Donderdag 19 Januari 1911. No. 7921. 60e Jaargang. FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dintdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f\Ao. Advertentiën 16 regels 60 een: elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolatnes 15 regels fl.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de innasseerkn^ten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon IP, KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT d««n te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 29 November 19)0 is vast gesteld de volgende verordening: .Verordening no, 9, houdende verbod tot het bouwen van gebouwen op groud, wellce in de naaste toekomst bestemd is voor deu aanleg van eeoe straat, gracht of pleiu". Artikel 1. Het is verboden, gebouwen te bouwen op de hierna te noemen gronden I. Een gedeelte, groot 132 M', van het terrein, kadastraal bekend Gemeeute Amersfoort Sectie C. no. 1611, in eigeudom toebehoorende aau de Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen „Amersfoort", nader aangeduid, op eene bierbij behoorende teekeniog door 1 a, b, c, d; II. Een gedeelte, groot 132 M1, van het terrein kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie C. no. 1611, in eigendom toebehoorende aan de Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen .Amersfoort", nader aangeduid op eene bierbü be- noorende teekening door 2 a, b, c, d. Artikel 2 Overtreding van het inariikel 1 vermelde verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maauden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 8 Januari 1911, le Afdeeling no. 5031/15, goedgekeurd. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 17 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeeeter, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE.' 4 Voor Hollandsche jongens. Jelui hebt nu zeker wel allen gehoord van en gelezen over de Padvinders. Welnu, gistermiddag is hier een comité saamgesteld, dat deu adspirant-padvin ders den weg wil wijzen om mettertijd jongens te worden, waar iedereen wat aan heeft en die, als ze tot mannen zul len zyn opgegroeid en dan soms voor zulke heel onverwachte dingen komen te staan, waarbij een juist maar ook snel besluit van zoo ontzettend groot gewicht is, dankbaar zullen zijn voor hetgeen ze in hun jeugd al spelend leeren Je weet al, dat de Padvinders samen werken in zoogenaamde patrouilles van een man of acht. Er gaven zich reeds een 40-tal flinke jongens op als adspirant-padviuder en vrijwel kunnen uit hen, die zich aan meldden, buurt-patrouilles worden ge vormd. Maar, dit weet je óok al wel, alle hout is geen timmerhout en 't kan dus heel best gebeuren, dat sommigen het niet verder brengen dan adspirant. Dat zal echter geheel en al aan henzelveu te wyten wezen, want de patrouille-lei ders zullen hun uiterste best doen om van allen een flink Padvinder te maken. De heereu Bouwensch, Koppert en Bir- nie (aan den Ham te Hoogland) verklaar den zich bereid, als patrouille-leider op te treden. Hoe dat in zyn werk gaat? Binnenkort komen we sainen. Zoo spoedig mogelyk zullen flinke jongens #van 12 tot 18 jaar, wier ouders goed vinden, dat zjj zich aanmelden als ad- spirant-padvinder, kunnen keunis makeu met het comité, waarvan de óverige- leden zyn de heeren Spelberg, Sutherland (die de gelden zal beheereu) en Frederiks (die het schrijfwerk doet). Ik spreek daar van .gelden". Schrikt maar niet, want het pad vinder-worden is. niet duur. Ik wil je dit eens voorrekenen. De padvinders-stok, dien je niet missen kunt, kost 40 cent. De slappe vilten hoed kost een daalder; dien kan je óok niet missen. Die zit stevig op je bol en doet, naarmate je den rand neerslaat, dienst voor zonnescherm, wind vanger en nog veel meer. Een blouse heb je welliefst een beetje wyde, waaronder je desnoods een dik vest of iets van dien aard kunt aan trekken. Ben je eenmaal Padvinder, dan kan je een uniform-blouse koopen. Een korte broek is óok niet zoo'n moeilijk te krijgen kleedingstuk. Sommige jongens vinden 't „echt" om met bloote knieën te loopenhet