Stadsnieuws. ling drink je je biertjelees je de courant en bezorg je met bebulp van haar corres pondenten en haar staf de affaires van eet» dozjjn koningen en van twee dozijn parlementen dagelijks. En als je eenmaal van leerling er in geslaagd bent, gezel of zelfs meester te worden, dan... Het is als met het staal. Een Kilogram yzer kost elf of twaalf centen, maar een kilo van de fijnste staalveeren staat minstens op drie- of vierduizend pop geprijsd. Zoo beeft ook de mensch zijn veredelmgsvormeD. Jn den Bieschbosch vlecht bij manden voor twee kwartjes per dag geraffineerd, en dubbel gebeid is hij te Amsterdam president commissaris van 'n N.V. en voor die... ge woon oubetaalbaar. Temidden van denalge- rneenen opslag slaat hü zichzelf het 'ergst en bet meest-voorldurend op. Als een reus onder dwergen gaat hij over alle prysver- hoogingen heen. Het is, zooals een wijze koning in het jaar achttienhonderd-veertig zeide,De burger is 't duurste bestanddeel van den Staat". De spoorwegtarieven. Toen we in een vorig nummer schreven, dat we vóór 1 Januari, den datum waarop de nieuwe tarieven op de spoorwegen worden ingevoerd, hierop zouden terugkomen, wisten we niet, dat de spoorweg-maatschappijen en vooral de parti culiere nijverheid voor luttel gelds deze tarieven onder ieders bereik zouden brengen. Vooral het boekje, uitgegeven door den boek handelaar M. M. Couvée, te 's-Gravenhage, is zeer practisch ingericht en geeft in zoo klein mogelijk bestek wel alle denkbare inlichtingen. Dan, belofte maakt schuld, en ook zijn er veleD, die nu eenmaal zweren bij hun courant. De hoofdzaken vinden dus alsnog een plaats voor finesses zie men de boven aangegeven boekjes. RETOURKAARTEN AFGESCHAFT. Er worden slechts plaatskaarten enkele reis uitgegeven, tegen den eenheidsprijs per tarief- kilometer vanlste klasse 3.25 ct.2de klasse 2.45 ct.3de klasse 1.625 ct. Evenals thans zal voor D-treinen een bijslag zijn te betaleD. De dertigdaagsche retourkaarten zullen niet meer worden uitgegeven. Verlangt een reiziger een plaatskaart voor de heen- en de terugreis op den zelfden dag, dan zullen hem twee plaatse-tarten enkele reis worden uitgereikt, waarvan de eene als geldig voor een reis in omgekeerde richting wordt ge waarmerkt (deze is slechts geldig voor de terug reis op den dag der afgifte). De reiziger heeft het recht, elke reis éen maal af te breken. BUURTVERKEER. Voor het buurtverkeer zullen voor retour biljetten uitgeven tegen den eenheidsprijs per tariefkilometer van: lste klasse 5 cent, 2de klasse 3.75 cent. 3de klasse 2.5 cent KILOMETERBOEKJES. De volgende Kilometerboekjes worden uitge geven, welke zoowel voor het verkeer op de eigen lijnen der Maatschappijen als voor het verkeer tu8schen deze ondernemingen onderling geldig zijn lo. Kilometerboekjes voor 500 K.M. geldig voor zes maanden, tegen den prijs van lste klasse f 152de klasse f 11.25; 3de klasse f7.50. 2o. Kilometerbotkjes voor 1000 K.M., geldig voor twaalf maanden, tegen den prijs vanlste klasse f30; 2de klasse f22.50; 3de klasse f 15. (Waarborgsom voor de kilometerboekjes voor 500 K.M f2.50 en voor die voor 1000 K.M. f 5). Bij afstanden van meer dan 200 K.M. zal, in plaats van den werkelijken afstand, slechts 200 K.M. in het Kilometerboekje worden inge vuld. De Maatschappijen zijn tot dezen maatregel overgegaan om de boogere prijzen voor groote afstanden te voorkomen, welke door de invoe ring van de nieuwe eenheidsprijzen der gewone plaatskaarten tegenover de prijzen van de thans bestaande retourkaarten zouden ontstaan. Zoo zou bijv. de reis Den HaagMaatstricht (263 K.M.) en terug volgens het nieuwe tarief met de gewon- plaatskaarten enkele reis in de lste klasse 2 X 263 X 325 ct. of f 17.10 kosten, welke reis thans, onder bet bestaande tarief, slechts