Het te vormen aandeelenkapitaal wordt begroot op f801>00. Bij verwezenlijking van bet plan zal aan het Gemeentebestuur worden verzocht het Oran- jepark voor dit doel af te staan. De gelegen heid is opengesteld tot hei nemen van aan- deelen van f 1000 en van onder-aandeelen van f500, f250 en f100. De heer F. Brandsma, onderwijzer te Bun schoten, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school te Weesp. Bij de Dinsdag te llarderwyk gehouden aanbestedingen waren 12 gegadigdeo voor het bouwen van bijgebouwen by de nieuwe kazerne aldaar, van welke de hoogste f 81 7u0 en de laagste f65800 besomde; en 5 voor het aanleggen van schietbanen, wier inschrij vingssommen uiteenliepen van Ï5490 tot f 4969. De ramingen waren f66 100 en f5100. De op éen na laagste vier inschrijvers voor den kazernebouw waren Amersfuortsche aannemers, met 172000 tot f71 000. De uitslag der aanbesteding van het leggen van een parketvloer in de R. K. kerk te Soest (geschenk van de parochianen aan den pastoor bij gelegenheid van diens 40-jarig priesterfeest) is als volgt. Metselwerk- J. van Schadewijk f975, J. Stalenhoef f 1060. Timmeiwerk: H. Ebbenhorst f750. G. Sukkel f762, A. Driebuis f770, J. Schalks f793, J. van Dyk f840. Gegund aan do laagste inschrijvers. Jerusalem zal worden gemoderniseerd. Groote openbare wei ken worden uitgevoerd. De stad wordt voorzien van een groot rio- lenstelsel, een waterleiding, electriscb licht, telefoonnet, en electrische tramwegen. Een toekomstig bezoeker zal er dus niet zulke belangwekkende photo's van kunnen meebrengen als ds. Hooykaas nog mocht bemachtigen. Als nu althans op de historische plaatsen maar geen bovengrondsche draden worden gebruikt. Madame De Thèbes, die, hoe vreemd het ook moge klinken, zeker vertrouwen geniet bij een grooten kring lezeressen en lezers, heeft haar voorspellingen voor 1911 weer gepubliceerd. Wat 1910 betreft, is tij ongeveer even dikwijls gelukkig geweest als ongelukkig; het aantal gekroonde hoofden, dat zij had aangegeven, is gestorven het was slecht weer in den zomer, «n de oogsten zijn hier eu daar mislukt. Voor het geen minder goed is uitgekomen, gelde, dat haar voorspellingen betrekking hebben op hot Bterrekundig jaar, dat pas 21 Maart a.s. eindigt zoodat er nog allerlei te verwachten valt. Zoo slaan ook haar nieuwe voorspellingen op het eerstkomende Bterrekundig jaar. En dat is weer vol goed en kwaadeerder het laatste

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2