voordeel is, dat, als ze eens vallen of in een heg blijven haken, moeder niet aanstonds met naald en draad op de proppen behoeft te komen moeder Natuur heelt zoo'n schram wel. Een paar dikke kousen en een paar stevige schoenen voltooien het costuum. Dat is dus 40 cent voor je stok eD f 1.50 voor je hoed, samen dus f 1.90. En 10 cent in de maand contributie maakt net f3.20. Zoo'n schat is het dus nietmet een dubbeltje in de week kom je al een heel eind. want dan houd je nog 'n mooien duit over om met een kameraad een aboune- ment te nemen op het weekblad „De Padvinder" dat zoo heel veel leerzaams bevat, of om je van lieverlede een vol ledige uitrusting aan te schatten. En dat dubbeltje per week kan je nu toch wel er voor over hebben van je zakgeld. Je rookt dan maar wat minder sigaretjes en je gooit je zakgeld wat minder weg aan onnutte dingen. En je bent nog wel eens jarig, of er is een St. Nicolaas of een ander buiten kansje, dat immers iederen jongen teu deel valt, en je nog wat vlugger helpt aan een „echt" padvinders-costuum Je zorgt maar eens een paar keeren voor een extra-mooi schoolrapport. Dat komt er dus óok wel. Het is niet „echt" als de padvinder zich zijn uitrusting cadeau laat geven. Hij moet die zelf betalen, van zyn weekgeld, óf zelf verdienen. En dit laatste kan best. Hoe Dat zal jelui wel wor den geleerd en daar weten je ouders wel raad op. Er zijn er, die denken aan militaire dril en daarvan niet willen hooren. Maar padvinden, is juist geen sol daatje-spelen. Weet je, wat de adspirant-padvinder wel leert? Zichzelveó helpen en vooral veel voor zijn medemenschen over hebben. Als 't weer wat beter wordt, gaan de patrouilles er met huu leiders op uit, het vrjje veld in; ieder gewapend met zijn stok en een eind touw. Dan wordt hun geleerd knoopen te leggen en van een paar stokken en vol gens de regelen der kunst aaneenge knoopte touwen een draagbaar te maken of langs die touweu te klimmen of over een bundel stokken over een slootje te gaan. Een anderen Zaterdagmiddag worden gezicht en gehoor geoefendnatuurlijk óok weer buiten, in 't heerlijk vrjje veld. Op een gegeven moment natuurlijk afgesproken werk met den leider is er éen van de patrouille zoek; en de kameraden moeten, zyn spoor volgend, hem terugvinden. Of ze leeren werken met de lasso. Eerst wordt die geworpen om een op eenigen afstand staanden padvinders-stok. dan maar pas veel later, natuurlyk om een van de makkers, en nog weer later, op bevel van den leider, om zyn rechter- of zyn linkervoet, zyn arm, zijn borst, zijn knieën, om 't even of hy stil staat dan wel in beweging is. Moeilijk, maar prettig en nuttigwant een goed padvinder zal een paard niet langer la ten hollen dan hij wilhij werpt het immers zyn lasso om 't hoofd en dan moet het wel stilstaan, vooral als je met z'n beiden bent, wat allicht gebeurt omdat kameraden uit de zelfde buurt- patrouille haast onafscheidelijk zyn. Dan gooi je gauw een platten steek in twee lasso's, slaat er een om boom of stoeppaal en de zaak is gezond. Weer een anderen keer wordt je ge wezen op hetgeen volwassen menschen noemen „moreele verplichtingen", waar toe bovenal behoort den wil om een ander een dienst te bewijzenniet alleen den huisgenooten want die gaan natuurlyk vóór maar ook wildvreem den een oud vrouwtje, een klein kind, een vreemdeling, en zoo veel meer. En in de vacantie gaan we naar buiten en worden er wedstrijden gehouden tus- schen de buurtpatrouilles in al heigeen een Padvinder moet kennen. Hy kookt dan zyn eigen potje; hetgeen nog lang zoo dwaas niet is, want het is meer ge beurd, dat iemand bijvoorbeeld in Indië dolgraag een flinke portie van zyn ingenieurs-tractement had willen afstaan als hij by machte was geweest, een beetje ryst voor zichzelven te koken. Zoo zie je, dat je heel wat kunt lee ren, dat je maar wat best te pas kan komen, dadelyk zoowel als later. En dit nog 't kost geen tijd. Het raag geen tijd kosten, want de school mag er niet om ljjdeu, waut dat kan je later nooit weer inhalen, hoe veel spijt je er dan ook over hebt, dat