f 14.25 kost. Bij het nieuwe tariefstelsel zal, als men de rein Den HaagMaastricht en terug met een Kilometerboekje maakt, zoowel voor de heen-als voor de terugreis 200 K.M., in het geheel dus 400 K.M., ingeschreven worden, en daar éen Kilometer lste klasse 3 cent kost, zal de reis slechts f12 kosten. KILOMETERKAABTEN. In verband met het vorenstaande worden ook uitgegeven bijzondere Kilometerboekjes voor 400 K.M. (kilometerkaarteu), tegen den prijs van lste klasse f 12, 2de klasse f9 en 3de klasse f6. Deze kilometerkaarten bestaat, uit slechts twee coupons, waarvan elk vooreen willekenrige reis geldig ia. Een waarborgsom zal niet worden gevorderd; de boekjes zullen onmiddellijk bij aanvrage dus zonder aanvraag-formulier worden verstrekt en niet persoonlijk zyn. Men zal er twee enkele reizen ook over het zelfde baanvak mede kunnen doen en ook zullen twee fBrsonen daarmede te samen éen enkele reis unnen does. ABONNEMENTSKAARTEN. Voorts zullen worden uitgegeven a. algemeene abonnementskaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der vierspoor- weg-maa»scbappijen (een kaart lste klasse voor twaalf maanden kost f480, 2e klasse f860, 3e klasse f240); b. groepenlcaarten, geldig op de lijnen ras de tegenwoordige groep Ia der 8. 8., benevens op ds lijnen Delfzijl/AaeenStadskanaalCoo- vordenMariënbergZwolle/Almelo (een kaart lste klasse voor twaalf maanden kost 1390) c. groepen kaarten, geldig op de ljjnen der tegenwoordige groep Ila der S. 8., (een kaart lste klasse voor twaalf maanden kost f390); d, groeuenkaarten, geldig op de lijnen der tegenwoordige groep I der H. S. M. Voor de houders der tegenwoordige abonne mentskaarten zijn verschillende overgangsbepa lingen vastgesteld. TIENR1TTENB0EKJES. De S. 8., de H. S. M. en de N. C. 8. zullen voor eenige baanvakken tienrittenboekjes uit gevende Hollander bijvoorbeeld voor de Am- eterdamsche forensen, zelfs tot Baarn. GKZKLSCHAPSBILJETTËN. De 8. S.. de H. 8. M. en de N. C. 8. zullen uitgeven gezelechapsbiljelten en, tegen verlangde prijzen, gezelschapabiljetten voor kinderen jon ger dan 15 jaar. VERVOER VAN RIJWIELEN ALS BAGAGE. De S. S., en de N. C. S. zullen tweewielers met éen zitplaats onder de volgende voorwaar den als bagage vervoeren de inschrijving als bagage ten minste 10 miunten vóór het vertrek van den trein vindt plaats door middel van rijwielknarten, be staande uit eeu merk, een ontvangbewijs en een geleidebrief. Andere rijwielen behalve motorrijwielen, welke niet ter bevrachting als bagage worden aangenomen worden bevracht volgens de gewone bagage-vrachtprijzen met een minimum van f0.20 voor elk rijwiel. Tweewielers met twee zitplaatsen worden ge acht een gewicht te hebben van 30 K.G., voor elke zitplaats meer 10 K.G.en driewielers met éeD zitplaats 40 K.G. en met twee zitplaatsen 50 K.G. De Maatschappijen behouden zich het recht voor, het vervoer van rijwielen in sommige op de biljetten der dienstregelingen aangegeven treinen niet te doen plaats hebben. De Commissaris der Koningin en gravin F. Schimmelpenninck zijn voornemens de Nieuwjaaisreceplie ten Paushuize te doen plaats te vinden op Maandag 2 Januari e.b., des avonds te 9 uur. In een vorig nummer deelden we mede, dat sedert 23 December het tarief voor inter communale telefoongesprekken van drie minuten of korter is verlaagd tot 20 cent voor een gesprek mei plaatsen die, hemels breed gemeteD, ten hoogste 15 K.M. van elkaar verwijderd liggen. Voor Amersfoort zijn dit de Gemeenten, Baarn, Barueveld, Doorn, Driebergen, Nijkerk, Scberpenzeel, Soest en Zeist. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt, evenals vorige jaren, door het Hoofdbestuur der Posterijen het publiek verzocht biie- ven, briefkaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, ge trokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestera ming bewaard en worden dan zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Een ander verzoek is dat het sNederlancJsch Verbond", en wel om de letters p. f. te ver vangen door m. g. Aanstaanden Donderdag neemt ds. G. W. C. Vunderink in bet wijkgebouw »Bethel" afscheid vau zijn arbeid ia het Soesterweg- kwartier. Mejuffrouw O. W. Cocbius, de ziel en de stuwende kracht van de verecniging „Protes- taritscae Armenloterij" mocht vorige week den dag herdenken waarop zij 25 jaar onaf gebroken directrice dier nuttige stichting was. Haar mede-directrices hebben dien dag niet onopgemerkt doen voorbij gaan en haar een bloemstuk aangeboden, dat getuigde van bun groote ingenomenheid. Het examen om te worden toegelaten tot het reserve-kader zal worden afgenomen op 8 Februari. Aanmelding vóór 26 Januari, bij den hoofd officier voor het reserve-kgder, te 's-Graven hage, bureel Willemstraat 4. Jongelieden van 17 tot 24 jaar kunnen er aan deelnemenook zij, die zno geboren in 1894. De goden verkoopen bun beste dingen voor zweet en arbeid. De zweetdroppeleu, die den directeur van de Gemengde zangvereeniging «Jacob Kwast"—veel meer bekend als «De Wognuramera" den heer Willem Saai, gistermiddag op het voorhoofd parelden, bewezen, dat er van zoo'n dirigent-kunstenaar onzegbaar veel wordt gevergd om zoo'n schitterend resultaat te doen genieten. De 22 meisjes en vrouwen met hun coquette kappen en aardige witte japonnetjes en de 18 mannen en jongeliogen gaven in hun zang iets zóo edels, verhevens, hoogs, nobele, dat alleen door stoeren arbeid en zweet verkregen kan zijn. Zóo voelt n alleen aan hun dirigent volkomen toegewijde altisten; zóo alleen is het meest volmaakte geheel verkrijgbaar. De zachte tonen, aanzwellend, waar noodtg, tot een bruischende zee van geweldige kracht en dit zonder eenige begeleiding, alleen door de bezielende directie van Willem Saaihet was heerlijk, verheven, goddelijk. De sopra in-soli gaven momenten van geluk zalig genieten iu wat menschelyke stem vermag weer te geven. De keuze der liederen was èn den tijd waarin ze zoo heerlijk mooi werden ten gehoore gebracht èn deze unieke zangver eeniging ten volle waardig; gewijde liederen, gezongen met een piëteit, grenzend nan 't wonderbaarlijke. En als afwisseling het prach tige «Twee kerelen" van Peter Benoit en de twee schalksche liedekens »'t Haesken" 9n >'t Kwezelkon". H' t «Kwezelken", het hoerenliedje reeds bekend door Hildebrand, door Rudolf van Brammen en Trjjntje, die geen Trijntje heette, en aanvankelijk tot wanhoop van de deftig doende Amsterdamsche congressisten voor 't eerst hier te lande gezongen door prof. Paul Fredericq, den Geotschen hoogleeraar, doch zóo, dat het laatste couplet door allen werd meegezongen. Is 't mogelijk bet eene lied boven het andere te stellen 7 We zouden zeggen «Ecce panis" van Saint Saëns, bet „Rozenlied" van Gounod, met de prachtige solo, en vooral «Ons licht in den nacht" van Franz Abt, waarin de sopraan het hoogste bereikte dat mogelijk is, zouden dan in de voorhoede komenmaar het is haast niet. mogelijk het eene te noemen en het andere stil voorby te gaan, Diet te noemeu «De nederige ge boorte" van Willem Saai. De «Signale", het ontzaglijk veeleischende muziekblad, schreef over de «Wognuturners", die verleden jaar te Rerlyn zongen: «Niet zonder schaamte moet men erkennen, dat er iD het muzikale Berlijn, met zijn zooge naamd hooge beschaving, geen zangkoor is, dat, wat zuiverheid in den a-cappella-zang betreft, te vergelijken is met dit troepje Nederlandsche boeren en boerinnen". Voor den derden keer waren de «Wog- nummers" nu te Amersfoortde eerste maal in 1907, den tweeden keer 19 December 1908. En telkens meer is opgevallen hun zeldzame eenvoud, do liefde waarmee zij zich geven aan hun zang, waarmee elk der leden van dit koor precies de bedoelingen van den dirigent weet to begrijpen en weer te geven. Zij hebben een Pers zóo onverdeeld gun stig, dat hei. een wonder mag heeteD.dat ze zoo eenvoudig blijven. Geen der mannen denkt er aan Paderewski-manen te laten groeien en geen der vrouwen meent zich een diva. Zoo heel ongekunsteld heette het gister: «vanavond zingen we nog te Amsterdam". En de ochtendbladen deelden ons zoo juist mee, dat het Concertgebouw geheel was uitverkochtalle plaatsen in zaal en op ga lerij bezet en nog een honderd stoelen op het podium. In Mairt gaan ze naar Zwitserlandalle schikkingen zijn gemaakt't hangt nog slechts van den impresario af, want het koor wil heel graag reizen en zal heel goed zingen, maar 't wil toch óok wat overhouden van de reis. Hoe het koor ontBtond? Jacob Kwast, de grootvader van den compo nist Barend Kwast, was hoofdonderwijzer aan de openbare Lagere school te Wognum. Buiten da schooluren gaf hij pianoles, in de school zangles en volgens bejaarde menschen, die hem goed gekend hebben, met groot succes. Zijn groote verdienste is, dat hij de liefde voor zung en muziek in Wognum heeft wakker gemaakt en zelfs zóo, dat als 't ware heel Wognum thans een Gemeente bij Hoorn met een 1800 en in zijn tijd met nog geen 1400 inwoners muzikaal was en na zijn verscheiden, in 1859, het Gemeentebestuur er op gesteld was, een hoofdonderwijzer te verkrijgen, die hem ook als muziekonderwijzer kon opvolgen. Een vergelijkend examen werd dan ook af genomen, waarbij de candidaten o.a. een lied prima vista moeeten zingen. De keuze viel op den heer Jan van der Oord, die van 1859 tot 1889 werkzaam is geweest als Hoofdder school, muziekonderwijzer en organist der Ned. Hervormde kerk en dertig jaar lang heeft deze, met nimmer verflauwden ijver en grondige kennis, het muzikale leven in bet kleine dorp tot steeds verdere ontwikkeling ge bracht. Byna dagelijks werd aan het einde van den namiddagschooltijd een kwartiertje gezongen, des Woensdagsmiddags echter was er bepaald zanglesvan half twee tot half drie voor eerst- beginnenden, van drie tot vier uur voor meer gevorderden. Laatstgenoemden kwamen, nadat zij de school hadden verlaten, op den zoogenaamdon avond cursus en bleven duar gewoonlijk tot zij de Ge meente metterwoon verlieten of hun toenemend gezin bun het verder bezoeken van de zangles sen onmogelijk maakte. Maar velön bleven wer kend lid ook na hun huwelijk. Ook Willem Saai, de huidige Directeur der zangvereeniging, is jaren lang werkend lid ge weest van „Wognum's zangkoor", zooals het voorheen werd genoemd. Hy was een leerling van „meester" Van der Oord, die hom ondor- wijs gaf in zang, piano en orgel. Een anderon muziekonderwijzer heeft de heer Saai nooit ge- had. Toen do gemengde zangvereeniging „Jacob Kwast" in 1902 voor het eerst buiten Wognum optrad en in een Nationaal concours in hot Pa leis voor volksvlijt to Amsterdam den eersten en tevens den eereprijs behaalde, word door het Jury-lid den heer Daniël do Lange aan den heer Saai gevraagd bij wien en waar hy tooh wel zijn opleiding in de muziek had ontvangen. Hij antwoordde eenvoudig: „wel. van meester Van der Oord, bij ons op 't dorp" Die naam was voor Daniël de Lange een totaal onbekende; hij verzocht dan ook, den naam te herhalen en zeide daarop: „Nooit van gehooord"waarop de heer Saai, met een on deugend lichtje in de oogen en met hartelijke overtuiging„Maar wy welwij hebben alles aan hem te danken". Twee gealuchten zijn inmiddels heengegaan sedert het verscheiden van „meester" Van der Oord; doch vooral door hem bloeit nu een halve eeuw te Wognum eeD goed en intens muzikaal leven en zoo vond Saai, by zijn optreden als Directeur, nn een kleine twintig