je niet beter oplette, niet zorgvuldiger je huiswerk maakte. Deu Zatermiddag ben je tóch vrij en juist die middag is gekozen omdat, als je eens iu eens in eeu sloot mocht tuimelen in plaats van er over te wip pen, of, als je bij 't kruipen door de hei, eens wat groezelig beat gewordeo, het dien avond tóch de groote beurt is. En wat is nu beter, dat je Zaterdag middag je soms begeeft op paden, waar je nu niet zoo heel. graag zou worden gezien door je ouders, dan wel dat je wat nuttigs leert ouder goede leiding, die er niet aan denkt, Brave Hundrikjes van je te maken Volgende week zien we elkaar dus. Wéar we samenkomen, zal je zoo spoedig mogelyk worden meegedeeld. Spreek er maar vast eeus over met je ouders. In VulkhofPs boekhandel ziju nog enkele exemplaren vau de eerste twee nummers van „De Padvinder" koste loos verkrijgbaar. Daarin kan je meer vinden, dan ik nu vertellen kan, tersvyl elke van de bovengenoemde leden vau het comité je ook graag te woord staat. Frrdkkiks. Zyn er wellicht ouder de lezers, die patrouille-leider kunnen en willen worden? Wat is een Kilowatt-uur? De circulaire van het Dagelyksch Be stuur der Gemeente over het vertrekken van electrische energie heeft al bijzonder de tongen in beweging gebracht. Vooral de becijfering aan den voet. Als goede Hollanders hebben zeer ve len al aunstonds gevraagd wat kost me die niewigheid En er zyn er geweest, die tot inderdaad verbijsterende bereke ningen zyn gekomen. Het allermeest echter zat men te hou den met de uitdrukking „Kilowatt-uur". Er zyn er geweest, die hebben gemeend, dat eeu Kilowatt-uur was om zoo te zeg gen de electrische naam van een brand- uur, en dat dus een electrische lamp, vólgens den pry° in de circulaire, zou verbranden 20 cent per uur. Lager zal men zien, dat een lamp met een licht sterkte van een lampe-belge, per uur verbrandt voor slechts */s van éen cent. En geen wonder, dat ze niet beter wisten. De allermeesten hebben in hun school jaren te hooi en te gras een zeer flauw begrip opgedaan van electriciteitde Leidsche flesch en de vossestaart die als de dampkring het toeliet zoo mooie vonken konden geven, de zooge naamde „krachtmeters" op de kermis in hun jonge jaren, ziedaar zoowat al het geen er nog van is blyven hangen. Dat al hetgeen vast zit aan de elec triciteit een wetenschap op zichzelve is geworden, een die pas sedert een tien, vyftien jaren wordt beoefend en telken dage de theorieën uit huu schoolt jjd om werpt eu ieder uur nieuwe toepassingen schept, och, dit leeren ze wel van hun zoon, den Burgerscholier, zien ze wel als ze den neus eens buiten Amersfoort ste ken en in de groot-steden de takken van electrisch bedrijf voor oogen krjjgen. In stede nu, van zich door zelfonder richt op de hoogte te stelleu van deze diugeu, nemen ze het air aan a'.sof ze er alles van weten. Tot ze aan den tand gevoeld worden, hetgeen thans hier plaats heeft, nu iedereen spreekt over de circulaire. Dim zjjn ze niet meer zoo dapper van beweren; dim beginuen ze zich onzeker te gevoelen en diiu trachten ze hun licht op te steken bij anderen, listiglyk vragend, zoo met het air„ik kom eens hooren wat jy er nu eigeulyk van weet". Aardig is 't, ja, verblijdende, te hooren hoe ieder thans denkt over electriciteit eu de toepassing er van ook hier ter 3tede. Hoe dikwijls zou in de laatste week wel zijn gevraagdmaar wat is dan toch een Kilowatt-uur? De beantwoording van deze vraag beheerscht voor een goed de appreciatie der circulaire. In September j.l. kondigden we de verschijniug aan van „De hoofdbegrippen over electriciteit eu het gebruik van electrische toestellen, uiteengezet teu behoeve van den leek, door A. ten Bosch N. Jzu„ electro technisch ingenieur, Direc teur van het Bureau voor electrotech- nische adviezen te '^Gr.wenhage". In voor den allergrootsteu leek be vattelijke bewoordingen, beantwoordt dit boekje de vraag aldus We zullen trachten het bogrip olectrischen arbeid duidelijk te maken door hetgeen in onze omgeving dagelijks valt waar te nemen.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1