jaar geleden, een uitstekend verzorgden bodem en onder de leiding van dezen hoogst talentvollen jongen man, een dirigent met uituemende eigen schappen en ontzaglijk goade muzikale kennis, heeft deze zangvereeniging een hooge vlucht genomen. Zij, die zich onder leiding van dezen eenigen dirigent hebben gesteld, geven, waar zij ook optreden, een prachtig en zeer navolgens waardig bewys van hetgeen goed begrip, groote beschaving en volhardende toewijding vermogen bij de beoefening der zangkunst Dat Amersfoort en omgeving want er waren zeer velen uit de omliggende Gemeenten naar „Amicitiu" gekomen de Wognuramers hooglijk waardeert, bewijs de ei-volle zaal en het enthu- siasme, evenals af en toe het nauwelijks inge houden applaus. Ze komen nogmaals terug. Mogen er dan middelen zijn gevonden om, als elders in binnen- en buitenland, hen te doen zingen in de kerk op den Hof, die voor deze liederen zich zoo bij uitstek leent. De Kerstleestvieriugen zijn ingezet door de leerlingen van den heer K. Teeling, die in het gebouw by het Sluisje naar oud gebruik werden outhaald op krentenbrood en choco lade en door de goede zorgen van dames- directrices der Protestantsche Armenloterij nog een warm kleediugstuk mee naar huis mochten nemen. Zy die de school verlieteD, ontvingen allen weer een kerkboekje. De leerlingen dar in 1879 opgerichte Zon dagsschool van den heer W. Kleber hadden gisteravond hun Kerstboom in «de Arend". VaD 5 tot 7 was de lei ling aan den heer D. Veis Heyn en ds. Vunderink, van 8 tot 10 aan ds. Meioers, den heer Gordeau en ds. Den Hollander. 't Was beide raaien zeer druk en met den Burgemeester en zijn echtgeuoote gaven ook tal van anderen zeer gewaardeerde bewyzen van belangstelling. De leerlingen der Hervormde Zondagsschool vieren hedenavond het Kerstfeest in »Ami- citia". Ook den kinderen der leden van den R. K. Volksbond was gisteravond een groot feest bereid in het vereenigings-lokaal aan de Lieve Vrouwe-straat. Twee groote Kerstboomen met hun schit terende lichjes eD twinkelende versieringen en de rijk voorziene tombola, het zeer guile outhaal vervuldeu de kinderen mot groote vreugde en de ouders en begeleiders met oprechte dankbaarheid voor hen die het feest mogelijk maukten en zóo goed hebben voor bereid. In de Luthersche kerk was gisteravond óok een Kerstboom en werdeu de kleinsten evenzeer onthaald. Eersten Kerstdag zyn de veteranen van Quick met 1—4 geklopt door haar eerste elftal. De thee en het napraatje in het botel- Birkhoven brachten de stram geworden lede maten weer wat in orde. Tweeden Kerstdag zou bat eerste elftal van Quick de U. V. V., uit Utrecht voor een oefenspelUtrecht kwam echter wegens het slechte weder niet naar Birkhoven. Het eerste elftal der H. V. C. klopte Eer sten Kerstdag het eerste van D. O. S. B. met 3—2 en verwierf daardoor de medaille door den «man uit de tent" welwillend afgestaan. Tweeden Kerstdag wist het ook het eerste elftal van D. G. S., eveneens uit Amsterdam, met 5—4 onder te houden. Haar tweede klopte te Harderwijk Het Negende, van daar. Een deputatie uit het Hoofdbestuur van het Nationaal Comité tot verweer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur beeft aan den Minister van Landbouw. Ny verheid en Handel een adres aaiigeboaen, waain het zijn standpunt verdedigt bd, onder erkenning dat de arbeidsduur en de arbeidstoestanden vaD het personeel van dien aard zijn, dat wettelijk ingrijpen gewenscht is, den Minis ster verzoekt den arbeidsduur van het per- roneel te willen regelen afzonderlijk, hetzij door een herziening der Arbeidswet, betzij b\j afzonderlijke wet. Blijkens het adres zyn bij het Comité aan- §osloien 22 vereenigiogen, te zamen tellende 774 leden, allen winkeliers.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2